W)W ;ers- nt(e) PK0 sisera I Holland Myxomatose treft konijnen in Zeeuwsch-Vlaanderen Terneuzenaar wint hoofdprijs Stern-puzzelactie Meerderheid kiest voor financiering uit omroepgelden Verdeeld evensberg b zoem jinistrafeur -niveau) Schade na wolkbreuk aanzienlijk Water schappen moeten fuseren Kans op zon commentaar DE STEM IS ONAFSCHEIDELIJK In Vlissingen nieuw bedrijf petrochemie Kunst kijken in Arnestein waterstanden hoogwater bist. IHBO-V of ■ding van de I dienen te zijn om Bekend) te werken. Ier loe waar uw personeelzaken. urnen OP zoom oerhaaveplein 1 lel.: (01640) 37980 Interconfessioneel 360 bedden ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 T8 (Van onze correspondent) TEBNEUZEN - Stem-abonnee C. de Ruijsscher, aan de Bernard Zweerslaan 4 te Terneuzen, was een van de vier prijswinnaars van 2.500,-- als deelnemer aan de Stem-puz- zelactie. Of beter gezegd mevrouw de Ruijsscher, want zij was het die wekelijks de puzzel invulde en opstuurde. „Ikzelf puzzel wel, maar dan op mijn werk", zegt de heer De Ruijsscher, werk zaam als uitvoerder bij een wegenbouwbedrijf in Biervliet. „Nee, we hebben nog nooit eerder een prijs gewonnen in die drie !a vier jaar dat mijn vrouw meedoet. Het is mooi meege nomen ook al gaat er zo'n vijf en twintig procent af die de belastingdienst opeist bij het winnen van een dergelijke prijs", aldus de Ruijsscher. Kees en Annie Ruijscher waren bijzonder in hun nopjes met de prijs OMROEP VERDEELT STATEN zoeken wij met ber 1979 een u zich wenden tot Eiin, apotheker. it u zich richten tot aken. bergerLöp-iMm boerhaavepletn 1 tel (01640)37980 interconfessioneel 360 bedden Iganisatie Adviesbureuax Ir relaties, een aannemers- Ivan Tilburg jn ondermeer zullen be ng verzorgen van de volledi- verzamelen, bewerken en ens ten behoeve van de fi- h/e informatie, periodieke Jaarrekening. iar en denkt U op grond van I bovenomschreven funktie cht dan Uw schriftelijke solli-1 Ir te Tilburg. Postbus 10069, |sa Opieki Ierland: [ht. liliere financiële Ing ongetwijfeld je. knelste manier. betalen van geschenken, van iksartikelen tot auto's en ouwmachines, en ook van dpakketten, kan niemand in land zo snel helpen als ia-PKÓ s 3038 3502 GA Utrecnt 941* Al ruim dertig jaar bestaat in ons lande regionale omroep. sinds dertien jaar worden in Zeeland pogingen in het werk eld een streekradio in de lucht te krijgen. Het ziet er naar uit datdit streven voorlopig niet met succes zal worden bekroond. De financiering van een regionale omroep in Zeeland vormt Itot dusver het grootste struikeblok. Minister Gardeniers van ICRM wil niet verder gaan dan een rijksbijdrage van ongeveer Iéén miljoen per jaar, te putten uit de omroepgelden. Die één miljoen is een „eenheidsprijs" voor alle regionale [omroepen, voor kleine en grote regio's. Zeeland vindt dat I gezien het betrekkelijk geringe inwonertal van de provincie een [onbillijke belasting op de uitgaven van de regio. In de Provinciale Staten van Zeeland is de meerderheid van de partijen het hiermee eens. Alleen VVD en CDAstaan achter [minister Gardeniers. Alle fracties onderstrepen het belang van een regionale [omroep voor Zeeland, maar de meningen over wie met geld lover de brug moet komen zijn verdeeld. Daarom zit het er niet lindatZeeland binnen afzienbare tijd zijn eigen regionale om- Iroepzal hebben. Minister Gardeniers het aan Zeeland toege- Idachte jaarlijkse miljoen voorlopig niet hoeven uit te geven. Een proefproces heeft deze week afgerekend met de eeuwigheidswaarde van de alimentatieverplichting. Het stond in De Stem. En vandaag besteden we in „Vrij Uit" aandacht aan de achtergronden daarvan. Want De Stem geeft méér dan het nieuws alleen. Neem de proef op de som en ontdek dat u nooit meer van die krant Af wilt. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam: Adres i I Postcode/Plaats: j Betaalt: 0 14.43 per maand of: o 42.95 per kwartaal hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis. Opgegeven door abonnee: Naam: Adres. Postcode/Plaats: Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek. Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda Pellen kan ook: 076-222555. I (VjNTv~iRl;\Terneuzen, Nieuwstraat 9. 4531 CVTerneuzen, Postbus 145. „7 AC Terneuzen 01150-17920 (4 lijnen). Hulst: Steenstraat 14, 4561 AS j piljj;"'40"375! P lijnen), Goes, Klokstraat 1,4461 IK Goes, 01100-28030 JjAWTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. UITEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda, Maandag t/m '"Wag van 19.00-20 00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur "'6-222555 BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch Vlaanderen 01140-4498, Midden-Zee- land 01100-14944. B CEPUNTEN: Axd: Boekh Passage, Passage 13, 01155-1208; Bierv- «n'Duyserinck, School- laan 9; Breskens; Mevr. Baas, Rozen straat 13, xt 269J Kloosterzande, wevr.Neve, W. Alexanderetr. 4, 01148-2250; Oiff?* Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39, van n 2' Oosfourg; Sig. mag. lJhaenens, Burchtstr. 11, 01170-2532; Sas Vou „t: ^a- Vereecken, Poeldijk 18,01158-1300; Terneuzen: Superm. v.d. ut,, Wmkelcentrum Zuidpolder 01150-13950. ^AANSLUITINGEN: n?cn?ACTI®: cke' Zeeuwsche redactie: R. Th. van der Helm, Melkweg 40, 'tfg 01170-3370. Plv. chef en redacteur West-Zeeuwsch-Vlaanderen: lanA.""1' Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554. Algemeen redacteur Zee- j 'G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle01102-2320. Redacteur Mid- Jr^Zeeland: C. Meertens, Klokstraat 1, Goes, 01100-28030. Redacteur i Z«!«*e W. Reijn, Nieuwstraat 9, Terneuzen, 01150-17920. Redacteur Oi iAn UWsch—Vlaanderen: H. Postma, Walmolenstraat 12, Hulst, I pmJj enK- Verstraeten, Zoutestraat5 Hulst, 01140-2748. Reporta- Fnt teur en redacteur Midden-Zeeland: P. de Schipper 01154-1556. 0lrihOUrnalist Zeeknd'- C.J. de Boer, Zeldenrustlaan 8, Terneuzen, rto«. Sportredactie Zeeland: A. Koomen, Zeldenrustlaan 1, Ter- "«Oen, 01150-12941. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Met uitzondering van de VVD en het CDA zijn Provinciale Staten van Zeeland van mening dat de bekostiging van een regionale omroep in Zeeland uit de omroepgelden dient te gebeuren. VLISSINGEN - Het petro chemisch bedrijf Gasoctane B.V. wil zich op korte termijn in Vlissingen vestigen en heeft daartoe aan het havenschap Vlissingen een terrein van 10 ha, gelegen aan de Quarlesha- ven, in erfpacht gevraagd. Ook wil het bedrijf nog een optie op 6 ha extra voor uitbreidings mogelijkheden. Met de vesti ging van Gasoctane is een in vestering gemoeid van ruim vijftig miljoen gulden, terwijl er werkgelegenheid aan 25 tot 30 mensen kan worden gebo den. In het nieuwe bedrijf, waarin wordt deelgenomen door Trans-Energy USA Inc. te Houston en door een Neder lands/Duitse investerings- groep, wordt butaan verwerkt tot een loodvrije benzine. De aanvangscapaciteit zal onge veer 350.000 ton per jaar be dragen. Voor de aanvoer en opslag van de grondstof bu taan kan Gasoctane eventueel gebruik maken van de diensten van Eurogas, aldus het dage lijks bestuur van het Haven schap Vlissingen, dat van oor deel is dat de vestiging van het nieuwe bedrijf in het belang is van de verdere industriële ontwikkeling van Vlissingen- Oost. Het stelt de Raad van Be stuur van het Havenschap, die 17 oktober vergadert, dan ook voor het gevraagde terrein te gen een canon van ƒ5,- per m2 per jaar in erfpacht ter be schikking te stellen. AARDENBURG-BRES- KENS - Tientallen bewoners van Aardenburg, Eede, Bres kens en in mindere mate an dere dorpen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn ernstig gedupeerd door de wolkbreuk, die zich donder dagavond boven het gebied ontlaadde. In een tot anderhalf uur tijd viel toen een enorme hoeveel heid regen, variërend van 40 tot 100 millimeter. De meeste schade lijkt te zijn ontstaan in Aardenburg en Eede. De ge meente kreeg tientallen mel dingen. Brandweer en Ge meentewerken zijn tot don derdagnacht laat bezig ge weest om het overtollige water weg te pompen. Volgens bur gemeester drs. W. Lockefeer, die in het gemeentehuis prompt een crisiscentrum in richtte, bestond er een reëel gevaar voor wegverzakkingen en scheuren in huizen. Dat kon goeddeels worden voorkomen door de snelle actie van het gemeentebestuur. On dergelopen kelders vormden ook in Aardenburg de hoofd moot van de binnengekomen meldingen. Hier en daar kwam echter het water ook al door de voordeur naar binnen. Overigens ziet burgemeester Lockefeer de operatie van donderdag als 'een geslaagde test van de paraatheid van on ze diensten'. In de gemeente Oostburg kreeg vooral Bres kens het zwaar te verduren. Daarmee deelt de staten meerderheid het standpunt van G.S. Zoals bekend vindt minister Garderniers van CRM dat de regio flink moet meebetalen in de kosten van de regionale omroep. De minister is bereid jaarlijks ongeveer één miljoen gulden uit de omroepgelden uit te trekken voor de streekradio bij een minimum-zendtijd van 14 uur per week. G.S. zijn van mening dat op deze basis een regionale om roep voor Zeeland bijna on betaalbaar zou worden, name lijk ettelijke tonnen voor de provincie en vele tienduizen den guldens voor de gemeen ten. Gedeputeerde J. Boersma kondigde aan dat op 18 okto ber een gesprek zal plaatsvin den met minister Gardeniers. P. de Nooijer (PvdA) wees op de grote waardering die de re gionale omroepen in ons land genieten. Volgens hem zou zulks ook in Zeeland het geval zijn. Gezien de kleinschalig heid van Zeeland kan een re gional omroep b.v. voor het onderwijs van groot belang zijn. De Nooijer tekende namens zijn fractie fel protest aan te gen de door de minister voor gestelde kostenverdeling. Re gionale omroep is een massa communicatiemiddel en geen welzijnsvoorziening. Daarom dient het rijk de financiering voor zijn rekening te nemen, aldus de PvdA-woordvoerder. De WD'er J. van Zwieten betoogde daarentegen dat de regionale omroep niet door de rijksoverheid, ook niet via een verhoging van de omroepbij dragen, bekostigd dient te worden. Volgens de WD- fractie kan de regionale om roep best betaald worden uit de reclameopbrengsten van de streekradio. H. Beinema (CDA) sloeg het financieringsvoorstel van mi nister Gardeniers hoger aan dan dat van haar voorganger Van Doorn. Zijn fractie kon het standpunt van G.S. niet delen. Om een voor Zeeland onevenredig hoge bijdrage in de kosten van een regionale omroep te voorkomen zou vol gens Beinema voor de provin cies een glijdende schaal in het leven geroepen kunnen wor den. Mevrouw Boogerd-Quaak (D'66) meende dat G.S. maar eens moeten onderzoeken wat er met de rijksbijdrage van één miljoen gedaan kan worden. Burgemeester Spijkerboer op bezoek in de openbare lagere school (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE - De nieuwe burgemeester van Oostburg, de heer C.T. Spijkerboer bracht gisteren een bezoek aan Waterlandkerkje, omdat hier de langst be staande dorpsraad zetel. Het was de eerste etappe in zijn kennismakingstoernee met Oostburg. Vergezeld door gemeente-secretaris P. Ver- hage en wethouder G. Claeys, werd burgemeester Spijker boer ontvangen door de heer W. Meesen, secretaris van de dorpsraad. Eerst werd de openbare lagere Inspecteur Leenhouts- school bezocht. Hier heette het schoolhoofd T. de Blieck het gezelschap welkom. De heer Spijkerboer liet zich door de heer de Blieck informeren over de kleine dorpsschool. Via gesprekjes met de kinderen, stelde de heer Spijkerboer zich op de hoogte van wat er bij de lager-school-jeugd leeft. In een gesprek met de heer De Blieck kwam de problema tiek van de kleiner wordende school aan de orde. De bur gemeester verwachtte dat er toch mogelijkheden moeten zijn om de school voor Waterlandkerkje te behouden. Tijdens de wandeling door het dorp, die vervolgens op het programma stond, viel met name de leegstand in nieuwbouw-woningen op. Na de bezichtiging van een twee bedrijven ging het gezelschap naar „In den Koning" waar een maaltijd gebruikt werd. Tot slot van het werkbezoek was er's avonds een receptie in het dorpshuis. Bij deze gelegenheid kwam een klein aantal Kerkjenaren de nieuwe burgemeester de hand schudden. Volgende week is Nieuwvliet aan de beurt in de kennis makingstoernee. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse konijnen volk wordt sinds enkele maan den geplaagd door myxoma tose, de zeer besmettelijke vi rus-ziekte, die voor 99 procent van de slachtoffers dodelijk is. Heel wat konijnenfokkers hebben al hun complete stal moeten laten afmaken. Aan de epidemie lijkt vol gens dierenarts De Vos uit Terneuzen voorlopig nog geen einde te komen. Myxomatose is een ziekte, die doorgaans uit breekt als het aantal wilde ko nijnen te groot wordt. Zij zijn de eerste slachtoffers, maar het virus wordt voornamelijk door insekten, wel overgebracht naar hun huiselijker soortge noten. De eerste symptomen zijn meestal zwelling van oogleden en neus, terwijl er pus uit die organen komt. Voor andere dieren of voor mensen heeft de konijnenkwaal geen gevolgen. Volgens dierenarts De Vos be staat er tegen het kwaadaardi ge virus geen medicijn. „Ik ben er nou al zo vaak bijgehaald, maar je staat steeds machte loos", zegt hij, enigszins geër gerd, omdat volgens hem veel onheil kan worden voorkomen, als de fokkers op tijd hun ko nijnen laten inenten. „Dat blijkt in de praktijk goed te werken", aldus de heer De Vos. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Op initia tief van de Kunstadviescom missie van de in het gebouw Amestein te Middelburg ge vestigde milieudienst van Rijkswaterstaat, organiseert de personeelvereniging van de dienst in Arnestein, op vrijdag 26 oktober een kunst-kijk- middag. Aanvang drie uur. De middag is bedoeld voor iedereen die bij de verfraaiing van het gebouw van de milieu dienst betrokken is geweest. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De com missie die een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkhe den van concentratie van wa terschappen in Zeeuwsch- Vlaanderen is tot de slotsom gekomen dat de waterschap pen Axeler Ambacht en de Verenigde Braakmanpolders tot een waterschap samenge voegd dienen te worden. Als streefdatum van deze fusie wordt 1 januari 1981 ge noemd. De inspraakprocedure ten aanzien van de samenvoeging van beide waterschappen moet in de loop van 1980 haar beslag krijgen. Dit heeft gedeputeerde A.L. van Geesbergen vrijdag aan de Provinciale Staten van Zee land meegedeeld tijdens de be handeling van het voorstel van G.S. tot samenvoeging van de waterschappen Noord-Beve land en de Brede Watering van Zuid-Beveland. Weersverwachting van het KNMI! In de ochtend nog mist, ove rigens wolkenvelden maar ook perioden met zon. Middag- temperaturen rond 17 graden. Zwakke tot matige naar zuid draaiende wind. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Enkele opklaringen ook kans, op buien. Middagtemperatu- ren omstreeks 17 graden. Konstanz 333 min 2, Rhein- felden 218 min 3, Maxau 4U4 min 8, Plochingen 112 plus 2, Mannheim 229 min 13, Stein- bach 125 plus 1, Mainz235min 3, Bingen 115 plus 2, Kaub 142 min 1, Trier 231 onveranderd, Koblenz 142 onveranderd, Keulen 104 min 1, Ruhrort 244 min 6, Lobith 872 min 7, Pan- nerdense kop 849 min 3, Nij megen 688 min2, IJsselkop828 min 4, Eefde IJssel 362 min 8, Deventer 241 min 4, Kater- veer-Spooldersluis 30 onver anderd, Monsin 5456 min 2, Borgharen 3775 plus 11, Bel- feld 1082 min 6, Grave bene den de sluis 496 onveranderd. Morgen, zondag 7 oktober.- Bergen op Zoom 4.18-16.28 Hansweert 3.50-15.58 Terneuzen 3.12-15.18 Vlissingen 2.37-14.47 Wemeldinge" 4.26-16.44 Maandag, 8 oktober.- Bergen op Zoom 4.58-17.08 Hansweert 4.30-16.38 Terneuzen 3.51-15.57 Vlissingen 3.17-15.27 Wemeldinge 5.09-17.25

de Stem | 1979 | | pagina 17