NOG STEEDS GEHULD IN RAADSELS Milj oenenkraak tot in de allerkleinste details doordacht JeT was de heetste zomer die Europa sedert Lsenheugenis gekend had; van overal wer- L records gemeld en de kranten publiceerden U's van de practisch drooggevallen Thames Kiven Londen en op de Rhone moest de ^eepvaart stilgelegd worden bij gebrek aan Iter. De minst hete zone was paradoxaier wijze L welke onder normale omstandigheden de jieeste zonneschijn en de hoogste temperatu- L heeft: het Middellandse Zeebekken. POLITIE BEWONDERT GEWELDLOZE VAKLIEDEN Politiek ZONDAG 'aterdag 18 augustus 1979. tilei D)IH 21.30 u: Moonraker. a.l. tiambratheater 2 - 19 en 2)'] a: Invasion of the body sn8j |:hers. 16 j. r Galerie Marquis - Nieuwej dijk 15. Jurjen de Haan, |van Geest en Jan SchoonhovJ iet schilderijen, gouaches J Itekeningen. Geop.: woe. t/J Izond. 13.00-18.00 uur (t/mj Isept.). |vOGEL WAARDE J. v. Schayk-15 u: schietiw IJ. Vernimmen- 14.30 u: schjl ting. |Zuiddorpe M. de Cock - 14.30 u: ser kaarting. I BERGEN OP ZOOM Luxortheater - 14 u; I wraak van King Kong. 12 j. I en 18.45 u: Foul play. 12 21.15 u: Bilitis. 16 j. R0! theater - 14 u: Tom en Jer festival a.l. 16, 18.30 en 21,| I u: Moonraker. 12 j. Exposities: zie zaterdag CLINGE C. Weemaes, 14.30 u: SchiJ ting op staande wippen GOES Grandtbeater - 14 u: Di Trom. a.l. 19 en 21.30 u: Paso) of we slaan er op. a.l. Exposities: zie zaterdag HULST De koning van Engeland 13.45, 16, 18.45 en 21 u: Ha: tige spoed is zelden goed. aj 13.45 en 21 u: House calls. 14.30 en 18.30 u: Zweedseza ligheden. 18 j. 16, 18.45en21: De ijzervreter. 12 j. 16.30 Pornofantasiën. 18 j. O.Z.O. - velden: 15 u: Groi schieting. DE KLINGE De Statie 15 u: Schietinj KOEWACHT J. de Kind, 14.30 u: Schiett Nooit Gedacht. G. van Rumst 15 u: Schieting Thuis Weg. MIDDELBURG Exposities: zie zaterdag NOORDSTRAAT A. Menheere, 15 u: Kermis schieting. 15 u: Gaaibollinj OOSTBURG Ledeltheater - 14 en 20 Waterschapsheuvel. 16.30 Sexhuis Rosemarie. ST. JANSTEEN 't Kuipke - 15 u: Schieti TERNEUZEN Luxortheater 1 en 2 - 13. en 20 u: De tien geboden. 13i| en 20 u: De vier vuisten lucht in. 16 u: Het wapen vi de draak. VLISSINGEN Al hambrat heater 1-14 Lady en de vagebond, a.l. 19i 21.30 Moonraker. a.l. Alhambratheater 2-14 De bezewring van de duive spas. 12 j. 19 en 21.30 u: Invi sion of the body snatchers. 16j Exposities: zie zaterdag. ZUIDDORPE M. de Cock, 14.30 u: Schi ting. 11.00-12.00 uur. Noord- en Zuid-Beveland 1 Tandarts H. Houg, Dam] Goes, tel. 01100-16871 Spreekuur zat. en zonj 9.00-10.00 uur. ZIEKENHUIS- en AJlBi LANCEDIENST Kanaalzone - Elisabethzil kenhuis, Sluiskil, 01157-1451. De dienst looi van vrijd. 17.00 uur tl I) maandagmorgen 8.00 uur. JONGEREN ADVIESCEN TRALE Terneuzen - Nieuwstr. 43, 'A 01150-20110. Dag en nacj bereikbaar voor spoedgf vallen. In GEREFORMEERDE Gf^ 1 MEENTE 1 Hoek - 9.30 en 14.00 u l«j dienst. Terneuzen - VlooswijksM j 9.30, 14.00 en 18.00 u 1» dienst. I CHRISTELIJK C.EReM he MEERDE GEMEEN1M L Zaamslag - 10.00 en l4 30j leesdienst. Eede - Parochie H. Maria H| fr- meivaart, zaterdag [00 uur, zondag 10.00 uur Groede - Parochie H. la- zaterdag 19.00 uur, z° 1 [30 9.00 en 11.00 uur. -« Hoofdplaat - Parochie HA gius zaterdag i'-uu zondag 9.00 uur. j Oostburg-Parochie H. E 51 Ih. zaterdag 19.00 uur, z 1 jag 10.30 uur. „H Schoondijke - ,Par'.'5ag 9f| ifn Petrus Apostel zond g I lag Slijkplaat MariaSfe^/ lr- Uz^éndijke - H. Maria H^J ur, vaart zaterdag zondag 1°-3G ,u, 15 uur H. Emmaus zond. ij-' nopl ïg- Sluis - H. Johannes qq| de zat. 19.00 uur, zond. 1 10.00 uur vrn KRAAK DE EEUW [in Nice en de andere plaat- Li van de Rivièra heerst in de- fiuli-dagen van 1976 heerlijk a; zeker, het is heet, maar jjerdan in Parijs, Amster- [ii, Bonn en Glasgow. De «aonale feestdag van „qua- Lejuillet" is met de gebrui- luister gevierd en om- pleze 14de op een woensdag iil, heeft men er maar een lag officieel week-eind van maakt, de „brug geslagen" nis de Fransen dag plegen te ■men. En eerst maandag gen 19 juli gaan de meesten lier aan het werk. De zon- igmiddag heeft met een kort jaar hevig onweer wat ver ing gebracht en de avond als een verademing in de latste zuchtjes van de „libec- jo", de hier regen en koelte mgende oostenwind. Eerst op maandagmorgen imeernt men dat tijdens dit weekend midden in het ut van Nice de grootste oof van alle tijden ge- is; een bankroof als in Ier. van de betere detective- pans, als een film, vol van ngenieuze trekjes, ongeloof waardigheden zelfs. Terwijl jnduizenden toeristen en in pers van Nice in de lauwe (baadden of zich traditio- door de Middellandse K-zon lieten bruin bakken, jas een groepje geniale inbre- ersde kluis van de „Société Jenerale" midden in Nice, op tientallen meters van Je hoofdbureau van politie linnaigedrongen. Niet langs Je.normale weg", via de bank, «aar van de „achterkant", jlaandelang moet een begaafd il hersens het hele probleem jt in de kleinste details bestu- eerd hebben. Het resultaat is lat de kleine groep inbrekers a een ondergronds gekana- srd riviertje (de Faillon) Meen truck het meest gepe- (ctioneerde materiaal en be- iorrading aangevoerd heeft, i vracht daarna met rub- jerboten via het rioolsysteem i de stad tot de plaats ge- fansporteerd heeft, waar met fet boren van de tunnel be- fennenwerd. De buit was vol- ps officiële ramingen 46 «)oen franks (destijds onge- "r 25 miljoen gulden). [Hetlange weekend was het Ne tijdstip in het jaar dat de prekers voldoende tijd gun- "iom de operatie uit te voeren, 1 operatie waarvoor zij in egen werkten en waarvoor p>arbeidsuren noodzakelijk Jaren. (Allereerst werd een tunnel Pimeer dan zes meter gegra- T°' Er moest stutwerk ver- Jht worden, de aarde moest Pgevoerd worden, er werd Tr8® loper in de tunnel ge- (8", er werd terzijde een toilet Ingebracht. En dit alles in P'an de drukste straten van Tlce, Daarbij werd ook ge- r gemaakt van een répa ra- en onderhoudswagen |lri het stedelijke rioolsys- r®- Deze hadden de inbre- |rs ""ven een rioolput ge- Ui!s* en via een luik in de rem van de truck konden zij Penaal aanvoeren dat niet i* Faillon getransporteerd Is en om de operatie onder de W onz'ciltbaar te maken, poen zij deze van een „rok" C?en' een so°rt binnen de L a S aanëebracht in ca- Pfagekleuren geschilderd Et to' °P straat hing. F triciteit voor hun boren laioen" de inbrekers op rpe afstand in een openbaar ret en dat nadat zij met de f "keurigheid van een er- Cn, 'aadmeters de juiste I bepaald hadden waar de j. !™ant van de kluis was dij1 kant die niet door r/to-apparaturen be- L""0 was omdat van die i; "immers" geen gevaar A ,1 p), begonnen zij de- et beitels en afbouwha al n te bewerken. Zij cht«!n daarop uit aan de .««kant van kluis nr. 66, (ai,, u'f raet vijf ton. Met hy- ,.ul'sche vijzels wordt de por "P^lgesehoven en met L„ aargemaakte houten 7 vastgezet. In de kluisruimte werden behalve achtergelaten snijb randers en werktuigen ook luchtmatrassen, vouwstoelen, lege wijnflessen en tal van ete nsresten gevonden en verder een gascomfoortje en enkele pannen evenals lege soeppak jes. Hetgeen er op wees dat de inbrekers daar letterlijk een kamp ingericht hadden. De elektriciteit voor hun verlich ting en voor hun boormachines hadden ze via een 500 meter lange kabel gehaald in een on deraardse parkeergarage, waar ze deze heimelijk met een elektrische leiding verbonden hadden. Andermaal een bewijs* dat zij uitstekend van de plaat selijke situatie op de hoogte waren. Tijdens de twee dagen en twee nachten hebben zij vermoedelijk in ploegen wer kend acht grote brandkasten opengebroken en leeggehaald en ruim 400 door particulieren gehuurde kluizen. Dat zij de waarde van de daarin opgeboren voorwerpen kenden blijkt er uit dat zij de minder waardevolle sieraden en zogenaamde sentimentele herinneringen van de huurders van de kluizen achtergelaten bobben evenals voor hen onbr uikbare waardepapieren, doc umenten en acten. Niettemin hebben zij zich het plezier ge gund om onder meer oude lie fdesbrieven, die in enkele klui zen bewaard werden, aan de muur te prikken. Een eerste raming van de bankdirectie schatte de waarde van het gestoleneop 40 nice - De roof werd maandag ontdekt door een employe van de bank die de zware gepajitserde kluisdeur wilde openma ken Dit lukte niet. De directie werd gewaarschuwd en deze ontbood een ploeg specialisten, omdat men aannam dat de bijna 50 jaar oude pantserdeur door de een of andere oorzaak ontzet was en klem was komen te zitten. Toen niets hielp werd besloten met een afbouwhamer een gat naast de deur te breken om een van de technici in de gelegenheid te stellen na te gaan of er aan de binnenkant van de kluisdeur iets haperde. Toen deze door het gat kroop kwam hij ijlings terug en meldde dat er binnen de grootste wanorde heerste en dat honderden brandkasten opengebroken" waren. Daarop werd ook de oor zaak ontdekt van de weerbarstigheid van de pantserdeur: de bankrovers hadden deze van binnen zorgvuldig dichtgelast om niet gestoord te worden en mogelijk ook om zoveel moge lijk tijd te winnen om hun buit in veiligheid te brengen. Maar aangezien uiteraard niets bekend is over de waarde in de huurderskluizen, terwijl dezen tijdens de vakantieper iode vermoedelijk nog meer dan gewoonlijk bevat hebben, kan de waarde van het gestol- ene net zo goed 20 als 75 mil joen bedragen. Verzekering Toen de kraak gistermorgen bekend werd, stroomden hon derden opgewonden klanten naar de bank. Voor het groot ste deel bejaarde mensen - en begonnen voor de ingang een bijna hysterische betoging te ontketenen. Ze eisten dat de nummers van de geplunderde kluizen bekendgemaakt wer den. Het kwam op een gegeven ogenblik zelfs tot een paniek en enkele vrouwen vielen in zwijm. In beginsel zullen de verzekeringsmaatschappijen de slachtoffers schadeloos te stellen, maar de bank weigerd vooralsnog de nummers van de geplunderde kluizen bekend te maken. Het probleem, dat het gevolg is van de onzekerheid - van de inhoud van de leegge haalde particuliere kluizen, is door de bankdirectie snel op gelost. Alvorens bekend te maken welke kluizen leeggeroofd zijn, moet elke klant een gedetaille erde lijst indienen van de in houd van zijn kluis. Als de be treffende kluis niet leegge roofd is, zijn er drie mogelijk heden. Ten eerste een overdre- Het beroofde bankgebouw in Nice, waaronder de meesterrovers twee dagen lang aan een acht meter lange tunnel werkten. 1 ongctwijlela grote belangstel ling zal hebben Ten tweede een leugenachtige opgave, die de betrokkene vooi oplichter zal doen doorgaan en de politie zal interesseren. Ofwel de str ikte waarheid. Op deze wijze hoopt de bank de juiste waarde van de gezamenlijke inhoud van de leeggeroofde particu liere kluizen te achterhalen. Intussen waren gistermid dag nog tal van vragen onbean twoord. Onduidelijk is om te beginnen of het dezelfde bende betreft die enkele maanden ge leden in Parijs een soortgelijke operatie doorgevoerd heeft. En verder is niet bekend waarom het alarmsysteem niet in wer king is getreden. Waarom er geen bewaker tijdens het wee keinde aanwezig was. Waarom niemand enig geluid gehoord heeft. Waarom de gemeenteli jke diensten niet bemerkt heb ben dat in een van de hoofdrio len van de stad wekenlang door vreemden gewerkt werd. Een van de rechercheurs verklaarde gisteren dat de hele operatie ,,een ware detective film van het beste" soort was of de politie niet wat al te veel bewondering toont voor de misdadigers, die zeker ook in verschillende gevallen de spa- arduiten gestolen hebben van oude lieden welke zeker niet zeer rijk zijn. Maar deze be wondering is vermoedelijk voor een deel een gevolg van het feit dat de politie autoriteiten de overtuiging hebben dat het hier zoge naamde correcte inbrekers be treft. Vaklieden, die gunstig afsteken tegen de hedendaagse misdadigers, die maar al te snel naar revolver of stengun grijpen. Aan de wand van de kluisru- imte vond men maandag name lijk een papier waarop stond ,,Ni haine, ni ar mes, ni viole nce" („Noch haat, noch wap ens, noch geweldpleging"). En de politie is er blijkbaar inder daad van overtuigd dat als de gangster op heterdraad betr apt waren dezen geen weer stand geboden zouden hebben. ,De specialisten die deze kraak ondernomen hebben, zijn niet van het soort dat een nachtwaker of een agent on dersteboven schiet", aldus De gangster met de glimlach, Albert Spaggiari, tóch niet het brein achter de spectaculaire roof? Uit De Stem van 21 juli 1976. Daarna begint het systema tische werk van het leeghalen van de kluizen en de particu liere brandkasten in het be tonnen onderaardse gewelf: 12 kluizen en 339 particuliere brandkasten worden openge broken en de gang zou onge twijfeld nog verder gegaan zijn, als het eerder genoemde onweer zondagmiddag niet losgebroken was. De hevige schrikbarend stij gen, hetgeen de inbrekers, om het vege lijf te redden, tot een voortijdige aftocht noopte. Daarbij lieten zij een indruk wekkende hoeveelheid mate riaal achter. Vanzelfsprekend inbrekerswerktuigen, vijzels, snijbranders, flessen acety- leengas en zuurstof, elektri sche boren, enz. Maar ook luchtbedden, klaptafels en klapstoelen, etensresten (de maaltijden moeten gastrono misch geweest zijn), rookarti kelen, champagne (onmogelijk om op het succes te klinken), toiletpapier en aspirientjes. Op een van de wanden van de kluis hadden zij een wiel met vijf spaken getekend en daaronder de woorden geschreven: „Zon der wapens, zonder geweld, zonder haat". De bankdirectie, de politie, de experts, iedereen is verbijsterd. De kluis van de „Société Generale" was „niet te kraken". De inbrekers hadden waar depapieren, bankbiljetten, do cumenten, juwelen en goud en andere voorwerpen, die de klanten van de bank in hun particuliere kluizen opgebor gen hadden, meegenomen. In één of méér daarvan von den zij verzamelingen porno grafische foto's, die de eige naars in hun brandkast „veilig opgeborgen" hadden en om de draak te steken met de schijn heiligheid van deze vermoede lijk „brave en gezeten burgers" hadden zij een aantal van deze meer dan suggestieve foto's boven de betrokken kluizen geprikt. Toen in de loop van maandagmiddag de kraak be kend werd, maakte zich van de klanten van de bank, grote en kleine, een soort paniek mees ter en dagenlang werd het bankgebouw door opgewon den lieden belegerd. De direc tie stond de klanten benepen en verlegen te woord en poogde hen gerust te stellen: de verze kering zou de schade dekken. Maar welke schade? Er waren juwelen verdwenen, waarvan de prijs niet bekend was. Per soonlijke herinneringen, do cumenten, brieven, kunst voorwerpen. En er was geen enkel bewijs dat degenen die verklaarden dat dit of dat voorwerp uit hun privé-kluis gestolen was, de waarheid spraken of althans niet sterk overdreven. Met een hemels geduld en middels allerlei controles en navorsingen kwam men er eindelijk toe een bedrag vast te stellen: het be drag van de gestolgen waar den: 46.483.522 franks en 45 centimes Intussen heeft de politie niet stilgezeten. Het is haar gelukt uit de achtergelaten gereed schappen en het overige mate riaal een aantal aanwijzingen te distilleren. En op 26 en 27 oktober van dat jaar kan zij zowel in Mar seille als in Parijs een aantal operaties ontketenen. Maar het succes daarvan is beperkt en men heeft de indruk dat de „de grote vissen door de mazen van het net geglipt zijn". Maar na enkele maanden speurwerk heeft men dan toch een dozijn lieden kunnen inrekenen. De voornaamsten daarvan zijn een zekere Dominique Poggi, een zeer bekende onderwe reldfiguur van de Cöte d'Azur en een man die Albert Spiag- giari heet en er vooral om be kend is dat hij iedereen altijd joviaal op de schouder klopt, voordurend een vriendelijke grijns op zijn bruin gelaat draagt en zonder ophouden kolossale sigaren rookt. Hij is fotograaf van zijn vak en heeft een zaakje in een van de westelijke wijken van Nice. Na aanvankelijk hardnekkig ont- kend te hebben, valt hij ten slotte door de mand als de in specteurs hem voor de zoveel ste keer ondervragen in een bergdorpje ten noorden van Nice, waar hij een soort boer derijtje-buitenverblijf heeft. Ja, hij heeft de hele kraak georganiseerd. Maar niet uit winstbejag. Uit ideologische overtuiging. Het blijkt dat de equipe die de „kraak van de eeuw" verrichtte, uit een twintigtal figuren bestond: zes of zeven „ideologen" en de rest waren „vaklieden" die voor de operatie aangeworven waren en daarvoor de helft van de buit gekregen hadden. De an dere helft was volgens Spag giari gestort in de kas van de zg. Catena (keten), een uiterst rechtse, zelfs fascistische on derlinge hulporganisatie om aanhangers, die zich schuil moeten houden of voortvluch tig zijn, financieel te steunen. Met deze verklaring van Spaggiari krijgt de aangele genheid een politieke en ideo logische draai. Spaggiari's doopceel wordt gelicht en het blijkt dat men overal waar fas cistische en neo-fascistische bewegingen bestonden, zijn spoor kan vinden. Tijdens de eerste (Franse) Indochinese oorlog tekende hij als vrijwilliger om „het com munisme te bestrijden" en hij nam als parachutist aan een aantal operaties in Vietnam deel. In 1954 werd hij daar door een militair gerechtshof tot vijf jaren dwangarbeid ver oordeeld wegens diefstal. Daarna duikt hij op in Alge rije, waar de Fransen de zelf standigheidsbeweging pro beerden te onderdrukken. Spaggiari ziet in deze bewe ging de hand van Moskou en hij sluit zich aan bij de zg. ul tra's van de OAS, de uiterst rechtse beweging van Fransen, die niet alleen de Algerijnse nationalisten bestreden maar eveneens de Fransen zelf om dat zij voelden dat de Gaulle Algerije zijn onafhankelijk heid wilde verlenen. Als gevolg van zjn actie in de OAS wordt hij gearresteerd en tot drieë neenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Als hij deze uit gezeten heeft, vestigt hij zich als fotograaf in Nice.zijn vak is een soort camouflage; in wer kelijkheid onderhoudt hij nauwe contacten met zijn vroegere fascistische relaties en hij zou bij gelegenheid van verkiezingscampagnes voor rechtse partijen en zekere meerderheidsbewegingen „actief" optreden. Hij schijnt goede relaties te onderhouden met het gemeentebestuur van Nice, min of meer een officiële De Société Generale te Ni ce op 20 juli 1976. Veront ruste cliënten verzamelen zich rond het beroofde ge bouw. fotograaf te zijn en hij heeft de burgemeester, die een tijdlang minister in een van de recente kabinetten was, eens op een reis naar Japan vergezeld. Van de zijde van de burgemeester zijn de „verklaringen" nogal benepen, maar het schijnt vast te staan dat deze niet de ware aard van Spaggiari gekend heeft. Intussen heeft een interna tionaal politieonderzoek het bestaan van de Catena als hulpverleningsorganisatie aan voormalige fascisten niet kun nen bevestigen. De organisatie lijkt veeleer neo-fascistische bewegingen te financiëren. En op 10 maart 1977 terwijl Spaggiari door de rechter van instrucite in het paleis van Justitie in Nice verhoord wordt, neemt hij de vlucht door uit een raam te springen. Hij komt acht meter lager te recht op het dak van een auto, lijkt niet erg gedeerd en springt op de duo van een ge reedstaande motor, en ver dwijnt definitief. De openbare mening beschuldigt nu de au toriteiten ervan zich meer dan slordig in de affaire Spaggiari te gedragen. De rechter van instructie verdedigt zich met te verklaren dat hij om verster king van bewaking van de ver dachte verzocht had, maar dat daaraan geen gevolg gegeven was. De geruchten nemen toe en nu wordt beweerd dat Spaggiari in de brandkasten en kluizen van de „Société Gé nérale" bezwarende stukken en dossiers gevonden zou heb ben, die het hem mogelijk ge maakt zouden hebben chanta ge te plegen om zijn ontsnap ping te organiseren. Het zijn geruchten, maar de hele affaire van de „kraak van de eeuw" is in de specifieke atmosfeer van Nice (met zijn luxe, zijn „groot leven", zijn onderwereld, zijn politieke verwikkelingen, een opzien barende „sentimentele esca pade" van zijn burgemeester) van die aard, dat iedereen er van overtuigd is, dat zo al niet alles dan toch een deel als ge volg van deze geruchten waar is. En de burgemeester heeft als gevolg van deze geruchten zijn herverkiezing met de hak ken over de sloot gehaald, ter wijl hij normalerwijze altijd over een ruime meerderheid beschikte. Deze geruchten worden dan nog versterkt door het brutale optreden van de voortvluchti ge Spaggiari, die tal van dagbladen met brieven over stelpt en anderhalf jaar gele den in het hart van Madrid een ware persconferentie hield, terwijl een groot geïllustreerd Frans blad van hem een serie foto's toegezonden kreeg om zijn verhaal te illustreren. Daarop liet hij zelfs een boek verschijnen, waaruit het sce nario gedistilleerd wordt van een film over de „kraak". De titel is „Les Egouts du Para dise" (De riolen van het para dijs). Bij dit alles komt de spottende plagerij van Spag giari die de politie steeds te vlug af is en er altijd het grootste genoegen in schijnt te scheppen de autoriteiten bela chelijk te maken. Zowel in Frankrijk als in Spanje als in andere landen waar hij kort stondig opduikt. Eindelijk lijkt nu dan het dossier van de affaire samengesteld te zijn en zeven personen zijn in verband met de roof als verdachten ge citeerd. Onder hen de voortvluchtige Albert Spag giari en de roemruchte Domi nique Poggi. Maar de rechter van instructie is merkwaardi gerwijze uit het zonnige Nice naar het nevelige Compiègne in het grauwe Noord-Frank rijk weggepromoveerd. Op 1 juni van dit jaar bevestigt de „kamer van het in staat van beschuldiging stellen" van het Hof van Appel van Aix-en- Provence in een document van 92 pagina's de gevolgtrekkin gen van de weggepromoveerde rechter van instructie en de ze ven beschuldigden zullen (al dan niet bij verstek) op 22 ok tober a.s. terecht moeten staan voor het Hof van Assisen van het departement Alpes-Mari- times. Of dit proces veel helderheid zal scheppen, of het antwoord zal geven op een aantal van de zg. brandende vragen, staat te bezien. Maar men is er niet erg optimistisch over. Niemand weet waar Spaggiari momen teel is. Niemand weet wat er met de ruim 46 miljoen ge beurd is. Niemand weet wie de andere „rioolwerkers" waren. Geen mens schijnt antwoord te kunnen geven op de vraag of Spaggiari inderdaad compro mitterende documenten in de kluis van de „Société Genera le,' van Nice in handen gekre gen heeft. En evenmin of Spaggiari een zekere min of meer occulte opdracht met zijn bankroof uitvoerde; of hij op „hoger gezag" iets moest laten verdwijnen; of er politieke of andere medeplichtigheid in het spel is. In Nice is men blijkbaar niet al te lichtzinnig geweest, heeft men niet het on derste uit de kan willen halen, in de oude pittoreske aan Ge nua en Napels en Barcelona herinnerende stadswijk, waar ook het Paleis van Justitie ge legen is, vanwaar Spaggiari op 10 maart 1977 uit het raam sprong, in de oude stad ver klaart men al dat het een „spookproces" zal worden. Een „spookproces" tegen zes aanwezige beklaagden, die vermoedelijk „zondebokken" zijn en niet eens precies weten, wat er tiidens dat befaamde juli-weekeind van drie jaren geleden onder de grond van Nice gebeurde. Zij zijn de „vaklieden", de „werkers", die hun beloning gekregen heb ben, maar die niet weten en vermodelijk niet wilden weten welke de echte drijfveren van de „kraak van de eeuw" waren. En iedereen verwacht dat het een „kalm proces" zal wor den, dat er zich geen „coups de theatre", geen opzienbarende voorvallen zullen voordoen; dat het, zoals dat in het Frans heet, „in een vissestaart" ein digt. Tenzij de onberekenbare paljas Spaggiari op het laatste of voorlaatste ogenblik met zijn lange sigaar verschijnt en een sensatie veroorzaakt. Een hypothese die in de oude stadswijk die voor dit soort dingen een uitstekende neus heeft, onwaarschijnlijk geacht wordt. JAN DRUMMEN

de Stem | 1979 | | pagina 23