TTulB \tte W\ u Nieuwe lijndienst Terneuzen-Brazilië de stem DRIE BELGISCHE VISSERS KOUD AVONTUUR in, j>age+ b Gemeenten voor één provinciale dienst tegen geluidshinder tjr h RICHTLIJNEN VOOR UITBREIDING WONINGEN IN BUITENGEBIED PAPIERCELLULOSE VOOR AUG. DE MEYER Curator Mecap Staten- commissie kraakt overleg orgaan Vrij koud i zetpillen 15,- "1 overweegt aangifte kaping tanker waterstanden hoogwater r pt 80 (naast C&A) Etten- Roosendaal: Winkelcen- ischap heeft de hinderlijke De pun verdwijnt en >perti preparation H. snel, direkt en afdoend ambeien. nieuwende bestanddelen. Sperti en vergeet ze. .1 ol apotheek 1100?o katoen. In que en rood. Alleen an 21-voor 19.-. <atoen. Western beige, lichtgroen, deze week: maat 176 1116 voor MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben de Zeeuwse gemeente besturen een aantal richtlijnen toegezonden over de uitbrei ding van burgerwoningen in het buitengebied tot een maximum van 100 m2. Deze voorschriften hebben alleen betrekking op perma nent bewoonde woningen en dus niet op zogenaamde re creatiewoningen- Karakter en uiterlijk van de gebouwen moet uit landschappelijk oog punt zoveel mogelijk worden bewaard. Overigens hebben G.S. er geen bezwaar tegen wanneer de uitbreiding oploopt tot 120 m2, maar dan wel met vrijstel ling van de betreffende B. en W's. Aan twee voorwaarden moet in dat geval worden voldaan. De sociale noodzaak moet worden aangetoond en het ob ject zal landschappelijk en ar chitectonisch onaangetast moeten blijven. Permanent bewoonde hui zen kunnen verder uitgebreid worden met een berging of autostalling van hoogstens 25 m2. De gemeenten hebben tot 1 januari 1981 de tijd hun beleid op de nieuwe voorschriften af te stemmen. DINSDAG 20 MAART 1979 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De gemeenten in Zeeland zijn voorstander van de oprichting van één provinciale geluidshinderwet in het kader van de nieuwe wet op de geluidshinder. De grote Zeeuwse gemeenten moeten echter buiten deze ene provinciale geluids- hinderdienst blijven terwijl de kleine gemeenten hun autonome bevoegdheid moeten blijven houden ten aanzien van recreatie- en horeca-inrichtingen. Dit gemeentelijks standpunt maakte milieugedeputeerde W.Don gisteren bekend op een voorlich tingsbijeenkomst voor gemeentebestuurders over de wet ge luidshinder in de statenzaal in Middelburg. Nog geheel onbekend is wanneer de wet geluidshinder daadwerkelijk in werking zal treden. Volgens sommige schattingen zal de uitvoering van deze wet in Zeeland onge veer 40 tot 50 nieuwe arbeids plaatsen scheppen. De voor lichtingsbijeenkomst gisteren ging over het onderzoek dah eenorganisatieadviesburo had ingesteld met betrekking totde (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De curator van het failliete bedrijf Mecap in Sluiskil overweegt een aan gifte te doen bij de officier van justitie in Middelburg, in ver band met het „kapen" van een slooptanker zaterdagmorgen. De kaping zou plaatsgevonden nebben in opdracht van het bedrijf Renes in Papendrecht, een bedrijf, waarbij Mecap nog "ink in het krijt stond. Volgens curator mr. C. Ga lama ligt er nog een curateel beslag op het uit twee helften bestaande schip. De rijkspoli tie te water in Vlissingen die onderzoek naar de gang van zaken heeft ingesteld, be schrijft de affaire als „een storm in een glas water". Het weghalen van de tanker zou aldus een woordvoerder van de Politie legaal geweest zijn. De anker, de Nelly, is inmiddels u ,-meerd 'n het haventje „De •al bij Zierikzee. uitvoering van de nieuwe wet door provincies en gemeenten. Milieugedeputeerde Don Schetste enkele typisch Zeeuwse zaken in dit opzicht. De voorfinanciering is voor het Zeeuwse dagelijkse provinci- bestuur van uitermate groot belang: als het rij geen geld beschikbaar stelt, kan de wet niet eens worden uitgevoerd. Zeeland heeft eigen proble men met een werkbare struc tuur voor de provinciale ge- luidshinderdienst. Met name stelt het opzetten van een klachtencentrum de nodige problemen gezien de geogra fische situatie. „Kan redelij kerwijs van een in Middelburg woonachtige provinciale ambtenaar worden verwacht dat hij 's nachts uit zijn bed komt en in de geluidsmeetwa- gen stapt om het lawaai te me ten dat enkele herrieschoppers op een camping in Scharendij- ke maken?", aldus de heer Don. Het Zeeuwse dagelijkse pro vinciebestuur wil de gemeen ten in elk geval betrekken bij de aanwijzing van zogeheten stiltegebieden in de streek plannen hoewel de wet ge luidshinder de gemeenten in dit opzicht geen taak heeft toebedeeld. Er zal volgens de heer Don ook veel overleg tus sen provincie en gemeenten nodig zijn voor het bepalen van zones voor industrieterrein en wegen. Met de inwerkingtre ding van de wet geluidshinder dient volgens de milieugede puteerde ook op gemeentelijk niveau een veel samenhanger- der beleid ontwikkeld te wor den tussen planologie, milieu, recreatie en verkeer. Daarvan moeten de Zeeuwse gemeenten zich nu al bewust worden, zo betoogde gedeputeerde Don. Uit het onderzoek van het adviesburo was onder meer gebleken dat de provinciale besturen geneigd zijn de ge luidsproblemen ten aanzien van allerlei inrichtingen te overschatten en het verkeers lawaai te onderschatten. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Terneuzen, Nieuwstraat 9, 4531 ZCV Terneuzen, Postbus AS u CTerneuzen0115°-17920 (4 lijnen), Hulst, Steenstraat 14, 4561 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, 01100-28030 (3 lijnen). Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. vriirffl KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda: Maandae t/m W-222555 19'00"20 00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur fand?«^pKLACHTEN: Zeeuwsch-Vla anderen 01140-4498, Midden-Zee- SERVi 14944" DhapJ^EPUNTEN; Axel: Boekhandel Passage, Passage 13, Oostburg: 2uiriniI?'®urc^tstraat 11 Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelcentrum jgjOpolder. r^AANSLUÏTINGEN: burg 2'eeuwse redactie R. Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost- mans 7 ?"?270. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- r. tu,dvhetstraat 73, Goes 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland V"? k0rkel' Voor"b"ur<ch't ^Kapelle 01102-2320* R^edacte'i^TerneiSên F W,™PP". Nooidstraat 45, Hoek 01154-1556 Redacteur West- 01153-1SS41anderen/Kanaalzone, J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, Walmni Redacteuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Henk Postma, Hulst SS™ 12, kluist 01140-4159; E. Verstraeten, Zoutestraat 57, Kreelc Jé j?~2748- Fotojournalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de Zeldprtr, rneuzen 0H50-13137. Sportredactie Zeeland: A. Koomen, "Wnrustlaaa 1, Terneuzen, 01150-12941. 4dvertemcn,e,1"'xp'oita'ie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks 01140-6317 nentie-exploitatie: Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839 ZpmÏ,. l boomstraat 45, H Ol,., 'jcflaanderen/Kanaalzone, W.L S54' Redact «SS*^t 12, Na het angstig avontuur kan er opgelucht gelachen worden 111111119 BRESKENS - Bij Hubert Mollet uit Deinze (B) kon er maandagochtend nog een brede lach af. „Jawel meneer, we hebben prima gevangen. Volop kabeljauw. Dit was een stom toeval hè. Ik ga ie dere week het water op. Nog nooit pech gehad en nou deed-ie het ineens niet. Wat doe je daar aan. Ja hoor, ik ga volgende week gewoon weer vissen. We geven de moed niet op". Hij heeft er samen met zijn zoontje Pascal (11) en kennis Thierry de Schrijver (22) net een hachelijk en kouwelijk avontuur op de Noordzee op zitten. De reddingboot Java- zee uit Breskens heeft hen opgepikt nadat ze een nacht doelloos op zee hadden rond gedobberd. Het drietal was zondag uit Breskens vertrokken om op een goed stekje op de Noord zee op kabeljauw te vissen. De vangst was goed, maar de schrik sloeg hen om 't hart toen ze rond half vijf wilden vertrekken en de motor het niet deed. „De as naar de knoppen", denkt Thierry de Schrijver achteraf. „Er was iets met de koeling", gelooft Hubert Mollet. In ieder geval was er geen beweging in te krijgen. De ongelukkige vis sers probeerden de aandacht te trekken van een groot passerend schip. Vergeefs,. Om zes uur gingen hun vuur pijlen de lucht in, want er was een andere vissersboot in de buurt, maar ook dat werkte niet. Ze bleven onop gemerkt, bereidden zich voor op een lange koude nacht en hoopten dat de zonder twijfel ongeruste familie reddings diensten zou alarmeren. „We heben een beetje geslapen, maar het was verschrikkelijk koud en bovendien riskant, want je ligt uiteindelijk op de rand van de vaarroute", ver telt Hubert Mollet. Een de familie kwam pas de volgende ochtend in touw. Hoewel de boottrailer de hele nacht onbeheerd op de kant bleef staan, had niemand in de gaten dat er wel eens problemen zouden kunnen zijn. Een ongerust familielid reisde maandagmorgen af naar Breskens en trok schip per W. van de Broecke van de Javazee aan zijn jasje, die net bezig was aan boord. Hij trommelde zijn bemanning op en voer onmiddellijk uit. Maar toen was het al tien uur De reddingsboot Javazee met het kleine visbootje en was de stemming aan boord van het onooglijke vissersscheepje tot ver onder het nulpunt gedaald. „Ja, ge krijgt wel de schrik te pak- ken"n zegt Thierry de Schrijver, die voor deze ene keer meevoer met Mollet. De Javazee voer bijna recht op de vissers af, die hulpeloos voor de kust van Cadzand ronddobberden. Rond half twaalf waren ze al terug in Breskens, een vermaning van schipper Van de Broecke rijker. „Er gaan er een heleboel met van die kleine bootjes het water op. Dat is niet zo erg als ze maar voorzorgsmaatregelen ne men. Ik heb zelf een zendertje aan boord als ik ga vissen. En als je dat niet hebt, ga dan altijd met z'n tweeèn. Dan kune je elkaar helpen. Ik be grijp trouwens ook niet dat ze tot het allerlaatste mo ment blijven liggen. Een beetje vroeger vertrekken is wel zo veilig", aldus de ver manende woorden van schipper Van de Broecke. Hij verwees trouwens op de te rugweg naar Breskens de verkleumde vissers naar de machinekamer om weer op temperatuur te komen. En dat was, ook met behulp van een stevig bakje koffie, al aardig gelukt, toen het drie tal voet aan land zette. Het vissersbootje zelf werd door de Javazee op sleeptouw ge nomen en ook afgeleverd in de Breskense haven. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het overslagbedrijf Aug. de Meyer in Terneu zen wordt in de tweede helft van dit jaar eindpunt gan een vrachtlijndienst naar Brazilië. Via deze dienst zullen schepen papiercellulose gaan aanvoeren uit het hartje van het Amazone gebied. Voorlopig gaat het om zo'n 35.000 ton per jaar. Daarnaast is Aug. de Meyer sinds begin 1979 distributiepunt geworden voor kalksalpeter uit Noorwegen. „Die zaak met Brazilië is vrijwel voor 100 procent rond", aldus gisteren een te vreden A. van Langeveld, di recteur van Aug. de Meyer. „Het eerste schip verwachten we medio juli of augustus hier in het Zevenaardok". In totaal zullen bij de nieuwe goede- renfabriek zo'n tien schepen per jaar betrokken zijn. Van Langeveld hoopt dat het daar niet bij blijft: „Voorlopig ver wachten we zo'n 35.000 ton, maar we denken wel dat het zal groeien". Waarschijnlijk zal het transportbedrijf Verbrug- ge en De Meyer worden inge schakeld bij het vervoer van de pulp landinwaarts. Bij het verwerven van de or der uit Zuid-Amerika is Aug. de Meyer een handje geholpen door het havenschap Terneu zen. De diepgang van de Zeve- naarhaven is aangepast aan de grotere schepen, die papier cellulose moeten gaan aan voeren. Die diepgang was ne gen meter. Door baggerwerk- zaamheden kunnen nu echter schepen die zo'n tien meter diep steken, voor de kade ko men en dat over een lengte van 250 meter. De papiercellulose, die in Terneuzen gelost gaat worden, is afkomstig van een hout- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De com missie bestuurlijke organisatie uit de Provinciale Staten van Zeeland heeft gisteren het functioneren van het Interpro vinciaal Overlegorgaan, kort weg I.P.O..genaamd, nagenoeg gekraakt. De commissie zag ook weinig heil in hetgeen de provincie Gelderland ter ver betering heeft geopperd. Het I.P.O. is een overlegor gaan van dagelijkse provincie bestuurders (Gedeputeerde Staten). Grootste grief van de Zeeuwse statencommissie bleek dat de statenleden als gekozen vertegenwoordigers die het eigenlijke bestuur van een provincie vormen, volledig buiten de gang van zaken wor den gehouden in het I.P.O. De provinciale staten wor den wel geconfronteerd met de consequenties van in I.P.O.-verband gemaakte af spraken tussen G.S.-colleges. Een concreet voorbeeld daar van was gisteren het voorstel om elke provincie 10.000,- op tafel te laten leggen ter fi nanciering van een tegenon derzoek tegen de rijksoverheid inzake de decentralisatie van het binnenlandse bestuur. De commissie bestuurlijke organisatie van de Zeeuwse staten is volstrekt tegen een versterking van het I.P.O. door middel van instelling van een eigen I.P.O.-bureau met een staf van deskundigen zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten dat heeft. Op de eerste plaats zal een weg ge vonden moeten worden waar door het overlegorgaan van de G.S.-college weer onder con trole van de Provinciale Staten komt. De statencommissie besloot gisteren verder een werk groepje in te stellen dat de knelpunten die in Zeeland worden ervaren in het bestuur ten opzichte van zowel rijks overheid als gemeentelijke overheden moet inventarise ren. pulpfabriek, die vanuit Japan over zee 260 kilometer stroom opwaarts de Amazone ispge- sleept door Smit Internatio nale. Daar,midden in de jungle is het hele geval op speciaal geslagen 'palen gezet. Vervol gens bouwde men er een dijk rond, pompte de ontstane put leeg en vulde die op met grond. De drijvende fabriek stond daarmee op het land en klaar was Kees. De zeer pientere Kees op wiensinitiatief en met wiens geld deze toer werd uit gehaald, was de Ameriaanse scheepsmagnaat Daniel Lud- wig (81), die in het Brazi liaanse oerwoud stukken grond bezit zo groot als heel Nederland. Met de nieuwe trafiek in de houtproduktensector ver wacht Aug. de Meyer, dat de totale overslag van deze goe derensoort dit jaar boven de 400.000 ton zal komen. Van Langeveld: „In 1978 zaten we op 310.000 ton. Met die zaak in Brazilië erbij en de verwachte groei van wat we al hebben, komen we dik boven die 400.000 ton". De aanvoer van kalksalpeter in Terneuzen, geschat op 60.000 ton per jaar, is al sinds begin van dit jaar aan de gang. Deze trafiek „een verdomd leuk pakker bulkgoederen", •aldus Van Langeveld, kwam bij De Meyer terecht nadat de Nederlandse Unie van Kunst- mestfabrikanten de produktie staakte. Het Noorse chemische concern Norsk Hydro nam het pakket over en koos Terneuzen als aanvoerhaven voor de West-Eruopese markt. De 60.000 ton betkent per jaar zo'n 10 schepen. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag opgesteld door het KMNI; Tijdelijk regen, later enkele opklaringen. Aanhoudend vrij koud. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland Voor woensdag: Aantal uren zon 0 tot 6, min. temp. om streeks 2, max. temp. om streeks 5 gr., kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent, kans op een geheel droog etmaal 40 procent. Voor donderdag: aantal uren zon 0 tot 6, min. temp. om streeks 2, max. temp. om streeks 6 gr.kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent, kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Konstanz 313 min 1, Rhein- felden 293 plus 3, Maxau 587 min 38, Plochingen514 min 24, Bingen 370 min 24, Kaub 477 min 37, Trier 554 min 24, Koblenz 552 min 49, Keulen 582 min 57, Ruhrort 818 min 57, Lobith 1448 min ,26, Pan- nerdense kop 1394 min 23, Nijmegen 1213 min 17, IJssel- kop 1239 min 13, Eefde IJssel 708 onV., Deventer 582 onv„ Katerveer-Spooldersluis 262 onv., Monsin geen opgave, Borgharen 4262 min 11, Bel- feld 1496 min 53, Grave bene den de sluis 746 min 28. Morgen, woensdag 21 maart: Bergen op Zoom 8.23-20.54 Hansweert7.40-20.09 Terneuzen 7.09-19.38 Vlissingen6.42-19.13 Wemeldinge8.12-20.43

de Stem | 1979 | | pagina 13