ZEGT GOESE KRAKER WONING TOE HUBER INFORMATIEDAGEN ZEEUWS VROUWENHUIS Maadsleden verdeeld over proefproject Bevelanden Peuterzaal heelt nog litzicbt op subsidie „CENTRUMPOSITIE GOES NIET BENADRUKKEN" B. en VI. Goes: Raad opbouw werk moet Volksdansfestijn voor bejaarden in 's Heerenhoek SJJG gaat Goese krakers service verlenen Goes 50.' 's-Gravenpol- der CDA zal kabinets beleid verdedigen Biervliet streek burgerlijke stand politierapport Breskens H. EVERSDIJK Jam-sessie - De jongeren- soos van de stichting jeugd- en jongerenwerk in Goes houdt zondag 1 april een jam-sessie in het gebouw aan de A.J. Ka de. Een ieder die een muziek instrument bespeelt kan vanaf 20.00 uur terecht aan de kaai. Ook fans en passieve mu ziekliefhebbers zijn welkom. De sessie duurt tot 10 uur die avond. Geboren: Johanna Maria dv G. Gijssel en J. Hogchem, Ver onica Leontien dv G. var. Leeuwen en M. Huigens. Vla- dislaska Cornelia Astrid dv W. Barczuk en J. van Velthoven, Jos Jan Julia Frans zv F. Claessens en M. Voordeckers, Laetitia Jennifer dv H. van den Arend en C. Wery, Jacob Adriaan zv B. van den Berge en C. Wagenaar, Leonie dv P. de Wild en P. van Belzen, Cornelis Anthoni zv A. Nieuwenhuize en H. Potkamp, Esther Judith dv J. Antheunisse en M. van Campen, Maurice zv J. de Ruiter en O. Lammers, Erikzv H. Koorstra en E. Ham. Getrouwd: Peter Huij- bregtse en Margaretha de Kort. Overleden: Laurens Slabbe- koorn 89, Nieolaas de Regt 75, Adriaan Casteleijn 76, Corne lia de Vos 86, Petronella Vreugdenhil 82, Antje Schuurman 93, Cornelis Pol derdijk 79, Gerarda van den Ham 86, Adriana Marijs 83. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De jongen, die eind vorige week de woning aan de Zuidvlietstraat heeft bezet, krijgt binnenkort een huis. Burgemeester F. Huber van Goes, die dinsdagochtend de krakers uitnodigde voor een gesprek, zegde Wilbert Ruys toe dat hij zo snel mogelijk de bevoegde instanties zal raad plegen om voor hem een huis te bemachtigen. Wilbert Ruys moet 1 april zijn huis in Oudelande ont ruimd hebben. Hij heeft een vrouw en twee kinderen en is denialve acuut woningzoe- kend. 3urgemeester Huber was tijdens het gesprek met de krakers (naast Wilbert Ruys waren nog vier jongeren aan wezig) gevoelig voor de argu menten die ten grondslag lagen aan de kraakactie, al vond hij wel dat de jongens de geijkte wegen eerst hadden moeten bewandelen. Hij heeft de actie maandagochtend uit de krant moeten vernemen. Het Goese college van B. en W. had maandagmiddag besloten de bezetter van de Zuidvliet straat, zijnde Wilbert Ruys, een brief te sturen waarin de kraker gesommeerd werd zo snel mogelijk het pand te ver laten. Anders zouden er acties volgen. Deze brief is dinsdag echter niet de deur uitgegaan, omdat burgemeester Huber maandagavond de krakers een gesprek in het vooruitzicht stelde en daarmee de brief als nooit geschreven wenste te beschouwen. De burgemeester deed ook de toezegging dat hij de actie en de woningnood in Goes aanstaande maandag zal aan kaarten in het college van B. en W. Ook over het politieoptre den tijdens de bezetting van de woning aan de M.A. de Ruy- terstraat is het laatste woord nog niet gezegd. De krakers dienen een aanklacht in tegen de politie. In het gesprek mei de heer Huber deden ze nog eens exact uit de doeken hoe ze op het politiebureau behan deld zijn. Ze hadden om een advocaat gevraagd, maar de politie had geweigerd dit ver zoek in te willigen. Voorts kwam het verduisterde film rolletje dat bewijsmateriaal over het politieoptreden be vatte, ter sprake, alsmede de behandeling in de cel. De jon gens kregen geen dekens en mochten volgens hun zeggen niet naar de wc. Burgemeester Huber zei beide partijen te willen horen. De jongens zeiden aan het eind van het gesprek met de burgemeester, dat ze overigens erg vruchtbaar noemden, dat de omwonenden in de Zuid vlietstraat heel positief rea geerden op de bewoning van het leegstaande pand in hun straat. „Er wordt vriendelijk naar ons gezwaaid als we mensen tegenkomen", aldus de krakers. (Van onze correspondente) GOES - de initiatiefgroep vrouwenhuis organiseert op vrijdag 30 maart en woensdag 4 april in alle regio's van Zee land informatiedagen die open staan voor alle vrouwen. De initiatiefgroep hoopt hierdoor een duidelijk inzicht te krijgen in de behoefte aan een Zeeuws Vrouwenhuis, terwijl er bo vendien duidelijkheid moet komen over de vraag hoe een dergelijke instelling een func tie kan hebben voor vrouwen uit Zeeland. Eén en ander is een vervolg op de oriënterende bespreking in februari waarbij vooral de vraag naar voren kwam of in een dun bevolkt gebied met slechte verbindingen er een centraal vrouwenhuis moet komen of dat er wellicht be hoefte bestaat aan meer huizen in de verschillende regio's. Vooral uit Zeeuwsch-Vlaan deren en Schouwen-Duive- land werd gewezen op de moeilijke bereikbaarheid van een vrouwenhuis op Zuid-Be veland of Walcheren voor vrouwen uit de buitengebie den. De initiatiefgroep wijst erop dat Zeeland de enige provincie van Nederland is waar nog geen vrouwenhuis staat. De afgelopen jaren zijn er overal in Nederland vrouwenhuizen opgericht met behulp van een experimentenpot voor eman cipatiewerken van CRM. In Zeeland is dit geld nog nooit gebruikt omdat tot nu toe nie mand op het idee was gekomen om dat te doen. Wanneer er niet voor het eind van het jaar een vrouwenhuis in Zeeland functioneert vervalt de subsi die. Het is echter de vraag of CRM bereid zal zijn meer dan één vrouwenhuis in Zeeland te subsidiëren, maar de initia tiefgroep hoopt dat de provin cie hier weUicht gezien de bij zondere geografische struc tuur aanpsraak op kan maken. Vrouwen die tijd en energie in de vrouwenhuisplannen willen steken kunnen zich op de informatiedagen opgeven voor de werkgroep. De infor matiedagen worden gehouden: in Schouwen-Duiveland op 30 maart vanaf 20.00 uur Huis van Nassau, Lange Nobel- straat in Zierikzee. Op Beve land op 30 maart vanaf 13.30 uur tot 24.00 uur in 't Wijkge- bouw De Pit, Appelstraat 2 te Goes-Zuid. Op Walcheren op 30 maart vanaf 14.00-24.00 uur in het VJV-centrum, Lan- tijnse Schoolstraat 10 in Mid delburg en in Zeeuwsch- Vlaanderen op woensdag 4 april vanaf 20.00 uur in De Kousepaal, Nieuwstraat 41 in Terneuzen. Vrouwen die niet in de gelegenheid zijn om één van de informatieavonden bij te wonen kunnen ook schrifte lijk reageren bij Martha Ver gouwe, Troelstraweg 344, Vlissingen of telefonisch 01106-1406. DE STEM VAN WOENSDAG 28 MAART 1979 KRUININGEN - Naar aan leiding van vele misdragingen en vernielingen op de veerpont Kruiningen-Perkpolder tij dens de laatste reizen in de af gelopen weekeinden is de rijkspolitie groep Reimerswaal tot actie overgegaan. Diverse processen-verbaal opgemaakt door de rijkspolitie te water hielpen niet om de misdragin gen tegen te gaan. Zondag avond heeft er een uitgebreide controle plaatsgevonden van 22.00 tot 01.00 uur, waarvoor 20 politiemensen werden inge zet uit Vlissingen, Middelburg en Terneuzen en een groep rijkspolitiemannen van de groep Reimerswaal onder lei ding van de vervangend com mandant van de verkeersgroep Middelburg, adjudant V. d. Linden. AUe voertuigen van de veerpont werden gecontro leerd, in totaal 85 auto's en 2 motoren. Bij 2 bestuurders werd een bloedproef afgeno men. Zij kregen een rijverbod en er werd een proces-verbaal opgemaakt. Vier bestuurders kregen na de blaasproef een rijverbod opgelegd, terwijl 10 andere bestuurders alleen de blaasproef moesten afleggen. In totaal mochten elf van de 85 bestuurders niet verder rijden. De politie noemt dit een schrikbarend resultaat. Nieuw T-shirt, optimale kwaliteit, 152-170 77- Erg leuk chintz-jack met doorgestikte schouders, 152-170 130#- Perfekte Palomino corduroy Jeans, 152-170 Vismijn - Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd met een gemiddelde kiloprijs: 2395 kg bot 0,65, 4841 kg schar 1,17,15002 kg schol 2,00, 9630 kg tong 12,17, 1890 kg tarbot 1P.64,1203kggriet8,12, 31130 kg kabeljauw 1„91, wijting 1,05, 283 kg poon 2,56, 87 kg tongschar 6,46, 171 kg bolk 1,33, 2767 kg export gar nalen 8,40. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het voorstel van het college van B. en W. om de subsidie-verhoging die door de Peuterspeelzaal Centrum te Goes is aangevraagd, te wei geren, is dinsdagavond voor alsnog door de raadscommissie welzijn niet overgenomen. De heer W. Sloots van de PvdA- fractie deed een tussenvoorstel dat door de andere commis sieleden instemmend werd beoordeeld. Het PvdA-raadslid wenste de volledige huur van de peu lerspeelzaal over 1978 subsi diabel te achten, zodat over dit bedrag 50% voor subsidie van CRM in aanmerking komt, wat een extra bijdrage van onge- veer 1500 gulden betekent. De Peuterspeelzaal Centrum zit Het het probleem dat ze een erg hoge huur moeten betalen m vergelijking met andere Peuterspeelzalen, die boven dien verkapte subsidies ont vangen omdat ze mede-ge- ruikers zijn van gemeentelij egebouwen. Daarnaast denkt e leiding van de peuterspeel- 2aal erover om haar vrijwilli- fnïn ^!e ten behoeve van de kinderen, die de speelzaal ezoeken, een hele week bezig 'ln, net minimumloon te be aten. Door de hoge lasten eigt er tevens een achter- and in de materiaalaanschaf te ontstaan. Hoewel wethouder de Graag edeelde dat de peuterspeel- dit ntruni in de herfst van u,laat zal verhuizen naar het ®e S.J.E.G.-gebouw, dat z]i merkelijk goedkoper zal 1 en hoewel aan de peuter- nn!j al voorgesteld werd de hjke bijdrage te verho- TO ®et 1.50 a 2.00 per maand, de wethouder bereid het 'ussenvoorstel van de heer j mee te nemen in de ko- colïl vetgadering van het 'ege van B. en W. (Van een onzer verslaggevers) GOES - „Het spijt me achteraf heel erg dat we als raad met een halfbakken regeling in principe akkoord zijn gegaan", zei me vrouw Mol van de VVD-fractie dinsdagavond tijdens de verga dering van de Goese raadscommissie voor welzijn, over het proefproject De Bevelanden. „We hebben gekozen voor een stap- voor-stapprocedure. Nu blijkt dat we al met een verschil van mening aan het proefproject moeten beginnen', aldus mevrouw Mol. (Van een onzer verslaggevers) GOES, 27 maart. Granen en jeul vruchten: Alle prijzen Leienschoon en franco leve- nngsplaats. Tarwe basis 16% 46 25 - 47," Per 100 kg, zomer- gerst basis 16% 44,75 - 46,50 Lr 100 kg, haver basis 16% j125 - 39,— per 100 kg, erwten (kleinegroene) 59,- - 61,- per 180 kg, schokkers 72,— per 100 k« bruine bonen (droog en vrij van grond) 70,90,— per 100 k» capucijners 50,-per 100 kg. Exclusief BTW. Aardappelen: bintjel veld- „ms, directe levering af be drijf 18," 19 Per 100 kg- Voederaardappelen 6,50 - 6,75 „er 100 KG. Exclusief BTW. Uien: Zaaiuien, 40 m/m op waarts, op auto geleverd tot 2 cent per kg. Exclusief BTW. Vlas: Ongerepeld, goede kwaliteit, op auto geleverd 23 - 33 cent per kg. Exclusief BTW. Hooi en stro: weidehooi 240, 255,-per 1000 kg, En gels'raaigras 100,— per 1000 kg, gerstestro 87,50 per 1000 kg, tarwestro 72,50 per 1000 kg', erwtenstro (klein groen) 95,.. per 1000 kg, bonenstro 90,-per 1000 kg, schokkerstro 85,- per 1000 kg, haverstro 75,- per 1000 kg. Exclusief BTW. KRABBENDIJKE - 27 maart 1979. Golden del.I 80/90 71-73 70/80 42-61, 65/70 34-39,60/65 26; II 80/90 52-64, 70/80 35-46, 65/70 26-36, 60/65 25,20. Lombarts 190/100 63, 80/90 79, 70/80 87-95, 65/70 6 0. Industrieappels 1610. Goudrenet I 85/95 41-77, 75/85 44-83, 70/75 31-56, 65/75 2 7 -32; II 95/105 36, 85/95 47 75/ 85 4 2 - 51, 70/75 35, 65/70 25,20-26. Conference I 65/75 149, 55/65 113-115; II 65/75 142-144, 55/65100-111. WinstonI 85/90 56, 80/85 44-55 75/80 5 2 - 67, 70/75 44-66, 65/70 37-47, 60/65 22,60-23, 55/65 23; II 80/90 48, 75/80 45-52, 70/75 32,90-39 65/7 0 3 2,90, 60 /65 22,60, 55/60 2 2,60. Voorver koop conference I 65/75 143, 55/65 108-110, II 45/55 63-67. Het verschil van mening tussen Goes en de vijf andere deelne mende gemeenten op de Beve landen, spitst zich toe op de bestuurlijke ondersteuning van het proefproject. Goes kiest voor een gemeenschap pelijke regeling, waarbij deze gemeente voorstander is van een kostenverdeling van 50% naar rato van het inwonertal en 50% naar rato van het aan tal uren dat de aan te stellen coordinator voor een gemeente gewerkt heeft. Wethouder J de Graag hield enigszins bezijden dit discus siepunt nog eens een betoog over zijn opvattingen aan gaande het proefproject. „Het proefproject gaat wat padvin derachtig te werk, het kan een voorloper zijn voor dat grote welzijnsplan straks. Ik vraag me wel af of er straks nog ie mand te vinden is die het wel zijnswerk voor ogen kan hou den. Laten we vooral stap voor stap te werk gaan en al doende en al lerende bij dat welzijns plan terecht komen. Ik zeg dan: Goes doe het zelf. Of het proefproject voldoende zoden aan de dijk zet bij het maken van een welzijnsplan, daar haal ik. nu nog even mijn schouders over op. Ik vind dat het proefproject voor ons veel te vroeg komt. Maar als we toch besluiten mee te doen, dan zeg ik tegen de andere ge meenten op de Bevelanden: Kleine broeders, loop mee met je grote broeder Goes". Die laatste opmerking werd de wethouder niet in dank af genomen door de raadsleden Kaboord (PvdA) en mevrouw Mol (VVD), die niet zo nadruk kelijk de centrumfunctie van Goes wensen te benadrukken. De heer Sloots (PvdA) wees er daarbij nog op dat Goes door zijn geringe enthousiasme voor het proefproject bij de andere Bevelandse gemeenten wat vervelend over is gekomen. Dit PvdA-raadslid was de meest uitgesproken voorstander van deelname aan het proefproject. „Ik wil niet bij voorbaat uit gaan van het mislukken van het project. Ik vind dat we deze kans gewoon moeten aanpak ken, temeer omdat de 600 gul- Collecte - De collecte voor het Nationaal Rheumafonds heeft te 's-Gravenpolder opge bracht 1816,50. GOES - De raad opbouw werk in Goes moet volgens B. en W. niet het loodje leggen, maar proberen zijn rit uit te zitten en tezelfdertijd contact zoeken met de culturele raad om een eventueel samengaan tussen deze twee functionele raden te bezien. De raad voor het opbouw werk had in oktober van het vorig jaar van de gemeente raad in Goes volmachten ge- door te gaan tot medio 5egin van dit jaar ont stonden er echter problemen toen de voorzitter van de raad F. Burger opstapte en het da gelijkse bestuur ook door an dere omstandigheden zodanig was uitgedund, dat er van het voorbereiden van vergaderin gen van de raad opbouwwerk nauwelijks sprake meer was. De raad had zijn maartverga dering afgelasting in afwach ting van een reactie van het college. Nu dit de uitspraak heeft gedaan dat de raad moet bijven voortbestaan, zal op 10 april door de raad opbouw werk een vergadering belegd worden, waarop men zich over de toekomst zal beraden. Wanneer ze inderdaad besluit de brokstukken weer op te ne men, zal ze uit zijn midden een nieuwe voorzitter kiezen. De vergadering van 10 april wordt gehouden in „De Spin- ne" in de Goese polder en be gint om 19.30 uur. d gemaakt is, nou ja, I het ook eigenlijk best ir kosten, wat jij Adriaan?" at zeg je?" is dan afgesproken." den die het Goes extra zal gaan kosten, geen bedrag is waar ik over kan vallen". De raads commissie nam het voorstel van het college over om alleen in het proefproject mee te doen als er vanaf 1 januari 1980 een gemeenschappelijke regeling komt, waarbij de aan te stellen coördinator in dienst treedt van dit rechtspersooniijk li chaam. De enige door de com missie aangebrachte wijziging in de voorstellen van het colle ge is het schrappen van de centrumpositie van Goes. (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG - Het CDA zal in de verkiezingstijd het beleid van het kabinet Van Agt ver dedigen voor zover dat beleid in overeenstemming is geweest met het CDA-programma „Niet bij brood alleen". Dit heeft drs. H. Eversdijk, lid van het CDA-fractie in de Tweede Kamer, gisteravond gezegd op een partijbijeenkomst in Domburg. De heer Eversdijk verklaar de verder ervan overtuigd te zijn dat wanneer de heer Van Agt zich over twee jaar be schikbaar stelt voor het lijst trekkersschap hij met een overweldigende meerderheid daarvoor gekozen zal worden. De volledige CDA-fractie in de Kamer erkent Van Agt zonder meer als eerste man, aldus Eversdijk. De heer Lubbers is inmiddels de onbetwiste frac tieleider van het CDA gewor den, zo vertelde de heer Evers dijk. Er hoeft dan ook niet lang te worden gezocht naar een geschikte eerste man in 1981 als premier Van Agt zich om welke reden dan ook niet meer beschikbaar zou stellen. Het Zeeuwse CDA-kamerlid zei verder onder meer dat mi nister Wiegel niet op steun van christen-democratische zijde hoeft te rekenen voor zijn plannen gemeenten met min der dan 10.000 inwoners op te heffen. Het CDA heeft er geen enkel bezwaar tegen indien Goeree-Overflakkee bij de provincie Zeeland gevoegd zou worden. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK - In de jeugdhoeve te 's-Heerenhoek waren dinsdagmiddag zo'n 160 bejaarden uit alle delen van Zeeland aanwezig die onder leiding van Irene Hoogen- boom uit Baarsdorp zich ten volle overgaven aan het volksdansen. De volksdansgroep „De Klompendansers" uit 's-Heerenhoek organiseert de laatste jaren deze activi teit voor verschillende bejaardendansgroepen in de pro vincie Informatie-avond - Don derdag 29 maart wordt in de basisschool de Komme een ou- der-informatieavond gehou den. Op deze avond wordt een film vertoond met de titel De Verstoppertjes. Deze film laat zien hoe kinderen hun woon omgeving gebruiken bij hun spel. Na de vertoning van de film wordt een discussie op touw gezet. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Alle ou ders van kinderen van zowel kleuterschool als basisschool zijn welkom. GOES - De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk SJJG is bereid de Goese krakers als probleemgroep te erkennen en in haar mid den op te nemen. Dit zal voornamelijk gebeuren door het bieden van een stukje service en het beschikbaar stellen van telefoon, stencilmachine en vergaderruimte. Ook mogen de jongeren op kosten van de stichting informatiemateriaal aanschaffen van krakersorganisaties elders in het land. Tijdens een algemene be stuursvergadering maandag avond in Goes werd wel uit drukkelijk gesteld dat de SJJG zich niet kan verenigen met de acties van de groep zoals die tot nu toe werden gevoerd. Ook van 'eventuele volgende acties neemt de stichting nadrukke lijk afstand. Zoals gemeld werd eind vo rige week een huis aan de Rui- terlaan door jongeren ge kraakt die hiermee de aan dacht willen vestigen op de woningnood onder jongeren en alleenstaanden in Goes. Na ontruiming van de wonin; door de politie werden aai omstanders pamfletten uitge reikt waarin de krakers hun verontwaardiging over het po- litie-optreden uitspraken. De pamfletten waren gestencild in het gebouw van de SJJG het geen mogelijk werd gemaakt door Wilbert Ruys, lid van de krakersgroep maar tevens lid van een SJJG-werkgroep. Het stichtingsbestuur keurde deze handelwijze af maar toonde wel begrip voor de situatie.

de Stem | 1979 | | pagina 21