INGEN )AAL Inderzoek smaadschriften afgesloten ferneuzense wethouder gaat vrijuit Werkeiland gaat open voor publiek Inden Yngelsche krayer over relatie Zeeland-Engeland 2995.- 3295.- 235.- 299.- 299.- 895.- 425.- lerkwaardig MET INGANG VAN ZATERDAG wmm ..mui commentaar I Voor de zuiverheid had of de burgemeester als opdrachtge- Fivan het onderzoek of nog beter de Middelburgse justitie dat Tienen te doen. waterstanden hoogwater LUCrOR er CMfffGQ Klassiek, geheel S§i§s^ met bloemvelours gestoffeerd bankstel. Prachtige afwerking met fraaie koord franje. Als fsbank jteuils Echt eiken wandmeubel met ruimte voor kleuren TV bar etc. I bergruimte op een formaat van 210 cm. breed en 195 cm. hoog. kijken, kopen en profiteren Bn-uitvoering, Heren bekleding. Elegant salonameublement |t class' draion velours bekleding en pitonneerd. pezitsbank. NU Barok bankstel 'n franse stijlsalon met klassieke I veloursbekleding in veelkleurig dessin. Vooreen beperkt aantal liefhebbers, len 2 fauteuils DONDERDAG 12 JUL11979 (Van een onzer verslaggevers) XERNEUZEN-MIDDELBURG - De Terneuzense wethouder drs. R. Barbé is niet schuldig aan let misbruik van zijn functie ten bate van eigen gewin. Tegen de persoon of personen, die anoniem imaadschriftcn hebben verspreid met aantijgingen van dien aard, wordt geen vervolging ingesteld, jenvoudig omdat die niet bekend zijn. Dat zijn de conclusies, die de Middelburgse hoofdofficier van {justitie mr. J. Hage schriftelijk aan de Terneuzense wethouder, momenteel tevens loco-burge meester, heeft meegedeeld. Barbé zelf gaf gisteren het schrijven van mr. Hage aan de openbaarhuid prijs- 150-12028 De affaire waar het om gaat wide zich af in mei van het jonge jaar. Kort voor de ge meenteraadsverkiezingen (erschenen in Terneuzen lamfletten in het openbaar jtaarin de wethouder ervan jeschuldigd werd, dat hij op [rosten van de gemeente hei alen had laten slaan ten be- Sioeve van zijn nieuw te bou- toen woning in Hoek. Bedoeling van de stencils Las om wethouder Barbé, toen plaatselijk lijsttrekker van het CDA, in een kwaad daglicht te Keilen. Op initiatief van de [Terneuzense burgemeester C. bckeloenkwam een onderzoek pp gang. Daarmee hield aller- eerst de gemeentepolitie zich j, maar later dook ook de h)ksrecherche in de zaak. paarbij speelden drie vragen ten rol: A. Had de wethouder Inderdaad misbruik van zin inctie gemaakt? B. Wie had fe smaadschriften verspreid? i C. Hoekon de bouwtechni- :he informatie zijn uitgelekt fcanuit de dienst openbare perken, notabene de eigen Dienst van Barbé, die ook wet- louder van openbare werken r I Van schuld aan misbruik kan de wethoudersfunctie is, fldus de hoofdofficier van jus- titie, geen sprake. Wie zich aan het misdrijf „verspreiding van smaadschiften" heeft schuldig gemaakt, is ook niet duidelijk geworden. Wel heeft er een gerechtelijk vooronderzoek plaatsgevonden tegen de Ter- neuzenaar W. Tollenaar. De betrokkene kreeg echter één dezer dagen van de officier een kennisgeving, dat tegen hem geen „verdere vervolging" zal worden ingesteld op grond van „onvoldoende aanwijzing van schuld", zoals mr. Hage dat omschrijft. Wie de zich in de dossiers van de dienst openbare werken bevindende officiële stukken heeft doorgespeeld naar de verspreider of verspreiders van het smaadschrift, is voor de rijksrecherche nog een even groot vraagteken als een jaar geleden. Deze stukken waren als bijlagen bij het smaad schrift gevoeed. Het doelwit van de hele ac tie: wethouder R. Barbé, rea geerde gisteren opgelucht op de mededelingen van mr. Ha ge. „Gebleken is dat de bewe ringen elke grond van waar heid missen", aldus de wet houder. De sluiting van het onderzoek bevredigt hem niet helemaal, want zo stelt hij: „Er De Terneuzense wethouder van Openbare Werken Barbé |0U op kosten van de gemeenschap heipalen onder zijn wo- |»g hebben laten slaan. Juist een week voor de gemeente- ladsverkiezingen van mei 1978 circuleerden aronieme lamfletten met deze zware beschuldiging aan het adres van fa plaatselijke CDA-lijsttrekker. Het Terneuzense politieke s schudde op zijn grondvesten. Burgemeester C. Oc- ffiloen gelastte op slag een onderzoek. Overmoedig beloofde de gemeentepolitie het varkentje nog foor de verkiezingsdagen te wassen. Dat lukte niet. Integen deel, nu meer dan een jaar later wordt het onderzoek pas flgesloten. Dat gebeurt op een wat merkwaardige manier. Allereerst geeft een direct bij de zaak betrokkene, loco-bur- Temeester Barbé, zelf de brief waarin zijn persoon schoon jewassen wordt vrij voor publicatie. Vervolgens is het de opvallende zinsnede in de brie1 van de *ier van justitie aan Barbé, waarin voluit de naarn wordt lenoemd, van diegene die deel zou hebben gehad aan het ferspreiden van de smaadschriften. 1 Tegen betrokkene, W. Tollenaar uit Terneuzen, heeft een «onderzoek gelopen. Dat is echter op grond van „onvol le aanwijzing van schuld" afgesloten. Beide partijen in de N; wethouder Barbé en Tollenaar gaan dus nu vrij-uit. picatie van de naam van de laatste achteraf, als gewezen Nachte, via het schrijven vrijgeven van de brief van de Wier door Barbé, blijkt op z'n zachtst gezegd merkwaardig. DAGBLAÏ> VOOR ZUIDWEST NEDERLAND I j^ANTOBEN: Terneuzen, Nieuwstraat 9, 4531 CV Terneuzen, Postbus 145, I 530 AC Terneuzen 01150-17920 (4 lijnen), Hulst: Steenstraat 14, 4561 AS I 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1,4461 IK Goes, 01100-28030 I W Ojnen). I KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. I b^ITEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda, Maandag t/m |2dag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur 076-222555. I BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-4498, Midden-Zee- I 'and 0HOO-14944. j ^RMCEPUNTEN: Axel. Boekhandel Passage, Passage 13, Oostburg: I Zuidp uf' ®urc^lstraat 11 Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelcentrum, B '^AANSLUITINGEN: I tu V f Chef Zeeuwse redactie R Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost- I rrj" U70-337O. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- I G u Ze'dvlietstraat 73, Goes 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland ^nerke]. Voorburcht 37, Kapelle 01102-2320 Redacteur Terneuzen P 1 Zee hl9per, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West— Iflj.^Gh-Vlaanderen/Kanaalzone' J Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, I w-, 1554. Redacteuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen:( Henk Postma, 1 HjlI?°,enstraat 12- Huist 91140-4159, E. Verstraeten, Zoutestraat 57, litre t *40-2748 Fotojournalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de I 56. Terneuzen, 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. koomen.Zel- LTptlaan 1. Terneuzen. 01150-12941. Ijul^menten-exploitatie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks 01140-6317. ^^Ohe-exploitatie: Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839. blijft ongenoegen over het feit, dat er bij openbare werken stukken naar buiten zijn ge komen. De sfeer van vertrou wen bij de dienst is weg". Ove rigens wil hij nog wel kwijt, dat hij zelf nooit zo met de zaak heeft ingezeten, maar zo be sluit hij„Het wordt toch maar gezegd. Je voelt je wel aange vallen en dat door mensen die in het donker werken en dat is wel eens moeilijk". In het schrijven van de hoofdofficier wordt overigens voor het eerst officieel de naam van een mogelijke verdachte genoemd, een naam die in Ter neuzen al langer bij geruchte circuleerde. De persoon in kwestie, de heer W. Tollenaar, reageerde gistermiddag als volgt op het vrijkomen van het schrijven van mr. Hage aan Barbé en het feit, dat tegen hem geen verdere vervolging wordt ingesteld: „Ik begrijp niet, dat de waarnemend bur gemeester van Terneuzen, de heer Barbé, om wiens doen en laten deze affaire draaide, mij thans wederom in discrediet wenst te brengen. Nu is geble ken na een uitgebreid politio neel onderzoek, dat ik geen en kele betrokkenheid met deze heipalenaffaire heb gehad". (Van een onzer verslaggevers) BURGHSLUIS - Met ingang van zaterdag krijgt het publiek toegang tot de grootste bouwplaats van ons land: het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde, waar de 66 betonnen pijlers voor de stormvloedkering worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/MIDDELBURG - De Middelburgse hoofd officier van justitie mr. Hage zei gisteren geen behoefte te voelen nog voelen nog nader in te gaan op de wijze van publicatie van de conclusies van het onderzoek, in de Terneuzense snaadschriften- affaire. „Ik heb de brief gestuurd. Tegelijkertijd naar Barbé en Tolle naar. Voor mij is de kous daarmee af. De zaak is uitputtend genoeg behandeld. Wat Berbé of Tollenaar met mijn brief doen, moeten zij weten. Ze kunnen ermee doen wat ze willen", aldus de laconieke mr. Hage. Op het werkeiland is een eenvoudig informatie-cen trum ingericht waar met be hulp van film- en fotomate riaal een beeld wordt gegeven van het „werk van de eeuw", zoals de bouw van de stormvloedkering in de mon ding van de Oosterschelde wordt genoemd. De vervoers onderneming Zuid-West Ne derland (ZWN) gaat vanaf za terdag een busdienst onder houden tussen de damaanzet op Schouwen bij Burghsluis en het informatie-centrum. Tot oktober rijdt er alle da gen van de week vanaf 10.00 uur 's morgens ieder half uur een bus. De laatste bus naar „Neeltje Jans" vertrekt om 15.30 uur, de laatste bus van „Neeltje Jans" naar de damaf- zet om 16.40 uur. In de maanden oktober en november en februari, maart en april rijdt de bus vijf dagen per week. In december en ja nuari wordt er niet gereden. Het informatie-centrum, waar de films Oosterschelde, Kerend Tij en de Stormramp van 1953 vertoond worden, heeft een capaciteit van 100 personen. Vanaf het terras voor het centrum hebben de bezoekers een schitterend uit zicht op het werk in de 15 me ter diepe bouwput, waar de pijlers worden gemaakt. De bezoekers moeten zich bij het wachtlokaal aan de damaanzet melden. Er is daar een royaal parkeerterrein. Tijdens een persconferentie, die gisteren op „Neeltje Jans" werd gehouden, deelde de di recteur van de ZWN de heer J. Deïst, mede dat er aanvanke lijk ook plannen bestonden om (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - „In den yngelsche krayer" is de titel van een tentoonstelling die medewerkers van het docu mentatiecentrum Zeeuws deltagebied hebben ingericht in de voorzaal van de staten zaal aan de abdij in Middel burg. De tentoonstelling, die loopt tot 17 augustus en da gelijks, behalve op zondag, toegankelijk is van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags, geeft een beeld van de betrekkingen tussen Engeland en Zeeland in de loop van de eeuwen. De titel van de tentoon stelling is ontleend aan een gevelsteen van het huis „Dam 71" in Middelburg. Deze naam komt al voor in een kohier uit 1576 en is ook de naam van een schip in 1578. Als betekenis van het woord „krayer" geeft de Oxford Dictionary „klein handelsschip". Zover de geschiedenis reikt, hebben er banden be staan tussen Engeland en de Delta van Zuidwest-Neder land, met name Zeeland. Handelsbetrekkingen, di plomatie en politieke rela ties, veerverbindingen. Een behouden vaart naar Brit- tannia over de gevaarlijke Noordzee en terug was een reden tot grote dankbaarheid jegens Nehalennia, de godin van het Deltagebied, welke dankbaarheid tot uiting werd gebracht met fraaie geloftestenen of votiefste- nen. Een paar eeuwen later predikte de uit Engeland af komstige Willibrord op Wal cheren het christendom. In de achtste en negende eeuw won het gebied bij Domburg aan betekenis als schakel in De gevelsteen, waaraan de titel van de expositie is ontleend het handelsverkeer tussen het Frankische en het Anglo- Saksische rijk. Weer enkele eeuwen later speelde de wolhandel in de betrekkingen een voorname rol: de Schotse stapel in Veere. De Schotse huizen aan de kade herinneren daar nog aan. In Middelburg was er reeds in de veertiende eeuw een kapel van kooplieden van de Engelse natie. Een deel van de handel verplaatste zich na de val van Antwerpen naar Middelburg. Vlissingen was van 1585 tot 1616 pand stad in handen van de En gelsen. De namen van Philip en Robert Sidney zijn aan de ze perioden verbonden. Vlis singen was in die jaren een brandpunt van diplomatieke bedrijvigheid. Er waren ook dieptepun ten in de Engels-Neder landse betrekkingen: de vier Engelse oorlogen tussen 1652 en 1784. In 1809, inde Franse tijd, bezette een Engels in vasieleger Walcheren, Vlis singen werd in augustus ge bombardeerd. De Zeeuwse koorts versloeg duizenden manschappen en nog voor het einde van het jaar waren de laatste troepen terugge trokken: Antwerpen was niet veroverd. Het jaar 1875 bracht de oprichting van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland, die op Engeland ging varen. Toen deze maatschappij na de Tweede Wereldoorlog verhuisde naar Hoek van Holland, leed Vlissingen economisch en mentaal een zwaar verlies. Het duurde tot 1974 voordat een nieuwe lijndienst Vlissingen-Enge- land begon: de Olau-line op Sheerness. In de Eerste We reldoorlog (1917) liet een En gels vliegtuig bommen vallen op Zierikzee, bij vergissing, maar met moeilijke diplo matieke verwikkelingen als gevolg. En in de Tweede Wereldoorlog waren het ook vele Engelse mannen en jon gens die zich inzetten voor de bevrijding van Zeeland. De tentoonstelling in de voorzaal van de statenzaal in Middelburg laat ook iets zien van het werk van „The mis sion to seamen" in het Sloe- gebied. De diensten in de ka pel in Scheldepoort, uit gaande van de Anglikaanse kerk, kunnen worden gezien in het licht van een histori sche traditie: banden tussen Engeland en Zeeland van materiële en niet-materiële aard. de bezoekers een rondrit op het werkeiland aan te bieden. Ge zien de hoge kosten heeft men daar van af moeten zien. ZWN adviseert groepen om niet in het hoogseizoen aan het wer keiland te brengen. Ook groe pen moeten namelijk van de lijndienst gebruik maken. De dienst wordt onderhouden door één bus, die 50 bezoekers kan vervoeren. De tocht naar het informatie-centrum gaat over de drie kilometer lang hulpbrug, die vorig jaar van Schouwen naar „Neeltje Jans" is gebouwd. De excursie naar het wer keiland duurt één uur. Men kan het vertrekpunt damaan zet bereiken door, komend vanuit Zierikzee de Provin ciale weg richting Haamstede te volgen en de afslag Westen- schouwen te nemen. Men volgt dan tot aan het bord „Da maanzet" de borden „hulp brug". Het informatie-centrum is telefonisch bereikbaar onder nummer 01115-2702. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond' Zonnig perioden, maar in de middag in het zuiden van het land meer bewolking en een kleine kans op onweer. Mini mumtemperaturen omstreeks 11 graden, middagtempera- turen van 20 graden op de wadden tot 24 graden in de rest van het land. Tot matig toene mende oostenwind. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: Veranderlijk zomerweer Konstanz 412 min 2, Rhein- felden 260 min 6, Maxau 480 min 10, Plochingen 124 min 2, Mannheim 310 min 9, Stein- bach 138 plus 3 Mainz 311 min 9, Bingen 176 min 5, Kaub 214 min 6, Trier 239min 2, Koblenz 217 onveranderd, Keulen 193 plus 2, Ruhrort 343 min 8, Lo- beth 959 min 8, Pannerdense kop 923 min 8, Nijmegen 761 min 8, IJsselkop 854 min 3, Eefde IJssel 390 min 6, De venter 269 min 1, Katerveer- Spooldersluis 46 min 8, Mon- sin geen opgave, Borgharen 3817 plus 2, Belfeid 1102 on veranderd, Grave beneden de sluis 495 min 6. Morgen, vrijdag 13 juli Bergen op Zoom 6.58-19.14 Hansweert 6.26-18.36 Terneuzen 5.50-18.01 Vlissingen 5.17-17.33 Wemeldinge 7.07-19.29

de Stem | 1979 | | pagina 13