Egypte vraagt om Islamitische top examens (landdag voor rood-harigen Slapende wachten Libanon-gangers voor krijgsraad IJzeren Maggie n TfLtUCiZn VRIJE TIJD WATERSPORT KIJK UIT 'T BEKIJKEN WAARD Huurverhoging toch 5 procent D, Ambulant past niet in mavo-3-kraam MILD VONNIS VERWACHT bïnneriland buitenland EINDUITSLAG BRITSE VERKIEZINGEN commentaar DODE BU AANVAL IN SOWETO OPLEIDING HUISARTSEN LAAT TE WENSEN OVER Platenschieter beschoten LBO LDS MEAO HAVO VWO ET A-leider gewond bij aanslag en Daar gaat het om in onze consumenten, bijlage „KIJK UIT" van 15 MEI A.S. Interessant voor abonnees en adverteerders i i 'i'N DE STEM VAN ZATERDAG 5 MEI 1979 -serie. 18.45 Re- 0 Journaal. 19.33 it. 20.15 Infor- Jramma. 20.20 I reportages. 21.00 15 Tatort, tv-se- hformatief pro- 5 Journaal. 23.00 j ramma. 23.45 Re- Journaal. >LAND II :amma-overzicht. I age. 13.00 Amu- ramma. 13.45 gazine. 14.15 Ac- magazine. 14.40 j serie. 15.10 tamma. 15.40 5.45 Liefdadig- j nma. 16.00 Re- .30 Filmportret, ragmenten. 18.00 I 5.02 Sport. 19.00 rogramma. 19.15 Colts, tv-serie. aal. 20.10 Parle- I irzicht. 20.30 Do- serie. 21.15 Docu- •ie. 23.30 Journaal 35 Reportage. 0.20 3IË (NED. UITZ.) rmatief program-1 Eucharistieviering, j ifrontatie. 12.00 zicht voor slech-1 14.30 Open School. I erserie. 15.25 Black serie. 16.10 Sport- 17.25 Sportuit- 50 Informatief ma-1 8.30 Kinderserie! lumentaire. 18.50 I lire serie. 19.40 Me-1 19.45 Journaal. I tprogramma. 20.30 I ïgsroute, tv-serie. I portret. 22.10 Jour-1 irtprogramma. .GIË (FR. UITZ.) ormatief program- Programma voor nden. 10.30 Infor- gramma. 11.00 Pau- iscussieprogramma. naai en weerbericht, sieke orkestmuziek. >ne Lupin, tv-serie. terserie. 15.05 Spel- a. 16.00 Onbekend. ;ch. 17.30 Cultureel 18.00 Onbekend etour du Saint, tv- 0 Kleuterprogram- Regionaal magazine, rbericht. 19.30 Jour- Programma-over- 00 Spelprogramma irtprogramma. 22.45 HILVERSUM - Op 16 mei organiseert de VPRO-radio een landdag voor roodharigen. Plaats van handeling is, toepasselij ker kan het nauwelijks, de Peking-tuin in Baarn. Het radio-pro- gramma a Villa VPRO zal 2.5 uur lang rechtstreeks van dit gebeuren berichten. De VPRO heeft zoveel mogelijk (bekende) roodharigen ge vraagd op de landdag aanwezig te zijn. Niet iedereen heeft posi tief geantwoord, zoals André van Duin, die heeft laten weten helemaal niet met frustraties te kampen ten aanzien van zijn haarkleur. Wel komen onder meer het WD-Tweede-Kamerlid Annelien Kappeyne van de Coppello, voetballer Oekie Hoekema, cineast Thijs Ockersen, musicus Herman de Wit, publicist Wim Noord- hoek, componist Peter Schat en TROS-dj Ferry Maat. Thema's die onder meer tijdens een forum-discussie ter sprake komen, zijn jeugdtrema's, vigment, solidariteit, kleurspoelingen en erfelijkheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De krijgs raad te velde, die binnen af zienbare tijd naar Libanon gaat om daar strafbare fei ten te behandelen die door Nederlandse VN-soldaten zijn begaan, zal naar ver wachting mild vonnissen. Dat is de verwachting in Haagse defensiekringen. De krijgsraad krijgt voor namelijk wachtdelicten te behandelen. Een vijftal sol daten is tijdens de wacht in slaap gevallen. Dat is echter voor een groot deel terug te voeren op het tekort aan infante risten met als gevolg dat de soldaten lange diensten moeten draaien. Als andere „verzachtende" omstan digheid geldt, dat Neder land niet in oorlog is. Enorme winst voor de Tories LONDEN (DPA) - De voorlopige einduitslag van de verkiezingen voor het Britse Lagerhuis luidt: (tussen haakjes de zetelverdeling van 1974): Conservatieven: 43.9 procent-339 zetels (276); Labour: 36.9 procent-268 zetels (319); Liberalen: 13.8 procent 11 zetels (13); Schotse nationalisten 1.6 procent 2 zetels (11); Welsh nationalis ten 0.4 procent - 2 zetels (3); Ulster unionisten en overigen: 3.4 procent - 13 zetels (13). De opkomst was 76 procent, vergeleken met 72.8 procent in 1974. De conservatieve partij heeft dus een ruime meerderheid gekregen, zodat mevrouw Thatcher verzekerd is van een comfortabele re geringsmeerderheid in het Lagerhuis, dat in totaal 635 zetels telt. !OS: 14.02 (S) Disco- OS: 17.02 (S) De Na- iitparade. 19.02 (S) KRO: 21.02-24.00 dreams. LVERSUM TV euws. 8.02 (S) Vroeg 9.00 Nieuws. 9.02 (S) teligiosa. 10.00 (S) Nederlands Concert- Klassieke pianomu- 0 (S) Für Elise. 13.00 era-matinee. 14.00 4.02 (S) Concerten op gmiddag: Concertge- kest, Nederlands Ka- en Collegium Vocale et piano: Klassieke 14.52-15.10 Pra- muziek). 16.00-17.00 :a Nova. !L (NED. UITZ. IN I STEREO) Nieuws, weerbericht delingen. 12.10 Amu- jrogramma. 13-00 weerbericht en mede- 13.15 Lichte orkest- 13.30 Cultureel pro- 14.00 Nieuws. 14.03 en belcanto. 15.00 ogramma. (17.001 17.45 Sportuitslagen, leuws). 18.30 Religieus ima. 19.00 Nieuws en icht. 19.15 Liedjes- ima. 20.30 Lichte mu- .00 Nieuws. 21.05 Do- lire. 21.40 Lichte mU; 22.00 Nieuws. 22'°j! irogramma. 23.001 23.05 Jazz)' 3.45 Nieuws. JSSEL (FR. UITZ.) Nieuws. 13.30 AmU' jprogramma. h 15.00 Nieuws. 15.04 en muziek. 17.00 Nieuws. 17.05 luziek. 18.00 Nieuws. Nieuws. 19.30 Deva- programma. (20.00, en 23.00 Nieuwst 3.45 Nieuws. NDR/WDR Nieuws. 12.30 (S) Po- klassieke muziek, l4-0 14.10 (S) Operafrag; i. 16.00 Nieuws. 1°-"3 •zoekprogramma, l8-™ 3.18.05 (S) Dansmuziek Nieuws. 20.15 Sport (S) Amusementspt0" ia. 21.45 (S) Licht pro- ia. 22.15 (S) Lichte or* ïziek. 23.00 Nieuws- (S) Lichte muziek i 1.00, 2.00 en 3.0» s). 3.05 (S) Lichte mu' 4.00 en 5.00 Nieuws)- 3) Lichte muziek, (fi*" s). Margaret Thatcher voor de deur van Downing Street 10 in Londen, de ambtswoning van de Britse premier. DEN HAAG - De huurver hoging per 1 juli zal gewoon vijf procent bedragen. Giste ren zijn de laatste juridische onzekerheden daarover door minister De Ruiter (Justitie) weggenomen. Ook het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening liet we- i>, <4 ^AmmAntooi' ten, dat het eerder in het par lement overeengekomen per centage van vijf procent huur verhoging recht overeind blijft staan. Voor oud-staatssecre taris Marcel van Dam (PvdA), die eergisteren de kwestie aan zwengelde, is daarmee „de kous af". '-'e overtuigende overwinning van Margaret Thatcher is ei- Qenlijk een mijlpaal in de geschiedenis van de emancipatie der wouwen. Voor de homo politicus is het daarom maar tragisch dat het hem of haar niet gegund is voluit te juichen. Maar eeq rechtste vrouw is ook een vrouw en daarom is een felicitatie aan het adres van alle vrouwen - rechtste en linkse - toch op 2'jn plaats. Europa's eerste vrouwelijke premier mag nu laten zien wat ze kan. Er wacht haar in Groot-Brittannië een zware taak en ze heeft die, tijdens haar campagne, zelf nog zwaarder belast. ze wil ten strijde trekken tegen de bureaucratie van het „slui pende socialisme". Ze wil het vakbondswezen hervormen - inperken in feite-en het particulier initiatief aanmoedigen. Het 2'jn geen modern klinkende slogans geweest, welke „IJzeren Maggie" in Downing Street 10 hebben gebracht. En dat ze j daarbij - in tegenstelling tot Harold Wilson de vorige week - I P°k nog mag steunen op een absolute meerderheid in het Lagerhuis, onderstreept - méér nog dan de ellende van de af9elopen stakingswinter - het failliet van het Labour-experi- ment. e vraag is echter wat Margareth Thatcher daar nu tegen- over gaat stellen. De eerste reacties van de vakbonden zijn Wéinig bemoedigend, maar ook niet onverwacht. Geen enkele Politieke leider van de Conservatieve Partij van na de oorlog heeft ooit een zo rechts getinte verkiezingscampagne durven v°eren als mevrouw Thatcher deed. Of die ook zal uitmonden ln een uitgesproken rechtste politiek is twijfelachtig. Al gauw 2a| blijken dat ook in Groot-Brittannië de marges uiterst smal en bestaande structuren zeer taai. Ook in vakbondsland. ™atde Britten betreft: die hebben slechts duidelijk gemaakt dat 2ehet anders gedaan willen hebben dan het door Callaghan en ""'Ison is gedaan. Maar hoe ze het gedaan willen hebben, is s|echts duidelijk voor degenen die Thatcher's woorden uit de aarupagne wat al te letterlijk hebben genomen. °e stijging van het Pond Sterling zal wel niet zolang doorgaan. (Van onze redactie buitenland) LONDEN - Na een overtuigende verkiezingsoverwinning van de conservatieve partij heeft koningin Elizabeth gisteren Mar garet Thatcher belast met de vorming van een nieuwe regering. Zij wordt de eerste vrouwelijke premier van Groot-Brittannië, en van Europa. Na de audiëntie in Buckingham Palace begaf mevrouw That cher zich direct naar Downing Street 10, de ambtswoning van de premier, waar ze de juichende omstanders zichtbaar ontroerd beloofde zich volledig te zullen inzetten om te voldoen aan de gewekte verwachtingen. Eerder op de dag had de verslagen Labour-premier James Callaghan zijn neder laag toegegeven en zijn op volgster gelukgewenst. „Het is een groot ogenblik in de ge schiedenis van het land dat nu een vrouw dit ambt bekleedt", aldus Callaghan. Hij weet de nederlaag van zijn partij aan de stakingen en arbeidsonrust waardoor Engeland de afgelo pen winter is geteisterd. Na zijn persconferentie vertrok de 67-jarige Callaghan naar zijn boerderij in Sussex, Zuid-En- geland. De vakbonden, die nauw verbonden zijn met de La- bourpartij, reageerden teleur gesteld op de ruime conserva tieve stembuszege. Maar voor zitter Tom Jackson van de overkoepelende vakcentrale TUC zei dat de vakbeweging geen sabotage of obstructie zal plegen tegen de nieuwe rege ring. Ook David Basnett van de bond van gemeentepersoneel, die sprak van een „treurige dag voor Engeland", kondigde aan dat zijn leden geen actie zullen voeren voor politieke doelein den. De leider van de machtige bond van metaalarbeiders, Terry Duffy, beklemtoonde dat het akkoord dat de TUC heeft besloten met de Labour- regering nu „een dood docu ment is". Verschillende vak bondsleiders lieten wel door schemeren dat een confronta tie dreigt als mevrouw That cher haar plannen om de vak beweging aan banden te leggen uit wil voeren. De nieuwe pre mier heeft aangekondigd dat ze een eind wil maken aan de „closed shop" (verplicht vak bondslidmaatschap) en het posten bij stakingen wil inper ken, de bonden mogen volgens deze plannen pas een staking uitroepen nadat de leden zich daar in een geheime stemmmg voor hebben uitgesproken. Grote tevredenheid heerste daarentegen in de „city", het financiële zenuwcentrum van Londen. Op de Londense ef fectenbeurs werd een record stijging van de aandelenkoer sen genoteerd. De secretaris generaal van het Britse werk geversverbond, CBI, John Methven riep zijn landgenoten op de nieuwe regering een kans te geven haar program uit te voeren. De twee belangrijkste bui tenlandse problemen waar voor de nieuwe Britse premier, Margaret Thatcher, zich ge plaatst zal zien zullen Rhode- sië en de EEG zijn. In Brussel is haar verkiezingsoverwinning gisteren met instemming be groet. De EEG verwacht van de regeringswisseling in Lon den een matiging van de harde koers die Labour in Brussel in geslagen had. Maar tot een fundamentele wijziging zou het echter niet komen daar Margaret Thatcher in Brussel niet precies als een geënga geerd „Europeaan" wordt be schouwd. In Rhodesië noemde premier Ian Smith de overwinning van Thatcher,.goed nieuws". Maar hij voegde er voorzichtig aan toe „ik geloof niet dat de Rho- desiërs zo kortzichtig zijn dat zij denken dat er nu sprake zal zijn van een complete wijzi ging van het Britse standpunt jegens Rhodesië. In Zuid-Afrika zei de natio nale radio dat het enige kwade ding rond de Britse verkiezin gen was dat David Owen niet zijn parlementszetel had ver loren. ADVERTENTIE electrisch vakgereedschap ÉiÜ JOHANNESBURG (RTR) - De politie heeft gisteren de zwarte woonstad Soweto bij Johannesburg uitgekamd op zoek naar drie guerrillastrij ders die een gewapende aanval hadden gepleegd op een poli tiebureau waarbij een politie man gedood werd en twee zwarte politiemannen en drie burgers gewond werden. De aanvallers zouden pamfletten hebben achtergelaten die wa ren uitgegeven door het verbo den Afrikaanse Nationale Congres^ ANC. De aanslag volgde op de op hanging vorige maand van een gperrillastrijder van het ANC Solomon Mahlangoe, die ter dood veroordeeld werd wegens zijn aandeel in de moord op twee blanke mannen tijdens een schietpartij met de politie in 1977. MAASTRICHT (ANP) - De discussie over een spoedige verbetering van de huisartsen opleiding in Nederland ver draagt geen langer uitstel meer. Dit is de hoofdconclusie van een vierdaagse congres in Maastricht dat gistermorgen werd besloten en waaraan 250 studenten en medewerkers van alle Nederlandse medische fa- cultaiten hebben deelgeno men. De titel van dit congres was: misvorming of vorming. Vol gens de congressisten dient het accent op het eerste deel te vallen omdat er nog wel wat ontbreekt aan de huidige op- leiding voor huisartsen. DE MINISTERRAAD is gis teren akkoord gegaan met een wetsvoorstel waarin wordt voorgesteld de regeling inzake het beklag wegens het niet ver volgen van strafbare feiten te herzien. In het ontwerp krijgen betrokken partijen in de be- klagprocedure meer rechts waarborgen. Op de rijksweg Den Bosch - Nijmegen bij Geffen hebben onbe kenden een camera waarmee automobilisten die door rood licht rijden worden gefotografeerd, met kogels doorzeefd. Hoe groot de schade aan het 50.000 gulden kostende apparaat is, is niet be kend, maar het bedrag zal ongetwijfeld hoger zijn, dan de moge lijke bekeuring die de dader door toedoen van de camera aan zijn broek heeft gekregen. (Van onze redactie buitenland) CAIRO - Egypte heeft aan gedrongen op een topconfe rentie van Islamitische staats hoofden ter bespreking van de Arabische sector van Jeruza lem, volgens dat land een hoeksteen voor de vrede in het Midden-Oosten. In een in Cairo door het ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven verklaring staat dat de volgen de week dinsdag in Marokko beginnende bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de Islamitische lan den „haar inspanningen moet richten op de kwestie van de bevrijding van de Arabische sector van Jeruzalem". Egypte zou bereid zijn deze bijeenkomst bij te wonen mits zij zich wijdt aan het voorbe reiden van een Islamitische top „om de historische verant woordelijkheid op zich te ne men van het terugwinnen van de heilige stad Jeruzalem in plaats van negatieve stand punten te bepalen". De Egyp tische verklaring heeft waar nemers in Cairo verbaasd, aangezien aan een islamitische topconferentie uiteraard ook Arabische leiders zullen deel nemen, die de diplomatieke betrekkingen met Egypte heb ben verbroken uit protest te gen het Egyptisch-Israelische vredesverdrag. Diplomatieke kringen tekenden hierbij aan dat Sadat door om een Islami tische top te verzoeken kenne lijk probeert het isolement van Egypte binnen de Arabische Wat al eerder bij havo-En gels en vwo-Frans duidelijk werd, zijn het vooral de moei lijke formuleringen en „vreemde" woorden die het de kandidaat lastig maken. Gis teren was dat bij handelsken nis mavo 3 het geval. Om opga ve 4 te kunnen beantwoorden, moest men de betekenis van het woord „ambulant" ken nen, maar dat behoort niet tot de woordenschat van de mavo 3. Men kan zich afvragen of het bij dit vak nu echt om handels kennis gaat of dat het eerder een testen is van het Neder lands of de techniek van het lezen. (Koenen geeft voor „ambulant": geen vaste staan plaats hebbend of heen en weer trekkend. Het antwoord was dus kramenmarkt). Mavo 4 had het met handelskennis iets gemakkelijker, ofschoon ook hier nogal wat fouten werden gemaakt, voetangels en klem men zaten in de meerkeuze vragen. (Item 34, waar velen bruto winst berekenden van de omzet in plaats van de inkoop prijs: item 39, waarbij de pre mie over drie maanden moest worden berekend en velen de jaarpremie als antwoord heb ben gegeven). Mavo 3 had het ook met Duits wat moeilijker dan mavo 4, maar over het al gemeen vond men het vrij re delijk. Zowel Ito, lhno, leao als llo moesten zich gisteren eveneens over Duits buigen. Het was pittig werk opklimmend in moeilijkheidsgraad van opga ve 1 naar 4 De onderwerpen lagen lekker in de belangstel ling en gingen over: de boer derij als attraktie voor stads mensen; een Nederlands-Duits grensincident; leven op een supertanker en een verhaal in de trant van: van krantenjon gen tot miljonair. Het leao had daarnaast handelskennis I. Onder meerkeuze vragen wa ren er enkele van veel te moei lijk karakter. Het Ito had na tuurkunde (mechanica), dat aardig wat inzicht vroeg. De lagere agrarische school had eveneens natuurkunde en wel elekriciteit en elektronica. Wel te doen, maar toch vrij pittige opgaven. Het meest gevreesde, maar minst vervelende vak, waren kennis, heeft de kandidaten over het algemeen tevreden gesteld. De vragen waren vrij moeilijk, maar toch niet onmo gelijk. De opgaven Duits wa ren van een behoorlijk niveau en konden binnen de tijd (van anderhalf uur) worden ge maakt. Ze lagen goed in de LDS-sfeer en handelden over een groot warenhuis en over de rol van de etalage bij de ver koop. De Engelse correspondentie bij het MEAO behelsde het schrijven van twee brieven. De eerste over eeri projectontwik kelaar, die benaderd wordt door een bouwmaterialenhan- del uit Koeweit, en de tweede over een Nederlandse land bouwer, die zich tot een ma kelaar in onroerend goed te Aberdeen wendt. Het werk was behoorlijk pittig, idioma tisch lastig, aangezien er nogal wat technische termen in voorkwamen. Recht 2 was bij zonder moeilijk. Er werd van de kandidaten meer verwacht dan terecht is. Het ging over een stuk geschiedenis van staatsrecht en bestuursrecht. Bij bedrijfseconomie en cal culatie hadden de leerlingen nogal wat te stellen met de be rekeningen. De verhouding tussen de theorie en de toepas sing daarvan was redelijk. Het Duits bij havo had vijf zeer gevarieerde onderwerpen die op het eerste gezicht niet moeilijk waren. Ze gingen over sport, politiek, schilderkunst, literatuur en (flat)bouw. De economie-opgaven konden door de gemiddelde leerling redelijk worden gemaakt. De derde, over de belastingen, lag aardig in de interessesfeer. Duits bij VWO had weinig variatie, was pittig en sloot niet aan op de interessesfeer. Met name in tekst 3 (over de scheiding der machten) zaten zeer moeilijke woorden, die alleen door mensen met klas sieke talen konden worden thuisgebracht. Bij economie I was de eerste opgave actueel en voor 60% goed te beant woorden, opgaven 2 en 3 kun nen'geen problemen hebben opgeleverd. wereld te doorbreken. Een an dere mogelijkheid acht men dat Sadat Arabische en Isla mitische landen achter zich wil krijgen om meer druk om Is rael te kunnen uitoefenen. Is rael heeft Egypte gisteren la ten weten dat de akkoorden van Camp David het land niet verplichtten zich terug te trek ken van de westelijke Jordaan- oever, de strook van Gaza en de hoogte van Golan. Het zei dat zijn leger daar in „bepaalde veiligheidslokaties" zal blij ven. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken reageerde op een ver klaring uit Cairo van donder dag waarin gezegd werd dat Israels instemming met alge hele terugtrekking uit de Smai ingevolge het kort geleden ge tekende vredesverdrag een precedent is dat op andere be zette gebieden van toepassing is. Volgens de woordvoerder was op de top in Camp David overeengekomen dat het Is raëlische leger op de westelijke Jordaan-oever en in de strook van Gaza zal blijven zelfs na het verlenen van autonomie aan de Arabische bewoners daar. Heepoppelepee, dacht ik gistermorgen toen ik de krant opensloeg. Mevrouw de staats secretaris Smit-Kroes zegt dat het CDA de VVD los zal laten na een eventuele nederlaag tij dens de Europese verkiezin gen. Het CDA op de achterste benen natuurlijk. Woedend zelfs. „Dat pikken we niet", riepen de mannebroeders in koor want als het waar zou zijn zou het natuurlijk niet zo mooi zijn. „Lubbers zegt wel meer", bracht Nelie Smit-Kroes te berde. Waarop de wijze heren Wie gel, Rietkerk en Korthals-Al- tes een gesprek aanvroegen met mevrouw de staatssecreta ris. „Maar Nelie dan toch, je hebt ons doen schrikken. Heb je die geheime brief die binnen het CDA zou circuleren wer kelijk gelezen?", vroegen de drie wijze heren angstig. „Ja", zei Nelie, mevrouw de staatssecretaris, „maar nu jul lie zoveel druk op mij uitoefe nen wil ik wel zeggen dat ik de tekst verkeerd geïnterpreteerd heb of woorden van gelijke strekking die jullie dan maar moeten verzinnen. Ik zal mijn beschuldiging wel intrekken als jullie dat willen". Zou het zo gegaan zijn? Drie barse heren met sigaren tegen een mevrouw de staatssecreta ris? Dat zal wel het „geheim van de WD" blijven denk ik. En inmiddels zit het land weer met een hoop onrust om niets. Daar zou mevrouw Haars eens iets tegen moeten doen. Maar goed, we kunnen weer rustig gaan slapen in het week einde. Er worden dus géén vuile spelletjes gespeeld in de politiek. Allemaal begrepen? Nou dan. MERIJN BIARRITZ (DPA) - Bij een aanslag in Biarritz is gisteren de Spanjaard Omin Iturbe Abasolo gewond geraakt. Itur be wordt beschouwd als een van de leiders van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA. Hij werd bij de aanslag door twee schoten getroffen. Advertentie-opdrachten voor deze uitgave ont vangen wij graag vóór 10 mei a.s.

de Stem | 1979 | | pagina 3