Bijl aan stamboom eens zomer ki Tilburgs Weer veel onzin EVEN UITBLAZEN Douaniers betrokken bij RAF-schietpartij onder hypnose verhoord Sp aanse s< overstroi Belgische dit jaar bj IMMIGRANTENBABY Amsterdamse ROND HET BINNENHOF binnenland buitenland MET WIM KOCK il Kleurloos Februari Controle Controle (2) Controle (3) Kuis (1) Kuis (2) Jonge liberalen (1) Jonge liberalen (2) Italianen vinden grote olie-opslag uit de oorlogstijd Professor Fr ai van maandag 19 maart 1{ DE STEM VAN DINSDAG 20 MAART 1979 I Een Brits echtpaar wil hun drie kinderen laten sterilise ren omdat de moeder lijdt aan een erfelijke ziekte, die naar zij vrezen op toekomsti ge generaties zal worden overgebracht. De 33-jarige mevrouw Pa- lela Gooch heeft de „St. Vi tusdans van Huntingdon", een aandoening van het ze nuwstelsel die zich meestal bij dertig- tot veertigjarigen voordoet en die spierspas- men, spraakstoornissen en snctlle veroudering met zich brengt. Er is geen behande ling of genezing voor. Me vrouw Gooch zegt nog onge veer vijf jaar te leven te heb ben. „Ik weet hoe dramatisch deze stap is, maar mijn kin deren hebben vijftig procent kans de ziekte ook te krij gen", aldus mevrouw Gooch. De familie woont in Cannock, een mijnbouwstadje in Staf fordshire. „Ik heb gezien hoe mijn vader een pijnlijke dood stierf, en mijn kinderen zul len mij dezelfde weg zien gaan. Alleen door onze stamboom te beëindigen, kunnen wij voorkomen dat ook zij hun kinderen moeten zien lijden. Het verhaal van de ouders die hebben besloten te pro beren hun kinderen - de veertienjarige Diane, de elf jarige Tina en de negenjarige Scott - te laten steriliseren zodra ze zestien zijn, heeft veel aandacht gekregen in de Engelse kranten. „Onze oudste dochter be grijpt geloof ik de problemen wel en Tina begint er ook iets van te snappen", aldus de veertigjarige vader Anthony Gooch, die voortdurend nachtdienst doet in de plaat selijke kolenmijn om over dag voor zijn aan huis ge bonden vrouw en zijn kin deren te kunnen zorgen. (ANP). vt. .v" A x ,V i' '■■'i*: >••-,>/ v... £0^ t De oudere crokussen bloeien, maar ze houden al langer dan een week de kelkjes gesloten. De narcissen die dicht bij het huis staan vertonen al bloemstelen met die typische puntige verdikking aan het ein de. Maar schot zit er niet in. De tulpen staan een paar centi meter boven de grond. De kamperfoelie laat ontluikend blad zien maar de winterjasmijn heeft het laten afweten. In de clematis schemert iets groens, de passiebloem is echter be vroren en de klimop hangt er nog grijzig en lusteloos bij. De vuurdoorns hebben bruine tak ken, de liguster is helemaal kaal en de hortensia's zien er deerniswekkend uit. Alleen de ribes lijkt zich normaal te ge dragen met zijn donkerroze knoppen op openbarsten hoe wel de boerenjasmijn er eigen lijk ook wel mag zijn met zijn helgroene knopjes. De vastgeregende grond is zo diep ingeklonken dat de in het najaar geplante overblijvers met hun vierkante turfblokjes van het tuincentrum als het ware bovenop de aarde staan, alsof ik ze in oktober niet zorg vuldig heb ingegraven. Waar blijft de lente? De me rels vragen zich dat ook af. Al vroeg in de ochtend fluiten ze je wakker. De haan van de buren is er niks bij. Er scharrelen al wat meer vogeltjes met nest materialen, maar van harte schijnt het niet te gaan. Bij de doe-het-zelf-winkels wordt ook wat afgescharreld. Potten verf, rollen behang, schroten, board, gordijnstof en gereedschap worden de hui zen binnengedragen. Ook een soort vogelgedrag eigenlijk. Ik heb ook al het eerste flod derjurkje van het nieuwe sei zoen gezien, maar dat kwam wel onder een dikke winterjas vandaag. Het is bovendien 20 maart. Waar blijft dus de lente? Het ziet er - laten we dat nu maar onder ogen zien - in het geheel niet naar uit dat de lente op de afgesproken tijd zal arri veren. Of ik zou me even sterk moeten vergissen als het KNMI dat tegen het einde van de vo rige week heeft gedaan. In plaats van de aangekondigde regen, sneeuw en lage tem peraturen, „variërend van nul op de Wadden tot plus vier in Zuid-Limburg", hadden we zaterdag waarachtig wat zon. Maar lente kon je dat niet noe men natuurlijk. Het scheelde trouwens maar een haar van een flinke olifant of we hadden wéér onder een pak sneeuw gezeten. De wintergrens schijnt nog in het zicht van de Friese kust te zijn blijven ste ken. Pure mazzel. Al voor deze toch nog on verwacht lange winter begon heb ik me bij U al beklaagd over die ellendige periode tussen Driekoningen en Palmzondag, die lange, sombere tocht van de winterknusheid rond Kerst mis naar het paaseieren rapen tussen de eerste paardebloe men en madelieven. Het is een periode die in zachte winters al kleurloos genoeg is. Hoestba- cillen, snotvirussen en neus-, keel- en oortorren krijgen steeds meer greep op je zodat je tóch nog net aan de Natter- man bent wanneer de eerste narcis zich opent. De eindsprint naar de lente is lang. Groeiend ongeduld maakt het allemaal nog erger. Opbeurend vroeg steken de bollen een groene punt boven de grond om dan tergend voor weken en weken de groei te staken. Ik ken dat allemaal want ik lijd er elk jaar weer on der. Toch voel ik me extra be donderd deze keer. Ik geloof dat het Godfried Bomans is geweest die eens heeft geschreven hoe elke fe bruari wel een dag kent waarin je de komende lente in de lucht kunt voelen. Een onverwachte vleug warmte, een onbestem de maar opwekkende geur. Sinds ik dat las, heb ik er altijd op gelet. En inderdaad: ze be staan, die lente-achtige fe bruaridagen. In maart heb je meestal zelfs meerdere van zulke dagen. Behalve dit jaar, Je zou zo zeggen dat we daar op zijn minst wel recht op had den na de lange winter, waar al zo gauw alle lol vanaf was, zelfs voor de kinderen. Maar niks. De weergoden kennen geen recht. Het zijn wi spelturige, tirannieke heersers, althans op onze breedtegraad. Dat heeft, zoals ik óók al eens geschreven heb, zijn voorde len, maar Pluvius, Thialf, Ze phyr, Thor en de ijzige Boreas moeten er maar begrip voor hebben dat ik voor die voorde len nu bijzonder weinig oog heb. Het zou best eens een natte, koude zomer kunnen worden. Chinook heet de jongste baby van het Russische immigranten - paar Amos en Mosa dat in de dierentuin van het Engelse Dun stable woont. Het ijsberen-paar kwam in 1965 uit Moskou in Engeland aan. Sindsdien kregen ze drie kinderen. De eerste twee, Kayak en Patoe, zijn inmiddels verhuisd naar de dierentui nen van Kopenhagen en Edinburgh. Waar Chinook heen gaat is nog niet bekend. Vorige week plaatste ik een aflevering in de serie dialecten en volkstaal, waarin het Tilburgs en het Heikants (Zeeuwsch- Vlaanderen) aan de orde kwamen. Van Tilburg citeerde ik ondermeer het „volkslied". Mevrouw M. van der Put-van Ge stel uit Oosterhout attendeert me erop dat daarin twee niet geringe fouten stonden. Op de eerste plaats was er sprake van de „Prèèt". Dit had moeten zijn „Rèèt" (van: de Reit, een stadswijk), "t Kedont", een woord dat ik zelf ook niet had kunnen thuisbrengen, bleek te moeten slaan op de stadswijk 't Kwaadeind, dat in Tilburg "t Kedènd" wordt genoemd. Me vrouw Van der Put schrijft dat ze na veertien jaar elders te hebben gewoond, nog Tilburgse genoeg is (chauvinistische, schrijft ze) om deze rectificatie op prijs te stellen. Tilburg heeft er recht op! nc STEM VAN DINSDAG 20 Ml In de concentratiekampen van Hitier moesten de homofielen een roze driehoekje dragen. (jjj solidariteit en als een eerbetoon aan hen hebben leden van het COC hetzelfde herkenningsteken opgespeld en zullen binnenkort in demonstratieve optocht langs het huis van de bisschop i)an Roermond trekken. Robert Long schreef in De Volkskrant „datje als homofiel nooit lid kunt zin van een club die sexualiteit door de eeuwen heen heeft ontkend en onderdrukt" en Margreet Dolman suggereerde in Sonja's Goed Nieuws Show (zaterdag) dat homosexuelen zich maar beter geen barst aantrekken van wat de kerk te vertellen heeft. Zo ver is het inmiddels in 1979 gekomen. Ik vind het niet vreemd dat er in Amsterdam een grote manifestatie is ge houden over 2000 jaar Chris tendom, waarbij vergelijkin gen met cholera werden ge trokken. Intolerante uitspra ken van een bisschop worden met nog meer onverdraag zaamheid beantwoord. Zo werkt het mechanisme waaruit heel wat antipapisme te ver klaren is. Omdat Songa een re delijk denkende pastor had uitgenodigd, viel de discussie in de Goed Nieuws Show mee. Het is nog maar tien jaar gele den dat Reve en Teigetje voor een rel zorgden door hand in hand de kerk uit te lopen en kijk eens wat er sindsdien ver anderd is in het denken over homofilie. Nu bisschop Ernst als eerste over de brug is geko men, lijkt enig optimisme ge rechtvaardigd. Het zal een paar jaar duren en dan doet ie dereen normaal. Er werd het afgelopen week einde weer veel onzin uitge zonden. De discjockeys van Hilversum 3 bewezen bij Sonja dat het wereldrecord aanstel lerij voor hen binnen het bereik ligt. Het opgefokte vrolijk doen van Willem Duys met de we reldkampioen kersepitspuwen hoeft evenmin nader bespro ken te worden. De zakkige grappen van Mike Burnstijn bij de Vara onttrekken zich ook al aan een oordeel. Het enige dat overblijft is de afscheidsdocumentaire van Hans Keiler over Emma Goldman (VPRO, zondag). VISIE Keller mag met recht afgeven op het „zeldzame, hooghartige onbenul" dat er van de meeste programma's afstraalt, want hij is een van de weinigen die televisiegeschiedenis heeft ge schreven met Het Gat van Ne derland, Machiavelli en docu mentaires over Amerika en Nederland (Vastberaden, maar soepel en met mate, De Twinti ger en Dertiger Jaren, De Op komst). Over de manier van televisiemaken zei Keiler nog maar pas geleden dat de basis van een documentaire nieuws gierigheid en onbevangenheid is en de bereidheid om je voor oordelen omver te schoppen. „Puur zakelijke reportages zijn nooit mijn kracht geweest. Op een indirecte manier kan ik meer informatie geven dan op een directe manier". Dit mag opgaan voor zijn impressio nistische bijdragen (vooral Zorgvliedt), zijn voorlopi0 laatste televisiedocumentair, over het leven van Emma Goldman vond ik tamelijk tra ditioneel van opzet. De speur' tocht van Keiler naar de plaat'. sen waar de koningin-moe^, van radicaal Amerika vroeger verbleef leverde aardige beel den op en het historische mate riaal dat hij uit de archieven had gehaald mocht er ook zm Fragmenten uit de biografie van Emma, brieven en per. soonlijke herinneringen aan Emma en de sociale omstan digheden vulden het vertelde verhaal van Keiler op een pri ma manier aan. In tegenstel- ling tot zijn vroegere docu mentaires was Keiler nu vrij. I wel constant aan het woord. Er bleef voor de kijker wat het le vensverhaal over Emma Goldman betreft, weinig te ra den over. Maar méér nog was de do. cumentaire een fragmentari sche geschiedschrijving vanit I vooroorlogse Amerikaanse mentaliteit. Niet voor niets i waren beelden van Rosenberg en anderen te zien. Het inter view met Mollie Steiner ver helderde veel over de uiijzt I waarop er met immigranten werd omgesprongen. Keller's combinatie van biografie ineen I historische context leverde I twee uur uitstekende televisie I op. Privé Domein heeft onge-1 veer vijftig titels op de plant waar televisiemakers mee am I de slag kunnen. Het zal er wel nooit van komen. JOHAN DIEPSTRATEN (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE De minister van Justitie heeft toestemming gegeven om een van de douaniers, die betrokken was bij de schiet partij mét de RAF-terroristen aan de grens overgang in Kerkrade onder hypnose te ver horen. Met de mogelijk nieuwe gegevens wil len justitie en politie verder komen met de opsporing. „We hopen de gebeurtenissen die zich vlak voor de schietpartij hebben afgespeeld tot in details boven water te halen. Bij de douaniers die de schietpartij hebben overleefd, ligt het niet zo vers meer in het geheugen. Die korte ogenblikken zijn wat de kleine bijzonderhe den betreft naar het onderbewustzijn gescho ven. Er is niet gevraagd om meer getuigen on der hypnose te verhoren", aldus justitie. De hypnose wordt met toestemming van de „kroongetuigen" uitgevoerd. Aan de ministe riële toestemming zijn tal van waarborgen en voorwaarden verbonden. De vragen die ge steld worden, worden van tevoren opgesteld. De antwoorden die onder hypnose door de getuigen worden gegeven, worden op een band opgenomen. „Als hij weer uit de hypnose is mag hij het bandje horen en alles waar hij bezwaar tegen heeft, wordt uitgewist", aldus justitie. Wie de getuige zal horen is nog niet steld. De justitie in Maastricht geeft de voor keur aan een psychiater die ook hypnotiseur is. „En dan nog het liefst iemand die niet bij de politie werkt", voegt het openbaar ministerie eraan toe. Het onderzoek naar de schietpartij op Al lerheiligendag aan de grens in de Nieuwstraat is nog steeds gaande. Er zijn zeer sterke aan wijzingen dat de schietpartij, waarbij twee jonge douaniers om het leven kwamen, hel werk is geweest van twee RAF-terroristen. Kogels die later in de Nieuwstraat werden ge vonden, waren afkomstig uit wapens die leden van de harde kern van de Rote Armee Fraktion bij bankovervallen in Duitsland hadden brui kt. Het is niet de eerste keer dat getuigen ortin hypnose gehoord worden om de opsporing li vergemakkelijken. Eerder gebeurde dat al in Tegelen na de moord op brigadier H. Hoveni Toen werden tien mensen met hun toestem ming onder hypnose gebracht. Er brak toe: een felle discussie los tussen voor- en tegen standers over hypnose ais hulpmiddel bij ver horen. In verschillende zaken waarin de pol tie vroeg om hypnose met toestemming vani: getuigen toe te passen besliste de ministers' wijzend. Topambtenaar J.A.M. Mol- kenboer van het ministerie van economische zaken is te zwaar belast, zodat hij niet in staat is zijn werk uit te voeren. Dat meent het Tweede Kamerlid drs. Arie van der Hek (PvdA). Inderdaad is de lijst van func ties van de directeur-generaal voor de industrie op zijn minst „indrukwekkend" te noemen. Molkenboer is regeringswaar nemer bij Rijn-Schelde-Ver- olme, VMF en Volvo Car B.V. Verder is hij commissaris bij de DSM, lid van de Raad van be stuur van Ultra-Centrifuge Nederland B.V. en lid van de commissie van toezicht bij Ne- derhorst Bouwbedrijven. Ver der heeft Molkenboer, naast zijn normale bezigheden op het ministerie, nog zitting in en kele interdepartementale en internationale raden. „Het is voor hem fysiek on mogelijk om dat werk goed te doen. Met zo'n opeenstapeling van functies is het toch niet mogelijk om het beleid van al die ondernemingen grondig te toetsen. En daarvoor zit hij daar: om er voor te zorgen dat de miljoenen guldens die de Nederlandse staat in die be drijven stopt ook goed besteed worden", aldus de politicoloog Van der Hek, die er op wijst dat de laatste tijd is gebleken dat de overheidsgelden niet altijd optimaal gebruikt worden: Nederhorst, Sigmacon en de scheepsbouw zijn drie van de trieste voorbeelden. Volgens Van der Hek wreekt zich hier ook het ontbreken van een goed overheidsbeleid. „Er is geen echt beleid. Mol kenboer heeft geen tijd om een industriebeleid in sectoren uit te zetten. Trouwens dat wil hij ook niet. Daarom blijft het een improviserend beleid". Maar voor Molkenboer is dat de juiste manier. In een vorig jaar gehouden rede, waarin hij de grote lijnen voor een indus triebeleid in de komende jaren uitzette, zei de druk bezette ambtenaar: „In ons systeem van georiënteerde markteco nomie liggen de verantwoor delijkheid voor het tijdig in grijpen in ontwikkelingen en het tijdig benutten van kansen bij het gedecentraliseerd ni veau bij het bedrijfsleven. De overheid kan dit niet overne men en wenst dit ook met over te nemen. Zij schept de kaders en de voorwaarden en onder steunt waar zij kan, zonder daarbij op de stoel van de on dernemer te gaan zitten en met instandhouding van alle risi co's voor de ondernemer daar bij. Dit is gebaseerd op het be sef dat een grote mate van overheidsinvloed op de indus trie over het algemeen stellig niet een garantie hoeft te zijn dat het beter gaat". Het is dui delijk dat de liberale minister Van Aardenne weinig moeite heeft met deze visie van zijn topambtenaar. Anders is het met Van der Hek, die wil dat de overheid beter de vinger aan de pols houdt: „na zaken als Ne derhorst blijkt wel dat zo'n li beraal beleid mateloos duur is voorde overheid (dus de be lastingsbetaler). Socialistisch beleid is gewoon goedkoper", zegt de PvdA'er. Hij vindt dat de overheid geen steun aan individuele be drijven moet verstrekken zon der dat daarvoor een algemene regeling, met procedures, normen en doelstelling, is vastgelegd. Verder zou de overheid bij fikse deelname in bedrijven, groot aandeelhou der moeten worden, met alle rechten van dien. Daarnaast vindt Van der Hek, zelf oud-ambtenaar van het ministerie van economi sche zaken, dat het ministerie meer vakbekwame mensen aan moet trekken, die hun aan dacht op één sector kunnen richten: „Nu worden sommige ambtenaren wel door de nood gedwongen veel af te weten van een bepaalde sector, maar dat moet doelbewust gebeu ren. Je moet mensen uit het be drijfsleven aantrekken. Als zo iemand een goed beleid helpt voeren verdient ie zijn salaris zeker terug". Zo'n personele versterking zou bovendien ambtenaren als Ministers liegen niet, zij spreken hooguit de onwaar heid. Dat blijkt uit het officieel verslag van de Tweede Kamer, de zogenaamde handelingen, waarin beledigingen die in het parlement zijn uitgesproken worden weggelaten of vervan gen door iets minder harde taal. Het feit dat Kamerlid Koe koek onlangs in het parlement beweerde dat „de heer Luns draait en liegt" is in de hande lingen niet opgenomen. Daarin zegt hij slechts dat „de heer Luns draait". Kamervoorzitter Vondeling had het Kamerlid namelijk, op grond van het reglement van orde, vermaand en gevraagd de beledigende woorden terug te nemen. Nadat Koekoek dat had gedaan werden deze geacht niet uitgesproken te zijn, en dus zijn ze niet in het Oud-Premier Gerbrandy moest als Kamerlid eens te rugnemen dat hij Soekarno „een oorlogsmidadiger" vond. „Met de mond wil ik dat terug nemen", zei Gerbrandy. „Over uw hart heb ik niets te zeggen" antwoordde de voorzitter. En zo zijn in de Handelingen heel wat harde woorden ver vangen door meer aanvaard- Eindredaktie Frits Thissen en Mick Salet Molkenboer ontlasten en dat zou volgens Van der Hek een goede zaak zijn: „Het is voor een minister erg moeilijk om een man als Molkenboer te controleren. Alle informatie krijgt hij maar van één man en dat is Molkenboer zelf. Ook het parlement krijgt daar geen vat op. En als de minister Molken boer dan eens wat vraagt die man is met aoveel din gen bezig, daar is geen ver standig woord meer uit te krij gen". verslag van de Kamer terug te vinden. Op dezelfde manier zijn er in de geschiedenis van het parle ment heel wat beledigingen verdwenen. In 1937 zei het communistische Kamerlid De Visser zijn collega-Kamerle den te „verachten". De Ka mervoorzitter greep in en vroeg het Kamerlid dat woord te vervangen door „afkeren". „Ja, mijnheer de voorzitter, ik keer me van hen af", was het antwoord van de communist. bare omschrijvingen. Luguber werd vervangen door onwaar dig, een flater werd een fout, prutswerk noemde men min der goed afgewerkt, nonsens werd gekuist tot onjuistheden en zwendel veranderde men in een onwaarachtige voorstel ling van zaken. De lezer van de Handelingen zal er rekening mee moeten houden als hij of zij het verslag leest, dat het vastgelegde taalgebruik in werkelijkheid wel wat harder was. Neem bijvoorbeeld het vol gende (verzonnen) citaat: „De minister en zijn medewerkers geven een onwaarachtige voorstelling van zaken als ze zeggen dan hun beleid weinig vruchtbaar was, omdat bedrijf X foute methodes gebruikte. Dat is onjuist. De minister is zelf nalatig geweest. Het is merkwaardig dat hij de schuld nu afschuift". Dat zou best eens een vol gens de geldende normen ge kuiste versie kunnen zijn van: „De minister en zijn trawanten zijn zwendelaars, die een stuntelig en gebrekkig beleid wijten aan flaters en kunstgre pen van bedrijf X. Dat is non sens. Het is schijnheilig van de minister dat hij de schuld nu afschuift. Alles is namelijk te wijten aan zijn lamlendig heid". Dit alleen als voorbeeld, want het komt in het parle ment zelden voor dat Kamer leden gebruik maken van dit soort beledigende woorden. Het tegendeel beweren zou een grove leugen zijneh een onjuiste voorstelling van za ken. Aanstaande zaterdag viert de jongerenorganisatie Vrij- heid en Democratie (JOVD) feest. Aanleiding voor het uit de kast halen van de feestneu zen is voor deze liberale jonge renorganisatie - „Het liberale geweten" van de VVD, aldus voorzitter Frank de Grave - het dertigjarig bestaan van de club. De JOVD is een onafhan kelijk van de VVD operende jongerenorganisatie. Juist de ze onafhankelijkheid ten op zichte van de partij, waarmee de club zich wat betreft begin selen meer dan verwant voelt, geeft de JOVD een ietwat an der karakter dan bijvoorbeeld de Arjos, de jongerenrogani- satie van de ARP. Het is nog steeds zo, zo laten we ons door Frank de Grave vertellen, dat een niet gering deel van de le den van de vereniging haar stem geeft aan D'66 en niet aan de VVD. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat uit een dergelijke organisatie geslaagde politici van diverse pluimage zijn voortgekomen. Zo wordt een van hen, D'66-woningbouw- specialist Erwin Nypels, aan staande zaterdag erelid van de JOVD. Dit als beloning voor zijn verdiensten voor de orga nisatie in de jaren 1962-1964. Andere bekende niet-VVD- politici uit het nest van de JOVD zijn het PvdA-Kamerlid Hein Roethof, die van 1952 tot 1957 voorzitter was. Ook de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening uit het kabinet Den Uyl, Hans Gruij- ters, was ooit JOVD-voorzit- ter, zij het niet van de landelij ke vereniging maar van de af deling Amsterdam. Bekende VVD-politici, die uit de JOVD zijn voortgeko men, zijn - om maar eens een greep te doen - oud-fractie voorzitter en thans minister van binnenlandse zaken Hans Wiegel, oud-voorzitter, de ka merleden Ed Nijpels en Dick Dees (beiden oud-voorzitter), Huuh Jacobse, Loek Hermans en staatssecretaris Wallis de Vries, Zij allemaal staan* op de nominatie om erelid11 worden, een titel die Hu Wiegel overigens aanslaand zaterdag al toevalt. In zijn nieuwe boekje, kunst van het ivoordraai^ maakt PPR-senator Bas Gaay Fortman onderscta' tussen politici, die niet en II die wel lid zijn geweest van»' politieke jongerenorganisaK Zij die wel lid zijn geweest" een politieke jongerenorgao satie toonden al vroeg bels: stelling voor de partijpott schrijft hij, en zij zitten ook in de gevestigde partij1 Volgens de oud-fractievo' zitter van de PPR in de TvW Kamer ontbrak bij de vei genwoordigers van de nieu partijen meestal die belai stelling voor partijpob'1 totdat die nieuwe partij kwam. „Dan zagen zij hel een uitdaging hun inzichten de politiek in te breng# schrijft De Gaay Fortman, daarbij Hans van MierloJ de-oprichter en inspirator' D'66 als voorbeeld noemt Bas de Gaay Fortman h" zijn allerlaardigste the»' echter niet getoetst aan <k berale jongerenorganisaj Onderzoek van het led*' stand van D'66 en dat van JOVD zal ongetwijfeld toevloed van JOVD'ers n> D'66 opleveren. Het wasi" Hans Wiegel, die als voor# van de JOVD (196 4-1966)' vertrek van veel JOVBJ naar de nieuwe beweging met lede ogen heeft m< aanschouwen. En zo blijk' niet alleen nieuwelingen >n politiek, maar ook poli"! actieven best eens de „ui" ging" aan willen hun ideeé» de politiek tot gelding te b'f gen. BOLZANO (UPI) - In de buurt van de Noord- italiaansc stad Bolzano is een grote onderaardse opslagtank met 200.000 liter dieselolie ontdekt, die hier tegen het eind van de Tweede Wereld oorlog door de Nazi's achtergelaten moet zijn. De betonnen opslag werd ontdekt nadat omwonenden sporen van olie in riviertjes hadden gevonden. Bo vendien bleken de wijn gaarden in de buurt te lijden onder de olie die in de grond was gelekt. De dieselolie is volgens de autoriteiten nog bruikbaar. Vi DEN HAAG(ANP) - De Europes, bestuur" van de Gemeenschap, oé meer evenwicht te brengen in de ha| meegedeeld in antwoord op vrage Harry Notenboom als lid van het] steld. In 1977 voerde Spanje 34,6 milje van ruim 425 miljoen gulden naar c pese Gemeenschap uit, tegen slech|| Westeuropese uitvoer naar Spanje miljoen paar, ter waarde van ruim Deze onevenwichtige ontwikkelt tendeels te wijten aan het grote vei den tot beide markten. Voor Iedere uitmaakt van de Spaanse uitvoer, recht geheven van 48 procent, terv.. dukten in Spanje met 26,2 proceJ ontvangt de Spaanse exporteur een de uitvoer van schoeisel, maar worL Spanje een extra heffing van 10 pl Ondanks het streven van de Gem kon helaas niet worden overgegaa van de concurrentievoorwaarden a komst van 1970, maar de toetreding Madrid heeft gevraagd, houdt voorl houden aan de algemene concurrj meenschappelijke markt, en met het gebied van de douanerechten, gen, de belasting en de steunverleij (Van onze correspondent Jan ScM BRUSSEL - Volgens de nieuwste keningen van de bekende Brussels lessor Max F rank van de Franstalig versiteit van Brussel (ULD) zullen d gen dit jaar gezamenlijk voor bil miljard gulden (ruim 200 miljardT sche frank) belasting ontduiken, d lekent ten opzichte van 1975 een s| van 100 procent. Prof. Frank, die bekend staat 'and om zijn fiscale deskundigheid a's hel ware op voet van oorlog le< hel ministerie van Financiën dat jaar op fouten wijst, heeft bereketl de hoogste inkomens voor 54% del *e kolom slotkoersen vorige beurs, 2e kolom slotnoteringen van gisteren. Actieve Aandelen AKZo 120 ABN f 100 ABN 79 AmBo f 20 Al»0o f 20 79 Bell-Mij f 75 JJo'dtsche f 20 jjoi'dtsche pr. jje]Heken f 25 JJe,öckenH. {25 "»°gov.f20 »Va-Mije„cei, KLMnCo7fI00 93;°ü 28,50 28,60 352,50 .355,50 341,00 76,50 73,50 i 18,00 1 171,50 169,50 88,00 81,50 30,60 40,50 JJon.oiie f 20 SlNed- f 50 ""toeren Cert pt"P"I0 lh'hps t 10 79 j*°beco f 50 j*°l>nco f 50 Unilever f 20 100,50 76,80f 74,10 117,00 172,20 169,50 86,20 80,50 30,60 40,50 93,00 101,70 133,60f( 134,80f 109,00f, 108,80 78,50 78,30 174,30 22,70 22,00 166,50 128,50 122,30 "■'5 ld 74 9-50 id 7e. j 9.50 id 79.2 9.01) id 75 0 '5 id 75 8 ,5 id 75-2 J-'S id 79-99 »'L id 79-84 id 75 171,50 22,60e 21,90 166,00 128,00 122,30 123,50f 123,70 Staatsleningen 107,00 107,00 106,50 106,50 103,70 103,90 102,30 101,40 101,00 101,30 100,80 100,00 103,70 104,20 102,30 101,40 101,00 101,30 100,80 100,00 8.50 id 75-1 8.50 id 78-J 8.25 id 76-j 8.25 id 77-1 8.25 id 77 J 8.00 id 69 I 8.00 id 70-1 8.00 id 71-1 8.00 id 70 I 8.00 id 70-1 8.00 id 70-1 8.00 id 764 8.00 id 77l 8.00 id 77-1 7.75 id 72-1 7.75 id 73l 7.75 id 77l 7.75 id 77l 7.50 id 69-1 7.50 id 71-1 7.50 id 72 J 7.50 id 78-1 7.50 id 78-1 7.50 id 71J 7.20 id 72 7.00 id 68-1 7.00 id 66-1 7.00 id 69-1 6.50 id 68-1 6.50 id 68-1 6.50 id 68-| 6.50 id 68 J 6.25 id 66-f 6.25 id 67 J 6.00 id 67-1 5.75 id 65-1 5.75 id 65-1

de Stem | 1979 | | pagina 4