og steeds explosie- evaar in Harrisburg Miljoenenbuit in Italië lius Peijnenburg bleef herkenbaar, goed mens SCOTLAND YARD ZOEKT TOERISTENFILMPJES Ook Saoedi- Arabië laat Cairo vallen ]arter naar getroffen gebied el wint provisie ongfestival Veel kritiek op plan Veder-Smit Als politicus op achtergrond sirïra©rïSan«S obeer een$ m óedch- 'keuken 0/ in de Idkd- turner1 CD I r1 Khomeiny Duizenden betogen voor abortus STEM VAN MAANDAG 2 APRIL 1979 jmoedigend. In k la is ook een Engel? I zien over de wjjl tze problematiek in I wordt aangepakt ft men voor een keu Ipafc. (Nederland 2 litsland weer niet Lnet de zomertijd is I komende maanden legenheid om tot in |e uurtjes op het ^t at te stemmen. Zo I vanavond laat op Ite net de Zwit- bse speelfilm „R0i_ I" zien. De film ver- hr een regisseur, die Is befaamde toneel- 1 Drie Zusters wij Ifilmen. Zijn relatie ïrie actrices, die de Pn de zusters gaan Jtaat in „Rollenspie- Iraal. (Duitsland 1 |r). It andere net is ,,Die ^ïwüste te zien. De jidelt over een Iuite- le in een fort veertig It zijn manschappen Jp de aanval van de l(Duitsland 2, 22.20 IE SPEELT VAL& BELLV 1 M'JW GELD TECUS (Van onze padewentaire redactie) nEN HAAG - De minis- ...riaad heeft besloten het I Lpcrsoneel volgend jaar 1bevrijdingsdag - 5 me. - Vtije dag te geven. Het Ifabinetginger bij dit besluit I n uit dat de lagere overhe- I". het bijzonder onderwijs iiet bedrijfsleven de vrije zullen overnemen. Voor g van deze dag wor- - J 1 ^^1 v,- den initiatieven overgelaten dag. vrijdingsdag, vanwege de aan particuliere instanties en Het kabinet De Jong be- sterk afnemende belangstel- lagere overheden. 5 Mei valt sloot in 1970 te stoppen met ling voor die dag. Toen werd volgend jaar op een maan- de jaarlijkse viering van be- de viering om de vijf jaar in gesteld. Het kabinet Den Uyl besloot in 1975 ook op 5 mei een dag vrijaf te geven, maar op langere termijn wilde men er toen mee stoppen. Nu we ervaren dat er zo'n sterke belangstelling is voor de oorlog en de bevrijding, dat het toch een levende zaak is voor ons volk, hebben we be sloten om volgend jaar op 5 mei een dag vrij te geven al dus premier Van Agt. (Van onze redactie buitenland) I WASHINGTON - President Carter is gisteren naar de lirncentrale bij Harrisburg gevlogen om zich ter plekke ii de situatie op de hoogte testellen. Specialisten pogen laareen gevaarlijke gasbel in de reactor weg te krijgen om L nieuwe explosie te voorkomen, waarvan de gevolgen Lt te overzien zouden zijn. I la Harrisburg, de hoofdstad i de staat Pennsylvania, |mst angst. Angst voor een ie, angst ook voor een lassale evacuatie. Over de j van de chemische sa- Lenstelling van de gasbel jordt druk gespeculeerd. De tegenstrijdige verklarin- Ir. van verschillende kanten laken de situatie er niet dui- llijker op. De geruchten dat bevolking geëvacueerd loet worden, namen zater- Igavond toe. Deze geruchten lorden regelmatig tegenge- I De bel, bestaande uit wa- Irstof en de edelgassen kryp- lon en xenon, verhindert nog leeds de toetreding van koel- later tot de hete kern van de factor. Als zij niet wordt ver- 1SI Iftden van de winnende lKP „Uilk and Honey" in 1 onze correspondent) Ipl'ZALEM - „Hallelu- T '°or de tweede keer in Pressie heeft Israël met het p.,Hallelujah", gezongen Gali Atari Milk and I e> net Eurovisie Songfes- i«/c'W°nnen' een sPan~ J hnisch tussen Spanje en IT Uet(f het gastland in de T e ronde door de Spaanse I J le "Hallelujah" tien toekende, over de ^trokken. Israel 6125 punten, Spanje 117 "ankrijk 106. LjPWindinS en uitzinnige over het winnen van I tovisie Songfestival was er veel groter dan de on- Hm i blijdschap over de rekening van het vredes. Iep^® met Egypte. In de zaal ft." ,l t' 1500 aanwezige Is- fJs'PPevelen vreugdetra- I1,un 0êen- ..Ik kan het „Woven. Het is een won- as de eerste reactie van "Nukkige Gali Atari. |:CLerwachte uitslag werd "t 1.aJ1Pa8ne er> een groots 1"et congresgebouw en |ie.j I gelegen Hiltonhotel itj' terwijl auto's luid t^redea3160611^6""' ■trM'Staek's zijn overigens I0n^aardigd, dat „Halle- m,Van West-Duitsland ft». Punt heeft gekre- luj.ene Puntje, dat de Ne- jllcktemU5y Israël toekende, ""geloof6 Zaal een ZUcht wijderd, zou de reactor over verhit kunnen raken en het zo genaamde smeltingsproces kunnen beginnen, waarbij men het vrijkomen van straling en radioactief materiaal niet meer onder controle zou heb ben. Het verwijderen van de gas bel brengt echter ook het risico met zich mee van het vrijko men van een grote hoeveelheid radioactiviteit. Volgens Ha rold Denton van de federale commissie voor toezicht op kerncentrales neemt de gasbel in omvang af. De commissie, aldus Denton, gaat er van uit dat de gasbel uit de weg ge ruimd kan worden. Inmiddels heeft een speciale eenheid in een bijgebouw een loden muur opgetrokken. In dit gebouw moet het gevaarlij ke gas in de komende dagen weer vloeibaar worden ge maakt. Het Amerikaanse ge zagsorgaan voor kernenergie in Washington hoopt op deze wijze verdere stijging van de temperatuur in de reactor en daarmee de evacuatie van honderdduizenden mensen in de omgeving van de kerncen trale te kunnen voorkomen. Uit goede bron is vernomen dat in het koelwater van de reactor lichte sporen van ce sium-137 en strontium-90 zijn gevonden. Dit zijn zeer radioactieve stoffen, met een „lange levensduur". De aan wezigheid hiervan in het koel water houdt volgens deskun digen in dat de situatie in de kern van de reactor misschien wel ernstiger is dan tot nu toe werd aangenomen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN - Iran is vanaf zondag voor ayatollah Kho meiny en zijn voorlopige rege ring na 2500 jaar monarchie een islamitische republiek. Nog voor de publikatie van de officiële einduitslag van het tweedaagse referendum wen ste hij het volk zondag via een verklaring voor de radio geluk met zijn overwinning op „ruim 2500 jaar despotisme". ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse recherche heeft met de arrestatie van de 28-ja- rige Rotterdammer T. van der T. de moordzaak Maria Tel der opgelost. De man werd zater dag aangehouden in de Jonker Fransstraat in het centrum van Rotterdam. Hij heeft bekend. Het troosteloze interieur van de gekaapte en leeggeroofde posttrein Rome Milaan. HILVERSUM (ANP) - De beleidsnota kostenontwikkeling ge zondheidszorg die staatssecretaris Veder-Smit vrijdag het licht heeft doen zien, is buitengewoon teleurstellend. Het PvdA- Tweede Kamerlid Dolman zei dat zaterdagmiddag in het VARA- radioprogramma „In de Rooie Haan". Volgens hem is het niet mo gelijk dat het kabinet de 400 miljoen gulden die uit de ge zondheidszorg moeten komen, goed in kan vullen. Maar ze moeten toch op tafel komen. De PvdA'er noemde dat een „dogmatisch VVD-standpunt dat het CDA zich heeft laten opdringen". Verder vond hij dat er in de nota toch ook wat aardige uitspraken van de staatsse cretaris staan. Voor het eerst heeft ze gezegd dat alle artsen in dienstverband zouden moeten en de prijzen van de geneesmiddelen drastisch moeten dalen. De initiatiefgroep „Stop het eigen risico" die niet zonder succes in het geweer kwam te gen de roemruchte eigen bij drage van vijf gulden voor ver blijf in het ziekenhuis - heeft zaterdag aangekondigd op nieuw in actie te zullen komen tegen de jongste plannen van staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid. De staatssecretaris wil een eigen bijdrage invoeren voor bijvoorbeeld fysiotherapeuti- sche en specialistische hulp, geneesmiddelen, ziekenver- voer, bevallingen in het zie kenhuis en voor plastische chirurgie. Volgens de initiatiefgroep worden door deze maatregelen net als bij de „vijf gulden" de meest kwetsbare groeperingen in onze samenleving, zoals be jaarden, gehandicapten, mensen met en een minimum inkomen en zieken gedupeerd. De initiatiefgroep wil pro beren de ziekenfondsraad en het parlement zo ver te krijgen dat ze elke vorm van eigen bij dragen van de hand wijzen. (Van onze correspondent) ROME - Binnen drie minu ten heeft zich zaterdagmorgen omstreeks zes uur de grootste treinroof in de Italiaanse ge schiedenis voltrokken, die tot in de perfectie werd uitge voerd. Zonder een druppel bloed te vergieten maakten vier of vijf treinrovers voor miljoenen guldens aan geld en kostbaarheden buit uit het postrijtuig van de exvrestrein Milaan - Rome, die ze tot staan hadden gebracht door vanaf enkele honderden meters af stand langs electronische weg een signaal op rood te zetten. De juiste omvang van de buit is nog niet bekend. De exprestrein was vrijdag avond om 23.15 uur uit Milaan vertrokken. Hij bestond uit 22 wagons, waarvan de laatste vijf goederenwagons waren. Een daarvan was een postwa- gon, bemand door twee spoor wegambtenaren. In de buurt van Orvieto, hal verwege Florence en Rome, bracht de bestuurder de trein tot stilstand omdat na het passeren van een tunnel een signaal op rood stond. Tegelij kertijd gloeide op het dash board een rood waarschu wingslampje aan en werden de motoren automatisch uitge schakeld. Na enkele minuten sprongen de beide lichten ov groen en hernam de trein zijn reis. Zes kilomter verder kreeg de machinist een mededeling van de conducteur, dat de laatste vijf wagons ontbraken. De beide spoorwegbeamb ten vertelden, dat vier of vijf gemaskerde mannen hen met een revolver in de hand hadden gedwongen op de grond te gaan liggen, waarna enkele jutten zakken over hen heen werd geworden. Na enkele mi nuten werden de deuren dicht geschoven en van buitenaf vergrendeld. De treinrovers moeten de geroofde postzak ken op een met de hand voort bewogen treinwagentje heb ben geworpen van de soort die ook door spoorwegpersoneel wordt gebruikt en dat op het parallelspoor moet hebben gestaan. Het wagentje is niet teruggevonden. ISLAMABAD (AFP) - Het bestuur van de Pakistaanse volkspartij heeft zaterdag een verzoek om gratie voor de ter dood veroordeelde ex-presi dent van Pakistan, Zoelfikar Ali Bhoetto, ingediend bij president Zia-Oel Haq. Bhoetto zelf heeft steeds ge weigerd gratie te vragen, en zijn medestanders verboden dat namens hem te doen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Voor Rinus Peijnenburg moest het leven eigenlijk nog opnieuw begin nen. Het ministerschap dat hem vrij onverwacht ten deel viel, zou vrijwel zeker zijn laatste baan in het centrum van de politiek zijn geweest. Hij keek uit naar iets anders, naar een nieuwe uitdaging. Hij had het, na twintig jaar, wel gezien het Haagse en politieke leven. Een pietje politiek zou hij toch nooit willen worden. De dood. hard maar verlos send, heeft ook aan zijn ver wachtingen en dromen een einde gemaakt. Het aardse le ven was vervuld. Rinus had genoeg gedaan. Praten met Rinus Peijnen burg was - ook al ging het vaak over ingewikkelde sociaal- economische problemen al tijd meer dan een zakelijk ge sprek. Hij maakte er meer van. Hij doorvlocht het met per soonlijke gegevens over hoe hij zich voelde, waarover - ie de pest in had, waarover vreugde. En dat deed hij op een zodani ge wijze, dat steeds uitwisse ling ontstond, dat ook de ge sprekspartner een stukje za kelijkheid aflegde. Peijnen burg was geïnteresseerd in mensen. Vooral en op de eerste plaats. Op de eerste plaats drong hij zichzelf nooit. Hij had er meer dan voldoende intellectuele capaciteiten voor, maar zijn zin voor relativiteit en een ze kere gemakzucht behoedden hem voor prima donna-neigin gen. Op zijn vakgebied, de ma cro-economie, was hij een er kend deskundige. Ingebouwde aggresiviteit en aangeleerde hardheid - waar nodig getem perd door aangeboren aardig heid en gemoedelijkheid - maakten hem tot een gevreesd onderhandelaar en tot een suc cesvol bemiddelaar en conflictbeheerser. Tien jaar lang.had hij die ei- »Drs. M.W.J.M. Peijnenburg. genschappen ingebracht in het centraal sociaal-economisch overleg, voordat hij de politiek inging. Tien jaar heeft hij in het centrum van de sociaal- economische besturing van ons land gezeten. Als loon-secre- taris van de katholieke werk gevers heeft hij een beslissend aandeel gehad in vele centrale akkoorden en in de systemen van loonvorming die in de ja ren zestig werden uitgedacht. Een werkgever aan het hoofd van een onderneming is hij nooit geworden. Ik denk dat hij alle capaciteiten en eigen schappen had om een sociaal werkgever te zijn. „Rechtse Rinus" luidde zijn bijnaam in de politiek, ik vond hem altijd meer een typische middenman. Geen verzoener om de verzoe ning, geen man die niet uit kwam voor zijn mening, zeker ook geen woeste vernieuwer. Zijn gevoel voor betrekkelijk heid heeft hem wel eens afge houden van het nemen van het voortouw om vernieuwingen, waarvan hij de redelijkheid in zag, door te drukken. Lang zaam aan dan breekt het lijntje niet, lag meer in zijn aard. Maar hij was wel steeds bezig met de samenleving, waarin hij als de grootste kwaal het groepsegoïsme van links of rechts, van werkgevers of werknemers - zag. Ook in de politiek bleef hij in zekere zin op de achtergrond. Dat lag hem het best. Rinus zocht het schitteren niet en liet zich niet voortaan op zijn grote intelligentie. In de najaren van de KVP-fractie als zelfstandi ge kracht in het parlement was Peijnenburg - als vice-frac- tieleider - de sociaal-econo mische adviseur van Andries- sen. Tijdens de formatie van 1977 fungeerde hij als het so ciaal-economisch geweten van Van Agt. Nog onlangs onthul de hij, dat hij een doorslagge vende rol heeft gespeeld om Van Agt zowel naar het lijst trekkerschap als naar het pre mierschap toe te praten. Rinus ervaarde dat niet als momen ten van hoge politiek, maar als momenten van diepe mense lijkheid. Het typeerde hem. Hijzelf aanvaardde met grote aarzeling de minister post voor wetenschapsbeleid. Heb ik zijn gevoelens goed ge peild in het laatste gesprek dat ik met hem had, kort voordat de fatale ziekte zich openbaar de, dan had een zekere teleur stelling zich van hem meester gemaakt. Zeker, hij werkte zich met ambitie en steunend op zijn gezonde verstand in de problemen van het weten schapsbeleid in. Hij kreeg er aardigheid in. Maar niettemin had hij het gevoel een beetje op dood spoor te zitten. Van het adviseurschap van de premier was minder overgebleven dan hij zich had gedacht. Vooral denk ik aan hem terug als aan een blijmoedig, gemakkelijk en eerlijk mens. „Ik heb altijd een herkenbare zuiderling willen blijven", zei hij in zijn laatste interview. Dat is hij gebleven. Maar er is meer en dat wil ik graag te zijner eer opschrijven. Rinus Peijnenburg bleef, te midden van alle hardheid die de sociaal-economische ver houdingen vaak kenmerkt een temidden van vervorming, die het politieke leven nogal eens mensen aandoet, een herken baar mens. Max de Bok DEN HAAG/EINDHOVEN - In minstens 5 Europese lan den, in de Verenigde Staten en in Zuid-Amerika gingen afge lopen zaterdag tienduizenden de straat op in het kader van de „Internationale abortus aktie- dag". „Het fundamentele be slissingsrecht van de vrouw over abortus, voorbehoeds middelen en sterilisatie mag niet langer ondergeschikt zijn aan economische belangen en politiek machtsstreven. Het wetsvoorstel van de minister Ginjaar en De Ruiter moet worden ingetrokken". Dit is de korte inhoud van een resolutie die ongeveer dui zend vrouwen zaterdagavond in Den Haag aan de regering hebben aangeboden. Een kleine duizend vrouwen en een handvol mannen trok ken zaterdag door de straten van Eindhoven. Een groep vrouwen ging als heks ver kleed. Echte brandstapels ont braken, maar door middel van teksten op spandoeken lieten de vrouwen merken, dat zij in figuurlijke zin nog wel de brandstapels aanwezig achten. In Groningen demonstreerden een kleine tweeduizend vrou wen. Hier liep een groep in het wit geklede vrouwen mee om de onmondigheid van de vrouw te demonstreren. (Van onze correspondent) LONDEN - Scotland Yard verzamelt de filmrolletjes van honderden toeristen, die vrij dag rond de Big Ben vakantie kiekjes hebben gemaakt. Jonge conservatieven eisen de we derinvoering van de doodstraf. De Britse autoriteiten vragen zich bezorgd af hoe honderden kandidaten voor het Lagerhuis tegen terreuraanvallen van de IRA kunnen worden be schermd. Er zijn geruchten dat de IRA een dodenlijst heeft op gesteld, waarop onder meer de namen zouden staan van de conservatieve partijleidster Margareth Thatcher, de mi nister voor Noord-Ierland, Roymason, en de conservatief William Whitelaw, die deze functie bekleedde in de con servatieve regering van Ed ward Heath. De moord op het conserva tieve parlementslid Airey Neave, vrijdagmiddag tegen drie uur toen hij in zijn auto de garage van het Lager Huis verliet, werd algemeen be schouwd als het begin van een poging door de IRA om de parlementsverkiezingen met een crescendo van bomterreur te begeleiden. De bom die in de auto van Neave ontplofte, is volgens Scotland Yard waar schijnlijk door een marxisti sche splintergroepering uit de IRA, het Iere Nationale Bevrij dingsleger, geconstrueerd met advies van Arabische terro risten. De bom was voorzien van een technologisch verfijnd tweetraps ontstekingsmecha nisme, dat eerder werd toege past door internationale ter reurorganisaties als de PLO en de Rode Brigades. Scotland Yard ontkende gisteren via de politie in Noord-Ierland tevoren al van een serie moordplannen van Ierse terroristen op de hoogte te zijn gebracht. Een van de Britse zondagsbladen wist te melden dat het brein achter de maardaanslag op Arey Neave een topfiguur in de IRA is, die luistert naar de codenaam Ma- dra, wat „de hond" betekent. Hij zou ook verantwoordelijk zijn voor de planning van de jongste terreurgolf in Noord- Ierland. De minister van binnen landse zaken in het demissio- nare kabinet-Gallaghan, Mer lin Reeves, heeft gisteren aan gekondigd dat de politiebe scherming van Britse politici aanzienlijk zal worden ver scherpt en dat een serie spe ciale maatregelen vandaag, maandag, in het Lager Huis zal worden aangekondigd. Scotland Yard ontkende door verslaggevers in Londen en Belfast te zijn opgebeld met details van een door de IRA opgestelde dodenlijst. Ook de politie in Noord-Ierland er kende zulk een lijst onder ogen te hebben gekregen voordat Airey Neave werd vermoord. Terreuraanvallen, zo deelde Scotland Yard mee, worden vaak verward door geruchten, die niet zelden door de terro risten zelf worden verspreid. JERUZALEM - De Israëlische regering heeft gisteren het vre desverdrag tussen Israël en Egypte geratificeerd en haar fiat gegeven aan het bezoek van twee dagen aan Egypte van premier Begin dat vandaag begint. De ratificatie geschiedde met algeme ne stemmen. Egypte heeft gisteren gerea geerd op de besluiten van de Arabische conferentie in Bag dad. Een woordvoerder van de Egyptische regering zei dat zijn land deze besluiten niet erkent en aanvaardt en „nie mand het streven van Egypte zal beïnvloeden om tot een globale oplossing van de crisis in het Midden-Oosten te ko men". De woordvoerder voeg de hieraan toe dat de besluiten van Bagdad „onwettig" zijn en een flagrante schending bete kenen van het handvest op de Arabische Liga. Het merendeel van de Ara bische landen, waaronder de rijke olieproducenten, en de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO) hebben zaterdag in Bagdad Egypte een volledi ge economische boycot opge legd. Deze landen besloten alle Arabische ambassadeurs en andere diplomatieke verte genwoordigers uit Cairo terug te trekken en de economische steun aan de wankele Egypti sche econpmie stop te zetten. De besluiten vielen na vijf da gen van hard overleg, dat vaak op het punt stond te misluk ken. De besluiten betekenen ook een hardere opstelling van Saoedi-Arabië, de leider van de gematigde Arabische lan den en de voornaamste „wel doener" van Egypte. Palestijnse functionarissen en landen als Irak die hard te gen Egypte willen optreden, lieten echter weten dat de strafmaatregelen slechts te gemoetkomen aan hun mini mumeisen. De voornaamste sancties zijn: een olie-embargo van de Arabische landen tegen Egypte, een verbod op het storten en aanhouden van Arabische gelden op Egypti sche banken, stopzetting van de economische hulp en van de investeringen van de Arabi sche landen in Egypte. Prins Saoed AI-FaisaI, de minister van Buitenlandse Za ken van Saoedi-Arabië, zei na afloop van de conferentie in Bagdad tegen journalisten: „Het besluit was pijnlijk. We kunnen niet zeggen dat het nemen van besluiten tegen Egypte een genoegen voor alle Arabieren kan zijn". „Maar", zo ging hij verder, „wij geloven dat de Arabische belangen door deze besluiten beschermd zijn. Saoedi-Arabië zal de re soluties uitvoeren". Zeker de helft van de Ara bische diplomaten in Egypte had Cairo al verlaten voor de conferentie van Bagdad en wel deels in verband met de me ningsverschillen over de vre despogingen van president Sadat van Egypte en deels ook om wat hun ambassades ge zondheidsredenen of familie- - aangelegenheden noemden. Drie ambassadeurs van Arabische landen waren gis teren bezig hun koffers te pak ken, namelijk die van Koeweit, Tunesië en Saoedi-Arabië. Het Saoedische persbureau maakte gisteren officieel de terugtrekking van ambassa deur Abdoel Rachman Abal Chail bekend. De ambassadeur van Bahrein liet weten dat hij binnen twee dagen uit Cairo zou vertrekken. Soedan en Oman hebben Sadat conse quent gesteund in zijn streven naar vrede. Zij hebben dan ook niet deelgenomen aan de con ferentie in Bagdad. Hun am bassadeurs blijven in Cairo.

de Stem | 1979 | | pagina 3