Kijk subsidieert onderzoek jeugd werkloosheid Zeeland Bolbaan Oostburg geopend NCB STELT PROBLEMEN IN LANDBOUW AAN DE ORDE OU Bisschop Ernst bracht bezoek aan Zandstraat Sonja's goed) nieuws show vanuit het Midden- Oosten Provinciale brandweer doodsteek vrijwilligheid 400 NAZATEN VAN JACQUES WIJFFELS PRESENt OP REÜNIE Toezegging uit Den Haag Schrij (avonden Amnesty Brabantse mestbank ook voor Zeeland KRO neemt Dreampop op International .Iwanda-collectebus en apparatuur gestolen uit IJzendijkse school Geruststelling VOORZITTER VERENIGING ZEEUWSE BRANDWEERCOMMANDANTEN: hoogwater Joris Schouten in Oostburg le de de „Als je een „goed „iej show" maakt en het nieuws van het jaar kon,|| aan dan moet je je progtaii daar ook over maken. In<tj j val vanuit het Midden.J ten". Dit zegt Sonja presentatrice van s0,J Goed Nieuws Show. Op J tien april wordt haar gramma vanuit Jeruzaleml gezonden. Sonja: „We moesteneensl om de arm houden maar nuf vredesverdrag onderteken! hebben we gelijk gezegd I het door zal gaan". VoJ week is regisseur Egbert tL Hees al in Israël geweest] een geschikte plaats te zoe| voor de opnamen. NotniL Natan, een Israëlische r| seuse die vorig jaar in Hill sum aan enkele opnamenhtj meegewerkt zal het team f de Goed Nieuws Show helpf Sonja vertelt dat ze zelfvl eind 1969 tot begin 1971 ml raèl gewoond heeft. „Het J desverdrag is voor de Israelii het begin van een gerustsf ling. Egbert van Hees 1 vorige week al duidelijk ki nen zien dat de mensen inl raël en Egypte niet op sta staan te springen van gelufl Op het ogenblik wordt| naarstig gezocht naar sche en Egyptische arties| die het amusement op i avond moeten verzorgen. Vl der zullen er verschillende! raëliers die de Nederlanl taal machtig zijn voor de f mera gehaald worden om h reactie op „het goede nieuvj te geven. Vandaag vertrekken Soil Barend, Ellen Blazer en regf seur Egbert van Hees naar] raël om daar alles voor de of namen in orde te maken. van de plaat, het stevig roc kende nummer „Shortenin' i bread". De hoes van de plaat mag er ook zijn; elk nummer is verbeeld in een kleurrijke ansichtkaart, die telkens door verschillende kunste naars geschilderd zijn. Kort om een zonnige verpakking voor een mooie elpee met talrijke hoogtepunten. De Beach Boys kunnen dan ver in de dertig zijn, ze swingen nog volop. Ik teken er voor. wnvi VAN LEEST De KRO-radio g3"1 Dreampop '79 opnemen het popfestival dat op 9? 30 (Van onze correspondent) gAS VAN GENT - Tijdens cen bijeenkomst van de Zeeuwse brandweercomman danten in De Speye te Sas van gent stak voorzitter H. den Hartog het niet onder stoelen 0f banken, dat de tweede fase van de nieuwe brandweerwet volkomen te verwerpen is. In deze tweede fase is het minis terie van Binnenlandse Zaken van plan om van een gemeen telijke brandweerorganisatie over te stappen naar een pro vinciale organisatie en die provinciale organisatie is nu net bij de Nederlandse Vereni ging van Brandweercomman danten in het verkeerde keel gat geschoten. Tot zijn toehoorders, zo'n 50 Zeeuwse commandanten wa ren aanwezig, zei Den Hartog: „Wij zijn zelfs nog niet toe aan een volledige samenwerking gemeente-regio. Ook daar moeten we nog aan wennen en dan nu al provinciale brand weer In niet mis te verstane bewoordingen zei Den Hartog, die tevens lid is van het hoofd bestuur van de Nederlandse Vereniging van Brandweer commandanten,: „We zullen niet schromen om met gepaste acties t.z.t. duidelijk te laten blijken hoe de Nederlandse brandweermensen er over denken", waarbij hij verder stelde vast te houden aan hulpverlening onder lokaal bestuur, met de burgemeester als hoofdfiguur en uitvoering door parate organisaties. De eerste fase van de ont- werp-brandweerwet" kon in grote lijnen in de ogen van de Zeeuwse brandweercomman danten wel genade vinden. Dit bleek uit de inleiding die voor zitter H. den Hartog over dit onderwerp hield. Deze eerste fase omvat in het bijzonder de taken met taakomschrijving van plaatselijke en regionale commandanten, met het doel een doelmatige en georgani seerde uitvoering te bewerk stelligen. Een goede zaak vond De Hartog de regionale alarm centrales te Terneuzen en Vlissingen, die binnen afzien bare tijd gaan draaien. Maar de ontwikkelingen in verband met de centrale post ambulan cevervoer (CPA) op Walche ren, De Bevelanden en Schou wen baarden de Zeeuwse brandweerchef zorgen. H. de Hartog: „In goede gemoede vraag ik mij persoonlijk af of de verantwoordelijke bestuur ders wel beseffen de noodzaak van samenwerking tussen po litie, brandweer en ambulan ce". (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het in opdracht van de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt uit te voeren onderzoek naar de jongerenwerkloos- beid in Zeeland komt voor subsidie door het rijk in aanmerking. Deze toezegging heeft de raad uit Den Haag verkregen. Het onderzoek, dat wordt verricht door het ETI Zeeland en het Pro vinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland, zal bestaan uit een analytisch gedeelte en een schriftelijke en mondelinge enquête onder schoolverlaters en werkloze jongeren. Ter begeleiding van het on derzoek is een commissie in het leven geroepen bestaande uit drs. J.C. de Jong namens de Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt (voorzitter), A.H. Coomans namens de Provin ciale Stuurgroep Werkloos heid, P.J.Filius, medewerker van de Zeeuwse Raad voor de" Arbeidsmarkt (secretaris), drs. J.W. Jansen namens het dis trictsbureau voor de Arbeids voorziening in Zeeland, drs. A.F.Magielsen (ZRA), W.M.Pel (ZRA), L. Phernambucq, C.N.V.-medewerker voor wer kende jongeren in Zeeland, J. de Ridder, schooldecaan voor het lager beroepsonderwijs en dr. W. van Voorden, weten schappelijk medewerker van de Êrasmusuniversiteit te Botterdam. De ZRA staat in beginsel niet afwijzend tegenover het voorstel van de FNV om een coördinator van de Provinciale Stuurgroep Werkloosheid als advieserend lid in de raad op te nemen. Het dagelijks bestuur van de raad zal zich echter op de konsequenties hiervan nog nader beraden en t.z.t. een ■voorstel aan de plenaire raad voorleggen. De ZRA heeft kennis geno men van de nota van het ETI Zeeland, „Zeeland als vesti- ginsplaats, werkgelegenheid en vestigingsplaatsfactoren in Zeeland". Algemeen was men van menmg, dat met deze nota Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur; Af en toe buiten. Mid- dagtemperaturen om streeks 8 graden Dinsdag, 3 april: Dergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 8.42-21.16 8.08-20.38 7.33-20.02 7.01-19.35 8(45-21.07 een bescheiden aanzet is gege ven tot het inzichtelijk maken van de vestigingsproblema- tiek. Overigens is de raad van oordeel, dat de opdracht van het provinciaal bestuur - het nagaan van de stimulerende en afremmende vestigingsfacto ren in Zeeland met betrekking tot vestigingen dan wel uit breidingen in de dienstensec tor en de toeleverende verwer kende bedrijvigheid - in de nota niet voldoende is uitge werkt. Met enige verbazing nam de ZRA kennis van de mededeling dat de Sociaal Economische Raad nog geen beslissing heeft genomen inzake de samenstel ling van de regionale raden voor de arbeidsmarkt in de nieuwe zittingsperiode. De re den voor dit uitstel is, dat er nog onvoldoende duidelijk heid bestaat over de zetelver deling binnen de werknemers delegaties op basis van de op dit moment geldende repre- sentativiteitscriteria. TERNEUZEN - Dankzij de Schrijfaktie in de eerste maanden van 1978 door leden en sympatisanten van Am nesty International, zijn er 44 mensen uit 29 landen uit de ge vangenissen gekomen. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen kan er regelmatig samen worden ge schreven voor de politieke ge vangenen over de gehele we reld. In Terneuzen is daartoe ge legenheid op 2 april (van avond), 7 mei en 11 juni, om 20.15 uur in de Goede Herder kerk aan de Koninginnelaan. Te Sas van Gent in de basis school „De Valckenburcht", ,,'t Hooge Sas" op 9 april, 14 mei en 11 juni, vanaf 20.00 uur en te Oostburg op 11 april, 9 mei en 13 juni in het kantoor voor de Maatschappelijke Dienstverlening, Nieuwstraat 7, van 19.15 tot 20.30 uur. Be langstellenden vinden op de genoemde plaatsen adressen van autoriteiten, voorbeeld brieven enzovoorts. april in de evenementenhal Leijsdream in Roosend gehouden wordt. Ook is nu het program®3 helemaal rond. Achtereen-1 volgens zullen optreden. I Tabasco Brand, Eartn31;I Herman Brood and his W j Romance, Sweet d'Bus<ct' Delight, Massada, Media; I nical Cock up Show (U1 I Engeland), Ruud Hernia® I Band, Jan Akkerman band en Gruppo Sportive I Tussen de optredens don' I wordt muziek gedraai I door de Filter Furore Sn® 1 met Vicent van Engelen M Harry de Winter. WanneC I de radio-opnamen ui'83' L zonden zullen worden 1 I nrtg niet bekend. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND KANTOREN: Terneuzen, Nieuwstraat 9, 4531 ZCV Terneuzen, Postbus' 145,4530 AC Terneuzen 01150-17920 (4 lijnen), Hulst, Steenstraat 14,4561 as Hulst, 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, 01100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda: Maandae t/m wijdag van 19.00-20.00 uur 076-222555.* Zondag van 18.30-21.30 uur 076-222555. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-4496, Midden-Zee land 01100-14944. SERVICEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Passage 13, Ooctburg: Jhaenens, Burchtstraat 11Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelcentrum Zuidpolder. HU'BAANSLUrriNGEN: «edactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost- burg, 01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw vans, Zuidvlietstraat 73, Goes 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland G van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle 01102-2320. Redacteur Terneuzen P. °e Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West- Zeeuwsch-Vlaanderen/Kanaalzone, J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554. Redacteuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Henk Postma, Walmolenstraat 12, Hulst 01140-4159; E. Verstraeten, Zoutestraat 57, tfulst, 01140-2748. Fotojournalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de 'Kreek 56, Terneuzen 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. Koomen, ^■ldenrustlaan 1, Terneuzen, 01150-12941. Abonnementen-exploitatie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks 01140-6317. Advertentie-exploitatie: Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839. De familie Wijffels bijeen in de parochiekerk van Waterland (Van onze correspondent) IJZENDIJKE - Toen Jac ques Wijffels en Anna de Blieck elkaar in 1635 het ja woord gaven, hadden ze nooit kunnen denken dat zij door deze daad in 1979 ruim 8P0 nazaten zouden hebben. Van hen troffen 400 elkaar op een reünie, die door Huoert Wijffels uit IJzendijke op touw werd gezet. Plaats van samenkomst zondagmorgen was de paro chiekerk van Waterland Ou deman, net over de grens bij IJzendijke gelegen. In deze kerk staat een steen, die daar geplaatst is ter herinnering van de „stichting" van de familie Wijffels, De mis in deze sfeervolle kerk - het w as wel passen en meten om ie dereen binnen te krijgen - werd voorgegaan door pas toor Etienne Wijffels uit het Belgische Veerle. De liederen werden ten gehore gebracht door een koor, samengesteld uit de Wijffels-afstammelin gen. Na deze eerste samen komst vertrok men (onder politiebegeleiding) naar Gent, alwaar in de St. Pie tersabdij de feitelijke reünie plaatsvond. Hier sprak o.a. de rijksarchivaris van België enkele woorden. De heer Henry Wijffels uit Lelystad gaf een uiteenzetting over de stamboom van e familie Wijffels in elkaar zit. Henry Wijffels is een van de grote navorsers geweest van de familie. Hij heeft onder meer uitgeplozen dat de Wijffelsen rond 1UP0 naar het eiland kwamen, dit is het gebied tussen St. Kruis en Water landkerkje. Van de tegen woordige nazaten huizen er 280 in Nederland en zo'n 125 in België. De verst wonende nazaat was overgekomen uit Florida in de VS. (Van onze correspondent) OOSTBURG - Zaterdag middag heeft burgemeester A. Schipper van Oostburg, verge zeld van zijn echtgenote en wethoudesJ. Vergouwe, de overdekte bolbaan van de ver eniging Raad tegen Staat in de wijk Finland officieel geopend door het rollen van een bol. „In 1970 is de nieuwst ge meente begonnen", aldus de burgemeester, „een als wij dan nu zien wat na 9 jaar tot stand is gekomen, mogen wij tevre den zijn. Dit ook mede te dan ken aan de grotere gemeente. Hetgeen hier gebracht is, is een pronkstuk voor heel de buurt. Alhoewel de buren overlast vrezen, is gebleken dat niet hetgeval zal zijn. Een soort vrijetijdsbesteding is nu mo gelijk en jammer genoeg moe ten veel mensen van die vrije tijdsbesteding gebruik maken, doordat zij niet meer kunnen of mogen werken, ook voor de bejaarden, die 20 procent van onze bevolking uitkmaken, is dit een belangrijke plaats. De Burgemeester Schipper krijgt de sleutel van de nieuwe bolbaan aangeboden door Jacky Fijnaart gemeente moet dan ook zorgen vóór voorzieningen. Wij willen dan ook trachten deze puur Vlaamse sport in stand te hou den". Hij hoopte dat het tot stand komen van deze sportvoorzie- ning dan ook gemeenschapszin zal bevorderen. De heer Ver gouwe zei dat de aanvraag van de vereniging een sneeuwba leffect heeft tegweeggebracht. Na Oostburg heeft ook de club Brskens en IJzendijke een aan vraag ingediend. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Vanavond spreekt in Oostburg drs. Joris Schouten, voorzitter van het Landbouwschap en de Katholieke Boeren en tuindersbond in Oostburg. De NCB Oostburg, die deze spreker voor Oostburg heeft uitgenodigd, zal een aantal knel punten in de landbouw bijzonder belichten, zo liet NCB-voor- man G.A. Claeijs zaterdag weten. „De prijzen van de produkten als bieten en granen zijn de laatste jaren vrijwel ongewijzigd, maar zij vormen wel de basis voor het inkomen van een akkerbouwbedrijf", aldus de NCB. De kosten stijgen echter veel harder. „Eens was het zuidwestelijk akkerbouwgebied hèt voorbeeld voor geheel Nederland. Nu is het zo, dat hier de prijzen en opbrengsten lager zijn en de kosten hoger, terwijl het plan meer risico's met zich brengt". Mogelijke oplossingen ziet de NCB in de fiscale sfeer, waarbij o.m. een vrijstelling van twee ton bedrijfsvermogen van de ver mogensbelasting. Ook het z.g. b-quotum voor suikerbieten mag door de EEG niet verlaagd worden, is de mening van NCB Oost- ~burg. Ook zou de overheid een flink deel van de 80 miljoen gulden kostende jaarlijkse keuringen voor zijn rekening moeten nemen. „Het is ook een overheidsbelang dat de kwaliteit van onze pro dukten uitstekend is, dit voor het behoud van onze exportposi tie". (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - De N.C.B.-afdeling Oostburg (Zeeuws-Vlaanderen) is van mening dat het over schot aan organische mest (voornamelijk van var- kensmesterijen) in Brabant best door de Zeeuwse ak kerbouwers gebruikt zou kunnen worden. „De transportkosten (inclusief Lootkosten) zijn in verhouding echter erg hoog en ook de investering- kosten in de opslagplaatsen op de akkerbouwbedrijven zijn aanzienlijk", aldus de ze N.C.B.-kring, die vindt dat de overheid vest een handje zou kunnen meehel pen om de Brabantse mest bank te gebruiken voor het oplossen van het mest probleem in Zeeland. Bisschop Ernst bekijkteen van de Derde Wereld-produkten (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - Afgelo pen zondagmorgen is de Bre dase bisschop H. Ernst op be zoek geweest in de Sasse wijk de Zandstraat. n Dat dit bezoek gewaardeerd werd door de Zandstraters bleek wel uit de goed gevulde kerk, waarna het welkomstwoord van voorzitter J. de Rijk van het wijkcomité, bisschop Ernst de heilige mis voorging. Deze eucharistieviering met zang van de kinderen van de lagere school, stond in het te ken van de vastenactie. Nadien bracht de bisschop een bezoek aan de r.k. school, waar een verkooptentoonstelling van kunstnijverheidsprodukten uit ontwikkelingslanden plaatsvond. Deze gelegenheid nam de bisschop te baat om met heel wat Zandstraters kennis te maken onder het ge not van een kopje Guatemala- koffie. IJZENDIJKE- In de nacht van vrijdag op zaterdag is in de Huishoudschool te IJzendijke ingebroken. Er is voor een waarde van minstens f 4000.- ontvreemd. Via een raam is men het gebouw binnen geko men en heeft men eerst de school doorzocht. Men heeft een collectebus en enige spaarpotten voor de actie van Rwanda meegenomen, alsmede een kleurentelevisie en een video-recorder. Zowel de t.v. als recorder konden vo rig jaar aangeschaft worden via een gehouden actie door ouders en leerlingen. Door de technische recherche wordt een onderzoek ingesteld. GOES Grand Theater - 20.00 uur Moord op de Nijl a.l. HULST De Koning van Engeland - 14.30 uur: Callgirl B.V. 18j. 20.00 uur: Herfstsonate 16j. 20.00 uur: Even en oneven k.t. 19.30 uur: Ben Hur k.t. TERNEUZEN NieuwLuxorTheater- 20.00 uur Even en oneven, 20.00 uur: Face to face. VLISSINGEN Alhambra I - 20.00 uur Vrouwenkamp. Alhambra II - 20.00 uur Atlantis. BERGEN OP ZOOM Roxy - 20.00 uur: Herfstsona te. 16j. Schouwburg Luxor - 20.15 uur: Globe met „Minna van Bamhelm". Stadhuis - Grote Markt, Kunstwerk van de maand door mej. J. Rutten uit Bergen op Zoom. Geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. Markie zenhof - Steenbergsestraat „Honderd jaar kunst uit eigen bezit". Geopend: maandag t/m zondag van 14.00-17.00 uur (t/ m 9 juni). Tekeningen van Frans van Beer (t/m 13 mei) en „Handvaardigheid op de Tro- biandeilanden" (t/m 13 mei). Geopend: maandag t/m zon dag van 14.00-17.00 uur.

de Stem | 1979 | | pagina 5