Niet naar Moskou Van wereldkampioen tot Jehovah's getuige n Voor het geld hoef ik niet te tennissen H, Twijfels Naamlozen Dopen C i, mngeniaSers' die Computer Reclame rk VilUagt Ihet toneel Romark grote vermaardheid lan zijn dierbaarste lij in staat is zwaar Ijvaardigheidsproef lie gave in oktober uur van een auto, op (achterzijde van een van staat de 32-jari- kld Markham is, te- luk in Ilford hoe dan ciddoekt was of niet. kich, met behulp van stijf dichtgeknepen itstukken van tien ging een fluwelen J=s centimeter. Aldus Ide juryleden exact te ir de indruk moet zijn In, omdat de oogleden Ifgrendeingsmateria- Jde deeg-munt-luikje leven, onder de blind- 1 toen hij de politiewa- llotseling zwenkte de litieauto te vermijden, in vrouw die de straat Iers doen dan tegen de 1 aan te rijden", aldus hat hij met deeg, mun ten goed kon zien als ogen. IRIFTEN Yjn door de eeuwen fid en de meest cu- i terug. In de grote imatical Epitaphs terder aangetroffen 1 zameling wel ver- fft Op de Houdster Rziland: I ante tante touten en de fout die 1 de Namib-woestijn te zijn tb-woestijn. Moest doen (pioen. niet bang, Ratelslang. zijn nicht en ver- Idan goeds te zeggen: opgericht reng van 'n nicht, Ridden of rouwen onder te hou'en. beitelen: loek of 'n scheet or mij al een weet JOHN O'MILL k. jer m uitgevaardigde Ita- anse arrestatiebevel. Een rtigtal Italiaanse bank- iployees, die hebben mee werkt aan de kapi- alvlucht, zijn wel in de vangenis beland of heb- n boetes gekregen. Of- hoon Sofia Loren verle- 37i jaar heeft gezworen ooit meer een voet op Ita- aanse bodem te zullen etten, is zij de laatste tijd nkele malen in Rome ge- ignaleerd. Tegen haar 30pt in haar geboorteland een bevel tot arrestatie. PIET TUMMERS Waarde vrienden, Om met de deur in huis te vallen - u hoeft nu niet naar de brievenbus te lopen, want ik bedoel het figuurlijk - ik wens u en de uwen een zeer aantrekkelijke zaterdagmorgen. Of vroege middag als u een beetje lang tussen de lakens bent gebleven. Deze week las ik dat ik volgend jaar tijdens de Olympische Spelen in het verre Russische geen acties mag voeren. U weet natuurlijk wel dat ik een aardig stukje kan sporten, dus ik verwacht niet anders dan dat het Nederlands Olympisch Comité mij een kaartje voor Moskou zal aanbieden. Nu is de moeilijkheid dat ik uitblink op een wat ongebruikelijke afstand, namelijk de anderhalve meter virspugen. Maar daar ben ik dan ook verschrikkelijk goed in, zodat de Russen vrezen dat zij een gouden medaille zeker niet in eigen beheer achter zullen houden. Goed, ik heb dus uitgelegd dat ik voor Moskou door het NOC in feite niet te passeren ben. Maar nu hebben die heren iets gevonden om mij alsnog te weren van de Olympische mat. Ik mag namelijk niets ondernemen daar achter het ijzeren gordijn. Ik moet braaf meelopen en ik moet plots alle Russen verschrikkelijk aardige mensen vinden. Nu ken ik toevallig een paar van die Iwans, dat zijn best leuke mensen, maar om nu plots iedereen daar aan mijn hart te moeten drukken dat vind ik op z'n zachtst gezegd vrij overdreven. Maar de hoge heren van het NOC zijn van mening dat het zo moet. Daarom heb ik besloten om mijn plaats maar beschikbaar te stellen. Ik waarschuwde de hoge heren in Den Haag nog dat zij dan zeker voor ons vaderland een goude plak zullen mislopen, maar daar raakten zij niet van onder de indruk. Zij zeiden doodleuk: „Beste Cor Halfspits, geen gedonder. Als je zonodig in Rusland wilt verspugen dan moet je je aan onze regels houden. En wij willen daar in Moskou op die verspuugbaan geen moeilijkheden. Wij willen dat onze vaderlandse sportlieden zich netjes en braaf gedragen. Keurig met twee woorden spreken en dergelijke". Ik moet zeggen dat ik wat beduusd was. Kijk, ik had daar in Rusland me heus wel correct gedragen, maar een klein protestje bijvoorbeeld tegen het schenden van de mensenrechten zat er in, dacht ik zo. Maar de hoge heren van het NOC hebben dus anders beslist. Niemand mag wat zeggen en aan de hand van chef d'equipe Brammetje Leeuwenhoek moeten alle Nederlandse sportlieden keurig in de rij door Moskou wandelen. Net doen alsof het allemaal koek en ei is daar. Oogkleppen voor dus. Een echte Nederlandse taktiek. Maar goud zullen de heren er niet mee verdienen. Dat zeker niet. MET GOUDEN BLIJDSCHAP VAN COR HALFSPITS P.S. Hennie Hollik of Hennie Holjij. ERP - Brullend, laag overvliegende straaljagers verstoren de I nedige rust boven Erp. Nauwelijks is het oorverdovende kabaal verstomd of een krakerige radio doorbreekt de stilte. Uit een overjarige geluidsbox galmen de schelle tonen van een grijsge- J|[aaide vaderlandse carnavalshit „In het bos daar zijn de ja- ters". Een buurjongen fluit op de dreunende melodie mee. „De Jagers" worden echter weer snel opgeslokt door een nieuwe la ding gevechtsvliegtuigen van de nabijgelegen militaire vliegba sis Volkel. De man tegenover mij ont gaat het wereldse gebeuren, hlet ingetogen stem zonder spoor van opwinding, lover de hoeveelheid decibels I die zijn trommelvliezen teis teren, leest hij vol overtuiging I voor uit „De nieuwe wereld- I vertaling van de Heilige Schrift". „Geloven is de verze- I kerde verwachting van dingen waarop wordt gehoopt, een duidelijke demonstratie van werkelijkheden die niet wor- I den gezien", predikt hij. Iets meer dan vier jaar gele- I den stond André Gevers in het I Belgische Mettet op het aller- I hoogste podium. Vol trots hul- I de hij zich in de regenboogtrui. In zijn geboorteplaats Schijn- del vielen de supporters in el- I kaars armen. André Gevers I had zijn eerste slag geslagen, I een gouden toekomst als prof- I wielrenner leek voor hem weg- gd. Anno 1979, op een zon- I rage najaarsdag in oktober. 1 Niets roept herinneringen op laan die voor André Gevers I triomfantelijke dag in België. [Tegenover mij zit een keurig ugneerde jongeman, die twee en half uur - af en toe I onderbroken om over het me- tier te praten - vol vuur over [Jehova's leer vertelde, daarbij [aangevuld door zijn echtge- I note Ingrid. „Ik zocht iets nieuws, het [wereldse gaf me geen bevredi- ging meer. Geestelijk kon ik er I niet meer tegen", verklaart Gevers. „Ik ben gelukkiger dan looit. De wereldtitel was mooi, J maar dit leven is veel prachti- Dit is het einde. Ik heb nu Jeen toekomst voor me liggen. [Ik ben door mijn overgang [naar de getuigen van Jehova een hoop vrienden kwijtge raakt, maar ik heb er 2 miljoen (het aantal aanhangers van de leer van Jehova) bijgekregen'.- Sinds april van dit jaar is An dré Gevers aangesloten bij de Jehova's getuigen. De fiets is in de garage geparkeerd en wordt slechts sporadisch gebruiktom enkele trainingsritjes te hou den in de omgeving van zijn woonplaats. Beroepswielren ner (twee jaar Lejeune en twee jaar Raleigh, red.) Gevers heeft het peloton de rug toegekeerd om zich te wijden aan de leer van Jehova en deze onder de aandacht van de medemensen te brengen. „Door mijn zwager ben ik in aanraking gekomen met jeho va's getuigen. In het begin moest ik er niets van weten, ook Ingrid niet. Maar naar verloop van tijd boeide het woord van God me steeds meer. Ik ben me in de bijbel gaan verdiepen en kwam tot de conclusie dat Jehova gelijk heeft. De wereldis verloederd, decadent en materialistisch. De moderne, nieuwe dingen hebben de mensen weggetrok ken van God. Geld wordt be langrijker geacht, maar met bankbiljetten kun je geen lief de kopen. Maar de Schepper gaat ingrijpen, de Grote Schoonmaak (het einde van de wereld wordt bedoeld) staat voor de deur. Vraag me niet wanneer en hoe, dat weet ik ook niet. Maar er zal dan ein delijk gerechtigheid geschie den. Niemand ontkomt dan aan zijn gerechte straf. Het ko ninkrijk Gods staat voor de deur". De ommezwaai die André Gevers maakte is hem niet OoiT mocht André Gevers (26) gerekend worden tot één van Nederlands talentrijke wielrenners. Vooral toen hij vier jaar geleden in Mettet de wereldtitel der amateurs op de weg greep, leek die veronderstelling gerechtvaardigd. Door het veroveren van de regenboogtrui werd de weg naar een prof contract voor de jonge Brabander geëffend. De ploegleiders verdrongen zich op de stoep bij André Gevers in Schijndel. Uiteindelijk koos Gevers vier jaar geleden voor het Franse merk Lejeune. De eerste twee seizoenen draaiden uit op een teleurstelling, evenals de laatste twee jaar bij Peter Post die niet opzienbarend waren. Enkele maanden geleden werd Ge vers gevangen door de leer van Jehovah. Hij raakte er dusda nig van onder de indruk dat hij zich aansloot bij deze gods dienstige organisatie. Sinds enige tijd tracht de voormalige wereldkampioen de mensen met de bijbel in de hand het woord van God onder ogen te brengen. Aanleiding voor onze verslaggever en fotograaf André Gevers thuis in het Oostbra bantse Erp op te zoeken. Het nieuwe leven van de voormalige wereldkampioen bestaat onder meer uit het dagelijks bezoek van mensen thuis, om hen de leer van Jehovah te verkondigen. hen opdringerigheid verweten. ^e verkondigden bijvoorbeeld dat in 1975 de wereld zou ver gaan. De mensen klagen bij voorbeeld ook dat hun zon dagsrust wordt verstoord. En bovendien - en dit laatste brengt hen regelmatig in op spraak bij verpleegkundigen en artsen - mag een getuige van Jehova geen bloed van an deren krijgen, ook al zou hij sterven. „Wat is nou 50 jaar langer leven in vergelijking met het eeuwige, dat je door nieuw bloed verspeelt Wij dringen niemand onze mening op. Wij kunnen de mensen niet overtuigen, wél proberen op het juiste spoor te zetten, te redden uit deze slechte wereld en hen te confronteren met de waarheid, de leer van Jehova. door iedereen in dank afgeno men. Zijn (katholieke) familie had het er tamelijk moeilijk mee en het hem in het begin dan ook links liggen. „Van huis uit ben ik katholiek. Ik ben zelfs nog enkele jaren misdie naar geweest. De eerste maan den stond mijn naaste omge ving erg huiverig tegenover mijn beslissing. Ik kon die reactie wel begrijpen. De mensen staan te gauw klaar met hun vooroordelen. Maar daar leer je als Jehova-getuige mee leven. Ik vind echter van mezelf dat ik menselijker ben geworden, meer begrip toon voor anderen. Opmerkelijk was dat mijn ex-collega's min der negatief hebben gerea geerd. Weliswaar heb ik nog niet uitgebreid met hun daar over gepraat, maar in het al gemeen viel het best wel mee. Mijn supportersclub daaren tegen is opgeheven. Een be stuurslid was er geweldig op tegen dat ik aanhanger werd van de leer van Jehova. Hij kon zich niet verenigen met mijn nieuwe levenswijze. Zij veron derstelden dat het geld dat zij me schonken aangewend zou worden voor onze organisatie, maar dat is pertinent niet waar. Volgens mij wilden ze gewoon trammelant binnen de vereniging voorkomen". „Het image van de Jehova's getuigen is niet altijd zonder blaam (geweest?). Vaak wordt Wij dragen de boodschap van de Schepper uit en hopen dat die ook bij anderen gehoor vindt. Volgens uit de bijbel af geleide berekeningen zou de wereld in 1975 zijn vergaan. Later bleek dat de onderzoe kingen niet nauwkeurig zijn gepleegd. Maar het einde is in zicht. Wanneer het komt, weet ik ook niet". Moeten we er van uit gaan, dat André Gevers niet meer terugkeert in het leger der broodfietsers? „Volgende week rijd ik nog enkele wed strijden, die al lang te voren vaststonden. Maar ik ben van plan om er definitief een punt achter te zetten. Ik geef toe dat het in dit jaargetijde gemak kelijk beslissen is. Het seizoen is bijna voorbij, maar mocht volgend jaar blijken dat de drang naar het metier te groot is, dan weet ik nog niet wat ik doe..." Dus toch twijfels? „Het fietsen wordt niet verboden door Jehova's leer. Het kan echter moeilijk samengaan, maar dat kan veranderen. Vol gens het woord van de Schep per is wedijveren niet toege staan, ja, en dat betekent, dat ik in feite niet meer op de fiets kan stappen. Want tenslotte was en is de inzet van een koers nog altijd om als eerste over de streep te gaan". Nummer twee tijdens het wereldkampioenschap in 1975 de Zweed Sven Ake Nillson groeide in de loop der jaren uit tot een gereputeerde profren ner. André Gevers peddelde in die tijd mee in het peloton der naamlozen. „In etappewed strijden heb ik nooit kunnen uitblinken. Andere coureurs gaan al naar gelang een ronde vordert, steeds beter koersen. Ik niet. Ik herstelde erg lang zaam. Vorig seizoen heb ik me van top tot teen laten onder zoeken door dokter Rolink, die me verzekerde, dat mijn li chamelijke conditie in orde was, maar dat ik traag recu pereerde. En dat is niet goed, wil je in etappewedstrijden prestaties leveren. Ik ben in feite op mijn karakter doorge stoten naar het profmetier. Ik wist dat het hard zou zijn. Ik stuitte op iets, maar wist aan vankelijk niet wat het was. In het begin werd ik overrompeld door alles wat om me heen ge beurde. Vorig jaar eigenlijk ben ik al tot de conclusie ge komen, dat ik niet de capaci teiten van een Joop Zoetemelk, Jan Raas of een Gerrie Knete- mann bezat. Daarbij heb ik me neergelegd. Het is niet an ders". Het falen als beroepsrenner heeft dat een rol gespeeld om j e aan te sluiten bij Jehova's ge tuigen? „Nee, absoluut niet. Ondanks het feit dat ik geen opzienbarende prestaties le verde, verdiende ik een aardige duit met het fietsen. Deze wo ning bijvoorbeeld heb ik aan het wielrennen overgehou den". Het defimtieve einde van de wielrenner André Gevers lijkt nabij. Slechts het don kerblauw kostuum herinnert de bezoeker eraan dat zijn gastheer deel heeft uitgemaakt van Nederlands beste wieler ploeg sinds tijden. „Mijn ni euw leven heeft me geestelijk rustiger gemaakt. Als wielren ner werd ik geleefd. Nu be paald Jehova mijn koers. Een koers, die mij meer voldoening geeft dan wat dan ook. Ik ge loof er rotsvast in. In november laat ik me dopen en dan behoor ik voorgoed tot een van de twee miljoen aanhangers van de enige ware verkondiger van Gods woord: Jehova. En dan is het hoofdstuk „André Gevers, de wielrenner" ook voor immer verleden tijd. Een tussenop lossing is er niet". JOHN VAN DINTER (Van een onzer verslaggevers) EDE - Hoeveel de I huidige tenniswereld J beheerst wordt door I sponsors en andere 1 belanghebbenden on dervond Björn Borg [afgelopen week weer I eens in Ede. De Zweed zal het waar schijnlijk zelf niet eens meer PPgemerkt hebben, gewend als I hij is alle verplichtingen die hij ■als vedette met zich meebrengt Isa te komen. Daar Borg voor zichzelf een training had uit— [gestippeld in de riante tennis bal. vond de directeur van het complex het voor zijn aanzien Wer als de Zweed hem zou fgezellen tijdens een gang (angs een vijftal restaurants iwaar hij wel eens pleegt te [oen. Borg voldeed stilzwij- JÈond aan het verzoek, terwijl organisators hem vooraf Pdoofd hadden, dat hij ge- ''iwaardzou blijven van der- P® vermoeiende en tijd- j'-spillende escapades prnamelijk gericht zijn IP 'Soonlijk voordeel van (Sponsors. Het humeur van de Zweed a er echter niet onder gele- h-rri.^ tientaIlen jeugdige l 1 zijn binnenkomst om verdrongen, keerden al- L. ,na enkele minuten gelukkig bij hun ouders Uj In Het bezit van de be- L krabbel van de beste etmsser van de wereld. Lor& "Dit hoort er natuur- K allemaal bij. Wat ik hier staat overigens in enkele verhouding tot 'k in Amerika onderga. In !°crn°°i contract staat Jflvaak opgenomen, dat ik 'toop van een wedstrijd tot uur 's nachts vriendelijk takend allerlei mensen ,v. bezighouden met handjes j en praatjes te verko- «e niets om het lijf heb- V' 'r die op de ben. Het is een onderdeel van het circus geworden. Ik heb me er allang mee verzoend". Dan dringt zich bij het horen van dergelijke verhalen on middellijk de vraag op waarom Borg zich op een dergelijke manier laat leven. De Zweed vestigde enkele maanden gele den een uniek record door voor de vierde opeenvolgende keer Wimbledon te winnen. En ook vrijwel alle andere toernooien schreven hem als winnaar op de erelijst. Als 23-jarige heeft hij een palmares die waar schijnlijk door niemand in de naaste toekomst geëvenaard zal worden. Toch blijft hij deel uitmaken van het circus dat door velen als krankzinnig wordt gekenschetst. Björn Borg: „Natuurlijk heb ik veel gewonnen. Natuurlijk vraag ik me vaak af waarom ik het allemaal nog doe. Voor het geld hoef ik al jaren niet meer te spelen. Mijn ambitie is nog steeds niet afgenomen. Ik blijf spelen, zolang ik nog plezier in het tennis beleef. Dat kan nog twee jaar duren, maar ook acht. In die periode wil ik zo veel mogelijk toernooien win nen. Ik wil dat de mensen deze Björn Borg altijd zullen blijven herinneren als de beste speler aller tijden. Ik ben nog jong genoeg om dat ideaal te verwe zenlijken". Sinds Borg zijn triomftocht langs de internationale tenni- sarena begon, draagt hij de bijnaam „Iceborg" met zich mee. Iedereen die wel eens een partij van de Zweed verliest, heeft meerdere malen ver baasd het hoofd geschud over het emotieloze, het computer achtige optreden van de Zweed. Tot 1 september be reikte hii acht finales en won ze allemaal. „Die man is niet van zijn stuk te brengen", is een veel geciteerde uitspraak van Arthur Ashe. „Ik kan niet zien wanneer hij in de proble men zit. Dat maakt je als te genstander geweldig onzeker" Borg: „Iedereen denkt nu wel dat ik tijdens een wedstrijd mijn emoties volledig kwijt ben, maar dat is maar schijn. Innerlijk reageer ik wel dege lijk op bepaalde wedstrijdsi tuaties. Ik loop er alleen niet mee te koop zoals vele anderen wel doen. Wellicht dat ik daar wel mijn vierde Wimbleton- titel aan te danken heb. Tanner heeft het me in de beslissende fase van de vijfde set ontzet tend moeilijk gemaakt. Hij had me vrijwel op de knieën, maar heeft dat niet aan mijn reacties kunnen aflezen". Als 19-jarige knaap won Björn Borg in 1976 zijn eerste Wimbledon-titel nadat zijn zege in het juniorentoernooi van Wimbledon een jaar er voor reeds de voorbode was geweest van de komeetachtige carrière die Borg vanaf zijn achttiende jaar doormaakte. Hoewel voor velen de eerste grote zege als de meest memo rabele in het geheugen gegrift staat, is voor Björn Borg de vierde zege op Wimbledon van dit jaar, de belangrijkste in zijn loopbaan. Borg: „Vorig jaar kon ik het decennia-oude record van Fred Perry evenaren, iets dat niemand voor mogelijk had gehouden. Driemaal achter el kaar Wimbledon winnen is toch wat. Ik was echter niet te vreden met het feit dat ik dat record met een ander moest delen. Vandaar dat die vierde Wimbledon-titel het hele jaar als een zware last op mijn schouders heeft gedrukt. Ik moest en zou alleen record houder worden. Het is gelukt, ET begon allemaal 14 jaar geleden toen Rune Borg, textielhandelaar in het onder de rook van Stockholm gelegen plaatsje Södertalje, op een plaatselijk tafelten nistoernooi een tennisracket won. Thuisgekomen schonk hij het speeltuig aan zijn negen jaar oude zoon Björn, die zich vervolgens herinnerde dat er op zolder nog een tot op de naad versleten tennisbal lag. De deur van de garage fungeerde vanaf dat moment als de eer ste sparringspartner van de jonge Zweed. Rune Borg, die momenteel met zijn vrouw Margarethe in het fiscaal beschermde Monte Carlo de Björn Sports Boutique be heert, zal geen spijt hebben gehad van zijn schenking. Deze vormde in ieder geval het startpunt voor mis schien de beste maar zeker de financieel aantrekkelijk-, ste tenniscarrière die ooit het levenslicht zag. Toen, op 9-jarige leeftijd, moest Björn Borg nog zeuren om lid te mogen worden van de Södertaljer tennisclub, nu wordt zijn jaarinkomen geschat op 15 miljoen gulden. Een gering deel ervan slaat hij bij elkaar aan prijzen (tot 1 september van dit jaar verdiende hij met het pure tennis 432.267 dollar), de rest stroomt met bakken tegelijk binnen als gevolg van „Promotionele activiteiten", zo als hij deze zelf graag pleegt te omschrijven. Deze week verblijft de sterkste tennisvorsf ter wereld in ons land om al deel te nemen aan het Roxy-tenniscircuit dat morgen zijn finaledag tennist. Dat Borg in die finale zal staan is boven iedere twijfel verheven. Onze verslagge ver sprak met hem tijdens de wedstrijd in Ede. en hoewel bij vele de indruk had postgevat dat mijn zelf vertrouwen voor het winnen van die titel ongekend groot was, moet ik achteraf gewoon eerlijk bekennen dat ik er wei nig vertrouwen in gehad heb dat het inderdaad zou lukken. De kans dat je een toernooi wint is vooraf erg gering. Ie dereen kan winnen, als hij alles meeheeft. Daar kan ook ik het slachtoffer van worden. Voor lopig ben ik echter tevreden met mijn Wimbledon-lijst. Dat wil niet zeggen dat ik volgend jaar minder gemotiveerd zal zijn omdat ik mijn doelstelling gerealiseerd heb. Nu wil ik vijf opeenvolgende keren het sterkste toernooi ter wereld winnen. Een unieke prestatie leveren is en blijft mijn uit gangspunt". Toen Borg 14 jaar was, voorspelde Lennart Bergelin, toenmalig coach van de Zweedse tennisploeg en mo menteel in vaste dienst bij Björn Borg als persoonlijk ma nager en trainer, een ieder die het horen wilde: „Daar speelt de toekomstige wereldkam pioen". Bergelin heeft gelijk gekregen. Hoe belangrijk is Bergelin geweest voor Björn Borg? „Bergelin heeft van me ge maakt wat ik nu ben. Hij is zelf een toptennisser geweest die precies weet hoe hij moet be geleiden en wat belangrijk voor een speler is. Bergelin re gelt momenteel alles voor me, zodat ik me alleen maar bezig hoef te houden met tennis. Overal waar ik logeer is Len nart de man die de contacten met de buitenwacht verzorgt. Ik ben .best bereid met fans en anderen te praten, maar als Bergelin niet als een soort zeef zou optreden, deed ik nachten aan een stuk geen oog dicht". Maar wie is Björn Borg dat de halve wereld achter hem aanloopt? „De mensen moeten niet achter mij aanlopen, maar achter mensen die daadwer kelijk iets voor de mensheid betekend hebben, zoals win naars van Nobelprijzen". Op het moment dat Björn Borg een meer dan dik belegde boter ham begon te verdienen in de tenniswereld, heeft hij op ei gen initiatief allerlei zaken op een commercieel zo voordelig mogelijke manier aangepakt. Zijn geschatte jaarinkomen van 15 miljoen gulden is de uit eindelijke overrijpe vrucht, die hij van zijn zakelijke inspan ning plukt. Toch zegt hij het geld niet belangrijk te vinden. Geen opmerkelijke uitspraak als je ieder moment kunt stop pen zonder je voor de rest van je leven financiële zorgen te hoeven maken. Björn: „Toen ik al op heel jonge leeftijd bedragen ver diende, die het tienvoudige be droegen van het inkomen van mijn vader, die er bovendien van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hard voor moest werken, heb ik hem meteen voorgesteld zijn textielzaak te sluiten". „Ik was er namelijk achter gekomen dat mijn inkomen op zijn rekening gestort werd, waardoor mijn vader in feite alleen maar voor de belastin gen werkte. Toen ik alsmaar meer geld ging verdienen, be sloot ik naar het fiscaal uiterst aantrekkelijke Monte Carlo te verhuizen. Die beslissing heeft me echter meer moeite gekost dan menigeen denkt. In Zwe den had ik al mijn vrienden en kennissen zitten. Ik vertrok dan ook tegen mijn.zin in. Ik ben nogal honkvast van aard. Maar ja, die hoge belasting aanslagen en het bijkomend feit dat ik in militaire dienst moest, hebben me toen de knoop doen doorhakken. Ik heb er tot dusverre nog geen spijt van. De militaire dienst zou wellicht funest voor mijn carrière zijn geweest. Over zijn reclameactivitei ten is de Zweed kort: „Ik weet heus wel dat men mij ziet als een wandelende reclamezuil. Ik kan daar echt niet mee zit ten. Als ik echt wilde, verdien de ik nog veel meer met het maken van reclame". Ik ben echter zeer selectief. Ik krijg ontzettend veel aanbiedingen van de meest» uiteenlopende bedrijven. Ik ben erg kieskeu rig in het kiezen van produkten waarvoor ik reclame wil ma ken. Het lijkt allemaal erg overtrokken wat ik aan recla me verdien, maar het kon nog veel meer zijn". De overheersing van Borg in de tenniswereld is de laatste jaren enorm geweest. Vrijwel alle toernooien, waar hij in schrijft, wint hij. Bij de andere spelers lijkt er sprake van een zekere berusting in de gegeven situatie. Borg is de absolute nummer één en niemand lijkt er wat aan te kunnen doen, ook de komende jaren niet. Borg: „Ik geloof desondanks niet dat dit een negatieve invloed heeft op de tennissport. Tennis maakt, ondanks mijn over heersing, een ongekende groei door en wordt steeds populair der. Het aantal talenten dat zich aanbiedt, is erg groot. Ik verwacht veel van mensen zo als Noah, Kriek en Lendl. Zij zouden het tennis eventueel, een nieuwe impuls kunnen ge ven. Björn Borg is op zeer jonge leeftijd uitgegroeid tot een der belangrijkste topsporters van onze tijd. Wat dat betekent on dervond hij onlangs toen een dreigement van de Rode Bri gade om hem te doden hem bereikte. Björn echter: „Die affaire is door de Zweedse pers vreselijk overtrokken. Het was meer een macabere grap dan wat an ders. Ik weet heus wel dat ik een mooi object ben voor ter reurgroepen. Het gegeven was echter voor de pers te mooi om er niets mee te doen. Het loopt allemaal zo'n vaart met". Björn Borg zal ook de ko mendejaren het internationale tennis blijven beheersen. Zijn op degelijkheid en conditie geschoeide stijl staat garant voor een succesvolle uitbouw van zijn inmiddels indruk wekkende erelijst. De uitspra ken van insiders dat hij binnen afzienbare tijd als invalide door het leven zal gaan vanwe ge zijn slopende manier van spelen (zijn topspinslagen zouden zijn arm helemaal ka pot maken, red.) wuift hij glimlachend weg. „Ik ken al die verhalen. Die werden ook verteld toen ik pas was doorgebroken. Er werd me toen een zeer korte carrière voorspeld. We zijn inmiddels echter wel vijf jaar verder en ik ben nog steeds de beste van de wereld. En dat is het enige wat telt"

de Stem | 1979 | | pagina 11