1SSEN TEN Winkelen en monumenten kijken in het hart van Nederland VAKANTIEGIDS F olkloristische scheerdersfeesten Utrecht: stad vol vakantie-attrakties TIPS: TAXATEUR REGELING /LOOI WERKGEVER Tempo Hoog Catharijne Uitjes in Utrecht E, w Inoegen les thuis KOMPLEET BEHAAGLIJK EN ERG MOOI NU VANAF PER PAKKET n gobelin in fpen. Alle kussens /an 39 x 39 cm. >en goed verzorgd t werkt vlot en JSSEN HET VERSCHIET, ferk-specioalzoak Ir. brabersstraat 18 orststraat 35 GOES JRG noordstraat 82 rkt 16 BERGEN OP reda de mondelinge goederen eden nog mogelijk voor elne(e)mers(sters). gen: >ol. Onr. Goed) 411 GV Deventer 700-10916 ongeren vanaf 15 jaar. -. Behalve de hoge iver de totale inleg en premie uitgekeerd. fiENTE pNING 8V4% (was 8%| .979 ;en eigen spaarregeling orgt voor inhouding van it uw spaargeld vrijwel idryf ook 'n bijdrage in t mende ambtenaren be- 4'/2% (was 4 N- MIE) 7V4% (was 7 NING 8 (was 7^ i 7V2% (was/ 40) Redactie: Henriëtte Verburgh Marjan Mes Vandaag zetten we Utrecht in het zonnetje. Deze stad, de vierde in ons land gemeten naar het aantal inwoners, is zo rijk aan vakantie-attrakties, dat ze een plaats in onze vakantieserie ten volle verdient. Vaak wordt Utrecht het hart van Nederland genoemd. Die naam ontleent ze aan haar geografische ligging. In Utrecht komen, auto-, spoor- en waterwegen te zamen. De reis naar Utrecht zal dan ook niet al te veel problemen ople veren. XJtrecht is al een heel oude vestiging. Ongeveer 50 jaar na Chr. vonden de Romeinen de plaats aantrekkelijk genoeg om er een fort te bouwen, daar waar nu de Dom staat. In geschriften duikt nu eens de naam Albiobola op, dan weer Trajectum ad Rhenum. De naam L'trccht is ontstaan uit de samenwerking van het oud-Nederlandse woord L'ut voor benedenstrooms on trecht, dat doorwaad bare plaats betekent In 696 vestigde de Engelse I bisschop Willebrord zich in Utrecht en maakte een begin met de ontwikkeling van de ze plaats als kerkelijk cen trum. Enkele eeuwen later reikt het bisdom Utrecht tot aan Groningen toe. In 1122 krijgt Utrecht stadsrechten en wordt ommuurd. In de vroege Middeleeuwen groeit de stad uit tot de belangrijk ste van Nederland. In de 12e en 13e eeuw worden de grachten gegraven, de kel ders en werven aangelegd. Deze zijn tot aan de dag van vandaag beeldbepalend voor Utrecht. In 1254 sticht bis schop Hendrik van Vianen de I vermaarde Domkerk. In de kapittelzaal van deze kerk werd precies 400 jaar geleden I de Unie van Utrecht geslo ten, die de noordelijke Ne derlanden samenbracht in hun strijd tegen de Span- I jaarden. In 1636 krijgt Utrecht een universiteit, in 11713 geeft de stad zijn naam aan de Vreda van Utrecht, die een einde maakt aan de Spaanse successie-oorlog. Een eeuw later is de stad het hoofdkwartier van koning Lodewijk Napoleon I U807-1810). In 1813 bevrij- den de kozakken Utrecht van I de Franse overheersing. Aan de inwendige' mens wordt beslist niet voorbijge gaan. Opvallend is het ruime aantal coffeeshops, snack bars, restaurants. Maar Hoog Catharijne is meer dan een winkelcentrum alleen. Naast de 120 woningen en het grote De terrasjes op de „Werfboulevard", waar het na een wandeling goed toeven is De ontwikkeling van de I had is de laatste jaren in een Wormachtig tempo verlopen. De problemen die zich in en rond de binnenstad gingen )orf!oen zijn op een rigoreu- ze wijze aangepakt, zonder voorbij te gaan aan het mo numentale schoon van het centrum. In het kader van dat zgn. I verkeersplan is de ringweg die de verschillende stads wijken moet verbinden zo soed als klaar. Een gedeelte van de binnenstad is vrijge- I maakt van gemotoriseerd verkeer. In 1967 werd begon- I nen met de bouw van het projekt Hoog Catharijne, een Rigantisch, modern winkel en zakencentrum in het har- 'jevan de stad, een centrum dat niet alleen voor de Utrechters van grote beteke- I n's is, maar dat zelfs lande lijke recreatieve waarde kreeg. Dat is niet zo verwonder lijk want in Hoog Catharijne is het goed toeven, ook als koude en regen ons vlakke land teisteren. Het projekt, dai ongeveer 25 hectaren voor zich opeist, is geheel overdekt en geklimatiseerd, wat betekent dat er altijd de zelfde temperatuur heerst "igeacht het jaargetijde. Van verkeer heeft men hier Been last. Hoog Catharijne is fen waar voetgangersdo- Hein. De auto dient achter platen te worden in één van 8 parkeergarages, die on derdeel van het centrum uit maken. De kans dat dat moeilijkheden oplevert is gering-, er is op ca. 3000 vier wielers gerekend. En dan maar winkelen jongens, kij ken, kopen en keuren in de 'd" grote en kleine winkels, "ie hier een plaatsje hebben Bevonden. Vroom en Drees- mann heeft er een flinke ves ting, maar u treft er b.v. °°k een overdekte markt aan. Het interieur van de Clarentum in Hoog Catharijne is afwisselend. aantal kantoren telt het cen trum diverse bioscopen, een theater, vergaderzalen, een tentoonstellingsruimte en niet te vergeten een weerga loos Muziekcentrum. Hoewel de bewegwijzering er goed verzorgd is, dient het aanbeveling in één van de vele winkels een plattegrond te vragen. Dat voorkomt on nodig energieverlies. Heeft u dan nog vragen, wendt u daij tot de VVV, die in het Mu ziekcentrum is onderge bracht of tot het informatie centrum Hoog Catharijne, dat zich bevindt op de Rad- boudtraverse. Roltrappen, liften en brede trappen ne men de verbinding tussen de diverse niveau's voor hun re kening. Op invaliden is gere kend. Voor hen zijn er ook aangepaste toiletten (Rad- boudkwartier). Hoog Catharijne is dag en nacht toegankelijk, dat geldt natuurlijk niet voor de win kels. Zij openen hun deuren 's morgens om 9.00 uur. Om 18.00 uur sluit men, behalve op donderdag, dan is dat om Het Radboudplein in Hoog-C-atherijne: rustig op een doordeweekse mid dag. 21.00 uur. De meeste winkels zijn op maandag tot 13.00 dicht. De parkeergarages blijven wel 24 uur per dag open. Het plan Hoog Catharijne is zeer goed bereikbaar per trein. Twee tot zes maal per uur (dat is afhankelijk van waar u woont) zet het spoor u voor de deur van het winkel centrum af. Geeft u toch de voorkeur aan de eigen auto, dan is de eenvoudigste ma nier om in H.C. te belanden de volgende: volg bij het bin nenrijden van de stad Utrecht de pijlen met de aan duiding Jaarbeurs. Eenmaal aangekomen op het Jaar- beursplem laat men de auto achter in de overdekte par keergarage aldaar. Via de jaarbeurstraverse en sta tiontraverse loopt men Hoog Catharijne binnen. Bewaar dit uitje voor een doordeweekse dag. Op zater dag is het zo druk, dat er van ongedwongen winkelen niet veel terecht komt. Woensdag is bijvoorbeeld wel een heel geschikte dag. Dan kunt u mooi de markt „mee nemen" op het Vredenburg (uitgang Muziekcentrum). Hoewel men met gemak een hele dag in Hoog Catha rijne kan zoekbrengen, doet men zich toch tekort als men niet even de neus buiten de deur steekt. Aansluitend op het overdekte winkelcen trum wacht nog een fraai winkelgebied, waar de auto eveneens taboe is. Neem eens de uitgang Clarenburg- kwarteir bij Xenos (uit heemse artikelen) in het Clarenburgkwartier (niveau nul) en wandel naar de Dom. Uw oog zal dan al gauw, be halve op de winkels, vallen op de monumentenpracht die het centrum van Utrecht nog rijk is. DE STEM VAN DINSDAG 26 JUNI 1979. RIJKSMUSEUM Het Catharijnecorivent. Nieuwe Gracht 63, tel. 030-313835 (buslijn 2). In dit gloednieuwe museum wordt de geschie denis van het Christendom in Nederland in beeld gebracht o.a. met behulp van een rijke verzameling kerkelijke kunst. Openingstijden di. t/m za. van 10-17 u. zo. van 14-17 u. NEDERLANDS SPOORWEGMUSEUM Joh. van Oldenbarneveltlaan 6, tel. 030-318541 (buslijnen 3 en 16). Dii museum, gevestigd in het voormalige Maliebaan sta tion, geeft een overzicht van de technische ontwikkeling van de Nederlandse spoor-en tramwegen, met langs drie perrons de orgi- nele locomotieven en rijtuigen, elektrische, stoom- en paardetrams die tesamen het ver haal vertellen van het reizen vroeger en nu. Open: di. t/m za. van 10-17 u, zo. van 13-17 uur, ma. gesloten. HET KRUIDENIERSMUSEUM „Erven Betje Boerhaave", Het Hoogt 6, tel. 030-316628 (buslijn 3) Open: ma. van 14-16.30 u. di. t/m za. van 10-16.30 uur. HISTORISCH KOSTUUM CENTRUM, Loeft Berchmakerstraat 50, tel. 030-315397. Collectie antieke costuums en textilia. Open: do. vr. za. en zo. van 13-17 uur. Bij de VVV UTRECHT kunt u een boekje aanvragen met daarin aanwijzingen voor ,,een wandeling door de geschiedenis". De belangrijkste monumenten worden hierbij aangedaan. De nodige toelichting ontbreekt niet. (Tel. 030-314132). RONDVAARTEN door de Utrechtse grachten en singels, duur 1 uur. Vertrek vanaf de werf aan de Oude Gracht onder de Viebrug bij Galeries Modernes. Inlichtingen onder tel nr. 030-319377. Voorts organiseert de VVV Utrecht (Vredenburg 30, in het muziekcen trum, stadsrondritten, busritten en stadswan delingen onder leiding. Inlichtingen worden verstrekt onder tel. nr. 030-314132 Beklimming van de DOMTOREN onder lei ding (tot de hoogste omgang, 95 meter, 465 treden), ma. t/m zo. van 10.30-17 uur lens per jaar worden de schapen ontdaan van hun warme jassen. De wol wordt in balen verpakt en naar de wolspinnerijen vervoerd voor verdere verwerking. Maar niet alle wol gaat naar die spinnerijen. Een gedeelte van de schapen, die Holland rijk is, wordt geschoren op de bekende folkloristische schapenscheerdersfeesten. Daar kunt u vachten kopen om thuis mee aan de gang te gaan. Er staan ook spinne wielen, waarmee vrouwen uit het dorp de wol alvast voor u spinnen. Dan hoeft u deze thuis alleen nog maar te wassen. En dan maar breien. Op de schapenscheerders feesten kunt u bovendien nog eens van dichtbij bekijken hoe men vroeger klompen maakte, mandjes vlocht, molenstenen sleep en zo meer. Dit jaar worden er in ons land nog twee van derge lijke feesten gehouden. Op 30 juni in Loenen (Gelderland 25 km ten zuiden van Apel- doorn-terrein achter Hotel den Eikenboom van 900-1600 u) en op 7 juli in Westerbork (Drente-op het Marktplein van 1300-1700 uur).

de Stem | 1979 | | pagina 17