too KEN v artin Venix lis uit e zorgen BIEB KEETIE VAN OOSTEN WEER OPPERMACHTIG Cruyff ter tig' in Oranje? Record aan medailles -Ï10806 IJSA BEHALEN VAN WERELDTITEL KDAILLEVEMELING Erelijst Keetie :n jaar. niet? T U LENING DTHEEK? I 13 JUW IELLEN! SENBV 23822 ICHIEN AL? JK GOED N (Van een onzer verslaggevers) ZEIST - Bondscoach Jan Zwartkruis overweegt om Jo- han Cruyff binnenkort weer in zijn selectie op te nemen. Dit weekeinde kreeg Jan Zwart kruis te horen dat Cruyff niet onwelwillend tegenover een heroptreden in Oranje staat. „In principe", stelt Cruyff, „wijs ik het Nederlandse elftal niet af. Als de bondscoach ge woon op sterkte kiest en niet op leeftijd let, zou ik er nog best bij kunnen horen". Jan Zwartkruis: „Het over valt met allemaal een beetje. Eerst moeten alle zaken eens goed tegen elkaar worden af gewogen. Ik ben een voorstan der van de opbouw rond Oranje, maar topsport is ook prestatiesport en dan moet je voor de sterkste man kiezen. En iedereen weet het: Neder land heeft een spitsprobleem". De momenteel voor Los An geles Aztecs uitkomende voet baller heeft vorige week in ie der geval laten weten dat hij niet afwijzend zal rageren als hij van bondscoach Jan Zwartkruis een uitnodiging zal krijgen. Johan Cruyff, die ertoe bijdroeg dat het Neder lands elftal zich kwalificeerde voor het WK in Argentinië, is ook nu weer van mening dat Oranje de komende maanden alleen maar prestatief moet denken om zich te kunnen plaatsen voor de eindronde van een Europees kampioen schap in Italië volgend jaar. Tegen Polen (thuis) of tegen Oost-Duitsland (uit) zal de beslissing voor Oranje of het naar Italië kan, vallen. Ruud Krol, die met Johan Cruyffs uitlating werd gecon fronteerd, liet in Spanje weten een eventuéle come-back van Cruyff in Oranje van harte toe te juichen. Bondscoach Jan Zwartkruis reageerde nog niet zo enthousiast. Hij is na de WK in Argentinië begonnen met een verjonging in Oranje, die hij consequent wil doorvoeren tot aan de eindronde van het Europees kampioenschap. Of er in de nabije toekomst een gesprek tussen Cruyff en Zwartkruis zal komen, valt dan ook nog niet met zekerheid te zeggen. .-IS -• •;",V 'w-V; offerte, kosteloos en voor een uitstekend I2 solide bank-instel- eren. 2e HYPOTHEKEN geen notariskosten enkel 1% afsl.prov. 120 x 180 x 240 x 115, - 143,- 120, - 215, 180. - 287, 240, 208 358 300, 257 574, 480. 405, 717. 600, 571, 1 076, 900. 857, 1 435. 1.200. 1 143. 90. 135.-1 180. 225. 360. 450.- 675. 900. lag van 9 tot 211 'n Vertrouwd adres als 't om geld lenen gaat. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Martin Venix is uit de zorgen. De 27-jarige coureur uit Zevenbergen, diein een financieel benarde situarie terecht zou zijn gekomen als hij in Amsterdam had Jgefaald, verzekerde zich van een goed belegde boterham door zich ongenaakbaar te tonen linde finale van de prof-stayers. „Het afgelopen winterseizoen heb ik me aardig in het [zesdaagse-wereldje ingewerkt", aldus Venix. „15 Zesdaagsen heb ik gereden. Ik denk dat kze nu wel allemaal kan doen. n van familieberichten en van uw entie ,,'t kleintje": in ïaamse Koerier iren abonnement ummer nog een krant ens niet En voor een betere prijs. Ik zal echter beslist niet rijk wor den in een of twee seizoenen. Js ik jaren aan de top blijf, kan ik misschien op mijn 35ste eggen, dat ik een aardige cent terdiend heb. Het is nu een- aaal zo dat ik het bijna uit fluitend van de baan moet pebben. Ik ben, dat weet ik van aezelf, een uitermate middel- aatige wegrenner. Daarbij joint nog dat de winterbaan- recties onevenredig veel geld ittrekken voor wegrenners. zouden best met twee top- tegrenners kunnen volstaan, te nemen er echter soms wel |ien. Daardoor wordt de spoe- g voor de baanrenners dun- r". Martin Venix, geboren in (ilburg, opgegroeid in Rotter- jam en thans wonend in een ps. geheel verbouwd dijk- juisje in Zevenbergen, kwam 1974 tot de overtuiging dat ij nooit zou slagen als weg- fflier en besloot het als stayer iproberen. In het jaar dat hij fateerde veroverde hij met- p de zilveren medaille bij de «eldtitelstrij d in Montreal. |8ij de profs ging de ontwik- eling van Venix wat langza- ff. Hij moest tot vorig jaar 'zer in München) wachten [oordat hij internationale er- enning kreeg. Verwonderlijk Ns dat niet, want de concur- ptie uit het buitenland was groter en bovendien kruiste zijn weg die van Cees Stam, die enkele jaren geleden nog volop meetelde en bovendien in het aparte wereldje veel te vertel len had. Het was dan ook niet zo verstandig van Venix dat hij de woede van Stam opwekte door in 1976 in Monteroni di Lecce de kansen van de Noord- Hollander op goud de grond in te boren. Erg veel schade on dervond Venix er overigens niet van, doordat hij zich in 1977 in San Cristobal belan geloos in dienst stelde van Stam. Venix: „Ik deed dat zon der financiële bijbedoelin gen". Cees Stam pardeerde de steun van Venix in Venezuela dermate dat hij beloofde in zijn laatste jaar de Zevenbergenaar te zullen helpen. Die oude be lofte leek na de series weinig waarde te hebben, omdat Stam in zijn reeks afging als een gieter. Stam was echter als herboren in de herkansing, die hij won zoals hij wilde en he medaillespiegel na afloop van de wereldkampioen schappen op de weg en op de baan ziet er voor 1979 als volgt uit: van uw etc. 3, 01155-1208 an 9 lat 13, 01172-1269 klexanderstr. 4, 01148-2250 raat 39, 01146-242 ïurchtstr. 11, 01170-2532 aeldijk 18, 01158-1300 Winkelcentrum Zuidpolder, I volgt uit: land 1. Nederland 2. DDR 3. Rusland 4. Italië 5. Frankrijk 6. Tsjechosl. 7. Japan 8.W-Dld. 9. België I 'O. Polen I U.Canada 12. USA 113. Noorwegen 114- Zwitserl. GOUD 6 4 2 1 ZILVER 2 1 1 3 0 0 0 4 BRONS 3 2 1 2 2 1 0 1 1 0 0 1 1 1 Siëme^mi^flïnfcsjrej^Keeti^uanOÖstënrïïeTRclïrTïer loatste jaar. waarin hij zijn tegenstanders vernederde om zichzelf gron dig te testen. Daardoor werd het wel ineens belangrijk of Stam zijn woord gestand zou doen of niet. „Vlak voor de wedstrijd hebben Stam en ik een akkoord bereikt", vertelde Venix. „Eerst herinnerde hij zich die oude afspraak niet. Naderhand echter wel. Hij beloofde mij niet te zullen aan vallen of ophouden. En dat is gebeurd. Bij bedanken alleen bleef het natuurlijk niet. Venix moest ook met geld voor Stam over de brug komen. Dat was niet zo moeilijk voor Venix, want financieel had hij wel wat te bieden door goedgeefs heid van de KNWU, zijn eigen en enkele andere sponsors. De KNWU had voor de eerste keer geld (6000 gulden) beschik baar gesteld. Enkele bedrijven loofden geld uit voor iedere Nederlander, die de finale zou bereiken, en de sponsor van Venix was bereid, ongeveer 7.500 gulden op tafel te leggen indien de Zevenbergenaar wereldkampioen zou worden. Venix had dus aardig wat om uit te delen. Daarvan zal de Italiaan Vicino ongetwijfeld meegeprofiteerd hebben, want die verrichtte in de eindstrijd de beste dienst voor Venix. Hij liet zich zonder tegenspel dub belen door Venix, maar hield vervolgens wel diens naaste concurrent, de 36-jarige titel verdediger Wilfried Peffgen, op. Hij sloeg de eerste aanval van de Duitser zelfs af met on geoorloofd hoog rijden, waar voor direct de bestraffende ro de vlag verscheen. Het zal Peffgen kracht hebben gekost, die hij in de slotminuten goed had kunnen gebruiken. Het verbond met Stam en de natuurlijk niet waterdicht te bewijzen afspraak met Vicino vormden zekerheid voor Ve nix Zonder zou de titel naar alle waarschijnlijkheid echter ook bij hem zijn terechtgeko men, want hij was gisteren su perieur. Alleen Peffgen en Stam konden hem volgen bij zijn steeds hoger wordende tempo. Slechts van de Duitser hoefde hij iets te vrezen. Tot een achte aanval op de positie van Venix kwam Peffgen ech ter niet eens. Tien minuten voor het einde maakte hij zich op voor een gevecht, maar toen hij de Nederlander tot op tien meter genaderd was, spoot Ve nix weg. In de laatste minuten, die in motregen moesten wor den afgelegd, direct na de fi nish spoelde de regen over de baan - keek Venix de Duitser, die hem vorig jaar van goud had afgehouden, zelfs in de rug. Het enige interessante in de slotfase was daardoor wat Cees Stam, die Peffgen als een schaduw was gevolgd, zou presteren. Stam had evenwel niets meer in huis om Peffgen het leven zuur te maken. Stam: „Ik had een tandje te weinig staan voor dit weer. Het tempo dat Venix ontwikkelde, had mij kapot gemaakt". Met het brons zorgde Stam niettemin voor een waardig afscheid. Martin Venix achter gangmaker Koch in aktie. Waardiger in ieder geval dan na de series mocht worden ver ondersteld. „Vrijdagavond ben ik met mezelf in het reine ge komen. Het hele jaar heb ik ge dacht: ik moet me bewijzen. Dat bracht een spanning met zich mee, die mij funest werd in de serie. Vrijdagavond heb ik alles van mij afgezet. Waar om, kwam ik tot de conclusie, moet ik me nog bewijzen? Dat heb ik toch tien jaar lang ge daan. Toen besloot ik ook met Bruno Walrave door te gaan. Anders was het in de finale toch niets geworden", aldus Cees Stam, die mogelijk de op volger wordt van Martin Wierstra („ik stop, ik vind het na twaalf jaar welletjes. En dit kampioenschap is een prachtig moment ermee op te houden") als stayerscoach. „Ik ben be reid als ze mij vragen", aldus de aangewezen man voor die functie. Keetie tijdens de ereronde in het Olypisch Stadion. (Van onze sportredactie) Met zes gouden medailles zijn de wereldkampioenschap pen wielrennen voor Nederland een sportief succes gewor den. Ons land bleek het sterkste van de 32 deelnemende naties. Maar de zes wereldkampioenen Keetie van Oos- ten-Hage, Petra de Bruin, Jan Raas, Matthe Pronk, Martin Venix en Bert Oosterbosch werd de recordprestatie van het jaar 1975 geëvenaard. Op de weg in Zuid-Limburg was de belangstelling met 270.000 bezoekers voor de drie wedstrijden buitengewoon groot, de baanwedstrijden in Amsterdam werden daaren tegen door slechts 32.000 mensen bezocht, een aantal dat beduidend beneden de verwachting bleef. Met de medail lewinst, zesmaal goud, tweemaal zilver en driemaal brons, een recordaantal dat door Nederland nooit in de geschie denis van het wielrennen eerder is behaald, zou de indruk gevestigd kunnen worden, da t de wielersport in ons land er in al zijn facetten bijzonder goed voorstaat. Dat is slechts ten dele waar. Als we het succes van 1975 vergelijken met de mooie resultaten van nu, dan blijkt dat op een onderdeel na (de wegrace der amateurs) op dezelfde disciplines goud werd behaald. Het gaat vooral goed met onze beroepsrenners en de dames. Maar het gaat bar slecht met onze wielerama- teurs, die het volledig lieten afweten. Een jaar voor de Olympische Spelen in Moskou maakte de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie, ondanks het financiële offer van ruim 100.000 gulden, dat gebracht werd om de baansport op een hoger peil te brengen, de zoveelste afgang mee. De verwachtingen waren, voor wat de Olympische nummers betreft, toch al niet hoog gespannen. De resultaten vielen desondanks erg tegen. De achtervolgingsploeg kwam niet in het spel voor, de individuele achtervolgers ook niet, de tandem ging af, de man op de kilometer eveneens en de ploeg in de 100 km tijdrit op de weg was te zwak. Alleen de amateur achter volger Jos Lammertink bleef een potentieel medaillewin naar, maar hij kwam 0.04 seconde tekort om het ereschavot te kunnen beklimmen. Lammertink wordt het volgend jaar echter prof, zodat de KNWU voor Moskou niet op hem hoeft te rekenen. Bovendien overwegen de prijswinnende dames Van Oosten-Hage en Moehlmann en Riemersma de laatste jaren altijd goed voor een of meer medailles - met de wedstrijdsport te stoppen. Het ziet er dan ook naar uit dat de strijd om de wereldti tel 1979 een absoluut hoogtepunt in de wielersport is ge weest, dat niet snel meer herhaald zal worden. Want de KNWU staat vrij machteloos tegenover de ontwikkelin gen. Voor de specifieke baanrenners is er te weinig em- plooy. Hooguit een paar wedstrijden per jaar. In de Oost- europese landen daarentegen worden sprinters, tandem rijders en achtervolgers in bepaalde steden geconcen treerd, waar ze samen trainen en waar hele reeksen van internationale ontmoetingen plaatsvinden, met Rusland, de DDR enTsjechoslowakijeals koplopers. In Nederland is dat onmogelijk. Onze amateurs gaan liever de weg op om een criterium te rijden, waarin ze geld kunnen verdienen, dan zich enkele maanden terug te trekken voor een gede gen voorbereiding op een wereldtoernooi. Topzwemster Enith Brigitha zei onlangs: „Van medailles kun je niet leven". En zo denkt men er in de wielersport ook over JEAN NELISSEN (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Opnieuw was niemand bestand tegen de macht van Keetie van Oosten. Voor de vierde maal in vijf jaar tijd - in Venezuela (1977) nam zij niet deel door een conflict met de toenmalige damesbegeleidster Dinie Brinkman en een door haar aangevochten schorsing - sleepte de Zeeuwse de wereldtitel op de achtervolging in de wacht. De lerares naaldvakken uit Goes, die alleen in de halve finales tegenstand van betekenis ondervond, van bronzen medaillewinnaar Luigina Bissoli uit Italië, toonde zich superieur in een zwaar geladen finale, waarin evenals vorig jaar Anne Moehlmann haar tegenstandster was. Keetie van Oosten en Anne Moehlmann leven sinds de fi- nalevanl978op voet van oor log met elkaar, zonder dat het overigens tot scheldpartijen en handstastelijkheden komt. In München kreeg het achtervol- gingstoernooi van de dames een onbevredigend slot, door dat Keetie van Oosten in de laatste kilometer een papieren strook in haar achterwiel kreeg, die de baan markeerde. De strijd werd afgeschoten en Keetie van Oosten werd tot winnaar verklaard, omdat zij op dat moment voorsprong had. Een echte krachtmeting was het daardoor niet. Anne Moehlmann kon zich niet ver zoenen met de gang van zaken en beschuldigde haar ploegge note er zelfs van expres over het papieren lint te zijn gere den. Sindsdien bestaat er lou ter haat en nijd tussen de da mes, hetgeen nog eens tot ui ting kwam na afloop van hun confrontatie op de piste. De enige uit het Nederlandse kamp die Keetie van Oosten niet feliciteerde, was Anne Moehlmann. „Nu zie je eens hoe ze is", merkte Keetie van Oosten vol venijn op. „Ik had het zweet in mijn handen", zei Anne Moehlmann gevat. De Apeldoornse wilde over de controverse met de Zeeuwse maar een ding kwijt: „De lief de kan niet van een kant ko men". De met veel spanning tege moet geziene finale leverde overigens een anticlimax op. Keetie van Oosten pakte door een flitsende start al meteen meer dan een seconde voor sprong. Anne Moehlmann kon even terugkrabbelen, maar moest daarna constant terrein prijsgeven. Het uiteindelijke verschil, bijna zeven seconden, was echter ook voor de Apel doornse, die nu voor het derde jaar in successie genoegen moest nemen met zilver, ont hutsend. „Zeven seconden is veel. Ik keek er van op. Niette min geeft deze nederlaag mij meer bevrediging dan de ver loren finale van vorig jaar. Nu is duidelijk naar voren geko men wie de sterkste is". De ongelijke strijd was frap pant, omdat Anne Riemersma in de halve finales, waarin stuk voor stuk toptijden werden gerealiseerd, slechts 1,41 se conde langzamer was geweest dan Keetie van Oosten. De te rugval bij de Friezin van origi ne moet waarschijnlijk ge zocht worden in het korte tijasoesteK, aat tussen oeiüe races zat. In het begin van het jaar brak zij bij een val in het sportpaleis Ahoy een sleutel been. In de periode van herstel na de operatie raakte de toch al niet zwaar gebouwde Apel doornse vijf kilo gewicht kwijt, die zij er nooit meer bij heeft gekregen. Anne Moehlmann. ,,Ik heb geprobeerd met veel eten weer op mijn oude ge wicht te komen. Dat stond mij op het laatst echter zo tegen, dat ik er niet mee ben doorge gaan". Het gewichtsverlies heeft haar uithoudingsverogen doen afnemen. „Dat merkte ik al in het Nederlands kam pioenschap op de weg. Toen kwam ik in de slotfase kracht tekort. Nu heeft het me weer opgebroken". Voor Keetie van Oosten betekende de gemak kelijke winst afscheid met goud. Tenminste, zij verklaar de weer eens - na de strijd om de regenboogtruien in 1976 kondigde zij reeds aan te zul len stoppen - niet op interna tionaal niveau te zullen terug keren. „Iedereen mag geloven wat hij wil", aldus de 21 au gustus 30 jaar geworden Zeeuwse, „maar deze keer stop ik echt. De voorgaande jaren twijfelde ik steeds, doordat Rien (haar man, red.) voort- ('<an onze sportredactie) AMSTERDAM - De erelijst van Keetie van Oosten bij wereldkampioenschappen ziet er als volgt uit: Weg: 1966 Nürburgring: zilver, 1968 Imola: goud, 1971 Mendrisio: brons, 1973 Barcelona: zilver, 1974 Montreal: brons, 1975 Mettete: brons, 1976 Ostuni: goud, 1978 Brau- weiler: zilver. Baan: 1968 Rome: brons, 1969 Brno: brons, 1971Varese: zilver, 1972 Marseille: zilver, 1973 San Sebastian: zilver, 1974 Montreal: brons, 1975 Luik: goud, 1976 Montaroni di Lecce: goud, 1978 München: goud, 1979 Amsterdam: goud. durend riep: stop nu maar eens. Nu zie ik zelf in dat het tijd is om er een eind aan te maken. Hele dagen trainen en het gereis naar wedstrijden zie ik niet meer zitten. Ik zal vol gend jaar alleen nog in enkele criteriums uit komen. Voor de rest ben ik van plan wat te gaan trimmen en zwemmen. Ik moet wel iets blijven doen, want als ik niet oppas neemt mijn gewicht heel gemakkelijk toe. De afgelopen winter heb ik nergens naar gekeken en toen was ik vijf kilo zwaarder dan nu". Het stoppen van Keetie van Oosten kan de weg openen vooor de 26-jarige Anne Moehlmann naar een periode vol glorie. Wie echter denkt dat de Apeldoornse, vorig jaar ge trouwd met de amateur wiel renner Gerrit Moehlmann, reikhalzend uitziet naar de komende jaren, komt bedrogen uit. Bijster ambitieus is zij niet. „Overwinningen doen mij ei genlijk niets. Alleen mijn eer ste heb ik geweldig gevonden. Ik had hier graag willen win nen, omdat Keetie er nog bij was. Als ik volgend jaar de titel zou grijpen is de waarde een stuk minder". Anne Moehlmann overweegt zelfs er de brui aan te geven in navolging van Keetie. „Ik vind het leuk in het huishouden te werken en voor Gerrit te zor gen. Ik mag hem graag een beetje verwennen. Ik was deze week met mijn gedachten ook meer thuis dan bij het wereld- kampioenchap. Toen Gerrit zaterdag kwam, ging ik ook meteen beter rij den. Ik zal erin de winter eens met Gerrit over praten". Het voortduren van de carrière van Anne Moehl mann ligt dus in handen van haar man, die haar dit jaar al een keer afhield van stoppen. Slaagt Gerrit Moehlmann er niet in zijn vrouw te behouden voor de wielersport, dan valt er voor Nederland een geweldige leegte, die niet eens, twee drie op te vullen zal zjn.

de Stem | 1979 | | pagina 11