Bouwen aan betere verstand houding fractie en bestuur resse voor tnm- toertocht Westdo Zuiddorpe GEVANGENISSTRAF VOOR ONTBREKEN RIJBEWIJS Expo Vla kunstenaars maken juwelen' Westdorpe gaat het komend weekeinde weer kermis vieren Veel equipes in tijdnood bij ZE VAC -fotorit POLITIE-IML SEXHlIZEiY Thijs van Dalen 40 jaar post bode in Cadzand Boeiend vogelleven in Zwin Werkgroep vandalisme Middelburg Reünie van Zevibel uitgesteld PvdA IN TERNEUZEN Sint Jansteen Hulst stad streek Kantongerecht Terneuzen DE STEM VAN WOENSDAG 4 JULI 1979 (Van onze correspondent) HET ZWIN - De zeer vroege morgenwandelingen in het natuurreservaat „Het Zwin" leverde heel wat boeiende er varingen op. Tijdens deze wandelingen, waaraan 120 belangstellenden deelnamen, werden niet minder dan II nachtegalenposten beluisterd en ook werden heel wat andere zangvogels gehoord. Aanvan kelijk werden 7 broedgevallen door ooievaars waargenomen, maar ten gevolge van het slechte weer konden slechts twee ooievaarsparen hun jon gen groot brengen. Een paartje torenvalken kreeg twee jongen en de Oehoe zelfs drie. In dd meeuwenkooi broedde een stormmeeuw en een kleine mantelmeeuw. In het Zwin schor is het broedseizoen op zijn hoogtepunt. Er broeden meer dan 250 paar visdiefjes. Opnieuw is er een gemengd broedgeval van een Dougall's stern en een visdiefje. Bij een 5000-tal paren kokmeeuwen worden geregeld 8 zwartkop meeuwen waargenomen en van die zeldzame meeuwen soort is er één broedgeval en twee exemplaren zijn gepaard met een komeeuw. Zeldzame waarnemingen waren een roodhalsfuut (tot 15 juni) en een lepelaar (tot 5 juni). Het slechte voorjaarsweer ver traagde de vogeltrek aanmer kelijk, waardoor in het begin van juni nog meer dan 40 zil verplevieren werden gezien. Deze soort broedt in het uiter ste noorden van Europa en in Siberië. Sedert 10 juni verblijft in het Zwin ook een kleine zil verreiger. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het groeiend aantal vernielingen en baldadigheden in Middel burg heeft geleid tot de instel ling van een werkgroep ad hoe door het gemeentebestuur, die zich moet bezinnen op preven tieve maatregelen. De werk groep „Vandalisme" is opge richt naar aanleiding van een onderzoek van de Middel burgse gemeentepolitie naar het vandalisme in de gehele gemeente. De werkgroep heeft de op dracht gekregen binnen enkele maanden met een aantal aan bevelingen te komen voor maatregelen zowel op korte als op lange termijn om een eind te maken aan het vandalisme in Middelburg. De werkgroep is samengesteld uit vertegen woordigers van de politie, de afdeling Middelburg van Ho reca Nederland, de Middel burgse centrale van onderne mers in midden- en kleinbe drijf en het bijzonder lager on derwijs. Men zoekt nog naar een vertegenwoordiger van het openbaar en het voortgezet onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS - De re*unie die de Zeeuwse visserijvereni ging Zevibal zaterdag 7 juli zou houden in Colijnsplaat, is uitgesteld tot een nader te be palen datum. Oorzaak vormt bet ongeval met de kotter KG 4, die vorige week op de Noordzee voor Scheveningen verging en waarbij de schipper bet leven liet. Het uitstel houdt ook in dat alle festiviteiten die Zevibel en de plaatselijke vissersvereni ging Draagt Elkanders Lasten, die dag zouden houden, niet doorgaan. Dat geldt bijvoor beeld voor het uitvaten van de gepavoiseerde vissersvloot en bet garnalen pellen in de vis mijn. Het is nog niet bekend wanneer het evenement nu zal Plaatsvinden. Bejaardenreis - De Zuid- dorpse bejaarden gaan morgen (donderdag) weer op stap. Om I acht uur vertrekt nem naar Brielle waar het middagmaal Wordt genuttigd. Daarna zet "ten de reis voort naar Honse- 'erdijk, waar men een rondrit maakt door de glazen stad. Ook wordt daar een bezoek ge bracht aan een kwekerij van Anthriums en paprika's. Via botterdam en Breda reist men terug en de ongeveer honderd deelnemers hopen omstreeks uegen uur 's avonds weer terug AARDENBURG - Omdat de heer F. van Turenhout uit Aardenburg zich wat ergerde aan de elf lege vlaggemasten rond de kikkerfontein, bood hij het Aardenburgs evene menten comité de elf provin- cievlaggen aan. Met enig ce remonieel heeft dat comité de vlaggen weer overgedragen aan het hoofd openbare wer ken, de heer L. Eversdijk. Een toeriste uit de provincie Utrecht was getuige van dit gebeuren. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Door meerdere malen bijeen te komen, kan men bouwen aan een betere ver standhouding tussen fractie en bestuur een verstandhouding die tot nu toe nog niet altijd even soepel was. Dat stelde de PvdA-Terneuzen maandag vast. Om die reden besloot men volgende week opnieuw bijeen te komen. Tijdens de bijeenkomst gaf een werkgroep op uitnodiging van de PvdA, een toelichting op het lot van de politieke vluchtelingen. Al gauw bleek dat deze problemen al zo veel om het lijf hadden dat men be sloot de werkgroep een vol gende vergadering opnieuw uit te nodigen om dan alsnog een standpunt omtrent deze zaak in te nemen. De gemeente- raadsfractie gaf een toelich ting over de behandeling van de subsidie-aanvraagt van de Rooie Vrouwen tijdens de af- (Van onze correspondent) WESTDORPE - De populariteit van het trimmen is in vrij korte tijd erg groot geworden. Die overtuiging hebben de organisators van „De Acht uren van Westdorpe", die zaterdag 7 juli plaats vindt,. Het staat nu al vast dat de deelname daaraan erg groot zal zijn. „De acht uren van Westdorpe" is niet een wielerwedstrijd, het is een trimtoertocht waaraan iedereen mag meedoen. Vanaf acht uur 's morgens kunnen de deelnemers zich laten inschrijven in de kantine van de voetbalvereniging RIA (in de Kapittelstraat). Oom 9 uur vindt de start plaats in de Kapit telstraat. Een belangrijke factor die meespeelt is dat de deel nemende fietsers moeten rijden met een gemiddelde gan 23 kilometer per uur. Dat houdt in dat ze elk uur vijf ronden afleggen. Ook is bepaald dat gedurende zowel het eerste als het laatste uur in peloton (gezamenlijk) zal worden gereden. Hoewel het een tocht is voor koppels, man men ook indivi dueel inschrijven. De toerclub Westdorpe zorgt in die gevallen voor een koppelgenoot. Iedere deelnemer zal na de trimtoer tocht een fraaie standaard in ontvangst kunnen nemen. Voor de ploegen zijn diverse bekers beschikbaar gesteld en ook worden onder de deelnemers enkele prijzen verloot. Het in- schrijfgelde bedraagt zeven gulden per persoon. gelopen raadsvergadering. Ook de onlangs gehouden gewestelijke ledenvergadering in Goes kwam uitgebreid aan de orde. Het huishoudelijk reglement, opgesteld door het dagelijks bestuur, werd op en kele detail-puntjes na zonder wijzigingen aangenomen. In de rondvraag vroeg de woord voerder van de actiegroep voor alternatieve speelruimte in de binnenstad, de heer De Keijzer of de PvdA zich achter hun voorstel wilde scharen. Ook hier werd het algemeen be stuur zo door overvallen dat men de actiegroep alleen maar kon aanhoren. Men zal zich er over beraden. Overigens had de actiegroep gisteren een gesprek met het college van b en w van Terneu- zen. De actievoerders zijn van mening dat de minieme speel ruimte die nog overblijft in de binnenstad van Terneuzen, erg in het gedrang komt. Ook wil men er alles aan doen om een alternatieve speelruimte, in het volgens hen toch wel erg volgebouwde centrum, te creëren. Schieting - Ten bate van de Steense biljartclub werd in café Sport een schieting ge houden op de liggende wip. Er waren 108 deelnemers. Hoge vogel F. Vink St.-Jansteen, eerste zijvogel H. van Water schoot Hengstdijk, tweede A. Verdurmen Graauw. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Conform de eis van de officier van justitie mr. W. Mijnssen, veroordeelde bij verstek de kantonrechter mr. C. van Hees, de thans ge detineerde F. de Z. uit Dor drecht, die op 10 februari 1979 in Terneuzen met zijn auto over de Axelsestraat had gere den, zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs, ter wijl de auto technisch niet in orde was, tot twee weken on- vooraardelijke gevangenis straf en verbeurdverklaring van de auto. De oud-politieman F.V. uit Edegem probeerde aan te to nen dat hij op 29 november 1978 niet op rijksweg 60 nabij Kapellebrug was geweest, waar hij met zijn auto 74 kilo meter zou hebben gereden in plaats van de toegestane 50 kilometer. Van zijn vroegere chef toonde hij een schriftelij ke verklaring van ziekte in de periode van 13 oktober tot 13 december 1978. „Dat betekent niet dat u toen niet te Kapelle brug bent geweest", zei de offi cier van justitie. Ook al toonde de kantonrechter hem een door de politie gemaakte foto met datum en uur, opperde ver dachte dat er mogelijk aan zijn nummerbord was geknoeid. Maar ook dat werd als niet ge loofwaardig terzijde gescho ven. De officier van justitie eiste 85 gulden, de uitspraak luidde conxorm. Op 1 november 1978 reed R.J.W. he Hulst over de Grote Markt in zijn woonplaats met zijn auto, niet voorzien van deel 3 en ook de uitlaat deugde niet. De auto was twee dagen in zijn bezit en bestemd voor de sloop. Tweemaal 60 gulden boete, eiste de officier van jus titie. De veroordeling luidde 40 gulden voor het rijden zonder deel 3 en 60 gulden voor de on deugdelijke uitlaat. W.S. van de V. uit Westdorpe kreeg vrijspraak voor het feit dat hij op 9 januari 1979 te Axel met zijn auto over de Rooseveltlaan was gereden met deel 3 van 1978 op de voorruit. A.L. uit La Louvière was op 23 december 1978 over de ver bindingsweg tussen de sluizen te Terneuzen gereden met een brandende mistlamp, toen dat niet nodig was en terwijl ook diverse richtingaanwijzers niet functioneerden. De eis luidde respectievelijk 40 en 55 gulden, de uitspraak was tweemaal 40 gulden. De te Terneuzen wonende M.M. had op 7 oktober 1978 zijn auto gekeerd op de Schoolweg in zijn woonplaats, waarbij hij een aanrijding met een andere auto had veroor zaakt. Gezien de verklaring van verdachte achtte de kan tonrechter fe zaak voor onbe paalde tijd aan te houden, noodzakelijk teneinde getui gen te horen. Dat was ook het geval met F.K. uit Heikant, die ontkende op 6 mei 1979 te Axel door het rode licht te zijn gere den. Bridge - De bridgeclub Hulst speelde in het kader van de zomercompetitie in Den Dullaert een wedstrijd. 21 Pa ren gordden zich aan voor de strijd rond de draaiende mit- chel. 1. mevr. Biesbroeck-hr. Reunis 68,75, 2. heren Gerres- de Maat, 58,33, 3. heren Bies- broeck-Beusenberg 58,13, 4. echtpaar Holla 54,13, 5. dames Goossens-Kint 53,97. Kristin de Vocht: Ontluikende varen (juweel). Juwelen en het dragen ervan zijn bijna zo oud als de mens heid zelf. Altijd heeft men behoefte gevoeld zichzelf of de medemens en met name de vrouw te „versieren" om zo haar schoonheid en bijzonderheid te accentueren. Daarnaast wer den vroeger juwelen ook als magische bezwering gedragen en natuurlijk is het juweel in de loop der eeuwen ook tot een statussymbool geworden. Tot voor betrekkelijk kort was het maken van juwelen het werk van mensen die daartoe een speciale opleiding hadden ontvangen: goudsmeden die op grond van hun studies alles weten van goud, zilver en kostbare stenen en hoe men deze samen verwerken kan en moet. In de laatste halve eeuw is daar verandering in gekomen: de kunstenaars en met name de beeldhouwers hebben het juweel ontdekt als een vorm van expressie op zeer kleine schaal die ook hun past. Het behoeft geen betoog dat deze ontwikkeling een enorme invloed ten goede op de kunst van het juweel heeft uitgeoefend, wat origi naliteit en creatieve vormgeving van deze kleine sierobjecten betreft, want een goudsmid mag dan uiteraard nog zo goed de techniek beheersen, lang niet altijd brengt hij het scheppend vermogen mee om van een juweel iets heel bijzonders te ma ken, iets wat de drager of draagster ervan tenslotte toch ver langt. Alles hangt af van het design. Zo zijn er heden ten dage maar weinig beeldhouwers die zich niet met het juweel heb ben beziggehouden of bezighouden. Soms nemen zij, als zij voldoende technische goudsmidskennis bezitten, de gehele uitvoering van het juweel in eigen beheer, ontbreekt hun de techniek van solderen en zetten, dan laten zij die aan de goudsmid over en zijn dus alleen werkzaam als designer. Een goed overzicht van wat hedendaagse beeldhouwers uit Vlaanderen op het gebied van het juweel presteren, is de expositie „Vlaamse kunstenaars maken Juwelen", die dezer dagen te zien is in het Stedelijk Museum aan de Regentiestraat 65 te Sint-Niklaas. Vijftien kunstenaars tonen er in vitrines hun draagbare miniatuurplastieken en er zijn juweeltjes van juwelen bij als men zich verdiept in de bijdragen van een Kristin de Vocht, Simonne Hoffmann, Octave Landuyt, Jan Lemmens, Hubert Minnebo, Frank Steyaert of Bent van Looy om er slechts een paar namen uit te lichten. Wat opvalt is dat de vrouwelijke juwelenmaaksters dikwijls een beter gevoel voor het uitgesproken sierlijke aan de dag leggen en de di mensies nauwlettend in het oog houden, terwijl de mannen de neiging vertonen soms wat al te grof en op grote schaal te werken tengevolge waarvan soms hangers en broches ont staan die alleen op matronenboezems een plaats lijken te kunnen vinden. In elk geval een tentoonstelling die men moet gaan bezichtigen. Dat karvtot 26 augustus a.s. WILLEM ENZINCK (Van onze correspondent) WESTDORPE - Het komend weekeinde gaat Westdorpe kermis vieren. De Westdorpse kermis staat bekend als als een van de beste in Zeeuwsch- Vlaanderen, de hele bevolking doet eraan mee. Plaatselijke verenigingen en instellingen organiseren sportwedstrijden en muzikale avonden en de horecabedrijven zorgen ook voor de nodige ontspanning. Het dorpsplein zal aardig vol staan, want naast een kinder molen zullen ook een golfbaan, een schiettent, een draaibord tent en natuurlijk snoep-, fri tes- en een palingkraam een plaatsje krijgen in Westdorpe. Ook zal een autoscooter op de kermis aanwezig zijn. De plaatselijke karabijnclub richt een speciale kermis-ka- rabijnschieting in, al op vrij dagavond 6 juli, in de zaal bij J. vanderGoes-Pluijm. Zaterdag 7 juli zullen ongetwijfeld velen deelnemen aan de „Acht uren van Westdorpe", een trim toertocht voor iedereen. Za- terdagmmorgen wordt op het sportterrentje in de Molen straat weer gevoetbald door plaatselijke jeugdploegen, die het tegen elkaar opnemen om de „Albert van Laere-trofee'. Zaterdagavond wordt in de zaal van Het Oude Raedhuys gedanst op muziek van „The Music Makers" en in Pol Pam begint dan een driedaags pop festijn met een optreden van de groep „Vitesse". Zondagavond spelen The MUSIC Makers weer in Het Oude Raedhuys en in Poly Pam treedt dan Square op. De kermismaandag is voor velen in Westdorpe de kermis dag. Om tien uur begint op het terrein van Het Oude Raed huys een gaaibolling ten bate van The Flamingo's.s 's Avonds wordt in Het Oude Raedhuys gedanst en in het verenigingsgebouw houdt Poly Pam een drive-in-show. Dins dag 10 juli is er 's morgens weer een gaaibolling bij Het Oude Raedhuys nu ter versteviging van de kas van de carna valsclub De Koeters. 's Avonds er er vrij dansen in de zaal bij J. van der Goes-Pluijm met me dewerking van The Music Ma kers. De trekpleister van de Westdorpse kermis gaat weer het avondcriterium worden op dinsdag. Om half zes vertrek ken de liefhebbers voor een wielerwedstrijd en om kwart voor zeven gaan de amateurs van start. In Poly Pam wordt het popfestijn die avond be sloten met een optreden van de groep Teaser. Het handboog schuttersgilde Sint Sebastiaan houdt tijdens de kermis enkele schietingen op de staande wippen in de Molenstraat. Zondag en maandag worden vanaf 14 uur handboogwed strijden gehouden op de lig gende wip bij café Molenkreek. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Zeeuws- Vlaamse Automobiel Club (ZEVAC) tracht steeds door middel van diverse mogelijk heden wat variatie in de auto sport te brengen. Zo werd af gelopen zondag, vlak voor de zomerstop een foto-oriënta- tierit gehouden. Hierbij ontvingen de deel nemers een blad met opdrach ten, die aan de hand van foto's, die eveneens werden afgege ven, hun te rijden route be paalden. Dat dit geen eenvou dige opdracht was, bleek uit het feit dat vele equipes de voorgeschreven gemiddelde snelheid van 20 kilometer per uur niet haalden. Ruim 50 equipes gingen aan de mr Haarmanweg te Terneuzer van start, verdeeld in drie klassen. UITSLAGEN: A-KLASSE: 1. echtpaar Vonck uit Sint Gilles Waas (B) 205 strafpunten, 2. N. Vonck en J. Meertens uit Zaamslag- axel 308, 3. echtpaar Van Tig- gelen uit Biervliet 315, 4. echt paar Wijkhuis uit Souburg 336, 5. M. Minheere en mejuf frouw M. Hillebrand uit Mid- delburg-Zoutelande 338, 6. echtpaar Van Hoorn uit Hoek 368, 7. echtpaar Bilderbeek uit Axel 412, 8. echtpaar Van de Hagen uit Vlissingen 433, 9 echtpaar De Kerf uit Sint Jan steen 436,10 echtpaar Alefs uit SintJansteen 440 strafpunten. B-KLASSE: 1. E. Poppe en A. Maenhout uit Koewacht 215 strafpunten, 2. E. Ivens en L. Broekhoven uit Sluiskil-Hoek 219, 3. A. Lenos en M. Poppe uit Axel-Koewacht 248, 4. T Dekkeren mejuffrouw P. Smit uit Terneuzen 277, 5. L. en F. de Groote uit Axel 378, 6. R. Wauters en G. Verbeke uit Sas van Gent-Sluiskil 279, 7. E. en P. van Hooije uit Sint Jansteen 280,8. A. de Feijteren J. van de Wege uit Axel 288, 9. echtpaar Wakker uit Biervliet 213, 10. A. Elegeeert en D. Hofman uit Koewacht 343 strafpunten. C-KLASSE: 1. J. van Grem- berghe en mejuffrouw M. Pop pe uit Koewacht-Stekene 210 strafpunten, 2. W. Verbeek en R. van Overloop uit IJzendijke 240, 3. B. Taalman en R. van Paemelen uit Sint Jansteen- Kloosterzande 330, 4. J. en K. Muller uit Terneuzen 33 0,5. W. en L. Kunst uit Terneuzen 330, 6. echtpaar Bolleman uit Axel, eveneens met 330 strafpunten. (Van onze correspondent) AARDENBURG/SLUIS - In samenwerking met de recher che te Middelburg deed de rijkspolitie de afgelopen dagen invallen in een sexsauna aan de Marktstraat in Aardenburg en in een massage-instituut aan de St. Annastraat te Sluis. In de sauna werden zes vrouwen, te weten een Marok kaanse, twee Fran^aises, een Duitse en twee uit Tahiti aan gehouden omdat ze niet in het bezit waren van een geldige verblijfsvergunning. Voor het zelfde feit werden in Sluis een Canadees, een Belgische en twee Franse meisjes opgepakt. Ze werden allen uitgewezen. (Van onze correspondent) CADZAND Gisteren herdacht de 6 0-jarige Matt hijs van Da len het feit dat hij 40 jaar geleden in zijn Cadzand als postbestel- ler werkzaam is geweest. Hoe gezien Thijs in de kustgemeente is, bleek tijdens de druk bezochte receptie in het plaatselijk hotel Du Commerce. Bijna alle dorpsgenoten drukten de man, die de afgelopen 40 jaar blijde en droevige tijdingen in de bus deed glijden, de hand Van zijn werkgever, de PTT, kwamen de heer van Laar adjunct directeur van het postdistrict Middelburg, en de heer de Maat onder-directeur van het rayon Oostburg, de jubilaris feliciteren. Bovendien kreeg de heer van Dalen, voor zijn vele verdiensten, de gouden speld van de PTT opgespeld en daarnaast kreeg hij ook nog een oorkonde overhandigd. Toch zag het er in de beginfase niet naar uit, dat Thijs voorbe stemd was voor de PTT. Als enige zoon van de plaatselijke wa genmaker, lag het in de bedoeling dat hij het bedrijf zou voort zetten. De voortschrijdende techniek was er de oorzaak van dat er in zijn oorspronkelijk vak geen droge boterham voor zijn gezin te verdienen viel, en van Dalen schakelde langzamerhand over naar het postwezen. Leuke bijkomstigheid is dat zijn zoon Piet de traditie zal voort zetten van de Cadzandse besteldienst, zodat de naam van Dalen aan het Cadzandse postwezen verbonden blijft. Trouwens ook een schoonzoon van het drie kinderen (twee dochters en een zoon) tellend gezin, is werkzaam bij de PTT.

de Stem | 1979 | | pagina 19