HANS JANSEN DAMT OM AMBASSADEUR VAN ZIJN KERK TE ZIJN in blessures HiJi betaald voetbal Voetballers kunnen hun dag niet hebben Dirk Vtlltnga rwaar tegen irws tijdens Elise" Geblesseerde eredivisiespelers Geïnspireerd Vreemde eend Denksport Baba Sy egonnen met een i 325 gulden. De ior mijn vrouw s 'an een oude si- 5t van m'n vader er omheen en 't achtig meubel. Ik oed en daar ben ik ikbaarvoor. Ik heb lar bereikt zonder ;s dergelijks. Als ik mijn vak, denk ik: er maar weinigen s comen er meer niet staan voor het oog nwereld allemaal in die glamour. Maar orheen kijkt, zie je ige mensen". oeie komiek is ei- stuk fruit, hè? Hoe eter. Ik doe de din- vak niet voor hon- voor duizend pro- ik doe niet meer al- n vak. Vroeger wel. ;r. Want wat is een artiest is een bij de gratie van de i .Is je uit de gratie gedaan met je suc- 3 van de dood van 3 collega veel ge was Fred Plezier. In vormden wij samen es. We waren erg rwas in die tijd prak- leen televisie. Als je Rudi Carrell-show ;en de mensen we- uit". eeft een hartaanval tijdens onze eerste jitzending. Na zijn bben de mensen nog twee maan- die jongen gespro- aarna niet meer. Ik >en gaan realiseren k helemaal niet be- i. Natuurlijk, je doet )ed mogelijk, daar ren vakman voor. st komt m'n gezin, sn hele tijd niks. En m'n vak", jeer het je maar >r. Je bent helemaal Je moet blij zijn als s hebt. Daar zul je eten werken. Maar op de borst van: ik loed. M'n vader zei f met je benen op de ngen, er zijn hogere mgewaaid". is het!". iNS STERNSDORFF (Van onze sportredactie) ZEIST - Eind februari voorspelde dokter Frits Kessel, bondsarts van de KNVB, een golf van blessures onder betaalde voetballers. Die waarschuwing werd toen in de voetbalwereld niet serieus genomen. Er was immers ondanks de moeilijke omstandigheden behoorlijk getraind in zalen, in bossen, en op het strand. En een aantal clubs getroostte zich zelfs de moeite en niet te vergeten de kosten, om in het buitenland in trainingskamp te gaan. Achtergebleven, vooral in het westen en noorden van het land, meer armlastige clubs die zich een dergelijke trip niet konden veroorloven en die op hun beijzelde en besneeuwde velden nauwelijks of niet konden trainen. Toen begin maart na deze meest barre winter sinds 17 jaar eindelijk de dooi intrad en de competitie hervat werd, was de waarschuwing van Frits Kessel allang vergeten. Hij had gezegd: de terugslag zal na twee of drie wedstrijden komen....". Wie dacht daar nog aan toen de koortsachtige run op de punten weer begonnen was. Maar geleidelijk aan heeft zich na de winterstop een nooit gekende hausse in blessures ontwikkeld. Onze enquête onder de 18 clubs die in de ere-divisie spelen, heeft aan het licht gebracht dat sinds de hervatting van de competitie meer dan 100 ere-divisievoetballers geblesseerd raakten, zodat vastgesteld kan worded dat, zoals dokter Frits Kessel voorspelde, de barre winter alsnog zijn tol heeft geëist en nog zal eisen. jr jgrammamakers en luis- rs hebben bezwaar tege" ieuwsuitzending halver- het klassieke muziekpr°* ma Für Elise, op zondag ilversum 4. ■sentator Hans Zoet heef ver klachten van luiste- gekregen en de luiste- gevraagd deze naar door te spelen, u Verhulst, hoofd van dc ekafdeling van de NOS- i, heeft bij de besprekri- >ver de zenderkleuringa jtesteerd tegen de onder- ng van Für Elise. ziet er echter naar ui' e bestaande situatie zekd et vroege najaar gehand' zal blijven. Dan word enderkleuring geëvs- FEYENOORD: Brard verdraaiing rech terknie, Budding spierverrekking linker lies, Jansen kneuzing achillespees en spier verrekking rechterknie, Van de Korput spierverrekking rechterlies, Notten kneu zing linkerknie, Ridderhof rugklachten, Stafleu kneuzing rechterenkel, Van Til verrekking rechterknie (drie keer), Wijn stekers klachten rechterlies (tweemaal), Van Deinsen liesblessure, Van der Lem spierverrekking linkerlies, Melis verrek king rechterenkel en rechterknie, Peters verdraaiing linkerknie, Petursson spier verrekking linkerlies en linkerdijbeen, Treytel verdraaiing rechterkniebanden, Troost spierverrekking rechterdijbeen. AJAX: Schrijvers knieblessure, Zwam- born buikspierblessure, Meutstege spierblessure, De Jager gescheurde enkel banden, Everse knieblessure, Krol bil spierblessure, Van Dordt achilles peesblessure. PSV: Smits knieblessure, Van der Kuy- len spierblessure, Lubse spierblessure, Deykers spierblessure, Van Kraay liesblessure, René van de Kerkhof spierblessure. FC TWENTE: Bruggink spierblessure bovenbeen, Van Gerven heupblessure, Gritter spierscheuring, Van Ierssel voetk neuzing, Otto kniebandenblessure, Over weg liesblessure, Pahlplatz knieblessure, Sanchez Torres dijbeenblessure, Strijd- veen spierscheuring, Thoresen liesblessure. GO AHEAD EAGLES: Van Kooten achillespeesblessure. HAARLEM: Van Leen ontsteking in voet, Reuser dijbeenblessure. NAC: Beusenberg rugblessure. FC DEN HAAG: Goemans enkelblessu re, Van Leeuwen dijbeenblessure, Schoenmaker hernia, Kila knieblessure, Korevaar liesblessure, Van Antwerpen schouderblessure, Wickel liesblessure. SPARTA: Marijt spierblessure, De Goey liesblessure, Verbeek spierscheuring, Ro bert Verbeek kniebandblessure, Van Sta veren spierscheuring, Morgan sleutelbeen breuk. VOLENDAM: André spierblessure, Kraal spierblessure, Jonk knieblessure. FC UTRECHT: De Kruyk liesblessure, Witbaart knieblessure, De Vlag liesbles sure en bovenbeenblessure. RODA JC: Koster dijbeenblessure, Ver meulen dijbeenblessure, Nanninga enkel en knieblessure, Ehlen liesblessure, Ziegler liesblessure, Riemens knieblessure, De Wit bovenbeenblessure, Lees rugblessure. PEC ZWOLLE: Holden schouderbles sure, Ben Hendriks liesblessure. VITESSE: Beukhof schouderblessure, Boeve kniebandblessure, Meyers knie bandblessure. MVV: Dijkstra dijbeenblessure, Gerards rugblessure, Quaden liesblessure, Roosen spierverrekking, Van Marwijk dij beenblessure, Schrijnmakers spierscheu ring, Kowalik liesblessure, Brajovic spierblessure, Kerstges liesblessure. FC VW: Krieger liesblessure, Oostrom enkelblessure, Schreurs enkelblessure, Jo- vanovic neusbreuk, Bish spierscheuring, Sobczak liesblessure, Nijssen spierscheu ring, Bothmer spierscheuring, Advocaat liesblessure, Franken spierscheuring, Janssen knieblessure. Er is zelfs een ranglijst op te maken van clubs die het meest getroffen werden door de golf van blessures. Feyenoord ge niet de twijfelachtige eer die lijst aan te voeren. Opvallend is ook dat de zuidelijke clubs FC WV, MW, Roda, JC en PSV spelend in het deel van het land waar de velden er nog het best bijlagen, tot de meest ge troffenen behoren. Het lijstje Meer dan 100 blessures van ere-divisie-voetballers na de winterstop. van blesures per club is als volgt: Feyenoord 15, FC VW 11, FC Twente 10, MVV 9, Roda JC 8, Ajax 7, FC Den Haag 7, PSV 6 en Sparta 6. Om een in druk te krijgen welke gevolgen deze winter en zijn langdurige winterstop voor de clubs in de ere-divisie hebben, verdient het aanbeveling het aantal blessures in een normaal sei zoen er tegenover te stellen. Dit kan globaal via de steek proef die prof. dr. Hans Phi- lipsen en zijn medewerkers, verbonden aan de Rijksuni versiteit Limburg, in april en mei 197 8 genomen hebben. Het betreft een steekproef onder de sportbeoefenaren in Neder land tussen 16 en 45 jaar. Dr. Philipsen stelt vast dat gemid deld 27% van de mensen die sport bedrijven eens per jaar geblesseerd raakt. Bij de slagsporten (badminton, ta feltennis en tennis) ligt dit per centage lager, op 12%. Bij de individuele sporten (wielren nen, zwemmen, atletiek en schaatsen) rond 15%. Bij sporten waarin tegenstanders lichamelijk contact mogen hebben (basketbal, korfbal en handbal) is het percentage al veel hoger, 34%. Maar het hoogste voetbal. Liefst 50% is het gemiddelde aantal gebles seerden bij hockey en dit bete kent dus dat 1 op de 2 voetbal lers onder normale omstan digheden eens per jaar geblesseerd raakt. Tegen deze achtergrond gezien ligt het aantal van 100 geblesseerde spelers in de ere-divisie in zo'n korte tijd (2 maanden) bedui dend boven dat gemiddelde. In Zeist is dr. Frits Kessel juist teruggekeerd uit Polen, geens zins verbaasd over de uitkomst van onze enquête. „Het klinkt misschien wat eigengereid, maar deze golf van blessures was zo gemakkelijk voorspel baar. De zeer lange winterstop, het trainen op harde onder grond, het totale gebrek aan duurconditie, met teruglopen van de voetbalconditie in zijn algemeenheid, dit waren voor mij factoren die wezen in de richting van een te verwachten zeer hoog aantal blessures. Helaas heb ik mij niet vergist". De KNVB heeft inmiddels maatregelen genomen om voor straks lering te trekken uit de ze hausse in blessures. Dokter Kessel: „Wij hebben alle clubs in het betaalde voetbal een brief geschreven en gevraagd om een opgave te doen van hun geblesseerde spelers na de winterstop en tevens erbij te vermelden welke blessure deze spelers kregen, hoe er getraind is enz. Uit de eerste gegevens die wij hebben binnengekre gen, ontwikkelt zich een zorg wekkend beeld. Het totale aantal geblesseerden is fabel achtig hoog. Daar moeten we in de toekomst iets aan gaan doen. We brengen nu alles in kaart en hopen straks sugges ties te kunnen doen voor pre ventieve maatregelen. De bondsarts van de KNVB is eveneens tot verrassende ont dekkingen gekomen. „Clubs die onder betere omstandighe den in het buitenland of op bespeelbare velden in het zui den van het land hun training hebben kunnen voortzetten, worden het zwaarst getroffen. Daarentegen hebben clubs, die omdat ze geen geld of moge lijkheden hadden om te trai nen, en die tijdens de winter stop nauwelijks een been ge strekt hebben, weinig last van geblesseerde spelers". Als voorbeelden noemt hij Vitesse, Go Ahead en Volendam. Daar entegen vielen- PSV en Roda JC, clubs die tijdens de win terstop erg actief bleven, door blessures gekweld, terug op de ranglijst. „15 Jaar geleden stonden wij niet stil bij de gevolgen die een winterstop zou kunnen heb ben", zegt Kees Kuys, 43-vou- dig international en thans hoofdfysioterapeut van het re validatiecentrum van het Ig- natiusziekenhuis te Breda. „Dat hoefde ook niet, want wij trainen toch maar twee keer per week, zo goed en zo kwaad als het ging. De belasting was daarom niet zo groot als nu het geval is met 4 a 5 trainingen per week. Alles is in topsport geïntensiveerd en daardoor zoveel gevoeliger geworden. Je zou verwachten dat na zo'n lange rustpauze de clubs met enkel fitte spelers zouden heb ben kunnen aantreden. De praktijk heeft anders uitgewe zen. Neem PSV, die ploeg heeft er toch alles aan gedaan om goed te overwinteren. En dan zie je nog dat ze met 3 a 4 in vallers hebben moeten spelen. Zonder een grondige studie van deze materie is echter geen gefundamenteerd oordeel daarover te vellen". Aan die studie werkt men thans bij de KNVB, die verge lijkend materiaal verzamelt om straks clubartsen in Ne derland juist te kunnen infor meren teneinde preventieve maatregelen te nemen voor de volgende winterstop. Dat is van groot belang, want dokter Kessel signaleert na het gevaar voor de gezondheid van spelers ook de grote zakelijke belan gen die op het spel staan. Denk maar aan PSV en Roda JC, die zeker lijken Europees voetbal misschien door de golf van blessures verspeeld te hebben. Prof. dr. Hans Philipsen ten slotte: „Wij hebben becijferd dat er in Nederland per jaar 750.000 sportblessures ont staan. Eén op de vier mensen wordt door zo'n blessure echt uitgeschakeld. Het gemiddelde ziekteverzuim van zo'n geblesseerde sportman of vrouw is vier dagen. Hier doet zich dus een groot probleem voor de volksgezondheid voor, al is het negatieve effect van roken op het ziekteverzuim in Nederland nog altijd veel gro ter. Maar dat is een schrale troost". (Van onze sportredactie) GRONINGEN - Zowel voor out- als insiders kwam het als een volslagen verrassing dat de jeugdige Hans Jansen de Nederlandse damtitel voor zich opeiste en niet de ge doodverfde favoriet Harm Wiersma. Van te voren zou Hans Jan sen getekend hebben voor een snts bij de eerste drie, maar i vindt het minder leuk dat toen zijn prestaties nu baga telliseert door te zeggen dat hij flink gemazzeld heeft. De 23- larige Drent: „Ik heb niet meer Nuk gehad dan de anderen. I als je alle partijen nagaat, dan "eb ik zelfs punten laten lig- 8en. Goed, soms heb ik weieens I °nverwachte en niet zo be doelde hulp van mijn tegen standers gekregen, maar soms Nd dat andersom ook. De Ne derlandse titel heb ik in mijn I °gen verdiend gewonnen". Eigenlijk begon de kers- "etse kampioen onvoldoende voorbereid aan de strijd, nans Jansen: „Slechts een Week van tevoren ben ik me *eer intensief met de dam sport gaan bezighouden, «ormaliter is dat veel te kort. net duurde dan ook vrij lang voor ik van mezelf wist dat ik Weer de goede mentaliteit I "ad om aan de titelstrijd deel enemen. Als je over de juiste stelling beschikt, bereik je de gunstigste resultaten. Ik geloof niet dat het continu spelen van partijen er we zenlijk toe bijdraagt dat je beter gaat spelen. Veel eerder is het van belang je ervan bewust te zijn dat de mensen prestaties van jou verlangen. Als ik me goed heb voorbe reid op een toernooi, voel ik me gedurende die dagen als iemand die voor de geschie denis met belangrijke dingen bezig is". Die motivatie was er wel de gelijk tijdens de NK. Al had de jeugdige dammer nauwelijks durven hopen op een eerste plaats. Tegenwoordig is daar echter een kentering in geko men. Onomwonden deelt hij mee dat hij nu zijn zinnen heeft gezet op de wereldtitel. „Wiersma, Sijbrands en ook wel Gantwarg zijn misschien op dit moment op papier te sterk voor mij, maar wie weet? Bij de Nederlandse kam- pioenschappen eindigde ik ook vóór Wiersma, dus verrassin gen zijn altijd mogelijk. Daar naast geloof ik, dat ik in de toekomst nog sterker zal gaan spelen. Nu was ik één weekje in retraite gegaan, maar voor een WK doe ik dat natuurlijk lan ger". Vreemd genoeg sprak Hans Jansen na het behalen van de vaderlandse titel wel meteen over het meedoen aan het we reldkampioenschap, maar repte hij met geen woord over het EK. Bij sommige mensen ontstond daardoor de indruk dat hij uitsluitend zijn zinnen had gezet op de wereldtitel. Dat berust evenwel op een ver gissing. De Drent, die in het dorpje Barger-Oosterveld, on der de rook van Emmen, werd geboren, daarover: „Ik had me niet gerealiseerd dat er ook nog zoiets als een Europees kam pioenschap was, maar van zelfsprekend wil ik daaraan eveneens graag deelnemen". De nieuwe kampioen wordt in het dam wereldje enigszins' beschouwd als een vreemde eend in de bijt. Niet door zijn wijze van spelen, want daarin wijkt hij weinig af van de an deren, maar door zijn lid maatschap van de Vereni gingskerk; bij de meeste men sen beter bekend als Unified Family. Gelovig zijn de meeste dammers niet, of men zou het rationalisme van Voltaire als een religie moeten bestempe len. Het merendeel van de beoefenaren van een denk sport is atheïst, in ieder geval laat niemand zich voorstaan op zijn geloofsovertuiging. Hans Jansen doet dat echter wel. „Ik heb een soort ambas sadeursfunctie voor mijn kerk. Als ik die niet zou hebben zou ik onmiddellijk met dammen stoppen. Ik probeer via de ta lenten die ik heb op een posi tieve manier langs de weg te timmeren voor de Vereni gingskerk. Tot nu toe zijn er uitsluitend negatieve berich ten verschenen; mijn titel zou de mensen aan het denken kunnen zetten". Het denken staat ook cen traal bij het dammen. Niet voor niets heet het een denk sport te zijn. Toch wil Hans Jansen niet direct beweren dat de wetten der logica het be langrijkste bestanddeel vor men. ,,De „kentheorieri" heb ben altijd mijn speciale aan dacht gehad. Inductie is zeker zo belangrijk als logica. Bij dammen geldt dat ook. Mijn speelwijze is niet.gebaseerd op het strikt hanteren van wis kundige regels. Ze hebben geen absolute waarde, ze zijn slechts bruikbaar zolang je er zelf vooruitgang mee boekt. Wanneer dat ophoudt, moet je ze laten vallen, of aanpassen aan de nieuwe situatie. Maar zo is het met alles in het leven. Het „wiskundige element" dat bij dammen ongetwijfeld aan wezig is, hoeft dus nog niet in tegenspraak te zijn met het geloof'. Het woord „geloof" duikt telkens weer op. Hans Jansen toont zich een ware apostel. Het lidmaatschap van de Ver enigingskerk weegt zwaarder voor hem dan de Nederlandse titel. Op de vraag hoe hij aan kijkt tegen zijn „Moon", die dank zij de bijdragen van ge loofsgenoten als miljonair kan genieten van de materiële ge noegens des levens, staart hij een tijdlang stil voor zich uit. Het feit dat Moon tot de ge- fortuneerden in Amerika be hoort, ontkent hij niet. „Maar hij besteedt het geld aan goede doeleinden. Zo is hij op dit moment bezig met een visse- rijproject. Om het toekomstige voedseltekort tegen te gaan, zal geput moeten worden uit de rijkdommen die de zee ons te bieden heeft". Hoe dat te rij men valt met de algehele leeg- visserij, zodat elk jaar de te vangen quotums kleiner moe ten worden, weet de titelhou der niet. Daarin heeft hij zich niet verdiept. Het klinkt welhaast als een soort verontschuldiging als hij zegt dat hij met zijn damcon- fraters bijna nooit het geloof als gespreksonderwerp heeft. De enige keer dat hij er op zinspeelde tijdens het Neder landse kampioenschap was toen hij naar aanleiding van zijn successen opperde dat de ziel van (de onlangs overleden) Baba Sy wellicht in hem had plaats genomen. „Ik geloof in een scheiding van stoffelijk en geestelijk en zulke uitspraken lijken me toch niet storend". Het lijkt meer op een vraag. Opdringerigheid - een eigen schap waar zoveel van zijn ge loofsgenoten mee behept zijn - blijkt de nieuwe Nederlandse damkampioen vreemd te zijn. HANS BRAAT Waarde vrienden, Soms, heel soms begrijp ik dat vaak eenvoudige sportwereldje niet. Neem nou die wedstrijd tussen Polski en Holandia. Stel dat je die kon „nemen" natuurlijk, maar probeer even de gedachten terug te draaien. Ik neem aan dat dat met enige moeite op deze zaterdagmorgen wel zal lukken. Goed, alles teruggedraaid naar woensdagmiddag en begin -avond, dan kan ik tenminste verder. In dat gigan tisch stadion in een erg trieste stad -zo hebben zijn collega's haast allemaal constant gemeld- liep toch een wereld-vedette. Ik bedoel Rob Rensenbrink. Een ster-voetballer. Een Amsterdammer, die in Brussel de sterren van de hemel speelt. Maar daar in dat Poolse land bakte hij er voor mij erg weinig van. Nu was er geen oven aanwezig, dus viel er niet veel te bakken. Ik moet toegeven dat eigen gemaakte appeltaart tot mijn fa voriete gerechten behoort, maar dat even terzijde. Dus naast het veld. In het veld liep Rob Rensenbrink, die in Argentinië vorig jaar voor altijd voetbal-ge schiedenis schreef door het duizendste doelpunt van alle wereldtoernooien voor zijn rekening te nemen volgens mij nooit betaald), een beetje verdwaasd rond. Het leek er op dat hij zijn derde en vierde versnelling thuis had gelaten. En dat begrijp ik met mijn eenvoudige verstand dan weer niet. Kijk, onze Brusselse „Rensie" kan natuurlijk een stevig partij tje voetballen. Dat bewees hij meerdere malen. Maar ergens, en ik weet niet waar, komt hij in het Neder lands elftal niet tot ontplooiing. Loopt hij hopeloos naar zichzelf te zoeken. Ik had dan ook naar hem willen roepen: „Rob je loopt daarop het veld", maar dat heeft weinig zin vanuit de huiskamer via de tele visie naar Polen. Dat zal zeker niet gehoord worden, denk ik zo maar. Dus heb ik dat schreeuwen maar achterwege gelaten. Ik bleef wel vol verbazing kij ken. Telkens maar denkend aan die wereld-voetbal- Ier, die met zichzelf in de knoop zit. Ik heb het aan de experts gevraagd, maar die konden ook geen af doende antwoord bedenken. Dus waar blijf ik dan? Ik houd het er maar op dat Rensenbrink zijn dag niet had in Polen. Dat schijnt te kunnen. Nu heb ik elke dag mijn dag, want wat je ook doet, een nieuwe dag begint automatisch. Dat kun je niet ontlopen. Maar voetballers kennelijk wel. Zij kunnen hun dag niet hebben. Moeten ze voortaan ook alleen maar bij avond spelen. Dan is er niets meer aan de hand. Met avond-achtige blijdschap van COR HALFSPITS. PS. Naast Josip Mohorovic moet ook Nikolai Bu- disic bij NAC blijven. Dat gezeur over te hoge con tracten. Ik weet wel beter, heren met de gouden hor loge-kettingen. Dus u bent gewaarschuwd.

de Stem | 1979 | | pagina 11