verdeling arbeid in onderwijs Keetie van Oosten kreeg Ko van de Yelde-trofee BAD RITTEN IN VAKANTIESEIZOEN Metz maakt zwarte lijst middenstanders Onderwijzer W. Staelens wil kostwinnersregeling terug in Zwembadwater temperatuur te lat WERINGEN OND FNV iRWET Jongen zeer ernstig gewond na val van dak EENTE SELE IC ATI E stad streek gemeente V. OOSTERHOUT IVOLVOI Axel PvdA -raadslid: Emancipatie beleid ontbreekt in Hulst DE STEM VAN VRIJDAG 6 JULI 1979 htingsblad ,,De Westen- ïder de rubriek culturele ilender abusievelijk ver te Heinkenszand en 's- vinden op 14 en 16 juli en 6 augustus 1979. Dit en 28,29 en 30 juli 1979 sr en van Borsele in: heid witwasserijen itrie snde industrie litverwerkende industrie li a.s. NV, ag 9 juli a.s. uli a.s. 0 juli a.s. :NV, willen we de resultaten ndelingen van bovenge- ie leden voorleggen. m houders van Terneuzen <ennis, dat ter gemeente- t een verzoek met bijlagen jelveem B.V., Beneluxweg gunning ingevolge de Hin- In van een inrichting tot het fn van latex produkten met op het perceel plaatselijk 5 kadastraal bekend ge- lectie F no. 1288. la de dagtekening van deze ft voor een ieder de gelegen- iren tegen het verlenen der en bij het gemeentebestuur Sag. 25 juli 1979, des vóór- i het stadhuis een openbare den, waarbij mondeling be- jging van dit verzoek kunnen Tieente-secretarie, afdeling inis nemen van de terzake i. op gevestigd dat inwoners leuzen of van een aangren- ar openbare kennisgeving lechts tot beroep gerechtigd on of bij gemachtigde op de I zijn verschenen, iden kunnen wat dit betreft g indienen van schriftelijke ter en wethouders voor- Barbé, neester auwer, aris (Van onze correspondent) VLISSINGEN-CADZAND -Er zullen in de maanden juli en augustus ook dit jaar weer een aantal zogenaamde „ba- dritten" worden gehouden. Gebleken is dat deze ook bij de aan de Zeeuwse kust verblij vende toeristen zeer in de smaak zijn gevallen. Het me rendeel van deze ritten zal worden georganiseerd door de Motor en Autoclub De Zeeu wen uit Vlissingen. Dinsdag 10 juli te Domburg, inschrijven vanaf 19 uur aan de JanTrooropstraat. Donder dag 19 juli te Koudekerke, in schrijven vanaf 19 uur bij café Huvers. Maandag 23 juli te Vlissingen, inschrijven vanaf 19 uur in de sporthal. Donder dag 26 juli te Kortgene, in schrijven vanaf 19 uur aan het Havenplateau. Woensdag 1 augustus te Westkapelle, in schrijven vanaf 19 uur in 't Vroon. Maandag 6 augustus te Domburg, inschrijven vanaf 19 uur aan de Jan Tooropstraat. Dinsdag 14 augustus te Vlis singen, inschrijven in de sporthal vanaf 19 uur. De /v De West-Zeeuws- Vlaamse Autoclub (WZA) houdt een badrit te Cadzand op donderdagavond 26 juli, inlichtingen telefoon 01177-1320. MAC Schelde- gouwen uit Middelburg: Ba drit woensdag 18 juli te Zou- telande, inlichtingen telfoon 01180-15501. MAC De Beve- landen uit Goes: Badrit op woensdag 25 juli te Kamper land, inlichtingen, telefoon 01130-1402. MIDDENSTANDS- HULST BESPREEKT SLUITINGSWET (ADVERTENTIE) VOLVO is in uw buurt AUTOMOBIELBEDRIJF Stationsweg 6 Hulst Telefoon 3191, EAV 195 GOA - De hengelaarsver eniging Geduld Overwint Alles (GOA) houdt zaterdag 7 juli voor haar leden een hengel- wedstrijd in binnenwater. Ge vist zal worden op de Moer- spuisekreek van 8 tot 10 uur 's morgens. De wedstrijd telt mee voor het clubkampioenschap 1979. (Van een onzer verslaggevers) HULST - De Hulster adviescommissie voor het midden- en kleinbedrijf bespreekt op woensdag 11 juli de perikelen, waartoe de nieuwe winkelsluitingswet in Hulst heeft geleid. Dat gebeurt aan de hand van een brief, waarin het commissielid W. Kayzer constateert dat enkele winkeliers op koninginnedag bekeurd zouden zijn omdat ze hun winkel te vroeg open hadden, terwijl niet opgetreden werd tegen de te vroeg op gang gekomen markt - handel. Volgens de heer Kayzer komt deze ongelijke behande ling voort uit een gebrekkige voorlichting aan de markt kooplieden en gebrekkige in structie aan de politie. Hij pleit er dan ook voor om de politie een duidelijk leesbaar voor schrift te overhandigen en daar de hand aan te houden. Verder wil de heer Kayzer de statuten van het Hulster ge meenschapscentrum Den Dullaert ter inzage hebben om te kunnen beoordelen in hoe verre onjuist is gehandeld door (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Sluisse zaken- I man-politicus Paul Metz heeft leen „zwarte lijst" aangelegd Iran plaatselijke middenstan- I ders, die zonder vergunning of I zelfs maar zonder vergunning J te hebben aangevraagd, pro- I teren hun waren op straat te I verkopen. De lijst, inclusief I foto's van de omstreden I kraampjes, gaat vergezeld van I een uitvoerige brief aan b en w Ivan Sluis. Waarin Metz na- I mens zijn raadsfractie Demo- I oatisch Welzijn Sluis zijn be- I doelingen uiteenzet. Het is er hem niet om begon- Inen om collega's te „pakken", Imaar wel om de ongelijke be handeling door b en w en het I traderiecomité van Sluis aan Ikaak te stellen. Kraampjes Ivoor Metz' muziekzaken in I Sluis werden zowel dit jaar als rong jaar door de politie van lie braderie verwijderd, omdat I Hj officieel geen braderiedeel- Ir.emer was. Hij beroept zich |echter op een onlangs aange- I romen verordening dat ieder- I'entegen betaling recht geeft |znkoopwaar op utraat uit te (stallen. Hoewel de verordening offi- ICleel nog niet van kracht is, hebben volgens Metz tiental len middenstanders onder meer tijdens de pinksterdagen en tijdens de braderie kraampjes buiten gezet. In de commissie Stedeschoon van Sluis heeft het raadslid daarop zelf b en w geattendeerd. Het college wilde dit volgens hem echter door de vingers zien. Als raadslid wil hij nu van het col lege weten waarom dat ook niet is gebeurd in het geval van de zakenman Paul Metz, die tijdens de braderie, evenals vele collega's op straat stond te verkopen. Met name burgemeester H. van den Beid verwijt hij een tweeslachtige houding en functievermenging (hij is eveneens voorzitter van het braderiecomité). Van den Beid heeft volgens het raadslid „te pas en te onpas op een ergerlij ke wijze misbruik gemaakt van het Sluisse politie-apparaat" door dat op zijn dak te sturen. „Voormelde zaken geven on der velen een machteloos ge voel van ongenoegen en kun nen enkel maar zogenaamde burgerlijke ongehoorzaam heid aankweken", aldus Metz, die tenslotte aandringt op een juiste toepassing van de poli tieverordening. op eerste paasdag een antiek markt toe te staan in Den Dul laert. De Hulster adviescom missie voor het midden- en kleinbedrijf behandelt verder de mededeling dat geen con sumentenvertegenwoordiger in de commissie zal worden opgenomen. Raadsleden had den om een dergelijke verte genwoordiger gevraagd. Verder komt opnieuw het besluit aan de orde om de markt tijdens kermismaanda- gen naar het 's Gravenhofplein te verplaatsen en wordt een brief behandeld waarin het commissielid P. Mangnus om steun verzoekt voor de actie tot behoud van de Clingse huis artsenapotheek. De commissievergadering is officieel openbaar, maar de middenstandsvertegenwoor digers hebben tot nu toe steeds gezegd dat ze van hun recht gebruik zullen maken om het publiek naar huis te sturen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in de trouwzaal van het stadhuis. (Van onze correspondent) BIERVLIET - Bij werk zaamheden op het dak van een schuur op de boerderij van B. te Biervliet, is de 15-jarige S.P. eveneens woonachtig te Biervliet, maandagmorgen ernstig gewond geraakt. De Terneuzense gemeentepolitie werd daarover eerst woens dagmiddag ingelicht. De jongen viel van een hoogte van ruim vijf meter op een betonnen vloer toen een golfplaat op het dak van de schuur, die hij schoonmaakte, het begaf. Aanvankelijk werd hij naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen overgebracht, maar gezien de zeer ernstige toestand waarin hij verkeerde, diende hij nog dezelfde dag in het Academisch Ziekenhuis te Gent te worden opgenomen. (Van onze correspondente) EEDE - „Er is mij verweten, dat ik tegen de emancipatie van de vrouw zou zijn. Maar dat heeft helemaal niets te maken met de kostwinnersregeling, die wij in het onderwijs weer ingevoerd zouden willen zien. Door het wegvallen van die kostwinnersregeling wordt eerder de man gediscrimineerd", komt het er wat fel uit. Nu ontstaat er in het on derwijs de situatie dat een onderwijzeres - niet kost- winster - haar baan mag houden, terwijl de jonge 28- jarige onderwijzer die vader is van vier kinderen het veld moet ruimen omdat hij later aan diezelfde school is be noemd. Zo ontstaat er een oneerlijke verdeling van ar beid en inkomen!" Het gaat hoofdonderwijzer W. Staelens (38 jr) van de r- k.-lagere St.-Jozefschool uit Eede helemaal niet naar de zin in zijn vak wat de rechts positie betreft. Wat hemzelf betreft, heeft hij niks te kla gen. Hij is geboren en geto gen in Eede, functioneert zinvol in de dorpsgemeen schap en hoeft zelf echt niet bang te zijn, dat hij zijn baan verliest. Integendeel. „Ik zit gebakken", zegt hij dan ook eerlijk, „ik pleit hier zeker niet voor mezelf. Maar ik zie wel een heleboel on rechtvaardigs gebeuren, nu een week of wat geleden het noodwetje in het onderwijs is aangenomen, waarin de kostwinnersregeling is ver vallen, met terugwerkende kracht tot 1 februari j.l. En dat, terwijl er een enorme af name van arbeidsplaatsen in het onderwijs dreigt te ont staan. In de komende 10 ja ren zal ruim 25% van het aantal leerkrachten werk loos raken, als er tenminste niet wordt ingegrepen. De Nederlandse Federatie van Onderwijsorganisaties heeft n.I. berekend, dat het aantal geboorten in de periode 1970-1977 van 240.000 is teruggelopen naar 170.000. Dan kan je wel nagaan, wat er gebeurt, als die kinderen naar school gaan." De heer Staelens (klein, donker en beweeglijk) heeft het er niet zo maar bij laten zitten. Toen onderwijzer Frits Exterkate uit Den Bosch in mei de landelijke actiegroep „Eerlijke verde ling arbeid" oprichtte, was hij er als de kippen bij om zich aan te melden. De actie groep bestaat nu uit zo'n 30 leden, verspreid over het hele land. De heer Staelens is contactman voor Zeeland. Aan hem de taak de „boer" op te gaan en een gehoor te vinden voor de ideeën van de actiegroep. Hij is van plan schoolbe sturen aan te schrijven, con tacten met de pers te onder houden, op vergaderingen z'n zegje te zeggen en peda gogische academies te bena deren. „Want het zijn juist de jongeren, die door deze noodwet (het is de bedoeling dat er een hele nieuwe wet komt) niet aan de bak drei gen te komen", is het bange vooruitzicht van de heer Staelens, „er dreigt een ver grijzing in het onderwijs te komen, want degene die het laatst bij een school is aange nomen, moet er nu het eerst uit als er van inkrimping sprake is. Dat zou met die kostwinnersregeling niet direct het geval zijn ge weest." Waar draait het nu om? Wat wil het begrip „kost winner" zeggen in die veel omstreden regeling? „Als de echtgenoot of echtgenote van een onderwijskracht méér verdient dan een 23-jarige onderwijzer(es), maakt dat die leerkracht tot niet-kost- winner", legt de heer Stae lens uit, „dat is toch niet spe cifiek discriminerend voor de vrouw te noemen? Het gaat toch om een redelijk inkomen binnen één gezin. Als b.v. een 50-jarige mannelijke leer kracht getrouwd is met een vrouw, die méér verdient dan een 23-jarige onderwijzer en er is sprake van een afvloei ing, dan is het toch redelijk, dat die onderwijzer afvloeit in plaats van een later aan die school gekomen onderwijzer, die alleen kostwinner voor zijn gezin is?" Wat wil de landelijke ac tiegroep nu precies? „In de eerste plaats bescherming van één inkomen per samen levingsvorm uit arbeid ver kregen ten koste van twee in komens per samenlevings vorm, om tot een eerlijke verdeling van arbeid te ko men in deze tijd van ar- beidsschaarte", leest de heer Staelens de doelstellingen op. Het gaat dus om het totale gezinsinkomen, waarbij ik persoonlijk vind dat er toch nog een groot verschil is tus sen een gezamenlijk inkomen van 100.000.- en b.v. 40.000.-. Tegen twee jon geren, die nog moeten begin nen, kan ik b.v. wel „ja" zeg gen. Maar als het er op uit draait dat iemand alleen in vaste dienst blijft voor de tweede auto, de derde vakantie en al die extra luxe, zeg ik „nee". Een ontslagen onderwijzer moet leven van de gemeenschapsgelden, zo dat we in feite allemaal mee betalen voor die extra luxe van dat gezin met dat dub bele inkomen. Persoonlijke ontplooiing? Dat is voor mij geen argument", schudt de heer Staelens resoluut het hoofd, „dat geldt voor alle partijen. Voor wie er ook ontslagen wordt. Als iemand zich toch wil ontplooien, laat hij of zij dan iets doen, waar ie niet voor betaald krijgt. Laat iemand in de onder wijswereld zijn extra geld dan gunnen aan een kost winner die niks heeft. Verder willen we een handhaving van het begrip kostwinner (of kostwinSter), omdat het be grip nooit of te nimmer als discriminerend kan worden opgevat en uitgelegd ten aanzien van wie ook. Daar door is het argument van de emancipatie weerlegd." De aanval betreffende de emancipatie zit de heer Staelens wel wat dwars. Vooral omdat hij zichzelf een moderne onderwijzer vindt, die zich intensief bezighoudt met ouderparticipatie (hij geeft daar zelfs cursussen in aan ouders en onderwijsver nieuwing en zijn rol als „vormer" van het kind Jieel serieus neemt. Hij is iemand die het één niet los kan zien van het ander en de gelijk schakeling van de vrouw dus ook als een normale zaak ziet. „Ik hoop, dat ik vol doende duidelijk kan maken, dat die bescherming van één inkomen per samenlevings vorm en de herinvoering van de kostwinnersregeling een praktische en helaas in ons vak noodzakelijke maatregel moet zijn, die met emancipa tie niets heeft te maken", zegt hij wat bezorgd, en vervolgt dan met een lichtkrullende mondhoek: „Er zijn dan ook twee reacties: de meeste zijn positief en de rest zwaar ne gatief. Dat zijn de mensen die hun eigen stekje verdedigen en het niet toestaan dat er aan verworven rechten wordt getornd. Helaas speelt hier nog de mentaliteit van „pakken wat je pakken kunt". Dat past niet meer in deze tijd. Er is moed voor no dig om dat in te zien." De actiegroep zoekt het niet in protesteren alleen. Er worden wel degelijk oplos singen aangeboden. „We zouden moeten proberen de onderwijsgelden ook in het onderwijs te houden", is zijn mening. Uit de luxe of twee de inkomens in het onderwijs b.v. een reservepot vormen, die kan dienen om de wacht geld- of w.w.-uitkeringen aan te vullen. Verder probe ren het aantal plaatsen in het onderwijs uit te breiden en extra mensen aan te nemen die een duidelijke taakom schrijving krijgen. Erzijnn.l. voldoende „randwerkzaam- heden" in het onderwijs die zinvolle arbeid kunnen ver schaffen. Zo zou ik in mijn vier onderwijzers sterke school nog wel werk hebben voor twee of drie mensen. Denk alleen maar een repa ratie van leermiddelen, ad ministratie, hulp aan zwakke leerlingen, het uitwerken van projecten en het onderhou den van contacten met ou ders en instanties. Dat zou de overheid in wezen nauwe lijks iets kosten, want de uit keringen zouden alleen maar iets moeten worden aange vuld, terwijl leegstaande lo kalen weer in gebruik zouden zijn en de kwaliteit van het onderwijs verbeterd zou kunnen worden. Daarnaast zou de mogelijkheid gescha pen moeten worden eerder met pensioen te gaan. In Bel gië mag je b.v. al met je 50e met pensioen. Een duobaan (met z'n tweeën één baan) zou ook een oplossing zijn, al is de rechtspositie van die twee dan nogal zwak. Directe plannen van de actiegroep zijn o.m. een on derzoek naar het verschil in afvloeiingsregelingen tussen het bedrijfsleven en het on derwijs; uitzoeken hoe dit alles binnen de EEG geregeld is en de politieke program ma's toetsen aan de noodwet. We willen, en daar komt het in het kort op neer, de verdeling van de banen toetsen aan redelijkheid en eerlijkheid", besluit de heer Staelens. ffan onze sportmedewerker) I GOES -Keetie van Oosten- Ua8e heeft woensdagavond uit I "anden van Middelkamp's |v°0rzitter Jan van Stee de Ko I Jan de Velde trofee ontvangen. I at gebeurde in het Goese I "ichcafé Het Stadhuis na af- I °°P van de eerste van de in 1 °taal vier recreatieve fiets- I °chtcn die de exploitant Piet I Pelier deze maand heeft I georganiseerd in samenwer- If'Pgmet de RTC Theo Middel kamp. - Set was VQor de eerste keer l53t de j£0 van veide trofee werd uitgereikt aan een dame, (voorheen kwamen daar voor in aanmerking Cees Bal 3x, Jan Raas 2x en Toine van de Bun der). Jan van Stee die nog eens benadrukte dat bi] de toeken ning van genoemde bokaal niet alleen wordt gelet op geleverde prestaties maar ook op de al gehele presentatie stelde vast dat Keetie van Oosten in beide opzichten genoeg punten scoorde. De toewijzingscom missie bestaande uit de oud coureurs Jo de Roo en Piet Rentmeester gecompleteerd door het sportcommissielid van de KNWU Arjaan de Schipper deelde uiteraard die mening. Behalve de wissel trofee kreeg Keetie van Oosten ook bloemen van Jan van Stee en die waren er ook voor Tine ke Kole-Fopma die enkele we ken geleden de nationale weg- titel in Geulle in de wacht sleepte. De ouders van Ko van de Velde waren ook in de bloemen gezet en mevrouw v.d. Velde bood op haar beurt Kee tie een ruikertje aan. Wethou der Jan Roose, tevens voorzit ter van de Goese Sportraad noemde zowel Keetie als Tine ke geweldige ambassadrices voor het dameswielrennen in ons land. Keetie zelf toonde zich in haar nopjes met de bo kaal en zei dit als een erken ning te zien voor het dames wielrennen in ons land. Tineke Kole die bijzonder goed met Keetie overweg kan liet als ge boren en getogen Friezin we ten dat het ook in Zeeland goed leven en werken is. „Eigenlijk mag ik wel stellen dat ik hier, waar het wielrennen veel meer populair is dan in Friesland in het goeie nest verzeild ben ge raakt". Keetie ontvangt fraaie bokaal (Van een onzer verslaggevers) HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst blijken geen beleid te hebben op het gebied van de vrouweneman cipatie. Het Hulster PvdA-ge- meenteraadslid B. Martens verklaarde dit woensdagavond op verwijtende toon tijdens de openbare ledenvergadering van de PvdA-afdeling groot Hulst in café R. de Vilder. „Het college zegt dat het studeert. Dat betekent dus niets doen", aldus het ge meenteraadslid. Hij sprak er zijn verbazing over uit, dat de subsidie-aanvraag van de plaatselijke vrouwenorgani saties voor een soort vormings cursus (VOS) nog steeds niet behandeld is en constateerde verder dat burgemeester en wethouders geen enkele po ging hebben gedaan om in aanmerking te komen voor de gelden, die het rijk beschik baar stelt voor emancipatie activiteiten. Wat dat betreft wees hij waarderend op het initaitief van de gemeente Axel, die de plaatselijke vrou wenorganisaties en vakbonden bij elkaar heeft geroepen om te bekijken welke activiteiten voor rijkssubsidie in aanmer king komen. Volgens het PvdA-raadslid spant binnen de Hulster ge meenteraad verder alleen zijn vrouwelijstcollega F. van Ge- mert-Koch zich merkbaar in voor emancipatiezaken. De leden van de PvdA-afde ling Hulst schaarden zich gis teren achter het streven vanuit de Zeeuwchs-Vlaamse partij organen naar een gezamenlijke vuilstortplaats. Ook bleek men zich te kunnen vinden in de uitspraken van het PvdA-con- gres en de gewestelijke verga dering, dat de kerncentrale van Borssele met inachtne ming van verschillende voor waarden binnen afzienbare termijn moet worden gesloten. Bij de discussie over de Zeeuwsch-Vlaamse zieken- huisproblematiek bleken de leden geen moeite te hebben met de steun, die fractie en rooie vrouwen hebben toege zegd aan de pleidooien voor behoud van het Hulster zie kenhuis. Maar ze vinden wel dat bekeken zou moeten wor den in hoeverre veelal over het ziekenhuis gehoorde klachten al dan niet tèrecht zijn. (Van een onzer verslaggevers) HULST - De watertempe ratuur in het openluchtzwem bad te Hulst voldoet niet aan de adviesnorm, die is opgesteld door de nationale gezond heidsraad. Dat blijkt uit een ambtelijk rapport dat reeds enige tijd ten stadhuize circu leert. In het rapport wordt opge merkt, dat de gezondheidsraad zwembadwater pas acceptabel acht bij een temperatuur van twintig graden of meer. ,Ik kan u verzekeren dat wij daar te Hulst het overgrote deel van het jaar onder zitten", aldus de rapporteur. In het ambtelijk rapport wordt ervoor gepleit om in de toekomst een aange namere temperatuur van het zwembadwater in het Hulster buitenbad na te streven. Daar naast wordt er echter op gewe zen dat wellicht enige terug houdendheid op z'n plaats is bij het installeren van de nodi ge verwarmingsapparatuur omdat Hulst over enige tijd over een overdekt zwembad zal beschikken. De overuren, die het zwem badpersoneel maakt worden in het rapport verder maat schappelijk ongewenst ge noemd. Daarom wordt enige personeelsuitbreiding bepleit. De Hulster zwembadcommis sie heeft enige tijd geleden al over het rapport gesproken. Dat gebeurde tijdens een ver gadering, die eigenlijk open baar had moeten zijn maar die van tevoren niet bekend was gemaakt. De commissie blijkt zich om de watertemperatuur nauwelijks bekommerd te hebben. Wel is geadviseerd om te bezien of een nieuwe part time kracht kan worden aan getrokken om het aantal over uren te kunnen verminderen. Burgemeester en wethou ders zijn om financiële redenen echter niet op dit advies inge gaan. In het ambtelijk rapport werd ook als mogelijkheid aangegeven het aantal ope ningsuren in te krimpen, maar ook daar wil men niet teveel aan sleutelen.

de Stem | 1979 | | pagina 13