Oscar gaat tweede helft van eeuw in onderzo werkloo Parker bewijst klasse; Rumour vindt richting Sonja's got nieuws sin» vanuit het Midden oosten UITSTEKEND HERSTEL VAN DE BEACH BOYS „Provim Toezegging nit Heksenjacht Chaplin Ze blijft mooi Eric Clapton getrouwd Geruststelling VOORZITTER SPRAAK The Rumour KRO neemt Dreampop] op hoogwater STEM VAN MAANDAG 2 APRIL 1979 Van de Oscar op 9 april vragen de oude rotten in Hollywood zich af wat de toekomst brengen zal met een eerste helft van de eeuw die zo geschakeerd was. Want niet zelden ging de concurrentieslag rond de Os cars gepaard met neven spektakels door mensen die niet in de pas wilden lopen. Vorig jaar, bijvoorbeeld, werd Vanessa Redgrave uit gefloten tijdens de toespraak waarmee ze een Oscar voor Julia met Jane Fonda aan nam. De zich uiterst links voordoende dochter van sir Michael Redgrave en Rachel Kempson, keerde zich tegen het zionisme, waarmee zij op heel wat harten in het Ame rikaanse filmbedrijf trapte. Voor het gebouw sloegen Palestijnen, Joden en Ameri kaanse nazi's - bien étonné's de se trouver ensemble! - el kaar bloedneuzen. Het Oscarforum werd niet voor de eerste keer politiek gebruikt of misbruikt, zo men wil. In 1973 haalde Marlon Brando zich het on genoegen van de filmacade mie op de hals en verraste de miljoenen televisiekijkers, toen hij weigerde zijn Oscar voor „De Peetvader" aan te nemen. In de plaats daarvan stuurde hij een vrouw in In- dianenkleren naar de cere monie om haar de zaak van de Amerikaanse indiaan te laten bepleiten. De vrouw verklaarde dat zij „Sheen Littlefeather" heette, maar zij bleek later een actrice van Mexicaanse afkomst te zijn. Het jaar daarop werd de show verlevendig door een „streaker", die naakt over het toneel schoot toen David Niven, de Engelse gentle man, de Oscar voor Beste Film van het Jaar wilde uit reiken. In 1956, na de heksenjacht van senator McCarthy op communisten of vermeende communisten in Hollywood, werd als winnaar van de Os car voor het beste script uit geroepen ene Robert Rich. •De vijf vrouwen, die op de nominatie staan voor een Oscar. Op de bovenste rij van links naar rechts: Ellen Bumstyn, Jill Clayburg en Geraldine Page. Op de onderste rij Jane Fonda en lngrid Bergman. Drie van de mannelijke kandidaten voor een Oscar: Sir Laurence Olivier, Jon Voight en Gary Busey. Rich nam het beeldje voor „The Brave One" niet aan, noch was er iemand om het voor hem te doen. Maar Rich was dan ook in werkelijkheid Dalton Trumbo, de schrijver die gerangschikt was onder de „Unfriendly Ten", zoals ze werden genoemd. Toch heeft de Academy of Motion Pictures Arts and Sciences nooit anders gewild dan dat de Oscars de zaak van de film zouden dienen. De academie werd in 1927 opgericht door 36 promi nenten, onder wie Mary Pickford, Douglas Fair banks, Conrad Nagel en Louis B. Mayer („Op zijn be grafenis waren zoveel men sen omdat iedereen zeker wilde weten dat-ie dood was"). Nu telt het instituut 3.530 leden. De allereerste Oscars wer den in 1929 uitgereikt, ook voor '27-'28. „Wings" was de beste film, Emil Jannings de beste acteur in „The Last Command" en „The Way of All Flesh". Janet Gaynor was beste actrice in „Seventh Heaven" en „Angej Street". Een speciale Oscar, uitge reikt aan het Uitreikingsdi ner, was er ook al. Charlie Chaplin werd ermee geëerd voor zijn „veelzijdigheid en genialiteit als auteur, acteur, regisseur en circusprodu cer". Sindsdien zijn zo actri ces en acteurs als Shirley Temple, Lillian Gish, Orson Welles, Cary Grant, Bob Ho pe en Groucho Marx geéerd. Dit jaar kreeg sir Laurence Olivier zo'n ere-Oscar. Maar twee actrices hebben in al die jaren meer dan één Oscar gewonnen. Ingrid Bergman won er twee voor „Gaslight" uit 1944 en „Anastasia" uit 1956 en een derde voor „Murder on the Orient Ex press" uit 1974. Dit jaar zou ze haar vierde kunnen vero veren voor haar rol in „Herfstsonate". Katherine Hepburn heeft er ook drie: voor „The Lion in Winter" uit 1968, „Guess who's co ming to dinner" uit 1967 en „Morning Glory" uit 1933. Behalve Ingrid Bergman zijn dit jaar voor Oscars als beste actrice voorgedragen: Ellen Burstyn („Same time next year"), Jill Clayburgh („An umnarried woman"), Jane Fonda ((„Coming home") en Geraldine Page (de tot zelf moord geneigde moeder in Woody Aliens „Interiors"). Als beste acteur zouden dit jaar uit de bus kunnen komen Warren Beaty voor zijn rol(len) in „Heaven Can Wait", Gary Busey („The Buddy Holly Story"), Robert de Niro („the Deer Hunter"), Laurence Olivier („The Boys from Brazil") en Jon Voight van Midnight Cowboy („Co ming home"). „Coming home", „The deer hunter", „Heaven can wait", „Midnight Express" en „An unmarried woman", zijn kandidaat voor de Oscar voor beste film van het jaar. VERNON SCOTT Actrice Sophia Loren praat ontspannen tegen de pers Sophia is inmiddels 44 en nog steeds een van 's werelds mooiste vrouwen. Op dit moment is ze bezig met een promotietoer- nee voor haar autobiografie „Living and loving" en haar recentste film „Firepower", die waarschijnlijk dit voorjaar nog in première gaat. •Eric Clapton en zijn bruid verlaten de kerk in Tucson. Eric Clapton, wel eens de beste roek-gitarist ter wereld ge noemd, is deze week in het.huwelijk getreden met Patti Boyd, de ex-vrouw van George Harrison. Het is de eerste keer dat „Slow- hand" in het huwelijksbootje stapt. In een kleine kerk in de Amerikaanse staat Arizona gaf de 34-jarige Clapton zijn ja-woord aan de 32-jarige bruid. „Als je een „goed ,J show" maakt en nieuws van het jaar |<lr| aan dan moet je je pr0!,I daar ook over maken.Ijl val vanuit het Middeifl ten". Dit zegt Sonja t presentatrice van ij Goed Nieuws Show. i tien april wordt ha gramma vanuit Jeruralj gezonden. Sonja: „We moestentJ om de arm houden maatt! vredesverdrag ondertekJ hebben we gelijk gezegd! het door zal gaan". (J week is regisseur L Hees al in Israèl geweesl een geschikte plaats 1(4 voor de opnamen. Noml Natan, een Israëlische t seuse die vorig jaar in Hij sum aan enkele opnametl meegewerkt zal het tenl de Goed Nieuws Show heil Sonja vertelt dat zeztli eind 1969 tot begin lül'.T raël gewoond heeft. „Heil des verdrag is voor delsiJ het begin van een gerei ling. Egbert van Hees if vorige week al duidelijk! nen zien dat de mensen» raël en Egypte niet op stl staan te springen van j" Op het ogenblik wci:f naarstig gezocht naar Isil sche en Egyptische ailil die het amusement opI avond moeten verzorgen! der zullen er verschillenitl raëlièrs die de NedeiluT taal machtig zijn voor i mera gehaald worden o reactie op „het goede nisil te geven. Vandaag vertrekken Si Barend, Ellen Blazer entef seur Egbert van Heesniïj raël om daar alles voordM namen in orde te maken Een platenartiest is eigenlijk net zo iemand als een prof voetballer; of je bent in topvorm en je maakt het of je hebt je dag niet en je blijft hangen in wat gepriegel in het midden zonder werkelijke actie. Wat de muziek betreft krijg ik dat gevoel bij de Beach Boys. De vorige elpee „M.I.U.-Album" beviel me zeer matig, maar met de nieuwe plaat „L(light) A(album)" maken de Beach Boys een zeer verdienstelijke entree in het gezelschap van de topgroepen. „L A." laat de Beach Boys horen zoals ze zijn; de beste zanggroep uit de popge schiedenis, waarvan ze trouwens al sinds 1961 deel van uitmaken. De nieuwe el pee is er een met erg vriende lijke en opgewekte muziek geworden. Het „licht" in de titel van de plaat leggen de Beach Boys zelf uit als „het bewustzijn van en de aanwe zigheid van god, hier in deze wereld als een voortdurende lieflijke werkelijkheid". Lieflijk is „L.A." inder daad. Het geluid zit zo nu en dan tegen het sentimentele aan, maar de heren Beach Boys weten er zo'n begeeste ring in te leggen, dat je op zijn minst automatisch mee begint te neuriën. De plaat begint meteen goed met het lied „good timin", een prachtige exponent van het specifieke Beach Boys-ge- luid. Daama wordt kant een gevuld met een gestroom lijnde revue van muziek, die je aan de Amerikaanse west kust kunt horen. In een song als „Love surrounds me" wordt gespeeld met motieven die Steely Dan en de Doobie Brothers ook gebruiken; het gedeeltelijk in het Japans ge zongen „Suma Hama" roept herinneringen op aan de glo rietijd van Harry Nilsson, terwijl in het werkelijk prachtige nummer „Angel come home" naar de Eagles geknipoogd wordt. Kant twee opent (schrik niet) met een bijna elf minuten durend disco-nummer. Commercieel zou je zeggen, maar als je echter hoort met wat voor diepgang de Beach Boys het nummer uitvoeren, praat je wel anders. De drie broertjes Wilson, Al Jardine en Mike Love hebben er - een soort swingende „Suite Judy blue eyes" van gemaakt, die boor devol verrassingen en mes- scheerpe vocalen zit zonder dat enge falsetstemmetjes gaan overheersen. Als disco altijd zo benaderd werd, zou het een veelbelovende tak van de hedendaagse popmu ziek kunnen zijn. Muzikaal wordt het allemaal nog eens erg fraai omlijst door de aanwezigheid van musici als Brace Johnston, Wah Wah Watson en Victor Feldman. Vervolgens kabbelt de mu ziek via nummers „Baby blue" en „Going South" rus tig verder naar de uitsmijter van de plaat, het stevig rot i kende nummer „Shorten bread". De hoes van de plaat wil er ook zijn; elk nummer tl verbeeld in een kleurrijk I ansichtkaart, die telker-1 door verschillende kunsln naars geschilderd zijn. Kot! om een zonnige verpakte» I voor een mooie elpee ndl talrijke hoogtepunten. I Beach Boys kunnen danv'l in de dertig zijn, ze swinp I nog volop. Ik teken er voor VVEV1 VAN LEEST I (Van onze corresponden SAS VAN GENT - Tiji een bijeenkomst van Zeeuwse brandweercomn danten in De Speye te Sas] Gent stak voorzitter H. 1 Hartog het niet onder stol of banken, dat de tweede il van de nieuwe brandweer volkomen te verwerpen id deze tweede fase is het mij terie van Binnenlandse Zaf van plan om van een gemd (Van een GOES - Het in opdracf beidsmarkt uit te voeren i heid in Zeeland komt voorl Deze toezegging heeft del onderzoek, dat wordt verrf vinciaal Opbouworgaan analytisch gedeelte en eer onder schoolverlaters en - Ter begeleiding van het derzoek is een commissie in leven geroepen bestaandel drs. J.C. de Jong namensf Zeeuwse Raad voor de beidsmarkt (voorzitter), Coomans namens de Pro4 ciale Stuurgroep Werklq heid, P.J.Filius, medewen van de Zeeuwse Raad voo| Arbeidsmarkt (secretaris), J.W. Jansen namens het trictsbureau voor de Arbel voorziening in Zeeland, A.F.Magielsen (ZRA), W.Ml (ZRA), L. Phernambif C.N.V.-medewerker voor i kende jongeren in Zeeland de Ridder, schooldecaan het lager beroepsonderwijs dr. W. van Voorden, wet| schappelijk medewerker de Êrasmusuniversiteit Rotterdam. De ZRA staat in begin niet afwijzend tegenover 1 voorstel van de FNV om e coördinator van de Provinci: Stuurgroep Werkloosheid advieserend lid in de raad op nemen. Het dagelijks beste van de raad zal zich echter de konsequenties hiervan n nader beraden en t.z.t. e ■voorstel aan de plenaire ra voorleggen. De ZRA heeft kennis ger men van de nota van het E Zeeland, „Zeeland als ves ginsplaats, werkgelegenhe en vestigingsplaatsfactoren Zeeland". Algemeen was m van mening, dat met deze nc Vooruitzichten voor dinsc en woensdag, opgesteld d( het KNMI op zondag om 18 uurj Af en toe buiten. Mi dagtemperaturen streeks 8 graden Wat ik me bij Graham Par ker afvraag is, waarom hij in ons land nog niet is doorge drongen tot een breder publiek, terwijl hij toch al vier klasse-elpees maakte en tijdens zijn optredens hier met zijn groep The Rumour bewees tot een van de meest swingende live-attracties van dit moment te behoren. Maar goed, wellicht komt daar verandering in met de elpee „Squeezing out sparks", het niuwste platen- product van Graham Parker en The Rumour. „Squeezing out sparks" laat een zeer ontspannen Parker horen, die het element van de muzikale vernieuwing dit keer opgeofferd heeft voor het uitbouwen van het totaalgeluid. Vreemd genoeg maakt hij geen gebruik meer van de blazerssectie, die hem vorig jaar op zijn toernee en nog op de live-elpee „Parke- rilla" begeleidde. In een ra dio-interview bij de VARA gaf Graham Parker daar als reden voor op, dat hij de nummers vorig jaar tijdens concerten zonder blazers heeft uitgeprobeerd en dat ze vol genoeg waren om zo op de plaat te zetten. Het gevolg daarvan is, dat Parker en zijn Rumour nu zonder blazers op toernee zijn, want zo zegt hij, of je moet die jongens con stant bij de show betrekken of af en toe, maar als je dat doet zijn ze gauw van slag af. „Squeezing out sparks" klinkt inderdaad vol; The Rumour gaat te keer als een soepel lopende machine zon der ergens overdadig te gaan klinken. Graham Parker zelf leeft zich uit met zijn rauwe stem, terwijl de productie van Jack Nitzsche bijzonder goed geslaagd is. Graham Parker schreef al het mate riaal zelf. Het varieert, van stevige rockers als „Local girls", „Saturday nite is dead" en „Nobody hurts you" tot een rustig, maar te gelijkertijd zeer emotioneel gezongen „You can't be too strong", dat wel iets van „Watch the moon come down" weg heeft. Het enige nummer dat een beetje uit de toon valt vind ik „Waiting for the ufo's". Voor de rest handhaaft de plaat een con- stant hoog niveau, dat dicht in de buurt komt van het peil van „Heat treatment", ter wijl er in songs als „Passion is no ordinary word"; „Pro tection" (op sing'e versche nen) en „Saturday nite is dead" de vonken er vanaf springen. Ongeveer tegelijkertijd met „Squeezing out sparks" is er ook een afzonderlijke elpee van The Rumour uitge komen met als titel „Frogs, sprouts, clogs and krauts". De woorden in de titel ver wijzen respectievelijk naar de Fransen, de Belgen, de Nederlanders en de Duitsers, terwijl de hoes gehuld gaat in afbeeldingen van Europese vlaggen, zodat het vrij dui delijk is dat het allemaal iets met Europa te maken heft. Het is de tweede elpee, die The Rumour zonder voorman Graham Parker maakte. Op de eerste plaat „Max" leek de groep nog een beetje rich tingsloos rond te dobberen al werd er over het algemeen aardig gemusiceerd. Op .Frogs, sprouts, clogs and krauts" is van dat richtinglo ze geen sprake meer. De Eu ropese gedachte als basis voor de plaat wordt aardig uitgewerkt in nujmers als „Euro", waarin verwezen wordt naar „European Son" van de Velvet Underground en „Leaders", dat door Mar tin Belmont samen, met wie anders dan Nick Lowe ge schreven werd. Pianist Bob Andrews en gitaristen Brinsley Schwarz en Martin Belmont zorgden samen voor het meeste songmateriaal, terwijl ook het Danko-num- mer Tired of waiting" opge nomen werd (zongen de Kinks ook niet zoiets?) Als single is de Brinsley Schwarz-compositie „Fro zen Years" uitgekozen, een nummer dat herinneringen oproept aan Kevin Ayers en de Doors. Al met al is het een plaat die zeker het beluiste ren waard is, alleen al omdat er fantasievol gemusiceerd wordt en er verrassende wendingen in zitten. Geen opzienbarende plaat, maar actueel genoeg om regelma tig te draaien. Al was het al leen ,piaar om alvast in de stemming te komen voor de Europese verkiezingen. WIM VAN LEEST De KRO-radio Dreampop '79 opneiM'j het popfestival dat »P Graham Parker als de vonken er van af springen (foto Cuno van Gooi). april in de evenementen!"! Leijsdream in Rooscin)'1 gehouden wordl. Ook is nu het program"' helemaal rond. Achteren1'! volgens zullen optredr'J Tabasco Brand, Pa'tjjj Herman Brood and his WI Romance, Sweel d'BWÏ Delight, Massada, MecW'l nical Cock up Show I111! Engeland), Ruud Hern#! Band, Jan Akkerman I band en Gruppo Sportiv" I Tussen de optredens dof I wordt muziek gedraa' I door de Filter Furore Ste' l met Vicent van Engelen'I Harry de Winter. VVaiinftl de radio-opnamen uitfl'l zonden zullen worden 1 nóg niet bekend. Dinsdag, 3 apriL* Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 8.42-21 8.08-20 7.33-20 7.01-19 8:45-21 dagblad voor zu KANTOREN: Temeuxen, Nie 145,4530 ACTemeuzen 01150 AS Hulst, 01140-3751 (3 lij: 01100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t BUITEN KANTOORUREN: A vrijdag van 19.00-20.00 uur 076-222555. BEZORGKLACHTEN: Zeeuw land 01100-14944 SERVICEPUNTEN: Axel: B< Dhaenens, Burchtstraat 11. Tel Zuidpolder. HUEAANSLUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redac burg, 01170-3370. Algemeen r< *nans, Zuidvlietstraat 73, Goe: G van Berkel, Voorburcht 37, de Schipper, Noordstraat 4 Zeeuwsch-Vlaanderen/Kanaal 01153-1554. Redacteuren Oc walmolenstraat 12, Hulst 01 Hulst, 01140-2748. Fotojourm 'Kreek 56, Terneuzen 01150-1 Zeldenrustlaan 1, Terneuzen, Abonnementen-exploitatie: In: Advertentie-exploitatie: Inspe

de Stem | 1979 | | pagina 4