Hulp alleen via officiële wegen Felle reacties op Van Houwelingen Minister De Koning: RAVAGE NA DODENRIT Knesseth begint vandaag debat vredesverdrag YS-KRITIEK OP „ZWAKKE PLEK" IN NAVO Werkloosheids uitkering naar WAO-peil bmnenland Klacht van Vondeling tegen Volkskrant ingediend KMIIi-artsiTi kritisch over abortusplan Ook Nederland schiet tekort E INTERIEUR CLASSIQUE buitenland '0 mm Uitslag voor donderdag FNV-plan: Bij Plntérieur Classique zoekt men een ander woord voor "slaapkamer" nC STEM VAN DINSDAG 20 MAART 1979 TONDEN (ANP) - Het „Muldergate-schandaal" rond het in- ,'js 0pgeheven ministerie van voorlichting in Zuid-Afrika k helastend kunnen zijn voor politici in West-Duitsland, oo« -i~ Het Britse zou r lirjjk, Groot-Britannie en de Verenigde Staten [f®Daily Telegraph, dat dit gisteren meldde, noemt in dit ver- J de naam van president Giscard d'Estaing van Frankrijk. V ïgens het blad zijn geluidsbanden van Eschel Rhoodie, de in buitenland ondergedoken voormalige staatssecretaris van f Zuidafrikaanse ministerie van Voorlichting, in handen ge- f en van Britst en Amerikaanse televisiemaatschappijen. De k denenandere'documenten zouden aantonen dat Zuid-Afrika ekpenningen heeft betaald aan westerse politici. De banden denverder beweringen bevatten dat Rhoodie zelf pro-Zuid- fjkaanse redevoeringen had opgesteld voor toppolitici in wes- e |anden en de derde wereld. Daarbij zou ook een toespraak "'ndie Giscard d'Estaing heeft gehouden toen hij nog minister v'an Financiën was. Giscard 1 £- M ml i W* PARIJS (AP) - Het vermaarde luxe-hotel Ritz te Parijs is aangekocht door een Arabisch consortium, aldus is gisteren ver nomen. De kopers vormen een maatschappij die Ritz Paris Hol dings limited heet en gevestigd is op een van de Britse Kanaalei landen dat tevens een belastingparadijsis, Jersey. Eigenaars van die maatschappij zouden zeer rijke oliefiguren uit Saoedi- Arabiè zijn. Een dergelijke groep had verleden jaar in Parijs al drie ver maarde hotels opgekocht: het Meurice, het Prince de Galles en het Grand alsook het beróemde café de Paris voor in totaal meer dan 60 miljoen dollar. De verkoop van het Ritz (prijs nog onbekend) zal moeten wor den goedgekeurd door het Franse ministerie van financiën dat ten aanzien van buitenlandse beleggingen het recht van veto heeft. Het Ritz werd in 1898 gesticht door de vermaarde hotelpionier Cesar Ritz, die kort voor de opening overleed. Thans berust de leiding bij mevrouw Nicole Kitz, de weduwe van Charles. Pronk ROTTERDAM - Minister De Koning voor Ontwikke lingssamenwerking vindt dat hulp aan ontwikkelingslan den moet lopen via de regeringen van die landen. Hij zei dit gisleravond tijdens een gastcollege aan de Erasmus uni versiteit in Rotterdam. „Het is een illusie dat overheids- ontwikkelingshulp kan worden verstrekt over regeringen heen, achter regeringen om", aldus minister De Koning. „Daarvoor zijn de politieke posities van regeringen in ontwikkelingslanden te kwetsbaar. Dat is een realiteit die men niet wegdenken of wegredenen kan". De minister kwam hierop toen hij sprak over de spanning die kan ontstaan tussen de twee doelstellingen van ont wikkelingshulp: het bestrijden van de armoede en het zelf standig helpen maken van de economie van het desbetref fende land. Het eerste kan soms in de knel komen als via ontwikkelingshulp landen zelfstandiger worden gemaakt wier regeringen de hulp vooral gebruiken om hun eigen posi tie te versterken en het volk juist uit te buiten in plaats van de armoede te helpen oplossen. Pronk heeft daarover inder tijd gezegd dat deze spanning zou kunnen worden opgeheven als het recht op economische zelfstandigheid niet noodza kelijk zou slaan op regeringen, maar op het zelfbeschik kingsrecht van alle groepen en lagen van de bevolking in de ontwikkelingslanden Ook minister De Koning be nadrukte maandag dat er een verschil kan zijn tussen het doel van armoedebestrijding zoals dat in Nederland wordt gezien en het beleid van de re geringen die de hulp krijgen. Hij meende echter dat com promissen gezocht zullen moeten worden in het overleg tussen het land dat hulp geeft en het land dat hulp krijgt. Ook zou volgens De Koning via een internationale discussie ge probeerd moeten worden de verschillende beleidsinzichten zo dicht mogelijk bij elkaar te brengen. „Vooralsnog leven wij in dit dilemma en zoals het er nu naar uitziet zal het niet binnen afzienbare tijd kunnen worden opgelost", aldus de minister voor ontwikkelings samenwerking. Minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking. den HAAG (ANP) - De raad ®oor ie Journalistiek behan- 't donderdag de klacht van kamervoorzitter Vondeling te gen de Volkskrant. Vondeling heelt de krant ervan beschul digd schadelijke en smadelijke wichten te hebben verspreid, geen rectificatie te hebben «'Hen geven en een ingezon den brief van hem niet te heb ben opgenomen. De Volkskrant heeft gehan deld in strijd met de beginsel- verklaring over het gedrag van journalisten, zoals aanvaard door het wereldcongres van 'utornationale federatie van journalisten, aldus Vondeling, oarin staat, dat de journalist ere'i moet zijn elke informa tie. die schadelijk onjuist n Jkt, royaal recht te zetten, ok is sprake van een „ernstig ournalistiek vergrijp van het 'ten van ongegronde be ëdigingen", zoals vermeld c°de. Volgens Vondeling voelt Tweede-Kamerlid Dan- zich zeer ernstig gegriefd oor de wijze, waarop in een 'leuze' veel gelezen en veel 6 'teerde krant over hem is f>esProken" Vondeling,s klacht betreft «eerst de houding van "OMdredacteur van der Pluijm Volkskrant, „maar lianen"1 Van ®as" Personeelsleden van het DE 28 pi-i. - in V j °n,sPanningscentrum m '""Hoven hebben gister- J® volgens Guus Fonteijn tr,ebond NKV) twee uur ti o f?werbt' In die tijd werd Bediscussieerd over de plan- la Van de directie om de sa- Dp stroctuur te veranderen. dn„ j mers wezen dat ze ®»rdoor in loon achteruit "en gaan. DE PvdA-Kamerleden Roet hof en Stoffelen hebben mi nister De Ruiter (Justitie) ge vraagd het gebruik van wa pens door politiemensen bui ten diensttijd tot het uiterste te beperken. Aanleiding tot dit verzoek is het gedrag van een 19-jarige wachtmeester van de rijkspolitie in Oirschot. De volkomen vernielde auto na de botsing. SCHIEDAM - Na bijna vijftien kilometer met een snel heid van zo'n honderd kilometer per uur op de verkeerde weghelft van Rijksweg 20 te hebben gereden, heeft een uit Maassluis afkomstige Marokkaan zijn dodenrit ter hoogte van Schiedam met de dood moeten bekopen. Een mede-in zittende verkeert nog in levensgevaar. De dodenrit begon gistermorgen om halfzeven toen de Marokaanse bestuurder in plaats van de oprit, de afrit van de rijksweg opreed. De bemanning van een surveillance wagen van de Vlaardingse politie zag de wagen nog op de verkeerde weghelft dwars tegen de verkeersstroom inrij den. Door te claxoneren en lichtsignalen te geven probeer de zij nog de bestuurder op zijn fout te wijzen. Onmiddel lijk werd alarm geslagen, zodat de Schiedamse politie, de brandweer en GGD al op weg waren naar de rijksweg vóór het ongeluk gebeurd was. Het was inde vroege ochtenduren nog niet erg druk op de weg. Aanvankelijk kon het tegemoetkomend verkeer de „spookauto" nog ontwijken, maar voor twee naast elkaar rijdende vrachtwagens was er ter hoogte van Schiedam geen uitweg meer mogelijk. De Marokaan probeerde nog tussen de twee vrachtwagens door te rijden, maar dat mislukte. De ravage was enorm. Een van de vrachtwagens kantelde en de andere schoot tegen de vangrail. Beide vrachtwagenchauffeurs kwamen er met wat schrammen vanaf. Het dak van de personenwagen vloog met een boog door de lucht en kwam op een surveillancewagen van de politie terecht die de wagen op de goede weghelft was gevolgd. Het verkeer moest uren lang worden omgeleid. UTRECHT - Vrijwel een stemmig hebben de artsen zich tijdens een besloten algemene ledenvergadering opgesteld achter de kritiek van het hoofdbestuur van de Konink lijk Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Ge neeskunst (KNMG) op het abortusvoorstel van Ginjaar/ Veder-Smit. De vijf dagen bedenktijd, de voorgeschreven registratie en de bepaling dat zwangerschap boven de 13 weken slechts in een ziekenhuis mag worden afgebroken, werden van de hand gewezen. Dit gebeurde nadat het pre-advies van het bestuur op enkele detailpun ten gewijzigd was. De KNMG zal het standpunt deze week aan kabinet en Tweede Kamer meedelen. (Van onze parlementaire redactie) VENLO, DELFT, BREDA - CDA-er Jan van Houwelingen is de gebeten hond in het par tijpolitieke wereldje. Van alle kanten is hij gisteravond aan gevallen op zijn uitspraken te gen voortgezette samenwer king met de VVD en over de beginselloosheid van D'66. Den Uyl (PvdA) in Breda, Rietkerk (VVD) in Delft, Brinkhorst (D'66) in Venlo namen Van Houwelingen op de hak. Den Uyl: „Als Van Houwe lingen zegt, dat het CDA weer met de PvdA moet regeren, dan moet hij bedenken dat de basis daarvoor nü wordt gelegd of afgebroken. Mooie intentie verklaringen aan de voor avond van de verkiezingen doen daar niet meer aan toe of af. Elke dag meer wordt het kabinet-Van Agt een kabinet met CDA-woorden en VVD- praktijken. Daarop zal de PvdA ook het CDA beoorde len". Rietkerk: „Wij zullen het CDA, de CDA-fractie inclusief Van Houwelingen houden aan het regeerakkoord. Onze eerste taak is en blijft om samen met het CDA ervoor te zorgen, dat dit kabinet het in het regeer akkoord afgesproken beleid tot een goed resultaat brengt. VVD en CDA zullen er samen alles aan moeten doen om een verdere ontwikkeling van ons land in de richting van een staatssocialisme te voorko men". Brinkhorst: „Het verschil tussen woorden en daden is bij Van Houwelingen wel erg groot. Hij laat geen gelegen heid voorbij gaan om te zeggen dat hij het kabinet-Van Agt niet wenst en dat er geen twee de kabinet-Van Agt mag ko men, maar hij heeft als loyalist in de afgelopen vijftien maan den nagelaten ook maar één keer in stemgedrag duidelijk te maken, dat hij dit kabinet niet steunt. Sterker, tijdens de vele urenco-debatten heeft hij zelf moties ingediend en vervol gens nagelaten bij niet-aan- vaarding of niet-nakoming door de regering de nodige consequenties te trekken. Eni ge weken geleden verklaarde hij een motie van afkeuring te gen het beleid van het kabinet in de zaak van de bouw van een UC-fabriek in Gronau niet te kunnen steunen „omdat zij overbodig was". Door deze wijze van politiek handelen wordt de geloofwaardigheid in de politiek geweld aange daan". Brinkhorst daagde Van Houwelingen uit publiekelijk te zeggen dat hij het niet eens is met zijn eigen fractieleider Lubbers, die nog onlangs heeft gezegd graag met D'66 als constructieve oppositiepartij samen te werken. De waarne mend fractieleider van D'66 nodigde Van Houwelingen uit voor een openbaar debat over beginselen en beginselloosheid in de politiek. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM - Na een bij eenkomst van vijf uur heeft het Israëlische kabinet gisteren het vredesverdrag met Egypte, inclusief alle aanhangsels, goedgekeurd. Van betrouw bare zijde verluidt, dat 14 mi nisters voor stemden en 2 te gen, namelijk de minister van landbouw Sharon en minister van vervoer Landau. Het kabinet besloot zijn uit acht man bestaande defensie raad premier Begin naar Was hington te laten vergezellen voor de ondertekeningsplech tigheid, alsmede oud-premier Rabin, als leider van de arbei derspartij (oppositie) Peres en parlementsvoorzitter Shamir. In Cairo en Jeruzalem zullen geen ondertekeningsplecbtig- heden worden gehouden, aldus de Israëlische radio. Het lag aanvankelijk wel in de bedoe ling. Met de stem van minister van defensie Weizman mee, die in Washington is, is de stem verhouding 15-2. Het verdrag wordt nu aan het parlement voorgelegd, waat aanvaarding zeker wordt geacht. Het debat begint vandaag en de stem ming wordt woensdag of don derdag verwacht. Volgens de Israëlische radio zal het ver drag volgende week maandag in Washington worden gete kend. Het kabinet besloot ook een commissie in te stellen die een plan moet opstellen voor pale- (Van onze correspondent) WASHINGTON/BRUSSEL Amerikaanse deskundigen zijn ontevreden over de Ne derlandse, Belgische en Britse militaire inbreng op de Noord- duitse laagvlakte, wat door de Amerikanen beschouwd wordt als het meest vitale gebied in een eventuele conventionele oorlog. De bevindingen zijn neergelegd in twee rapporten, beide opgesteld door commis sies uit het Amerikaanse Con gres. De rapporten zijn o.m. aangeboden aan generaal Ber nard W. Rogers, chef-staf van het leger, die deze week een oriëntatiereis naar West-Eu ropa maakt. Generaal Roger gaat in juli generaal Haig ver vangen als opperbevelhebber van de NAVO. De kritiek in het rapport van de begrotingscommissie van het Congres richt zich vooral op de bezetting van de Noord- duitse laagvlakte door Duitse, Britse, Belgische en Neder landse troepen. Gebrek aan mankracht en in enkele geval len een ontoereikende en ver ouderde bewapening maken de kans groot, dat een troepen macht van het Warschauw Pact snel kan doorstoten naar belangrijke aanvoerlijnen in de Benelux voordat voldoende versterking aanwezig is. Vol gens het rapport is de troe penmacht in dit vitale gebied de zwakste van de hele NAVO en zal er bij een oostelijke aan val zeker dertig dagen lang een sterk ongunstige balans voor de NAVO-troepen bestaan. Generaal Bernard Rogers, die in juli aanstaande in func tie treedt, heeft zich ook reeds in veroordelende termen uit gelaten over sommige aspecten van de Westerse verdediging. Volgens het rapport duurt het veel te lang eer bepaalde legeronderdelen in Nederland, België en Denemarken in geval van oorlog paraat zijn. De voorlichtingsdienst van de Nederlandse permanente ver tegenwoordiging bij de NAVO in Brussel liet onze correspon dent in Brussel weten, dat vol gens NAVO-schattingen twee weken verstrijken eer de Ne derlandse landmachteenheden inzetbaar zijn. Maar volgens deze Nederlandse bron in Brussel is dat slechts het geval „bij zeer slechte omstandighe den". De feitelijke paraat- heidstijd, aldus de Neder landse vertegenwoordiging, ligt binnen enkele dagen. Be richten over uitlatingen van generaal Rodgers dat Neder landse reservisten pas na één maand na hun oproep ge- vechtsklaar zouden zijn, wa ren bij de Nederlandse perma nente vertegenwoordiging in Brussel noch bij de Neder landse permanente vertegen woordiging in Brussel noch bij de Voorlichtingsdienst van de NAVO bekend. „Maar", aldus woordvoerder mr. Kiiethe, als generaal Rodgers dat gezegd zou hebben, zit hij er falikant naast". stijns zelfbestuur in bezet ge bied voorafgaand aan onder handelingen met Egypte. Van gezaghebbende mili taire zijde wordt in Tel Aviv vernomen, dat Israël en Egypte het erover eens zijn geworden, dat gemengde militaire com missies zullen toezien op het in etappes terugtrekken van de Israëlische troepen uit Sinai. De Palestijnse leider Jasser Arafat, volgens wie de Ameri kaanse president Jimmy Car ter de Palestijnen heeft verra den om joodse kiezers voor zich te winnen, heeft in een vraaggesprek verklaard dat hij zal streven naar een Arabische olieboycot van de Verenigde Staten. De PLO-leider voorspelde een nieuwe oorlog in het Mid den-Oosten. Op welke termijn wilde Arafat niet zeggen. „De oorlog komt naderbij", zei hij. Het borrelt, het bruist, het juicht in mij. Nog één dag en we zijn van deze akelige winter verlost. Morgen is het lente en schijnt het zonnetje, stijgt de temperatuur tot misschien wel twee graden boven nul en twinkeleren onze gevederde vriendjes dat het een lieve lust is. Nog even wat. F. Vorsten- bosch te Baarle-Nassau blijkt te zijn geinspireerd door een mijner schrifturen van vorige week. Over het tijdelijke om precies te zijn. Vorige week eindigde ik een keer aldus: „En onze Van Agt. Die is toch ook maar tijdelijk premier De geachte inzender(ster Vorstenbosch nu: „Van Agt die zal maar tijdelijk zijn. Maar hetzelfde geldt voor Me- rijn. Wellicht had Merijn meer hoop. Op de eeuwigheid van Ome Joop. Maar wat heeft Ome Joop gebracht. Heeft Merijn dat overdacht Bracht hij ons een paradijs Of maakte hij ons maar wat wijs Merijn kan wel eens geestig zijn. Maar dikwijls zit hij vol venijn. Niet onpartijdig zoals dat hoort. Hij wordt door Ome Joop be koord". Nu ik weer: „Merijn door Ome Joop bekoord. F. Vorstenbosch weet nu hoe het hoort. Hopenlijk heeft hij zijn les ge leerd. En wordt door Ome Joop be keerd". En morgen begint de lente. MERIJN AMSTERDAM - De uitke ring van langdurig werklozen moet worden opgetrokken tot het peil van de WAO-trekker met de hoogste uitkering. Om dat te bereiken moet de WWV- uitkering worden verhoogd tot tachtig procent van het laatst verdiende loon en tot de pen sionering van kracht blijven. Dit is een van de voorstellen die de FNV heeft geformuleerd in de nota „Weerwerk", waarin deze vakcentrale zich voorstander toont van een sterk volumebeleid om de noodzaak van beroep op de so ciale uitkeringen zoveel moge lijk te voorkomen. Dat de optrekking van de werkloosheidsuitkering geld zal kosten staat voor Herman Bode, sociale verzekerings- deskundige van de FNV, bui ten kijf. Hij heeft laten becij feren dat dat zo'n 170 miljoen gulden per jaar gaat kosten. „Dat is veel, maar als je nagaat wat er aan miljarden in de so ciale zekerheid omgaat, is dat niet zoveel. De kost moet hier voor de baat uitgaan", aldus Bode. „Met de verhoging van de uitkering verminder je de relatieve aantrekkingskracht van de WAO". (ADVERTENTIE) Waarom deze taalkundige activiteit? Welnu, de oosterhoutse binnenhuisarchitecten menen dat hun collectie zó bijzonder en zó verfijnd is, dat het woord slaapkamer misstaat... Zij spreken van interieurkunst geënt op een meer dan perfecte nachtrust, van doordachte opbergmogelijkheden, van inter nationale allure en, vanzelfsprekend, van unieke ambiances. Verwende nachtrustgenieters die van Morpheus kwaliteit verwachten en die hun oog willen laten strelen bij 't ontwaken, die moeten maar eens komen kijken bij Hnterieur Classique. Bij I'Intérieur Classique treft u onder meer de collecties van Tréca de Paris, Stüker, Constable, Deschemaker, H. Lelièvre, Victor Coates, Quenin Cie. advies, ontwerp en uitvoering met betrekking tot het binnenhuis HEUVELSTRAAT 10-12/4901 OOSTERHOUT NB/ TELEFOON 01620-22897 GEOPEND DINSDAG T/M ZATERDAG, OP VRIJDAG TOT 21 uur

de Stem | 1979 | | pagina 3