5UNNX Nijverheidsschool vindt onderdak bij vakschool. Z moet het kalmer aan doen Rode Kruis kan niet buiten geldinz ameling Geschiedenis der stad Goes herdrukt Drie maanden cel voor inbraak in po stagentsc hap Raad Goes ziet niets in bijdrage in kosten fontein I0ECK hel peerboten Ophogen van terrein Havenschap mag van GS CHAUFFEUR-BIJRIJDER Drie weken cel voor oplichter stad streek straat 25 )-2600 manweg 5 zen ■96568 lbouwdvoor t onderhoud. i Directeur [benoemd II aJ61 ®ostinëa volgt de heer naansen op, die begin dit «is overleden. GEVRAAGD: DRANKENHANDEL PLUIJM Open dagen Rijnschelde instituut QTEM VAN VRIJDAG 18 MEI 1979 itic 4004 K. ibinatie van dekoratieve, .everbaar in blank eiken ■.or, paloma- edelzand en javabeige. f5 richting - rijrichting Bergen op Zoom ;r vertellen hoor iet zeker als u n krantje koopt ker doorleest. GOES - Van 21 mei tot en met 2 juni wordt de jaarlijkse landelijke geldinzameling van het Nederlandse Rode Kruis ge houden. Vorig jaar bracht de collecte ruim 8 miljoen meer dan in 1977. Het gemiddelde bedrag per gezin was f 2,42. De Zeeuwse bijdrage aan de Hode Kruis-collecte bedroeg vorig jaar 261.000 gulden (in 1977 225.000 gulden), of ge middeld per gezien 3,15. Op Friesland na kwamen de Zeeuwen als hoogste gezins- gemiddelde uit de bus. Het ge middelde in Friesland was 3,20. Kringsecretaris J. J. Marteijn van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis: „De laarlijkse geldinzameling is een van onze vaste bronnen van inkomensen. Zonder deze collecte zouden vele activitei ten aan de basis, dat is in onze afdelingen, niet goed mogelijk zijn. De helft van het geld, dat in Zeeland binnenkomt komt ten goede aan de afdelingen. De andere helft is bestemd voor de landelijke en interna tionale activiteiten van het Rode Kruis. De laatste tijd komen dankzij het internatio nale Rode Kruis onder meer mini-projekten in Zuid-Ame- rika en de jonge landen in Afrika tot uitvoering". Van de werkzaamheden in de afdelingen die grotendeels met gelden uit de jaarlijkse collecte onder het motto „Help ons helpen, geef" worden gefi- nancieerd, noemt Marteijn de vakantieprojecten, de vrijwil lige welfare, de bloedtransfu siedienst, de bloedplasma- campgane, het jeugd-Rode Kruis en de hulpverlening bij rampen. „Laat ieder die straks aan het Rode Kruis geeft be denken dat zijn of haar gift hulp aan een slachtoffer, waar dat zijn of haar gift hulp aan een slachtoffer, waaT dan ook, betekent. Het Rode Kruis heeft nog steeds een actuele doel stelling en die was, is en blijft hulp bieden aan mensen in nood", aldus kringsecretaris Marteijn. De nationale Rode Kruis- collecte zal op maandagavond 21 mei omstreeks 11 uur in de zendtijd van Socutera door de oud-presentator van het NOS- journaal Frits Thors worden ingeleid. markten KAPEJ.LE, 7 mei - Aard beien I, 143-154 per doos,, aardappelen bonken 28, aard appelen I 19-25, uien 15, ra barber 32, prei 35-55. Middelburg, woensdag 16 mei Aardappelen Bintje bo. 25-28, gr. 19-25, dr. 13-14 I koopm blauwe gr. 24-26 vroe- aardappelen 334-404, ap- pelen golden delicious II 70 53-56, 60/70 28-32, paprika rood 550, paprika groen 1 230-33 8, aarbeien doos 162. spinazie II 52-77, postelein j 161-171, andijvie I 52-78, an- I dijvie II37 snijbonen 531-544, snijbonen krom 356-408, I Kasbloemkool, 6 163-299, 8 148-207, WINTERBLOEM- 1 KOOL 40-68, breekpeen 18-29, boskroten 154-159, prei 1 67-154, rabarber 32-44, uien 19-31, wittekool 65, RADIJS i BOS 36-63, selderij bos 16-25, i ramenas bos 41-44. tomaten A 1 1237-260 1 75, B1224-266 200, Cl 197-238, Winston II 70 64. 1 65/70 36-38, bloemen petunia 114-19, afrikanen 15-18, dahi- I lias 33, violen 12, vergeetme- [niet 20-23. komkommers II 16/91 94, 61/76 70, 51/61 70, 41/51 53-55, 41-51 48, 36/41 31/35, 31/36 34 26/3 1 25, stek [grof 63, glassla 1 32 46-47, 26 124-48, 15/16 22 witlof Bil 35-134, afw. 88. Eerste aar- i ''den aangevoerd door D. I Bakker uit Middelburg. Eerste j druk van L. de Rijke te Vlissin- [gen. Eerste postelein aange- i 'oerd door Fa. Joziasse uit I Serooskerke, eerste druk van C Corbijn te Vrouwenpolder. '3an een onzer verslaggevers) middelburg - Gedepu- te'de Staten van Zeeland «ebben de heer D. Oostinga (53 riar)te Vlissingen benoemd tot "Kteur van de Provinciale I ™ombootdiensten in Zee- »d. De benoeming gaat per 1 IWi in. Ie heer Oostinga vervult i„!nlde functie van inspec- Ir""°ofd technische dienst, |t ®8 Waarnemend-directeur I beo 0orn'3ootdiensten. Hij I lil? 2i'n loopbaan bij de eerdiensten in oktober 1965. GOES - „We bouwen deze school af en nemen geen eerste jaarsleerlingen meer aan. Per 1 augustus valt de rk Nijverheids school onder de Stichting Voortgezet Onderwijs, die de vak school aan de Bergweg onder beheer heeft. Ons eigen bestuur heeft gezegd, dat het op geen enkele manier hun bedoeling is geweest een school in rook te laten opgaan, vandaar dat we besloten hebben tot een fusie met de vakschool". Deze uitleg geeft directeur J.C. Moison van de rk Nijver heidsschool aan de J.P. Coen- straat in Goes. Deze school voor het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs (lhno) telt momenteel nog 93 leerlin gen, allen meisjes en wordt bestuurd door de Nederlandse Christelijke Boerenbond, die zo'n 60, 70 scholen in het land bezit. De NCB zag wel in dat de rk nijverheidsschool over en kele jaren niet levensvatbaar meer zou zijn geweest en heeft oplossingen gezocht om de ontwikkelingen voor te zijn. Directeur J.C. Moison vertelt: „Eerst hebben we geprobeerd samen te gaan met het Wille- brordcollege. Dan hadden we de rooms-katholieke poot kunnen behouden met een Ihno-opleiding en een mavo, havo, atheneum scholenge meenschap. Het Willebrord- college zag echter geen heil in een fusie. In 1978 hebben we voor de tweede maal contact gezocht zonder resultaat. Om dat het bestuur van onze school vond dat er nu iets moest gebeuren zijn bespre kingen begonnen met de vak school. Op 28 maart vond het eerste onderhoud plaats en op 10 mei viel reeds het definitie ve besluit samen te gaan. Van belang was dat de integratie van de LTS en de vakschool ook op handen is, zodat de jon gens uit de katholieke gezin nen reeds onder dit scholen complex vallen." De heer J.C. Moison is niet ongelukkig met deze fusie, al zegt hij er wel bij dat ieder sa mengaan een pijnlijke operatie is. „We laten hier wel wat achter. Onze school is een in tieme school. Ik ken de leerlin gen allemaal. Hier is het veel gemakkelijker iets tussendoor te regelen dan op de vakschool, vermoed ik. Ook is er meer ge legenheid voor persoonlijke contacten". Het gebouw van de nijver heidsschool zal overgedragen worden aan de stichting voort gezet onderwijs. Nog niet ge heel duidelijk is of deze stich ting over een drietal jaren, wanneer de nijverheidsschool zijn laatste eindexamens afge nomen heeft, de school volle dig nodig zal hebben. Er zijn elf lokalen, waarvan er drie praktijklokalen zijn. Voor de nijverheidsschool met zijn vijf klassen betekent dit een zee van ruimte. De vakschool aan de Bergweg heeft echter vooral voor zijn handenarbeid meer lokalen nodig. Voor de docen ten van zowel de nijverheids school als de vakschool zal de fusie weinig problemen geven. De heer Moison verklaart dit nader. „De uitbouw van het la ger beroepsonderwijs levert nieuwe banen op. Er komt in Goes een leao, terwijl ook de integratie van het lhno met de lts mogelijkheden schept. Misschien zullen enkele do centen moeten omschakelen. In de naaldvakken bijvoor beeld zijn de laatste jaren wat klappen gevallen. De animo hiervoor is minder groot." De rk nijverheidsschool zag haar leerlingenaantal vooral teruglopen na 1974 toen de opleiding voor verzorgende beroepen (mhno-niveau) weg viel. Toen waren er nog 150 leerlingen, maar omdat de school niet alles meer kon bie den, kozen steeds meer kinde ren voor de vakschool, een neutraal bijzondere school met verschillende mbno-richtin- gen. ,,We hadden het vanaf nu nog wel zes, zeven jaar uitge houden", zegt de heer Moison, „maar we vonden dat je moet fuseren als je nog levensvat baar bent. Daarom hebben we ook de indruk dat de vakschool niet denkt: de nijverheids school mag blij zijn dat ze bij ons kan komen." Mevrouw N.H.M. Burggraaf overhandigt burgemeester Huber het eerste exemplaar GOES - Burgemeester F.G.A. Huber van Goes heeft donderdagmiddag in het Goese stadskantoor het eerste exemplaar ontvangen van de „Geschiedenis der stad Goes". Het gaat hier om een herdruk van de oorspronkelij ke editie, die dateert uit 1865, geschreven doorR.A.S. Pic- card. Initiatiefnemer voor deze herdruk was de onlangs over leden heer Burggraaf, van de uitgeverij Interboek Interna tional uit Schiedam, die in de serie geschiedbeschrijvingen een hiaat ontdekte voor wat de stad Goes betreft. Hij kwam in contact met gemeente-archivaris L .J. Abelmann, die het originele exemplaar met aantekeningen van de auteur af stond voor een herdruk, die overigens verlucht is met en kele illustraties van Goes zoals het toen was. Na het over lijden van de heer Burggraaf nam zijn weduwe zijn taak over. Boekhandel De Jonge uit Goes stelde zich garant voor de hele oplage van 500 stuks en zal verder zorgdragen voor distributie naar andere boekhandels. (Van een 0D2er vers'aggevers) -ÏÏPf Het Regionaal Pe- 'eriTr Centrum Zeeland e Komende periode een plaats gaan maken. I Reedde deze stich- sf|s t"i'j°en gulden, dit ^"begroting opgesteld I v,'8ead °^n 8u'den en voor I Ntio!aar is een conceptbe- I Ji gemaakt van 2 miljoen, een verdubbeling derhalve in twee jaar tijd. Het bestuur van het overleg orgaan dat donderdagmiddag in de Prins van Oranje te Goes bijeen was, concludeerde dat van een verdere uitbouw van de rayonteams geen sprake meer kan zijn, nu de regering haar bijdrageregeling heeft bevroren. Voor de uitbreiding van het personeelsbestand ten behoeve van het ravon Zeeuwsch Vlaanderen in Ter- neuzen moeten de gemeenten komend jaar 6,10 gulden per inwoner meer gaan betalen. De aanwezige gemeentebestuur ders vroegen zich donderdag af hoe ze dit aan hun raadsleden moeten verkopen. De RPCZ wees op de terugloop van het aantal leerlingen in de toe komst en voorzag een meer optimale serviceverlening per leerling, hoewel de directeur van het RPCZ daar onmiddel lijk aan toevoegde dat kleine scholen meer aandacht en on dersteuning vragen dan grote scholen. Wethouder G. Eijs- sens van Borsele vroeg het DB van het overlegorgaan of het niet mogelijk is om aan de hand van leerlingprognoses een beleid voor de komende jaren op te stellen. Voorzitter G. Adam zei hierop: „De ge meenten die prognoses kunnen doen voor de periode na 1980 verrichten in feite een onmo gelijke taak. Over het aantal leerlingen is op een dergelijke lange termijn nauwelijks iets zinnigs te zeggen." De wethouder van Borsele kon de heer Adam wel enige systemen overhandigen die tamelijk zuiver zijn. Borsele heeft voor 9 van zijn 17 kernen reeds prognoses gemaakt over het leerlingenaantal in de toe komst. Het RPCZ hoopt na 1980 met haar dan bestaande personeelsbezetting te kunnen doorgaan en geen verdere uit breiding meer te hoeven reali seren. (Van een onze verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben minister Tuijnman van verkeer en waterstaat positief geadviseerd over de aanvraag van het Havenschap Vlissin gen voor het ophogen van een terrein aan de buitenkant van de zeedijk bij Fort Rammekens in Vlissingen-Oost. Het havenschap wil dit ter rein bestemmen voor de vesti ging van een bedrijf dat zich speciaal bezig houdt met het schoonmaken van tanksche pen terwijl een ander deel een groenvoorziening zal krijgen. Het terrein zal van vier tot vijf meter boven nap worden ver hoogd. De Stichting Natuur en Milieu, het Zeeuws coördina tieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieube scherming en de consulent voor natuurbehoud van Staatsbosbeheer hadden be zwaar gemaakt tegen de voor genomen aantasting van na tuur en landschap. In het al gemeen zijn GS het daarmee wel eens, maar wijzen er op dat elders in Zeeland zout schor van veel groter allure is dat definitief gehandhaafd zal bliiven in het landschap. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De 20-jarige lasser R.B. uit Middelburg en de 19-jarige draaier J.W. uit Oost-Souburg zijn gisteren door de politierechter te Middelburg elk veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar voor een inbraak in een postagentschap Jn de wijk Dauwendaele te Middelburg. J.W. liep nog in een proeftijd hetgeen hem een extra maand gevangenisstraf opleverde. Grote schulden als gevolg van het gebruik van heroïne was de directe aanleiding voor beide verdachten geweest om op 2 maart van dit jaar het bewuste postagentschap, dat gevestigd is in een drogisterij, met een bezoek te vereren. Ze waren binnen gekomen via forcering van de achterdeur. De drogis terij was uitgerust met een alarmsysteem, maar juist het stukje waar het postagent schap zat, niet. Beide ver dachten verklaarden hiervan niet op de hoogte geweest te zijn. De buit was 12.499.— in contanten, een geldkistje met 900.— en cheques ter waarde van 1200.;; geweest. De ver dachten hadden er schulden mee betaald, maar een van hen had ervoor ook een auto ge kocht. Beide verdachten ble ken overigens al veel vaker met de justitie in aanraking te zijn geweest. Officier van justitie mr. Hage somde voor R.B. on der meer op diefstallen in 1976 en 1977, inbraken in 1976 en afpersing in 1977. Verdachte J.W. bleek een nog langere lijst op zijn naam te hebben staan. De officier eiste tegen beiden zes maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. Raadsman Huisman betoog de dat beide verdachten nu juist op de goede weg waren wat bet gebruik van drugs be treft. Beiden verdachten had den ook verklaard geen drugs meer te gebruiken. Teleurstel lend noemde de raadsman het feit, dat beide verdachten wa ren omgeschoold tot vaklie den, maar desondanks geen werk hadden kunnen bemach tigen. Zoiets moet wel fruste- rend werken, aldus mr. Huis man. Bij verstek werd de 27- jarige Fransman R.E. uit Mul house veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Ver dachte had geld afgetroggeld van hoteliers in Breskens en Middelburg met het verhaal dat bij voor Pechiney-vracht moest laden en lossen en dat zijn auto defect was geraakt. Daarom moest hij een poosje in het hotel verblijven en even geld lenen, want hij ver wachtte elk moment een be drag van Pechiney. (ADVERTENTIE) Leeftijd ongeveer 18 tot 23 jaar SINT JANSTEEN - Telefoon 01140-2635 GOES - „Het geven van een cadeautje waar je zelf achteraf voor moet betalen, dat komt in onze familie niet voor. Bij mij bestond al aversie tegen het voorstel van de schenking van de fontein door de winkeliers vereniging, maar nu ben ik wei zeer ontstemd over de gang van zaken", dit gaf de heer P. Duinkerke, fractieleider van de PvdA te kennen tijdens de raadsvergadering in Goes om trent de f 3000.- die de ge meente Goes moet mee betalen aan de plaatsing van de fontein in de Veste, die de winkeliers vereniging „De Voorstad" op koninginnedag aan de ge meente Goes heeft aangebo den. Toen vervolgens de andere fracties ook van hun ontstem ming blijk gaven, besloot bur gemeester F. Huber het voor stel om bij te dragen in de kos ten aan te houden. De heer Ta- nis (CDA) en de heer Maljaars (SGP) vonden het met name een vreemde gang van zaken dat de gemeenteraad van Goes eerst door de winkeliersver eniging gepasseerd is en nu voor een voldongen feit is ge plaatst. „Dit is een miskenning van de bevoegdh eden van de raad", zei de heer Tanis. „Nu blijkt dat de fontein geen schenking van de winkeliersvereniging is, kan ze dan die fontein wegha len als ze met een ernstig fi nancieel tekort komt te zitten Deze vraag van de heer Tams was voor.het college de directe aanleiding het voorstel de ge vraagde f 3000.- bij te betalen, aan te houden voorlopig. De heer G. Heerbout vroeg het college namens de PvdA- fractie haar ongerustheid om trent de uitbreiding van de kerncentrale Borssele bij de minister van Economische Za ken kenbaar te maken en te vens adhesie te betuigen aan het standpunt dat de gemeente Borssele heeft ingenomen. Dit zou echter niet stroken met de opvatting van de meerderheid van het college van Goes, die geen bezwaar maakte tegen de uitbreiding. De PvdA wenste ook vast te houden aan de mo gelijkheid om de vertegen woordiger van de gemeente Goes in de aandeelhouders vergadering van de PZEM een vrij mandaat te geven, terwijl de andere fracties vonden deze vertegenwoordiger (de heer Heerbout) te binden aan het meerderheidsstandpunt van de raad, of tenminste aan de gevoelens van die meerder heid. DEN HAAG - De 39-jarige slager W.H. uit Middelburg deed wel royaal inkopen in zijn woonplaats en ook in andere plaatsen in Zeeland, doch be talen was er niet bij. Dat lever de uiteindelijk een strafver volging op wegens oplichting waarvoor de rechtbank te Middelburg hem veroordeelde tot drie weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Van da: vonnis kwam hij in hoger be roep bij het Haagse gerechts hof. Verdachte kon veel arti kelen gebruiken. De dagvaar ding maakte melding van voetbalschoenen, kleding, boeketten, consumpties en bloemen. De procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof moest evenwel concluderen tot nietigverklaring van de dag vaarding, omdat verdachte niet op een aangegeven adres woonde. Het hof heeft arrest gewezen en overeenkomstig die eis beslist. MIDDELBURG - Het Rijns chelde instituut aan de Dam 47 te Middelburg houdt met in gang van vrijdag 18 mei weke lijks een open dag op vrijdag van 16.00 tot 22.00 uur. De or ganisatie van de open dagen is in handen van de infowinkel werkgroep van het instituut. Het ligt in de bedoeling elke twee maanden op de open da gen een bepaald thema cen traal te stellen. In de maanden mei en juni is dat thema de problematiek van de kleine kernen. Er worden praatavon den over op touw gezet en ten toonstellingen. Het instituut beschikt verder over veel do cumentatie waar iedereen ge bruik van kan maken. Voor scholieren is er de mogelijk heid ten behoeve van werk stukken en scripties materiaal te lenen.

de Stem | 1979 | | pagina 21