GROVE FOUTEN IN CONSTRUCTIE VAN STOOMLEIDINGEN IN KERNCENTRALE99 Anderhalve ton voor „800 Jaar Hulst Stad Axels glas voortaan In container Regen spelbreker bij jeugdvakantieweek GARANTIES UBSIDIE Vrouwenhuizen in Zeeland kunnen starten ING 99 Nieuwe verordening verontreiniging oppe r vlakt ew at e ren Jeugdspeelweek Sluiskil sloot met songfestival fillen itie iheid 18. ^ak en de _Nr.. Irie lam Hengstdijk Hulst Koewacht erktuigkundige over Borssele: (5 uur) 330.- 1979. ■44 streek vrouwen rkeersma OFF. DEALER Hfff-STEREO atregelj TAPIJTVERKOf »|JT SOLID [Vriendjes- olitiek" luist Inkoopt ülnisbelt fed 2in heeft en er bij VOORSTEL G.S. AAN STATEN: SUBSIDIE 5000 GULDEN G.S. willen VMZ weer subsidie geven Afscheid Loschacoff op 25 september Hulst Hontenisse <-yy s - uTEM VAN ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 T9 een onzer verslaggevers) BORSSELE - Bij de con- uctie van de stoomleidingen je kerncentrale in Borssele „grove fouten gemaakt. Bo ndien zijn daarbij niet de ye staalsoorten toegepast, urdoor doen zich in de zo eten balg in de stoomlei- „gen tussen de hogedruk- jtine en de lagedrukturbine gezette tijden lekkages jr waardoor de kerncen- ,le tijdelijk moet worden ilgelegd om het herstel van ,t euvel te kunnen uitvoeren, eoreen juiste herconstructie de stoomleidingen en het Mik van het beste staal dat ervoor te krijgen is, kan de naak van de lekkage voor- td weggenomen worden. [ot deze krasse conclusie at de 57-jarige Bauke Glas, zich werktuigkundige lemende Papendrechtenaar, dat hij afgelopen woensdag durende twee uur zich op de iGgte had gesteld van de ïgggj iH&g E OOSTBURÖ stand van zaken bij de repara tie van een lekkende balg in een stoomleiding van de kern centrale. Op 6 augustus j.l. werd de kerncentrale van de Provinciale Zeeuwse Ener giemaatschappij (PZEM) voor de tweede keer dit jaar en voor de derde maal in haar bestaan buiten werking gesteld. In middels is de kerncentrale af gelopen vrijdagmorgen weer volledig in bedrijf. Glas veegt genadeloos de vloer aan met degenen die het herstel van de lekkage hebben uitgevoerd. Hij zegt: „Niet al leen dat de constructie van de leidingen niet deugt, ook voor het staal dat ze daarvoor heb ben gebruikt heb ik als vak man geen goed woord over. In ons vak noemen we dat waai- bomenstaal om maar geen krassere term te gebruiken. De eerste de beste pientere LTS'er zou het beter hebben gedaan, dat mag u gerust in de krant zetten, daar neem ik geen woord van terug". Bauke Glas - op het ogenblik zonder werk - zegt veel erva ring te hebben met de bouw van kernreactorvaten. „Ik ben in het bezit van een Duitse ver gunning om reactoren te bou wen. Met een groep collega's ben ik nauw betrokken ge weest bij de constructie van reactorvaten die destijds bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij voor onder an dere de kerncentrale in Bors sele werden gebouwd. Zelf noem ik me liever werktuig kundige dan reactorbouwer". Glas beweert de oplossing van het lekkageprobleem in de kerncentrale in Borssele te kennen. „Daar is geen uitvoe rig rapport voor nodig. Na tuurlijk laat ik me over die oplossing niet nader uit. De groep waarin ik zit gaat dit ju ridisch vastleggen. Als groep zullen we de nieuwe construc tie van de stoomleidingen vol gens mijn idee alleen uitvoeren wanneer ik de supervisie van het werk krijg". De voorspel ling van Gals dat er vroeg of laat opnieuw een lek in een balg van de stoomleidingen zal ontstaan, noemt hij geen waarschijnlijkheid maar ze kerheid. „Zoals die reparaties tot dusver steeds zijn verricht kan het eenvoudig niet anders of de boel moet barsten. Er zijn twee verschillende soorten staal gebruikt die bij trillingen een verschillende weerstand hebben. Wij noemen dat „het elkaar niet verdragen". Hier door ontstaan breuken of scheuringen in het materiaal van de balg". (De hierbedoelde balg is een stuk staal in de stoomleiding dat breken of scheuren van de pijp moet voorkomen; red.). De stoom leiding waarin op 6 augustus een lek ontstond bevindt zich in de machinezaal van het tur binegebouw van de kerncen trale. De leidingen zijn voor zien van een zestiental balgen. De laatste reparatie is uitge voerd door op de plaats van de defecte balg een nieuwe in te lassen. Glas heeft tijdens zijn be zoek aan de kerncentrale ge sprekken gevoerd met ir. U.H. Banga, bedrijfsleider van de kerncentrale, ir. A. Tiktak, adjunct-directuer van de PZEM en projectleider De Pagter. Glas: „Banga heeft te genover mij ronduit toegege ven dat het bij de reparatie fout is toegegaan. Ik ben be nieuwd hoe de zaak zich verder ontwikkelt". Glas laat zich niet uit over het aantal mensen dat hij voor de reconstructie van het stoomleidingennet nodig denkt te hebben. Over de vei ligheid van kerncentrales zegt hij„Die in Borssele is een stuk veiliger dan de centrale in Harrisburg, maar een gefor ceerd watergekoelde centrale zoals die in Borssele is en blijft een gevaar. Iemand die be weert dat een kerncentrale absoluut veilig is heeft een nucleair svndroom". Bij de PZEM staat men bij zonder sceptisch tegenover de kritiek en theorieën van Bauke Glas met betrekking tot de constructie van de stoomlei dingen. Een woordvoerder van de PZEM verklaarde: „Wij hebben met aandacht naar de heer Glas geluisterd, maar hebben echt niets nieuws ge hoord dat de oplossing voor het lekkageprobleem zou kunnen betekenen. We hebben de heer Glas in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen bij het herstel van het lek in de be treffende stoomleiding om niet de indruk te wekken dat we bij de PZEM een gesloten clan vormen. Natuurlijk is het mo gelijk dat de heer Glas iets ontdekt dat het tot dusver over het hoofd is gezien, maar nog maals, de theorie van de heer Glas lijkt ons vooralsnog zeer aanvechtbaar. We kijken met belangstelling uit naar het rapport dat de heer Glas over zijn bevindingen zal uitbren gen". (ADVERTENTIE) ithouders van Oostburg 11,3 iand met de uitvoering va1 Schoolstraat te HoofdpT voor alle verkeer, o® 1 met ingang van 20 au9 J eken oTzoveel korter of lansi zakelijk zal blijken te ziI L rodzakelijke omleiding J ie de duur van de afsluit ng J .straat en in een gedeelte an den Muijsenbergs 1 verboden, stus 1979 ethouders voornoemd. A Schipper, burgemees P.J.J. Verhage, secretaris 5TANTEN EN COUPONS abrieksgarantie _,aaf) i stoffeerders beschikbaa veg 30 t/m 36, Breda nover Profimarkt (Vervolg van pagina 2) (Aanleiding tot de korte ge lagen vormt een brief van de (actie DWS aan het Sluise Waarin het beleid Itordt gehekeld dat is gevoerd |r. aanzien van het uitstallen a goederen door winkeliers P de Sluise trottoirs en de ieergave van deze brief in de (ZC. Met name is men in Sluis pallen over de beschuldiging pi DWS-fractievoorzitter P. lelz, dat de burgemeester Ifflendjespolitiek" (in de brief Ind overigens „vriendjespo- P", maar dat was volgens ftz gisteren een tikfout) zou (drijven. Sluisse gemeentebed- f- vertegenwoordigd door F cr-Menten-raadsman, mr. D'an Heijningen, wil dat de PC een verbod krijgt opge- pinde toekomst „klakke- fcs" brieven te citeren. „De M is op zich onjuist en de kant heeft dit verbreid", al- Pmr. H. van den Beid, bur gmeester van Sluis. Men heeft de brief geheel 'ït getoetst", zo zei hij. Hoe- ('1 zowel De Stem als de eeuws-Vlaamse Koerier de puste brief hebben gepubli- f"d, zijn deze bladen niet ge ilaard. Waarom niet? Mr. landen Beid: „Dat komt mis- ftonog". De burgemeester pijtde fractie DWS tijdens Ftaadsvergadering de mon- r" Bloten te houden. Maar peraf zaken te spuien via F brief die dan onmiddellijk FP WeS vindt naar de pers. r® dat soort zaken moet een pe komen", meent hij. Ian een onzer verslaggevers) LfST - Burgemeester en I «ouders van Hulst willen j"s Pr°keren een gedeelte Ll. l Voormalige beboste nisbelt te Nieuw-Namen Lik 'lanc' *e doen aan «bosbeheer. Drie jaar ge ls» W''('e men dat ook al, stak de raad d?ar L ."No voor. De raad vond e Prijs veel te laag. J* het behoud van het L §edeelte van dit stuk voor de gemeente geen «bosbeheer nog steeds gstelling bestaat, is men jf]eens met elkaar om de 'gaanzitten. Staatsbosbe- nu bereid voor het stuk ,0*» uiterste prijs van Jrden te betalen en B. en L^n dat een prima be- ,et 's de bedoeling dat AZsiT! waarop de schie- 1n'et wordt verkocht. Vum' vra§en de raad dit tonmet de verkoop ak- ra 'e gaan. In hun toelichting op del nieuwe verordening merken» G.S. op dat een meer planma- j tige opzet van het waterkwa- liteitsbeheer tussen het rijks- niveau en de bestnjdingsplan-,' nen van de waterschappen, in» de praktijk een behoefte is* gebleken. Het voorstel loopt op< dit punt vooruit op een ko-^ mende wijziging van de wet, Verontreiniging Oppervlak-» tewateren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten een nieuwe verordening Ver ontreiniging Oppervlaktewa teren Zeeland voorgelegd. In het voorstel, dat los staat van de discussie over de bestuur lijke reorganisatie, wordt een provinciaal waterkwaliteits plan geïntroduceerd, dat de hoofdlijnen van het te voeren beleid aangeeft. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse waterschappen zelf plannen tot bestrijding van waterverontreiniging vast stellen. De verplichte ge meentelijke rioleringsplannen zullen nader inzicht dienen te verschaffen in de aard en om vang van de watervervuiling. Het voorstel bevat tevens^ een regeling voor inspraak en» beroep bij de verlening vanj vergunningen. Voorts wordt im de verordening een nadere re-' geling gegeven voor lozingen, op zuiveringstechnische wer-J ken van de waterschappen. Tot{ dusver ontbreekt een wettelij-» ke regeüng voor deze belang rijke aansluitvergunningen. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Zeeland krijgt bin nenkort als laatste provincie in Nederland de beschikking over een Vrouwenhuis. Het ministerie van CRM heeft een startsubsidie toegezegd van bijna 5000 gulden. De stichting in oprichting is (Van een onzer verslaggevers) HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst willen de Stichting 800 Jaar Hulst Stad een garantiesubsidie geven van 150.000 gulden. De stichting heeft de gemeente om dit bedrag gevraagd om een definitief programma samen te kunnen stellen voorde viering van het 800-jarig bes taan van Hulst, volgend jaar. Burgemeester en wethou- feestelijkheden zullen worden- bekostigd. In hun voorstel menen B. en W. dat de Stichting 800 Jaar Hulst Stad juist heeft gehan deld door de verenigingen uit te nodigen voor een aantal ge sprekken. Door deze handel wijze is volgens B. en W. niet alleen de medewerking, maar ook de inbreng van het plaat selijk verenigingsleven verze kerd En dat is volgens hen een zaak die voorop moet staan bij de viering. Voordat de ge meenteraad zich eind deze maand over de viering van het 800-jarig bestaan buigt, komt het voorstel van B. en W. eerst ter sprake tijdens de vergade ring van de financiële com missie, maandag 20 augustus om 19.00 uur in de trouwzaal van het stadhuis. Daar komt ondermeer ook aan de orde de verkoop van de kantine op het sportveld te Clinge aan de plaatselijke voetbalclub voor 1 gulden en de vervanging en uitbreiding van de openbare verlichting te Paal en in de Magdalenastraat. Het is de bedoeling dat er be halve nieuwe lichtmasten zo wel in Paal als in de Magdale nastraat 2 lichtmasten bijko men. Daarmee is een bedrag van ruim 14.000 gulden ge moeid. Bingo - In de kantine van camping De Vogel werd een bingoavond gehouden. Er waren 153 deelnemers. De uitslag was als volgt: 1 L. Buys uit Aalst, 2 mevr. Serra- rens uit Hamme, 3 J. Durinck uit Terneuzen, 4 P. van Goe- them uit Waesmunster, 5 mevr. De Bruyn uit Kloosterzande. Het programma voor vol gende week luidt als volgt: maandag 19 augustus om 18.30 uur sport- en spelavond. Dins dag 20 augustus om 18.30 uur wandeling rond de Vogel, af stand ongeveer 10 km. Woens dag 21 augustus om 20 uur bingo. Vrijdag 23 augustus om 20 uur kaartavond en zaterdag 24 augustus om 20 uur bingo. ders menen dat dat bedrag best door de beugel kan en zij stel len de gemeenteraad dan ook voor met de subsidie akkoord te gaan. Het is B. en W. geble ken dat een aantal activiteiten uit de potjes voor- sportevene menten en culturele evene menten kan worden betaald. Daardoor is het mogelijk een aantal, reeds traditionele, eve nementen in het kader van de feestviering uit te breiden. De posten sport- en culturele eve nementen moeten dan wel voor 1980 met respectievelijk 7.000 en 41.000 gulden worden ver hoogd. Al met al komt het erop neer dat de gemeenteraad wordt gevraagd een krediet van 198.000 gulden op tafel te leggen, waarmee dan de (Van onze correspondent) SLUISKIL - Nadat de Sluiskilse schoolkinderen zich vrijdagmorgen hadden bezig gehouden metg allerlei han denarbeid, werd in de middag de jeugdspeelweek afgesloten met een songfestival, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond en waaraan 13 indivi- duelen en groepen deelnamen. De begeleiding bestond uit or gel, gitaar en drum, bespeeld door drie generaties van de familie Benjaminsz. Loek van Hecke kondigde de deelnemers aan en de jury be stond uit de heren Spijkerman, R. Sijs en Bezijn. De uitslag luidde: 1. Machteld Kips en Monique Bleijenberg met het bananenlied, 2. Carla Dijkstra met „Kleine Greetje uit de pol der", 3. Baps van der Graaf en Karin de Baets met het Chinese Ping Pang Pong. Onder het wakend oog van de Sluiskilse brandweer en begeleid door de drumband „De Zwaluw" werd yrijdagavond om zeven uur aan de Regentenstraat het slotvuur ontstoken. (Van een onzer verslaggevers) AXEL - De inwoners van Axel hoeven voortaan hun flessen, potjes en ander glaswerk niet meer met de vuilnis auto mee te geven, maar kunnen dat nu kwijt in een spe ciale container op het parkeerterrein van de Prijsslag. Wethouder P. Apers (WD), die gistermiddag de container officieel in gebruik nam, gaf meteen het goede voorbeeld door zijn drie weken lang opgespaarde glaswerkvoorraad in de daartoe bestemde gaten te deponeren. Ook de raads leden mevr. L. Hughes (VVD) en mevr. P. Langendoen (PvdA) waren aanwezig om hun flesje bij te dragen. Voorts woonden vertegenwoordigers van containerleverancier Verstraeten en Verbrugge en van de Firma Gunst uit Draaiburg, die belast is met het toezicht, de ingebruikna me bij. Aanleiding voor dit milieu-experiment vormde een publikatie in De Gouden Delta, het blad van de Vereniging voor Milieu-hygièpe Zeeland, waarin Axel werd afge schilderd als een weinig aan de milieu-weg timmerende gemeente. Inmiddels is de gemeente al overgegaan op kringlooppapier, is er binnenkort een subsidie te ver wachten voor het ophalen van oud papier en is men deze week met een studie begonnen om van de plastic vuilnis zakken af te geraken. Wethouder Apers sprak gisteren de hoop uit dat vele Axelaars de gemeentelijke milieu-acti viteiten zullen steunen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor aan de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland voor 1980 een waarderingssubsidie toe te kennen van 750.-. Eerdere verzoeken van de VMZ om subsidie zijn afgewe zen omdat in het vereni gingsblad „De Gouden Delta" van de VMZ regelmatig publi- katies verschenen, die, althans naar de opvatting van de meerderheid van G.S. en van Provinciale Staten, kwetsend voor bepaalde personen moesten worden geacht. Vol gens G.S. zijn na 13 oktober 1978, de dag waarop Provin ciale Staten het subsidiever zoek van de VMZ voor 1979 afwezen, artikelen in De Gou den Delta verschenen, die naar de mening van het college geen aanleiding geven het door Pro vinciale Staten ingenomen standpunt te handhaven. Het VMZ-bestuur deelt mee voor 1980 een tekort van ƒ3.700.- op de begroting te verwachten. Het voorstel van G.S. komt op maandag 27 au gustus in de provinciale com missie voor het milieubeheer aan de orde. Excursie - De leden van de oudheidkundige kring De Vier Ambachten gaan zaterdag 18 augustus op excursie. Bezocht zullen worden wat men ka rakteriseert als de kleinoden uit het Land van Waes en het Land van Dendermonde. Zo zal een kijkje genomen worden in het kasteel Kortewallen in Beveren, de toren en water molen van Rupelmonde, de molen van Malderen en de kerk van Dendermonde. Bejaardenschieting - Dins dag werd in café Oude Molen een bejaardenscheiting ge houden Uitslag: eerste noogvogel: C. Herweg, Hei kant, tweede hoogvogel: J. van Kerckhove, Hulst, derde hoog vogel: H. Suy, Koewacht, eer ste zij vogel: R. van Gremberg- he, Koewacht, tweede zijvogel: J. de Waal, Axel. Het grootste aantal vogels (3 stuks) kwam voor rekening van P. de Co- ninck, Koewacht. in haar voorbesprekingen nu zover gevorderd dat ze wil trachten te komen tot meer dere vrouwenhuizen vanwege de verspreide ligging van de regio's in Zeeland. De 5000 gulden die staatssecretaris- voor emancipatiezaken J.' Kraayeveld-Wouters de. Stichting Vrouwenhuizen in Zeeland in het vooruitzicht;, heeft gesteld, moet de eerste kosten van de stichting gaan dekken. Per 1 januari 1980 valt, het vrouwenwerk in een meu-» we subsidieregeling, waarbij de gemeenten de uiteindelijke beslissingen moeten gaan ne-, men. De stichting zal dus nu in overleg moeten treden met de' Zeeuwse gemeenten die vanuit, hun centrumfunctie in aan-1 merking komen voor eeiq, vrouwenhuis binnen hun ge-» meentegrenzen. Gedacht wordt aan een vrouwenhuis op Schouwen,' minstens een op Walcheren ei\ Zuid-Beveland, maar liever zowel een op Walcheren als eep' vrouwenhuis in Goes, en een huis in Terneuzen. Dinsdag 4 september houdt! de stichting in oprichting een- bijeenkomst aan de Koe poortstraat in Middelburg. Daar zijn alle vrouwen wel kom. Een vrouwenhuis heeft, geen politieke bindingen, ver tellen de initiatiefnemers, maar is een ontmoetingsplaats voor alle vrouwen, georgani seerd of niet-georganiseerd. Een vrouwenhuis staat ook ge heel los van de bhjf-van-mijn- lijf-activiteiten, die zich meer. specifiek richten op vrouwen met aanwijsbare problemen in de omgangssfeer. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE - Het staat thans definitief vast dat ir. José Loschacoff, hoofd afde ling waterbouwkundige wer ken van de Deltadienst van Rijkswaterstaat te Zierikzee, per 1 oktober zijn nieuwe functie aanvaardt. Zoals wij hebben bericht is de heer Lo schacoff benoemd tot direc teur-generaal van de rijksge bouwendienst. Op dinsdag 25 september bestaat er voor vrienden en be kenden gelegenheid om af scheid te nemen van de heer Loschacoff. Het scheidende hoofd van de afdeling water bouwkundige werken reci- piëert die dag (het tijdstip staat nog niet vast) op slot Moermont te Haamstede. Wie de opvolger van ir. Loschacoff wordt is nog niet bekend. Er wordt in eigen kring naar ge zocht. (Van onze correspondent) HULST Het slechte weer was er gisteren oorzaak van dat op de voorlaatste dag van de jeugdvakantieweken in Hulst en Hontenisse een aantal buitenactiviteiten moest wor den afgelast. De ook gisteren in grote getale opgekomen jeugd kwam desondanks toch aan zijn trekken. Genoodzaakt naar binnen uit te wijken was het toch een gezellige boel. Voor de talentenjacht in Hulst waren er gistermorgen 35 deelnemers en 170 toe schouwers. Deze talentenjacht was er erg geslaagd mede dankzij de medewerking van W. de Gucht, beheerder van Den Dullaert. Op de eerste plaats eindigde Jos Mangnus als de mislukte clown. Op de tweede plaats eindigden Heidi en Adrey Buysrogge als twee katten. Derde werd Martin Voet. Ook in de buitenkernen was de opkomst goed. In Clinge waren er 78 deelnemers voor de tienkamp. Aan de etalage- tocht in St. Jansteen namen 47 kinderen deel. Voor het „maak de onbekende bekend-spel" waren er in Graauw 40 deel nemers. Hier werden Björn en Inge Leeraert eerste voor Pa tricia Verbeek en Sandra Broeckaert. De vheger wed strijd in Graauw zag 23 deel nemers opkomen. Winnares werd Caroüen Kindt. Een dolle boel was het in Heikant tijdens allerlei spel letjes met 29 deelnemers. De groep van Ruud Blom- maert werd in Nieuw Namen winnaar van de achtkamp met 48 deelnemers. Ter compensatie van het wegvallen van de activiteiten buiten was er gistermiddag in Den Dullaert te Hulst film. Niet minder dan 400 kinderen vulden de zaal. De zwemwedstrijd op de laatste dag van de speelweek in Hontenisse is letterlijk in het water gevallen. Maar de lei ding had nog een film achter de hand zodat in de kantine van de voetbalvereniging 150 kin deren naar Popeye en de Thunderbirds keken. Tussen de middag konden de kinderen hun creativiteit uitleven met kleien, verven en tekenen en om 14.30 uur begon een voor stelling van het kindercircus Tarantella. Daar druppelden ook nog moeders met kinderen in kleuterschoolleeftijd binnen zodat er meer dan 200 kinde ren aanwezig waren. Rond 17 uur sloot een tevreden me vrouw Moorthamer, organi satrice van de drukke kinder- week de dag af met een woordje voor alle deelnemende kinderen.

de Stem | 1979 | | pagina 19