hap Kwaliteit appels moet meer aandacht krijgen" PTT GOES BREIDT UIT Jeugdwerk in Zeeland nauwelijks fatsoenlijk gehuisvest SEMEN, f15.995,-1 h' Econoom Galbraith: inkomens- en prijsbeleid onontbeerlijk Renovatie ring 's-Heer Hendrikskinderen D'66 wil nader onderzoek naar re latie Harrisburg eigen kerncentrales „VUIST MAKEN TEGEN DE VAKBONDEN' I I 's Heerenhoek Vrucht van inspraak" mlllNGVERENIGING \0J)-BEVELAND ijze heeft het blikjes. markten I MIDDELBURG, 6 juni - politierapport Goederenvervoer (PCB): ijfage. Onver,ormb ructie.Enkreukewi :hter. Grote ruiten H tanten goed zicht erSimca 13f>7/i1f)'r weg. -«91. :'n voorwielaandrijving laatste motor en onaf. i wielophanging 1 Chrysler Simcal307/ le soorten wegdek en weersomstandig. perfektewegliggin er Simca 1307/inn^ i uwbaar. Met een transistor. ontsteking voor i altijd vlotte start Bijstellen bijna over- odig. Grote beurten om de 15.000 km, olieverversen om de 7.500 km. ermgskosten f, 270,-. Pri,!e„ Wijzigingen voorbehouden antie, ongeacht het aantal lometers. I VAN VRIJDAG 8 JUNI 1979 mui (Van een onzer verslaggevers) GOES - „1978 bracht ons een kwantitatief grote appeloogst, 1 joelt wat betreft de kwaliteit lieten de Golden Delicious, Bos- pen Winston het zitten". kort bestek gaf voorzitter Valkier van de veiling ver- g Zuid-Beveland hier- Ja weer hoe de ontwikkelin- i in de appelbranche de ■bitste tijd verlopen. „Er zijn 1 te.eel kleine maten, er treedt verruwing en bruin- Ivijldeuring op. Alleen de Cox |iasvorig jaar van goede kwa nt", aldus de voorzitter tij- ■éensde algemene ledenverga- Ijering donderdagavond. „On- Is afnemers verlangen grote Ie* appels die ook na een lak op de fruitschaal gelegen |tehebben nog hard en sappig ja. Wij als fruittelers zullen liet de wensen van onze afne- I ars terdege rekening moeten :n", zo luidde de les die de liter Valkier zijn vereniging Iroorhield. j Zoals we al eerder meldden, lieeft niet alleen de consument, Isaar ook de teler weinig baat |:.j een te grote appeloogst, ladat dit de prijzen zodanig lizlaag brengt, dat het voor de I G0ES,7juni 1979-Appelen industrie 15.-. Golden Deli- fflnsKL 2 85/90 0,68, 80/90 |,59-0,65 80/85 0,60-», 0,54-0,59, 70/80 lffi-0,67, 70/75 0,32-0,41, 170 0,37-0,38, 55/60 0,25. Goudrenet KL 2 75/80 0,33. mbartscalville KL 2 70/75 12,55/60 0,25. Winston KL 1 0,45-0,51, 70/75 JM5-0.52, 65/70 0,33 -0,40, BW 0,24-0,27. KL 2 75/80 ['33-0,43, 70/80 0,32-0,33, ®75 0,33-0,42, 65/70 2-0.33, 60/65 0,22-0,25. Ben: Conference KL 2 65/70 I'S. Totaal aantal colli 3829. üAPELLE, de;:-dag 7 ju- I' "'9 - Kasframbozen per l^svan 150 gram 13.20-4.10, I 5-90, kas rode bessen per Iwvan 150 gram I 3.20, ka- |:aardbeien per doos van 200 Bam 174-90, IIX 69-74, II 56. I ""'beien (plastic tunnels) per I'M van 200 gram I 75-88, II I™3, Golden Delicious I 65, 165 36, 1180 61-70, 80 39-56, 1165 27-34, I Won 180 53, 170/80 56-57, I!:.33"39.1170 33-37, 1165 35, 0,175/8547-56,170/75 .aardappelen II 15, ra- rabarber 39, bosuien sassnijbonen 4.40. ||®ABBENDIJKE, donder- P'irni 1979- Golden Deli- n 80/90 51-56, 70/80 ton5'70 25,20-33, 60/70 E 95'on. Winston: I 80/85 |1' 75/80 44-65, 70/75 C' 5/70 33"39 22 ton. Ef®ce: 1165/75 1.20-1.26, L ^-OO. 17 ton. Totale %°w 8-117 colli. Bintje Bo. 24, L ore Gr- 6- Nieuwe ra) »fe,len Eerstelingen Gr. tljtt161-210. Tomaten r;»i3-184, II164, BI 160-201, ti, o' 119-140. Aardbeien Bi.)?0?5 97 PaPnka groen Paprika rood Appelen: Golden De- L /80 59"63>1160/70 San 1170/80 65, 65/70 60/6 5 34. Groenten: 132-173. Andijvie ffij» ostelein 124-136. Btotn ef43f473. Snijbonen l'Ul n. 41. Spitskool ''•1(2 n '°5-184. Bos kroten Ne u Peen 160-274. Ra- Jllit» ii 3s- Waspeen 300. Éi) f0 36-40. Uien bos lt,?ïs "-SI- Selderij Hts f Selderij kistje '!'&lSeldenl kilo 5. Sla 12.ii 17"19,30 10-18, ll"-u' Bloemkool II 6 103-133, 10 41-77. (.^miners II 76/91 83, I'd 5 51/61 56, 41/51 53, krr>m 40. stek 46. teler niet meer interessant is met appels op de markt te ko men. De heer Valkier wenste daarom dat in het onderzoek naar nieuwe rassen op de ver schillende instituten en in de proeftuinen, ook ruime aan dacht besteed wordt aan de verbetering van de kwaliteit van de specifieke rassen zoals Cox en Boskoop. De afzet van de appeloogst van 1978 dit voorjaar is niet van dien aard dat de telers optimistisch de toekomst kunnen bezien. De heer Valkier sprak over een appelcrisis, waarvan de klap pen bij velen bijzonder hard aankomen. „Miljoenen kilo's komen in de interventie te recht", aldus de voorzitter van de veilingvereniging, „dit in tegenstelling tot de peren- oogst, waarvan de prijzen al leszins redelijk waren". Vooral door de compensatie van de andere gewassen kon de veilingvereniging na het op maken van de balans de reke ning afsluiten met een batig saldo van 117.000 gulden. Tot slot ging de heer Valkier nog in op de vraag buiten de klok om. Hij vindt dat deze afzetmoge lijkheid zoveel mogelijk moet blijven bestaan, om niet onno dig afzetmarkten te verliezen. Ook is deze vraag van belang voor een goede prijsvorming. Terwijl de bouwwerkzaamheden bij de het Gemeenschap- no9 nlet boven de grond uit. Beide projecten vormen zoals pelijk Administratie Kantoor (G.A.K.) aan het Schuttershof bekend het begin van de bebouwing van het Goese Schutters- in Goes aardig vlotten, is de uitbreiding van de P.T.T. ernaast hof, waarop verder winkels voorzien zijn. GOES - Op de Oostsingel werd de 56-jarige wielrijder A.V. uit Goes geraakt door een voorbijrijdende bestelautp, bestuurd door de 20-jarige J.C.W. uit Vlissingen. De fiet ser die kwam te vallen is met een hersenschudding overge bracht naar het Bergzichtzie- kenhuis te Goes. Vijf jaar Klompen dansers - De bejaardenvolksdansgroep De Klompendansers in 's- Heerenhoek bestaat vijf jaar. Dit heuglijk feit wordt gevierd op dinsdag 12 juni om halftwee 's middags in de Jeugdhoeve. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE - In de moderne economie is het mogelijk de geldontwaarding alleen met fiscale en monetaire maatre gelen te bestrijden, want dit leidt alleen maar tot werkloos heid. Volstaan met fiscale en monetaire maatregelen kan slechts indien de werkloosheid zo omvangrijk is dat vakbon den geen loonsverhogingen duven eisen en ondernemingen geen prijsverhogingen aan durven. Wil men zo'n situatie vermijden, is een inkomens- en prijsbeleid onontbeerlijk. Dit meent de wereldvermaarde- meent de wereldvermaarde Amerikaanse econoom prof. Galbraith. Tijdens de viering van het 100-jarig bestaan van het ko ninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D.J. van der Have in Kapelle gaf prof. Gailbraith zijn visie op de huidige econo mische situatie in de wereld. „Er is sprake van een zeer on gelijke ontwikkeling. Aan de ene kant staan de relatief wei nig multinationale onderne mingen die een zeer groot deel van de produktie en handel Het plein van 's-Heer Hendrikskinderen is een voorbeeld van waar een goede verstandhouding al niet toe leiden kan (Van een onzer verslaggevers) 's-HEER HENDRIKS KINDEREN - Een een drachtige samenwerking tussen de bevolking van 's- Heer Hendrikskinderen en de afdelingen beplantingen en weg- en waterbouw van de gemeente Goes heeft in deze dorpskern geleid tot een be langrijke verfraaiing van de ring rond de kerk in 's-Heer Hendrikskinderen. De heer De Koning van de afdeling beplantingen geeft ter toelichting het volgende commentaar: „Vroeger was er op dit plein slechts een kerk zonder aansluiting met andere elementen in de kern. Na de aangebrachte verbe teringen staat de kerk cen traal in een geheel van be bouwing (ook de toekomsti ge), een speelterrein, een trapveldje en paadjes langs en naar de kerk, voorzien van „roddelbankjes". Het plein is in feite een grote ontmoetingsplaats ge worden. Er is een stuk ver keer opgeofferd, omdat het pad tussen de school en de kerk niet meer begaanbaar is voor auto's met uitzondering van trouw- en rouwauto's die de kerk moeten kunnen be reiken". Het nieuwe gezicht van het middengebied van het plein heeft een verbinding tot stand gebracht tussen de school en de kerk, en voor de bevolking van jong tot oud is een mogelijkheid gecreëerd voor ontspanning. De bewo ners zijn van meet af aan be trokken geweest bij de plan nenmakerij. Er is een en- qüete gehouden, gevolgd door een hoorzitting, waarin onder andere wethouder De Leeuw van Goes de plannen nader heeft ontvouwd. Daarbij is volledig recht ge daan aan de wensen van de bewoners van 's-Heer Hen drikskinderen, vertegen woordigd in het overlegor gaan. De heer De Koning zegt er een voorstander van te zijn dat aan de afronding van de renovatie van het plein een officieel tintje wordt gegeven ter accentuering van het feit dat een dergelijke verbete ring mogelijk is geworden door de goede verstandhou ding tussen bevolking en ge meente. De totale kosten van het project bedroegen 128.000 gulden. CRM heeft toegezegd hiervan 50 procent voor zijn rekening te nemen. beheersen en aan de andere kant staan de relatief vele kleine ondernemingen met een veel geringer marktaandeel. Beide groepen vergen van overheidswege een geheel ei gen benadering, want het is een illusie te menen dat beide groepen ooit nog eens met el kaar in evenwicht zullen ko men. Zo moeten agrarische ondernemers echt niet ver wachten", aldus prof. Gal braith, „dat ze van nature een gelijke beloning voor hun ar beid mogen verwachten als in andere delen van de economie (industrie) verworven wor den". „Multinationale onderne mingen regeren de wereld meer dan de regeringen. Dat ligt eenvoudig in hun aard en karakter", betoogde prof. Gal braith. „Het zijn de multina tionale ondernemingen die de Europese gemeenschap moge lijk hebben gemaakt. Als het van de agrarische sector had afgehangen, was de E.E.G. er nooit gekomen. In het alge meen wordt de moderne eco nomische situatie te weinig realistisch onder ogen gezien, ook door economen, meende prof. Galbraith. De multina tionale ondernemingen heb ben daarvan wel voordelen. Als corrigerende factor in de economie wordt nog steeds de concurrentie gezien, maar die bestaat nauwelijks nog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een onderzoek naar de gevolgen in de kerncen trales in Borsseleen Dodeivaard van met Harrisburg vergelijk bare ongevallen, van anderssoortige storingen en van de invloed van een aantal onvoorziene effecten en combinaties van effecten. Dat wil de D'66-Tweede-Kamerfractie van de ministers Ginjaar (Vvolksgezondheid en milieuhygiëne) en Albeda (Sociale Zaken). Dergelijk onderzoek acht deze fractie in de schriftelijke voorbe reiding van het debat deze maand over de brief van de regering over bet ongeval in de kerncentrale bij het Amerikaanse Harris burg evenzeer noodzakelijk na de vergelijking die de ministers hebben gemaakt tussen de kerncentrale in Borssele en de ont wikkeling van de storing in Harrisburg. Uit die vergelijking concludeerden de bewindslieden dat een dergelijk ongeval in Borssele menselijkerwijs gesproken niet zou kunnen gebeuren. D'66 verlangt van de regering nadere informatie over rampen plannen voor de centrales in Borssele en Dodewaard. Met name zal aangegeven moeten worden over welk gebied zich dergelijke rampenplannen uitstrekken. D'66 wijst de bewindslieden ook op de wenselijkheid van alarmregelingen voor kerncentrales die op grotere afstand van de Nederlandse grens liggen. In dat verband vindt de D'66-fractie het „onaanvaardbaar", dat er voor de kern centrales in Doel geen alarmregeling bestaat. Inlichtingen over de Nederlandse opstelling ten aanzien van de uitbreiding van het kerncentralepark in Doel en de betrokkenheid bij de besluitvor ming daarover zal het kabinet ook moeten verstrekken. D'66 vraagt tevens of het ongeval in Harrisburg voor Nederland aan leiding is om in Europees verband een pas op de plaats voor kernenergie te bepleiten. (Van onze correspondente) KAPELLE - „Het wordt tijd dat de ondernemers een vuist maken tegen de vakbonden, die ons ook nu weereen CAO hebben opgedrongen die wij eigenlijk niet wensen. Van een echte onder handelingspositie is al lang geen sprake meer. Het is eerder een kwestie geworden van touwtrekken, waarbij de werkgevers, die zich in een minderheidspositie bevinden, altijd aan het kortste eind trekken. We zullen dan ook in de toekomst tot een andere vorm van overleg moeten komen". Dit zei de heer H. Bergmans, directeur van de Nederlandse Bond van Protestants- Christelijke Beroepsgoederen- vervoerders (PCB) tijdens de algemene ledenvergadering van de afdelingen Zeeland en Noord-Brabant, woensdag avond in de Caisson in Kapelle. De heer Bergmans, die de PCB als leider van de onderhande lingsdelegatie heeft vertegen woordigd, was tevens van me ning dat de problemen vooral voortvloeien uit de getalsver houding tussen werkgevers en werknemers. Deze bedraagt momenteel 8000 tegen 60.000. Hij pleitte dan ook voor de op richting van een steunfonds van ondernemers, die zich op deze manier kunnen wapenen tegen de vakbonden. Zij be schikken over machtsinstru menten, zoals stakingen, waar wij als ondernemers niet te genop kunnen, aldus de heer Bergmans. En juist deze sta kingen kunnen we ons op dit moment niet permitteren. ,,Bovendien",Vobetoogdede heer Bergmans, „zijn veel chauffeurs tevreden met wat ze hebben. Juist deze werkne mers zouden zich dan ook eens ftoor 10 snelle beslissers: IBuitenvest 52, Bergen op Zoom, telefoon 01640-41800 Wij kunnen u ook op zondag bezoeken. een huis vol parket met laklaag (dus geen onderhoud) n 75 m2 Massief Frans eiken rustical visgraat parket. Deze uit- H zondertijke vloer kost 6900.- incl. BTW, door ons gelegd. RH 75 m2 22 mm dik eiken rustical stroken kost 6900,-! Bel voor een afspraak en kom kijken: CENTRAAL PARKET MAGAZIJN EB Buitenvest 52, Bergen op Zoom, telefoon 01640-41800 moeten laten horen", aldus de heer Bergmans. Tenslotte merkte hij op dat het gevaar voor de wegvervoerders niet ligt bij de Oostbloklanden, dië met veel lagere kosten hebben te maken, maar vooral bij de ondernemers zelf, en hun doorlopende concurrentie strijd. Algemeen secretaris van de PCB, drs. J. van Ede, sprak tij dens de bijeenkomst over het capaciteitsregime in de Wet Autovervoer Goederen (WAG) De WAG behoeft volgens de heer Van Ede geen wijziging om de problemen met betrek king tot het vergunningenbe leid op te lossen. Wel achtte hij inspraak in het beleid noodza kelijk. „De aangekondigde versoe peling van de tonnagestop kan het beroepsgoederenvervoer alleen maar ten goede komen", aldus de heer Van Ede. Hij be toogde voorts dat een bedrijf het recht moet hebben tegen lagere kosten op de markt te komen, wanneer dit tenminste verantwoord gebeurt. Voorzitter J. Snoep van de afdeling Zeeland onder streepte in zijn openingswoord dat de Nederlandse de best „betaalde chauffeur ter wereld is". „Daar is niets op tegen", zo meende hij, „als men ons, de ondernemers, dan maar zegt waar we het terug moeten ha len. Dit laatste is namelijk niet mogelijk, en dat betekent dat de rentabiliteit van de onder nemingen wordt aangetast", aldus de heer Snoep. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Bijna ner gens in Zeeland beschikt het jeugd- en jongerenwerk over een fatsoenlijke huisvesting. Het beleid, dat de Zeeuwse gemeenten voeren ten aanzien van voorzieningen voor de jeugd, is in het algemeen zwaar onder de maat. Deze kritiek werd gisteren ge" door de Zeeuwse Jeugdraad. De Zeeuwse Jeugdraad heeft gisteravond besloten door zijn werkgroep Jeugdwerk een on derzoek te laten houden hoe het in Zeeland is gesteld met huisvesting voor het jeugd- en jongerenwerk. Dit onderzoek moet dan mede een aanzet vormen om tot een subsidiere geling te komen voor jeugdac- eommodaties. In andere pro vincies bestaat reeds een der gelijke regeling. Het blijkt momenteel ook in Zeeland erg moeiüjk voor jeugdgroepen onderdak te vinden, dat de toets der kritiek enigszins kan doorstaan. In de provincie Limburg, waar een dergelijk onderzoek ook is gehouden, is onlangs een onthullend rap port uitgebracht. Met dit on derzoek wil de Zeeuwse Jeug draad ook een stuk duidelijk heid scheppen over de be staande situatie naar de Zeeuwse gemeenten toe. De alternatieve hulpverle ning zoals een Jongeren Advies Centrum (JAC) in Terneuzen zit in Zeeland nog altijd in de moeilijke hoek, zeker als het gaat om het verkrijgen van de nodige financiële middelen van de overheid. Dit stelde voorzitter P. Peters van de Zeeuwse Jeugdraad, die ver slag uitbracht van een onder houd met het JAC-Terneuzen. Hij deelde verder mee, dat de raad van de kinderbescher ming in Zeeland en de Stich ting Jeugd en Gezin zeer posi tief staan tegenover het werk van het JAC-Terneuzen. De Jeugdraad zal het initiatief nemen om de mensen die zich in Zeeland met alternatieve hulpverlening bezighouden, bij elkaar te brengen. De Zeeuwse Jeugdraad boog zich tenslotte over de regionale omroep, waarvan de wense lijkheid wel werd onderschre ven. De streekradio stond echter niet bovenaan het ver langlijstje van de Jeugdraad.

de Stem | 1979 | | pagina 21