[Arabieren reageren woedend op verdrag libva naar rechter ij ingrijpen regering lm cao bejaardenzorg CDU KAN ZICHZELF NIET UIT HET MOERAS TREKKEN \msi ierwdltertcedan^ b uw. hop iets we$ ran een UnolQewds!' 0delbergse professor: sigaretten niet minder schadelijk MOERMAN-THERAPIE IN REGERINGS PLAN VOOR KANKERBESTRIJDING jBOMAANSLAGEN TEGEN ISRAEL Geen goede reclame Rapport in bejaardenoorden )fde pommentaar 'n BLOEMEN GROET met een boodschap Hoop op gehoor bij ziekenfonds Waarde toehoorders, eet u smakelijk. Als u begrijpt waar ik heen wil. Niet te versmaden. buitenland re helemddl in de i$eerd 72 I nrof. Ferdinand Schmidt, tevens lid van de adviescom- Is e mri de wereldgezondheidsorganisatie, volgens Associated 'v,%dat de hoeveelheid giftige stoffen in een sigaret slechts een '"iati nog veruit de belangrijkste van de factoren is, die bij rs 'gezondheid bedreigen. Andere factoren zijn de hoe- Iheid sigaretten per dag, hoelang men al heeft gerookt, wan- Partijstrijd Dieet DE STEM VAN WOENSDAG 28 MAART 1979 brengen mogelijk mo, naken. Daarbij geeft jJ veel algemene mformat-' ■het leven van de padd» *1 op een zodanig niv ■wie de inhoud van h t zijn eigendom ma len, geen leek meer is <1 lestoelengebied. G.S. |CHARD MASON: SUZir «IG (uitg. Zuidhollandw mij - 24,50) ■ie zijn of haar hart eens Wi) tien aan een van liefdes ■venissen bol staand ver- 1 behoeft geen angst tè ben dat hij of zij zich in het bldje van „Suzie Wong"2a| leien. De auteur Richard Ion, die als RAF-pil00t ge. lende de tweede wereld- log alle gelegenheid had dè Ir van het verre oosten te Teven, situeerde zijn verhaal p de oosterse schone Suzie bg in Hong Kong, die een Jtrale plaats gaat innemen net leven van R obert Lomax het drukke zakenleven er- I geeft om zich op de sdhil- kunst te werpen. De typi- |e, kleurrijke oosterse sfeer He wereldstad Hong Kong pt het verhaal zijn bekoring, SW. (Van onze correspondent) nOVN- Een Heidelbergse hoogleraar heeft het sprookje ver- I j 'dat het roken van „lichte" en filtersigaretten minder I Tdeüjfc voor de gezondheid zou zijn, dan andere sigaretten. In s, ieuwste uitgave van het tijdschrift Bild der Wissenschaft" i'v 1 7 1%/AAiyAMM AIM MM /I I ,cer men met het roken is begonnen, «en inhaleert. en vooral de mate waarin inhalen „op de longen" wordt het lichaam minstens hit keer meer vergiftigd dan wanneer men alleen maar „paft". I r mover dit gegeven is het effect van het terugbrengen van de iSeelheid schadelijke stoffen als teer en nicotine met 30 of 40 cent vrijwel te verwaarlozen. In dit verband wijst de geleerde erop dat het aantal sterfgevallen wegens longkanker in de Bondsrepubliek nog elk jaar toeneemt, hoewel het marktaandeel van de „lichte sigaretten" er inmiddels 85 procent bedraagt. Als zij werkelijk minder schadelijk waren, had deze ontwikkeling allang moeten zijn gestopt of teruggedraaid. Het tegen-argument dat longkanker lange tijd verborgen blijft, weerlegt prof. Schmidt door de wijzen op een Brits onderzoek waaruit blijkt dat het aantal gevallen van longkanker onder Engelse artsen met een kwart is verminderd sinds de helft van de artsen die vroeger rookten deze gewoonte heeft opgegeven. Professor Schmidt acht het helemaal bedenkelijk om reclame voor lichte sigaretten te maken, wanneer men let op het gevaar van koolmonoxide. Bij kettingrokers blokkeert deze stof een deel van de rode bloedlichaampjes en vormt daardoor een belangrijke oorzaak van hartinfarcten. Bij het roken van filtersigaretten nu krijgt men volgens de Heidelbergse hoogleraar meer koolmo noxide naar binnen dan bij sigaretten zonder filter, waardoor de waarschijnlijke levensduur nog korter wordt. (Van onze redactie buitenland) CAiRO-JERUZALEM - De eerste „dag met vrede" heeft Israël moeten bekopen met leen dode en tientallen gewonden als gevolg van bomaanslagen in Lod en Jeruzalem. En j een bomaanslag op een joods studentenhuis in Parijs vielen 26 gewonden, waarvan velen ernstig. De aanslagen in Israël werden opgeëist door de PLO, die in Parijs door een otnu toe onbekende anti-zionistische organisatie. Op de eerste vredesdag I kwamen in Bagdad de minis ters van buitenlandse zaken Ivan 17 Arabische landen en vertegenwoordigers van de I PLO bijeen om Egypte te I „straffen" voor het tekenen van «te vrede met Israël. Aan- I genimen wordt dat de landen het vredesverdrag unaniem zillen verwerpen maar zich I rtiet eensgezind zullen opstel- IJen ten aanzien van een eco- 1 mimische boycot. Wel wordt I rekening gehouden met een I uitstoting van Egypte uit de I Arabische Liga. Overigens liet president Sa- I dat gisteren al weten, dat Egypte dat lidmaatschap be- vriest. Sadat is niet zo bang voor eventuele Arabische re presaille-maatregelen omdat Egyptes geldschieter Saoedie- Arabiè al heeft gezegd de fi nanciële steun aan Cairo niet te zullen staken. Het tekenen van het vredes verdrag rs overal in de Arabi sche wereld met afschuw be groet. Talloze demonstraties, bezettingen van Egyptische ambassades en handelsge bouwen waren militantere ui tingen van verzet. In Egypte zelf reageerde men koel. Toch kreeg Sadat van veel politieke en geestelijke leiders geluk wensen aangeboden en wordt het vredesverdrag door alle kranten toegejuicht. De enige linkse partij van het land (twee zetels in het parlement) is te gen het verdrag. Het VN-leger in Zuid-Liba- non is paraat wegens de ex plosieve toestand als gevolg van Palestijnse demonstraties. Ook wordt er weer volop ge schoten tussen Palestijnen, linkse Libanezen, rechtse Li- banezen en Israëliërs. De pa trouille-activiteiten van de VN-soldaten worden opge voerd. (Van onze sociaal-economisch redacteur) DEN HAAG - De ABVA zal naar de rechter stappen wan neer de regering op basis van de prijzenwet in de cao bejaar denzorg. Dit deelde voorzitter Jan Dutman gisteren mee in rijn openingsrede voor het tongres in Den Haag. Wij zul len elk ingrijpen in deze cao volstrekt afwijzen. Wij willen ons recht op vrije onderhande- t l'ngen met alle middelen ver- I dedigen. Een ingrijpen van het kabinet beschouwen wij als misbruik van macht. Wanneer bet kabinet in andere sectoren bezuinigingen wil doorvoeren ral dat door ons ook fel worden I bestreden, aldus Dutman. J-'0'5 TNV-voorzitter Wim bok betoogde op het ABVA- Wngres dat de regering het tetht niet heeft in te grijpen in Wt tussen partijen in \rije on derhandelingen is overeenge- twen. Denkbeelden, die ken- I' ook in het parlement le- v'ffl. om de trendvolgers ver- f ht te laten inleveren zijn levensgevaarlijk. Men zou aarbij een bedenkelijke weg °s'aan, omdat die gemakke- Jk kan leiden tot aantasting n een van de grondrechten an de vakbeweging, zo zei °k Hij was bang dat dat het arbeidsvoorwaardenbeleid steeds meer als het instrument van economische overheids- politiek wordt beschouwd. ABVA-voorzitter Dutman had de indruk dat de overheid nieuwe bezuinigingen voor ambtenaren in het vat heeft. Hij dacht hierbij aan plannen om toeslagen voor continu-ar- beid en onregelmatige dien sten sterk te verlagen. Volgens Dutman zou dat een psycholo gische blunder betekenen, om dat de werkgevers in het vrije bedrijfsleven juist bereid zijn die toeslagen te verhogen. Wij waarschuwen de overheid dan ook: wanneer u uw plannen doorzet, vraagt u om moeilijk heden, aldus Dutman. De AB VA-voorzitter stelde dat de overheid de ambtenarenbon den heeft misleid. De verwer king van de toeslagen van de bouwcao in de ambtenarensa larissen heeft, aldus Dutman, geen onbedoelde verhoging van de ambtenarensalarissen tot gevolg gehad van 1,6 pro cent maar van 0,6 procent. Een uitkomst dus die een vol pro cent lager ligt dan het kabinet ons steeds heeft voorgehouden, Zo zei de ABVA-voorzitter. Het ABVA-congres duurt voort tot donderdag. Het congres moet een uitspraak doen over een samengaan met de katholieke bond van overheidspersoneel. m faliekanten probeert men de Europese burgerwarm te par|pn voor rechtstreekse verkiezingen van het Europese üoor i nt' b69'n iuni Tot nu toe werden Euro-parlementariers dle 6 nationale parlementen gekozen. Het doen en laten van oo Parlementariërs interesseerde de Europese burger dan nauwelijks. Hij was er niet rechtstreeks bij betrokken, vera h 33t m'sschien door de rechtstreekse verkiezing iets Wh u In dat licht kan men de gouden handdruk aan de Ie- h ans Nord op z'n minst als hoogst ongelukkig betite- de oewe' dat voor velen zeer zacht zal zijn uitgedrukt. Van velnen die stfaks in dat parlement de Europese burger gaat ofzii 9ei?W00rdigen, mag men op z'n minst verwachten, dat hij betrLft'Ch 9edraa9' als een volksvertegenwoordiger. Wat Nord j. 1 Kan men daar de nodige vraagtekens achter zetten. In -geval is het bepaald geen goede reclame om de Europe- r9er straks naar het stemhokje te krijgen. DEN HAAG (ANP) - In sa menwerking met de Neder landse Vereniging ter be scherming van Dieren en de in het Cosbo verenigde bejaar denorganisaties zal een rap port worden opgesteld over het toelaten van huisdieren bij op name in bejaardenoorden. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM dinsdag geantwoord op schriftelijke vragen van het VVD-kamerlid Verkerk-Terpstra. Wallis de Vries is met me vrouw Verkerk van mening dat bejaarden het als een pijnlijke inbreuk op hun persoonlijke levenssfeer kunnen ervaren wanneer ze bij opname in een bejaardentehuis hun huisdier niet kunnen meenemen. (ADVERTENTIE) Fleurop kent iedere straat in stad en land. 'n Bloemengroet uit Rotterdam naar oss en Tokio is geen probleem. U zegt welke bloemen, voor welk bedrag en Fleurop regelt dat. De Fleurop-bloemist belt zijn collega In Oss om de groet te willen verzorgen. De order voor Tokio loopt via interflora. Altijd perfect geregeld, verzorgd en bezorgd. U herkent de Fleurop-bloemist aan het Fleurop-vignet. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginne gracht 135, 2514 AM Den Haag. SIMON WIESENTHALi, directeur van het bureau voor opsporing van oorlogsmisda digers in Wenen is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. (Van onze correspondent) BONN - Drie dagen con gresseren in Kiel, het vlag vertoon en de gloedvolle toespraken hebben de West- duitse Christen Democrati sche Unie deze week geen stap verder geholpen om uit de crisis te raken waarin ze nu al geruime tijd verkeert. Helmut Kohl mag dan herko zen zijn als voorzitter, de manier waarop dat gebeurde - een op de zes afgevaardig den stemde tegen hem - heeft zijn prestige als leider verder aangetast. Hij zou waar schijnlijk allang van het po dium zijn verdwenen als hij niet zo'n enorm incasse ringsvermogen bezat en als er anderen klaar stonden om het roer van hem over te ne men. Maar een opvolger voor Kohl is op dit moment nog niet in zicht. In de Ostsee Halle in Kiel hing dan ook radeloosheid in de lucht, al werd deze niet met zoveel woorden uitge sproken. Ze viel te beluiste ren in de bezwerende woor den die telkens weer smeek ten om de eenheid en solida riteit te bewaren en om niet terug te vallen in berusting en gelatenheid. Als de poli tiek niet zo'n hard bedrijf was, zou men de toestand bijna tragisch kunnen noe men. De CDU lijkt door haar eigen gewicht in het moeras weg te zinken. Zij is de partij met verreweg de meeste le den, in de gemeenteraden is zij oppermachtig, in al de deelstaten op twee na is zij (in Beieren de GSU) de grootste partij. De CDU-CSU is de grootste fractie in de Bondsdag, ze heeft de meerderheid in de Bondsraad evenals in de Bundesversammlung die de president kiest. Maar het laatste belangrijkste stapje heeft ze sinds 1969 niet kun nen maken namelijk de over name van de macht in Bonn. Een aantal maanden gele den kwamen de nervositeit en het ongenoegen dat in de partij heerst, tot uitbarsting; in plaats van een zakelijke bezinning op de te volgen koers ontstond echter groot gekrakeel over personele kwesties en over de kwaliteit van de partijleiding. Meest vooraanstaande criticus van Helmut Kohl was daarbij de Noordrijn Westfaalse partij ideoloog prof. Kurt Bieden- kopf. Deze interne partij strijd leek de afgelopen da gen in Kiel te zijn bijgelegd, maar dat was slechts schijn. Bij de laatste deelstaatver kiezingen in Berlijn en Rijn- land-Pfalz kon de CDU geen stemmen winnen, in de laat ste deelstaat moest zij zelfs met een fiks verlies genoegen De Westduitse christen-democratische politici die in Kiel hun driedaags partijcongres hielden, werden tussen alle zwaarwegende zaken door getra cteerd" op wat luchtige kost. Ook premier Van Agt liet ziek even zien op het CDU-con- gres. Hier in gesprek met voorzitter Kohl nemen. Nu staan verkiezin gen in het noordelijke Slees- wijk-Holstein voor de deur, waar minister-president Stoltenberg een meerderheid van slechts een zetel in het parlement moet verdedigen tegen de heftige aanvallen van SPD en FDP. Tegen deze achtergrond bezien is het niet meer dan logisch dat men zich in Kiel nogal koest hield. Het was echter een stilte voor de storm. Want ongetwijfeld zullen later de partijconflicten weer in alle hevigheid losbarsten, vooral wanneer sociaal-democraten in Sleeswijk-Holstein een meerderheid zouden weten te krijgen. Kohl weet dat hij het op dit moment tegen bonds kanselier Schmidt moet af leggen en er moet wel iets heel geks gebeuren als dat volgend jaar anders zou zijn. De populariteit van „cri sismanager" Schmidt stijgt nog steeds, terwijl die van Helmutt Kohl een dalende lijn vertoont en op een abso luut laagtepunt is beland. De 1.92 meter lange Kohl is eer lijk, integer, taai en geduldig, hij kan tegenstellingen ver zoenen. Maar hij heeft niet de allure van een staatsman zo als de huidige bondskanse lier. Bovendien moet de CDU met haar Beierse zusterpartij CSU het alleen zien op te knappen, terwijl de coalitie twee verschillende partijen kan aanbieden. Lange tijd heeft Kohl de koerswending van de FDP in 1969 gezien als een bedrijfsongelukje dat nog wel te corrigeren zou zijn. Maar langzamerhand (te laat misschien) is het tot hem doorgedrongen dat hij de liberalen niet meer van de sociaal-democraten kan los weken. Het succes van de FDP bij de recente verkie zingen zal hem in deze over tuiging hebben gesterkt. De CDU verkeert bij dit alles in een bijna onoplosbaar di lemma. Met Kohl zijn de Bonds dagverkiezingen nauwelijks te winnen, maar binnen de partij is er voor hem geen al ternatief. Kohl kondigde daarom aan dat hij voortaan met een „Manschaft" de ver kiezingen wil ingaan, maar of dit zoden aan de dijk zal zetten, blijft twijfelachtig. AMI VAN VREE (Van onze verslaggever) ROZENDA^L - De belang rijkste poot van de Moerman therapie, die in het vijfjaren plan voor de kankerbestrijding van de regering aan de orde komt, bestaat uit een bepaald dieet. Deze voedingswijze wordt aangevuld met vitami nen (vitamine C) en mineralen. Juist vanwege dat laatste - in verband met de doseringen, die zeer nauw luisteren - is de be geleiding van een arts noodza kelijk. De vitaminen worden in tabletten verstrekt, de mine ralen in tabletten en druppels. Momenteel zijn er in Neder land zo'n 15 tot 20 artsen die de Moermantherapie bij kanker patiënten toepassen. Er is een vereniging van overwegend patiënten onder de naam „Amnestie". Deze vereniging, die zaterdag a.s. vijf jaar be staat, heeft 8000 leden en geeft een tweemaandelijks bulletin uit. De naam „amnestie" werd gekozen, omdat kankerpa tiënten die waren opgegeven door de Moermantherapie „in goede gezondheid konden overleven". Meestal wordt pa tiënten, die de therapie van de arts Moerman, willen volgen, aangeraden al vast met het Moerman-dieet te starten. Dit, omdat het aantal artsen, dat de therapie toepast, nog altijd schaars is. De begeleiding van de arts is in het begin om de veertien dagen tot drie weken, maar al vlug om de zes tot acht weken. In het dieet is alles wat van wit meel is bereid verboden (wit brood, koek, koekjes, be schuit, macaroni, spaghetti, vermicelli, bami, vla, pud ding). Ook suiker en alles, waarin suiker of zoetstof is verwerkt is verboden, zoals druivesuiker, dadels en vijgen. Verboden is verder: vlees, vis, vet, olie en spel, vleesbouillon en visbouillon, bouillon- eri maggiblokjes, niet natuurlijke smaak- en kleurmiddelen, conserveringsmiddelen, kof fie, thee, cacao, yoghurt, drinkwater, frisdranken, snoep, pepermunt, chocolade, alcohol en alcoholhoudende dranken. Ook roken is verbo den. Vanwege de kans op blik- vergiftiging zijn blikgroenten niet toegestaan. Wel toege staan zijn groenten uit diep vries. Verboden zijn verder de meeste koolsoorten en peul vruchten, aardappelen, rabar ber, gebakken of gefruite spij zen, margarine (ook Becel), roggebrood dat anti-schimmel bevat. Bij de bereiding van het voedsel wordt aangeraden om zo weinig mogelijk water en matig zout te gebruiken. (Voeg in de meeste gevallen^elemaal geen zout toe). Elke dag moet het volgende in het menu voor komen: 1 liter karnemelk, 2 eierdooiers, sap van citroenen en sinaasappelen, zilvervlies rijst, volkorenbrood met roomboter en kaas, erwten soep van hele erwten, salade, gekookte groenten, veel fruit. Wat men mag gebruiken: al lerlei sappen zoals wortelsap, bosbessensap, tomatensap en bessensap. (Alle suikervrije sappen zijn te krijgen in Re formzaken of zelf te maken met een sapcentrifuge). Wat ook mag: allerlei groenten als: ui, wortel, prei, peterselie, sel derij, knolselderij (niet zeven, de vliesjes meeëten), sla, kom kommers, tomaten, radijs, pa prika, augurken. Wat de ge kookte groenten betreft (kooknat voor soep gebrui ken): worteltjes, jonge sla- boontjes, jonge snijboontjes, spinazie, andijvie, sla, raap- steeltjes, bloemkool, witlof, rode bieten, postelein, spruitjes, boerenkool. Fruit: alle fruit mag, ook (gedroogde) pruimen, abrikozen, rozijnen (mits 24 uur geweekt, waarna het weekwater wordt wegge gooid). Alle soorten meloen, verse ananas, bananen, drui ven, aardbeien, kersen, perzi ken, appels, peren. Fruit en groenten zoveel mogelijk on bespoten en zonder kunstmest verbouwd. Bij melk dient de voorkeur gegeven te worden aan melk direct van de boer derij, eventueel afgeroomd verdient de voorkeur boven fabrieksmelk. Zo ook de boe renkaas. Zolang men nog niet bij een arts is geweest kan men dagelijks 4 maal 5 tabletten vitamine C van 250 mg (geen bruistabletten) gebruiken. De ze mag men niet op de n uchtere maag innemen; oplossen in bijvoorbeeld karnemelk. Voorlopig geen vitamine C bij lever- en maagklachten en ho ge bloeddruk. Voor meer in lichtingen kan men terecht bij: Else Wannee-Immerzeel, Ka- pellenberglaan 2, Rozendaal (Gld), tel. 085-647837, maar het liefst schriftelijk. Een van de weinigen, die heel nauw met dokter Moer man heeft samengewerkt en bij hem een opleiding heeft ge volgd, is dokter N. Versteeg uit Breda. Hij hoopt dat de pa tiënten, die volgens de Moer man-methode of een andere niet-conventionele methode behandeld willen worden, nu ook gehoor zullen krijgen bij de ziekenfondsen. Dokter Versteeg gebruikt zelf niet strikt de Moerman-methode, maar heeft hierop gebaseerd een eigen systeem ontwikkeld, waarin ook andere bestrij- dingsmethoden van kanker terug te vinden zijn. „De pa tiënten worden namelijk be hoorlijk op kosten gejaagd door de vitaminekuur in de Moerman-methode. Zonder ziekenfondssteun is het soms een te kostbare zaak voor ben. Het opnemen van de Moer man- en aanverwante metho des in bet vijfjarenplan voor de kankerbestrijding kan uitein delijk erkenning opleveren voor deze geneeswijze", aldus dokter Versteeg. NEDERLAND zal geen bin dende verplichtingen aangaan tot de opslag op zijn grondge- beid van de anti-SS-raket zonder overleg met de Tweede Kamer. Dat heeft minister Van der Klaauw het parlement ver zekerd. Even een stukje geschiedenis: Er bestaat een Duits tv-pro- gramma waarin burgers van het ene land een politicus uit het andere EEG-land kunnen ondervragen. Enige weken geleden was de Westduitse christen-democraat Helmuth Kohl in Den Haag te gast. De heer Kohl werd nogal stevig aangepakt door een aantal Ne derlanders, die hun hart luchtten over een aantal zaken uit West-Duitsland waartegen hier nogal wat weerstanden bestaan. Nou, de deksel was van de pan. De Westduitse bevolking leek op zijn kop te staan, alsof wij de WK-voetbal hadden ge wonnen en niet zij, om maar wat te noemen. Nooit meer op vakantie naar Holland, een economische boycot van Hol land, zo luidden de voorstellen in de ingezonden brieven in de Duitse kranten. Wij in „Holland" stonden pal. Onze heer premier Van Agt voorop. Het verwijt van Kohl dat hij uitsluitend met com munisten en socialisten is ge confronteerd is een oude be kende slogan. Wanneer een man als Kohl oud-nazi's ver dedigt moet hij in Nederland toch op heftige reacties reke nen", sprak Van Agt toen fier en dapper. Maandag sprak Van Agt weer over die uitzending. Maar dan wel in het hol van de leeuw. In Kiel. Op het partijcongres van de CDU, de Duitse zusterpartij van het CDA. „Een belediging. Zo behandelt men een gast uit een bevriend land niet. De groep vragenstellers was niet representatief voor alle Ne derlanders", sprak onze dap pere premier. Wat bedoelt Van Agt nou pre cies. Het eerste praatje voor de vaak of het tweede praatje voor de vaak? Als hij zo doorgaat met totaal tegengestelde ver klaringen af te leggen, moeten we hem voortaan maar verbie den naar het buitenland te gaan. Want dit kan zo natuur lijk niet. Hij spaarde gewoon de Kohl en de geit. Of liet hij het agterste van zijn tong zien? Onze pre mier blijft een vat vol vaaghe den. En dat is best, als hij die vaagheden dan maar niet na mens mij naar voren brengt. Ik was dus lichtelijk opgewon den. Gegroet. MERIJN MINISTER Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting) voelt er niets voor om zijn nieuwe bekritiseerde subsi dieregeling voor het verbete ren van eigen woning op te schorten tot die regeling ver beterd is. De PvdA, D '66 en de PPR vroegen de minister dit giste ren in een motie. De VVD en het CDA staan echter achter Beelaerts. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1979 | | pagina 3