9 kkoord bij Jbatros ran de baan Massale feesten in Ierland rond paus Beraad in IRA over vredespleidooi DE,TOM'? ïïaking bij Shell \loerdijk voo Vijf doden bij brand op tjalk Huiswerk voor dinsdag \G Jaag bestem VLEmmiHlPLAKLETTER/ CTRLRGEispmv*. Verkoop 300 stuks originele PERZISCHE TAPIJTEN ale: 3milj. 1 milj. van puzzel 1 f92.000 UW iCSGSiSiS de tekenfilmfiguur ir 50 jaar? - c. Mickey Mouse Donald Duck ddel is onlangs in ;omen wegens on- aarlijke bijverschijn- Halcion Softenon us heeft afscheid voorzitter van de om zitting te nemen es Parlement? - c. Terlouw - d. Koekoek 1961 voor de tweede js kampioene kunst schaats (zie foto)? nappel eitzer ?:kova ijkstra vermelden: de vier antwoorden. Paus mogelijk in 1984 naar Nederland 2 Nen/buitenland 2 federatie bouw en houtbonden Jeugd. Bussen Breda Feyenoord kraakt Ajax Zeeuwse panter weHicht forse kater STAAT DER NEDERLANDEN Si LENGNG 13-73 MET DE STEM ONDER DE PANNEN §k"'gF%" aan deze denksport- st één of meer van ïze „Klavertje Vier"- die per briefkaart t onder „Zo inzenden" erom op een brief en (meer mag ook; stgiro tenminste f 1.65 eel oplossingen inzen- ;e oplossing op een hoe meer kansen. ^TT^T-Deprovisionele Sinn Fein, de po- 1 k tak van het Ierse republikeinse leger if liet gisteravond weten dat haar bestuur, Li beleidsbepalende orgaan, vandaag in T Min bijeen zal komen om van gedachten te r'lenover het pleidooi voor vrede in Noord- Lland van paus Johannes Paulus de tweede. Maar de .provisionals" ontkenden met na- Ikdatzij al besloten hebben hun wapens neer [ween en een wapenstilstand af te kondigen, U k al in diverse berichten was gesuggereerd. Ei verklaarden voorts dat niemand in Belfast (Leed is namens de IRA te spreken over de f, san de paus in Drogheda. Zij doelden famee op de in Belfast uitgegeven verklaring waarin elke suggestie dat de IRA nu een bestand overweegt, een „smerige leugen" wordt ge noemd. Het resultaat van het topoverleg van de IRA zal echter pas dinsdagavond bekend zijn. Dan houdt de provisionele Sinn Fein een persconfe rentie in Dublin. De Noordierse protestantse extremist domi nee Ian Paisley, deed een heftige aanval op de vredesoproep van de paus in Drogheda en ver klaarde dat die alleen leuk is voor de terroris ten. Zijn woorden zullen het IRA slechts aan sporen en hun gewelddadigheid doen toenemen, zo zei hij. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT/DUBLIN - Paus Johannes Paulus 2 denkt over een bezoek aan Nederland, met als voornaamste reisdoel Maastricht. De pauselijke reisplannen zouden geconcentreerd worden op het voorjaar van 1984. In mei van dat jaar wordt namelijk het 16e eeuwfeest van de sterfdag van St. Servaas .gevierd. Enige maan den geleden is binnen het bestuur van de stich ting Graf van St. Servaas heel voorzichtig geop perd of het haalbaar zou zijn de paus te betrek ken bij het groots te vieren eeuwfeest van de Maastrichtse patroonheilige. Terwijl in Maastricht nog bij lange na niet gedacht werd aan een officiële uitnodiging, ont hulde een Vaticaanse prelaat afgelopen zater dag in het vliegtuig waarmee de paus naar Ier land reisde, dat een pauselijk bezoek aan Ne derland weieens zou kunnen gaan samenvallen met het eeuwfeest van St. Servatius. In een zeer kort vraaggesprek met de Romeinse N.O.S-cor- respondent Fred Foppen, aan boord van het vliegtuig dat de paus naar Rome bracht, zei Paus Paulus „het een goede zaak te vinden", alss hij naar Nederland kon komen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/MOERDIJK - Het op handen zijnde ak- Dord tussen de industriebond FNV en de unie van kunst- estfabrieken (UKF) over de staking bij de UKF-dochter Ha tros is van de baan. let concern heeft de indus- tbond FNV gisteravond la- i «eten, dat het niet ak koord it met een extra vrije dag haar volcontinu-mensen, venop de vijf dagen die bij laatste (afgebroken) cao- érh an delingen a an ge bo lt was. )ie extra dag was voor de lustnebond een eerste stap ar een vijfploegendienst en 35-urige werkweek. Het ivoordebond reden zijn om [leden bij Albatros in Pernis lie roepen weer aan het werk J---V p een gesprek met directie I industriebond FNV zater- middagbij de Rotterdamse Jgemeester Van der Louw fcs gevoerd, waren een paar Pen gerold die verdere on- Pindelingen mogelijk le- Jte maken. jtecteur H. van den Berg uiu UI jirecru zei: katernen |eeds meer twijfels bij W aan FMensmatiging op dit foment P-tapport noemt Tlleve euthanasie panvaardbaar jjJOW EN 20 fcffanse tv-reuzen felkaar om de oren "«series merijntje p°Pe-festival „Als wij nu door de knieën waren gegaan, hadden wij de hele zaak in de Botlek over hoop gehaald. En als wij over de drempel heeny ^p gaan, dan hadden er meer be drijven moeten volgen." Bij Shell-Moerdijk wordt vandaag wel weer gewerkt. „De strijd is net ten einde, maar is nu pas begonnen. Het is maar een pauze en misschien gooien we over een maand de zaak weer plat. Onze eisen zijn recht overeind blijven staan." Met deze woorden maakte Leen van Zon tijdens de leden vergaderingen van de indus triebond FNV zaterdag in Ze venbergen duidelijk dat de stakers met het besluit om het werk te hervatten geenszins voor de Shelldirectie door de knieën zijn gegaan. Het eisen pakket werd zelfs uitgebreid. Met 62 stemmen voor en 35 te gen werd besloten het werk te hervatten. Naast de eis om 5-ploegen- dienst en 35-uur met behoud van koopkracht, heeft actie leider en districtsbestuurder Cor Flipse van de industrie bond FNV Shell-directeur P. Theunissen duidelijk gemaakt dat de bazen uit Pernis, die door de directie zijn gemobi liseerd om daar de staking te breken op Shell Moerdijk on aanvaardbaar- zijn. Volgens Flipse zou er sprake zijn van wegpromoveren van deze ba zen naar Moerdijk, omdat zij ook in Pernis in conflict liggen met de stakers. Volgens Shell- voorlichter Jos Jansen is dit echter niet aan de orde. VOLENDAM (ANP) - Bij een binnenbrand op een tjalk, die de afgelopen nacht in de haven van Volendam afge meerd lag, zijn vijf mannen in de leeftijd van 21 tot 28 jaar door verstikking om het leven gekomen. Zeven mannen van het twaalftal, dat aan een zeil- weekeinde op het IJsselmeer deelnam, brachten zich bijtijds in veiligheid, aldus de rijkspo litie te Amsterdam. De brand brak gistermorgen om drie uur door nog onbeken de oorzaak uit. (ADVERTENTIE) ook voor uitvoerders, technisch en administratief personeel postbus 520. 3440 AM Woerden "lil l— - - >V-',v ?Y- j r (Van onze correspondent Bert van Velzen) DROGHEDA GALWAY - Ze zullen hem, in Dublin en Drogheda, in Galway en Knock, in het oude Limerick en in de verscheurde stad Belfast Eoin Poll blijven noemen. De paus, die Ierland vandaag verlaat, heeft er troost gebracht en hij heeft er gesmeekt om vrede. Tijdens een weekeinde van blijmoe dige, bijna carnavaleske ere diensten, heeft hij de harten van miljoenen Ieren gestolen. Hij riep 280.000 jongeren gisteren in Galway toe: „De paus heeft je lief. ik hou van jullie". Dat leidde tot een spontaan gezang en gejuich, dat lang bleef aanhouden. Jonge mensen deinden met elkaar gearmd op het ritme van „Hij heeft de-hele wereld in zijn hand". Eoin Poll zei het gisteren opnieuw: „Ik ben jullie paus, de Ierse ge loofsbeleving heeft mijn sympathie". De paus en mil joenen Ieren maakten van de bijeenkomsten emotioneel zwaar geladen gebeurtenis sen. Overal waar Eoin Pol ver scheen ontstond er een jam- boree-achtig massafeest, een religieus Woodstock waar hartstochtelijk gezongen werd. Hetwashetgezangvan mensen die in plaatsen als Lourdes en Knock een won der verwachten. Het waren ongehoorde gebeurtenissen, happenings, die men niet gemakkelijk kan vatten in woorden. In de enorme mensenmenigten, die voor de paus urenlang zondag in de koude buitenlucht hebben gestaan zijn, zo werd gisteren gemeld, enkele kinderen ge boren. Er is gehuild in die menigten, omdat de paus de grote vriend wil zijn van de Ieren, en speciaal de jeugd, die de toekomst in de hand heeft. Het was in Drogheda dat ik een hand kreeg van een soldaat tijdens de eucharis- tie-viering die daar werd ge houden. Het was een gebaar van: wij willen vrede. Als er in de hemel naar het gezang en het bidden van de drie miljoen Ieren is geluisterd, dan zou die vrede niet kun nen uitblijven. Dat zegt al thans het geloof van de Ieren. Als men het de mensen vraagt in Drogheda, in Knock of in Dublin, dan antwoorden ze niet zelden dat ze inderdaad in wonde ren geloven. Voor de jeugd van Ierland in Galway was Eoin Poll een vedette, een groot kampioen, die hartstochtelijk werd toe gejuicht toen hij een kruiste ken maakte in het Gaelic, de eigen taal van de Ieren. En toen hij gezegd had: „Ik ge loof in jullie en ik hou van julie", toen leek er geen einde te komen aan de uitbarstin gen van aankhankelijk sen timent. De paus reikte de communie uit aan invalide jonge mensen. Een van hen, de 18-jarge Richard Moore uit Londonderry,- is al zeven jaar blind als gevolg van een rubberen kogel uit het ge weer van een Britse soldaat. Paus Johannes Paulus II lijkt volkomen ingesloten door de menigte van meer dan een miljoen mensen in het Phoenix Park in Dublin. sen die er waren zongen zich warm. Later gebeurde dat ookinKnock. Hetwasvooral in Galway, waai- de feeste lijkheden bijna ongemerkt overgingen van een popfesti val naar de eucharistie-vie- ring en .later, toen de paus er rondreed, in puur carnaval. Het feit dat er gewaar schuwd was tegen ploegen zakkenrollers uit Londen, Manchester en Liverpool mocht de feestvreugde niet schade. Dat konden ook offi cieel tegengesproken ge ruchten niet, dat de paus een kogelvrij vest zou dragen. De Ierse jeugd reageerde in Galway met groot enthou siasme op de paus en zijn waarschuwingen aan de jeugd om zich niet door nieuwlichters in de luren te laten leggen. Zijn preek klonk daar als uit een ander tijdperk. En zo was er, in af wachting van de aankomst van de paus, vanaf de vroege ochtend een carnaval gaande in Knock. Door een band werden er schlagers ge speeld, voornamelijk om de onafzienbare menigten warm te houden en Knock werd het hoogtepunt van het pauselijke bezoek; en het is een plaats die voor hem be langrijker is dan Drogheda, waar hij zaterdag zijn histo rische rede hield en Galway, waar hij de Ierse jeugd voor zich won. De massa in Knock zong muziek uit de Cavaleria Rusticana en marsen van Souza, er werd ritmisch geapplaudiseerd met de mu ziek van razensnelle violen om de sfeer te maken voor de begroeting van Eoin Poll, de kampioen. De blijheid maakte later plaats voor ontroering, toen de paus de zieken aanraakte in de base- liek van Knock en, voor ve len, een diepe religieuze en emotionele ervaring, toen de paus opnieuw sprak over liefde en vrede en over de betekenis van het menselijk lijden. Een kind steekt de armpjes omhoog om de paus te omhelzen tijdens een bezoek van de paus aan een tehuis voor gehandi capte kinderen. De Ieren gave de paus, de vredesbooschapper, een on gelooflijk welkom. De Ierse republiek was zaterdag en zondag een grote openlucht kathedraal gevuld met aan grijpende hinden, ernstig ritueel en uitdrukkingen van intense vreugde. De paus had zaterdag een zeventienurige werkdag. Aan het einde daarvan zon gen enkele journalisten voor hem „He's a jolly good fel low", maar pogingen om de doodvermoeide paus zelf aan het zingen te krijgen, mis lukten. Ook de Ieren, die de paus wilden zien, waren vroeg op pad: ze stonden za terdag in Drogheda al om ze ven uur in de ochtend om hem te wachten om hem om vijf uur in de namiddag te zien arriveren. En mensen die hem in Knock wilden' zien, moesten zondagoch tend ruimschoots voor vier uur het bed uit, in de stellige wetenschap dat ze daar niet eerder dan vroeg in de maan dagochtend in zouden terug keren. Er is gezongen zoals alleen de Ieren dat kunnen. Zater dag bij Drogheda, op de heu vel van Killineer, waar twee honderd bussen met gelovi gen uit Noord-Ierland de pauselijke veroordeling van de IRA aanhoorden. En in Galway waar de IRA aan zienlijke aanhang heeft en tenslotte in Knock, waar dit jaar meer dan een miljoen pelgrims genezing komen zoeken van lijden naar li chaam en ziel. In Galway hielp een pries ter-conferencier de aanzien lijke kilte van de ochtend verdrijven en de jonge men- (ADVERTENTIE) Jan Peters Sensatie in De Kuip! Het sterker geachte Ajax werd zaterdagavond in Rotter dam onderuit gehaald. Een agressief spelend Feye noord gaf de ploeg van Leo Beenhakker geen schijn van kans. Jan Peters had met twee treffers een belangrijk aandeel in de zege 4-0 van de Rotterdammers die een volle Kuip tot laaiend en thousiasme brachten. Joop Zoetemelk, hij is zo goed als rond met Peter Post, won gisteren de Grote Herfstklassieker. Zoete melk sprong enkele kilo meters voor het einde weg en kon niet meer worden achterhaald. GOES - De geheimzinnige panter die de gemoederen in Zee land de laatste dagen bezig heeft gehouden, is hoogstwaarschijn lijk een wat groot uitgevallen kater. Zaterdagavond meldde zich namelijk bij de politie in Goes een inwoonster van Sliedrecht, die sinds de zomervakantie in Renesse haar 7-jarige Maupie kwijt is. Maupie is glanzend zwart en 70 centimeter lang en woog toen hij een half jaar oud was al 9 kilo. Een dierenarts uit Sliedrecht bevestigde de mening van de bazin van Maupie en verklaarde dat de kater alle kenmerken van een panter heeft. (ADVERTENTIES) in alle maten en soorten Door directe import 40 tot 50% echt voordeel. Verkoop uitslui tend morgen, dinsdag 2 oktober, van 11.00 tot 17.00 uur onder volle garantie van echtheid in Het Turfschip, Chasséveld, Bre da. Bij iedere aankoop ontvangt u een officieel garantiebewijs. Kom kijken. Het loont de moeite. Alle tapijten zijn geprijsd. Carpet Centre Orient, Heerlen, Honingmanstraat 12. inschrijving volgens het tendersysteem op 2 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs De extra najaarsbijlage „Onder Dak" die morgen bij De Stem hoort, is niet alleen om te lezen. Maar ook om te bewaren en bij de hand te houden. Want er staan prima ideeën in over huis en huishouden. Van kelder tot kleinste kamertje. Van huiskleding tot huiscomputers. Van isolatie tot kien koken. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAN NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam: Adres: Postcode/Plaats: Betaalt: 0 f 14.43 per maand Of: 0 42.95 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis. Opgegeven door abonnee Naam Adres: Postcode/Plaats: i Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek. J Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen Dagblad De Stem. antwoordnr 112. 4800 VB Breda Pellen kan ook: 076-222555 V r

de Stem | 1979 | | pagina 1