I00FD aagd: De oorlog tegen de moordenaars (van Moby Dick M W, ijk JBBKaf ,-M G. Schrier kringvlucht vanuit Dourdan PLAATSELIJK NIEUWS Goede prestaties van Zeeuwse duiven in Zee-Bra fondvlucht UITSLAGEN SCHIETINGEN Aardenburg PACKARD Waarnemingen ONTDEK DE VERSCHILLEN Uitsterven P.T.T.-service W eekenddienst Stem-redactie A 6r11 -,tcm VAN ZATERDAG 16 JUNI 1979 OE STEM. toonaangevend, gjtale technieken istig. nt de aantrekkelijke tc.). zult beschikken ïelux N.V., >rg vraagt i.v.m. een bin- ature voor de locatie Ter-1 AGVERBLIJF ZEELAND it van Terneuzen is 24 neuzen heeft het Medisch ind locaties in Middelburg, is gehuisvest in vier een-1 jning worden zes kinderen twee leid(st)ers zijn ver- jt een integrale hulpverle- hoofd, kinderarts, maal-1 sychologe, logopediste en of ervaring op tenminste s volgens regeling Federa- rgverblijven, 8% vakantie-1 rkering. ien bij mevrouw F. Alberti-1 »ch Kleuterdagverblijf Ter-1 telefoon 01150-18519 binnen 10 dagen richten ig Kinderzorg, Nieuwstraatj 9- eurs n/enindustrie) d.e. wagen als voor erders awerkers gendienst) in den) rs door geheel ïkwerkers imsdonkveer) te oosterhout, leur) vanl De kapitein van het Greenpeace-schip Rainbow Warrior" „Twee ijzeren pijlen dringen in het zachte walvisspek, iets voor de bult. De walvis in pijn verheft zijn lichaam half uit het water. Zijn staart doet het water, zes meter hoog opspatten. Dan gaat hij er vandoor, rolt, tuimelt, slaat zijn kaken op elkaar met geluiden als van pistoolschoten, springt weer en slaat de golven tot schuim. Maar hij verzwakt, spuit bloed, ontrolt zijn vinnen en sterft". De koning van de diepzee I is dood, op weg naar de bak kattevoer en het flesje par fum: Moby Dick in een stop- flesjeferman Melville be schreef het als een stukje romantiek in zijn epos over Kapitein Ahab. Maar die romantiek is eraf. De wal- visjacht van nu is er één van le berekening. Met ex- I plosieve koppen uitgeruste I harpoenen afgeschoten van- 1 af de boeg van kleine motor boten (killerboats) doden de prooi, snel en simpel. De moderne vangst- en I verwerkingstechnieken be- I dreigen de walvissen in de I wereldzeeën met uitroeiing. I Daarom besloot de milieu- I conferentie van de Verenigde Naties Stockholm 1972 om Im tienjarig vangstverbod I voor walvissen af te kondi- fen. Het hielp niet veel. De I Internationale Walvisvaart- 1 C(»nrnissie (IWC) veegde het voorstel van tafel. Deze commissie verdeelt de hoe- I veelheden te vangen walvis sen over de landen, die nog aan de jacht meedoen. Dat zijn in hoofdzaak IJsland, Japan en Rusland en in min dere mate ook Spanje en Bra zilië. De vangstprognoses van de IWC en de daarop gebaseerde quotering berust op waar nemingen van de walvisja gers. Reden om bij deze schattingen flinke vraagte kens te plaatsen. Japanse en IJslandse walvisvaartreders maken de dienst uit in de IWC. Sinds 1975 voert de orga nisatie Greenpeace aktle te gen de walvisjagers. Dat ge beurt met rubberbootjes, een nietig middel op het eerste gezicht. Het resultaat was echter indrukwekkend. Greenpeace-medewerkers gingen namelijk tussen de walvisjagers en hun prooi varen, een inmiddels zeer be- 'I°otA UBA uaoqos oi 'zegjod uea uijj 6 'zsjjooj 5 '8 'uappiui dïidsnaojq i 's^uip paoq usa pucj "sa si® SB' ubb d°oui{ -g 'uaAoqs;qoaj SueSui f, 'jsiuetd 'aagjod uea snau z 'oueid ubui i raiiap proefd drukmiddel tegen de internationale walvisvaart lobby. Die eerste akties voor de kust van Californië weer hield de Russen er zelfs van om nog langer in deze wate ren te jagen. Oprichter van Greenpeace is Davis McTaggart, een man die begin 1972 een zeegebied in de Stille Oceaan binnen drong, waar de Fransen atoomproeven hielden. Tag- gaert en enkele beman ningsleden werden toen door de Fransen in elkaar getim merd, zodanig zelfs dat hij er zelf een ernstige handicap aan overhield. Over die affaire loopt nog steeds een proces tegen de Franse staat. In 1975 kreeg Greenpeace twee ton via de aktie Geef om de Natuur. Met dat geld werd een voormalige Britse trawler gekocht. Na een grondige opknapbeurt voer lit schip, omgedoopt tot Rainbow Warrior in 1978 uit om een campagne te begin nen tegen de IJslandse wal visvaarders. Waarom knokt Greenpea ce zo fel voor de walvissen? Wel, omdat deze diersoort in haar bestaan bedreigd wordt. Van de grootste wal vis, de blauwe vinvis leven er naar schatting nog 7000 exemplaren, biologisch ge zien te weinig om de soort nog overlevingskansen te ge ven. Datzelfde geldt voor de buitrug, waarvan er nog zo'n 3000 rondzwemmen, 10 pro cent van het aantal dat in het begin van deze eeuw nog de oceaan bevolkte. Greenpeace houdt zich trouwens niet alleen bezig met de jacht op de moorde naars van Moby Dick. Deze zeer militante milieugroepe ring bestrijdt ook het af schieten van zeehonden en het dumpen van radioaktief afval in de oceanen, vaak met gevaar voor eigen leven. Wie wat meer wil weten van deze merkwaardige groep vrijwilligers, die onder dreiging van harpoenkanon nen de Leviathans van de diepzee beschermen, kan de ze week terecht op de twee master Saint Antoine die in de Terneuzense binnen- vaarthaven ligt. Aan boord is een permanente tentoonstel ling ingericht. Verder geven een dia-klankbeeld en een video-produktie een zeer realistische indruk van het werk van Greenpeace, werk waar je wel even stil van wordt. Paul de Schipper. i Greenpeace hindert het dumpen van radio-actief afval De harpoenier van een walvisjager wordt dwars gezeten. Steeds meer ga ik mij -en naar ik meen vele anderen met mij- afvragen of de P.T.T. werkelijk nog een dienstverlenende organisatie is. Alees wordt steeds duur der en minder wordt er voor gegeven. De postzegels gaan steeds omhoog en de tele foonkosten blijven daarbij niet achter. Zo stilaan heeft men overal de postagentschappen laten verdwijnen welke dan weer gevolgd werden door sluiting van de postkantoren. Vooral de kleinere dorpen zijn daar de dupe van geworden. Nu is er een rijdens postkantoor. Toen daar sprake van was en de route werd uitgestip peld heb ik telefonisch kon- takt opgenomen met het kantoor te Breda. Daar wist men te vertellen dat de route klaar was (het was toen nog vier maanden voor de ope ning) en dat het niet opging om ook Kuitaart aan te doen. Dat was te klein. Toch is die route wel aardig opgezet, als men bijvoorbeeld weet dat de auto 3 maal per week te Lamswaarde komt van 12.10 tot 12.40 uur. En dan nog wel gedachtig de spreuk „Tussen 12 en 1 eet Iedereen". Omdat de post kantoren weg moesten, plaatste de PTT zegelauto maten. Wat een ellende met die dingen. Steeds maar stuk. Zo onlangs ook weer te Kui- taart. Nadat deze reeds een week stuk was en dit door verschillende mensen was doorgegeven, is 14 dagen ge leden de kast weggehaald. Of er een ander geplaatst werd. Nou dat dacht je maar. Alleen het omhulsel is blij ven staan, maar de automaat nog steeds niet terug. Wel een langdurige reparatie. Ook dat zal wel duur worden want eerst komt men kijken, een auto per man, dan wordt hij weggehaald door een an dere ploeg, om later (wie weet wanneer) weer eens ge plaatst te worden. Van service gesproken. Het gaat nu niet meer om het spel, maar wel om de knikkers. Met dank voor Uw plaatsing verblijft L. Proovoost. Voor redactionele aange legenheden kunt u zich dit weekeinde wenden tot T. Ruisendaal, 01102-2320 (voor Midden-Zeeland) en E. Verstraeten, 01140-2748 (voor Z-Vlaanderen) De karabijnclub Winnetou houdt vandaag (zaterdag) in het clublokaal café Dallinga te Sluiskil een karabijnschieting. De aanvang is 19.45 uur. De personeelsvereniging van het Elisabethziekenhuis, de Omega, houdt vandaag (zater dag) in het Gildehuis een per- soneelsavond. De aanvang is 20 uur. De Sluiskilse wielervereni ging houdt vandaag (zaterdag) een avondcriterium voor amateurs en georganiseerde liefhebbers. De Inschrijving en prijsuitreiking is in het clublo kaal café Atlanta te Sluiskil. De aanvang is 17 uur van de amateurs, liefhebbers starten om 19 uur. (Van onze duivensportmedewerker) ZAAMSLAG - Met een vier de prijs in het concours vanuit Moulins van de Fondclub Zee- bra (Zeeland-Brabant) was K. van de Gruijter uit Arnemui- den de best geklasseerde Zeeuw. Aan deze wedvlucht namen in totaal 1990 duiven deel en winnaar werd A. Boel- houwers uit Klundert met een snelheid van 1082,96 meter per minuut. 5M W. Teunissen uit Tholen, 6. Jac. Verwijs uit Zierikzee, 8. P. Hengst uit Westkapelle, 9 en 25. J. de Feijter uit Zaamslag, 10. L. Schroevers uit Arne- muiden, 11. J. Melis en zoon uit Westkapelle, 12. K. Meul- meesteruit Arnemuiaen, 14. H. de Feijter uit Zaamslag, 15. W. Muller uit Wolfaartsdijk, 17. G. de Graaf, 19. J. Dingeman- se, beiden uit Arnemuiden, 21 C. Lievense uit Westkapelle. Uitslagen wedvluchten van uit Beaumetz: VZV te Hoofd plaat met 446 jonge duiven (1102 mpm) 1. M. Vermeere, 2 en 3. A. de Poorter, 4 en 5M P. de Poorter, 6. P. Maas, 7. H. Calon, 8. E. Scherbeijn, 9. J. Boone en zoon, 10. B. Thomaes met 107 oude duiven (1081,44 mpm) 1 en 5. P. de Poorter, 2 en 3. A. Gernaert, 4. A. de Poorter, 6,7,8 en 10. Gebroeders Tem merman, 9. J. Scherbeijn. De Postduif te Lewedorp met 137 duiven (X059 mpm) 1 en 8. G. van Strien, 2,6 en 7. C. Hermes, 3 en 4. J. Buise en zoon, 5. P. Piéterse, 9. M. Ars, 10. J. Steenbakker. De Uiver te 's Heer Arends- kerke mét 134 duiven (1040 mpm) 1,5,7 en 8. J. Traas, 2. J. van de Velde, 3 en 10. P. Goe- degebure, 4 en 9. F. Westdorp, 6. J. van Maldegem. Vriendenkring te 's Heeren- hoek met 184 duiven (1032 mpm) 1. A. Westdorp, 2. T. Vreekèn, 3 en 5. J. van Eijke- ren, 4. Jac Geijs, 6,8 en 9. A. Brenen, 7. P. van de Waart, 10. P. de Vos. De Zwaluw te Kwaden- damme met 133 duiven (1006 mpm) 1,4 en 6. L. de Jonge, 2. C. Fanse, 3. S. van 't Westeinde, 5. J. de Koster, 7. R. de Koster, 8 en 9. K. Boudens, 10. M. Ver zeeuw. De Snelle Duif te Clinge (Quievrain) met 30 oude dui ven (1136 mpm) 1,3 en 9. C. Willaert, 2. C. de Caluwe, 4. C. van Duijsse, 5. G. Werbrouck met 152 jonge duiven (1102,3 mpm) 1. R. Baert, 2. J. van Helsland, 3. C. van de Branden, 4 en 6. J. de Letter, 5. M. Wil laert met 38 jaarlingen (1132,75 mpm) 1. C. Wer brouck, 2. Gebroeders Wil laert, 3,6 R. Braet, 4. R. Wil laert .5- G. de Caluwe. (Van onze duivensportmedewerker) ZAAMSLAG - De Kring West Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren hield met 2249 ou de duiven een kringvlucht vanuit Dourdan. Winnaar van de eerste en de zesde prijs werd G. Schrier uit Cadzand met de hoogste snelheid van 1060,13 meter per minuut. Hiermee won hij ook de eer ste on aangeduide serie van twee duiven. 2. O. de Meijer, 3. J. Coccquit, beiden uit Sluis, 4. J. Lecluijze uit Biervliet, win naar van de eerste hoofdprijs, koningspoule en de eerste ex tra prijs. 5. C. van Opdurp en zoon uit Breskens, 7 en 15. P. Weeda uit Biervliet, 8. Mej. Y. Verstraeten uit Breskens, 9 en 10. A. de Putter en zoon uit Cadzand, 11. J. Moens uit Sluis, 12. J. de Lijzer uit Oost burg, 13. S. van de Velde uit Breskens, 14. A. van Hoorn uit Retranchement. De eerste ploegenprijs was voor J. de Guijtenaere uit IJ- zendijke en de eerste aange duide serie van twee duiven ging naar A. de Boevere uit Biervliet. Wedvluchten vanuit Beaumetz: Nieuw Leven te Koewacht met 100 jonge dui ven (993,55 mpm) 1. C. Jans sen, 2 en 3M J. Elegeert, 4 en 7. W. Verbiest, 5 en 6. Mevrouw Goossen met 50 oude duiven (1100,53 mpm) 1. Gebroeders Elegeert, 2. J. Elegeert, 3 en 4. F. Bonne, 5 en 6. R. van Hijfte, met 7 6 jaarlingen (1070,44 mpm) 1. F. Bonne, 2. Gebroe ders Rombout, 3. W. Verbiest, 4. J. de Schepper, 5. A. de Bruijne. Strijd in Vrede te Groede met 222 jonge duiven (1057 mpm) 1. A. Schaap, 2 en 8. J. Diericks, 3 en 6. A. Hendricks, 4. A. Manhave, 5. A. Ekkebus, 7 en 9. L. van de Wege, 10A. Buijze met 132 oude duiven (1081 mpm) 1. A. Buijze, 2 en 3. L. van de Wege, 4,5 en 1P. Ge broeders Van de Wege, 6 en 9. C. Ras, 7 en 8. Zutter en zoon. Herleving te Kloosterzande met 148 oude duiven (1070,86 mpm) 1 en 6. R. de Kort, 2. R. Mahu, 3. G. van Daalen, 4. A. Colpaert, 5 en 8. A. de Rooij, 7. Gebroeders van Poorten, 9 en 10. A. Vercauteren met 171 jaarlingen(1036,91 mpm) 1. G. van Daalen, 2,3 en 7. A. de Koster, 4 en 6. R. de Kort, 5. A. de Rooij, 8. A. Colpaert, 9. J. Colpaert, 10. P. Verschuren met 28 jonge duiven (024,5 mpm) 1 en3. G. Pouwels, 2. M. Ruben, 4. F. Pieters, 5. Deu- rincks en zoon. OVEZANDE - Bij gelegen heid van de Kermis gaf de handboogvereniging „Willem- Teil" een schieting op de staande wippen, er werd door 68 schutters van 18 verenigin gen aan dit concours deelge nomen: Uitslag van de eerste wip; eerste hoofdvogel Mr. Peenen uit Beerse (België); tweede hoofdvogel werd bij loting toegekend; eerste zijvo gel D. Hoondert van Willem- Teil uit Ovezande; tweede zij vogel M. v. Oosten van Doel en Hoger uit Wolphaartsdijk; derde zij vogel W. Boudens van Willem-Teil uit Ovezande; vierde zij vogel Van Ende uit Beers (België) eerste kal P. Vette van Concordia uit 's- Heerenhoek; tweede kal J. de Baar van Willem-Teil uit Ove zande; derde kal H. de Houwer uit Beerse (België) vierde kal werd verloot; Meeste kleine vogels J. v. Steenbergen van Willem-Teil uit Ovezande, zeven vogels Uitslag van de tweede wip; hoofdvogel J. v. Steenbergen uit Willem-Teil uit Ovezande; eerste zijvogel M. Verdijk uit Beerse (België); tweede zijvo gel J. Rentmeester; derde zij vogel J. de Baar; vierde zijvo gel P. Rèntmeester; eerstebo- venkal A. Rentmeester allen van Willem-Teil uit Ovezande; tweede bovenkal niet afge schoten; eerste onderkal D. Hoondert; tweede onderkal B. Schrieks beiden van Willem- Teil uit Ovezande; eerste klep De Houwer van Beerse (Bel gië); tweede klep Jac. Smalle- gange; derde klep J. Korstanje van Spes-Nostra uit Ovezan de; Meeste kleine vogels C. v. 't Westeinde van Willem-Teil uit Ovezande, vijf Vogels. KWADENDAMME - Onder grote belangstelling gaf de handboogvereniging „Victo ria" haar schieting op de staande wippen, er waren 80 schutters van 17 verenigingen aanwezig. Uitslag van de eer ste wip; eerste hoofdvogel O. Steenaert van Vooruitgang uit Kwadendamme; tweede hoofdvogel J.A. Rijk va.. ADLM uit Kwadendamme; eerste zijvogel H. Westdorp van Soranus 2 uit Heinkens- zand; tweede zijvogel C. v.d. Guchte van Spes-Nostra uit Ovezande; derde zijvogel Jac. Smallegange uit Zorgvliet uit Ellewoutsdijk; vierde zijvogel A. de Jonge Jr. van Soranus uit Heinkenszand; eerste kal Jac. Smallegange van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk tweede kal J. v.d. Dries van Eensgezindheid uit 's-Heeren- hoek; derde kal Jac. Plat- schorre van Zorgvliet uit Elle woutsdijk vierde kalC. Westdijkvan Vios uit 's-Heerenhoek; Meeste kleine vogels J. Schipper van St. Andries uit Wemeldinge, zeven vogels De uil werd geschoten door H. Bakker vnan Victoria; C. v.d. Dries van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek; en J. Hense van Ons-Genoegen; Uitslag van de tweede wip; eerste hoofdvogel M.C. Verdonk van Concordia uit 's-Heerenhoek; tweede hoofdvogel R. de Meester van St. Andries uit Wemeldinge; eerste zijvogel M. Steenbakker van Victoria uit Kwadendam me; tweede zijvogel M.V. v. Oosten van Doel n Hoger uit Wolphaartsdijk; derde zijvo gel A. Verdonk van Soranus 2 uit Heinkenszand; vierde zij vogel A. de Jonge Jr. van Sora nus uit Heinkenszand; eerste kal J. de Koeyer van Diana uit Yerseke; tweede kal L. v.d. Boogaard van Willem-Teil uit Ovezande derde kal A. Verdonk van So ranus 2 uit Heinkenszand; vierde kal A. de Jonge Jr. van Soranus uit Heinkenszand; De uitl werd geschoten door Mart. Verdonk van doel Hoger uit Wolphaartsdijk en H. West dorp van Soranus 2 uit Hein kenszand; Meeste kleine vo gels M. Steenbakker van Vic toria uit Kwadendamme, acht vogels. Door café-houder P.J. Traas werden op deze wip twaalf extra prijzen geschon ken: Schieting - Uitslag zesde puntenschieting; Hoogvogel R. de Clerck, eerste zijvogel R. de Clerck, tweede niet af. Kallen J. Jansen en H. van Iwaarden sr. Meeste kleine vogels H. van Iwaarden 6 stuks. Stand: 1M Th. Lampaert 63 punten, 2. I. van Puijenbroek 36, 3. R. de Clerck 29, 4. H. van Iwaarden sr. 24, 5. J. de Clerck 23. Stand blokvogel 1. Th. Lampaert, 2. W. Buzeijn. 7e schieting; Hoogvogel D. van Hermon, zij vogel W. Buzeijn en G. de Vriend. Kallen Th. Lampaert en P. Lippens. Meeste kleine vogels J. van Iwaarden (6.) Stand: 1. Th. Lampaert 68 punten, 2.1. Puij enbroek 39, 3. Rudie de Clerck 29, 4. D. van Hermon 29, 5. G. de Vriend 28, Blokvogelschie- ting: 1 en 2 Th. Lampaert en J. Heijboerm Stand 1. Th. Lam paert 5 blokken, 2. W. Buzeijn 3, 3. J. Heijboer 2 blokken. Jeugdschieting - De jeugd van St Sebastiaan trad aan voor de koningschieting. In de 15e ronde werd Frank de Cocq "sire". Prins werd Berry Blon- deel, die als tweede eindigde. 6e puntenschieting voor de jeugd: Hoogvogel S. Heijboer, eerste zijvogel P. Blondeel, 2e P. Blondeel, eerste kal E. Bu zeijn. Meeste kleine vogels E. Buzeijn 5 stuks. Stand na zes schietingen: 1. S. Heijboer 30 punten, 2. F. van Ecke 27, 3. D. Jansen 20. Stand blokvogel 1. D. Jansen, 2. P. Blondeel. Ouders op pad - De lagere schooljeugd van „De Dreef" stuurde de ouders op pad voor het maken van een trimtocht per fiets in en om Aardenburg. Op diverse haltes moesten be- hendigheidsproeven worden afgelegd. De route moest bo vendien op de manier van een echte oriëntatietocht worden gereden. Tevoren kregen de ouders "handenarbeid" op school en na afloop van de tocht werd de plaatselijke kennis getest. Er namen 44 ou ders deel.

de Stem | 1979 | | pagina 29