Opstand tegen ploeg-Post Telstar verliest kort geding TIMMAN AAN DE LEIDING Kuiper en Hinault up achterstand W s toch Wimbledon Radio-Tour 70 uur in de lucht Boet van Duimen op bedeltoer m I 5? Recordbelangstelling IFSC - Willem II tan Aanholt VERLIES LOEK SANDERS JEIGDTOEMOOI HM sport Houtman blijft bij Brugge -g STEM VAN WOENSDAG 20 JUNI 1 979. :hfhare bieekkracht. en ontvlekt zonder te nCoo!) niet op uw RVS :ht]. De kwaliteit is u i vertrouwd, want 't an een bekend merk. net nog 'ns heerlijk ilierbestc kwaliteit. GEULLE - In wielerkringen houdt men er rekening mee dat komend weekeinde getracht zal worden een „opstand" tegen i; Raleigh-ploeg te organiseren. Het vorig jaar beheerste de [loep van Peter Post het nationaal wegkampioenschap dat inm op de Adsteeg in Beek werd verreden. Daar bezetten timers van Peter Post de drie eerste plaatsen. Jan Raas liet "gink Lubberding voorgaan, als beloning voor bewezen dien- UB en Piet van Katwijk eindigde als derde. Op het podium jus Raleigh wat de klok sloeg. Bij de tien eersten in Beek Londen zich voorts nog Johan van der Velde (5de), Henny K«iper (9de) en Gerrie Knetemann (10de). Allen rijdend voor fiterPost. Het werd aldus duidelijk dat het landskampioen schap een veilige zaak van een ploeg was geweest. Niet ver anderlijk overigens omdat Raleigh zich ook in de Tour de France als de beste equipe ontpopte. Het landskampioenschap iiiroiiiDens de laatste tien jaar vrijwel steeds door een ploeg Liomineerd, een formatie die numeriek in de meerderheid tas en in haar gelederen vooraf meestal de eigen favoriet rantrees. In het geheim zouden nu enkele Nederlandse ren- Ls in buitenlandse dienst rijdend, het plan smeden om de lipstond tegen Raleigh te organiseren, zodat de koers zondag in Geulle evenwichtiger wordt en de „eenlingen" die voor [mtenlandse firma's uitkomen, niet bij voorbaat kansloos Min. Het plan zou gesteund worden door o.a. de renners van liarc-Zeepcentrale Jan Aling, Jos Schipper en Fons van Kat- irijlt, Jan en Adrie van Houwelingen, van Boule D 'Or. Er ponden ook pogingen worden ondernomen om Hennie Kuiper toor deze samenwerking te engageren. Bevestiging van ren- iirszijde kon gisteren niet verkregen worden. Betrokkenen fietsen in het buitenland, in de Ronde van Zwitserland of de lour de l'Aude. Maar vreemd zou deze gang van zaken niet lijn. Er is aan de ene zijde Peter Post die meer dan 2 miljoen fir jaar investeert in zijn ploeg en daarvan ook rente wil zien :iie vorm van onder andere een hernieuwde nationale titel rnreen van de renners. Aan de andere zijde rijden zondag in Geulle de „buitenlanders" die zich niet zomaar door Raleigh mrde slachtbank willen laten voeren. (Van onze sportredactie) SITTARD - Het ziet er naar uit, dat zondag a.s. in Sittard Ieen record wordt gebroken. Aan de hand van de reeds ver- Lachte kaartjes voor het promotieduel FortunaSC - Willem II, Iiaarin Fortuna SC promotie naar de eredivisie kan bewerk- I s'.elligen, zullen er in de Baandert voor het eerst in de historie |M.OOO(!) toeschouwers plaats nemen. Het huidige record aan [«houwers staat, voor wat betreft De Baandert, nog altijd [achter het nacompetitieduel Fortuna - VW in 1977. Toen laren er 18.000 toeschouwers in Sittard. LONDEN - Jimmy Connors keft een einde gemaakt aan tlle speculaties omtrent zijn deelneming aan het tennis toernooi van Wimbledon, dat «aandag 25 juni in Londen 'egint. De als derde geplaatste Amerikaan arriveerde dins- Smiddag op het vliegveld o de Engelse hoofdstad, al- •oar hij zich privé gaat voor- Weiden op het belangrijkste ai],evenement van het sei- ïoen, De loting was de Amerikaan ianstig gezind. In de eerste wie staat hij tegenover de lunsman Jean-Francois Daujolle, waarna hij tot aan de «atfinales nauwelijks lasti- i( tegenstanders ontmoet, anaal bij de laatste acht [jtat hij op Victor Pecci, de [■t'aguaan die hem in Parijs in l-t halve eindstrijd de voet |™sts zette. Jom Okker opent het toer- tegen de vrijwel onbeken- Braziliaan Guedes. Bij een fe wacht hem de confronta- *®et de Zwitser Gunthardt "M Zuidafrikaan Mitton. "ij de dames speelt Martina t'iratilova in de eerste ronde J®een speelster die zich via Kwalificatietoernooi in de Jfdmacht plaatste. Haar gende tegenspeelster heet 15 aUe waarschijnlijkheid ia1?'°ve- T>e Rotterdamse z'ch daarvoor in de ope- - -j moeten ontdoen l'3"" Amerikaanse Duvall. KIEL - De bedoeling was aaü een dubbel program- 5 'e werken in de Kieler wegens de windstilte I'm maandag. Het werd, om- |lj{) i'e' "Huwelijks een zucht J "««d stond op de Oost- c helft van een enkel pro- list 01 ^or van Aanholt was Plint enKel beletsel zijn ,,,an zondag te herhalen, „faalde opnieuw de |E(n ,'nning inde Laserklasse, rj^treffehjk resultaat, ride ":"r ^an Aanholt tot het Ikr d3n zedweeK in Kiel phidetf ,e'ndoverwinning zal [iJrigp orig jaar was de 20- Is" Har ^ent tandheelkunde Plats r- ®oed voor de v'erde p"tsn,' j s^reekgenoot Henk fsjjL,8 deed er nog een suc- lerdc 1 Bergsma eindigde als DEN HAAG - Peter Hout man, spitsspeler van Jong Oranje, maar ook van Club Brugge blijft bij de Belgische vereniging. Volgens zijn zaak waarnemer Lagendijk is het niet mogelijk Houtman los te maken van zijn verbintenis met Club Brugge. Het blijft binnen het An- derlecht-kamp erg onrustig. De Brusselse ploeg die volgend seizoen weer onder leiding staat van Urbain Braems is momenteel aan het onderhan delen met Tony Rombouts van het Genkse Winterslag. Rom bouts, een linkerverdediger moet slechts 350.000 gulden kosten. BERLIJN - EASTBOURNE - Loek Sanders is dinsdag in de eerste ronde van het interna tionale tennistoernooi in West- Berlijn uitgeschakeld. De na tionale kampioen versloeg in drie sets de Amerikaan McNamara: 6-3, 4-6, 3-6. In Eastbourne verging het Betty Stöve aanmerkelijk be ter. In de tweede ronde van het damestoernooi versloeg zij Franchise Durr met tweemaal 6-2. (Van onze korfbalmedewerker) ZEVENBERGEN - Het ju bilerende Bredase BKC houdt zondag 10 juli en zondag 17 juli een korfbaltoernooi voor de jeugd en de senioren. Op 10 juli zijn de jeugdploe- gen van een negental korfbal verenigingen te gast op de ter reinen aan de Poolseweg van 10.30 af. Het einde is gepland om 16.00 uur. Deelnemende verenigingen zijn Hoogvliet, OEC uit Helmond, Jong Bra bant uit Berkel-Enschot, Ter- heijden, Breda Noord, ELKV uit Etten-Leur, Keep Fit uit Roosendaal, Juliana uit Oud Gastel en uiteraard het jubi lerende BKC. GRONINGEN (ANP) - Op straffe van een dwangsom van 100 duizend gulden zal de voetbalvereniging Telstar woensdagavond de wedstrijd tegen Groningen in die stad moeten uitspelen. De wed strijd zal normaal door het publiek kunnen worden bij gewoond. Dit heeft mr. J.E. de Jonge, vice-president van de Gro ningse rechtbank uitgespro ken in kort geding. De rech ter wees hiermee de vorde ring, die Telstar tegen de KNVB had aangespannen van de hand. De club wilde de wedstrijd, die vorige week zondag werd gestaakt nadat vanuit het publiek een mes in de richting van Telstar-aan voerder Fred Bischot was geworpen wel uitspelen maar dan zonder publiek. Het spelen met publiek zal echter geen groter gevaar opleveren dan normaal het geval is en het is in het belang van FC Groningen dat het publiek een tegenprestatie krijgt voor het vorige week ge kochte entreebewijs. Zo mo tiveerde mr. de Jonge het vonnis. In overleg en met be hulp van de Groninger ge meentepolitie zullen door FC Groningen de gebruikelijke veiligheidsmaatregelen ge troffen worden die bij iedere voetbalwedstrijd gelden. Telstar werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De uitspraak dwingt Tel star woensdagavond in het Oosterp arkstadion aan te treden. De opgelegde dwangsom van 100.000 gul den bij niet verschijnen laat de Velsense club geen andere keus. Martin van Vianen, de trainer van Telstar: „Wij kunnen nu niet anders dan naar Groningen gaan en de wedstrijd uitspelen. Na de uitspraak hebben wij met de spelersgroep het vonnis be sproken. Hoewel wij graag anders hadden gewild, blijft ons geen keus over dan in Groningen te spelen". Van Vianen het in het midden of aanvoerder Bischot, het mikpunt van het mes-inci dent, woensdagavond van de partij zal zijn. „Dat laten wij geheel aan hem over. Hij moet zelf beoordelen of hij in staat is het restant van die wedstrijd af te maken. Wat voor besluit hij ook neemt, de spelers en het bestuur res pecteren het bij voorbaat". Weer zege Knetemann LOCARNO - Gerrie Knetemann heeft dinsdag in de zevende etappe met een zege zijn groeiende vorm bevestigd. De wereldkampioen was de snel ste van een kopgroep van zeven renners, die met vijf minuten voorsprong de eindstreep bereikte. Knetemann verslaat de Italiaan Mazzantini met ruim verschil bij de aankomst van de zevende etappe in de Ronde van Zwitserland De uitslag van deze etappe, een rit over 244 kilometer van Verbier/Le Chable naar Lo carno, heeft het algemeen klassement drastisch gewij zigd. De Zwitsers zijn uit de eerste tien van de rangschik king verdwenen. De Belg We- semael uit de ploeg van Peter Post heeft de leiding weer overgenomen, nadat hij ook in de tweede en derde rit de gele leiderstrui had gedragen. Knetemann is opgerukt naar de derde plaats. Tot aan de voet van de Nufe- nenpas leek deze langste rit van de ronde een wandeletap pe te worden. De Zwitser Josef Fuchs zette toen de aanval in gesteund door de Italiaan En- nio Vanotti. Achter dit tweetal vormde zich een groep van achttien coureurs, waarin be halve Thurau en Pollentier alle azen zaten. Aan de top van de pas had Fuchs die inmiddels afstand had genomen van Vanotti, een voorsprong van 1 minuut en 20 seconden op de tot zeven man uitgedunde (Van een speciale verslaggever) De tiende plaats van het Ne derlandse basketbalteam bij het Europese kampioenschap heeft zonder meer een teleur stelling achtergelaten. Nederlands zevende plaats van twee jaar geleden leverde een hoeveelheid (lichtelijk overtrokken) optimisme op, het kostte toen echter coach Jan Janbroers zijn kop. Ge deeltelijk omdat de toenmalige chef d'equipe Iwan Rotteveel geen band had kunnen leggen tussen spelers en de verant woordelijke man. Bij aanwijs baar minder presteren in Sien na en Turijn is de coach buiten schot gebleven, maar dit keer stelde chef d'equipe Piet Leegwater zijn positie ter be schikking omdat voor hem sa menwerking met de bondsaf- gevaardigde (van de eerste week) Iwan Rotteveel onmo gelijk was. De Sovjet-Unie heeft in de laatste wedstrijd van de fina leronde Italië verslagen met 90-84 (41-31). Door dit resul taat speelt de Sovjet-Unie woensdagavond in de eind strijd tegen Israël. (Van onze verslaggever) HILVERSUM - Meer dan zeventig uur zendtijd heeft de NOS opgepot voor de in middels traditionele uitzen dingen van „Radio Tour de France". Voor een goed geo liede weergave van de strijd in de Tour de France, die woensdag 27 juni van start gaat te Fleurence, heeft de NOS-radio een team van minstens dertig routiniers klaarstaan met als meest er varen Tour-verslaggever Theo Koomen. Hij kruipt nu voor de vijf tiende keer achter op de NOS-motor, bestuurd door de Belg Raymond Nackaerts. Zijn collega-journalist Hein- ze Bakker en Hans Prakke volgen in de NOS-redactie- wagens. Hun verslagen ko men via één van de Luxem burgse radio en televisie ge huurd vliegtuig rechtstreeks via Hilversum I in de huis kamers. De directe reportages wor den in Hilversum gepresen teerd door Klaas Samplo- nius, Fred Racké en Koos Postema. Dit drietal heeft vaste praaturen. Samplonius presenteert „Radio Tour de France" dagelijks van 2 mi nuten over 3 's middags tot 4 uur; Fred Racké neemt dan over tot 5 uur, terwijl Poste ma de etappe tot de finish praat tot zes uur. Deze dage lijkse portie van drie Tour uren worden door de week voorafgegaan van een re- portagefËts van de etappe van die dag, die vlak na twee uur's middags via Hilversum I wordt uitgezonden. Evenals vorig jaar zal we reldkampioen Gerrie Kne temann in deze Tour zijn ge peperde „Kneet-stories" vertellen. Tijdens de gisteren in Kortenhoef gehouden pers conferentie, waar het voltal lige NOS-radioteam werd geëtaleerd, liet „De Kneet" reeds van zich horen. Vanuit Zwitserland waar hij mo menteel de gelijknamige ronde rijdt, liet Knetemann weten dat het thuisfront de eerste vijf Tour-dagen niet - voor wat hem betreft - op etappezeges hoeft te rekenen. „Ik doe het eerst eens rustig aan", beloofde hij opgewekt. Minder opgewekt was NOS-eindredacteur Rob van der Gaast, hij maakt zich nu reeds zorgen over de zendu ren, die de NOS volgend jaar bij elkaar moet sprokkelen om niet alleen de Tour de France te verslaan, maar ook de Olympische Spelen in Moskou en de Olympische Winterspelen in Lake Placid. Tot slot: de kosten van de „Radio Tour de France" van dit jaar bedragen een kleine kwartmiljoen gulden. Zet daar een luisterdichtheid te genover van zeker 250.000 luisteraars en de Tour-lief- hebber zit voor slechts één gulden dageüjks op de eerste rij. PORTOROZ - Jan Tim man heeft dinsdag in de dertiende ronde van het internationale toernooi van Bied de leiding behouden door remise te spelen tegen de Engelsman Miles. De uitslagen zijn: Miles (GB) - Timman (Ned) V2-V2, Gligo- ric (Joeg) - Sahovic (Joeg), V2-V2, Marangunic (Joeg) - Barle (Joeg) 0-1, Marjanovic (Joeg) - Jelen (Joeg) 1-0, Quinteros (Arg) - Ivkov (Joeg) V2-V2, Cheskovski (SU) - Ribli (Hon) uitgesteld, Larsen (Den) - Koesmin (SU) uitgesteld, Parma (Joeg) - Qi Jungxuan (Chin) uitgesteld. De stand is: 1 Timman 9Vi punt, 2 Larsen 8V2 en 1 afge broken, 3 Quinteros 8V2, 4 Ribli 7Va en 2 afg., 5 Marjano vic 7Va, 6 Cheskovski 7 en 1 afg., 7 Miles en Ivkov 7, 9 Koesmin 6Va en 1 afg., 10 Gli- goric 6V2, 11 Parma 5% en 1 afg., 12 Jelen 5'/2, 13 Sahovic 3'/2enl afg., 14 Barle 3'/2,15Qi 3 en 1 afg., 16 Marangunic 2Vï en 1 afg. AMMERZODEN - Boet van Duimen moet vandaag in het ren nerskwartier in Assen bij buitenlandse collega's „bedelen" voor onderdelen. De 31-jarige motorwegracer die zondag in Ryeka in de grand prix van Joegoslavië als vijfde werd afgevlagd, heeft de afgelopen twee dagen vergeefs gewacht op vervangende onder delen voor zijn Suzuki. Gistermiddag, kreeg hij van de Suzuki-importeur NIMAG een telefoontje dat de onderdelen waarop hij met smart zit te wach ten niet vanuit Japan op Schiphol waren gearriveerd. Dat bete kent dat de deelname van Van Duimen aan de 49ste Dutch TT in gevaar komt. Er mag niets defect raken aan zijn motor, want anders is de Ammerzoder verplicht om de wedstrijden zaterdag vanaf de tribune te volgen. Ik rijd nu al sinds Hockenheim met een reservemotorblok in mijn machine. Het geringste of het minste hoeft maar mis te gaan, en dan kan ik de TT wel vergeten. Ik zit bijvoorbeeld al weken op een nieuw carter te wachten. Het lijkt wel of de Japanners op vakantie zijn. Mijn enige hoop is dat ik in Assen bij buitenlandse collega's iets kan lospeuteren, aldus een somber gestemde Boet van Duimen gistermiddag. groep. Na een defect aan het achterwiel werd Fuchs 50 ki lometer voor de eindstreep in gelopen. Met opmerkelijk ge mak wisten de koplopers hun voorsprong in de slotfase te vergroten. Gebrek aan over eenstemming in het peloton, mede te danken aan het „stop werk" van de renners uit de ploeg-Post (Raas en Lubber ding) leidden tot een verschil van vijf minuten. In Locarno sprintte de lepe Knetemann naar zijn derde etappezege. De uitslag van de zevende etappe van Verbier/Le Chable naar Locarno over 244 kilo meter is: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 6 uur 43 minuten en 16 seconden (gem. snelheid 3 6,303 km/u); 2. Leonardo Mazzantini (It); 3. Rudi Pevenage (Bel); 4. Frido- lin Keiler (Zwi); 5. Wilfried Wesemael (Bel; allen in dezelf de tijd als Knetemann; 6. Jean Toso(Fr) op 7 sec; 7. Sebastian Pozo (Spa) op 12 sec; 8. Jean- Fiüppe Vandenbrande (Bel) op 2.26; 9. Jan Raas :Ned) op 5.26: 16. Henk Lubberding z.t.; 56. Aad van den Hoek op 12.30; 66. Bert Scheunemann z.t. Het algemeen klassement: 1. Wesemael (Bel) 30 uur 37 minuten en 53 seconden; 2. Keiler (Zwi) op 39 sec; 3. Kne temann (Ned) op 1.24; 4. Peve nage (Bel) op4.19; 5. Lienhard (Zwi) op 4.24; 6. Mazzantini (It) op 4.43; 7. Vanotti (It) op 4.59; 8. Salm (Zwi) op 5.11; 9. Pozo (It) op 6.00; 10. Fuchs (Zwi) op 6.14; 17. Lubberding op 7.54; 31. Raas op 14.37; 49. Van den Hoek op 25.45; 55. Scheunemann op 29.03. LIMOUX - Acht dagen voor het begin van de ronde van Frankrijk weigerde Bernard Hinault de strijd aan te binden met Francesco Moser in de ronde van de Aude. De Franse favoriet voor de eindzege in de belangrijkste etappenkoers van het jaar reageerde dinsdag niet op de furieuze aanval van de Italiaan in afdeling van de Valmigere. In goed 26 kilometer pakte Moser met zijn vijf me devluchters ruim zes minuten en besliste hij vrijwel zeker de ronde al in de eerste etappe. Dat Moser, die niet van start gaat in de ronde van Frankrijk, de etappezege in de sprint aan de Belg Ferdi van den Haute moest laten, deerde hem niet. Hij had ruim afstand genomen van zijn concurrenten en be hoeft zijn positie in de reste rende twee dagen slechts te consolideren. De rit van Car cassonne naar Limoux over 180 kilometer werd pas in de slotfase levendig. Toen dook de Col de Valmigere op, het enige obstakel van betekenis op de eerste dag. Hinault leidde de beklimming tot 1500 meter voor de top. Op dat moment dienden zich de allersterksten zich aan voor de bergsprint. Villemiane kwam het eerst bo ven gevolgd door Van den Haute, Moser en het langge rekte peloton. Moser dook on middellijk naar beneden, ont wikkelde in de afdaling zo'n hels tempo dat slechts vijf ren ners aansluiting konden vin den: Villemiane, Van den Haute, Schepers, Martinelli en Laurent. Achter dit zestal be rustte het peloton. Hinault en Kuiper namen genoegen met een afwachtende rol, omdat zij ploeggenoten in Villemiane en Laurent voorin hadden. Tien kilometer voor de eindstreep bedroeg het verschil 2 minuut 40. In de laatste kilometers denderde het zestal voort en profiteerde het volledig van de passieve houding van het pe loton. Fons van Katwijk was de beste Nederlander met een I2e plaats: De uitslag van de eerste etappe, van Carcassonne naar Limoux over 180 kilometer, is: Kuiper: achterstand van ruim zes minuten Hinault: geen duel met Moser 1. Van Den Haute (Bel) 180 km in 4.53.13 (met bon. 4.53.05). 2. Moser (Ita) op 2 sec. (met bon. 4.53.10), 3. Villemiane (Fra) z.t. (met bon. 4.53.13), 4. Marti nelli (Ita) z.t., 5. Schepers (Bel) z.t., 6. Laurent (Fra) z.t., 7. Goossens (Bel) op 5.41, 8. Esclassan (Fra) op 6.07, 9. Van Looy (Bel) z.t., 10. Tackaert (Bef) z.t., 12. Fons van Katwijk (Ned) z.t. en vervolgens het ge hele peloton in dezelfde tijd als Esclassan. HET ALGEMEEN KLAS SEMENT NA DE EERSTE ETAPPE IS: 1. Moser (Ita) 4.55.44, 2. Villemiane (Fra) op 4 sec., 3. Laurent (Fra) op 7 sec., 4. Van den Haute (Bel) op 11 sec., 5. Martinelli (Ita) op 14 sec., 6. Schepers (Bel) op 19 sec., 7. Goossens (Bel) op 6.01, 8. Legeay (Fra) op 6.07, 9. Duclos-Lasalle (Fra) op 6.07, 10. Van Impe (Bel) op 6.13, 18. Schipper (Ned) op 6.18, 20. Kuiper (Ned) op 6.19, 26. Hi nault (Fra) op 6.20.

de Stem | 1979 | | pagina 9