erker AH! Te veel nadruk op natuur en milieu in streekplan WIE TECHNISCH BEIT, NU OPEN IN BREDA KOrt x - jbij Rijkspolitie oefende met „kunstenaars" Brand Terneuzen was aangestoken Rooie vrouwen bij een m Goes IDDEN-ZEEUWS ope b.v. 0§ in AH Drukte Moer man avond in Ovezande VOLGENS BEN W BORSELE Marine komt personeel te kort C D A-vrouwenberaad Zeeland houdt huis- kamergesprekken wtmmm. CDA-Goes wil kortere debatten rlichtingsavond w markten Volgend jaar avond-atheneum Reimerswaal wil tarieven verhogen voor gebruik van sportaccommodaties politierapport A 55 0r i als Igploeg) :550 jverdag verhinderd, kom arde nsdag31 oktober a s. van r in hotel "De Kroon", 35 in Oudenbosch 1 W de STEM VAN DINSDAG 30 OKTOBER 1979 Marktbericht van de cen trale veiling Zeeland d.d. 29-10-1979 „Veilpunt Goes": Druiven kl. 2 2,10; noten stuk 0,04; aardappelen/groenten aardappelen late gt. 0,26 bo. 0,27; andijvie kl. 1 0,29-0,49 kl. 2 0,12; princesse boon kl. 2 x 2,10; kroten kg. gr. 0,11 kl 2 0,25; kroten bos kl. 1 0,12; komkommer platglas stuk kl. 1 0,91-1,08 kl. 2 0,71; bloemkool kl 1 20,60-1,10 0,60-1,10 kl. 2 x 0,21-0,35 0,35-1,10; boe renkool kl. 1 0,26-0,33; savooie kool groen kl. 1 0,47 kl. 2 0,10-0,26; rode kooi kl. 1 A 0,06-0,10 kl. 2 B 0,03-0,07 0,09; witte kool kl. 1 B 0,88 A 0,08; rode peen gr. 0,29prei kl. 1 A 0,22-0,40 kl. 2 B 0,1.7; koolrapen kl. 1 0,20; knolsel derij met lof kl. 1 0,23-0,37; natuur sla stuk kl. 1 0,40; veldsla kl. 1 2,90-3,40 kl. 2 2,60; spruiten kl. 2 A 0,91; glas tomaten C 0,45 B 0,68 kl. 2 B 0,70 A 0,54; witlof kl. 1 A 2,60-3,10 kl. 3 1,40. Walcheren te Middelburg vrij- dag26 oktober 1979-Aardap pelen gr. Bintje 20, koopmans blauwe 37-40, pipo 28, drie! 12. tomaten A 107-115, B 105, C 52-56, 82, 86-92, paprika 307-423, druiven 370, appelen cox oranje pippin I 65/70 69, 60/65 29, II 67 29-52, 55/60 20, goudrenette II 85/95 33-34, 75/85 28-31, 65/75 22-27, pe ren stoofperen josephine 65/75 22-24, conference II 70/80 52, 65/70 42, 50/60 19-36, dyenne du cornice I 65/70 53, 60/65 43, nelperen I 65/70 45, St. Remy 62-67, groenten: sla 21-29, an dijvie 21-27, dubbele bonen 257-270, rode kool A 11-45, rode kool B 13, savooie kool A 16-18, savooie kool B 13, witte kool 6-8, boerenkool 26-47, spitskool 6-14, prei 41-57, i breekpeen 17-20, uien 32, kroten kg. 22-27, bloemkool 4 44,6 77-106 42-74, 8 35-63, 10 35, witlof All 237-276, Bil 202- 216, Afw. 124-171, stek 106-119, selderij kg 56-87, sel derij bos 7-15, knolselderij stuk 27-46, peterselie kist 180, blauwkop rapen kg 13-17, ra dijs 23, veldsla 100-132, spruiten AI 83-104, BI 62, Dl 120-125, Cl 39, komkommers 51/61 72, 41/51 67, 36/41 53, 31/36 26-38. De Katholieke Vrouwen Or- I ganisatie kan terugzien op een I teer geslaagde avond. Nndat de presidente, mevrouw Rijk- ll'ittewilligcn, de ruim 250 aanwezigen verwelkomd had, I hield de naaste medewerkster 1 van Dr. Moerman, mevrouw iJacomina Landsman-Kasper, een lezing over de Mocrman- 1 therapie: gezond worden, zijn en blijven. Zij noemde dr. J. Moerman een verguisd man, die veel weerstand ondervon den heeft van de farmaceuti sche industrieën multinatio- Inals. Mevr. Landsman hield een Vurig pleidooi voor de erken ning van dr. Moerman, die fanaf 1940 genegeerd wordt Soor de medische wereld, maar nu door zijn positieve resulta ten over kanker steeds meer pekendheid en steun onder bindt. Mevr. Landsman gaf veel praktische adviezen voor pen gezonde leefwijze. Zij ad- V'seerde ongekookte groenten til bruin brood te etèn, room- poter te gebruiken, weinig ge- pakjes en koekjes te eten, geen ■vitte suiker te gebruiken, een batig gebruik van alcohol te baken, bij 't winkelen te kopen Wat men nodig heeft en zich [Pst alle reclames te laten pansmeren, niet alles te eten en drinken wat via de reclames aangeprezen wordt, weinig of piet te roken en zo min moge- W gebruik te maken van hemische geneesmiddelen. In vragenuurtje na de pauze behandelde mevr. Landsman in vogelvlucht vele kwaaltjes Fa een slechte stoelgang, Iteeds terugkerende verkoud heid, hooikoorts, verstopte |eus en oren, griep en aam beien. Anders leven, anders eten en één dag per week vas- is hiervoor de beste thera pie. Een aandachtig gehoor en en warm applaus vielen mevr. bandsman ten deel, die tussen ue regels door reclame maakte aor de door haar geschreven bekjes over de Moerman- perapie. Besmeurd met verf slepen ledeh van de Mobiele Eenheid twee „kunstenaars'' naar buiten DEN HAAG - Volgend jaar kan het avond-atheneum in Vlissingen van start gaan. Op deze cursus van de Zceuwsche dag- en avondscholcngc- meenschap is plaats voor zo'n honderd vijftig leerlingen. Dat staat in het gisteren ge publiceerde scholenplan van het ministerie van onderwijs. In het plan staan, net zoals het vorig jaar, ook nog twee LEAO-scholen in Goes. Deze twee scholen voor lager eco nomisch en administratief on derwijs worden gepland door de stichting voor VO en de Zeeuwsche Christelijke Boe ren-en Tuindersbond voor 185 leerlingen. KRUININGEN - B. en W. van Reimerswaal willen de ta rieven voor het gebruik van sportaccommodaties in de ge meente gaan verhogen, van wege de kosten die gemoeid zijn met de aanleg van sport velden, tennisbanen en gymnastieklokalen. Wat de al bestaande accommodaties be treft, vindt het college het niet wenselijk om voor gelijkwaar dige zaken verschillende tarie ven toe te passen. In het raads voorstel, dat tijdens de ge meenteraadsvergaderingen van dinsdag 30 oktober ter ta fel komt, doenB. en W. de aan beveling om de tarieven van de nieuwe accommodaties direct vast te stellen en die van de ou dere in drie jaar tijd telkens met 15 procent per jaar te laten stijgen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de gymnastieklokalen in Rilland en aan de Voorhoute te Krui- ningen, omdat deze naar de mening van de sportraad niet meer aan de eisen voldoen. De raadsvergadering, die ge woontegetrouw in het ge meentehuis te Kruiningen wordt gehouden, begint om half acht. (Van een onzer verslaggevers) BROUWERSHAVEN - Mobiele eenheden van de rijks politic in Zeeland hebben maandagmiddag in Brouwers haven een grootscheepse ontruimingsoefening gehouden. Met 40 man werd een gebouw aan de Haven, dat door 45 kunstenaars was „bezet", ontruimd. Het ging daarbij alles behalve zachtzinnig toe. „De ontruimingsactie is volledig geslaagd", aldus het commentaar van de rijkspolitie na afloop van de spectaculaire oefening. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De Ko ninklijke Marine zit dringend verlegen om tweehonderdvijf tig man personeel. Met een in tensieve wervingscampagne hoopt men deze krachten nog dit jaar aan te trekken. Het gaat vooral om jongeren in de leeftijd van 16 tot 26 jaar. De vereiste vooropleiding is Mavo 4 met Engels en Wiskunde, LTS met Engels en wiskunde op c-niveau of mts vlicgtuige- lektronikatechniek of elek trotechniek. Al enige jaren kampt de Ko ninklijke Marine met het probleem dat met name in de operationele en wapentechni- sche dienstvakken door onvol doende wervingsresultaten te korten zijn ontstaan. Men wijt dit onder meer aan onbekend heid van een deel van de Ne derlandse jeugd met de vele mogelijkheden, die het leven en werken bij de Koninklijke Marine bieden. Om hieraan te gemoet te komen wordt op 8 en 9 november a.s. gelegenheid gegeven nader kennis te maken met de Koninklijke Marine. Dat gebeurt met bijeenkom sten in de marinekazerne in Amsterdam, gevolgd door een bezichtiging van het nieuwste standaardfregat Callenburgh. TERNEUZEN - Maandagmorgen om 5.00 uur is in de Noordstraat te Terneuzen bij een brand voor enkele hon derdduizenden guldens schade aangericht. De brand brak uit om 5.00 uur bij Geschenkenhuis Versloot. De brand weer van Terneuzen was na alarmering vrij spoedig ter plaatse met groot materieel. De voorraad sinterklaararti- kelen van de firma ging geheel in de vlammen op en de winkel liep veel schade op. De garage, alsmede het pakhuis brandden geheel uit. De brand is ontstaan doordat F.D. uit Terneuzen (20 jaar) onder invloed afval heeft aangestoken. De gemeentepolitie van Terneuzen heeft F.D. in de loop van de morgen van zijn bed gelicht en op het bureau ver hoord, waar hij een volledige betekenis heeft afgelegd. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND - In de uitgangspunten en doelstellingen van het streekplan Midden-Zeeland is wel erg de nadruk gelegd op natuur en milieu. De problematiek en het functioneren van de agrarische sector, met name op Zuid-Bcvcland, komen er nogal dunnetjes af. De plattelandsdorpen mogen niet verstikt worden in het natuurlandschap. Deze conclusie trok burge meester drs. G.C.G. van den Heuvel van de gemeente Bor- sele tijdens de behandeling van de discussienota inzake de herziening van het streekplan Midden-Zeeland maandag door de commissie Ruimtelijke Ordening en Milieu in het ge meentehuis te Heinkenszand De commissie stelde zich in grote lijnen achter het voorstel van B. en W. ten aanzien van de discussienota. Volgens het college geeft de basisdoelstel ling van het streekplan op on voldoende wijze weer dat het milieu en de belangen van de eigen bevolking naast elkaar gezien moeten worden en niet in samenhang met elkaar. Ver der merken B. en W. op, dat de dorpen Borssele en Nieuwdorp ten onrechte zijn gerangschikt in een categorie, waardoor verdere groei onmogelijk wordt gemaakt. „Wij vinden dat deze dorpen gerangschikt dienen te worden onder de plattelandskernen. De strin gente beperking op deze dor pen is eèn gevolg van de ligging in de nabijheid van het indus triegebied. Middels het voor het Sloegebied nog vast te stellen bestemmingsplan moeten zeer stringente maat regelen worden genomen. Een van deze maatregelen dient zonder meer te zijn, dat de ver vuilende en hinderlijke acti viteiten van het Sloegebied gesitueerd moeten worden op meer dan 2 km afstand van de rand van de huidige bebou wing van Nieuwdorp en Bors sele. Deze twee dorpen mogen geen remmingen hebben in hun verdere ontwikkeling", aldus B. en W. Met betrekking tot het wo ningbouwbeleid meent het college, dat de woningbouw evenwichtig verdeeld moet worden tussen Walcheren en de Bevelanden. „En niet zoals in het verleden bijna alles voor Walcheren en bijna niets voor de rest van midden-Zeeland". Voorts zijn B. en W. van me ning, dat het creëren van nieuw terrein voor zeehaven industrie dient te worden te gengegaan. Vestiging van nieuwe bedrijven in het Sloe gebied dienen eerst dan te worden toegestaan als er een beschrijvingis van de gevolgen voor het milieu. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het Goese gemeen tebestuur heeft in totaal tien uur, gespreid over twee dagen, nodig gehad om over het te volgen beleid voor 1980 te de batteren. Een uitputtingsslag, die behalve van raad en colle ge, ook veel vergde van de persvertegenwoordigers en het publick. CDA-fraetievoorzit- ter Tanis zag dit blijkbaar in, want hij deed donderdagmid dag het voorstel aan B. en W. om in het vervolg de antwoor den op de algemene beschou wingen ook maar op papier te zetten en met een vijfminuten- praatje toe te lichten. Burge meester Hubcr achtte dit het overwegen waard. De raad besloot donderdag avond ook om de tarieven van de gemeentelijke belastingen en heffingen voor volgend jaar te verhogen. Zo gaan de on- roerend-goedbelasting met 2.5 procent en de legestarieven, reinigings-, begrafenis- en precariorechten alsmede ha vengeld, marktgeld en hon denbelasting circa 3.5 procent omhoog. De verhoging van de onroerend-goedbelasting kon niet in aller ogen genade vin den. De SGP fractie en me vrouw L. Mol-de Jager (WD) stemden tegen dit voorstel. (Van onze correspondent) OOSTBURG - Door het CDA-Vrouwenberaad Zeeland wor den in de komende winter huiskamergesprekken georganiseerd, waar het thema: gezin, samenleven in verantwoordelijkheid zal zijn. Als discussiestuk zal dienen een door het landelijk Vrou wenberaad uitgegeven brochure met dezelfde titel. Op 22 oktober is door een 26-t<jl dames tijdens een nformatie- bijeenkomst een instructiemap in ontvangst genomen. De prak tische instructies werden verstrekt door het provinciale bestuur die ook het onderwerp toelichtte. In maart 1980 hoopt men een studiemiddag te organiseren waarbij dan de gesprekken vtorden afgerond. Hierbij is dan een deskundige op dit terrein aanwezig. In 1978 heeft men twee gespreksrondes gehouden waaraan door respectievelijk 226 en 147 dames werd deelgenomen. Het onder werp dat toen aan de orde was, handelde over arbeidsterrein van de vrouw en andere samenlevingsvormen. Openings actie donderdag 1 november a.s. 19.30 uur Adriaan van Bergenstraat 216. Prijs-Penalty schieten op NAC keeper MATTHÉ VAN KELLE met scheidsrechter FRANS DERKS en sportverslaggever THEO KOOMEN en een eerste schot van de wethouder. Prijzen ondermeer een sportuitrusting en een volle gereedschapskist ter waarde van f 300,-. Voor 3 kategorieën: 12 j. tot 16 j., 16 j. tot 18 j. en 18 j. en ouder. En in ieder geval voor elke deelnemer een prijs. Kom nu bij ons inschrijven van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 17.30 uur en maak een kans op een deelnemers lot voor een altijd prijs schop. Kütemann Industrie Diensten Adriaan van Bergenstraat 216, Breda, vlakbij 't spanjaardsgat. GOES - Dc gewestelijke kerngroep Rooic Vrouwen in de PvdA in Zeeland hield in Goes een drukbezochte jaar vergadering. Jeanne Hoogcn- doorn, hoofdbestuurslid van Rooie Vrouwen, gaf een uit eenzetting over de projecten die binnenkort van start zullen gaan. In het bijzonder vestigde zij de aandacht op het discus sieproject over economie. Zij betreurde het dat het emanci patieproject apart behandeld zal worden. Als nieuwe contactvrouw van de gewestelijke kerngroep werd Martha Blom uit Goes gekozen. Als nieuw lid traden tot de kerngroep toe Ineke Bos, HULST Bij een alcoholcon trole van de rijkspolitie Hulst in de nacht van zondag op maandag werd de autobe stuurder M.B. uit Hontenisse voor een bloedproef meegeno men naar het politiebureau. De uitslag hiervan was zodanig dat B. tijdelijke rijontzegging kreeg van gistermorgen 3.00 tot 11.00 uur. HONTENISSE - Een twee tal snelheidscontroles in Ter hole en Kuitaart van de rijks politie Hontenisse in samen werking met de verkeersgroep Middelburg leverde heel wat processen-verbaal op. In een tijd van vier uur liepen niet minder dan 52 automobilisten een bekeuring op wegens te hard rijden. Herma van Leeuwen en Linda van de Salm. Wegens studiere denen trad uit de kerngroep Annelies van Wees terwijl Ria van Vlaardingen om gezond- heisredenen als kerngroepslid moest bedanken. Beiden werd dank gebracht voor hun ar beid. Het beleidsplan voor 1980 werd goedgekeurd. Uitvoerig werd stilgestaan bij het project „Rooie Sien wil herverdelen". In januari 1980 zal hieraan een studie-week einde worden gewijd met als bijkomend onderwerp" waar staan de rooie vrouwen in de PvdA water in de wijn of lastig zijn. Als vertegenwoordigster in de Zeeuwse Vrouwenraad werd herkozen Riet Bakker uit IJzendijke met als plaatsver vangster mevrouw N. Maas uit Goes. TILBURG - De Noordbra- bantsc Christelijke Boeren bond (NCB) heeft een stuur groep in het leven geroepen die moet gaan onderzoeken of er een oplossing te vinden is voor het probleem van de mest overschotten. Het is de bedoeling dat deze stuurgroep in de praktijk ex perimenten gaat opzetten om na te gaan hoe die overschotten het beste verwerkt kunnen worden. Daarbij wordt ook aandacht besteed aan het ver voer van de grotendeels uit water bestaande mest. Onder meer zal worden bekeken of indikken tot de mogelijkheden behoort. GOES - Echte fietsersbond. In Goes is de aanzet gegeven voor de oprichting van een af deling Zuid-Beveland van de ENFB, de Echte Nederlandse Fietsersbond. Aanleiding daartoe was de verdubbeling van het aantal leden op de Be velanden na de laatste brade rie in Goes. Initiatiefnemer is Theo de Kogel uit Middelburg, bestuurslid van de ENFB- Zeeland. In de in januari a.s. te houden ledenvergadering wil men komen tot de officiële op richting van de afdeling Zuid- Beveland. Het contactadres is Yolande en Harrie Sinke, Ade- nauerstede 44-26, Goes tel. 01100-20518. GOES - Burgelijke stand. Geboren: Sven zv R. Schier- Vd. Berg, Alan zv A. Peijen- Rammeloo, Vera dv R. Sperna Weiland-Voorthuis, Geertje dv J. Hootsen-Bikker, Cataharina dv D. Hage-Van Damme, Elke dv J. van Gilst-Barentsen, Eleen dv A. Geelhoed-Poel man. Getrouwd: R. Gijzel en J. Blok, M. Coster en A. Delver, C. Jansen en C. Alblas, J. Nuij- tinck en J. van IJsseldijk, D. Neppelenbroek en A. Klompe, L. Deurloo en C. Vermeulen. Overleden: G. v.d. Heide 82, C. de Bart wv J. Melio 88, C. v.d. Graaf ev L. Jerohimus 80, W. Minnaard ev D. Verbrugge 69, C. Maas 61, J. de Pooter 69. GOES - Voor a.s. moeders en ouders. De kruisvereniging Noord-Beveland en Zuid-Be land-West start op donderdag 15 november een gespreks groep voor aanstaande moe ders en ouders. Plaats: wijk centrum de Spinne in de Goese polder, tijd: van 9.30 tot 11 uur. Inlichtingen bij de wijk verpleegkundigen. VLISSINGEN - Open dag Hoechst. Op zaterdag 17 no vember zijn belangstellenden vanaf 12 jaar welkom op de open dag van Hoechst Holland nv in Vlissingen-oost. Naast de vertoning van een diaserie wordt per pus een rondrit ge maakt over het fabriekster rein. Het programma duurt ruim 2 uur. ARNEMUIDEN - Ontmoe tingsdagen. Het vormingscen trum het Zilveren Schor in Ar- nemuiden houdt van 22 tot 27 december a.s. ontmoetingsda gen bedoeld voor een-ouder gezinnen (gescheiden ouders en hun kinderen). ZIERIKZEE - CBTB-verga- dering. De Kring Schouwen Duiveland van de CBTB West- Nederland belegt op vrijdag 9 november in het Huis van Na ssau in Zierikzee een ledenver gadering. Spreker is Pit t Blokland, voorzitter van de CBTB West-Nederland, over de positie van de agrarisch on dernemer in de Nederlandse samenleving, aanvang 20 uur.

de Stem | 1979 | | pagina 21