m 589 169 59 369 WIM JANSEN AUSPUTZER WIM HOFKENS MATCHWINNER Sanders leider Catalaanse Week voor tennis aciidas de top in kwaliteit adidas Zwitserse coach is optimistisch Jack de Heer: faciliteiten nodig om te handhaven nnen voor ion Meyer naar Bristol City m Berchem Sport: belangstelling voor Sprangers - Opstelling amateurs Tweede plaats Kerstens/Venix „Nederland gespannen, wij ontspannen" 'n Ei hoort erbij bestem sport and tussen uw zaak Hulst ROUTINE FOUTEN -Dubbelzachtejonge- A 51 VAN WOENSDAG 28 MAART 1979 ZEIST - De dag bedenktijd die Jan Zwartkruis zichzelf had gegeven heeft niet tot onverwachte «wikkelingen geleid. In de luisterrijke omgeving van het sportcentrum in Zeist kwam het konijn niet uit de hoge hoed van de bondscoach. Maandag, twee dagen voor de kwalificatiewedstrijd van de Europese beker voor landen teams tegen Zwitserland, had de bondscoach zijn gedachten blijkbaar nog niet uitge kristalliseerd. Een dag later, na een zoutloos oefenpartijtje tegen de hoofdklasse ama teurclub Unitas, een wedstrijd die door Oranje met 4-0 werd gewonnen, kwam Zwartkruis met het elftal op de proppen dat voor niemand meer een verrasing was. Met Wim Jan sen op de positie, die normaal is weggelegd voor Ruud Krol. Voor Wim Jansen, de onver woestbare Feyenoorder die vanavond aan zijn 61ste in terland begint, is een nieuwe fase in zijn al zo lange carriere ingegaan. Als enige is hij over gebleven uit de periode die geruime tijd geleden is afge sloten. Want nu ook Krol - door omstandigheden ge dwongen niet zal meespelen, beeft de bondscoach Wim Jansen een andere taak toebe dacht. De drie turvenhoge middenveldspeler van Feye- noord zal de verdediging van het Nederlands elftal moeten leiden en organiseren. Een taak die Zwartkruis hem best toevertrouwd. Geëmotioneerd, of hij een groep voetbaloefen- meesters in spé doceerde ver telde de coach na de oefenpar tij: „Ik wiJ body in mijn verde diginghebben. Daarom heb ik toch voor Jansen gekozen. Wim moet naast zijn taak in de verdediging ook de leider op het veld zijn. En hij is de enige die het kan opbrengen. Ik weet I dat hij jarenlang braaf heeft meegespeeld. Inderdaad Wim Jansen uitte zich nooit. Dat zal woensdagavond anders moe ten zijn. De anderen zijn voor die taak nog te jong. Dinsdag morgen heb ik met hem een lang gesprek gevoerd. Hij be greep het en stemde erin toe." Voor Johnny Metgod moet de keus van Jansen, die in Feyenoord slechts sporadisch naar achteren wordt gehaald, een duidelijke slag in het ge acht zijn. De AZ-speler, over wie de meningen nogal ver deeld zijn, moet de keus van Jansen zeker als een brevet van onvermogen hebben gevoeld. Een opmerking die Zwartkruis niet zinde. „Daar is geen spra ke van. Ook Johnny heeft be grip voor mijn situatie. Ik heb Metgod uitgelegd waarom mijn keus op Jansen is geval len, Johnny is een talent. Dat zeker, maar hij is naar mijn smaak nog te jong voor een dergelijke belangrijke positie. Laten we om ons heenkijken, h het buitenland bijvoor beeld. Daar zien we ook geen ausputzers van net boven de twintig. Routine moet je in je defensie. Die heb ik in Jansen gevonden. Bovendien vind ik, maar dat is mijn persoonlijke mening, dat Metgod op het middenveld meer tot zijn recht komt. Hij is speels. Kijk en die speelsheid kan ik nou juist in mijn defensie niet gebruiken". De opstelling van Oranje is als volgt: doel: Piet Schrijvers (Ajax) Achter:: Piet Wildschut (PSV), Wim Jansen (Feyenoord), Er nie Brandts (PSV) en Jan Poortvliet (PSV), Midden: Johan Neeskens (FC Barcelona), Jan Peters (AZ '67) en Willy van de Kerkhof (PSV), Voor: René van de Kerkhof (PSV), Kees Kist (AZ *67) en Rob Rensenbrink (Ander- lecht), Reserves: Pim Doesburg (Sparta), Jan Peters (Feye noord), Huub Stevens (PSV), Adrie Koster(Roda JC) en John Metgod (AZ '67). De Oranjeselectie speelde in deze opstelling in de eerste helft tegen Unitas. De rust werd bereikt met een stand van 3-0. Het eerste doelpunt werd door een Unitasverdediger in eigen doel gemaakt na een voorzet van René van de Kerk hof. Kist scoorde twee treffers. Na rust, toen alle reserves in het veld waren gekomen, werd de einstand 4-0 door een doel punt van Neeskens. Vandaag om 12 uur wordt de beslissing genomen over een rechtstreekss tv-uitzending. Gisteren waren nog 3000 kaarten onverkocht. AMSTERDAM - Geert Meyer, de 27-jarige voorhoe despeler van Ajax, is naar het Engelse Bristol City verkocht. Donderdag zullen vertegen woordigers van Bristol naar Amsterdam komen om de contracten met Ajax en Meyer te tekenen. Met de transfer zou een bedrag van 350.000 gulden gemoeid zijn. Geert Meyer kwam vier jaar geleden van FC Amsterdam naar Ajax. In die periode heeft hij nooit een vaste plaats in het eerste elftal kunnen veroveren. „Ajax en Bristol City zijn rond. Het definitieve ja van de En gelsen is nog afhankelijk van een medische keuring". "1%T# |f ./>:v K V'/ié. j - j. i j _i AMSTERDAM (ANP) - De raad van com missarissen van het Olympisch Stadion te Amsterdam heeft een combinatie van onder nemingen, werkzaam op het gebied van bou wen, verbouwen en vernieuwbouwen, gele genheid gegeven een plan te ontwerpen voor herstructurering van het Olympisch Stadion. Deze ondernemingen zijn Volker-Stevin, Wilma en Van Zanten. Uitgangspunt is dat het Olympisch Stadion als voetbalstadion met de huidige capaciteit blijft bewaard, maar dat een gedeeltelijk an- dere exploitatie dan die van sport onder ogen wordt gezien. De accommodatie van het sta dion, inclusief het omliggend terrein, zou daarbij moeten worden verbeterd en meer aan de eisen des tijds aangepast. Een en ander zou er toe moeten leiden dat in het belang van het voetbalgebeuren op langere termijn een lonende exploitatie van gebouw en terrein verzekerd wordt. Het plan zal na overleg met de gemeentelijke autoriteiten en het bestuur van het Olympisch Stadion worden ontworpen. VOETBAL - Engelse eerste di visie: Birmingham City - Nor wich City 1-0, Middlesbrough - Manchester United 2-2, Wol verhampton Wanderers Manchester City 1-1. Bundesliga: Fc Nürnberg - Fc Köln 1-1, Arminia Bielefeld - Msv Duisburg 1-1, Werder Bremen - Borussia Dortmund 4-4. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT - „Ik vond het beslist niet slecht", oor deelde bondscoach Ger Blok gisteravond na afloop van de interland tussen Jong Oranje en Jong Denemarken (1-0). „Ik had de jongens op het hart ge drukt te proberen de vonk, het enthousiasme tc laten over springen op dc weinige toe schouwers (ca. 1500) die naar het Geussel stadion waren ge komen. Ik vind dat dat wel ge lukt is". Ger Blok had gedeeltelijk gelijk. Er werd inderdaad hard gewerkt, maar in hun ijver lie pen de jonge spelers zichzelf vaak voorbij. Het bewegings voetbal dat Blok propageert werd daardoor een soort hardlopersvoetbal. Met name het middenveld, waar overi gens Hofkens en Valke fraaie staaltjes voetbal lieten zien, toonde zich te gretig en ging te vaak in de diepte, zodat de vaste aanspeelpunten in het elftal wegvielen en de spelers genoodzaakt waren tot indivi duele acties over te gaan. In de tweede helft kwam daar aan zienlijk verbetering in, omdat Oranje meer tempowisselingen in het spel legde. De Deense tegenstander maakte het Jong Oranje ook bepaald niet gemakkelijk. De nemarken werd weliswaar bij na gedurende de hele wedstrijd op eigen helft teruggedrongen, maar paste een strakke man dekking toe, waardoor er erg weinig ruimte kwam voor Jong Oranje. En als er dan eindelijk een kans kwam om te schieten, was daar nog altijd doelman Lars Hoegh, die veel inzicht toonde en enkele malen knap reageer- PRATS DÉ LLUSANES j Pominique Sanders, jk 21-jarige halve Fransman, e Spanjaard, heeft giste- ln het tweede gedeelte van e tweede etappe de leiding Wnomen jn ,je Catalaanse eek. Sanders won het berg- P leover 125 kilometer tussen anolas en Prats de Llusanes °or Miguel-Maria Lasa met en. gemiddelde snelheid van «lometer per uur. Mare de Meyer, de Belg die eerste etappe won en gis- raorgen a]s tweede eindigde er Suarez-Cuevas in het eta!, deel van de tweede lm eindigde in de leiders- °P ruhn vijf minuten. De >J;f,r raahte op de bergjes in Rijkheden. Steun van aln— sieun van dat ^?enoten had hij niet, om- F 'e m het gezelschap van J' Maertens reden. amateur beloofde. Voor hij prof werd won de zoon van een Spaanse moeder en de voor malige Franse kampioen veld rijden René Sanders, 233 weg wedstrijden, waarvan 211 in Spanje. De eerste twee profsei zoenen in de Franse équipe van Rafael Gemeniani werden een tegenvaller. Hij debuteerde nochtans sterk. In de Ronde van Corsica won hij in '77 twee etappes. Daarna bleven over winningen uit. In een Spaanse ploeg voelde hij zich dit sei zoen beter thuis. Voor hij gis teren de etappe in de Cata laanse Week won en de leiding in het klassement van De Meyer overnam, beëindigde hij Parijs-Nice op de achttiende plaats. dri^'ens 'warn in de ochten- ani k" Va'' ^'in geopereerde no?„ ,°rgde hem bovendien kn» ,piin' Maertens raakte Mtipoit start van het tweede de m jei>pChterop en arriveer den m'nuten en 27 se' einrt„r achterstand op de ^streep. Hij werdond^ eduwd d n trapti v„ werd t nicht door de Portugees Vrk" pte' Het "beuls- werd voornamelijk r? 'm.Ag°stinh°. derde _mi(tue Sanders is in zijn eizoen bij de profs op li.. --«'VC eg waar te maken wat hii als BREDA - Het Belgische Berchem Sport heeft belang stelling voor Ton Sprangers, de spitsspeler van NAC. Bij NAC heeft men echter niet veel in teresse om Sprangers, die on langs een driejarige verbinte nis heeft getekend met de Bre dase eredivisievereniging, te laten gaan. de. Slechts eenmaal moest Hoegh het antwoord schuldig blijven. Dat was in de 75ste minuut toen Wim Hofkens zichzelf een verjaardagsca deau (hij is gisteren 21 jaar ge worden) bezorgde. Vanaf de rand van het strafschopgebied plaatste hij de bal met veel ef fect in de rechter beneden hoek. Lars Hoegh kwam te laat om die winnende treffer te voorkomen. „Gelukkig viel er toch nog een doelpunt", aldus Ger Blok na afloop. „Ik vond ook wel dat wij dat verdienden. Natuurlijk is het elftal nog lang niet in gespeeld, maar de spelers toonden in ieder geval de wil om te werken en ze probeerden iets af te dwingen". In dat geval kon Ger Blok het niet nalaten om naast Hofkens en Valke vooral Pierre Ver meulen een compliment te ma ken. Blok: „Als oudere in het team was Vermeulen een voor beeld voor alle jonge spelers. Hij heeft de leiding goed aan gekund. Ik ben zeer enthou siast over hem. Zijn werklust was opmerkelijk en hij heeft geprobeerd het spel te leiden, ik kan dan ook aüeen maar positief over hem oordelen". Overigens is de magere l-0%zege van Jong Oranje nog even in gevaar geweest. De Denen, die slechts sporadisch voor het doel van Hans Galje opdoken, ontketenden in de laatste vijf minuten toch nog een slotoffensief. Galje moest achtereenvolgens een schot van Berggreen en Schaf er on schadelijk maken en hij deed dat met veel bravour. (ADVERTENTIE) A (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - Roger von Lanthem, de trainer-coach van het Zwitserse nationale elftal, heeft zich de afgelopen da gen meer dan eens vergenoegd de handen gewreven. In het Sheraton-hotel in Geldrop, waar de Zwitserse selectie- groep al van zaterdag af ver blijft, volgde Von Lanthem met zichtbaar plezier de krantenberichten over Oranje, waaruit hij met gemak kon opmaken dat Zwitserland vanavond een Oranje zal moe ten bekampen, dat ditmaal niet beschikt over de as Krol-Haan-Geels, die zijn team vorig jaar oktober in Bern met 3-1 de das om deed. Natuurlijk, Neeskens, René van de Kerkhof en Wim Jan sen, die vanavond zullen spe len, waren er in Bern niet bij, maar voor hen heeft Von Lan them niet zoveel ontzag. De nederlaag in Bern zit de Zwitserse coach nog hoog. Oranje kende in het Wank- dorf-stadion momenten van grote onzekerheid en het is te danken aan de grotere routine van de Nederlanders dat Oranje het duel winnend af sloot. (Geels gaf de overwin ning iets meer glans door in de 90ste minuut 3-1 te scoren). Toen speelde ook Oranje met twee spitsen (Geels en Nan- ninga), een „vondst" die Zwartkruis vanavond niet kan herhalen, doodeenvoudig on- dat hij over beide spelers niet de beschikking heeft. Von Lanthem heeft die wedstrijd in Bern nog vaak de revue laten passeren en de fouten die zijn elftal maakte onderkend. „We hebben ons allereerst laten intimideren door namen. Per slot van reke ning was de nummer twee van de W.K. in Argentinië bij ons te gast en dan ga je natuurlijk niet vanaf het begin tomeloos aanvallen. Dat voorzichtige spel heeft ons uiteindelijk op gebroken. Want als we meteen het initiatief hadden durven nemen, waren we zeker op voorsprong gekomen. Nee, het Oranje van toen heeft in Zwi- tersland weinig indruk ge maakt en na de resultaten van Oranje tegen West-Duitsland en Italië is die indruk nog ver sterkt". Vandaar dat Von Lanthem zijn spelers tijdens de trainingen in Geldrop en tij dens de vele gesprekken die de „loze" uren moesten vullen, steeds heeft voorgehouden dat het Zwitserse voetbal in Eind hoven zijn prestige een heel stuk kan opvijzelen. Aan de vooravond van de interland vertelt de plotseling spraak zame en ontspannen trainer waarom hij dat denkt: „Omdat wij niets meer te verliezen hebben. Normaal gesproken zijn we al uitgeschakeld voor een plaats in de E.K.-eindron- de en dat vind ik een psycholo gisch voordeel. Mijn elftal kan dus onbevangen aan de strijd beginnen. En de jongens heb ben er ook zin in. Ze vinden dat zij niet kansloos zijn omdat ten eerste Ruud Krol, Europa's beste libero, er niet bij is, ver volgens Haan, een van de meest ervaren middenvelders van Europa, heeft bedankt en tenslotte Ruud Geels de top scorer van Europa, heeft moe ten afzeggen. En een dergelijk geroutineerde en sterke as be paalt vaak de kracht van het elftal. Natuurlijk blijft Ne derland, ook zonder dat drie tal, een sterke voetbalnatie, maar de formatie die Zwart kruis noodgedwongen natuur lijk, nu op de been brengt, is in mijn ogen minder sterk dan die moeilijke waartegen wij in Bern hebben gespeeld". Roger von Lanthem is er vast van overtuigd dat zijn elftal vanavond in staat moet zijn Oranje een gelijk spel af te dwingen. „Zeker als de Ne derlanders met dezelfde in stelling het veld betreden als in de twee voorgaande vriend schappelijke interlands. Niet dat ik dat verwacht, want voor eigen publiek wil dit Neder lands elftal natuurlijk iets goedmaken van het verloren gegane prestige. Oranje is ge spannen, wij ontspannen, wel ke gemoedstoestand de beste is, zullen we wel zien. Als Ne derland niet snel aan een tref fer komt, zullen we het een moeilijke avond bezoreen". De Zwitsers zullen van avond een debutant in het elf tal hebben: de jonge Thomas Zwahlen, de rechterspits van Young Boys, een snelle aan valler, die echter terugvalt als hij hard wordt aangepakt. „Juist over die hardheid maak ik me de meeste zorgen", zegt Von Lanthem eerlijk. „Wij Zwitsers zijn niet gewend kei harde duels uit té vechten in onze competitie omdat de ar biters in ons land geen keihar de charges toestaan. Fysiek ge zien zijn we in het nadeel, maar mentaal moeten we de strijd ditmaal aankunnen". THEO VAESSEN (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Schiphol, zondagavond tien minuten voor negen. Het vliegtuig dat het Nederlands ijshockey- team uit het Roemeense Ga- lati heeft gehaald, staat al ruim vijf minuten aan de grond. In de zeer benauwde VIP-room van de nationale luchthaven drentelen vrou wen, verloofdes, NIJB-be- stuurders - glaasje sherry in de ene hand, een fleurig boe ket bloemen in de andere - nerveus heen en weer. Men praat har9. De span ning is op de gezichten af te lezen. Dan plotseling een ge weldige chaos. Geduw, struikelende mensen. Juich kreten vullen de ruimte. Het aanvankelijk zo opvallend gedistingeerde gezelschap gaat van de handrem. Uit gerekend Jack de Heer slaat als laatste de deur die de VIP- room verbindt met de loop tunnel, open. De wereld kampioenen zijn binnen. De wereldcup gaat de hoogte in. Vooral Jack de Heer tornt de enorme zilve ren bokaal veelvuldig boven zijn hoofd uit. Hij blikt ver moeid, maar de warme ont vangst brengt hem in een uit gelaten stemming. Hij weet nog niet dat de aankomsthal en het stationsgebouw het aanzien hebben van een overvolle feesthal tijdens de carnavalsdagen. Zijn ploeg- makkers slaan hem breedla- chend gade. Hij heeft immers de beslissende treffer ge maakt, moeten ze denken. „Great, great", roept hij ie dereen toe, die het maar even wil en kan horen. „Ongeloof lijk, ik kan er niet over uit. Dit overvalt me, realy. Wie had dat kunnen denken". Maandagavond, weer wijst de klok tien minuten voor negen. Jack de Heer, de rust zelve nu, zit in Den Haag bij zijn schoonmoeder. Voor en kele dagen, want morgen (donderdag) vertrekt hij weer naar zijn geboorte plaats, het Canadese Leth- bridge. Onder zijn weelderi ge krullebol zit een tenger li chaam. Geen breedgeschou derde krachtpatser, al ver wacht je dat van een ijshoc keyer, die op de ijspiste meestal weinig zachtzinnig tekeer gaat. Acht jaar gele den zette hij voor de eerste maal voet op Nederlandse bodem. Hoofddoel: vakantie. Daarnaast promoten van zijn favoriete sport: ijshockey. Hij bleef echter in Nederland hangen. De eerste vijf jaar bij de Tilburg Trappers, daarna bij de Feenstra Flyers uit Heerenveen. Hij had het pri ma naar zijn in ons land - hij heeft immers Nederlandse ouders - en heeft het dat nog steeds. „Daarom heb ik maandag weer getekend bij Feenstra Flyers", zegt Jack de Heer. „Voor twee jaar. De sfeer in het ijshockey-we- reldje hier is uitstekend. Eji natuurlijk speelt de promotie naar de A-poule en de kwali ficatie voor de OS in Lake Placid een rol. Ik kan de suc cessen in Galati trouwens maar niet geloven. We wilden onze plaats in de B-poule verdedigen. Dat was de eer- ste opzet. Kwalificatie voor de OS leek ook tot mogelijk heden te behoren, maar dat stond duidelijk op het tweede plan. We hebben alle geluk van de wereld gehad. Dat is gewoon zo". Onmiddellijk na de kwali ficatie van het team staken in ons land echter geruchten de kop op dat de professionele status van het overgrote deel van de spelers Hollandse Canadezen - een probleem .zou vormen in het kader van de Olympische gedachte, die - zoals genoegzaam bekend - het amateurisme in haar vaandel voert. „Wat proble men"?. De topscorer van het WK veert op. „Volgens mij kunnen er helemaal geen moeilijkheden bestaan. Lan den als Tsjecho-Slowakije, Finland en Rusland doen er toch ook aan mee. Waar praat men dan over? Nee, we gaan. Logisch toch". De A-poule. Voor Neder land leken de deuren van het walhallah van de ijshockey- sport hermetisch gesloten te blijven, maar sinds afgelopen zaterdag staan die wagen wijd open. Cynisme hier en daar. Wat moet Nederland nou in de A-poule? Terecht of' onterecht? Jack de Heer: „Er zal wat moeten veranderen, dat staat vast. Op het punt van de voorbereiding moeten zeer snel maatregelen getroffen worden. Twee dagen in een trainingskamp - zoals nu het geval is geweest - kan niet. Twee a drie weken is het mi nimum, evenals elke dag trainen en een uitgebreide oefencampagne. De tijd is er niet voor, zei men tot nu toe steeds. Die tijd zal dan echter ge maakt moeten worden. Laat de competitie maar eerder beginnen dan tot nu toe het geval is geweest (eind sep tember red.). Volgende week beginnen de eerste bespre kingen tussen de clubs en de sponsors. Ik durf te stellen dat zal blijken, dat na dit fantastische succes plotse ling wel meer faciliteiten ge boden kunnen worden. En dat is nodig ook om je te kun nen handhaven in de abso lute top. Kansen hebben we. Met de huidige mentaliteit en inzet kan het haast niet ka pot. Ja, toch"? JACQUES EESTERMANS. (Van onze speciale verslaggever) ALMERIA - Noodge dwongen heeft Arie de Vroet tot gisteravond moeten wachten, totdat hij zijn spelers kon in lichten, hoe de opstelling is van het Nederlandse amateurelftal, dat van daag in Almeria uitkomt tegen Spanje in een wed strijd voor de voorronde van het Olympisch voet baltoernooi. Verdediger Chiel van Dam had namelijk toe stemming gekregen 24 uur na het vertrek van de selectiegroep naar Zuid- Spanje af te reizen. Pas nadat de vrije verdediger van TOP in de loop van de avond in het op vijftien kilometer van Almeria aan de kust gelegen luxueuze hotel La Parra fit was aangekomen, maakte de bondscoach zijn elftal bekend. Het Nederlandse elftal is voor deze ontmoeting in het Estadio Antonio Franco Navarro als volgt geformeerd: Hennie Spierings (BVV), Rob Ou- derland (FC Amsterdam), Chiel' van Dam (TOP), Harry de Haas (Geldrop) en Leo Steegs (EHC), Pe ter van Blanken (DWV), Ginus Meyerink (Emmen) en Martin Hakkens (Ha pert), Rini Verstraeten (RKC), Bert Graafland (Jodan Boys) en Henk van der Ent (RVVH). Vandaag staat voor de ze groep ook de wedstrijd Israël - België op het pro gramma. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) MONTREAL - De zesdaagse van Montreal, waaraan niet door de sterkste zesdaagse koppels werd deelgenomen, is gewonnen door het Belgisch/ Italiaanse koppel De Bosscher/ Algeri. Het Nederlandse kop pel Karstens/Venix, respectie velijk uit Rijen en Zevenber gen, eindigde op de tweede plaats, na geruime tijd aan de leiding te hebben gereden.

de Stem | 1979 | | pagina 9