Ontroering in Auschwitz HAARSIN STRIJD MET WET F)rV-H loeren Eanes aanvaardt ontslag regering Pinto IWélHd. Komplete kluskisf GENEESMIDDELEN HOEVEN NIET IN KLEINE VERPAKKINGEN Raad van Kerken: te wraak van Soares binnenland buitenland nr Je stoort de.: ~p Ti' ■yy Por video partner* fassa-ontslag voltrekt zich geruisloos sabische iereld wedend op canada i MONTREAL - Canada lnordt bedreigd met aanslagen volledig handels- en jilie-embargo, als de nieuwe Itgering ral premier Joe Clark "(Canadese ambassade in Tel IJiiv overplaatst naar Jeruza- I. Clark kondigde dat gis- leien aan. commentaar Aantallen Plan Reactie VN-medaille voor blauwhelmen Schmidt en Carter: Navo moet snel moderniseren Aandacht Jeugd Agent nam geld aan van onbekende DE STEM VAN VRIJDAG 8 JUNI 1979 :en voor- en tegenstand de klassieke stijl tes: felle tv-debaui reeuwende krantekopnj testmarsen, bedreigd minder klassiek, eenh i ord. Thatcher kent alkïl lrlrnwon on vM m°gelijl kkenen en hun tieven voor een tuurlijk slaagt hij er lnij nplot te ontmaskeren J rt de rust in Wall StrJ ug. En wordt geld en wiJ ken weer de hoofdzaal, 1 dl Street. Gelijke burJ hten? Vergeet het waar 'OG EB'/V EN JE VJGT GROOT- \/JDELSKORT//VG. RTER HUNNEN BEGINNEN p? lëmëtwdtyA^' (Van onze redactie binnenland EDE - Twee huwelijksbemiddelingsbu- reaus in Ede hebben een studio opgericht, waar partnerzoekenden door middel van vi deo-opnamen worden geholpen aan een mo gelijke levensgezel(lin). Het is de eerste keer in Nederland, dat bij huwelijks- en relatie bemiddeling gebruik wordt gemaakt van vi- deo-apparatuur. De raad van toezicht op de huwelijksbu reaus heeft een commissie van deskundigen samengesteld om te bekijken hoe het werken met video uitpakt. De bedoeling is, dat van elke client, die dat wenst, een ongeveer vier minuten durende video-opname wordt gemaakt, waarin.hij of zi] over zichzelf en de eigen situatie vertelt. Deze opnamen worden vervolgens zonder vermelding van naam en adres getoond aan mogelijke partners. In Nederland wonen naar schatting van beide Edese bemiddelingsbureaus ruim een half miljoen partnerzoekenden. nderwijs slaat pnieuw alarm (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Omdat de massale werkloosheid in het onderwijs zich druppelsgewijs en daarom vrij geruisloos voltrekt, is zij nog steeds niet goed doorgedrongen tot regering, parlement, het grote publiek en zelfs niet tot veel onderwijsgevenden zelf. Daarom slaat de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (NFO) opnieuw alarm met een grote demonstratie voor „Werk in het on derwijs" vanavond in de Utrechtse Veemarkthallen. moeten afvloeien, haalt dat de publiciteit. Maar in de „be drijfstak onderwijs" voltrekt de werkloosheid zich drup- Ontslagen in het bedrijfsle ven hebben veelal een massaal karakter en trekken daardoor de aandacht. Als bij een bedrijf enkele honderden mensen (Van onze redactie buitenland) J LISSABON - President Ea- lis van Portugal heeft gisteren ■let ontslag van de regering- lllola Pinto aanvaard. De re- IpingvanPintozal aanblijven (lier een nieuwe regering is, s een woordvoerder. Hij liet zich er ni et over uit of esident Eanes van plan is een i regering te vormen of tl parlement te ontbinden en we verkiezingen uit te (drijven. Wel zei hij dat de ■resident afgevaardigden van Ti in het parlement vertegen- (wdigde partijen vanaf van- M zal ontvangen om te pachten een oplossing te vin- fcvoor de politieke impasse (let land. Pobtieke kringen jerwachtten dat de president P parlement zou ontbinden |J verkiezingen uitschrijven, s lij er de negentien leden pi de revolutionaire raad firm voor zou krijgen. Dit Mota Pinto. vereist de grondwet. Zou dit niet lukken dan zou Eanes worden gedwongen een nieu we premier te zoeken die de steun nodig zou hebben van de socialisten en onafhankelijken in het parlement. MRIO Soares, eens de onbetwiste vedette van hel westen, '^democratie voor Portugal behield door de communisten "Lri plaats te wijzen en de oude reactie in bikkelharde hechten van zijn lijf te houden, mag zich thans verkneuteren feentnomf. Hij is erin geslaagd de tiende regering van Porlu- r*ds de anjerrevolutie van 1974 ten val te brengen, [«wilde energie heeft hij de technocratenregering van Pinto, gevormd buiten de politieke partijen om onder het fwd oog van president Eanes, na haar zes maanden te Panlaten modderen de laan uitgestuuid. pares heeft de afgelopen weken een soort verschroeide- «politiek toegepast. Eerst verminkte hij belangrijke begro- i"foorstellen van de regering zodanig, dat zij al geen kant L°'Ul1 kon en daarbovenop kwam Soares nog eens met een E van wantrouwen. I jj'somberd en verbitterd - Soares verkondigt nog steeds 1;^ de macht midden vorig jaar ontstolen is - heeft hij het a,getoond van een valse speler, die betrapt wordt met E e;<te kaarten in zijn mouwen. Hij heeft zich gedragen als 1 ''Qent die zijn medespelers verwenst omdat zij het re- van de democratie slecht spelen. "sledigde prima donna van de Portugese politiek heeft !aak. De manier waarop is verre van fraai, maar ala, 1 js nu eenmaal een hard spel. De gevolgen echter n heel ernstig zijn voor de jonge democratie. "gal kan zich politieke spelletjes van het soort, dat Soa- l'tio nie' veroorloven, want opnieuw zal ver- don P1,eden in het gezond maken van de door de revolutie Dai Ir polltieke gekibbel gekwetste economie, 'lethal'aa'Sle be,ref1 de trieste score: een tekort van ruim time 'ard 9u'den °P de betalingsbalans, een inflatie e' dan twintig procent, een werkloosheidsgemiddelde pi:, 'en P'ocent en een minimumloon voor de arbeider van Sq "^honderd gulden per maand. j5,in s Wl' 'en koste van alles zijn verloren paradijs, de Nemo actlt' leruS- Hij kan daarbij de constitutie en de wet, iisi|0CLra,|e en desnoods „het gelijk" aan zijn zijde hebben, ondergaan in de mallemolen van het machiavellis- L8ebeu'de in Chili met Allende, het kan in Portugal ge- rideiÜ? ®0a,es een andere democraal. En uit de lopen onver. 9eweren van degenen in Portugal, die, verwijzend naar roogen van de huidige democratie, op een kans loe- op zaken te stellen, zullen zeker geen anjers 'orde pelsgewijs, verspreid over het hele land en daardoor vrij ge ruisloos. Maar al die afzonder lijke ontslagen van een leer kracht aan een school resulte ren tezamen in een ontstellen de werkloosheid. De oorzaak is zonneklaar: Het dalend aantal leerplichti ge kinderen. Van 1970 tot 1977 liep dat al terug met een kwart. De prognoses geven aan, dat van de 200.000 leerkrachten in het primaire onderwijs op dit moment er 50.000 - als ten minste het beleid niet veran dert - zullen moeten afvloeien tot 1990. Dat proces is al in volle gang. Men is er al zo aan gewend, dat de collega's zich meer druk maken over de vraag wie moet opstappen dan over het feit dat er weer iemand moet verdwij nen. Over een paar jaar zal datzelfde spook van de werk loosheid rondwaren in het voortgezet onderwijs. Nu heeft de NFO vorig jaar april een ambitieus arbeids plaatsenplan op tafel gelegd, waarin niet alleen algemeen financiële maatregelen wor den voorgesteld (verkleining van de klassen, arbeidstijd verkorting, vervroegd pen sioen enz.), maar ook onder wijskundige zoals beter on derwijs aan kinderen met een achterstand, zieke en anders talige kinderen, een betere nascholing van de onderwijs gevenden, meer aandacht aan de kleinere school. Over die kwaliteitseisen waren regering en onderwijsveld het al jaren geleden eens geworden, maar toen waren de mensen er niet op de krappe arbeidsmarkt. Dat NFO-arbeidsplaatsen- plan mikte op korte termijn (1980) op 10.000 nieuwe ar beidsplaatsen met een onmid dellijk neveneffect van 3.500 minder werklozen en op lange termijn zelfs op 70.000 nieuwe arbeidsplaatsen met daarnaast een dalend effect op de werk loosheid met 14.000. Dat plan heeft volgens de NFO niet voldoende aandacht gekregen van de politici. Mi nister Pais kwam medio vorig jaar met een eigen actieplan. Maar dat leverde volgens de NFO met meer op dan 700 ar beidsplaatsen. Pais moest bij de grote inlevering 590 miljoen gulden teruggeven. Hij kreeg voor zijn actieplan 208 mil joen. „Onderwijs" ging er dus „maar" 382 miljoen op achter uit. Houdt men er rekening mee dat in het onderwijs 85% van de kosten loonkosten zijn, dan kan men het rendement van het plan van de minister wel vergeten, aldus een woordvoerder van de NFO. Deze koepelorganisatie verwijt de bewindsman een grenzeloos cynisme in zijn be nadering van het probleem. Typerend daarvoor noemt zij de manier waarop onlangs met één pennestreek, zelfs zonder overleg over de onderwijskun dige gevolgen, het aantal taak- uren in het voortgezet onder wijs verminderde met 10.600. Dat komt neer op 350 full-time arbeidsplaatsen. (Van onze redactie binnen land) SCHIPHOL - „Jullie hebben het verdiend. Iedereen heeft er van gemaakt wat er van te ma ken was, op welke plaats hij ook zat". Met die mededeling spelde luitenant-kolonel Len- sink, commandant van het Ne derlandse VN-bataljon in het Zuidlibanese Harris, een spe ciale VN-medaille op de borst van de vertrekkende blauw helmen. De 60 militairen vertrokken gisteravond van de luchthaven Beiroet weer naar huis, na drie maanden dienst in Zuid-Liba- non. De VN-medaille wordt uitgereikt aan alle soldaten die bij de VN-troepenmacht - Unifil - hebben gediend. Aan de ene kant staat het embleem van de VN, aan de andere kant de woorden „In dienst van de vrede". WASHINGTON - Wat de Sowjet-Unie op militair ter rein doet eist van de NAVO dat zij snel haar apparaat moder niseert. Dit zeggen bondskan selier Helmut Schmidt van West-Duitsland en president Carter van de Verenigde Sta ten in een gemeenschappelijke verklaring na het „particuliere bezoek" van bijna twee uur dat Schmidt aan Carter in het Witte Huis bracht. „De twee regeringshoofden', aldus de verklaring, „waren het erover eens dat wat de Sowjet-Unie op militair ter rein doet, de NAVO een hand schoen toewerpt die moet wor den opgenomen. Zij hebben meer in het bijzonder gespro ken over de tactische kernbe wapening (Door Leo van Vlijmen) AUSCHWITZ-KRAKAU - Het bezoek dat de paus gis termiddag aan Auschwitz heeft gebracht is het hoogte punt tot nog toe geworden van zijn pelgrimage door Polen. In feite heeft hij met zijn bezoek aan Auschwitz dit voormalige vernieti gingskamp tot een heilige plaats verklaard. Tijdens een vele malen door applaus onderbroken preek in Auschwitz-Birke- nau hield hij een hartstoch telijk pleidooi voor de be scherming van de rechten van de mens en de menselijke waardigheid. Tevens deed hij een dringend beroep tot vre de in de wereld en vroeg hij eerbiediging van de soeve reiniteit van alle volkeren. De paus was tijdens de ruim drie uur durende plechtigheid in Auschwitz- Birkenau duidelijk ontroerd. Tevoren had hij enige tijd ge beden in de beruchte doden cel waar de Poolse pater Maximilian Kolbe eind juli 1941 de dood vond nadat hij zich vrijwillig had gemeld om de plaats van een ander in te nemen. Rond negen uur 's ochtends was de pauselijke helikopter weer uitgewuifd door tienduizenden Kra- kauers. De paus bezocht eerst de bedevaartplaats Kalwaria Zabrzydowska en vervolgens zijn geboorte plaatsje Wadowice, waar hij werd toegesproken door zijn oude godsdienstleraar. Het werd een gemoedelijk onder onsje. Vervolgens begaf hij zich met zijn helikopter naar Auschvvitz, waar hij eerst blok 11 - de dodencellen - be zocht. Tijdens zijn preek, la ter, deelde hij mee, dat Fran- ciszek Gajowniczel de man wieris plaats pater Kolbe in dertijd had ingenomen, niet alleen nog leefde, maar ook de hele plechtigheid in Auschwitz-Birkenau bij woonde. In het concentratie- en vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau zijn in totaal vier miljoen mensen vermoord. De meesten van hen waren joden, maar er waren ook veel Polen onder de slachtoffers. De paus droeg in Auschwitz-Birke nau een pontificale Heilige Mis op onder meer in aanwe zigheid van een aantal priesters die het concentra tiekamp hebben overleefd. In zijn preek benadrukte de paus dat hij met wilde beschuldigen, doch slechts tot bezinning wilde oproe pen. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is, dat de onver vreemdbare rechten van de mens zo gemakkelijk door medemensen met voeten kunnen worden getreden. „Is het al voldoende", zo riep hij uit, „om iemand een ander uniform aan te trekken en hem te wapenen met een ap paraat van de vernietiging? Is het voldoende om hem de ideologie op te leggen waarin de rechten van de mens wor den onderworpen aan de ei sen van het systeem?". Een zeer lang applaus kreeg de paus toen hij zei: „Nooit mag een volk zich op kosten van een ander volk ontwikke- Oud-kampgevangenen begeleiden de paus in Ausch witz. willen weliswaar een socia listische maatschappij, maar gebaseerd op de rechten van de mens en niet op een tota litair regime. Wat zegt Auschwitz hen? Roza: „De autoriteiten misbruiken Auschwitz al 35 jaar om ons tegen iets te laten zijn: tegen Duitsland, tegen het fascisme. Ik zie Ausch witz als een afschuwwek kende en vermanende waar schuwing voor wat mensen mensen kunnen aandoen. Je kunt dat niet ophangen aan een land of aan een of andere waanzinnige ideologie. Auschwitz kan elk moment weer gebeuren". „Jacek: „Je moet je afvra gen hoe Auschwitz begonnen is. Joden kregen geen goede ■banen meer. Hier in Polen krijgen nu de katholieken geen goede banen". Andrzej: „Ik begrijp de oudere generatie wel; veel van onze ouders hebben hier of daar een Auschwitz mee gemaakt en alle anderen hebben in de schaduw ervan moeten leven. De angst zit er nog in en daarom durven ze natuurlijk ook niet ons tota litair systeem te bekritiseren zoals wij dat doen". Er lopen in Krakau op het moment opvallend veel politieagen ten rond, veel meer dan in Warschau, Gniezno en Chestochowa het geval was. Gisterochtend heeft de poli tie een inval gedaan in de kamer waarin het Studen- tenkommitee voor Solidari teit zijn intrek genomen heeft. Gebed voor de dodenmuur. len", daarmee duidelijk doelend op bijvoorbeeld de positie van de Sowjet-Unie in Oost-Europa. Zo werd het door de luid applaudiserende menigte ook begrepen. Te vens bepleitte hij het op gang houden van een dialoog tus sen de partijen die verschil lende maatschappijvisies hebben. Na afloop van de indruk wekkende plechtigheid, die via de Poolse televisie werd uitgezonden hadden we een gesprek met enkele leden van het Studentenkomitee voor Solidariteit. De leden daar van willen geen revolutie; zij J De stad, waar het hoofd kwartier van deze krant ge vestigd is, wordt momenteel van verse bestrating voorzien. Althans een paar straten in de binnenstad daarvan. En of jul lie het willen geloven of niet, ik voel me een vreemde in mijn eigen stad. De slimmeriken hebben ook in een paar straten het verkeer omgeleid. Zelfs in die zin dat het verkeer er nu in omgekeer de richting doorheen gaat. Ga daar maar eens aan staan. Ik waan me soms in Londen, waar het verkeer ook van een andere kant komt dan je ver wacht. Dat is nu in Breda pre cies hetzelfde. Tot voor dins dag kwamen de auto's van rechts, nu komen ze van links. En in je blanke onschuld kijk je dus gewoontegetrouw eerst naar rechts, waar de weg vrij is, om vervolgens wakker te worden getoeterd door een auto die van links komt. Zijn jullie daar nog? Ik was er bijna niet meer namelijk. Zo gaat dat met mensen die zich hebben inge graven in gewoonte-gebaren en -handelingen. Het is goed dat een nieuwe bestarting (daar had ik dus weer eerst bestrating neerge schreven) die gewoonten eens even door elkaar husselt. w Daar blijf je wakker bij. Trouwens Budisic en Mohoro- vic moeten blijven. En dat vind ik niet als enige. Alleen, wie doet er wat aan? Mijn velletje is vol en dan moet ik ophouden van de baas Maar soms smokkel ik wel eens. Nu niet. Dag. Dag. MERIJN ARNHEM - Een agent van het Arnhemse politiekorps wordt ervan verdacht, cor rupte handelingen te hebben gepleegd door geld aan te ne men van een onbekende man. De recherche van de Arnhemse politie stelt een onderzoek in naar de precieze toedracht van de gebeurtenissen. De agent in kwestie is hangende dit onder zoek niet geschorst. De verdachte zou op de Boulevard Heuvelink van de. onbekende een stapeltje bank biljetten hebben gekregen, na dat deze laatste in de surveil lancewagen was gestapt. Ambtenaren van de Provin ciale Planologische Dienst, die dit zagen waarschuwden daarop de korpsleiding. (ADVERTENTIE) 400 Watt varitoer klopboormachine 1473H, met 5 schroefset, metaal-, steen-, beton-en machine-. I houtboren+ grote assorti- mentsdoosmet schroeven, pluggen en boorboekje Gammastuntprijs van 255. voor Eènweek geldig.' Staatssecretaris Veder-Smit: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Goede infor matie over geneesmiddelen voor patiënten en bezuinigin gen op het geneesmiddelen- verbruik noodzaken niet tot het overgaan op de aflevering van geneesmiddelen in klein- verpakking. Dit is het stand punt van staatssecretaris Ve der-Smit (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) over een rap port van de geneesmiddelen industrie over geneesmidde lenverstrekking en het com mentaar van de apothekers daarop. Om dat commentaar van regeringszijde was tijdens de begrotingsbehandeling door de Tweede Kamer ge vraagd. De geneesmiddelenprodu centen, verenigd in Nefarma, hadden in een rapport voorge steld in de toekomst alleen nog maar geneesmiddelen te pro duceren in kleine verpakkin gen, die rechtstreeks via de apotheker naar de patiënt gaan. Het zogenaamde uitpon- den van de tot nu toe gebrui kelijke grootverpakkingen in de apotheken zou daarmee ten einde komen. Volgens Nefar ma zou dat grote voordelen hebben uit een oogpunt van kostenbeheersing (75 miljoen gulden per jaar voor zieken fondspatiënten), hygiëne, be tere en meer veilige verpak king en betere op het produkt gerichte patiënteninformatie. In haar standpunt stelt de staatssecretaris, dat de door de geneesmiddelenproducenten berekende besparingen van 75 miljoen per jaar niet waar ge maakt kunnen worden. DEN HAAG - Staatssecre taris Haars (Justitie) handelt in strijd met de wet. Ze tast de rechtsbescherming van vluchtelingen die in ons land politiek asiel vragen in ernsti ge mate aan. Die felle beschul diging hebben de Raad van Kerken en de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland gisteren geuit in een brief aan de Tweede Kamer. „Nederland is geen gastvrij land. Het is beschamend dat we niet in staat zijn asielzoe kers een goede rechtsgang te bieden", aldus mr. P. Kardoes van de Stichting Vluchtelin genwerk. Voorbeeld van het falen van staatssecretaris Haars vinden de briefschrijvers het geval van de Turken in de Sint Jan in Den Bosch. Haars vindt dat deze christen-Turken het land uit moeten, omdat ze niet in aanmerking zouden komen voor behandeling als vluchte ling, want ze hebben nog niet persoonlijk leed met schrij nend karakter ondervonden. De raad van Kerken en Vluchtelingenwerk vinden de ze uitleg in strijd met de vreemdelingenwet en een ver drag van de Verenigde Naties. Daarin staat dat iedereen die gegronde vrees voor vervol ging heeft, als vluchteling kan worden aangemerkt. Het door de staatssecretaris aangevoer de argument dat de christen- Turken naar een ander deel van hun land kunnen verhui zen, omdat ze daar niet ver volgd kunnen worden, gaat volgens de Raad van Kerken niet meer op, omdat de chris ten-Turken nu in het hele land last hebben met dezelfde dis criminatie, die tot voor enkele jaren alleen in het oosten van Turkije in hevige mate gevoeld werd. In een brief aan de vaste Kamercommissie voor justitie wijzen de Raad van Kerken en de Stichting Vluchtelingen werk er verder op dat in de praktijk vaak de hand wordt gelicht met het recht van vluchtelinten om een asielaan vrage te doen. Het blijkt dat bij de vreemdelingenpolitie vaak wordt geweigerd om zo'n aan vrage in behandeling te nemen

de Stem | 1979 | | pagina 3