Vogelwaarde: Levend en gezond "in^nrc^rsi IGEN LOOI. stad streek it jaar zal slBemetel: 3n werken staal) isen ankwerken werken sen in de truktie werken ten. sel V.E.V.: iek Maatschappij in de kalkulatie gelijkheden voor :in. schappen en, >5, ingen 01) of bij de 45). Ln unieke industrie in Voqelwaarde is de hoef ijzerfabriek Keckhaert. Confectiefabriek LaHe biedt vooral aan vrouwen werk. elde" ingen over ikunje ie afdeling Agrarische activiteit binnen de contouren van Vogelwaarde. VOGELWAARDE - De tijd dat het merendeel van de Vogelwaardese bevolking de dagelijkse boterham verdiende in de landbouw lijkt al lang achter de rug. De hoefijzerfa- briek van de familie Kerckhaert vormt nog de erfenis van het agrarische verleden van het dorp, toen ploegen en eggen nog werden voortgetrokken door potige viervoeters met wapperende manen. Overigens is deze fabriek een vrijwel uniek bedrijf in Nederland, waar volgens uiterst geheime machinale bewerkingen de hoefijzers voor het ruitersport- minnend volk worden vervaardigd. Veel is er eigenlijk niet over gebleven van het bij de oudere generatie nog zo vers in het ge heugen liggende verleden. Ook Vogelwaarde heeft niet kun nen ontsnappen aan de zich met sneltreinvaart opdringen de ontwikkelingen van de laatste tientallen jaren. Nog getuigen de twee parochies Stoppeldijk en Boschkapelle van de twee gelijknamige dorpjes die bij de gemeentelij ke herindeling in 1970 zijn versmolten tot het dorp Vo gelwaarde. Een gebeuren waarmee menig oorspronke lijk bewoner aanvankelijk niet zo gelukkig was. Soms, bij heftige debatten in de plaatse lijke kroeg, wil de aloude riva liteit tussen de twee vroegere kerkdorpen nog wel eens bo ven water komen. De passe rende automobilist die hobbe lend over Rapenburg door het dorp toert, op zoek naar een weekendhuisje waarin hij met vrouw en kroost van de lande lijke rust kan genieten, heeft aan al deze zaken geen bood schap. Hij aast op de regelma tig vrijkomende huisjes in de nabije omgeving, die met wat handig timmer- en knutsel werk zijn om te toveren in een romantisch woninkje. De echte bewoners van dat 'buitengebied worden steeds meer aangetrokken om zich in het dorp zelf te vestigen, waar de laatste paar jaar flink wat nieuwbouwwoningen zijn verrezen. Hoewel men bij de aanblik van al die nieuwe wo ningen zou verwachten dat de Vogelwaardese bevolking met een evenredig aantal nieuwe inwoners is gestegen, blijkt dat toch niet het geval te zijn. Het inwonertal blijft op een rede lijk stabiel peil staan. Met zijn ongeveer tweeduizend inwo ners, een bloeiend vereni gingsleven en prima sportac commodaties is Vogelwaarde een gezond en levend dorp, dat de laatste jaren een flinke aantrekkingskracht uitoefent op de mensen uit het buitenge bied. Met al deze ontwikkelingen verdwijnen wel steeds meer tradities in het dorp. Zo is het voormalige gemeentehuis, waar tot voor kort de prille Vo gelwaardese bruidspaartjes nog in het huwelijk konden treden en waarin de Vogel waardese raadsleden zich pleegden te beraden over ge meentelijke beleidszaken, nu het onderkomen van de Hon- tenisser technische dienst. De bevolking vindt dat wel jam mer, want van die trouwmoge- lijkheid in het eigen dorp werd nog veelvuldig gebruik ge maakt. Omdat men in Vogelwaarde wel van feestvieren houdt, men denke aan het jaarlijkse car naval dat steeds grootser wordt, zou men verwachten dat het dorp ook een muziek gezelschap rijk is om de festi viteiten wat op te fleuren. Dat is echter niet het geval. In vroeger dagen schijnt er wel een muziekvereniging te zijn geweest in Stoppeldijk, maar die is sinds lange tijd ter ziele. Voor Vogelwaarde is dat geen probleem, want men kan altijd een beroep doen op de muzi kanten van de andere Honte- nisser dorpen. En komt de nood aan de man, dan is er al tijd nog de plaatselijke volks dansgroep, die de naam van het dorp tot ver over de gren zen hoog houdt. Tekst: Eugene Verstraeten Foto's: Cor J. de Boer gevestigd. Het holding met 85 /oor de funktie I ■inciehuis en op zage liggen. iwagenplan staande indienen bij: vagenwerkplan, enplan gemaakt. t. Pieterstraat 42, 4. 3ne 14. ven 13 Moordstraat 5. Een aannemer maakte in een voormalige rk scl ooi zijn bedrijf en liet uit piëteit de gevel intact Rond Vogelwaarde vindt men tal van kapelletjes zoals hier langs de Margretsedijk.

de Stem | 1979 | | pagina 9