f larmcentrale in Zeeuwsch- laanderen nu operationeel Westërschelde zeven Nieuwe Waterweg CNV VALT VOORZITTERSCHAP PROVINCIALE MILIEURAAD VAN GEDEPUTEERDE DON AAN estatieloop Middelburg Aardige jongens kregen 2 maanden voor diefstallen Groeiziekenhuis op Walcheren te veel risico's WEINIG REACTIES OP HOORZITTING ZIEKENHUIS HULST illenstrijd Het Schenge Tariefstijging openbaar vervoer in Zeeland laag MIDDELBURGER 2 JAAR VOOR OPLICHTING ARMNUMMER VANAF MORGEN: 01150-12200 rneuzense litie kt dieven HOORZITTING GOES Iets minder mooi weer Oosterschelde OP HET WATER waterstanden hoogwater n eigenlijk het zaakj kunnen krijgen", zeg Picavet. Het idee is ont toen Peter Picavet dei akte van de selectie va: I. In een wedstrijd kwat et tegenover spelers t als Bouman en Riedijk e et zag een confrontati <Vhoy wel zitten. ,,Ik wild aag tegen die ploeg spe daarom heb ik Boumai agd of ze geen zin haddeJ en wedstrijd te kornet] n in Hulst. Daarna zijn eten via Hans Vennekei en met dit gunstige re-| at" aldus Picavet. Het gens niet de eerste keer ulst een dergelijke stunt alt. De militaire ploeg ook al eens te gast in hal Den Dullaert en ook werd het een ware zaal- alhappening. „Ik reken n volle bak" aldus Jac et van De Ster. Er kun- zo'n driehonderd toe- "wers in Den Dullaert ge-, rgd worden. (Van onze tletiekmedewerkster) DDELBURG - De Mid- rgse atletiekvereniging mo '70 houdt vanavond menwerking met de VW iburg een prestatieloop naar keuze 4800 meter of meter. start is om 19.00 uur bij strandpaviljoen van de Van der Hage. Het par- s voert door duin- en bos- d. Inschrijven is mogelijk f 18.15 uur. Alle deelne- ontvangen een herinne- (Van onze tletiekmedewerkster) DELBURG De laatste eslissende wedstrijd van eeuwse pupillencompeti- ordt morgen verwerkt op Goese sportpark „Het nge". De organisatie is in 'en van de Middelburgse tiekvereniging Dynamo maar omdat de Middel- se sintelbaan nog niet ge- is, wordt uitgeweken naar or deze laatste wedstrijd erde wedstrijdsecreta- e Janny de Grave maar t 97 deelnemertjes, waan .e A-jongens (46) de groot groep vormen, ïeter Lindenberg van 56 is de onbetwiste leider eze groep met Mark van de en Marcel de Jong van tasport op de tweede en ie plaats, ij de B-jongens gaat de d voornamelijk tussen Ad rlenberg (Zeeland Sport) lanny de Waal en Dirk van Velde van Scheldesport. ,rra Hoogesteger (AV'56) bij de B-meisjes nauwe- s meer bedreigd worden )r de RKHAV meisjes istel van Waes en Jolein raert. hun clubgenootje udia Lauwers staat boven- bij de A-meisjes met ach- haar Angelique de Jong en tte Vuyk. thet tot stand komen van irmcentrale is de combi van de Centrale Post llancevervoer (CPA) en igionale brandweerkring ivsch-Vlaanderen een feit rden. nieuwe opzet van «lening betekent een anente bezetting van de ale door vijf mensen ('s ;s één). Om altijd zeker te 'an een ongestoorde com- catie, zijn er in ivsch-Vlaanderen negen nasten geplaatst: drie de ambulancediensten en voor het alarmeringssys- Uiteraard betekende de wring voor de bandweer mand thuis voor de man iware belasting. De ap- ;uur is radiografisch-te- isch. De masten zijn ge- st in Oostburg, Sluiskil, euzen en Hulst. het rollend materieel idweerwagens en ambu- \aie° \e eb VC0« MIDDELBURG - „Een lid van Gedeputeerde Staten hoort niet op de voorzitters- stoel van de provinciale raad voor het milieu. Het zou beter passen als hij op de publieke tribune plaats neemt". Dat was de strekking van de scher pe aanval die CNV-districts- bestuurder Leon Phernam- bucq gisteren in de vergade ring van de provinciale raad voor het milieu deed op het voorzitterschap van gedepu teerde W. Don. De CNV-er verduidelijkte dat hij niets had tegen de per soon van de gedeputeerde, maar dat hij het principieel niet juist vond dat een lid van Gedeputeerde Staten uit hoof de van deze functie tot voor zitter van de raad wordt be noemd. Phernambucq achtte het juister wanneer de voor zitter uit en door de raad wordt gekozen, in plaats van door G.S. te worden aangewezen". Op die manier zijn de leden van Gedeputeerde Staten druk be zig zichzelf te adviseren, een hoogst ongewenste situatie", aldus Phernambucq. Hij kreeg echter alleen steun van J. H. Bannink, de voorzitter van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. Twee jaar na de oprichting van de provinciale milieuraad blijkt er nog altijd geen duide lijkheid te zijn in het functio neren van de raad als advise rend orgaan van de provincie. In een notitie van J. Wouters, secretaris van de milieuraad, wordt gesteld: „Het is zinvol om in de overgangsfase de taak van de raad niet strikt formeel op te vatten, zodat alleen zou kunnen worden geadviseerd over algemene zaken. Op lan gere termijn dient de raad te fungeren als algemeen discus sieplatform en coördinatie centrum voor algemene doel stellingen van het provinciale milieubeleid". Verscheidene leden van de raad hadden hun twijfels over de wijze waarop deze doelstelling moet worden verwezenlijkt. Naar aanleiding van het rap port van de coördinatiegroep Oosterschelde uitte J.H. Ban nink zijn teleurstelling over het feit dat men met het uit brengen van voorlopige be leidsadviezen over de toe komstige inrichting van de Oosterschelde, o.a. de aanleg van jachthaven, niet heeft ge wacht totdat meer bekend is over de invloed van de pijler- dam op het milieu van de Oos terschelde in zijn totaliteit. Gedeputeerde Don legde er de nadruk op dat eventuele uit breiding van de jachthavenac commodatie in het Ooster- scheldegebied slechts na con sultatie van provinciale staten zal geschieden. De raad nam de suggestie van de gedeputeerde over om aan Gedeputeerde Staten een brief te schrijven waarin be zorgdheid wordt uitgesproken over de voorlopig uitgebrachte beleidsadviezen inzake de toe komstige inrichting van de Oosterschelde. (Van onze correspondent) KNEUZEN - De alarmcentrale Zeeuwsch-Vlaanderen (mr. F.J. Haarmanweg 15) te Terneu- ivordt vandaag (vrijdag) operationeel. Voor bijzondere meldingen zoals branden moet men aan 01150-12200 bellen. De voorzitter van de regionale brandweerkring, burgemeester C. Ockeloen had veel waardering voor de wijze waarop deze alarmcentrale voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen tot stand is gekomen: de nieuwste apparatuur en de onderlinge samenwerking, waarbij de burgemeester allerminst de bereidheid van de 443 Zeeuws-Vlaamse vrijwillige brandweerlieden vergat. (Van onze kneuzen - De Terneu- gemeentepolitie hield in lacht van woensdag op ierdag de Terneuzenaars fB. van V. en F.D. allen in 'eftijd van 20 tot 25 jaar, »i verband met drie inbra- en diefstallen gepleegd in nacht van maandag op jdens het verhoor bleek tij hadden ingebroken in technische School aan de bestraat, de kantoren van 'aterleiding en in de prak- Dimte van de artsen Nij- en Zuiderbaan, waar zij spullen met verdovende delen stalen. De ampullen den zij weg, omdat zij de ud niet durfden gebrui- Zij zijn alle teruggevon- Donderdag is het drietal vrijgelaten. lances) is qua communicatie middelen op de centrale meld kamer afgestemd (een verbin- dingscommandowagen en een schuimbluswagen zijn in be stelling). Het resultaat is dat de meldkamerbezetting op elk moment weet waar de ambu lances en de brandweerwagens zijn. Via meidontvangers wor den de chauffeurs, het begelei dend personeel, brandweer korpsen en dergelijke, onmid dellijk gewaarschuwd. Verder staan alle ambulan ces en brandweereenheden via mobilofoons rechtstreeks in contact met de centrale. Elke straat, dijk, polderweg, en ge hucht van geheel Zeeuwsch- Vlaanderen is in kaart ge bracht, die op een scherm kan worden geprojecteerd, waar door het mogelijk is van be langrijke inlichtingen als de kortste route, de plaatsen waar zich de brandkranen bevinden en dergelijke direct kunnen worden doorgegeven. Er zijn rechtstreekse lijnen met zie kenhuizen. „Een combinatie boot brandweerwagen lijkt wel aardig, maar je moet er toch het nut van afwegen", aldus burgemeester Ockeloen. „Langs het kanaal kan er met brandweerwagens worden gereden. Bovendien hebben we in Terneuzen voldoende sche pen die van blusmaterieel zijn voorzien". Het hart van de alarmcen trale is de 6 meter lange meld- tafel met: een dubbel arbrita- getoestel met 4 inkomende PTT-lijnen (aankiesbaar 01150-12200), een directe lijn met de meldkamer van de Ter- neuzense gemeentepolitie en directe lijnen met de zieken huizen, 4 PTT-telefoonaan- sluitingen waarvan 2 met ge heime nummers (om de com municatie naar buiten te allen tijde te waarborgen) De totale kosten van de technische ap paratuur bedragen ongeveer 2.5 ton. Tegen het einde van het jaar wordt de alarmcentrale offi cieel geopend en dan worden er ook diverse „open dagen" ge houden, om elke Zeeuws-Vla ming hiermee kennis te laten maken. De nieuwe meldkamer van de alarmcentrale Z.-Vlaanderen MIDDELBURG - „Aardige jongens met een wat ongeregeld leefpatroon en voordurend in geldnood, die zich hebben schuldig gemaakt aan een: paar onnozele diefstallen". Zo werden er drie verdachten G.v.ïL (25), G.D. (23) en F.K. (22) uit Vlissingen vanmorgen voor de politierechter in Middelburg door hun raadslieden afgeschilderd. Toch had het drietal dat gewoonlijk samen op dievenpad placht te gaan een hele waslijst van inbra ken op hun geweten. dagblad voor zuidwest nederland WTOBEN: Tenwuzen, Nieuwstraat 9, 4531 CV Terneuzen, Postbus 145, 3Hc Terneuzen 01150-17920 (4 lijnen), Hulst: Steenstraat 14,4561 AS IjH 01140-3751 (3 lijnen). Goes, Klok* tra al 1,4461 IK Goes, 01100-28030 lijnen). tNToOBUBEN: Maandag t/ro vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. KANTOOBUBEN: Advertentie-exploitatie: Breda, Maandag t/m "Wag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zendag van 18.30-21.30 uur «■222555. KLACHTEN; Zacuwich-Vlaandereo 01140-4495, Midden-Zee- 'tOl 100-14944. •VKEPUNTEN: Axel. Boekh. Passage. Passage 13,01155-1208; Bierv- :B Duyserinck, School- laan 9; Braks* Mevr. Baas, Boxen straat 13, '"2-1269; Klooaterzande; "W Neve, W Alexanderstr 4, 01148-2250; •wacht: Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39, '«-242; Ooetburg; Sig. mag. Dhaenens, Burchtatr 11,01170-2532; Sas went; Fa. Vereecken, Poeldijk 18,01158-1300; Terneuzen: Supertn. v.d. '°e. Winkelcentrum Zuidpolder 01150-13950 ««AANSLUITINGEN: "•tue: Chef Zeeuwse redactie R.Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost- ^01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv, dief dra. J. Bouw- JJ> Zuidvlieötraat 73. Goes 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland 'Vi Berkel. Voorburcht 37, Kapelle01102-2320. Redacteur Terneuzen P. Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West— Vlaanderen/Kanaalzone: J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 53-1554. Redacteuren Ooit-Zeeuwsch-Vlaanderen:; Henk Postma, 12, Hulst 01140-4159. E. Veratraeten, Zoutestraat 57. 01140-2748. Fotojournalist voor Zeeland; GJ. de Boer, Zeldenrust. "«.Terneuzen, 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. Koocnen, Zd- Jutlaan i. Tcrneuien, 01150-12941. "rimtie-exploltatia; Inferieur Zeeland C Menu, 01100-95839 Drie feiten werden hun gis teren ten laste gelegd. In de nacht van 17 op 18 december vereerde het trio een paar vakantiewoningen in Kam perland met een bezoek. Op 20 december werd in Kleversker- ke ingebroken in het gebouw van de stichting Zeevaart- schoolbelangen en op 7 fe bruari betrof het een woning in Biggekerke. Kieskeurig waren de jongens op deze uitstapjes niet: alles wat maar enigszins draagbaar was werd meege nomen en vervolgens verkocht of zelf gebruikt voor de inrich ting van een nieuwe flat. DEN HAAG - In Zeeland is de gemiddelde tariefstijging voor het openbaar vervoer per 1 oktober lager dan de gemid delde landelijke tariefstijging van 5,5 procent. De prijzen van de vervoersmaatschappij Zuid-West-Nederland (ZWN) gaan namelijk met 4,2 procent omhoog. Hiermee zit de ZWN zelfs nog onder de stijging van de kosten van het levenson derhoud (ongeveer 4,5 pro cent). Dit blijkt uit cijfers van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ook Noord-Bra bant, Gelderland en Limburg zitten onder de gemiddelde tariefstijging Evenals hun raadslieden beriepen de jongens zich op chronische geldnood die het gevolg was van werkeloosheid en druggebruik. De drugs wa ren intussen afgezworen maar werk had nog maar één van de jongens gevonden. „Het alge meen belang eist dat een der gelijke serie inbraken gestraft wordt", zo stelde officier van justitie mr.Hage, die dan ook een vrijheidsstraf van 6 maan den waarvan 2 voorwaardelijk vorderde. Een eis die een van de raadslieden ontlokte: „Het algemeen belang wordt in deze zaak gediend door de jongens op het rechte pad te helpen en dat gebeurt niet in de gevange nis". Politierechter mr. Kolk man was hier wel mee eens maar. „Helaas kunnen we niet om die gevangenisstraf heen". Hij veroordeelde het drietal tenslotte tot 4 maanden waar van 2 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. VLISSINGEN De Westerscheldc is zeven maal zo ge vaarlijk als de Nieuwe Waterweg. Dit blijkt uit een volgens het VMZ (Vereniging Milieuhygiëne Zeeland) lijfblad „De Gouden Delta" geheim, anderhalf jaar oud rapport van het Nederlands Maritiem Instituut. In het rapport worden vergelijkende cijfers verstrekt over ongevallen met sche pen op de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde. Van 1966 tot 1975 hebben er op de Nieuwe Waterweg 84 aanvaringen plaatsgevonden tussen zeeschepen, terwijl zich 61 andere scheepsongevallen zoals strandingen voor deden. Op de Westerschelde vonden er in vijf jaar tijds, namelijk in de periode van 1971 tot 1975 alleen al 106 aanvaringen plaats en 113 strandingen en dergelijke. En dat terwijl de vaart op Rotterdam veel intensiever is dan op Antwerpen, Gent Vlissingen en Terneuzen samen. De meeste ongevallen op de Westerschelde deden zich voor ten westen van de Sloehaven in Vlissingen-Oost. De kans op ongelukken blijkt 's nachts veel groter dan over dag. In de Gouden Delta spreekt de VMZ zijn ongenoegen uit over het feit, dat het anderhalf jaar geleden opgestelde rapport niet betrokken is geweest bij de besluitvorming ten aanzien van de vestiging van het gasopslagtankpark van Eurogas in Vlissingen-Oost, waardoor de scheep vaartbewegingen op de Westerschelde, met name van gastankers, aanmerkelijk zullen toenemen en dus ook de kans op ongelukken. De VMZ heeft al eerder gewezen op de gevaren die de bevolking in dit gebied door deze toenemende activiteiten loopt. In de Gouden Delta van deze week wordt er op gewezen, dat bij een ontploffing van een gastanker op de rede van Vlissingen zowel Vlissingen, Breskens, Middel burg als de kerncentrale Borssele binnen een stralenkring van vijf tot tien kilometer liggen. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Een groeiziekenhuis op Walcheren is een experi ment dat voor de streek en voor de hele provincie Zeeland te veel risico's met zich mee brengt. Deze geluiden waren te horen op de hoorzitting gister ochtend in de Prins van Oranje te Goes. Het provinciaal be stuur van Zeeland had deze hoorzitting uitgeschreven als onderdeel van de inspraakpro cedure omtrent de besluiten die straks genomen moeten worden inzake de ziekenhuis voorzieningen. „Voor Nederland is een groeiziekenhuis een unieke zaak. Waarom moet uitgere kend Zeeland met zijn kwest- bare ziekenhuissituatie en zijn slechte verbindingen zo'n ex periment toegewezen krijgen", zei mevrouw C.C. van Zanten, voorzitter van de provinciale raad voor de volksgezondheid. „Als dit experiment niet goed uitpakt, moeten er weer nood verbanden worden gelegd om de situatie te redden". De heer J.A. Prins, voorzitter van de stichting streekzieken huis Walcheren, hield in het bijzijn van de heer P. van Leeuwen van het landelijke college van ziekenhuisvoor zieningen een pleidooi voor een groot ziekenhuis in één fase op Walcheren van in to taal 480 bedden. „De bouw van een groeiziekenhuis lost de problemen die op Walcheren bestaan, niet op, maar ver zacht ze slechts", zei de heer Prins tot slot. De heer P. van Leeuwen achtte de wens van de stichting streekziekenhuis voor een nieuw gebouw in één fase niet haalbaar. Hij wees op de be schikbare financiële middelen voor ziekenhuizen in Neder- (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA - Conform de eis van de officier van justitie heeft de Bredase rechtbank donderdagmorgen A. van de P. (37) uit Middelburg wegens flessetrekkerij op grote schaal, o.m. gepleegd in diverse plaatsen in West-Brabant en Zeeland, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek. Naar het oordeel van de rechtbank had Van de P. al lerlei goederen gekocht, we tend dat er van betaling niets zou komen omdat er van een reële basis voor zaken doen geen sprake was. Ergens moet een grens zijn aan het doen van zaken op krediet", aldus de rechtbank, die in het vonnis ook rekening hield met de eer dere veroordelingen die Van de P. op het zelfde terrein heeft opgelopen. (Van een onzer verslaggevers) HULST - De hoorzitting in Den Dullaert over het voort bestaan van het ziekenhuis in Hulst heeft gisterenmiddag maar weinig reacties opgele verd. Van de ongeveer 60 aan wezigen verlangden slechts vijf personen het woord. Daar bij kwam wel de conclusie naar voren dat het tiekenhuis in Hulst moet blijven. De hoorzitting was onder deel van een door de provincie op touw gezette inspraakpro cedure aan de hand waarvan Gedeputeerde Staten hun standpunt willen bepalen. De heren G. v. Waes, voorzitter van de stichting regionale zie kenzorg Zeeuwsch-Vlaande ren pleitte gisteren als eerste voor het behoud van het Hul ster ziekenhuis. Hij zei zich in zijn standpunt gesteund te weten door alle Zeeuwsch- Vlaamse gemeentebesturen en vertelde dat Gedeputeerde Staten een zelfde standpunt in zullen nemen. FNV-districts- bestuurder M. Strous meende dat opheffen van het zieken huis in Hulst medisch een so ciaal onaanvaardbaar zouden zijn, onder meer gezien de af standen. Burgemeester P. Molthoff van Hulst hield de gedeputeer de R. v. Ommeren nog eens voor ogen dat er met een eventuele sluiting 250 ar beidsplaatsen op de tocht ko men en voorzitter C. v. Leuven van het gemeenschapswerk te Hulst zei dat maar liefst 80% van de mensen in de streek voor behouden van het zieken huis is. Vice-voorzitter van het gemeenschapswerk, de heer Gielen vond het voor de burger maar een moeilijk te verteren zaak als die straks eventueel naar Terneuzen moet. land. Middelen, die voor een groot deel opgeslokt worden door onderhoud en aanpassing van bestaande ziekenhuizen die plaats moeten gaan bieden aan de verouderde academi sche ziekenhuizen. Nadat een aantal van de 70 aanwezigen een lans hadden gebroken voor het behoud van het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee, zei de heer Van Leeuwen onder meer: „Men moet op Schouwen niet de illusie koesteren dat de zorg gelijk blijft met de zorg in an dere ziekenhuizen met hooguit 100 bedden". Voor het probleem van het werken op twee lokaties, het geen bij een samensmelting van de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee, het geval zou zijn, wanneer het Rode Kruiszie- kenhuis kan voortbestaan, deed de heer Van Leeuwen een suggestie in de trant van een rouleersysteem, waarbij de aanwezigheid van gekwalifi ceerd personeel in Zierikzee voortdurend gegarandeerd is. Deze suggestie werd in dank aanvaard door mevrouw Van Zanten, die dit een pré vond voor kleinere ziekenhuizen omdat ze dan beter opgeleide mensen binnen hun deuren kunnen krijgen. Niettemin zei de heer Van Leeuwen onomwonden dat het uitgesloten moet worden geacht dat een ziekenhuis met een omvang als dat van het Ro de Kruisziekenhuis in Zierik zee op den duur kan standhou den. Weersverwachting voor vrij dag, opgesteld door het KNMI: Overwegend droog met middagtemperaturen van ongeveer 22 graden. Later kans op een bui. DEN HAAG - De water hoogten van donderdagmor gen, meegedeeld door rijks waterstaat: Konstanz 363 min 1, Rheinfelden 270 min 3, Maxau487 min 14, Plochingen 113 min 8, Mannheim 320 min 26, Steinbach 124 min 1, Mainz 315 min 8, Bingen 183 min 3, Kaub 224 onv., Trier 250 min 19, Koblenz 230 min 2, Keulen 205 plus 10, Ruhrort 355 plus 13, Lobith 953 plus 4, Panner- dense kop 921 plus 4, Nijmegen 759 plus 5, IJsselkop 850 onv., Eefde IJssel 382 onv., Deventer 262 onv., Katerveer 40 min 2, Borgharen 3816 plus 18, Bel- feld 1088 min 3, Grave bene den de sluis 496 onv. De minste waterdiepten in de vaargeul, vandaag vermeld op de waar schuwingsborden, zijn in cen timeters: Spijk-St. Andries 370, Deventer-Hareulo 295, Harculo-Kampen 300. Morgen, zaterdag 1 sept: Bergen op z. 11.03 en 23.41 Hansweert 10.15 en 22.55 Terneuzen9.48 en 22.28 Vlissingen9.22 en 22.00 Wemeidinge 10.46 en 23.27

de Stem | 1979 | | pagina 9