|NSM-personeel .eeft weinig te duchten 'verleg ow-CAO [estrand de stem Norsk Hydro wil ooi overige aandelen NSM twee kinderen uit grote vuurzee Nieuwe CAO bij Broomcheime Antwerpen; kanaal en t tinne 1 nog actueel van NORSK HYDRO-DIRECTIE: I ^eeuwsck"^laan^eren 01140-4498, Midden-Zee- Oud deken Koopmans overleden Warm I temeuzcn, Nieuwstraat 9. 4531 CV Temeuzen, Postbus 145, Bedrag Verlies Informatiestand in Oostbur^ waterstanden hoogwater I een deelbeeld. telefoon .jeluidskamera met scherp vanaf 5 cm! ehorende richt- ofoon.lSS^I^S.- t aluminium beslag. sdag-vrijdag 9-18 uur. ig koopavond. 0.0*0.0 WOENSDAG 20 JUNI 1979 (Van een onzer verslaggevers) OSLO-TERNEUZEN - Het NSM-personeel zal weinig te duchten hebben van de overname van lil bedrijf door het Noorse Norsk Hydro-concern. Dit verzekerde gisteren de directie van het bedrijf in Oslo. De industriebonden van het FNV hebben vooralsnog weinig vertrouwen in de mverwachtse miljoenentransactie tussen Norsk Hydro en Montedison. Het FNV wil van de Noren hirde garanties met betrekking tot behoud van de werkgelegenheid in Sluiskil. Via een telegram landeNSM-directie is een gesprek met Norsk Hydro geëist. Niets wijst erop, dat er voor fc NSM-werknemers belang de veranderingen in hun si- (uatie zullen pla'atsvinden", zo rakerde gisteren een [oordvoerder van het Noorse mcem desgevraagd. De defi nitieve overname van het aan- ilenpakket van Montedison deNSM (69 procent) zal eind igustus plaatsvinden. Een Ion de belangrijkste redenen >r Norsk Hydro om de NSM te kopen, is dat het Sluiskilse bedrijf een potentiële afnemer is van Noordzeegas. Het Noorse concern heeft zelf grote belangen in de olie en aard gaswinning op het Continental plat. Norsk Hydro zegt de NSM te beschouwen als ,een modern en goed geleid be drijf". Desgevraagd deelde de zegsman van de directie in Oslo gisteren nog mee, dat Pm een onzer verslaggevers) [TERNEUZEN - Het CAO- bij Dow Chemical is Ssteren gestrand. Dow wilde [(onderhandelaars van de in- Kriebonden niet tegemoet- jwtn m hun eisen voor meer f']( dagen en een nieuwe re- F»g vervroegd uittreden. De J™ne toezeggingen van het l®jf betekenen volgens "-districtsbestuurder H. pvank een reëele achteruit- ("8 van één procent. V Alles bij elkaar opgeteld fttde werknemer bij Dow er Pncieel op achteruit", aldus p'fn Bijvank. „Om een jaar PVoegd uittreden te betalen, FJM naar 63 jaar, moet het t personeel 1.85 procent [«(veren". Ook het punt van en van roostervrije 1 vonden de bonden en Lj aar niet. Het bedrijf l„ f "ie' verder gaan dan een 'a vrijdag en een rooster- I Mag. De bonden eisen van r'wtwee dagen. Samengevat komen de werknemers van Dow er volgens Bijvank „be kaaid af". Dow zelf betitelt haar CAO- voorstellen echter wel degelijk als verbeteringen. Bi] haar be nadering van de regeling ver vroegd uittreden beroept het bedrijf zich op het feit, dat men nog een vrij jong personeels bestand heeft. Dat voordeel wil men uitbuiten door de werknemers nu te betalen. Daarbij beroept Dow zich er ook op, dat de loonkostenstij ging bij het bedrijf op langere termijn sterker is dan bij ver gelijkbare bedrijven. „Boven dien is het een beter beleid", aldus gisteren een Dow-zegs- man. Het FNV gaat binnenkort haar leden bij Dow raadplegen om zich te beraden over nadere stappen. Bijvank: „Ook gaan we onze mensen inlichten, want Dow zal het toch wel erg rooskleurig voorstellen". VOOR ZUIDWEST NEDERLAND I °AGBLAD Hulvt nimcuzen 01150-17920 (4 lijnen), Hulst: Steenstraat 14, 4561 AS 13 hjnen) 40"3751 (3 hjnen)'Goes'Klokstraat 4401IK Goes, 01100-28030 ^N'TOOHUREN: Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. vrudf ^ANT0°RGREN: Advertentie-exploitatie: Breda, Maandag t/m "^"222555 19 °°"20 00 uur °76-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur Dha^P^^NTEN: Axel; Boekhandel Passage, Passage 13, Oostburg: ^UlHpolde)r^UrC^S^raat ^erneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelcentrum, JjttMflnWGW, fe'orgOli-n*hef ^eeuwse redactie R Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost- I ®ans 7 !37a Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- G «ttiRÏ. lle,straat 73' Goes 01100-28138 Redacteur Midden-Zeeland 1 Schil Voorburcht 37, Kapelle 01102-2320. Redacteur Temeuzen P. f ^00rdstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West— I «llss.jVl'Vlaanderen/Kanaalzone: J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, I #'ü»ioIp Redacteuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen:( Henk Postma, I Hukt Q,n.straat -■ Hulst 01140-4159. E. Verstraeten, Zoutestraat 57, R:.,k,r '10-2748 Fotojournalist voor Zeeland: C J. de Boer, Langs de («tnistl rreuzen, 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. koomen, Zel- 1. Temeuzen, 01150-12941. ^Vertem n!,?n"0xP'o'(a1'e: insPecteur Zeeland W Hendriks 01140-6317 '«■exploitatie Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839. Norsk Hydro de aankoop van de NSM ziet als „een duidelij ke versterking van onze positie op de kunstmestmarkt". Op de Europese markt is het bedrijf trouwens al langer actief. Zo exporteert men vanuit Noor wegen kunstmest naar Dene marken, Holland, België en Frankrijk. Het bedrijf is voor 75 procent van de export af hankelijk. Behalve kunstmest produceert men ook alumi nium, magnesium en petro chemische produkten. Noch Norsk Hydro, noch de NSM wilden gisteren uitsluit sel geven over het bedrag, dat met de overname gemoeid is. Dat het om een grote som gaat, blijkt alleen al uit het feit, dat de vervangingswaarde van de investeringen die de NSM na de oorlog in Sluiskil deed, on geveer 1,2 miljard gulden be draagt. De Norsk Hydro-di- rectie wilde ook geen medede ling doen over de vraag in hoe verre het Italiaanse staf-per soneel van de NSM zal worden vervangen door Noren.De NSM zweeg gisteren trouwens in alle talen over de verkoop, die juist in het jubileumjaar (halve eeuw NSM) plaatsvindt. Districtsbestuurder W. Waumans van de industrie bond FNV maakte gisteren duidelijk dat hij snel een af doende antwoord verwacht op het aan de NSM-directie ver zonden telegram. „Ze moeten voor ons een gesprek arrange ren met Norsk Hydro, zodat wij werkgelegenheidsgaran- ties kunnen vragen. Want alles wat daarover tot nu toe is ge zegd, was bijzonder vaag. Daar kopen de mensen bij de NSM niets voor', aldus Waumans. Hij herinnert aan het verlies van verre kunstmestmarkten die een verscherpte concur rentiestrijd in Europa tot ge volg heeft. Een overschot aan ammoniak is daardoor op den duur niet denkbeeldig en dat zou wel eens zijn weerslag kunnen hebben op de ammo- niak-produktie bij NSM. Vol gens Waumans' grove schat ting is een derde van het NSM- ersoneel bij die produktie in geschakeld. „Met andere woorden: dat zou ernstige ge volgen kunnen hebben voor de werkgelegenheid. Ik geef toe dat dit niet meer is dan filoso feren, maar van het tegendeel hebben ze ons niet overtuigd". Al filosoferend onderkent Waumans ook mogelijk posi tieve kanten van de transactie. „Dat Norsk Hydro zelf over de grondstof aardgas beschikt en dat de NSM dus niet meer af hankelijk is van het Neder landse aardgascontract, kan een voordeel zijn. Evenals trouwens de op het eerste ge zicht goede financiële positie van het bedrijf. Maar laten ze ons eerst maar die werkgele- genheidsgarantie geven" SLUISKIL - Het Noorse be drijf Norsk Hydro wil 100% controle over de Nederlandse Stikstof maatschappij (N.S.M.) in Sluiskil. Onderhandeld wordt momenteel met I.C.I. Holland dat 25% aandelen in NSM bezit en Franse aandeel houders (waaronder de co- kesfabriek in Sluiskil) die de resterende 6% aandelen NSM bezitten. Zoals bekend is tus sen Montedison (69% aandeel houder) en Norsk Hydro al overeenstemming ovèr over name van het aandelenpakket bereikt. De komst van Norsk Hydro wordt door andere kunst- mestfabrikanten in Nederland met argusogen gadegeslagen. De productie van het moeder bedrijf in Noorwegen en de NSM sluiten goed op elkaar aan en niet onmogelijk is, dat een bedrijf als Zuidchemie in Sas van Gent „met de vingers tussen de deur komt te zitten". Omdat Norsk Hydra een groot aandeel bezit in de gaswinning op de Noordzee kan dit bedrijf in de nabije toekomst waar schijnlijk zijn grondstof (aard gas) goedkoper betrekken dat concurrende bedrijven in Ne derland zoals DSM, Mekog en NUKF. Momenteel wordt on derzocht of de vestiging van een gasopslag en verwerkings bedrijf in Delfzijl mogelijk is. Op deze wijze zou het Noorse bedrijf gas in Nederland aan land en via het leidingsnet van de gasunie naar Sluiskil kun nen transporteren. Inmiddels is bekend geworden dat Mon tedison door geldgebrek ge dwongen zijn aandelen NSM verkocht heeft. Naar verluid zouden ook andere - buiten Italië gevestigde - bedrijven van de Italiaanse chemiereus te koop zijn. Volgens insiders heeft dit geldgebrek ertoe ge leid dat vorig jaar door de NSM een extra divident van ruim 40 miljoen gulden aan de aandeelhouders is uitgekeerd. „Iets dat natuurlijk niet in lengte van jaren zal kunnen doorgaan", aldus een welinge lichte bron, die als zijn menig uitsprak dat de werknemers met de komst van Norsk Hydro een stabielere toekomst tége- moet gaan dan waarschijnlijk bij Montedison het geval zou zijn geweest. Werknemers en vakbonden wachten inmiddels af hoe de houding van de Noorse eigenaars zal zijn. Van vakbondszijde zal daar aange drongen worden op een werk- gelegenheidsgarantie en een investeringsplicht. Inmiddels heeft Norsk Hydro een ar beidsplaatsenovereenkomst zonder meer van de hand ge wezen. Wel wezen vertegen woordigers van dit bedrijf erop dat in het verleden nog nimmer ontslagen bij Norsk Hydro zijn gevallen. Het Noorse bedrijf heeft de vakbonden laten we ten als een „onbeschreven blad met hen in overleg te willen treden. Fouten die in het verle den zijn gemaakt wil men nu niet laten meespelen. Bekend is geworden dat de huidige structuur van NSM voorlopig onaangetast blijft. Brussel blijft dus nog „de baas" van de NSM in Sluiskil. Onduidelijk is nog wat de toekomst wordt van Schelde Chemie Maat schappij. Deze dochteronder neming van de NSM, is geves tigd op het fabrieksterrein in Sluiskil, heeft een klein aantal mensen in dienst. Ongetwijfeld dat in de ondernemingsraad vergadering van aanstaande donderdag ook hierover vra gen gesteld gaan worden. - - ■/W-rg. - (Van onze correspondent) TERNEUZEN - „Ik wist niet wat ik ging doen. Ik wist alleen dat in die grote vlam menzee ergens twee kinderen waren en die moesten gered worden". André Koole (30 jaar) in zijn omgeving beter bekend als Ko- jak, deed gisteren heel nuchter over zijn red dingspoging. Zaterdagnacht was hij al bij de brand in de Dijkstraat aanwezig, toen de gealarmeerde brandweer nog moest komen. Onvervaard stortte André zich in de in lichterlaaie staande woning, waar zich de kinderen Diana en Christine de Haas bevon den. Ijlings bracht André ze naar buiten om nogmaals het brandende pand in te gaan toen hij hoorde dat ook twee zuiderburen -die daar op het moment dat de brand uit brak op visite waren- zich nog in het pand bevonden. Ook die wist hij naar buiten te loodsen. „Dat mag best weieens in de krant, uiteindelijk is die man een held", zo vinden bewoners van de Terneuzense Dijkstraat. André zelf had gisteren meer oog voor de puinruiming, dan voor zijn heldhaftig op treden zaterdagnacht. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - De stichting Het Zeeuwse Landschap heeft een informatiestand ingericht in de hal van het Oostburgse gemeentehuis. Op verzoek worden daar dia's vertoond over de bezittingen en het werk van de stichting. Verder zijn er panelen met veel foto's, vooral van de ei gendommen van het Zeeuwse Landschap in Zeeuwsch- Vlaanderen. De stichting ziet alleen 's woensdags kans om de stand te bemannen, maar ove rigens kan men er een kijkje nemen gedurende de ope ningstijden van het gemeente huis. Het is de bedoeling dat de stand enkele weken blijft staan. De brand heeft overigens de betreffende percelen radicaal in da as gelegd. De nog overeind staande, geblakerde, muren werd rioreus omlaaggetrokken en de koperen boiler, die bij het puinruimen tevoorschijn kwam, gaf nog een fikse hoeveelheid water prijs. Wat mistroostig sloeg Rudi Wezenpoel de werkzaamheden gade. Tot zaterdagnacht was hij (en dat al sinds vijf maanden) de trotse eigenaar van een „Popshop', een in een tevenover de afgebrande panden gevestigde grammafoon- en curiositeitenshop. Zijn winkel werd niet tegen de brand gevrij waard. De gretige vlammen vonden aan de andere kant van de straat een nieuwe prooi. In de inventaris van Rudi's winkel. „Mijn gehele interieur is finaal naar de vaantjes", aldus Rudi Wezenpoel, die wat mistroostig naar de zwartgeblakerde en kromgetrokken grammofoonplaten keek. „Daar ligt voor 1,25 ton handel", zegt hij. „Allemaal nieuw spul, 't is doodzonde. Overigens 11e lof voor de brandweer, die mannen hebben hard ge werkt", zegt hij waarderend, waarna hij met een groot slot zijn geimproviseerde winkel deur afsluit. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De bonden hebben gisteren met Broomchemie in Temeuzen in principe overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO. De partijen toonden zich na afloop van de honder handelingen redelijk tevreden over het breikte resultaat. Onder meer zijn twee extra vakantiedagen en volledige prijscompensa tie overeengekomen. Nieuw in de Broomchemie-CAO zijn een spaarregeling en een dertiende maand voor alle werknemers. Men kreeg die dertiende maand eerder ook al, maar dat was niet in de CAO vastgelegd. Veiligheid vormt bij het Terneuzense bedrijf, waar al enkele malen giftige broom ontsnapte, een belangrijk aspect. Ook op dat punt zijn gisteren afspraken gemaakt. Voozover mogelijk zal het bedrijf alle werknemers informeren over de chemische stoffen, die aan het produktieproces te pas komen. Het gaat om de eigen schappen en de gevaren van die stoffen en de beveiligingsmidde len daartegen. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het grootste probleem bij de uitvoering in Zeeland van de landelijke actie „spelen door ouderen" is momenteel het vinden van spelleiders. Dit constateert ae heer J. Eversdijk, hoofd leider „meer bewegen voor ouderen in Zeeland", die te vens de actie „spelen door ouderen" in de provincie coördineert. Op donderdag 28 juni wordt de actie „spelen door ouderen" voor Zeeland offi cieel gestart door een tien- kampfeest in de tuin van Ter Reede/Brachten Reede in Vlissingen met deelnemers van de dienstencentra Bachten Poorte uit Oost- Souburg en Bachten Komme en Bachten Reede uit Vlis singen. „Spelen door oude ren" is een project dat op ini tiatief en op kosten van het ministerie van C.R.M. de ko- A. Koopmans (Van een onzer verslaggevers) HULST/OUDENBOSCH - Op 77-jarige leeftijd is gisteren overleden de heer A. Koop mans, van 1955 tot 1971 pas toor/deken te Hulst- De heer Koopmans werd in 1926 priester gewijd en was achtereenvolgens kapelaan te Nispen, Gilze en Princenhage. In 1950 werd hij benoemd tot pastoor in Noordhoek, waarna hij in 1955 werd benoemd tot pastoor/deken in Hulst. In 1970 legde hij zijn ambt als de ken neer, waarna hij in 1971 met emeritaat ging. De heer Koopmans was buiten de ziel zorg werkzaam op diverse terreinen van het gemeen schapsleven. Zo hield hij zich intensief bezig met de bouw van het hulster St. Liduina ziekenhuis en het bejaarden tehuis de Blauwe Hoeve. Ver der was hij een stuwende kracht achter de oprichting van de stichting gemeen- schapswerk en de stichting open bejaardenwerk. In 1966 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau en bij zijn vertrek uit Hulst werd hij onderscheiden met de ge meentelijke erepenning. De plechtige uitvaartdienst zal vrijdagmorgen om 11.00 uur beginnen in de kapel van het pensionaat Sint Anna te Ou denbosch. mende drie jaar wordt uitge voerd door de stichting sport en spel. Doel van deze lande lijke actie is de ouderen be kend te maken met de moei lijkheden van speels bewe gen. Deze actie is te be schouwen als een aanvulling op de activiteiten van de dienst meer bewegen voor ouderen van het Zeeuwse Kruis, die voor bejaarden onder meer gymnastiek en volksdansen organiseert. In het kader van het project zijn landelijk 450 pakketten met spelmateriaal beschikbaar besteld voor verspreiding onder bejaardentehuizen, bejaardenbonden, stichtin gen gecoördineerd bejaar denwerk en andere organi saties op het gebied van het bejaardenwerk. Elk pakket bevat spelmateriaal voor di verse activiteiten zoals ke gelen, jeu de boules, midget golf, ballen en gezelschaps spelen. Voor Zeeland zijn zestien van deze paketten beschikbaar gekomen en reeds verspreid onder be langstellende organisaties in onder meer Axel, Aarden burg, Vlissingen, Kortgene, Brouwershaven, Veere en St. Maartensijk. Bij elk pakket hoort het aanbod om acht keer een activiteit te organi seren door drie spelleiders. De opzet is om rond elk uit gezet pakket een team van drie spelleiders te organise ren. Hier zit momenteel nog het probleem. Coördinator Eversdijk denkt voor spellei ders aan onder meer recrea tiesportleiders en onderwijs krachten. Belangstellende groepen en organisaties kun nen voor nadere inlichtinggn terecht bij de coördinator J. Eversdijk op het kantoor van het Zeeuwse Kruis in Goes, (zie verder pagina 3) Vooruitzichten voor woens dag opgesteld door het KNMI; Voorzuitzichten voor donder- dag en vrijdag, aanhoudend vrij warm zomerweer DEN HAAG, 19 JUNI (ANP) - De waterhoogten van dins dagmorgen meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz468 plus 3, Rheinfelden398 min 71, Maxau 712 plus 101, Plochin- gen 139 plus 3, Mannheim 472 plus 42, Steinbach 124 min 8, Mainz 390 plus 7, Bingen 245 plus 6, Kaub 299 plus 5, Trier 286 min 34, Koblenz 269 min 28, Keulen 288 plus 3, Ruhrort 444 min 1, Lobith 1061 min 3, Pannerdense kop 1011 min 2, Nijmegen 863 min 1, IJsselkop 921 min 4, Eefde IJssel 460 min 8, Deventer 335 min 5, Kater- veer-Spooldersluis 76 min 3, Borgharen 3919 min 37, Bel- feld 1142 plus 4, Grave bene den de sluis 489 min 15. Morgen, donderdag 21 juni 1.59-14.34 Bergen op Zoom Hansweert Temeuzen Vlissingen Wemeldinge 1.19-13.58 0.47-13.25 0.18-12.53 1.51-14.40

de Stem | 1979 | | pagina 13