£eiTDememng raaiu uit de gratie bij kritischer consument Zijlstra drijft Lubbers en Rietkerk uiteen In de biechtstoel blijft het brood langer vers.», •X.TÏP' 'tls goed sparen bij Van Lanschot Bankiers. m% Plichtsbetrachting ARIA Isriticnkör nnncnmant Kinderhuwelijken Doe-het-zelfbrandstof m% KIES PLANTEN? binnenland buitenland [aalwijk en jng-Capelle *A OPBOD ONMENS >9.400,inclusief b.t.W- a Effectief Inkomens Belastingen Dolgedraaid Opkrassen Kathedraal-Turken" geven niet op Paria 's Ministerie vraagt banken cadeaus te beperken J F van Lanschot Bankiers A 65 Ln wij een juur. setkamer, ja 40 m2), I: toilet, Ivoningen zal j?9. [per maand, Jlen wij u Jen, of u ig iedere nF STEM VAN ZATERDAG 5 MEI 1979 Ouderwets woord bijna: plichtsbetrachting. Maar het komt natuurlijk nog wel voor. Een mooi staaltje ervan werd deze week geleverd door de mezzo-sopraan Maria Ewing van het „Metropolitan" uit New York. Een telefoontje van ver hindering zou normaal en acceptabel zijn geweest want werd gehinderd door tuigen meer naar de hoofd stad van Massachussetts. Maria Ewing, zich zeer be wust van het feit dat daar, in het Hynes Auditorium, een gehoor op haar zat te wach ten, wilde zich niet aan welke overmacht dan ook onder- overmacht" en dan nog wel het soort overmacht waar voor luchthavenautoriteiten duizenden passagiers dur ven en mogen laten stran den. Het vliegveld Logan van Boston zat namelijk dicht van de mist en er vertrokken vanuit New York geen vlieg- werpen en besloot een taxi te nemen. Nu is de afstand van New York naar Boston geen peu- leschil zoals die van Gronin gen naar Maastricht. De bei de steden liggen minstens 400 kilometer uit elkaar. De taxichauffeur deed echter zijn best doch kon ook niet voorkomen dat hij eenmaal onderweg een band moest verwisselen. Desondanks slaagde hij erin de zangeres om vijf voor negen bij de concertzaal af te zetten. Hij vroeg daar 775 gulden voor. Maria, die 55 minuten te laat was, merkte dat iedereen geduldig op haar had ge wacht en onder luid applaus nam zij haar rol op zich "in Francis Poulenc's „Dialo gues des Carmelites". in 9- ÈDEREN EN tR, HYPOTHEKEN RG lijk pensioenfonds |ag 7 mei en bij afslag s avonds om 7 uur in peg 6 te Sprang-Ca- [oPEN: I in de Buitenpolder, Ik sectie K nummer kuur, kaande en gelegen te de Kerkstraat 1 -3, sectie B nummer Jin de Tilburgseweg, sectie B nummers f groot 2.98.69 ha.; apelle nabij de Kerk- Sprang sectie B num- Irootte van ongeveer |mer 3452 groot 9.45' kopen II, III en IV. en bij de betaling van i aanvaarden uiterlijk als het ontruimd zal aór of uiterlijk op25ju- 1979. '9 en maandag 7 mei uur. Ie notarissen. Tel. re- 502. >n woning met aan- [oogstraten-Meer. mei 1979 te 15 uur, rlerrijgers te Hoog- 3 definitief toewij- elegen woning met os onder Hoogstra- straat 1 (voorheen ladastreerd sectie F *root 1 ha 01 a 20 ca. i gebied. 111.000 fr. ag van 16 tot 18 uur. en ieder openstaat is van de verkoophou- 7167). geboden nd bedrijf onde wijk in Breda J. GROULS estraat 21Breda na 3 uur) '-jj sief bouwgrond. v' MET IA/IM KOCK Wij ij staan aan het begin van een sterk veranderend gedrag van de consument en de detailhandel zal daar op de juiste wijze op moeten inspelen. Dat was samengevat de rode draad van de inleidingen van een aantal sprekers op de eerste dag van het Nationaal Detailhandels Marketing Congres 1979. De consument zal zijn zaken steeds bewuster gaan behe ren, meer diensten vragen, meer individuele produkten willen kopen en gezonder en meer buitenshuis gaan eten. Dit stelde prof. dr. J.P.I. van der Wilde, secretaris van de Raad van het Midden- en Kleinbe drijf. De consument zal volgens hem terughoudende worden ten aanzien van krediet, op an dere uren gaan winkelen, meer aankopen per keer doen en niet zo dikwijls achtereen winkels bezoeken. Dit oordeel over de consument was ook naar voren gekomen bij een enquête die prof. Van der Wilde onder een aantal deskundigen had ge houden. Men reageerde daar bij niet gunstig op de vraag of de zelfbediening zal toenemen. De consument zal ook naar verwacht in de jaren '80 zuini ger auto gaan rijden, duurzame gebruiksgoederen langer gaan gebruiken. Er zal af en toe schaarste van produkten op treden, zoals energie. De ver pakking zal wat veranderen en de kwaliteit van produkten zal verbeteren. Volgens een Zwitserse des kundige spreker op het congres dient zich momenteel een nieuwe consument aan, die naast prijs en kwaliteit heel an dere eisen stelt bij het inkopen doen. Dat zijn consumenten, zo merkte hij op, die groot belang hechten aan zaken als onze betrekkingen met de Derde Wereld, waarbij men bijvoor beeld meer wil betalen voor bananen als het de ontwikke lingslanden ten goede komt. Er zijn ook consumenten die geen vlees willen kopen van dieren die op bedenkelijke wijze zijn opgefokt. Ook milieu-aspec ten, energieverbruik, de vraag of afval weer gebruikt kan wor den (recycling) en arbeidsver houdingen spelen een rol bij deze consumenten. De Zwitser ging ook in op de kosten en schade die sommige grote winkelcentra aan de sa menleving toebrengen. Hij noemde als voorbeeld een koopcentrum bij Zurich met vierduizend parkeerplaatsen, waar dagelijks zo'n 17.000 au to's af en aan rijden. „Daarvoor moet geld geïnvesteerd wor den in de wegenbouw. Daar Chinese tandartsen vullen kiezen niet meer door in de mond van de patiënt met de boor aan het werk te gaan. Slechte tanden of kiezen, die moeilijk te vullen zijn, trekken ze er uit, hersteilen zeen planten ze vervolgens weer terug. En dat alles binnen een half uur. Het persbureau Nieuw China meldt dat een ziekenhuis in de provincie Sjansi de afgelopen drie jaar 250 kiezen en tanden weer heeft ingeplant en in negentig procent van de gevallen met succes. bovenop komen de kosten voor de politie. Al die auto's veroor zaken lawaai en produceren afvalgas. Ook het energiever bruik van al dat verkeer belast het milieu. De kosten van dat alles - vaak niet te berekenen - worden op de samenleving af gewenteld en vervalsen de concurrentie". De economie, zo vervolgde de Zwitser, zoals wij die uit de afgelopen periodes kennen heeft gebracht wat wij ervan verlangden: „materiële wel stand. Maar de kloof tussen arm en rijk, zowel wat indivi duen als landen betreft, is niet gedicht. En veel andere problemen als criminaliteit en toenemende drugverslaving zijn blijven voortbestaan". Een derde deskundige, ir. S. Her- weijer, directeur-generaal van de Ruimtelijke Ordening van het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning, zei dat nu ook te zien is dat de detailhandel in zal spe len op veranderingen in het be stedingspatroon. Die verande ring gaat vooral in de richting van vrijetijdsbesteding, per soonlijke verzorging en het wo nen. De detailhandel moet ook inspelen op ontwikkelingen in de emancipatie van de vrouw met de daarbij behorende mo dernisering van de huishou ding. Grote waarde kende Her- weijer toe aan een goede be reikbaarheid van de binnen steden met voorzieningen voor fietsers en bromfietsers en een stelsel van parkeergarages voor auto's op loopafstand van de winkelcentra. (ANP). ALCOHOL FUËt - De energieschaarste zet allerlei mensen aan het denken. Soms leidt dit tot aardige ideeën, zoals dat van de Amerikaan Jerry Wilkerson (43) die kans ziet om zijn wagen te rijden op alcohol van nog geen kwartje (Nederlands) per vier liter. Om te distilleren gebruikt hij een ketel van rond vijftig gulden, van het type waarvan ook clandestiene drankstokers zich plegen te bedienen. Zoals de foto laat zien experimenteert Jerry ook met zonne-energie. In de Westindiase deelstaat Radjastan n ruim tienduizend kinde ren, van wie er veel nog op de arm gedragen baby's, uitgehuwelijkt tijdens jaarlijks terugkerende massaceremonies. Hoewel het kinderhuwelijk in India officieel is verboden, houdt de gewoonte, vooral in Radjastan, stand. Elkjaarworde neropeen uitgelezen dag, bekend als „AkhaTeej", nog duizenden gesloten. Op die dag mogen Hindoes zonder aanwezigheid van een „priester" huwelijken sluiten. Aangezien de priester betaald moet worden, sparen arme plattelanders geld uit door op Akha Teej" te wachten. Kleurig geklede vrouwen en kinderen worden in een lange rij ossewagens naar de plechtigheid gebracht. De allerkleinste kin deren slapen soms de hele ceremonie door, veelal onbewust van het feit dat zij een echtgenoot hebben gekregen. DEN HAAG - De frac tieleiders van PvdA, CDA en VVD zien in het deze week verschenen jaarver- slag van de president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, geen aanleiding hun opvattingen over het te voeren beleid bij te stellen. I "integendeel" zegt VVD- iractieleider Rietkerk, die met onverdeeld genoegen vaststelt, dat hij van Zijl- I stra in belangrijke mate ge lijk heeft gekregen. De noodrem moet nu worden aangetrokken, zei Rietkerk I verleden week bij de eerste schermutselingen in de I Tweede Kamer over het hestekbeleid van het kabi net. En Zijlstra zegt het I hem, weliswaar iets ge- I nuanceerder, na: „De I noodremprocedure lijkt 1 intussen welhaast onont koombaar". Een onverwacht neveneffect I van de beschouwingen van de I Jankpresident lijkt te zijn, dat |ni] de regeringsfracties CDA IVVD verder uiteen heeft ge- I weven in hun opvattingen l?ver wat er nu moet gebeuren. B Werd vorige week in het Ka- |®erdebat al duidelijk, dat I Rubbers en Den Uyl meer op Ij? hjn denken dan Lubbers en I etkerk, na het verschijnen |van het bankverslag is dat jbeeld nog duidelijker gewor- I Rietkerk voelt zich gestijfd |jazijn opvatting, dat er „geen lichtpunten zijn, die het moge- t zouden maken niet aan de I °°drem te gaan hangen". Lubbers wenst Zijlstra niet te volgen in diens opvatting, zo als de CDA-fractieleider het uitdrukt, „dat ombuigingen te allen tijde superieur zijn aan lastenverzwaring". En Den Uyl meent dat Zijlstra voor het voeren van een echt politiek beleid „nauwelijks enige bij drage levert, geen voorwaar den en instrumenten aangeeft waaronder en waarmee een op zichzelf gewenste beperking van de loonkostenstijging te bereiken valt". Heel duidelijk kwamen in de korte gesprekken, die wij met de drie fractieleiders over het verslag van Zijlstra voerden, de verschillen van inzicht tus sen Rietkerk en Lubbers naar voren. Zijlstra zegt, dat de noodremprocedure geen we zenlijke oplossingen biedt voor de problemen. Bij het aantrek ken van de noodrem behoren „effectieve ombuigingen voor 1980". Rietkerk: „Ik kan dat nog (ADVERTENTIE) niet overzien. Bij de voorjaars nota en de begroting voor 1980 kunnen we de stand van zaken in zijn totaliteit opnemen en bezien welke maatregelen eventueel nodig zijn". Hij zegt bijzonder getroffen te zijn door de overeenkomst tussen zijn inzichten en die van Zijlstra: a) een tijdelijke bijsturing door de noodrem (versnelde belas tingen, uitstel van overheids- betalingen) Rietkerk: „Daar mee ben je er niet, want je ver schuift de problemen naar vol gend jaar", b) Geen verdere belastingverhoging en c) in perking van de consu con sumptie. Rietkerk: „Het zou erg onverstandig zijn nu be lastingverhogingen door te voeren. Ik kan me voorstellen dat je in het kader van het energievraagsuk tot een zekere belastingverhoging komt, maar niet nu. Volgend jaar misschien". Daartegenover staat de me ning van CDA-fractieleider Lubbers. „Ik ben, evenals Zijlstra, voor een zo groot mo gelijke stabilisatie van de be lastingdruk. Maar als je bo venop Bestek '81 (f 10 miljard ombuigen) extra dingen moet doen, dan vind ik dat je op nieuw moet afwegen of je dat verantwoord kan doen en of de samenleving dat wil". Lijkt Rietkerk vooralsnog te kiezen voor - als dat noodzakelijk is - meer bezuinigingen, Lubbers ziet die mogelijkheid pas op de derde plaats: „Voor dit jaar is er niet veel meer te doen aan inkomensbeleid. Het wordt dit jaar passen en meten. Als het nodig is ter uitvoering van Be stek '81 en om de gaten die daarin zijn gevallen te dichten, dan kunnrn we bij de voor jaarsnota beperkte ombuigin gen bezien. Maar als er sub stantieel meer moet worden omgebogen, dan kies ik voor het middel van de belastingen. Voor 1980 zijn er naar mijn oordeel drie wegen: eerst een effectief inkomensbeleid, dan selectieve belastingverhoging en slechts indien de sociale partners die beide wegen niet willen gaan, extra ombuigin gen in de sfeer van de over- drachts- en overheidsuitga ven". Wanneer Lubbers denkt aan belastingverhoging, dan doelt hij op de indirecte (kostprijs- verhogende) belastingen. Voorwaarde daarvoor is wel, aldus de CDA-fractieleider, dat met de sociale partners wordt vastgesteld, dat die be lastingverhogingen niet wor den afgewenteld in de lonen. Lubbers wil dan ook selectieve verhoging: hogere BTW - niet de super-BTW die Van Agt door het hoofd speelt - en bijv. verhoging van accijns op ben zine, en van de bijzondere ver bruiksbelasting op auto's. Den Uyl denkt ook aan Zijlstra. maatregelen in de sfeer van de loon- en inkomstenbelasting. Hij is ervoor een deel van de inflatiecorrectie niet te laten doorgaan voor hogere inko mens. „Ik sluit verhoging van belasting op luxe goederen, ac cijnsverhoging van benzine niet uit. Maar dat alles in een samenhangend beleid om te voorkomen, dat de verhogin gen worden afgewenteld". Rietkerk wil ja noch nee zeg gen op de vraag of hij met be lastingverhogingen akkoord wil gaan. „In ieder geval nu niet. Volgend jaar maar eens zien. Maar ik zeg nu niet dat ik ervoor ben. Tegen verhoging van de loon- en inkomstenbe lasting hebben wij onoverko melijke bezwaren. Dat instru ment is dolgedraaid en verho gingen zullen effectief weinig opleveren". De lijn lijkt duidelijk: Lub bers wil pas in allerlaatste in stantie meer bezuinigen. Riet kerk wil eerst de problemen naar volgend jaar verschuiven door de noodremprocedure en kiest vooralsnog voor meer be zuinigen. De Uyl wijst meer bezuinigen af en benadrukt, als Lubbers, de noodzaak van een samenhangend inkomens beleid, waarin fiscale instru menten een rol kunnen spelen. Zijlstra heeft met zijn verslag niet bereikt, dat de toonaange vende politici op een lijn kwa men. Het zal ook wel het laat ste zijn, dat hij verwacht had. MAX DE BOK. Devoot schuifelt een groepje toeristen uit Luxemburg langs het wijwatervat. Zich nog van geen bezetting bewust lopen ze door naar het Maria-altaar, waar honderden waxine lichtjes branden. Plotseling zien ze een ongeschoren Turk, die hen ook nog een stencil door de tralies aanreikt. Als ze in de verte een volle waslijn ontwaren, staan ze sprakeloos. 1 Een oudere vrouw slaat een haastig kruisteken. Acht minuten later zit het gezelschap onthutst in de verwarmde tourbus uit Ettelbruck, Luxemburg. Sinds twee dagen is de altijd in de steigers hangende Sint Jan weer opengesteld. Mei is de Maria-maand. En dan stromen talloze pelgrims naar de Bos sche kathedraal voor een ro zenhoedje aan de voet van het pompeuze Maria-beeld. Van achter een tralie-hek slaan de Christen-Turken de Maria verering gade. Hun kinderen springen touwtje tussen de op- klap-bedden. Of klepperen luidruchtig over de betegelde vloer. „Van mij mogen ze vandaag nog opkrassen", bitst een geel wit gebandoleerde bewaker van de kathedraal. „Waarom kunnen ze zich niet koest hou den, zodat de pelgrims onge stoord tot Maria kunnen bid den". Als een VVV-informatri- ce nadert, krijgt de bejaarde bewaker bijval: „Steeds meer mensen raken geïrriteerd door hun aanwezigheid. Vooral de Boschenaren vinden dat de be zetting onderhand lang genoeg heeft geduurd. Hqever moet je gaan met je tolerantie? Toege geven, het zijn ook christe nen.." Tien uur. Achter in de kathedraal luisteren de Turken naar de radionieuwsdienst van het ANP. Hun nieuwe eisen zijn het belangrijkste onderwerp. Staatssecretaris Haars moet de asielaanvragen nogmaals on der de loep nemen. De strijd tussen de bezetters en het mi nisterie van justitie heeft veel weg van een juridische rodeo met staatsecretarid Haars als bokkend paard. Advocate Josien Haan: „De eisen zijn wat genuanceerder. In het begin eisten de Turken een collectieve verblijfsver gunning. En zoeits bestaat eenvoudigweg niet. We hopen echter dat mevrouw Haars de ze verlangens wel inwilligt. Anders kan het nog lang duren. Want aan solidariteit en aan motivatie is bij de bezetters geen gebrek". Over de groeiende irritatie zegt een van de leiders van de Syrisch-Orthodoxe Christen- Turken: „Wij kunnen geen 200 mensen muisstil houden. We proberen zoveel mogelijk re kening te houden met de Ma- ria-verering. Overigens wisten wij niet dat de maand mei ge heel in het teken van Maria zou staan". En over de bezetting: „We blijven hier totdat me vrouw Haars belooft, dat er van terugkeer naar Turkije geen sprake is". (Door Hans Toonen) Gisteren is het drie weken geleden, dat 200 Turken de St. Jan-kathedraal te Den Bosch kraakten. Aanleiding was het besluit van staatssecretaris van justitie, mevrouw Haars, een zestal illegale Turken naar hun vaderland terug te stu ren. Voor hun verweer, dat zij als Syrisch-Orthodoxe christe nen in het islamitische Turkije worden vervolgd, weigerde de staatssecretaris door de knieën te gaan. De 200 Turken verklaren zich solidair, omdat ook zij behoren tot de christe lijke minderheid in Turkije. Tussenkomst van bisschop Bluyssen noch steuntjes in de rug van instanties zoals Pax Christi, mochten mevrouw Haars vermurwen. Medio deze week legde het advocaten- collectief namens de „kathedraal-Turken" een genuan ceerd pakket met eisen op-„Haars" bestuurstafel. Als de staatssecretaris toezegt de lopende en afgedane asielaan vragen van Christen-Turken te heroverwegen, dan is de monumentale Sint Jan nog dezelfde dag bevrijd van deze vreemde kostgangers. De Sint Jan lijkt op een veldhospitaal. Tweehonderd bedden met elk minstens drie dekens. Zes toiletten. Twee honderd handdoeken. Drie EHBO-ers in de sacristie. En 25 huisvrouwen in Den Bosch, die de vuile was verzorgen. Aan solidariteit geen gebrek. „Wel aan geld", zegt Betsy Thijssen van het speciaal voor deze bezetting opgerichte Ac tiecentrum Syrisch-Ortho doxe Christenen. „De eerste dagen zorgden de bezetters zelf voor de maaltijden, die hoofdzakelijk uit brood be stonden. Geen wonder, dat er een handvol met buikklachten in het ziekenhuis belandde. Met Pasen zijn wij van het Ac tiecentrum voor ze gaan ko ken". Die middag biedt het kerk- menu: aardappelsalade met twee frikadellen. En yoghurt na. „Elke bezettingsdag kost zeker 1200,-. Omdat ze door him eigen geld heen zijn, leg gen wij die centen op tafel", zegt Betsy Thijssen. „De kin deren en vrouwen hebben we verhuisd naar de verwarmde kapel De Goede Herder. De mannen trotseren de steen koude kathedraal. Maar een vakantieoord is het nog steeds niet". Als ik naar de twee dweilen de Turkse vrouwen kijkt, glundert Betsy Thijssen: „Het zijn zeer propere mensen. De kerk heeft nog nooit zo geblonken. Dat heeft de koster zelf gezegd". Een Duits sprekende Turk drukt me een Turks dagblad onder de neus. Een columnist van het dagblad „Tercüman" fulmir ert over de uitnodiging van de burgemeester van Izmir aan paus Paulus Johannes om zijn stad te bezoeken. De jour nalist herinnert aan de bar baarse kruistochten en noemt de uitnodiging een belediging voor de moslems van Izmir. „Mevrouw Haars moest eens beter Turkse kranten lezen. Dan wist ze hoe wij christenen als paria's worden behan deld", concludeert de bezetter. Een Brabantse Maria-ver- eerster: „Natuurlijk heb ik ook voor de Turkse bezetters gebe den. Ach, dat geroezemoes stoort me niet zo. Ik vind het wel erg dat zij onze Sint Jan bezet hebben. Maar ik vind het veel erger dat zij niet in vrij heid hun geloof kunnen belij den". Een van de biechtstoelen is ongevraagd tot broodkast om gedoopt. „Zo blijft ons brood langer vers", grijnst een onge schoren Turk. verontschuldi gend. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Economische Zaken zal de Nederlandse banken vragen niet al te kwis tig te zijn met cadeautjes voor klanten die een rekening ope nen. Het geven van horloges, radiootjes, spelletjes en derge lijke is in feite concurrentie van de detailhandel, die van de verkoop van dit soort zaken moet leven, aldus een woord voerder van het ministerie van Economische Zaken. (ADVERTENTIE) y. v U kunt kiezen uit vele spaarmogelijkheden, ook met dagelijkse renteberekening. Rente vanaf terwijl u praktisch direct weer over uw geld kunt beschikken. En zelfs voor spaardeposito's bij 6 jaar vast Wilt u er meer over weten? Een uitgebreide brochure met alle 17 spaarvormen hebben wij voor u klaar liggen. Vraag hem aan of loop even binnen bij één van onze kantoren of spaaragentschappen. 4811 ZG Breda. Veemarktstraat 44. tel. (076) 22 58 44 4701JS Roosendaal, Molenstraat 8. tel. (01650) 4 09 70/4 09 71

de Stem | 1979 | | pagina 5