y tarschuwing Axelaar Hardere opstelling industriebond CNV Gezondheidszorg is zaak van de gemeenschap Veel bela ngs tel Hing voor expi dijkverstc 9 srkïi igi sn Hanser Orkater morgen al in Ternenzen )RT MIDDEN" 'ZEEUWS «hieting in Yerseke Provinciaal bestuur de grote onbekende voor meeste burgers Zeeuws huishoudboekje 1980 uitgegeven sstelbon y y y -VL.) 'S T BIESBROECK stad streek FNV BESTUURDER H. BODE: LPG-vervoer politierapport Terneuzen a kr 'c Lamer, royale living met peerkamer. slaapkamer, net 2e toilet, c.v.-ruimte, lond; dubh. beglazing in 'EREND (SOEP B.V. 01140-4797-3486-3206 snogi* 2 v- etfivl van VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 ja Ito iliddelburg. 7 november Aardappelen: Pipo ,','8-29, Bintje bo. 37 grote Ij" Koopmans blauwe J 42 driel 13. Tomaten C I: paprika kg. 260-501. Ap- M Cox Orange Pippin II ,01-102. 65/70 58-68, 37-42, 55/60 20-23. Gol- pelicious II: 75/80 31, >26. Zoete Armgaard II: *74, 50/55 46. Rode idreinette II: 85/95 32. L,nette I, II: 85/95 33, M 75/85 2 6-3 1 31,65/7 5 21 Peren: B. Hardy II: 60/70 V/interriet peer I: 65/75 55, |(5 38. Conference II: 65/75 jj/65 54. Doyenné du Co il 50/60 32. Saint Remyl, 70/80 60. 65/75 72-73, I5i 57-63, 50/60 17-34. ,jt; 8. Groenten: Andijvie 53 Veldsla 82-151, Sper- jonenafw. 124, Boerenkool Groenesav. kool A16-27, lenesav koolB: 13-14. Ro- kool A: 14, rode kool B: 14. Ite kool: 34, Spitskool: 13, jnesekool 43, Breekpeen 82, Uien kg. 32-50, Kroten j 19, Prei A 33-62, Prei B 11 Peterselie kistje j.151, Knolselderij st. Jj, Knolselderij kg. 22-26, derij kist 76, Selderij kg ,18, Bleekselderij st. 8-11, sss!alI15/16 13-14, Grassla 24, Glassla II 19/21 35, Witlof A II 225-290, HoiB 171-256, Witlof Afw. 428, Witlof Stek 129-169, uiienlll, A 87-110,B 52-70 38 D 92-111. Bloemkool I (152-16 0 80-151, 8 90 I1.10 41-44, 12 36. cuivn aan: 3000 AL ROTTERDAM Fan onze correspondente) ÜDDELBURG - „Mishan- ing", luidde de aanklacht n de 23-jarige Axelaar. ikkend stond hij donderdag irde politierechter. „Al drie ag houd ik van dat isje Edelachtbare, hoe zou laar dan ooit hebben kun- mishandelen", zo betoog- lij. taag van politierechter touw Jantzen-van Oosten: an wil ik wel eens weten hoe ip 27 mei aan die gebroken 4 kwam waardoor het isje wekenlang haar beroep nste) niet had kunnen uit- :nen. „Gewoon per ongeluk rouw de politierechter", zo nk het gesmoord. Na een indje „stappen" was hij, en met zijn meisje en een Ier stel, in huiselijke kring Iwat blijven napraten. Op is was er ruzie aldus het 'kaal van de Axelaar. In nde woede greep zijn vrien- daarop een bundeltje rie- »van de kapstok - hij had ie „bewijzen" meegebracht demonstreerde hoe het nu «es gegaan was - en wilde irmee de man die de oor- ik was van de ruzie te lijf in. Hp dat moment had hij het hg gevonden in te grijpen, "'ijl hij het meisje met de 'hke hand n klap in het ge- Saf. pakte hij tegelijker- I de hemen af, die als ge- irlijke projectielen werden 'dgeslingerd. „Toen moet »pink achter een gesp zijn l»n hangen, edelachtbare" 'Us de totaal ontredderde 'Ehnan. Het was echt niet «t en ik snap nog steeds l'waarom ze een aanklacht ingediend. Zowel de ®bare aanklager als de po- Wchter waren duidelijk üaan met het lot van de «aar Zij volstonden dan met een waarschuwing in vorm van een geheel voor- ardelijke boeten van 100 den. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De industiebond CNV in Zeeland zal bij komen de onderhandelingen met be drijven met verdergaande ei sen op tafel komen dan in het verleden het geval is geweest. Dit valt op te maken uit de toespraak die distriksbestuur- der Sietse Jorritsma gister avond hield tijdens de leden vergadering van de afdeling Goes van de industriebond. „Tijdens de vorige onder handelingen hebben wij een pakket voorstellen ingediend dat een gematigd pakket ge noemd kan worden", aldus Jorritsma. „Het bereikte re sultaat kon dan ook zeker de toets der kritiek doorstaan, maar in een aantal situaties bleek dat de werkgevers na derhand nog meer te bieden hadden". Volgens de distrikts- bestuurder kiest het CNV nog steeds voor overleg en niet voor acties. „Maar", zo waar schuwde Jorritsma, „het zit er dik in dat de onderhandelin gen in onze regio anders zullen gaan verlopen dan we voor heen gewend waren". Wat de werkloosheid in Zeeland betreft merkte Jor ritsma op dat valt te constate ren dat deze eerder af- dan toeneemt. „En ik vraag mij in alle eerlijkheid af of het aantal vacatures wel zo groot is, zoals de laatste tijd zo dikwijls wordt gesteld", aldus de dis trictsbestuurder. „Uit de offi ciële cijfers blijkt daar niets Wel, unnen, volgens hem, de genoemde aantallen juist zijn. „Maar dan wordt de CAO-ver- plichting van melding en af melding van vacatures niet na gekomen", meende Jorritsma, die tevens stelde dat deze ver plichting ook voor de overheid en haar instelling zou moeten gelden. ,,Op geen enkel ar beidsbureau kan ik nagaan hoe groot de vraae naar ambtena- Een aantal bezoekers bestudeert de tekeningen van de dijkversterkingen (Van een onzer verslaggevers) GOES - „Zonder direct te pleiten voor het nationaliseren van de gezondheidszorg in Nederland, is de FNV van mening dat onze gezondheidszorg in handen moet komen van de gemeenschap. De gemeenschap heeft daar recht op omdat met de gezondheidszorg zoals die vandaag de dag reilt en zeilt enorme bedragen aan gemeenschapsgeld zijn gemoeid". Dat zei FNV-bestuurder Herman Bode gisteravond op de bijeenkomst van de FNV- afdeling Goes in de Prins van Oranje die gewijd was aan de gezondheidszorg. Voorzitter J.P. Schrier merkte in zijn openingswoord op dat de ge- Welzijnsplan - - De regio nale werkgroep welzijnsplan ning in West-Zeeuws-Vlaan- derën, houdt dinsdag 13 no vember weer een openbare vergadering in het gemeente huis van Oostburg, aanvang 19.30 uur. Na de spreekbeurt van de publieke tribune komen onder meer de verslagen van de ver schillende subwerkgroepen aan de orde. oftichuizcn voor een bedrag van top iï. Na ontvangst van mijn i rlinis. ï.iri 19811. 'an onze correspondent) !®SEKE - De handboog- ji'ging „Diana" gaf in café schelde" een schieting op Spnde wippen, er waren Writers die voor dit con- 5 inschreven; de tweede was voorzien van mossels e rode vogels en op de witte Sulden extra per vogel. a8 van de eerste wip; vogeiH. v stee van Dia- 'erseke; eerste zijvogel m ®,ne van Victoria uit J undamnae I tweede zijvo- Meester van St. An- L,U1' Wemeldinge; eerste kal o. Steenaert van Hm g uit Kwaden- 6. tweede bovenkal C. de »e van Soranus 2 uit Hein- wnd; eerste onderkalJ.A. 8aÜn A D-L.M. uit Kwa- ®me; tweede onderkal °nge van Vooruitgang Kwadendamme; eerste v. Stee van Diana uit tweede klep C.D. van Vooruitgang uit nse vanTe; ^erde kIep J 311 Ons Genoegen uit H. FSeke; 18 vai_ 'tdenda Oudelande; De vliegende vo- gelprijs was voor N. Schipper van St. Andries uit Wemeldin- ge; Meeste kleine vogels mej. N. Geelhoed van Soranus 2 uit Heinkenszand, zes stuks; Uit slag van de tweede wip; eerste hoofdvogel P. de Jonge van Vooruitgang uit Kwaden- damme; tweede hoofdvogel R. de Meester van St.-Andries uit Wemeldinge; eerste zijvogel H. v. Stee van Diana uit Yerseke; tweede zij vogel P. de Jonge van Vooruitgang uit Kwaden- damme; derde zijvogel J. Schipper van St. Andries uit Wemeldinge; vierde zijvogel H. de Fouw van Vooruitgang uit Kwadendamme; eerste kal J. Bom van Victoria uit Kwa dendamme; tweede kal J. Schipper van St. Andries uit Wemeldinge; derde kal C, de Jonge van Soranus 2 uit Hein kenszand; vierde kal H. v.d. Dries van Concordia uit 's- Heerenhoek; Meeste kleine vo gels Jac. Westveer van Edele Handboog uit Oudelande, ze ven vogels. zondheidszorg voor iedereen en met name voor de minst- draagkrachtigen betaalbaar moet blijven. „Wij als vakbe weging verwerpen de eigen bijdrage van ziekenfondspa tiënten. De gezondheidszorg moet meer vanuit de patiënt benaderd worden", aldus Schrier. Herman Bode meende dat de toegang tot gezondheidsvoor zieningen niet belemmerd mag worden door een financiële drempel zoals de eigen bijdra ge van ziekenfonsdpatiënten. Hij wees erop dat medici in de ziekenfondsraad deze bijdrage een goede zaak vinden. De FNV geeft terecht prioriteit aan de kwaliteit en de bereik baarheid van de gezondheids voorzieningen, maar de kosten mogen niet uit de hand lopen. Er moet een diepgaand onder zoek worden ingesteld naar de oorzaken van de zeer hoge kosten die door huisartsen, specialisten en apothekers in rekening worden gebracht. Er zal ook een verandering moe ten komen in het verwijzings systeem dat thans door huis artsen en specialisten wordt gevolgd. De huisarts moet weer de plaats terug krijgen die hij vroeger innam, die van de dokter die ztjn patiënten van haver tot gort kende, de begeleider en vertrouwensman van zijn patiënten. „Dit functieverlies van de huisarts moet hersteld worden in het belang van de gezond heidszorg in het algemeen, in het belang van de patiënt maar ook in het belang van de arts zelf", aldus Bode. Sprekend over experimenten met wijk gezondheidscentra zei de FNV-bestuurder dat er van de zijde van huisartsen, apothe kers en ook wel ziekenfondsen niet altijd positief op deze nieuwe voorzieningen in de eerstelijnsgezondheidszorg wordt gereageerd. Bode legde er de nadruk op dat de FNV voorstander is van een vesti gingsbeleid voor huisartsen. „Veel praktijken zijn zo groot dat de huisarts zijn taak niet goed meer kan vervullen ten koste van zijn patiënten. De gezondheidszorg moet struc tureel anders worden opgezet. Vooral de ziekenfondsen zul len daar bewust naar moeten toe werken. Het geld daaraan besteden is beter dan het te ge bruiken voor de bestudering van de eigen bijdrage van zie kenfondspatiënten", aldus Herman Bode. SS-'S/W ''l,: (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE - Er blijkt vanuit de bevolking van Yerseke en omgeving nogal wat belangstelling te zijn voor de ex positie over de dijkversterkingswerken in het voormalige gemeentehuis. Deze tentoonstelling, die vandaag voor het laatst voor het publiek is geopend, heeft daarmee aan haar doel beantwoord. Zij was tenslotte in de eerste plaats op gezet om de inwoners te informeren over het hoe, waarom en wanneer van de grote dijk- en havenwerken die bij hun woonplaats plaatsvinden. Vanaf volgende week kan de expositie nog wel in groepsverband worden bezocht, maar dan dient eerst een telefonische afspraak met het bureau voorlichting van de gemeente Reimerswaal te worden ge maakt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Twee procent van de Zeeuwen heeft ooit contact gehad met leden van de provinciale en gedeputeerde staten of met provinciale ambtenaren. Dit blijkt uit een onder zoek dat de provincie Zeeland heeft laten instellen naar de be trokkenheid van de burger bij zijn bestuur. Van de ondervraagden kon tachtig procent vertellen door wie de provincie bestuurd wordt. De meesten kenden ook nog de naam van de Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. C. Boertien. Op de vraag met welke zaken of onderwer pen het bestuur van de provin cie zich bezighoudt, noemde 50,2 procent maar één enkele taak. Uit het rapport participatie in de proeincie Zeeland blijkt, dat er landelijk en gemeente lijk wel onderzoeken zijn ge daan naar de betrokkenheid van de burger bij zijn bestuur, maat dat een dergelijk onder- MIDDELBURG - Het bu reau voorlichting van de pro vincie Zeeland heeft hef Zeeuwse huishoudboekje 1980 het licht doen zien. In handig klein formaat wordt daarin een samenvatting van de pro vinciale begroting voor het komende jaar gegeven. Men vindt er niet een be schrijving in van diverse doel stellingen van het beleid dat de provincie wil voeren, maar wel een zij het niet volledige op somming van activiteiten van de provincie waarmee geld is gemoeid. Ter wille van de overzichtelijkheid is het Zeeuws huishoudboekie in hoofdstukken verdeeld, die corresponderen met de inde ling van de begroting. Zoals eerder gemeld behandelen de Provinciale Staten de begro ting voor 1980 op vrijdag 16, maandag 19 en eventueel dins dag 20 november a.s. Het provinciale huishoud boekje is verkrijgbaar bij het bureau voorlichting, Sint Pie terstraat 42 in Middelburg. zoek op provinciaal niveau nog niet eerder werd verricht. Zeeland beschikt sinds 1975 over een commissie bestuurs- bestuurde, die de relatie bur ger-bestuur aan een nadere studie onderwerpt. Deze com missie, die door deeftaten werd ingesteld heeft dan ook het ad vies tot dit onderzoek gegeven. Bij het onderzoek zijn vijf honderd mensen uit heel Zee land ondervraagd: 244 vrou wen en 256 mannen. TERNEUZEN - Door een betreurenswaardige fout in de uitrubriek in het Zeeuwsch Dagboek van gisteren lopen belangstellenden de kans om de show van het Hauser Orka ter in Terneuzen te missen. Het muzikaal theater vindt in het Zuidland-theater niet zoals gemeld op zondagavond plaats; maar morgenavond (zaterdag dus). Aanvang 20.30 uur. (Vervolg pag. 1) In dat verband zal de minis ter zich zo spoedig mogelijk moeten uitspreken over de verkeerstechnische voorwaar den, die hij wil stellen aan de verschillende soorten LPG- tankers. Discriminatie van zeehavens door per zeehaven een verschillende toegelaten scheepsgrootte vast te stellen, wijst de commissie van de hand. Ook mag de hoeveelheid per haven aangevoerde LPG aan geen beperking onderwor- nen zijn. Wanneer transport per buisleiding (commissie en re gering zijn daar groot voor stander van) niet haalbaar is moet het natransport bij voor keur per binnenschip geschie den, vindt de commissie. Er zullen dan wel regels gefor muleerd moeten worden voor de inrichting en uitrusting van die tankers en voor de deskun digheid van de bemanning. Voor LPG-binnenschepen moet er een meld- en route plicht komen en een vaarge- dragcode, afhankelijk van tijd en weersgesteldheid. De commissie zeehaven- overleg meldt in een bijlage, dat bij de ingebruikstelling van het havencoördinatiecen trum in Vlissingen in februari 1980 een regeling van kracht wordt, dat het scheepvaart verkeer stilgelegd wordt in de haaven van Vlissingen-oost bij de binnenkomst van een LPG- tanker. Voorts worden door de eigenaar van de LPG-termi- nal, rederijen, havenautori teiten, rijksloodswezen en rijkswaterstaat, een aantal vrijwillige regelingen opge steld ter bevordering van de veiligheid op de Westerschel- de, dit vooruitlopend op het van kracht worden van de grote besehikkin g op de Wes- terschelde na overleg met Bel gië. Tot die regelingen behoren een meldingsplicht, een vaar- beperking bij slecht zicht, het plaatsen van de meest ge schikte loodsen op LPG-tan- kers, begeleiding door pa trouillevaartuigen van de be heerder van het vaarwater, en sleepbootassistentie bij het passeren van de rede van Vlis singen. Ondubbelzinnig laat de commissie weten de totstand koming van de walradarketen Westerschelde en van een scheepvaartreglement op de Westerschelde van groot be lang te achten voor de veilig heid op de Westerschelde. „En dit mede met het oog op de LPG-aanvoer naar Gent", laat de commissie minister Tuijn- man weten. T16 ren is. Of zijn er bij rijk en ge meenten geen vacatures?", vroeg de CNV-voorman zich af. Tenslotte dat de CNV-leden steeds meer moeite hebben met het matigingsbeleid, terwijl handhaving van de koop kracht tot en met modaal „zeer belangrijk" werd genoemd. GOES - Op de kruising Vio- lenstraat-Beatrixlaan ver leende een personenauto be stuurd door M.P.D. woonach tig te Goes geen voorrang aan de 17-jarige wielrijdster W.P.S., eveneens woonachtig te Goes. Het meisje liep daarbij een ernstige beenwond op en is per ambulance overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis. SLUISKIL - Toen de auto bestuurder L.N. de E. donder dagmorgen om halfdrie vanaf Terneuzen naar huis reed, kwam hij op de rijksweg in botsing met een loslopende hond. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De hond overleefde de aanrij ding niet. TERNEUZEN - Mevrouw A.C.A. de M. uit Terneuzen stak te voet vanaf de Leeu wenlaan de Axelsestraat over en kwam daarbij in botsing met een uit het centrum ko mende personenauto, bestuurd door de Temeuzenaar G.K. De Vrouw liep aan het linkerbeen verwondingen op en kreeg bo vendien een hersenschudding. Na de eerste hulp kon zij naar huis terugkerén. TERNEUZEN - De brom fietser C. de R. uit Hoofdplaat kwam bij het inhalen van twee op de Axelsestraat fietsende meisjes, in botsing met één van hen, K.D. uit Hoek. De brom fietsbestuurder en het meisje vielen en liepen lichte verwon dingen op. Beiden werden na dat hun eerste hulp was ver leend, naar huis gebracht. TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in het gymnastieklokaal aan de Van Steenbergenlaan in Terneu zen. Er werden enkele vernie lingen aangericht en waar schijnlijk een paar plastic ballen gestolen. De dief kwam door het forceren van de voor deur het lokaal binnen. TERNEUZEN - In de keu ken van de woning, gelegen aan de Galvanistraat 39 te Terneuzen, bewoond door J.C. de P. sloeg donderdagmiddag de vlam in de pan. Hierdoor ntstond rookschade en ver brandde de afzuigkap. VLISSINGEN - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken bij de firma For- mido aan de Gilde weg. Via het dak is men de zaak binnenge komen. Er werden diverse deuren geforceerd en er wordt voor een bedrag van 3000 gul den aan gereedschap vermist. Cantorij - Zondagmorgen a.s. om 11.00 uur luistert de Cantorij van de basiliek uit Hulst in de Opstandingskerk te Terneuzen de hoogmis op. Daar zingt het koor delen uit de Willibrordusmis van Barte- link, werken van Bach, Ri- chafort, Valkenstijn e.a. De Cantorij is een gemengd koor in kleine bezetting dat zich richt op de uitvoering van zo wel muziek uit Renaissance en Barok als op het vertolken van hedendaagse kerkmnuziek Sinds enkele jaren stelt het koor zich naast de verzorging van de liturgie tot taak ook kleine concerten te geven. In haar korte bestaandstijd werkte het koor mee aan een viertal radio-uitzendingen. GOES - gemeenteraad be zoekt ziekenhuis - De leden van de Goese gemeenteraad en het college van B. en W. zullen vrijdag 30 november een be zoek brengen aan het streek ziekenhuis de Bevelanden- Noord. Aanleiding hiertoe is het raadsbesluit van 25 okto ber waarin B. en W. worden opgedragen een onderzoek in te stellen in hoeverre het zie kenhuis kan fungeren als toe komstig stadskantoor. Het be zoek begint om halfvier. MIDDELBURG - Zeeuwse Bondsspaarbank - In de maand oktober werd bij de Zeeuwse bondsspaarbank eer. bedrag van 50,5 miljoen ge stort en 50,4 miljoen terugbe taald, waardoor een spaar overschot ontstond van 100.000 galden. Vorig jaar waren deze bedragen respec tievelijk 48,9, 45,8 en 3,1 mil joen. Het totaal van de aan de spaarbank toevertrouwde gel den bedroeg 353,2 miljoen. emd oktober MIDDELBURG-CBTB bijeen - De afdeling Middelburg van de CBTB West-Nederland houdt donderdag 22 november een vergadering in de Getuige- niskerk. De heer K. Dekker, medewerker van de landin- nchtingsdienst Zeeland, zal dan spreken over de waterbe heersing op Walcheren en in de Nieuwlandpolders. De bijeen komst begint om halfacht. MIDDELBURG - School praktische vorming - De school voor praktische vor ming aan de Verwerijstraat, een onderwijsinstelling voor voortgezet buitengewoon on derwijs aan moeilijk lerende kinderen, wordt donderdag 22 november geopend. Deze han deling zal door de leerlingen zelf worden verricht en wel om halfdrie. Aansluitend volgt het officiële gedeelte en om half- vijf een receptie.

de Stem | 1979 | | pagina 21