Vrouwen maken Zeeuwse poppen Kabinet moet kamer duidelijkheid geven Een r Gewoo Jeugd vakantie Goes in het slop Provincie informatie rubriek in huis aan huis bladen Schoolkinderen plantten 31 bomen Particulier welzijnswerk geen politiek Rasisbetveging richt zich via Ernst tot Paus Bejaardenshow VOOR PSYCHIATRISCH AANBESTEED Bocht bij Bath en Baalhoekkanaal Woonwagenschap gaat twee miljoen gulden lenen Installatie districtsraad l'.YV Zeeland ARCHITECT1 ,markten Weer meer bezoekers Zeeuws Museum Middelburg ZIEKENHUIS Prinses Christina legt aan in Vlissingen politierapport Padvinders plantten bomen Veere Pop en folk in Bergen DE STEM VAN DINSDAG 20 MAART 1979 MIDDELBURG, 16 maart - Aardappelen: bintje bonken 21-23, grote 17-20, drielingen 7-11, kriel 13, koopm. blauwe grote 19-20. Appelen: Golden Delicious II 70 53-54, 65/70 26, 60/70 37-41, Goudrenette II 85/95 75, 65/75 26, 60/65 26, Winston I 70/75 79, 65/70 47-49, 60/65 26-27, 55/60 26. Peren: Saint Remy II 70/80 96, 60/70 77-78, 55/60 25. Groen ten: spinazie II 208-266, radijs 105-112, rode kool A 35-48, B 19-21, witte kool 55-60, knol selderij kg. 26-40, bre'ekpeen 14-53, uien 8-22, schoon 33, prei 297-304, afw. 144-260, kroten 13-39, selderij bos 90-95, spruiten afw. 191-263, veldsla 455, sla I 25/27 68-71, 22/24 55, 20/22 60-67, 19/21 42-50, 15/17 52 12/13 II 17-20, komkommer I 36 kg. 73-78, 30 kg 72, 26/31 63-64, stek 176, 61/76 II 113, 41/51 II 76, witlof All 270-318, Bil 252, afw. 220, stek 201. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Bisschop H. Ernst heeft tijdens zijn laatste be zoek aan Rome de paus een schriftelijke informatie over handigd over de basisbewe ging in Nederland. Hij deed dit op verzoek van de basisbewe ging zelf, aldus het Bredase bisdomblad „Overweg", „om dat de bisschop meent dat het van groot pastoraal belang is met groepen van allerlei aard in contact te blijven, ook wan neer deze de kerkorde overtre den. In het geschrift zet de basis beweging de paus uiteen hoe zij is ontstaan en waarom. Zij doet dit, zegt zij, tevens in het belang van soortgelijke bewe gingen elders in de wereld, bij voorbeeld in Latijns Amerika en in Zuid-Europa. „De vaste wil om de keuze voor de onderdrukte mens en het geloof in de bevrijdende God uit te drukken in denken en handelen, in vieren en bid den, in pastoraal en maat schappelijk engagement, bindt alle basisgroepen over heel de wereld samen", aldus de Ne derlandse basisbeweging. Als kern van hun doelstel ling en beweegredenen noemt de basisbeweging „het proces van herbezinning en hero riëntatie op hun christen-zijn, temeer daar de algemene maatschappelijke situatie daartoe steeds uitdrukkelijker uitdaagt". In de „Basisbeweging van kritische groepen en gemeen ten" zijn 43 groepen vertegen woordigd terwijl 50 andere met de beweging sympathise ren. De omvang van de groepen loopt uiteen van 25 tot 1.000 leden. De meerderheid daar van is katholiek of protestant. MIDDELBURG - Vorig jaar vestigde het Zeeuwse Museum in Middelburg een nieuw be- zoekersrecord: 44.544 tegen 42.307 in 1977. In het jaarver slag over 1978 schetst de di recteur van het museum, de heer P. van Daalen, zijn tevre denheid over het nieuwe ge bouw dat vijfeneenhlaf jaar geleden betrokken is. Vorig jaar heeft er een grote schoon maakbeurt plaatsgevonden. Met de inventarisatie is voort gegaan (men hoopt deze in 1981 afgerond te hebben) en er zijn weer talrijke aanwinsten te noteren geweest. De belangrijkste aankoop was een meisjesportret, ge naamd „Pietje" van de Duitse schilder Max Cramer. Het Zeeuws Museum kon hier be slag op leggen dankzij bemid deling van de directeur van het Schiedams Stedelijk Museum. Voorts ontving het museum enkele schenkingen en voor werpen in bruikleen. 's-HEERENHOEK - In de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek vindt op donderdag een be jaardenshow plaats met ver tolkingen van liedjes uit „De kleine waarheid, liedjes van Toon Hermans, Paul van Vliet, Wim Sonneveld en vele ande ren. De liedjes worden tot uit voering gebracht door de „Blijm akers" onder leiding van Mieke van Ingen. De be jaardenshow begint 's mid dags om 14.00 uur en zal duren to+ nnno'ioA»- 1 P n>'v (Van een onzer verslaggevers) GOES - In het museum voor Noord- en Zuid-Beveland in Goes leggen een dertigtal vrouwen de laatste hand aan ruim vijftig Zeeuwse poppen in klederdracht. Vanaf 14 januari dit jaar werken geheel vrijwillig deze vrouwen onder leiding van de heer Fraanje aan de patronen. Op 21 april zullen de poppen tentoongesteld worden van 10.00 tot 12.00 uur in het museum, waarna de vrouwen hun werk trots mee naar huis zullen nemen. De bedoeling van deze activiteit, opgezet door de vrienden van het museum, is om zowel het museum zelf als de Zeeuwse klederdracht wat meer onder de aandacht van de bevolking te brengen. Voor de cursus was erg veel vraag, zodat men na dertig deelneemsters de inschrijving heeft moeten sluiten. Of er volgend jaar opnieuw een cursus gestart zal worden, moet nog bekeken worden, aldus de heer Fraanje, die het maken van poppen in klederdracht „een wat uitgegroeide hobby" noemt. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het comité dat naast de normale activiteiten voor de jeugd in groot-Goes, (van een onzer verslaggevers) GOES - Het bouwrijp ma ken van de grond voor het psy chiatrisch ziekenhuis Zeeland, dat aan de 's Gravenpolder- seweg in Goes zal verrijzen, kan binnen enkele weken starten. De aanbesteding door de Grondmij in Goes voor het aanleggen van grondwerken, riolering en wegen is onlangs de deur uitgegaan, zodat de bouwvergunning nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Men hoopt nog voor de bouw vakvakantie met de werk zaamheden te kunnen begin nen. Een aannemer is ook reeds gevonden. Van de zes Zeeuwse bedrijven die ingeschreven hadden, bleek het bedrijf Van den Dries BV in Zierikzee met 990.600 gulden het goedkoopst te kunnen leveren. iedere zomervakantie activi teiten organiseert voor de schoolkinderen, kan maar moeilijk aan vrijwillige mede werkers komen. De beide or ganisaties die de coördinatie van dit vakantiewerk op zich hebben genomen, de SJJG en Goes-zuid, vragen belangstel lenden om zich voor 28 maart op te geven bij de contacta dressen in de wijken en kernen. De Goese Polder heeft in middels te kennen gegeven niet mee te willen doen in het over leg van het comité. Van een aantal andere dorpen en wij ken is bekend dat er wel inte resse bestaat, maar dat men geen vaste vertegenwoordigers in het comité beschikbaar heeft. Na 28 maart wordt met de belangstellenden een bijeen komst belegd teneinde afspra ken te kunnen maken en in formatie te geven over de wijze waarop het jeugdvakantie- werk per wijk of kern kan worden opgezet. Er worden beslist niet alleen ervaren vrijwilligers gevraagd. Wie zzich slechts wil opgeven als hulp tijdens de vakantieperio de zelf kan dat eveneens doen. 1 1 VLISSINGEN - Een van de drie opleidingsvaartuigen voor de Rijn- en binnenvaart van het koninklijk onderwijsfonds voor de scheepvaart, het m.s. „Prinses Christina" zal op woensdag haar ligplaats in nemen aan de Piet Heinkade in Vlissingen. Op het vaartuig wordt instructie gegeven aan leerlingen van de opleiding- scholen voor de Rijn- en bin nenvaart. Geïnteresseerden voor de vakopleiding in deze bedrijfstak kunnen dit spe ciaal voor deze doeleinden ge bouwde schip bezichtigen 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ministers Tuynman (Verkeer en Waterstaat) en Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) moeten de Kamer dui delijkheid verschaffen over de bocht bij Bath en het Baalhoekka naal. Het SGP-Tweede Kamerlid van Rossum is er namelijk in geslaagd de benodigde 30 handtekeningen te krijgen om het verdrag tussen België en Nederland over de walradarketen Wes- terschelde op het kameragenda te plaatsen. Van Rossum en zijn mede standers, onder wie het Zeeuwse VVD-Kamerlid De Voogd, willen door een debat over de walradarketen van de minister duidelijkheid krijgen over de stand van zaken met betrekking tot de waterver dragen tussen Nederland en Belgiè en de aanleg van het Baalhoekkanaal en de afsnij ding van de Bocht bij Bath. „Op deze manier willen wij de kar uit de modder trekken", zo vertelde Van Rossum vorige week, doelend op de onzeker heid die er sinds het afsluiten van de gekoppelde vragen in (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Vanaf de ze week verschijnt de infor matierubriek „Abdij-nieuws" van de provincie Zeeland in de huis aan huis bladen. De ru briek omvat een halve pagina en wordt om de veertien dagen opgenomen. De proefneming duurt in eerste instantie negen maanden, waarna bekeken zal worden of de rubriek voldoen de aanslaat. Steeds terugkerende zaken zijn de vergaderingen van pro vinciale staten en van de sta tencommissies. Ook is er een onderdeel waarin de burger meer zicht gegeven wordt op datgene waarmee de provincie bezig is, toegespitst op de ge volgen die dit heeft voor de burger..Wie de huis aan huis bladen door een afgelegen huisvesting niet ontvangt, kan de provinciale informatieru briek toch ontvangen door contact op te nemen met bu reau voorlichting Sint Pie- tersstraat 42, Middelburg. Zij zullen de rubriek dan gratis tnPdnetiil|rH Irvi i i'ïóvi 1975 is ontstaan voor met na me de bewoners van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. „Wanneer wij debatteren over de walradarketen Wes- terschelde spreken wij over de scheepvaart op de Wester- schelde en daarin past ook het verschaffen van informatie over' de afsnijding van de Bocht bij Bath en de aanleg van het Baalhoekkanaal", zo luidt de simpele redenering van het SGP-Kamerlid. In dat verband brengt hij ook het streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen ter sprake waarin de aanleg van het Baalhoekka naal nog steeds is opgenomen. Er is nog geen zinnig woord te zeggen over de termijn, waarop het verdrag over de walradarketen Westerschelde in de Kamer behandeld wordt. Nu het Van Rossum gelukt is om binnen dertig dagen dertig handtekeningen te krijgen gaat het verdrag de gewone gang van een wetsontwerp. Dat betekent bespreking in de vaste Kamercommissies, het opmaken van het voorlopig verslag, het antwoord van de ministers daarop en daarna een kamerdebat. Het ziet er naar uit, dat deze schriftelijke voorbereiding nog wel enige tijden beslag zal nemen. Overigens worden in ternationale verdragen nor maliter alleen ter kennis van het parlement gebracht. Wan neer er een parlementaire be handeling plaats dient te vin den in de ogen van een kamer lid, moet hij daartoe binnen dertig dagen dertig handteke ningen van collega's verzame len, zo schrijft het reglement van orde van de Tweede Kamer voor. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De boomplant- week in Goes is gisteroch tend gestart met het in planten van 31 populieren door 30 schoolkinderen van de lagere school in Kloetin- ge. De opzichter van de af deling beplantingen de heer W. hoogendoorn had de kinderen twee weken voor de klas instructies gegeven, zodat de „operatie" in twintig minuten bekeken was. Vandaag worden er bomen geplant in 's Heer Arendskerke bij het school gebouw De Schengehof en in Goes-Zuid aan de Van Hertenweg en bij de niueu- we kleuterschool De Pit door respectievelijk kin deren van de Bellefleur- school en de Jan Blank- school. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Particulier initiatief in het welzijnsbeleid moet niet altijd in het partijpolitieke vlak worden getrokken. Ook in andere verbanden kunnen de goede kanten van het particu lier initiatief naar voren ge bracht worden. Tot deze conclusie kwam rat. Joop Fij- en, wetenschappelijk mede werker van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, in zijn in leiding over welzijnsbeleid die hij maandagavond in de Prins van Oranje in Goes hield voor de afdeling van Goes van de vereniging van christen-de mocratische gemeente- en provinciebestuurders. Mr. Fijen ging in vogelvlucht door de voorgeschiedenis van het decentralisatiebeleid van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. De knelpuntennota was de eerste ordening in het wel zijnsbeleid. De kaderwet wel zijn moet volgens hem niet al leen maar gezien worden als een overheveling van taken van het rijk naar provincie en gemeente, maar vooral als een middel de bevolking meer te betrekken bij het beleid van de lagere overheid. Op het ogenblik wordt in een tiental proefgebieden geëxperimen teerd met de welzijnsplanning, die in de tweede helft van de jaren tachtig in alle gemeenten die daarvoor in aanmerking komen in werking zal moeten treden. In het dagelijs bestuur van de CDA-bestuurdersvereni- ging afdeling Zeeland werden gekozen drs. W.R.V. Dusar- duijn uit Sas van Gent (voor zitter, E. Baerends uit Tholen, vice-voorzitter J. van de Mer- bel uit Tholen, secretaris, P.M. van Aersen uit Burgh/Haam- stede, algemeen adjunct, me vrouw J. Punte-Van Osna- brugge uit Vlissingen, pen- ningmeesteresse, mevrouw H.M.L. Remijn-De Badts uit Oostburg, C. Verdonk uit 's- Heerenhoek, P.G. van den Bosse uit Axel, A. Hack uit Veere, J. de Boer uit Goes, K. Wouters uit Zoutelande, W. denBoer uit Zierikzee. Naar de ledenraad werden afgevaar digd drs. W.R.V. Dusarduijn met als plaatsvervanger J. van de Merbel en J. de Boer met als plaatsvervanger mevrouw J. Punt-Van Osnabrugge. TERNEUZEN - Tijdens het voorbije weekeinde werd in- gebroken in het gebouw van het ziekenfonds aan het Oostelijk Bolwerk. Er kon nog niet worden vastgesteld of et iets vermist wordt, maar de dieven hebben een onbe schrijflijke ravage aangericht door deuren en bureaus te for- ceren en de gehele administra tie door elkaar te gooien. TERNEUZEN ïn de kanti ne van de voetbalvereniging „Terneuzen" werd tijdens het weekeinde eveneens ingebro ken. Er werden enkele dozen met versnaperingen gestolen. GOES - De afdeling Zuid en Noord-Beveland van de Nederlandse bond van Ge pensioneerden vergadert woensdag in de Prins van Oranje te Goes. Herdacht wordt onder meer het 60-jang bestaan van de bond, waaraan een gezellig samenzijn is ver bonden voor de leden/bezoe kers. Ook zullen een of meer films over Zeeland vertoond worden. GQES - Vijftig padvin derssherpa's en verkenners van de scouting-vereniging Gosaha en de Hertog van Beij- erengroep uit Goes hebben zaterdag gewerkt op het Scout Centrum in Veere. Zo werden niet minder dan 1200 jonge bomen aangeplant. Beheerder Wim Polman toonde zich met deze aanplant zeer tevreden, Verder zijn dode bomen uit het bos verwijderd en verbrand, De dag werd afgesloten met een pannekoekenmaal en een vlaggeroof. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - In Bergen op Zooms jongeren centrum de Botte Hommel kan men dit weekeinde terecht voor zowel pop- als folkmu ziek. Op vrijdag 23 maart be gint om 21 uur de Nederlandse popgroep Vitesse te spelen. Bekende muzikanten als Rudi de Queljoe, Jan van der Mei), Toerroe Leerdam en Herman van Boeijen maken er na een twintigtal personeelswisselin gen deel van uit. Zondagmid dag om 14.30 uur begint m De Botte Hommel de Nederlandse folkgroep Fowre te spelen. De groep brengt voornamelijk Schotse muziek. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Hel woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland is van zins twee miljoen gulden te lenen, nu de bouw van het centrum te Goes bijna voltooid is en met de bouw van een kamp in Vlis singen een begin is gemaakt. Dit voorstel wordt de alge mene bestuursvergadering voorgelegd op woensdag in een bijeenkomst op het stadhuis te Goes, aanvang 14.00 uur. De looptijd van de lening be draagt 25 jaar tegen een rente van 8 7/8 procent. Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur komen ook drie be grotingswijzigingen aan de or de. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Op maandag 26 maart wordt in de Prins van Oranje in Goes de districtsraad van het CNV-Zeeland geïn stalleerd. H.Hofstede, landelijk se cretaris van het CNV, spreekt over plaats en positie van de plaatselijke regionale en pro vinciale CNV-organen. Hierna zal de voorzittershamer van de districtsraad worden over handigd aan L.Q.Phernam- bucq. Tevens zal afscheid worden genomen van districtsbe stuurder J. van der Kamp Df V>i iv-iVr»rv»V>p<-rir,+ om 111,1 1 SrtKötw' «Sss 2 3 VtKX'gtfwt d* ririztt-rir.-jtls r, ögv>! d* rxwUtjde s Achwrajd» ïMtörijR* Q,9 Oppert# «at» S VtK'Vff>a& Ittfttecrrintl 1 ;iffC 10 Ztofttftfuaathoa* (Van onze kunstredactie) Wat is wonen? Een ant woord op deze vraag draagt oplossingen aan voor de probleemstelling: Wat is bouwen? De wijze waarop de mens wil wonen hangt samen'met zijn visie op de wereld, de maatschappij, de mens. Het wel of niet aan wezig zijn van deze visie bepaalt de wijze van bou wen. Dat is wellicht open deuren intrappen, maar de ze geda chte blijft nog steeds een goede leidraad wanneer je je bijvoorbeeld verdiept in het boekwerk dat het Bouwcentrum uitgaf met Architectuur uit Bouw 1977. Daarin zijn meer dan honderd nieuwbouwpro jecten bijeengebracht uit de jaargang '77 van het tijd schrift Bouw. Wie zich de ogen een beetje de kost geeft aan de brouwsels die er op dit mo ment aan het architectoni sche brein in Nederland onttrokken worden, zal zich misschien kunnen vin den in wat ik zou willen noemen: cocktail-archi tectuur. Een snufje van dit en een snufje van dat en schudden maar; zelden is het drankje lekker. Het is waarschijnlijk helemaal niet zo'n treurige zaak dat de Zuidelijke provincies in deze bloemlezing maar zeer matig vertegenwoordigd zijn met wat bank- en kan toorgebouwen in Breda, Tilburg, Den Bosch, Mid delburg en Eindhoven en woningbouw in viissingen, Made en Den Bosch. De meeste gebouwen zijn ontstaan uit een opdracht in et begin van de zeventiger jaren. Bij grote projecten ligt er ®en jaar of vier tussen die opdracht en uitvoering. Hele maal actueel is het dus niet. In e teksten bij de verschillende ouwwerken laten zich hier en ve,rschijnen steeds meer ze/r/i 9e boeken over wijn. ail ie ie echt begint af te vr m^>er e,en nieutv wijnboek zo l niet een Pure herhali Met 9eschrevene gaat be acht u vooroordeel zo'n beetje i s£uïhoofd be9°n mm de mnni öa" de wijnboekenrank den Wl)n"' e™ kleine honderd b Bei'nalt^e^0men op initiatief bopt Staat '"derdaad vrijwel niet n°oii WJiïrvan ik kan ze99en da heeft l 9elezen heb. Maa ande P1 een ei9en charme, die Werhl w'inbteratuur onderschei levert het bewijs, dat het

de Stem | 1979 | | pagina 18