Nieuwe bibliotheek is aanwinst voor Terneuzen Sasse gastouders volksdansen EZAC wil ook gemotoriseerd zweefvliegen ADOLF HITLER expositie over wereldoorlog II in Terneuzen Ijzergieterij Sas 25 jaar jong OFFICIËLE OPENING TWEEDE HELFT JUNI Terneuzens WD-raadslid stapt op Kind en Ziekenhuis welkom in Oostburg Goes ,,Hoe zit het met Terneuzen? Gelijke eis in hoger beroep stad streek SKW Sas van Gent klaar met het kanipprogramma PvdA: markten DE STEM VAN VRIJDAG 20 APRIL 1979 DE STEM VAN VRIJDAG 20 -I iMMaMOUMaMKMW i Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van de nieuwe bibliotheek. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - In Sas van Gent gaan de gastouders, dit zijn dienenen, die ieder jaar gastvrij onderdak bieden aan de leden van buitenlandse volksdansgroepen, zich nu ook bekwamen op het gebied van het volksdansen. Dit idee is onlangs naar voren gekomen op een vergadering van Sas Promotion en de gastouders. Een twintigtal gastouders gaat een paar echte Hollandse dansen instuderen met het doel deze op een avond, tijdens de Gentse week in De Speye, aan de buitenlandse dansgroepen en andere genodigden te laten zien. De heer A. Vosveld van Hava Naquila, zal op 14 en 21 mei de Sassenaar deskundig voorlichten en op deze twee avonden les geven. Misschien wordt dat in Sas van Gent de eerste aanzet tot een volks dansgroep. SAS VAN GENT - De Stichting voor Sociaal Kultu- reel Werk heeft het kamppro gramma vastgesteld voor de werkeenheden Sas van Gent, Philippine, Zandstraat en Westdorpe. Er worden dit jaar vier zomerkampen gehouden. De kinderen van zes tot acht jaar zijn het eerst aan de beurt, voor hen wordt een kamp in gericht in het Luxemburgse Diekirch, van 16 tot en met 23 juli. De kinderen in de leeftijds groep van negen tot twaalf j aar kamperen van 4 tot 18 augus tus in Rijsbergen. Voor dit kamp kan ook voor één week worden ingeschreven. De kin deren van twaalf tot veertien jaar kamperen vanaf 4 augus tus tot 1 augustus te Rucphen en de 15- en 16-jarigen gaan van 2E juli tot 8 augustus naar Diekirch. Voor alle kampen loopt de inschrijvingstermijn tot uiterlijk 15 mei. De deelnemers aan de kam pen zijn verzekerd tegen wet telijke aansprakelijkheid. Bij inschrijving moeten de deel nemers twintig procent van de kampkosten betalen; het res terende bedrag kan voor 15 ju ni via de bak of girorekening van het SKW worden voldaan. De betaling kan ook in con tanten geschieden bij de pen ningmeester van het SKW, de heerPiscaer, Stevensstraat 1 te Sas van Gent. (Van een onzer verslaggevers) AXEL - De Eerste Zeeuws- Vlaamse Aero Club wil pro beren om dit jaar toestemming te krijgen om met gemotori seerde zweefvliegtuigen vanaf het vliegveld bij Axel te star ten. Ook streeft de club ernaar om vanaf het vliegveld te gaan sleepvliegen. De EZAC schrijft dit in het deze week gepubli ceerde jaarverslag over 1978. Uit het jaarverslag blijkt dat de vloot van de EZAC het af gelopen jaar met een tweetal vliegtuigen is aangevuld. Het weer heeft de zweefvliegers in 1978 wel parten gespeeld. Des ondanks werden toch honderd starts meer gemaakt dan het jaar ervoor. Ook het aantal vlieguren steeg met tweehon derd. Twaalf leden van de EZAC slaagden voor hun zweefvliegbrevet. Er werden ook vijf zogenaamde zilveren brevetten uitgereikt, waarvan één aan een vrouwelijk lid. De club prijst zich gelukkig dat er in deze periode geen vliegtuigen „gekraakt" zijn. De vliegsnelheid en de disci pline stonden ook dit jaar op een hoog peil, zo meldt het jaarverslag in dit verband. Daar wordt nog aan toe ge voegd: „Naast eventuele nare gevolgen voor de vlieger heeft een kraak ook direct invloed op de club in de vorm van min der starts. Oplettendheid blijft geboden". Voor het komend seizoen wil de.club de nadruk leggen op het prestatievliegen. Daartoe zal ondermeer een interne competitie worden op gezet. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Mevrouw M.M. Coster-de Krijger stopt ermee als raadslid van de Ter- neuzense WD-gemecntefrac- tie. Opvolger van mevrouw Costcr-de Krijger wordt mr. A. Nuver uit Terneuzen. Mevrouw Coster-de Krijger zat sinds 1974 in de raad. Ze bewoog zich vooral op het ter rein van het onders en jeugd- en sportzaken. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Op maan dag 23 april kan men in Ter- neuzen in de nieuwe biblio theek aan de Oostkant (tussen gemeentehuis en politiebu reau) weer boeken, grammo foonplaten en muziekcassettes afhalen. De officiële opening heeft plaats in de tweede helft van juni. Met de bouw van de nieuwe bibliotheek ontworpen door het architectenbureau Gruisen en gebouwd door de gebroeders Simons uit Terneu zen, is een bedrag van ongeveer 3,5 miljoen gulden gemoeid. De eerste paal werd op 22 november 1977 geslagen en de oplevering had op 2E februari van dit jaar plaats. De totale oppervlakte bedraagt rond 2000 vierkante meter. In het benedengedeelte .uitstekend over de Oostkolk- is 300 vier kante meter gereserveerd voor de phonotheek met luisterbar. Daarboven is eenzelfde ruimte voor de jeugd en de uitleen ruimte voor volwassenen op de benedenverdieping beslaat rond 930 vierkante meter. Ver der zijn er ruimten voor de ad ministratie, magazijn, kantine, een gedeelte waar men kranten en tijdschriften kan lezen en een ruimte voor het bestuderen van naslagwerken. De voorzitter drs. R.C.E. Barbé, secretaris de heer J. Stenvert en mejuffrouw T.C. Hoekman, betreuren het dat er momenteel te weinig personeel is om een „filiaal" in Hoek te vestigen. ,,Er is wel voortdu rend contact met het ministe rie, maar tot nu toe hebben wij op onze laatste brief van no vember 1978 nog geen defini tief antwoord. Het aantal door het rijk goedgekeurde (forma- tie)plaatsen bedraagt 19, vast gesteld naar het aantal inwo ners, maar wij verkeren in een uitzonderingspositie. Hoek heeft wel een bibliobus, maar dat is een aanloop. Hoek is ze ker rijp voor een permanente bibliotheek", zo is de mening van het bestuur. „Mogelijk dat er nog eens een oplossing komt, anders zou het' gemeentebe stuur misschien maatregelen kunnen nemen". De bibliotheek bevat ruim 44.000 banden, waarvan 15.000 romans, waaronder in het Frans, Duits en Engels en grote letterboeken voor slecht zienden. De afdeling studie boeken omvat 17.000 banden en 200 gebruikscassettes en dia's. In de lees- en studiehoek treft men ruim 1500 naslag werken, atlassen, encyclope dieën, wetboeken, woorden boeken enzovoorts. In 1978 werden 506.714 boeken uitge leend, en ongeveer 35 procent van de Terneuzense bevolking is lid van de bibliotheek. Daaruit kan worden geconclu deerd, dat de eraan bestede nieuwbouwkosten ruim schoots verantwoord zijn. Generaal GOERING. zijn innige vertrouweling. De Heer HIMLER. zijn schoonzoon. De Heer MUSSERT. zijn vaandrig. De flccren ROST VAN TONNINGEN. VAN GENECHTEN en MAX BLOKZIJL, zijn vleugeladjudanten. De Hceren GOEDEWAGEN. GEELKERKE. ZONDERVANK. DEKKER en SMALLEGANGE. zijn boezemvrienden. melden U, met diepe droefheid, bet afsterven van hun Führer Groot-lint van ót Nhatw Orde. Uitvinder van de leveaerata». Representatief exemplaar van het Arisch ras. Gepatenteerde hniaochildcr. Icogcnaar. woordbreker, h sic heiaar, baler ca dief. Aanvoerder van de Gestapo en andere moordenaarsbenden, bezorgd om het la stand houdea van bet edelaardig Dtaitach ras. enz. enz gestorven ten gevolge van een slepende ziekte, opgedaan door een petroleum- cn hcnzineontploffing. in het Nauw van Kales, bij een menschlievende poging om. als toerist, de getiranniseerde Britsche Werklieden te gaan beschermen. De plechtige zielmis zal gezongen worden door den beroemden (enor Macaroni Mussolini, die De Vlucht uit Afrika. en de Overwinning tt .Stalingrad zal laten hooren. terwijl de vermaarde organist von Rommel pr. chtiqc versnelde distancieeringsmarchen zal uitvoeren, «pedant getoon- dicht door Alexander. Montgommery. Eisenhower en andere componisten. Voor een primabegeleiding zal de R A. F. zorgen. Daarop zal een grootsche opmarsch trekken door de Brandenburgsche Poort. De rouw zal geleid worden door de Heeren CHURCHILL. ROOSEVELT. DE GAULE e.a die echte krokodillentranen zullen storten. De teraardebestelling zal onmiddellijk daarna gebeuren op het reus achtig kerkhof van Berlijn. Opdat het Va'erland de asch van den diepbetreurde zou kannen bewaren zonder gevaar voor bederf zal men het It/k bestrooien met kalk Petiot- a Op zeker dag vonden goede Nederlanders" in hun brievenbus bovenstaand overlijdensbe richt van de f*uhrer aller Germanen. Overbodig om hierbij te vermelden dat deze „doods brief' uit de koker van de illegaliteit kwam. TERNEUZEN - In het Terneuzens museum (Burge meester Geillstraat) begint morgen (zaterdag) een ten toonstelling van foto's en documenten over de oorlog 1940-1945 en de bevrijding. De documentatie hiervoor werd beschikbaar gesteld door het rijksbureau voor oor logsdocumentatie, waarbij een voor het publiek beschik bare handleiding. Daarnaast zijn er enkele boeken (onder andere van de Terneuzenaar Platteeuw „Vijf woelige jaren") en een map van de heer J.C. Scheele uit Terneuzen, die in die jaren „het laatste nieuws" uitgaf, een illegaal blaadje. Voorts zijn er posters en dergelijke tentoongesteld die werden beschik baar gesteld door het gemeentearchief van Aardenburg. Ook dit materiaal is authentiek. De tentoonstelling duurt tot 4 juni en is toegankelijk gedurende de werkdagen, be halve op zondag en maandag (en ook op koninginnedag) van 14 tot 17 uur. OOSTBURG - De Zeeuwsch-Vlaamse werk groep Kind en Ziekenhuis kan ook aan het werk in het St. Antoniusziekenhuis in Oost burg. Dat is het resultaat van een gesprek dat de groep don derdag had met de directie en afdelingshoofden van het Oostburgse ziekenhuis. Men gaf, zij het met enige aarzeling, toestemming aan leden van de werkgroep om in de nabije toekomst de kinder afdeling van het ziekenhuis onder de loep te nemen en eventueel veranderingen of verbeteringen daar aan te be velen. Kind en Ziekenhuis wil de ouders meer betrekken bij de verzorging van kinderen in ziekenhuizen. Van de kant van de ziekenhuisleiding werd donderdag gezegd dat men zelf van plan is een folder uit te ge ven, speciaal voor kinderen die voor een opname in een zie kenhuis staan. (Van een onzer verslaggevers] TERNEUZEN - De Ten» zense PvdA raadsfractie wil van het gemeentebestuur we ten hoe het staat met het be leidsprogramma „Ternerat in harmonie", een soort selijk Bestek '81. Daartoe heell de fractie een aantal vragei voorgelegd aan b en w. In hel bijzonder gaat de belangstel ling van de fractie uit naarJi vorderingen ten aanzien va| de volgende punten: - Het rastellen van een cou- missie bezwaar- en beroeps chriften. - Een regeling met betrekkit, tot de wijze van aanbestedii|| van openbare werken. - Het aanpassen van de je meentelij ke bouwnota. - Het aanpassen van het ge meentelijk rampenplan aans| moderne eisen. - De huisvesting in bejaar denoorden. - Voorstellen met betrekkit!] tot het gemeentelijk ps»| neelsbeleid en de mogelijks ganisatie van het personeel - Het invoeren van spree! recht bij commissieverga* ringn. - De aandacht voor de tf| creatieve sportbeoefening (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - Nog net niet in België aan het kanaal van Sas van Gent naar Ter neuzen, ligt de Zeeuws- Vlaamse Uzer- en Metaal gieterij BV. Het bedrijf werd 25 jaar geleden opgericht door de heer A.H.J. van Don gen, die nog steeds de scepter zwaait. „Het was in 1054 geen florissante tijd voor de gieterijbranche", vertelt hij. „En het leek misschien wel dwaas om dat kleine, ver waarloosde gieterijbedrijfje hier op te kopen. Ik had geen personeel en ook geen werk en ik realiseerde me terdege, dat ik als het ware tegen de stroom van de tijd moest op roeien. Maar ik geloofde in de mogelijkheden van de giet- technieken" Het luktem Na een moeizaam begin kon een kleine twee jaar later het ma chinepark worden gemoder niseerd en werd het bedrijf qua oppervlakte uitgebreid. „Al had ik de tijd tegen", merkt de heer Van Donge op, „er waren ook zaken die meezaten. Zo bleek er wel degelijk behoefte te zijn aan gietwerk bij de industrieën die hier in Zeeuwsch-Vlaan- deren waren gevestigd. Bo vendien zit ik hier bijna in België, zodat er een export- markt letterlijk naast de deur ligt". In 1964 werd de eerste steen gelegd voor de nieuw bouw, die zou verrijzen op het aangrenzend terrein van 4,5 ha, dat inmiddels was aangekocht inclusief de daarop staande oude fabriek, waar vroeger zakjes blauw sel werden vervaardigd. Het Zeeuwse streven om tegen de stroom op te zwem men, werd symbolisch bena drukt toen in 1966 de toen malige commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, de nieuwe fa briek opende door de wa penspreuk „Luctor et Emer- go" in het zwarte vormzand te gieten. De inmiddels 25- jarige gieterij telt nu 40 werknemers en zet haar pro- duktie hoofdzakelijk in Ne derland en België af. „Maar indirect, via baggermaat- schappijen en de offshore industrie, worden onze pro- dukten naar landen over de hele wereld geëxporteerd". De kracht van het bedrijf schuilt volgens de heer Van Dongen in de grote diversi teit. „Wij richten ons vooral op maatwerk, hoewel daar naast ook kleine series wor den gemaakt. Onze diversi teit wordt ook teruggevon den in het brede scala van kwaliteitssoorten". De afde ling machinefabriek levert de meeste gietstukken com pleet montageklaar af met alle daaraan verbonden ma chinale bewerkingen. Mo derne technieken en aange paste vormmaterialen maken het vandaag de dag mogelijk de produkten zeer maat- nauwkeurig te gieten. „Wij produceren niet al leen, maar geven ook vaak ons advies", vertelt de heer Van Dongen. „Wij beschik ken over een jarenlange er varing en de toepassingen van ons werk zijn zeer geva rieerd. Voor sommige problemen biedt gietwerk zowel op constructief gebied als op metallurgisch gebied een betere oplossing". „Enerzijds valt niet te onte- kennen dat er in Nederland sprake was en nog is van een overcapaciteit op het gebied van gietwerk. Anderzijds hebben de na-oorlogse ont wikkelingen in de metallur gie gietwerk voor veel meer toepassingen geschikt ge maakt. Maar het is wel zaak dat de gieterijen zelf Wijzen op de mogelijkheden van hun produkt en op de mogelijk heden die de giettechnieken bieden". Produkten van de Zeeuws- Vlaamse Ijzergieterij zonder onder meer lagerbussen, loopwielen, pomphuizen, slijtringen, tandwielen, kru kassen, flenzen, delen van persen, transportsystemen, pompen, slakkenpannen, gietvormen, tandwielkasten, cilinderdeksels, pompwaai- ers, kabeltrommels, com pressoren, afsluiters, lagers, uitlaatpijepn enzovoorts. „Uzer- of metaalgieten blijft een fascinerende bezigheid", vindt de heer Van Dongen. „Een leek wordt geimpo- neerd door het vuur en de witgloeiende stroom metaal. Maar voor de gieterij-spe cialist blijft het proces min stens zo fascinerend. Er zit erg ceel creativiteit in; uit een grondstof in amorfe toe stand wordt een vorm ge maakt, die grillig of vloeiend gebogen kan zijn, maar en elk geval precies op maat, be stand tegen slijtage, thermi sche schokken, chemische zuren, hitte, afhankelijk van de van tevoren gestelde ei sen". De ijzergieterij aan het kanaal van Sas van Gent naar Terneuzen. KAPELLE, 19 april - Voor- verkoop: Conference II 65 T 48-1-50, II 55/65 1.20-1.24, II .k/55 80-85. Aanvoer Golden Delicious: I 80 65-67, I 70/80 sj_57 I 65 34, II 80 55-64, II 70/80 34-38, II 65 31-38, IIA 80 cg_67, II A 70/80 41-49, IIA 65 38 Winston IA 75/85 cq_65 I A 70 59-61, I A 65 4, 44'I 85 38,1 75/85 52-72,1 70 46-60, I 65 33-42, I 60 22 60-24, HA 75/85 46, II 75/85 40 11 70 39 II 65 36. Goudrei- neite II 85/95 40, II 75/85 46-63, II 70 50-57, II 65 41. Lombarts Calville II 70 62, II 70/80 63, II 60/70 34. Rode eoudreinette II 85/95 75, II 75/85 55.85, II 70 5,'2, II 65 39, Zoete Ermgaard II 65' 59, II 60 54 II 55 45, Conference JI 65 38-1 42,1155/65 1.19-1.21,/.I 45/55 61, II Z 55 36-78, IIX 50 25-33 Saint Rémy II 70/80 1 28-1.33, II 60/70 1.24, IID 50 46168. Kasaardbeien per doos I 1.70, aardappelen bonken 33,1 25-30, II 22. Groenten uien 12-16^ prei 2.60, spinazie I 44-1.48, witlof 1.30-2.40, radijs 22-48, rabarber 40-45. MIDDELBURG, 18 april - Aardappelen bintje bo 33, grote 27, Meerlander grote 13, Koopmans blauwe 17, tomaten AI 367-383, BI 403, CII260.CC 225, paprika kg. 323-406, ap pelen Golden Delicious 77/80 klasse II 60, 70/75 II 44-49. 60/65 II26, 65/70 II 27. Winst on 75/85 klasse II 87, 70/75 II 67_69, 65/70 37-50, 60/65 26-28. Groenten; radijs 44-50, andijvie II 150-181, glassnij bonen 670-700, glassnijbonen krom 549-554, rode kool All 41-63, Bil 46, glasspinazie 118-124, natuurspinazie 190-213, prei 251-361, rabar ber 40-86, breekpeen 41-62, uien 16, selderij bos 20-30, witlof All 211-257, Bil 155-195, afw. 79-97, stek 40-50, komkommers 76/91 klasse II 86, 61/76 II 69, 51/61 II 69, 41/51 II 43-53, 36/41 I 51-55 II 34-38, 31/36 II 25, krom kg 60, stek kg. 95, sla 32 klasse II 37-39, 23/25 II39-42, 22/24 I 32-39, 18/20 29. De eerste natuurspinazie werd aangevoerd door: Dhr. A. Melse te Vrouwenpolder en de Gebr. Kesteloo uit Koudeker- ke, koper was Fa. Korstanjeuit Goes. DEN HAAG - „Dat viel me bar tegen", zo deelde de 26-ja- rige monteur H.G. uit Middel burg aan het Haagse gerechts hof mee. Dat betrof de drie we ken gevangenisstraf welke de politierechter te Middelburg had opgelegd wegens overtre ding van de Vuurwapenwet. „Voor de aanrdigheid" zoals verdachte verklaarde had hij in België een revolver plus pa tronen gekocht. „Het was een koopje in een café", lichtte verdachte toe. „Dat is nu niet direct de aangewezen plaats om vuurwapens te kopen", re pliceerde de procureur-gene raal bij het Haagse gerechts hof. „U moest eens weten wat je in café allemaal kunt ko pen", repliceerde verdachte. Hij was van genoemd vonnis in hoger beroep gegaan, omdat hij erg tegen de gevangenis straf opzag. Maar de proc. ge neraal zag weinig reden om in dat vonnis wijziging te bren gen. „Er wordt al meer dan ge noeg gehandeld in vuurwapens zodat het gewenst is daar streng tegen op te treden", al dus het standpunt en de proc. generaal zag eigenlijk meer re den om een zwaarder straf te eisen. Hij wilde volstaan met bevestiging van het vonnis van de politierechter. Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen. Voor het Haagse gerechtshof had in hoger beroep van een vonnis van de politierechter te Middelburg zich te verant woorden, de 23-jarige kelner C. van Z. uit Goes, ter zake van valsheid in geschrifte. Terwijl verdachte werk had, incas seerde hij sociale uitkering. De politierechter veroordeelde verdachte tot 750 gulden boe- Ie, van welk vonnis verdachte jn hoger beroep kwam. Er ble ken juridische problemen ,te 2% met betrekking tot het betekenen van de dagvaardi ng als gevolg waarvan de procureur-generaal bij het hof concludeerde tot nietig verklaring van de dagvaardi ng. Het hof heeft arrest ge wezen en dienovereenkomstig beslist evenwel onder mede- beling, dat mogelijk een nieu we dagvaardiging zal worden Ultgebracht. Sportpark - Op vrijdag 27 april worden op sportpark het Schenge te Goes vier nieuwe kleedgebouwen geopend om Vljf uur 's middags Het hgt in de bedoeling de komen- ?e laren nog eens vier kleedge- ouwen op het Schenge neer te ,e"n De huidige vier nieuwe ebben in totaal ongeveer I 380.000,- gekost.

de Stem | 1979 | | pagina 22