OR nieuwe stijl kan van start Kraamvrouw om duistere reden hand geamputeerd EERSTE KAMER AKKOORD Privé-bewaking Spaanse hotels Executies stopgezet EG blij met resultaten top in Tokio Met Franz-Josef Strauss maakt CDU een ruk naar rechts ezelU H 'n Ei hoort erbij WEER IN EUROPA binnenland buitenland PLO: Geen aanslagen up tanker»hepen ETA KONDIGT NIEUWE BOMAANSLAGEN AAN commentaar Compromis „Don Haag" onderzoekt mogelijke bijstand van spionage verdachte Nederlandse piloot Gered na 48 uur tussen hemel en aarde Ghana stopt executies Basis Einde v DE STEM VAN WOENSDAG 4 JULI 1979 (Van onze correspondent) PARIJS - Een verontrustende medische aangelegenheid die als gevolg van een beslissing van de Raad van Beroep van Nimes bij het grote publiek bekend geworden is, heeft in Frankrijk ver wondering en opschudding veroorzaakt. Als gevolg van de beslis sing van de rechtbank om een nieuw onderzoek in te stellen is grote publiciteit gegeven aan het drama van mevr. Giovanna Boural. Deze 24-jarige vrouw werd op 12 februari 1976 in Avig non in een kraaminrichting genomen. Als gevolg van complica ties en de ligging van de baby en een verontrustend hoog eiwitge halte in het bloed van de aanstaande moeder werd zij naar een gespecialiseerde kliniek in Montpellier overgebracht waar zij de volgende dag beviel. Er moest operatief ingegrepen worden, hetgeen uiteraard een volledige verdoving van de patiënte nodig maakte. De baby bleek gezond en welgeschapen maar de jonge moeder was bij haar ontwaken uit de verdoving verwonderd over een zwaar verband rond haar linkerarm. Het bleek dat men haar linkerhand geam puteerd had. Op haar panische vraag wat er gebeurd was, werd haar aarze lendgezegd dat men haar linkerhand afgezet had, maar achter de verpleegsters verschool zich een geheimzinnig stilzwijgen. Zij nam, hoewel zij in zeer behoeftige omstandigheden verkeerde, twee bekende advocaten in Marseille in de arm. Er werd een aanklacht ingediend: de rechter van instructie vari Avignon be noemde twee medische experts die spoedig hun rapport uit brachten: geen van de medici van de kliniek in Montpellier troj enige blaam en werden derhalve van rechtsvervolging ontslagen. De advokaten gingen in beroep en de zaak is nu andermaal aanhangig gemaakt en nieuwe experts zijn benoemd om de zoge naamde „donkere plekken" van het dossier op te helderen. Het lijkt evident dat er een dramatische vergissing gemaakt is en het nieuwe onderzoek zal moeten uitwijzen wie deze gemaakt heeft en hoe het mogelijk is dat in een ziekenhuis of kliniek een der mate kolossale blunder gemaakt wordt. Intussen is het slachtof fer opnieuw bevallen, zonder dat zich daarbij enige incidenten voorgedaan hebben. Anderhalf jaar voor koppelbaas (Van onze verslaggevers) ARNHEM Voor zijn pogin gen vakantiebonnen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) te vervalsen heeft de Arnhemse rechtbank de Nij meegse koppelbaas Toon van E. (49) veroordeeld tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar. De officier van justitie eiste op 25 juni twee-en-een-half jaar. Van E. werd ervan be schuldigd, samen met zijn me dewerker D. v. S. in Madrid valse vakantiebonnen van het SFB tot een totale waarde van 7,5 miljoen te hebben laten drukken. Een klein aantal daarvan is zeer korte tijd in de handel ge weest, maar het juiste aandeel van Toon van E. daarin kon de rechtbank niet op tafel bren gen. Intussen moet de Nijmeegse koppelbaas in september in Arnhem 'nogmadls terepht staan. Het gaat dan om een valse bonnen-affaire in Duis burg; bedreiging, geweldple ging en mishandeling van de Nijmeegse advocaat mr. Aarts. PARIJS - De Palestijnse be vrijdingsbeweging, de PLO, wil de olieleverantie aan het westen niet in de war sturen door tankschepen te laten zin ken. Dit heeft de vertegenwoor diger van de PLO in Parijs, Ibrahim Souss, dinsdag in een radio-interview meegedeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ondernemingsraad nieuwe stijl - waarvan de directeur geen deel meer uitmaakt - kan op 1 september van start. De Eerste Kamer is, als laatste daad voor de vakantie, akkoord gegaan met het wetsontwerp. De wet zal na de vakantieperiode in het staatsblad worden gepubliceerd en moet dan in de ondernemingen nageleefd worden, waarbij een overgangstermijn van een jaar mag gelden. Van enig enthousiasme voor het wetsontwerp viel in de Eerste Kamer niets te bespeu ren. De oppositiepartijen, PvdA en PPR, stemden voor onder het motto: een klein stapje voorwaarts is beter dan mets. CDA en WD, de huidige regeringspartijen stemden verdeeld. Onder aanvoering van oud-minister De Gaay Fortmanstemden zes CDA-ers tegen (De Gaay-Fortman, Eij- sink, Gooden, Kaland, Diep- (Van onze redactie buitenland) MALAGA/PARIJS - De Spaanse hotelhouders aan de Costa del Sol hebben particuliere bewakingsdiensten ingeschakeld om de toeristen te beschermen tegen aanslagen door de Baskische afscheidingsbeweging Eta. Hierdoor hopen zij de toeristen die Spanje thans mijden, alsnog naar de Spaanse kust te krijgen. Momenteel zouden de hotels voor niét meer dari d.crtig procent bezet zijn. De Eta heeft voor vandaag nieuwe bomaanslagen aange kondigd (aan de Costa Brava en de Costa del Sol), indien de regering haar eisen (over plaatsing van Eta-gevangenen naar Baskische gevangenissen en meer zelfbestuur) niet in willigt. Ook de Franse regering heeft actie ondernomen in verband met de aanslagen van de Eta. Onze correspondent in Parijs Jan Drummen meldde gister avond: Parijs heeft met de regering in Madrid contacten opgeno men om de actie tegen het ter rorisme te coördineren en op ET is triest dat arme landen hier pas echt in het nieuws tomen, als er nare dingen gebeuren. Een goed voorbeeld daarvan is Ghana, eens een trots en welvarend land dat aan het eind van de vijftiger jaren de spits afbeet in het dekolonisatieproces van zwart Afrika. Het land was gezegend met een zeer begaafd leider, Kwame Nkroe- nah, die over zijn grenzen heen durfde te kijken. In econo misch opzicht hield de voormalige Goudkust, een van 's we- 'elds belangrijkste cacao-exporteurs, een belofte in. Toch ging het allemaal mis. Nkroemahs kostbare ambities waren te veel voor de Ghanese (ontwikkelings) economie. De militairen, die sinds Nkroemah bijna onafgebroken geregeerd Hebben met een milde dictatuur, brachten er in dit opzicht ook al weinig van terecht. Corruptie en smokkel maakten Ghana's verval compleet. De schuld van dit alles wordt nu gegeven aan de hoge militairen die het land de laatste zeven jaar hebben bestuurd en zich daarbij enorm hebben verrijkt. Het is waar: de heren leefden er buitengewoon goed en luxueus van en de economie ging er door naar de knoppen Maar in Ghana is corruptie zo n beetje een way of life en het was zeer onghanees toen het nieuwe militaire bewind onder leiding van de jonge Jerry Raw- 'ings aankondigde „zwendelaars en woekeraars" te zullen doodschieten. Even dacht de wereld: Nou ja, dat hebben al zo veel Ghane se leiders gezegd. Maar zie, de uit sergeants, korporaals en soldaten bestaande revolutionaire raad ging daartoe tot ieders erbazing over. Acht hoge militairen, onder wie drie voormalige staatshoofden werden terechtgesteld in het kader van wat "imiddels de „operatie grote schoonmaak" is gaan heten. Uiteraard kon dat ook de oplossing niet zijn voor corruptie en smokkel. Daarom heeft de nieuwe militaire junta van Ghana dan ook besloten de terechtstellingen stop te zetten. Een toe te luichen besluit, want massale executies blijken zelden een üoed middel om een kwaad uit te roeien. Het is intussen ook waar en wat triest dat de protesten tegen a gebeurtenissen in Ghana in de eerste plaats kwamen van widen die nooit enige belangstelling aan de dag hebben ge- Hgd voor het land, dat ondanks de onvoorstelbare problemen °ch een bepaalde vorm van vrijheid, zo men wil democratie, eeft behouden. Het is in dit verband een goed teken, dat de militaire leiders al P1 oktober de macht willen overdragen aan de burgers, die crioe week letterlijk onder het schavot hun stem hebben uit- de eerste plaats wil men veilig heid en have van naar Spanje reizende toeristen bescher men. Politiebescherming zal aan de grens versterkt worden, terwijl andere politie-acties gecoördineerd zijn met de Spaanse autoriteiten en verder met de luchtvaartmaatschap pijen en de spoorwegen. De actie van de Spaanse ETA en de Franse Iparretarrak tegen Franse toeristen en in Frankrijk is gemotiveerd door afschaffing van het statuut van politieke vluchtelingen in Frankrijk voor Spanjaarden. Parijs is van oordeel dat de democratie in Spanje volledig hersteld is, dat de democrati sche grondwet daardoor in overgrote meerderheid van de kiezers goedgekeurd is, dat de communistische partij er de zelfde rechten geniet als alle andere politieke bewegingen en eenieder er vrij zijn mening kan uiten tenzij door het wer pen van bommen hetgeen in elke geordende staat niet ge duld kan worden. enhorst en Horbach). Datzelf de deden drie WD-ers (mevr. Vonhoff, Baas en Heyne-Ma- kreel). Tegen stemden ook de senatoren Meuleman (SGP), Van der Jagt (SGP) en Maris (BP) omdat het wetsontwerp ingaat tegen hun opvattingen van gezag. Het wetsontwerp werd in juni 1976 als een compromis tussen PvdA en CDA inge diend. De huidige regerings ploeg bakte er opnieuw een comprimis, nu tussen CDA en VVD, van hetgeen gepaard ging met niet onbelangrijke wijzigingen. Voor sommige WD-ers, zo zei woordvoerder Louwes, was en bleef het wets ontwerp verdacht omdat het uit de maatschappij-hervor mende koker van het kabinet Den Uyl kwam. De Gaay- Fortman - die zich in het vorige kabinet heeft (moeten) neer leggen bij het compromis - formuleerde als grootste be zwaar tegen de or-meuwe stijl het feit, dat deze een verzelf standigde personeelsraad wordt. „Ik aanvaard dat de or een zelfstandig orgaan van de onderneming is, maar wil ze niet tot personeelsraad ver zelfstandigen". Volgens De Gaay Fortman is dat niet in overeenstemming met de ver anderde positie van de onder nemer, die „in elk geval niet meer kan gelden als de man door wiens kapitaal de onder neming in stand wordt gehou den. Verwijdering van de on dernemer uit de or is princi pieel in strijd met de gedachte dat or en arbeiders binnen de onderneming een gezamenlij ke verantwoordelijkheid heb ben voor de continuiteit om de onderneming en de kwaliteit van het samenleven in de on derneming. Ook in strijd met de maatschappelijke ontwik keling die de tegenstelling tussen kapitaal en arbeid in feite buiten de onderneming heeft geplaatst". Prinses Beatrix en haar zoon Friso maakten gisteren een zeiltochtje tijdens de familievakantie in Porte Ercole. De prinses laat zien dat zij de zeilkunst beheerst, al leek het ei- even op dat het tochtje in het water zou eindigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het ministerie van Buitenlandse Zaken on derzoekt of, en zo ja op welke wijze, de piloot Jan Bakker (39), die dezer dagen in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka gearresteerd is op beschuldi ging van spionage voor Rho- desië-Zimbabwe, door Ne derlandse instanties bijge staan kan worden. Twee piloten van „Air Botswana", onder wie Jan Bakker, werden in Lusaka aangehouden toen zij daar landden; de andere piloot is een 56-jarige Brit. „Air Botswana" heeft haar vluch ten op Lusaka tot nader order opgeschort. LUZERN - Twee Zwitserse alpinisten zijn maandag gered nadat ze 48 uur aan een touw tus sen hemel en aarde had den gehangen. De twee mannen waren uitgegle den bij de afdaling van de zuidflank van de Schloss- berg in de Zwitserse Al pen. Ze liepen alleen wat schaafwonden op. Na hun ongeluk was zaterdag al alarm geslagen, maar door het slechte weer kon een helicopter hen niet bereiken. Wel slaagde een reddingsploeg er zondag in de twee bergbeklim mers in hun benarde po sitie wat levensmiddelen aan een touw te sturen. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie ziet in de recente topconferentie van de EG-Ici- ders en van de wereldtop in Tokio, een ommekeer ten goe de ten gunste van een ge meenschappelijk energiebe leid op middellange termijn. Jenkins zei dat het krachtige standpunt dat de EG-rege- nngsleiders in Straatsburg hadden mgenomén met be trekking tot energiebesparen de maatregelen heeft doorge werkt in Tokio, waar de Ver enigde Staten, Japan en Cana da niet achter konden blijven en formeel beloofden dat zij op middellange termijn mee zul len doen met het beleid van de EG inzake de energievoorzie ning. Ofschoon Jenkins niet nader inging op concreet cijfermate riaal en de intenties voor de komende jaren, is het in Brus sel duidelijk, dat de geïndus trialiseerde wereld aanstuurt op uitbreiding van de kerener- gie en kolenwinning teneinde het aandeel van de aardolie in de energievoorziening dras tisch terug te brengen. In Brussel wordt gewag gemaakt van een deskundigenrapport dat in tegenstelling tot de thans bekende opvattingen een pleidooi houdt voor de volgen de verdeelsleutel voor de ener giebronnen in de EG in de ja ren 1985-1987. Dertig procent van de energie moet dan ge haald worden uit aardolie, 30 procent uit kernenergie en 40 procent uit andere kracht bronnen waaronder steenkool, aldus het nieuwe rapport. ACCRA - Het nieuwe mili taire bewind van Ghana heeft besloten de terechtstellingen stop te zetten omdat het vreest dat, na de internationale pro testen, het land zou worden geïsoleerd, aldus een militaire zegsman. Hij kon echter niet zeggen of de geheime processen voor speciale krijgsraden ook zou den ophouden. Na de staats greep van jonge officieren on der leiding van luitenant van de luchtmacht Jerry Rawlings vorige maand zijn acht hoge militairen, onder wie drie voormalige staatshoofden, te rechtgesteld. „De internatio nale gemeenschap, die zich niet bewust is van de ernstige economische en sociale toe stand die de terechtgestelde militaire leiders hadden ver oorzaakt, heeft tamelijk on gunstig op de executies gerea geerd", aldus de zegsman. Studenten van de univerisiteit van Ghana hebben dinsdag het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Accra bestormd. Zij trokken de Amerikaanse vlag naar beneden en ver scheurden haar uit protest te gen wat zij noemden „Ameri kaanse inmenging in Ghana's binnenlandse aangelegenhe den". In Accra demonstreer den duizenden studenten ten gunste van de revolutionaire raad van de krijgsmacht en de geheime militaire rechtban ken. (Zie ook commentaar). (Van onze correspondent) BONN - Vandaag maakt Franz-Josef Strauss van zijn recht als lid van de Bondsraad gebruik om tijdens het grote energiedebat in de Bondsdag (de Wcstduitse Tweede Kamer) het woord te voeren. Na zijn verkiezing maandagnacht in een dramatische zitting van de Bondsdagfractie van CDU en CSU tot kandidaat voor het kanselierschap kan men dit optreden beschouwen als de opening van de verkiezings- trijd die tot het najaar van 1980 zal duren en als eerste rechtstreekse confrontatie met zijn grote rivaal Helmuth Schmidt. Een gevoel van „herwonnen levenskracht" viel gisteren onmiskenbaar in kringen van CDU-politici te bespeuren na de stemming in de Bondsdag fractie waarbij de Beierse mi nister-president onverwacht met grote meerderheid als kandidaat van CDU en CSU uit de bus kwam. Ook was er een duidelijke opluchting merkbaar dat er met dit besluit een eind is gekomen aan de on verkwikkelijke strijd om functies en personen die de CDU al maanden in zijn greep houdt. Deze machtstrijd be dreigde niet alleen de eenheid tussen de christendemocrati sche zusterpartijen, maar hij was er ook de oorzaak van dat er van een werkelij ke oppositie de laatste tijd in Bonn geen sprake meer was met alle ge volgen van dien voor het aan zien van de CDU en voor een goed functioneren van de par lementaire democratie. Maar de CDU heeft het be houd van de eenheid en de kans om weer meer politieke in vloed te krijgen met een hoge prijs moeten betalen. Want het valt niet te ontkennen dat met de keus van Frans-Josef Strauss de partij als geheel een flinke ruk naar rechts heeft gemaakt en dat de meer libe rale krachten terrein hebben moeten prijsgeven. Het is im mers iedereen - behalve wel licht enkele naïevelingen duidelijk dat met de persoon van Franz-Josef Strauss als lijsttrekker van CDU en CSU en als mogelijke bondskanse lier ook een groot deel van diens uiterst conservatieve ideeën in de verkiezingstrijd een belangrijke rol zullen gaan spelen. Niet voor niets was de eerste reactie van Berlijns bur gemeester Stobbe (SPD) dat de gebeurtenissen in CDU-CSU „gevaarlijke consequenties voor een voortgang van de ontspanning" kunnen hebben. Met spanning moet worden afgewacht hoe de basis van de partij, later de kiezers op de nominatie van Strauss zullen reageren. Zeker moet de Beierse politicus met zijn grote ervaring, zijn politieke instinct en zijn meeslepende dynamiek in staat worden geacht een deel van de weerstand die tegen hem bestaat, te overwinnen. Dit zal destemeer het geval zijn als er zich komende winter crisisverschijnselen voor zou den doen die het hem gemak kelijk maken om de „sterke man" te spelen. Maar of het hem zal lukken, met name in het noorden van Duitsland, om de toch al uitstekende resul taten van zijn voorganger als kanselierskandidaat Helmut Kohl in 1976 te overtroeven, moet op dit ogenblik sterk worden betwijfeld. De uitslag van de parlementsverkiezin gen in de sterk geïndustriali seerde deelstaat Noordrijn- Westfalen volgend voorjaar kan wat dat betreft als een be langrijke graadmeter worden beschouwd. Overigens heeft Strauss de eerste etappes van zijn „Tour d'Allemagne" glansrijk door staan. Eerst heeft hij zijn pro tégé Karstens het hoogste staatsambt weten te bezorgen, wiens oude functie van Bonds dagpresident nu door een par tijgenoot van Strauss wordt bezet. Vervolgens heeft Strauss zeer taktisch het spel om de kanselierskandidatuur meegespeeld en zijn talrijke tegenstanders in de CDU zo danig gemaoevreerd dat zij hem geleidelijk als rijpe appels in de schoot vielen. De man die eens zijn biezen als minister van Defensie moest pakken, omdat hij het parlement belo gen had, heeft nu nog éénmaal de - waarschijnlijk onherroe pelijk laatste - kans om zijn politieke idealen te verwezen lijken. Strauss' successen tot nu toe betekenen tegelijkertijd waarschijnlijk een einde van Helmut Kohl. Eerst had deze vrijwillig afstand gedaan van zijn aanspraken op de kanse lierskandidatuur ten gunste van Albrecht om zijn andere functies als partij- en fractie voorzitter te kunnen behou den. Maar de gang van zaken tijdens de gedenkwaardige fractievergadering van afgelo pen maandag en de uitslag er van waren zodanig dat men voor de verdere politieke car rière van deze integere man het ergste moet vrezen. Het is een bewijs temeer dat het binnen het federale systeem van de Bondsrepubliek uiterst moei lijk is om in Bonn op te boksen tegen de „diehards" uit de pro vincie. AMI VAN VREE Stel dat je in Nederland te rugkeert na lange afwezigheid, zeg een maand of twee op een plekje waar ons lar.d niet be staat, waar je geen letter nieuws over je vaderland ont vangt. Het nieuws zit 'mniet zozeer in de politiek. Veel maar wei nig wol. Europese verkiezin gen waren hier, geloof ik, maar dat schijnen zelfs Nederlan ders die gewoon thuis waren niet gemerkt te hebben. En Van Agt zit op de fiets of wordt niet goed. Ook niks bij zonders. De Tour is stiekum alweer begonnen. Maar ieder een kan blindelings aanwijzen wie er op de tweede plaats staat. Natuurlijk Joop Zoetemelk. Een man met gevoel voor tra ditie. Ajax is kampioen en Vonde ling en Cruyff zijn weg. Die spelen nu in het buitenland. Het is sukkelen met het weer en de Spanjereizigers doen het in hun broek zelfs voor ze daarginds een hap met Spaan se pepers naar binnen hebben gewerkt. Het klinkt allemaal nogal bekend. Al eens eerder ge hoord. Niet schokkend. Nee, als je eind april bent vertrokken met verre bestem ming en je komt nu terug, sta je alleen verbaasd te kijken naar de jungle die je aantreft. Nederland is een wildernis geworden in al die weken. Bo men, struiken, tuinen over woekeren de woningen. De natuur grijpt overvol en don kergroen om zich heen. Zelfs in huis heeft de jungle toegeslagen. Planten op de vensterbank en aan de muur hebben je plaats in huis inge nomen. Verbazend. Behalve als je erover na gaat denken. MERIJN (ADVERTENTIE) Sandinisten veroveren Matagalpa MANAGUA- De stad Mata galpa, 100 km ten noorden van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua, is vrijwel in de han den van de Sandinistische guerrillatroepen gevallen. De Sandinisten veroverden het garnizoen, waarop de Na tionale Garde zich terugtrok in de kathedraal van Matagalpa, waar nog gevochten wordt. De Nationale Garde lijkt de aandacht nu vooral te concen treren op de verdediging van de stad Rivas, bij de grens met Costa Rica, waar de rebellen hun voorlopige regering willen installeren. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Münehen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanci Istanbul Beiroet onbew. 19 gr onbew 33 gr niet ontvangen zw. bew. 18 gr licht bew. 23 gr half bew. 21 gr half bew. 19 gr onbew. 16 gr zw. bew. 16 gr zw. bew. 12 gr regen 11 gr half bew. 18 gr onbew. 27 gr onweer 17 gr zw. bew. 22 gr zw. bew. 16 gr half bew. 27 gr zw. bew. 23 gr half bew. 23 gr regen 10 gr regenbui 20 gr half bew. 19 gr half bew. 21 gr zw. bew. 25 gr zw. bew. 24 gr zw. bew. 16 gr regen 13 gr 10 gr i half bew 22 gr onbew 28 gr niet ontvangen

de Stem | 1979 | | pagina 3