1STER '79 GREIS E RUIF m INDE OLIEDEN euwe stijl Met vernieuwd Kurhaus en nog veel meer JULI IBiBIl ÏOLLEGE Zaterdag 5 mei 1979 PREGIES zestig jaar na Versailles wordt een Duitse „kolonie" in ere hersteld: Scheve- ningen krijgt weer aanzien als toe ristische bad plaats. Badkoets Hotel Huiskamer Casino Modern I I t VAKANTIE. D- en PONY- i gedeelte van bs en duin, en jn per week - lichtingen 7 wij een oernooi. Londen klas hotel vijzen ekingen 3reda n 145786 onderwijs te der haar bestuur r, een akte A ter >1-4599) richten aan het Be ing, Prins Hendrik- Jonksveer. Atheneum-Havo vrij. uit Nog maar zeven jaar geleden was Scheve- ningen zo dood als een Pier, nadat Reindert Zwolsman, de bad gasten als zand door zijn vingers had laten wegglippen. Wil de laatste toerist het licht uit doen? Ook het Kurhaus, ge zicht van Scheveningen, leek er aan te moeten geloven: de slopers stonden klaar. Dankzij acties van de plaatselij ke bevolking, werd het bouwvallige complex echter op de monumen tenlijst geplaatst. En even later sloten de ge meente Den Haag en de Verenigde Bedrijven Bredero een overeen komst tot herontwikke ling van Scheveningen. Bredero nam het Kur haus voor enkele tien tallen miljoenen guldens over van Zwolsmans EMS. Het Kurhaus was weliswaar gered, maar aan de melancholieke sfeer van het uit de kluiten gewassen vis sersdorp was voorgoed een einde gekomen. en 10 dagen na het chten aan g Katholiek Voortge- Roosendaal, Boule- loosendaal. iuw ellevoetsluis en jieden: voor Helle- an de Branding (uit- Struyten) telefoon )0 uur 01848-1540, et werk aan de Vis- -153022 of na 19.00, mogelijk. prospectus t prospectus lellen: 013-324550 ,.Dag, Scheveningen, dag..." zong Wim Kan al een aantal jaren geleden. En hij voegde er in een conference aan toe dat Nederlands meest gerenommeerde badplaats eruit zag alsof ze gisteren was afgebrand. Maar ziehet wonder is geschied. Scheveningen heeft zich weer opgericht en werkt koortsachtig aan het herstel van zijn oude glorie. Dinsdag a.s. wordt het geheel heropend en daar blijft het niet bij. Onze redacteur Mick Salet spelde Scheveningen op de hoogte van wat er gebeurd is en nog gebeuren gaat. Scheveningen nieuwe, gouden toekomst Begin vorige eeuw was Scheveningen een vis sersdorp, waar op Hoop van Zegen nog geen to neel was. In 1818 bracht ene i Pronk het toerisme tot ontwikkeling door aan het strand een badhuis te openen waar men zee- j baden kon nemen. Vol gens de preutse bon-ton i van toen werd men in j een speciale koets het water in gereden, om na enige tijd in het heilza- me nat verwijld te heb ben, weer terug te wor- j den gereden naar de kleedhokjes: zelfs de grootste gluurder had geen stukje bloot kun nen zien. Maar Pronk wist wat I van ontwikkelingswerk af en de toeristenstroom naar Scheveningen-bad kwam goed op gang. In 1884 was er be hoefte aan een flink ho tel. De Duitse architec ten Ebert en Henkenhaf gingen aan de slag en een jaar later werd het eerste Kurhaus netjes opgele verd. Kosten: zeshon derdduizend gulden. Lang zou het gebouw het niet maken. Een jaar later al viel ergens een spirituslampje om en het Kurhaus brandde tot op de grond af. Nauwelijks waren de resten uitgesmeuld of men begon al aan de op bouw van het hotel. In negen maanden werd het Kurhaus herbouwd, met enkele veranderin gen door de architecten. Die onbegrijpelijke korte bouwtijd heeft bij de restauratie van het Kurhaus voor het nodige extra werk gezorgd. Het Kurhaus was voor een flink deel opgetrokken uit hout, massief lijkend metselwerk bleek een opeenstapeling van metselwerk en natuur steen, wanden bleken Van riet en ook het reeklimaat was de ste vigheid van het gebouw hepaald niet ten goede gekomen. Daarom besloot men enkele jaren geleden de yleugels van het Kur haus te slopen om ze daarna opnieuw te bou ten, met een extra ver- dieping. Het midden stuk, met de Kurzaal, ^on blijven staan om gerestaureerd te wor den. Den Haag ligt (tram 8 en 9), met musea en Madu- rodam. De nieuwe Kurzaal: voor iedereen vrij toegankelijk ÏT3 Het resultaat mag er wezen. En blijven, want in plaats van del snel aangetaste negentiende eeuwse materialen, heb ben de bouwers nu nau welijks verwoestbaar beton gebruikt. Alles bij elkaar kostte de forse face-lift van het Kurhaus een slordige 115 miljoen gulden, waarvan de helft is be taald door de~ overheid. De belangrijkste be woners van het ver nieuwde Kurhaus zijn de Steigenberger Hotel Gesellschaft en het der de Nederlandse casino. Steigenberger is, zoals de naam al doet vermoe den, een Duits bedrijf en de directeur van het Kurhaus-hotel, Walter Mankel (45) steekt dan ook niet onder stoelen of banken dat zijn 460 bedden in de eerste plaats voor vermoeide Duitsers bedoeld zijn. „Wij hebben een goe de grip op de Duitse markt, zowel op reisor ganisaties als op indivi duele relaties. Het is dan ook zo dat tweederde van onze gasten Duitsers zullen zijn: toeristen en zakenlui", aldus Man kel. De Duitse directeur wil van het Kurhaus een vijfsterren-hotel maken en het lijkt dan ook lo gisch dat het hotel niet bewoond gaat worden door die Duitsers, die dagenlang een kuil op het strand bezet houden, maar door Duitsers met een dikke Mercedes, zo weggelopen uit een be kende reclamespot. De prijzen zijn er ook naar: een eenpersoons kamer kun je krijgen voor 125 gulden per nacht en voor een twee persoonskamer leg je tussen de honderdzestig en tweehonderd mark, pardon: gulden neer. En het zit er in dat die prij zen nog wat verhoogd worden als over enige jaren de slopers en de bouwvakkers uit Sche veningen wegtrekken. Maar gelukkig heeft ook de gewone Neder landse belastingbetaler de mogelijkheid te ge nieten van de vijftig miljoen subsidie die in de restauratie is gestopt. De prachtig herstelde Kurzaal is voor iedereen vrij toegankelijk en moet als „huiskamer" van Scheveningen gaan fungeren. Het is werkelijk een genot om in deze fraaie zaal een pilsje (f 2,50) of een kopje koffie (twee gulden) te drinken en onder de glazen koepel en de fraaie fresco's de geschiedenis van het Kurhaus aan je voorbij te laten gaan. Dromend in de gran deur van de Kurzaal, zou het niet vreemd zijn als Louis Couperus zou ko men binnenwandelen. Van oude menschen, de dingen die voorbij gaan: de negentiende eeuwse adel, die hier flaneerde, de hele Haagse schil- derskliek, de gebroeders Maris, Israëls en Toorop, ze horen allemaal bij de sfeer die de Kurzaal ademt. En het is ook die sfeer die er voor zorgt dat veel mensen op weg naar de „huiskamer" plotseling omkeren: O, ik ben hier zeker ver keerd! Zij moeten zich maar realiseren, dat deze zelf de zaal een generatie geleden bijna werd af gebroken bij muziek van de Rolling Stones: I can get no satisfaction. Het hotel en de Kur zaal worden al enige weken gebruikt, maar de officiële opening vindt pas de komende dins dag, 8 mei, plaats. Aan vankelijk was het de be doeling dat koningin Juliana de opening zou verrichten, maar dat werk wordt nu overge nomen door prinses Beatrix, vergezeld van staatssecretaris Haze- kamp. En het blijft niet al leen bij het Kurhaus- hotel. Over enkele maanden wordt in het Kurhaus, na Valkenburg en Zandvoort, het derde en grootste casino van ons land geopend. Hier kan men dan van 's middags twee tot 's nachts twee roulette en Black Jack spelen aan 24 tafels. De minimum-in zet bij roulette is twee gulden. Voor datzelfde bedrag loop je overigens vierhonderd meter de Noordzee in via de Pier. Is het buiten te koud, dan kan de toerist vanaf volgende maand het nieuwe Scheveningse golfbad bezoeken, waar hij, dankzij de techniek, in een zoetwater-bran ding kan zwemmen of in een wervel- en bruisbad met onder water mas serende stralen Nu we toch op de toe ristische toer zijn: de Scheveningse haven viert dit jaar haar 75ste verjaardag, onder meer met een extra feestelijke tentoonstelling in het Scheveningse museum, en met van 11 tot 26 mei, het bezoek van een groot aantal buitenlandse zeiljachten aan de ha ven. Besluiten we dit VVV- praatje met de medede ling dat in de haven een aantal boten ügt, waar mee sportvissers kunnen gaan zeevissen en dat vlakbij Scheveningen Als we even de zorge loze toeristische paden verlaten en in het echte Scheveningse dorp gaan kijken, dan treffen we niet zulke blijde ge zichten. Jonge Scheveningers, zien met lede ogen toe hoe de prijzen van be staande huizen in het oude stadje omhoog vliegen naar een hoogte die slechts voor specu lanten en projectont wikkelaars te betalen is. „En de nieuwe huizen, die gebouwd worden zijn onbetaalbaar", zegt een jonge Scheveninger, die bij zijn ouders woont en zijn trouwplannen al twee keer heeft opge schoven. Het gaat aan The Hague-Beach net als in andere badoorden: de oude bewoners wor den door de toeristenin dustrie weggedrukt. „Als het mooi weer is, kan ik mijn auto niet voor de deur kwijt", zegt een werkloze visser, die liever zag dat al het geld dat in de verbouwing van Scheveningen ver dwijnt aan de vis sersvloot ten goede zou komen. Zijn vrouw is bang dat ze niet in het dorp kun nen blijven wonen: „Als ze willen kopen ze alles hier op", zegt ze, triest wijzend in de richting van een bouwput, voor nieuwe, luxueuze ap- parte- lenten. Met de opening van het Kurhaus is de ar chitectonische weder geboorte van Scheve ningen pas voor de helft voltooid. Volgens de plannen moet er nog vijf jaar ge bouwd worden en dan staat er aan de rand van de zee een wat koel en onpersoonlijk, Hoog Catharijneachtig com plex van beton en glas, waarin de Fin de Siècle- bouw van het Kurhaus enigszins uit de toon zal vallen. I i' '1 'f

de Stem | 1979 | | pagina 29