T erhole krijgt nieuwe school Sportraad Hulst wil sporthal bij zwembad veilig stellen Plan nieuwe weg Kuitaart- Lamswaarde rond Loodswezen bestudeert extra markering Zamosc Lied Zeeuwse Koorschool succesvol in première Diamanten paar in Heikant Zeven maanden cel geëist voor verboden wapenbezit Zaalvoet bal- toernooi in Zelzate Raadsfractie Sluis in beroep bij G.S. Zeeland VOOR ALS DE NOOD AAN DE BOOT KOOT: 'N UNIGARANT PLEZIERVAARTUIG VERZEKERING slacS VOORSTEL B EN W OFF. DEALER K.T.V. HIFI-STERE0 Hontenisse wil waterbron in Rwanda adopteren WRAK LEVERT GEVAAR OP VOOR WATERSPORTERS voor homofielen Tegen aanschaf veegmachine Thema avond Vrouwen - café Disco avond Kloosterzande DE STEM VAN ZATERDAG 5 MEI 1979 (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE - Burgemeester en wethouders van Hontenisse hebben de gemeenteraad voorgesteld om hun medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuwe lagere school te Terhole. De nieuwbouw is nodig, omdat de huidige Gerardus Majella- school, gebouwd in 1932, niet meer bruikbaar is en ook niet meer bruikbaar te maken is. Aanpassen van het huidige gebouw zou namelijk te veel geld gaan kosten, afgezien van de vraag of op die manier nog een optimaal resultaat te bereiken zou zijn. De nieuwe school zal twee leslokalen gaan omvatten en een gemeenschapsruimte, die voor meerdere doeleinden te gebruiken is. Voorts wordt bij de situering van het nieuwe gebouw rekening gehouden met de mogelijke integratie van het kleuter- en basison derwijs. Volgens de wet moet een nieuwe school bevolkt worden door tentninste 50 leerlingen 1 en daar zou men in Terhole natuurlijk nooit aan geraken. Op verzoek van het schoolbe stuur heeft het ministerie van Onderwijs echter besloten het minimum aantal leerlingen op 30 te stellen. In nauw overleg met de inspecteur van het lager onderwijs en het Hontenisser college van B. en W. heeft het schoolbestuur besloten de be staande school te vervangen door een nieuwe. De gemeen teraad moet nu tijdens de raadsvergadering van 23 mei besluiten haar medewerking te verlenen. Zo gauw dat gebeurd is, dan gaat de minister bekij ken of Bestek '81 de bouw van de nieuwe school wel toelaat. Als de verklaring van goed keuring binnen is, dan wordt er pas over de centjes gespro ken en kunnen de bouwplan nen worden uitgewerkt. Voor de bouw van de nieuwe school in de raad komt, zal echter eerst de financiële commissie zich over deze zaak buigen. Dat gebeurt tijdens de openbare vergadering van de ze commissie op donderdag 10 mei om 15.00 uur in het ge meentehuis te Kloosterzande. Op de agenda staan verder het verlenen van medewerking voor de aanschaf van verduis teringsgordijnen voor de la gere school De Schakel en het beschikbaar stellen van de no dige gelden voor de bouw en intichting van een gemeen schapsruimte voor de Maria- school te Kloosterzande. Hiermee is een bedrag van bij na 84.500,- gemoeid. (Van een onzer verslaggevers) HULST - De Hulster sport raad, het vertegenwoordigend Mgaan van bijna alle sportver enigingen in de gemeente, v>ndt de mogelijke bouw van een sporthal bij het toekomstig «verdekt zwemban in Zoeter- vaart belangrijker dan de mo gelijke uitbreiding van de DuUaert met een tennishal. Hat bleek tijdens een extra vergadering van de sportraad over het gemeentelijke uitga venbeleid voor sport- en re creatie. De vergadering, die overi gens slecht werd bezocht, deed Ie uitspraak, dat Den Dullaert g worden uitgebreid met een tennishal, wanneer dit de i realisering van de sporthal in oe weg zou staan. De sportraad bleek in de oouw van de sporthal een mo gelijkheid te zien om het ruimtegebrek op te lossen, dat momenteel voor het beoefenen 'an zaalsporten zou bestaan, ■"en kwam namelijk tot de conclusie dat de bestaande sportzaal in Den Dullaert bij 'ange na niet meer aan de be hoeften kan voldoen. Wanneer er bij het toekom stige overdekte zwembad on- 'erhoopt geen sporthal kan worden gebouwd (de sleutel "8t hierbij in handen van het "Croepenschoolbestuur dat de exPloitatie van de sporthal hogelijk kan maken door zelf d"e zien van de bouw van twee gymnastieklokalen), dan moeten volgens de sportraad plannen worden uitgewerkt om een sportzaal bij Den Dul laert te bouwen. Uitbreiding van Den Dullaert met een ten nishal biedt volgens de sport raad namelijk onvoldoende soelaas. (Van onze correspondent) HEIKANT - Het Heikants echtpaar Verscheiden-Ke gels was gisteren te Heikant het middelpunt van grote belangstelling. Het vierde namelijk het diamanten bruiloftsfeest. In het bijzijn van kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen woonde het echtpaar een eucharistievie ring bij. Daarna begaf men zich naar de feestzaal van Th. de Block. Het buurtcomité, dat ge zorgd had voor een feestelij ke versiering, bood het jubi lerend echtpaar een stoel kwam tijdens de receptie met De receptie werd druk be- aan. Het gemeentebestuur een fruitschaal voor de dag. zocht. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE - De ge meente Hontenisse is erin ge slaagd met de diverse eigena ren overeenstemming te berei ken over de aankoop van stukjes grond, die men nodig heeft voor de reconstructie van de Frederik Hendrikstraat, van Kuitaart naar Lamswaar- de. In totaal is met de recon structie een investering van bijna f 1.130.000 gemoeid. De jaarlijkse lasten bedragen voor de gemeente zo'n f 173.000. De provincie spijkert daar echter flink wat aan subsidie bij, zodat de werkelijke kosten voor de gemeente jaarlijks iets meer dan 23.000 zullen be dragen, en dat 10 jaar lang. Voordat met de werkzaam heden kan worden begonnen moet de gemeenteraad eerst de aankoop van de diverse stukjes grond goedkeuren en moet de provincie toestemming geven voor het plan. Het kan nog wel even duren voordat daadwer kelijk met de werkzaamheden kan worden begonnen. Nadat de provincie toestemming heeft gegeven, moeten alle aankoopactes namelijk nog gepasseerd worden, zodat vol gens gemeentesecretaris B. de Schepper op zijn vroegst in het najaar de eerste spade de grond in kan. Daarbij moet men rekening houden met het landbouwseizoen, want langs de Frederik Hendrikstraat staat de vestiging van de CHV. Zolang de landbouwers dan ook in groten getale hun oogst aanvoeren, kan er niet worden begonnen. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE - Burge meester en wethouders van Hontenisse hebben de ge meenteraad voorgesteld een waterbron in Rwanda te adopteren en voor dit doel een bedrag van f 750 over te ma ken aan het actiecomité Zee land helpt Rwanda. In hun voorstel zeggen B. en W. ervan overtuigd te zijn, dat het hulpproject een waarde volle bijdrage kan leveren aan de welvaart en de bloei van Rwanda. Mede aanleiding voor het voorstel is het feit dat aan dit stuk ontwikkelingshulp ook op provinciaal niveau wordt meegewerkt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN-VLISSIN- GEN - De Dienst Betonning en Bebakening van het Loodswe zen bekijkt momenteel in hoe verre het wrak van de Poolse vrachtvaarder Zamosc extra gemarkeerd kan worden. Dit op verzoek van ondermeer Rijkswaterstaat, de Rijkspoli tie te water in Vlissingen en een aantal watersportvereni gingen. Bij de Zamosc ligt momen teel een lichtboei. Deze boei, Pas van Terneuzen 14a, is echter opgenomen in de beton ning van het vaarwater. Het diep in het zand weggezakte wrak ligt echter buiten het vaarwater. Het inmiddels al zover in het zand verdwenen, dat het bij hoog water niet meer bovenkomt. Als zodanig vormt het een gevaar voor bij voorbeeld watersporters, die wel eens buiten de betonde geul durven varen. „Het zou inderdaad gevaar op kunnen leveren". We zijn als Loodswezen een dienst verlenend bedrijf en we willen de mensen in deze zaak wel te gemoet komen", aldus gisteren een zegsman van Het Loods wezen in Vlissingen. Komt er een extra markering van het wrak dan zal dat ver moedelijk een blinde tond of een op het wrak zelf vastge maakt object zijn. Een licht baken kan niet, omdat dit ver warring oplevert voor de scheepvaart. Een aantal wa tersportverenigingen onder andere die van Terneuzen heb ben hun leden al gewezen op het gevaar dat de Zamosc voor hun jachten oplevert. Ondanks bekendmakingen van het Loodswezen en Rijks waterstaat bleek met name een aantal Belgische waterspor ters nog niet van de aanwezig heid van het wrak op de hoogte te zijn. De roestende restanten van de Zamosc verdwijnen bij hoog water zo'n twee meter onder het oppervlak van de Westerschelde. korte vrijheidsstraf en een fikse geldboete achtte hij béter op zijn plaats. De zaak tegen de 41-jarige J.W. uit Hemkenszand, bij wie op 7 februari van dit jaar bij huiszoeking eveneens een grote verzameling vuurwapens in beslag werd genomen, werd op verzoek van de raadsman mr. F. van Hasselt voor onbe paalde tijd aangehouden voor het horen van een getuige-des- kundige. De officier van justi tie, mr. A. Besier, had twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf en verbeurd verklaring van de wapens gevorderd. W. hield staande dat zijn verzameling bestond uit in hoofdzaak antieke ge weren uit de vorige eeuw. Een geweer had hij cadeau gekre gen van een missiepater. „Als ik daarmee zou schieten, zou ik mezelf in levensgevaar bren gen". Het door de politie in beslag genomen wapentuig bestond uit 24 geweren en re volvers, tienduizend stuks munitie en ruim honderd pa troonhulzen. W. had een bij zondere machtiging, maar die was niet toereikend voor alle wapens die bij hem werden aangetroffen. De officier van justitie gaf toe dat bij sommige geweren, zogenaamde pen- vuurwapens, juridisch twijfel kan bestaan of deze onder de huidige vuurwapenwet vallen omdat daarvoor geen munitie zou worden gemaakt. Volgens mr. Besier worden de laatste tijd toch weer munities ge maakt voor namaak-antieke geweren, onder andere in Ita lië. Hij meende dat deze pen- vuurwapens dus wel weer als verboden moeten worden be schouwd. (Van onze sportmedewerker) WESTDORPE - Vandaag houdt de zaalvoetbalvereni ging Molenkreek uit Westdor- pe een groots opgezet zaal voetbaltoernooi in sporthal van het St. Laurensinstituut te Zelzate. Aan dit zaalvoetbal toernooi dat 's morgens om 10.00 uur begint nemen enkele toppers uit het Zeeuwsch- Vlaamse zaalvoetbal deel. De ploegen die deelnemen zijn Alberdo, Spitters Sport, Het Bonte Hert uit Hulst, PVV en de Zeevaartschool uit Vlis singen, Skandia Sauna en de Tol uit Oostburg, Terneuzen veteranen, Fabricom uit Sluis kil en de Molenkreek. De prijs uitreiking van dit toernooi dat op touw gezet is door de heer van Tiggelhoven, vindt om streeks 17.00 uur plaats. TERNEUZEN - Op initiatief van enkele leden van de werk groep homofilie Zeeuws- Vlaanderen wordt morgen (zondag) avond om 20.00 uur in de sociëteit „de Blikopener" (de Kousepael aan de Nieuw- straat te Terneuzen) een disco avond gehouden. Het is de be doeling om dit elke zondag avond te doen plaats vinden. De avonden hebben een "open karakter", omdat integratie één van de doeleinden is. Van een onzer verslaggevers) BREDA - De Zeeuwse Koorschool uit Goes heeft giste ren onder leiding van dirigent Evert Heijblok met veel succes de première gebracht van het lied „A gift of song". Dit gebeurde tijdens een congresdag van de Katholieke Onderwijs Vereniging sectie kleuteronderwijs in Het Turf schip te Breda. Evert Heijblok (muziek) en Rob Doorenbos (tekst) heb ben dit lied gemaakt in het kader van „Het jaar van het Kind". De Zeeuwse Koorschool gaf ook nog een voorstel ling van de muscal „Oliver" van Charles Dickens die in het Nederlands was bewerkt door Seth Gaaikema. (Van een onze verslaggevers) (ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) SLUIS - De gemeente raadsfractie van Democratisch Welzijn Sluis (DWS) heeft bij gedeputeerde Staten van Zee land beroep aangetekend te gen het raadsbesluit over te gaan tot aanschaf van een veegmachine. Deze machine wordt gekocht in samenspraak met de gemeente Aardenburg en zou zowel in Sluis als in Aardenburg worden ingezet. Bij brief, ondertekend door de heer J. Kopmels, vraagt DWS aan Gedeputeerde Sta ten goedkeuring aan het be treffende raadsbesluit (geno men vorige week donderdag) te onthouden. De heer Kopmels somt in de brief een aantal be zwaren op die de fractie heeft tegen de aanschaf. Kennelijk vindt men de aanschaf (132.160 gulden) en exploita tiekosten (56 gulden per uur) te hoog. In het kader van de werkloos- heidsbestrijdiiig wil de raads fractie van DWS graag twee vaste mensen in dienst van de gemeente Sluis nemen, die de veegwerkzaamheden voor hun rekening zouden moeten ne men en daarnaast nog ander werk kunnen verrichten, zo is de mening van DWS. Erop ge wezen wordt dat eventueel werknemers van de sociale werkplaats in Oostburg voor de reiniging kunnen worden ingeschakeld. In dit verband wordt opge merkt dat er bij de in gebruik te nemen veegmachine mis schien nog eens twee gemeen tewerklieden aan te pas moe ten komen om bij te vegen. „Is het het college van G.S. bekend dat het haast ondoenlijk is in Sluis winkelstraten te vegen met een veegmachine aange zien bovengenoemde straten steeds voor 100 procent bezet zijn met geparkeerde auto's", zo weil DWS graag weten. Eraan toevoegend dat vol gens hen de middenstand van Sluis niet zo gelukkig zal zijn met het autovrijmaken van de straten. „Het zal hun inkom sten aanmerkelijk doen da len", zo voorspelt DWS. (Van onze correspondent) AXEL - Het Axelse Vrou wencafé iedereen dinsdagavnd in bar Lugano, Zeestraat 11 in Axel, heeft voor dinsdag 8 mei a.s. een thema-avond georga niseerd. Voor deze avond is een vertegenwoordigster van het Medisch Opvoedkundig Bu reau uit Terneuzen uitgeno digd, om iets te vertellen over de werkzaamheden van dit bureau. De avond begint om 20.30 uur en de entree is 1,50. MIDDELBURG - „In Zee land bevindt zich een enorme partij illegale wapens en mu nitie die zo snel mogelijk ach terhaald moet worden". Dat zei officier van jusititie Mr. A. Besier vrijdag tijdens de be handeling door de rechtbank in Middelburg van twee zaken waarin verboden wapenbezit op de korrel werd genomen. Tegen de 37-jarige chauffeur J.F. uit Domburg, die het het bontst had gemaakt, vorderde mr. Besier vrijdag zeven maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk, verbeurdverklaring van de in beslag genomen wapens en onttrekking van de munitie aan het verkeer. F. had thuis een compleet wapenarsenaal verzameld. In Antwerpen en Brussel kan je die dingen zo maar op de markt kopen," vertelde hij. Tot de collectie behoorden een sten- gun, een pistoolmitrailleur, kogel- en jachtgeweren, een handgranaat, een mortiergra naat en 4700 stuks munitie. F., een verwoed verzamelaar van wapens, bezat weliswaar een vergunning voor het bezit van diverse soorten wapens, maar hij had ook wapens die niet door de vergunning waren ge dekt. Zijn raadsman mr. E. Schutte sprak van een falend overheidsbeleid, waardoor volgens hem bet bezit van een zo grote hoeveelheid wapens in de hand wordt gewerkt. „Op die manier werd het mijn cliënt wel bijzonder gemakkelijk gemaakt de grens van het toe laatbare te overschrijden." Inmiddels is F. zijn wapenver gunning kwijtgeraakt. Mr. Schutte vond de eis van de of ficier onredelijk zwaar. Een Koor - Op zaterdag 5 mei wordt de avonddienst in de parochiekerk van Klooster zande muzikaal opgeluisterd door de koorvereniging De Cantorij der Basiliek uit Hulst. Het koor zingt dan onder lei ding van dirigent Anton de Kort dezelfde viering, die het koor enige maanden geleden voor de KRO-radio verzorgde. Het betreft werken van on dermeer Valkestijn, Bartelink en Bach. De dienst begint om halfzeven. Kom naar 't AN WB-kantoor en maak uw zekerheid rond. k== (ADVERTENTIE Meteen Met betaling van een Met speciale vervangend nieuwwaarde- verzekering vakantieverblijf dekking voor bij ongeval, schade of opvarenden. verlies tijdens vakantie.

de Stem | 1979 | | pagina 19