Israëlische legerdocument Unifil verzoend met Palestijnen in september weg Vier nieuwe ministers voor Carter VjJ Verdriet kan expl gevolgen I Amsterdamse Efi Britse beuIniet terug binneniand buitenland 1111111 Kritiek Sceptisch DOOR CORN. VERHOEVEN KWALITEIT! per rol™ I De grootste en gezelligste kermis in Nederland,van zaterdag 21 juli t/m donderdag 26juli 1SS ATTRAKTIES Kermis-jaarmarkt maandag 23 juli opde Schouwburgiïng van 10.00 tot14.00uur Stappen van vrijdag 20 juli 1979 DE STEM VAN ZATERDAG 21 JULI 1979 jf 'r{^ QE STEM VAN ZATERDAG 21 J n onze correspond^) ■HKlDEN - De beul «lijft werkloos op de Britse eilan den. Opperbeul Harry Allen, die vijftien jaar geleden voor het laatst een ter dood veroor deelde Brit ophing, zal zijn gruwelijk handwerk niet her vatten. Een' nieuwe poging tot we derinvoering van de doodstraf is in het Britse Lagerhuis, na melijk met 362 tegen 243 stemmen afgewezen. De uitslag van de stemming weerspiegelde een aanzienlijk grotere meerderheid tegen de doodstraf dan werd voorspeld. Bij de vorige stemming, in 1975, was er een meerderheid in het Lagerhuis tegen de doodstraf van 131 stemmen. Premier Margaret Thatcher heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat zij een voorstan der van de doodstraf is. Haar minister van binnenlandse za ken, William Whitelaw, die ambtshalve doodvonnissen zal moeten bevestigen, is er een te genstander van. Volgens opiniepeilingen is de voorkeur van het Britse publiek voor de wederinvoe ring van de doodstraf de laat ste jaren enorm toegenomen. Het debat in het Lagerhuis werd voorafgegaan door aan zienlijke publiciteit, waarin de voormalige opperbeul Albert Pierrepoint de zijde koos van degenen die geen heil zien in de terugkeer van de doodstraf. ,rY. 1^. - - i m (Van onze correspondent) JERUZALEM - Een Is raëlische legerwoordvoer- der heeft een document over de „betrekkingen tus sen Unifil en de terroristen" gepubliceerd. In het leger document worden onge kend ernstige beschuldi gingen tegen Unifil geuit. Volgens de Israëlische le- gerwoordvoerder is er sprake van actieve samen werking tussen Unifil en de Palesijnse commando's in Zuid-Libanon. Unifil-mi- litairen zouden de Palestij nen tegen betaling hulp verlenen en militaire in lichtingen over Israël ver strekken. In het zes pagina's tellende Israëlische document wordt gesteld, dat de Verenigde Na ties de samenwerking met de Palestijnse commando's in dat gebied als een wenselijke fac tor beschouwen, die moet wor den aangemoedigd. Volgens deze opvatting zal het succes van Unifil namelijk afhanelijk zijn van medewerking van de PLO. Het is de eerste keer, dat een dergelijk Israëlisch docu ment met zo een ernstige be schuldiging in de openbaar heid wordt gebracht. In het verleden werden van Israëlische zijde wel informele beschuldigingen aan het adres van Unifil geuit, maar die wa ren niet van officiële rege ringsinstanties afkomstig. Unifil wordt voor de voeten geworpen, dat de VN-troe- penmacht zich met de aanwe zigheid van Palesijnse com mando's in Zuid-Libanon zou hebben verzoend en de pogin gen heeft toegegeven om de Palestijnen uit het gebied te verwijderen. In feite heeft Unifil zich vo rig jaar na de operatie Litani ■vAfI:®5, imÉ I i Unifilmilitairen in Libanon: te goede maatjes met de Palestijnen? en de terugtrekking van het Israëlische leger uit Libanon neergelegd bij de status quo en dus bij de aanwezigheid van zowel Palestijnse commando's als christelijke milities in haar gebied. Unifil probeert alleen nieuwe infiltraties van Pale stijnse christelijken aan Israë lische zijde tegen te gaan. Vol gens Israël stelt Unifil zelfs geen pogingen in het werk om de recente toevloed van Pale stijnse commando's naar Zuid- Libanon tot staan te brengen door de nieuwkomers uit te wijzen. De Israëlische legerwoord- voerder heeft in het document een reeks voorbeelden van de vermeende samenwerking tussen Unifil-militairen en Palestijnse commando's op gesomd. Als meest sprekende voorbeeld wordt in de eerste plaats de Nigeriaanse Unifil officier opgevoerd in wiens auto op 15 juni jongstleden grote hoeveelheden wapens en sabotagemateriaal werden ge vonden. De Nigeriaanse luite nant-kolonel had het explosie ve materiaal, de machinege weren en de handgranaten werden in zijn koffer gevon den, volgens de Israëli's in Zuid-Libanon gekregen om aan een Palestijns contact persoon in Jeruzalem ter hand te stellen. Andere Unifil-offi- cieren zouden de Palestijnen .een serie kaarten van Noorde lijk Israël en Zuid-Libanon hebben verstrekt. Tevens zou den Unifil militairen verbin- dingsapparatuur hebben gele verd, die nu door de Palestij nen voor operationele doelein den in de even ten noorden van de rivier de Litani strategisch gelegen vesting Beaufort zou den worden gebruikt. Volgens de Israëlische le- gerwoordvoerder gebruiken Unifil-officieren de diploma tieke VN-koerier om Pale stijnse post naar Europa te versturen. De VN-officieren zouden in Israël zelfs kleren voor de Palestijnse comman do's kopen. De Israëlische le- gerwoordvoerder beklaagt in het document de Unifilman- schappen, die ondanks de be weerde wederzijdse samen werking nog steeds door de Palestijnse commando's zou den worden misleid. In het aantal ontvoeringen van Unifil militairen en het aantal kapin gen van hun voertuigen dat sinds begin mei zou zijn toege nomen door de legerwoord- voerder in Tel Aviv de lage achting van de Palestijnse commando's voor Unifil afge lezen. Als voorbeeld van Pale stijnse „misleiding" van Uni filmilitairen wordt onder an dere een Nederlandse officier opgevoerd, die met zijn voer tuig door Palestijnse comman do's werd gekaapt en na enkele uren met zijn auto werd vrij gelaten. Bij een ander voor beeld van een „misleidend" treffen tussen Unifil-man- schappen en Palestijnen werd een Nederlandse post bij Ras Lel Bida de commando's met bezooka's en lichte wapens aangevallen. De ernstige be schuldigingen, die door de Is raëlische legerwoordvoerder tegen Unifil zijn ingebracht, worden door de VN-woord- voerder in Jeruzalem catego risch ontkent. VN-woord voer der Rocha verklaarde gisteren, dat de Israëlische beschuldi gingen niet nieuw zijn, nooit officieel bij Unifil zijn inge diend en ook op niets zijn ge baseerd. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - President Carter heeft van drie leden van zijn kabinet het ontslag aanvaard: van Joseph Califano, minister van gezondheid, onderwijs en sociale zaken, van Michael Blumenthal, minister van financiën en van Griffin Bell, minister van justitie. Ook de opvolgers van deze drie zijn benoemd. Patricia Harris, tot dusverre minister van huisvesting en stadsontwikkeling wordt nu minister van gezondheid, onderwijs en so ciale zaken. De man op financiën wordt William Miller, nu president van de federale bank en Griffin Bell wordt op justitie opgevolgd door Benjamin Civiletti, die ondermi nister van justitie was. De veel bekritiseerde minister van financiën, Blumenthal is door Carter de laan uitgestuurd. Afgelopen dinsdag boden alle leden van het Ameri kaanse kabinet en de voor naamste medewerkers van het Witte Huis hun ontslag aan. Dit zijn de eerste drie van wie het ontslag is ingewilligd. James Schlesinger, de mi nister van energie, zal begin september aftreden. Ondermi nister van defensie Charles Duncan, een voormalig top man van Coca-Cola, is door president Carter gekozen als opvolger van Schlesinger. De kritiek op het energiebe leid van de regering-Carter is voornamelijk terechtgekomen op het hoofd van Schlesinger, die blijkens een uitspraak van perschef Jody Powell al bij twee eerdere gelegenheden ontslag heeft gevraagd maar op aandrang van Carter is aan gebleven. Duncan, wiens persoonlijke vermogen op enkele tientallen miljoenen dollars wordt ge schat, geniet hoog aanzien in kringen van het Witte Huis, die al geruime tijd uitzien naar een grotere rol voor hem in de re gering. Zowel Blumenthal als Cali fano waren omstreden figuren in het kabinet. Met een aantal adviseurs in het Witte Huis stonden zij op gespannen voet. Van de derde man, wiens ont slag is aanvaard, was al enige tijd bekend dat hij wenst af te treden. Het vertrek van Blumenthal en zijn vervanging door Miller werd in de financiële wereld over het algemeen met in stemming begroet. De benoe ming van Miller had ook de instemming van Blumenthal, die verklaarde „al het zijne te hebben bijgedragen aan het economische beleid". Blu menthal verklaarde dat hij de president had verzekerd dat zijn ontslagaanbieding niet „pro forma" was geweest, maar dat hij in het belang achtte van zowel zichzelf als dat van de president, om op te stappen. De meeste leden van het Amerikaanse congres zijn te leurgesteld en sceptisch over de wijzigingen die president Carter aanbrengt in zijn kabi net. Een democratische leider verklaarde zelfs dat de presi dent de winst die hij met zijn nieuwe initiatieven op het energiefront kan hebben ge boekt, weer heeft teniet ge daan. Van het Huis tot de Senaat, van democratische kampen tot de republikeinse, werd het nieuws dat Carter de be windsman van volksgezond heid, onderwijs en maatschap pelijk werk Joseph Califano en minister van financiën Mi chael Blumenthal had ontsla gen, geschokt en smalend ont vangen. „Ze kappen de grootste bo men en houden de apen", zo luidde volgens congres-zegs- tieden de reactie van de demo cratische afgevaardigde Charles Wilson. Waarom huilen kinderen toch zo veel? Of huilen ze al leen maar gauw en voelen zij zich door elke kleinigheid to taal bedreigd, omdat ze nog niet weten dat er kleinigheden zijn? Ik weet het niet, maar tel kens als ik een van mijn kinde ren zie huilen en niet door er gernis word verhinderd, zie ik ze heel eenzaam staan aan de oever van een groot meer dat „Het Verdriet" heet. Het meer ligt in een dal dat zijn vrucht baarheid daaraan dankt. Zon der verdriet is het leven steriel en dor. In de betraande oogjes van mijn kind voel ik op zulke momenten niet het kleine on gelijk of de aanstellerij opwel len, maar de grond van hun be staan zelf. Ze worden er hele maal week en radeloos van, als ze voelen hoe brak die grond is. Waarom wordt er nooit over verdriet geschreven? Ik bedoel: over het verdriet zelf, niet over het bestrijden daarvan. Want over „het rouwproces" zijn volop boeken te lezen. Maar dat is iets heel anders: het is vooral een project, een pro gramma dat snel afgewerkt en goed in de hand gehouden moet worden. Verdriet mag, mits het onder deskundige lei ding wordt uitgesnikt en door getrokken. Dus mag het niet op de wijze die aan verdriet eigen is. Het mag een voorbijgaand incident zijn, een kortstondige vergissing, een tent waarin ie mand tijdelijk woont, maar niet een houding die het be staan kleurt. Wat over het ver driet te lezen valt staat in dienst van het taboe dat rust op het verdriet en op alles wat maar enigszins passief is. Ie mand die verdrietig is, vormt een dreiging voor de samenle ving: hij gelooft niet meer dat hij zijn bestaan in eigen han den heeft of dat hij ergens aan spraak op kan maken. Hij tast alle dogma's van de moderne samenleving aan. Verdriet is opgegeven woede; woede is actief geworden verdriet. Wie verdrietig is houdt op met vechten; hij houdt ook op met beschuldigen omdat er geen beginnen aan is van zoveel verdriet een oorzaak te zoeken. Hij wordt dus tamelijk on bruikbaar voor het opgewekte leven rond het meer, omdat hij teveel in de peilloze diepte staart. Het zou een vergissing zijn te denken dat dit taboe op het verdriet een typisch pro- dukt is van alleen maar deze tijd. Het verdriet is een zo ern stige bedreiging voor het leven - want leven heeft opgewekt heid nodig - en het is zo be smettelijk, dat het al zo lang bestreden is als het bestaat. De meest forse aanval is erop ge daan door filosofen uit de Stoï cijnse school. Cicero heeft daaraan een heel boek gewijd waarin hij de Stoïcijnse leer uiteenzet en verdedigt. Het verdriet is een ziekte die hele maal moet worden uitgeroeid, waarvan zlefs geen kiemen mogen worden toegelaten. Om dit mogelijk te maken moet niet alleen de mens gesterkt worden, maar de hele wereld ingekleurd. De Stoïcijnen doen dat niet met dom optimisme o] met vooruitgangsgeloof, maar van de ene kant met de ont kenning dat er ooit een werke lijke reden voor verdriet is, en van de andere kant met de stelling, dat elk verdriet ver zacht en overwonnen wordt door de kracht van het denken. Die blijkt dan vooral hieruit, dat onze geest in staat is alle mogelijkheden te voorzien en zich ertegen te wapenen. Ik ben altijd meer onder de indruk van de Stoïcijnse leer dan van het agogische gehannes rond het rouwproces en zo. Maar ik vind dat noch het een noch het ander iets te maken heeft met het verdriet dat ik soms zie in de oogjes van mijn kinderen en dat ik zelf maar al te goed her ken. Bij dit weerloos geblaat speelt de aanleiding nauwe lijks een rol, dus die hoeft ook niet zo nadrukkelijk bestreden te worden. Mijn moeder troostte mij in zo'n situatie door alleen maar te zeggen „ben je bedroefd, vent?" Veel meer valt er ook niet van te zeggen. Rentetarieven I Arrestati engnasiig voorj huizenkopers (Van onze sociaal-economische medewerker) TILBURG - Voor de tweede maal in één week en voor de derde keer in anderhalve maand is het officiële disconto van De Nederlandsche Bank gestegen. Het heeft thans een niveau van 9 procent bereikt. Dit betekent een debet-rente voor cliënten van 12 procent. Er zijn geen tekenen die erop wijzen dat het met deze stijgingen gedaan is. Of er nog meer in het verschiet liggen hangt voornamelijk af van de rente-ontwikkeling in West-Duitsland. De recente rentestijgingen worden gemotiveerd met verwijzing naar de situatie in de Bondsrepubliek. Er zou sprake zijn van een aanpassing aan de stijgende rentestand in dat land. In West-Duitsland is het disconto met een vol procent verhoogd tot vijf procent en daarmee werd de afstand tot het Nederlands rentepeil verkleind. Om de gul den en de Nederlandse kapitaalmarkt aantrekkelijk te houden, was de Nederlandsche Bank wel gedwongen om haar disconto verder op te trekken. Dit zat er al wel in omdat de voorlaatste stijging met een half procent door insiders minimaal werd bevonden. De discontoverhoging in de Bondsrepubliek wordt inge geven door de stijgende kredietverlening. De vraag naar kredieten is in het afgelopen jaar met maar liefst 75 pro cent toegenomen. Men verwacht hiervan een inflatoire ontwikkeling omdat deze kredietaanwas de geldhoeveel- hcid doet toenemen waartegenover geen goederen staan. De Westduitsers zien de inflatie toch al meer toenemen dan verwacht was. Mede door de stijgende olieprijzen zal zij om en nabij de vijf procent komen te liggen, bijna het dubbele van het percentage van vorig jaar. Op deze wijze hopen de West-duitse monetaire autoriteiten de door hen zelf veroorzaakte inflatie tengevolge van toenemende kre dietverlening in elk geval aan banden te kunnen leggen. De rentetarieven in menig land staan onder druk. Men kan de rentestijging in ons land niet los zien van wat erin de ons omringende landen gebeurt. Wil onze kapitaal markt aantrekkelijk genoeg blijven en willen wij kapitaal naar Nederland trekken ten gunste van de betalingsbalans dan zullen we met de rentevergoeding in de pas moeten lopen. In het verleden werd de rentestijging voornamelijk veroorzaakt door een hoog inflatiepercentage. Momenteel I is de oorzaak veeleer de druk op de gulden vanwege de ongunstige betalingsbalansontwikkeling. De rentestijging zal ongetwijfeld zijn invloed hebben op de vraag naar hypothecaire kredieten en op consumptieve kredietverlening. De overheid wilde toch al beperking van de vraag naar deze kredieten. De hogere prijs die er voor betaald moet worden zal dit effect we! oproepen. Dit bete kent geen gunstig perspectief voor huizenkopers en straks voor de bouwmarkt. DR. A.A. WENT1NK (ADVERTENTIES) ONBEPERKT KOPEN: OP IS OP (Door onz< JOHANNESBURG De arrest; Zuidafrikaanse departement van Ir explosieve politieke gevolgen hebb Als de rechter in Aix-en- Provence, nabij Marseille, namelijk binnen twee weken gehoor geeft aan het Zuid afrikaanse verzoek om uitle vering van Rhoodie kunnen een aantal bandjes en docu menten vrijkomen met in lichtingen over geheime in formatieprojecten in het buitenland. Afgelopen maart verzekerde Rhoodie her haaldelijk dat hij bij zijn ad vocaten in Europa instruc ties had achtergelaten om deze banden en documenten, die in twee Europese banken zouden worden bewaard, aan de pers te geven ingeval hij op onnatuurlijke wijze de dood zou vinden of tegen zijn wil zou worden gedwongen naar Zuid-Afrika terug te keren. Een van deze advoca ten, de Nederlander mr. E.W.J. van Breukelen uit Heerlen, zei gisteren dat hij nog op nadere informatie wacht, maar dat hij zonodig naar Zuid-Frankrijk zal vliegen. Rhoodie heeft even eens gewaarschuwd dat als hij in Zuid-Afrika voor de rechter zou worden geleid, het „een van de meest sensa tionele processen uit de Zuidafrikaanse geschiedenis zou worden". Rh In Zuid-Afrika heeft de waarnemend minister van Justitie, F. de Klerk, verze kerd dat onmiddellijk stap pen bij de Franse regering zijn genomen om de uitleve ring van dr. Rhoodie te ga randeren. Rhoodie, een sleutelfiguur in het zoge naamde informatieschan daal, waarbij overheidsgeld voor geheime projecten werd gebruikt, wordt in Zuid- Afrika beschuldigd van mis bruik van overheidsgeld, diefstal en fraude. Dit schandaal leidde al tot het ontslag van president John Vorster en van de minister van Plurale Betrekkingen, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Een nieuwe mode in de skivakanties dient zich aan: na Zwitserland, Oostenrijk en Spanje kunnen de Nederlandse wintersport- liefhebbers in de Ver. Staten bun hart ophalen. De van oorsprong Zwitserse reisorga nisatie Hotelplan heeft twee bestemmingen in Noord- merika 'n haar programma opgenomen. zocH Afrij culel nen I rest i kwal kabif BotJ vooil ria vluq jaar beh;1 enigl Er zijn vijfhonderd bedden gereserveerd in twee winter- Isportcentra in de Rocky I Mountains. Van 22 december I er> met 5 april wordt elke aterdag met Braniff naar As- pen arrarj of z| tusse per duurl blijf.l en erg gen zwarl heeft I sendq Een van ei bij ee| sonen I kolom slotkoersen vorige beurs, kolom slotnoteringen van gisteren. Actieve Aandelen KZOfïo iBN f 100 kof 20 re,i-Mij f 75 P°rdtsche f 20 r°fd'sche pr. pjeineken f 25 P«ncken H.f 25 E°0Bov. f 2o r^A^Mijen eert 27.90 27,50 339,50 339,00e 72,40e 72,20 109,00 109,50 183,50 183,70 182,90 183,20 83,50 82,70 78,80 78,00 30,50 30,50 52,00 51,80 KM "2.UU 51 80 •M f fne U0° !?4'50 193,50 -Uil f loa ken.Ofie f 20 Ked-10 f 50 IJveren Cert Ch,IlPs f lo iSeco'5n Minco f so P0rpnfo f 50 I uilever f 20 Staatsleningen fa'" 1 "4.40 r30 id 76-1 F0 id 76.2 I'm''"5 I «"9-94 J'"5 ld 75 M 75-2 I' ®!4 76-96 !d79-94 [•™'<i 75 tl0 *75-2 103,30 102,00 144,80 146,50 111,30 110,30 78,00 76,80 202,00 198,00 24.00e 24,10 162,70 162,50 132,10 132,00 110,80 111,00 129,20 130,00 103,80 101,60 102,00 99,80 101,00 99,00 99,20 98,30 98,70 98,20 98,00 104,90 103,80 102,20 102,10 100,00 101,20 99,20 99,40 98,70 99,00 98,50 98,30 8.50 id 78-93 8.50 id 78-89 8.50 id 79-89 8.25 id 76-96 8.25 id 77-92 8.25 id 77-93 8.25 id 79-89 8.00 id 69 8.00 id 70-95 8.00 id 71-96 8.00 id 701 8.00 id 7011 8.00 id 7011 8.00 id 76-91 8.00 id 77-97 8.00 id 77-87 7.75 id 71-96 7.75 id 73-98 7.75 id 77-97 7.75 id 77-92 7.50 id 69-94 7.50 id 71-96 7.50 id 72-97 7.50 id 78-93 7.50 id 78-88 7.50 id 71-81 7.20 id 72-97 7.00 id 661-91 7.00 id 6611 7.00 id 69-94 6.50 id 681-93 6.50 id 6811 6.50 id 68III 6.50 id 68IV 6.25 id 66-91 6.25 id 67-92 6.00 id 67-92

de Stem | 1979 | | pagina 4