sluier-plicht Inner wil behoad lederhorst-groep Onrust groeit in Franse staalsteden Bonden: Philips vertraagt gesprek Iraanse vrouwen protesteren tegen Vietnamese beschuldiging: Terugtocht van Chinezen vol gewelddaden fcEgSP li. Klaaim: niet Nemd voor lihnezen Ambtenaren eisen overleg over nieuwe arbeidsbureaus Zes Nederlanders - op rijbewijsreis - vast in Egypte ONDERHANDELINGEN CAO-GROOTMETAAL BEGONNEN -Dubbelzachtejonge- Kardinaal Villot in ziekenhuis Tanziaanse troepen diep in Oeganda NESM bezet door werknemers Van Veen pleit voor nieuwe kleine bedrijven Belgische formatie weer vast TEHERAN - Duizenden vrouwen hebben gisteren, de Internationale dag van de vrouw in Teheran geprotes teerd tegen het weer invoeren van de sluier. Woensdag had Khomeiny verklaard dat het vrouwen is toegestaan buitenshuis) te werken, maar dat zij in de ministeries Ije traditionele zwarte sluier moeten dragen. Ongeveer Vijftienduizend vrouwen kwamen bijeen op het terrein tan de universiteit van Teheran en, de sneeuw trotse- Irend, trokken zij naar het kantoor van premier Bazar- n, leuzen roepend als „dood aan de dictatuur". Aangekomen bij het kan toor van Bazargan, vroegen |;e de premier te spreken en toepen uit: Bazargan, laat [jus niet in de steek, wij wil- lende sluier niet meer. De re- Ivolutionaire ordedienst [vuurde in de lucht om de [protesterende vrouwen te verspreiden. Ooggetuigen [meldden dat de vrouwen, ;jen het schieten begon, in [paniek alle kanten uitren- jen. Er werd geen melding [gemaakt van slachtoffers. Veel vrouwen in Iran ma ken zich bezorgd over een beperking van de rechten van de vrouw, ingevoerd uit naam van de islam. Gemeng de scholen zijn verboden en de regering heeft aangekon digd dat abortus alleen is toegestaan wanneer het le ven van de vrouw in gevaar is. Geruchten dat ook de pil verboden zou worden, wer den in een officiële verkla ring tegengesproken. Ook de zogenaamde wet „ter bescherming van het ge zin", ingevoerd door de sjah, Terwijl zware sneeuwbuien neerdaalden op Teheran demonstreerden duizenden vrouwen tegen de verplichting de traditionele sluier weer te dragen. werd buiten werking gesteld. Op grond van deze wet was het een man alleen toege staan een tweede echtgenote te nemen, wanneer de eerste hiermee instemde. Ook gaf de wet de vrouwen in bepaalde gevallen het recht van hun man te scheiden. Toen deze wet werd ingetrokken, moest de Ayatollah Khomeiny de vrouwen de verzekering ge ven dat zij nog steeds het recht hebben van hun man te scheiden. Een woordvoerder van de regering verklaarde gisteren dat er streng gelet zou wor den op het dragen van de tra ditionele zwarte sluier, die tot op de grond reikt. Wij zijn echter tegen excessen, zo voegde hij er aan toe, verwij zend naar dreigementen in de pei's van de „islamitische brigades". Deze wilden op straat de voorbij gangsters controleren op de ingetogen heid van hun kleding. Groepjes mannen trokken gisteren door de straten van Teheran, de vrouwen er luid keels voor waarschuwend dat zij de keuze hebben tus sen „de sluier of een pak slaag". Ook is er gisteren een nieuw ministerie in het leven geroepen, dat moet nagaan of de mensen zich wel gedragen overeenkomstig de voor schriften. DEN HAAG (ANP) - Zes Nederlanders die in Egypte hun rijbewijs wilden halen, zijn in Cairo gearresteerd op verdenking van het omkopen van Egyptische ambtenaren. Wanneer de justitiële autori teiten in de Egyptische hoofd stad daarin toestemmen, zul len de zes, afkomstig uit Utrecht, Nieuwegein, Amster dam en Den Haag - tegen be taling van een borgsom van ongeveer negentig gulden op vrije voeten worden gesteld. Ze mogen echter voorlopig niet het land uit. Dit is gisterochtend beves- tigd door het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Een woordvoerder van het departement verklaarde, dat vijf van de zes inmiddels in de gevangenis zijn bezocht door leden van de Nederlandse ambassade in Cairo. SINGAPORE/BANGKOK/ PEKING - Vietnam heeft gis teren de „uit enige gebieden" begonnen terugtrekking be vestigd, maar Peking er tevens van beschuldigd daarbij de „tactiek van de verschroeide ARNHEM (ANP) - Veel makelaars hebben on geoorloofde nevenactivi teiten, die hun rol „uiterst ondoorzichtig maken". Dat concludeert de Arnhemse rechtenstudent W. Korte- ling jr. na een onderzoek onder de makelaars in het district van de kamer van koophandel en fabrieken in Arnhem. 31 van de 194 Arnhemse makelaars oefenden in to taal 22 verschillende ne venbranches uit, zoals ex ploitatie van en handel in onroerend goed, architec tuur en projectontwikke ling. Het wetboek van koophandel staat dergelij ke nevenactiviteiten niet toe, aldus Korteling. Een makelaar mag naast zijn gewone taak alleen nog optreden als assurantiebe middelaar en taxateur. An dere nevenactiviteiten ko men de zuiverheid van het makelaarsbedrijf niet ten goede, meent Korteling, die aandringt op een landelijk onderzoek naar nevenacti viteiten van makelaars. Een dergelijk onderzoek zou er naar zijn mening verricht moeten worden door de kamers van koophandel, zo mogelijk in samenwerking met de consumentenbond en de vereniging Eigen Huis. Het Arnhemse Tweede Kamerlid De Graaf (PvdA) heeft naar aanleiding van de Kortelings onderzoek schriftelijke vragen gesteld aan minister De Ruiter van justitie. De Graaf dringt aan op een uitdrukkelijk verbod van ongeoorloofde nevenactiviteiten. Ook vraagt hij de minister een door Korteling gewenst landelijk onderzoek te wil len bevorderen. DES HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de bouwbe drijven van Nederhorst bij elkaar blijven. Gisteren werd met 'Igemene stemmen een motie van het socialistische Kamerlid tóe van der Hek aangenomen waarin de regering gevraagd «rdt te bevorderen dat de groep in haar geheel gecontinueerd tan worden, daarbij inbegrepen de mogelijkheid de Nederhorst tauvvbedrijven alleen voort te zetten. De VVD stemde voor met de aantekeningdat zij niets ziet in Nederhorst als staatsbedrijf etndat de concurrentieverhou- titgen daardoor verstoord zouden worden. D'66, zo zei tat Kamerlid Engwirda, voelt fatiig voor voortzetting op ei- W benen van Nederhorst Vanwege de financiële conse- DEN HAAG (ANP) - De Ne- Wandse regering beschikt ®,et geen enkele aanwijzing at Je veertig Amerikaanse le- fj'voertuigen die tegelijker- 'lu met het materieel van de ,'attiermakers van het Ne- "hndseUnifil-bataljon naar 'ael werden verscheept, zijn (s'emd voor de door Israël 'vunde christelijke militie "Zuid-Libanon. Dit heeft de minister van pWenlandse Zaken, dr. C.A. ,a°der Klaauw, gisteren in de i yede Kamer verklaard in -Woord op vragen van af- CD'a 1rdigden van psp' PPR en «Navraag" m Jeruzalem had «getoond dat de lichte J! .tWagens, afkomstig uit kist ri^aanse legerdump, cui waren voor een parti- fifma in Israël, aldus er Klauw. Omdat volgens tuntster van economische vra?' Van Aardenne, de aetitwagens ook voor niet te!» |9're dreinden kunnen v,c'n gebruikt, waren de (j( ertandse bepalingen voor ftvoer van strategische ït k n niet van toepassing, ziin3n ^an °°k "Seen sprake" SL„!an het stopzetten van Jebjke uitvoer quenties. Minister Van Aar- denne van economische zaken stelde al eerder dat een externe financier nodig is om Neder horst door te kunnen laten draaien. Een motie van het PPR-Ka- merlid Jansen waarin juist die zelfstandige voortzetting werd bepleit, werd verworpen. Al leen PvdA, PPR, CPN en PSP stemden voor. Ook haalde een motie Van der Hek het niet die de garantie vroeg dat tijdens de afwikke ling van de Nederhorst-zaak geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Minister Van Aardenne vond het geven van een garantie veel te ver gaan, wel zei hij dat alle streven van de regering erop gericht is ge dwongen ontslagen te voor komen. Zijn collega Albeda van sociale zaken noemde ge dwongen ontslag eerder „ver mijdbaar". Met algemene stemmen ging de Kamer akkoord met moties van D'66 en VVD waarin wordt gevraagd ee n onafhankelijk onderzoek in te stellen naar het management zoals dat de af gelopen jaren bij Nederhorst- bouw is gevoerd en nauw con tact te onderhouden met verte genwoordigers van het perso neel en de vakorganisaties bij de verdere afwikkeling van de Nederhorst-zaak. ZOETERMEER (ANP) - Gisteren is in de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM) een begin gemaakt met de onderhandelingen over ver nieuwing van de CAO voor de metaalindustrie (groot-me taal). Onderhandeling sdagen - gisteren en vandaag - niet eer der een persconferentie (of persconferenties) is (zijn) dan vandaag om vijf uur 's mid dags. (ADVERTENTIE) ROME (ANP) - Kardinaal Jean Villot, staatssecretaris van het Vaticaan, is ernstig ziek. De situatie van de 73-ja- rige kardinaal heeft zich in de nacht van woensdag op don derdag „aanzienlijk verslech terd", meldde de perschef van het Vaticaan, pater Romeo Panciroli. Kardinaal Villot is echter nog bij zijn volle be wustzijn. De staatssecretaris is afgelopen maandag in het zie kenhuis opgenomen. Paus Johannes Paulus 2 heeft hem gistermiddag in het ziekenhuis Gemelli in Rome bezocht. Een sluipschutter, ver stopt op een van de huizen van de Noord-Franse stad Denain, heeft deze CRS-er Franse oproerpolitie) in zijn been geraakt. Dit ge beurde bij de felle gevech ten tussen de met ontslag bedreigde Franse staalar- beiders en een grote poli tiemacht. DENAIN - Na twee dagen van gevechten met stakende arbei ders uit de staalbedrijven en de politic in de stad Denain was het daar gistermorgen wat van officiële zijde werd genoemd „rustig, maar ontspannen". Bij de gevechten werden enige demonstran ten en politieagenten gewond. Vijf mensen hadden kogelwonden in een der benen. Een onbekende schutter had zeven politieman nen geraakt. Hij is nog niet gevonden. De politie neemt aan dat de man met behoorde tot de de monstranten en dat hij een ex tremist kon zijn die eigenlijk niets met de staking te maken had. Arbeiders in Noord-Frank rijk demonstreren tegen plan nen ter herstructuering van de industrie hetgeen kon inhou den dat er ongeveer 35.000 werknemers „niet meer nodig zijn". Bij de staalfabriek Usinor riepen postende stakers gis termiddag de daar opgestelde politiemannen beledigingen toe, maar die gingen er niet op in en daar bleef het bij. De demonstraties waren dinsdag begonnen. In de nacht van woensdag op donderdag verergerde de toestand toen werd geschoten en winkels werden leeggeroofd. Hier en daar hebben stakende arbei ders een eind aan die toestand gemaakt door het gestolene terug te brengen naar de eige naars. Jaques Chaban-Delmas, de voorzitter van het Franse par lement, heeft gisteren ver klaard dat hij 315 verzoeken heeft gekregen om een spoed debat in het parlement over de sociale onrust. NAIROBI (REUTER) - Tan- zaniaanse troepen zijn diep in Oeganda doorgedrongen en staan momenteel op nog geen veertig kilometer van de Hoofdstad Kampala. Zij heb ben de plaatsen Masaka en Loekaya veroverd en naderen Mpigi, ten zuiden van Kam pala. De Oegandese radio, die dit gisteren bekendmaakte, gaf een oproep door van president Idi Amin op het Oegandese le ger „tot de laatste man te vechten". Volgens de radio was Amin niet bezorgd en had hij de dag doorgebracht met het helpen inrichten van een ope ratiezaal in een ziekenhuis in Kampala. Hij had gezegd dat de Oegandese strijdkrachten nog met in het offensief zijn gegaan. EINDHOVEN (ANP) - De eerste ronde in het CAO- overleg bij Philips is giste ren door beide partijen an ders ervaren. Vakbondsbe stuurders zeiden na afloop teleurgesteld te zijn omdat Philips in hun ogen een vertagingstechniek toepast en kennelijk wacht op lan delijke ontwikkelingen. Philips-onderhandelaar ing. F. van den Brand daar entegen zei zeer positief te zijn gestemd: „Er is van daag precies gebeurd wat ik verwachtte". Aalko van der Veen (In dustriebond FNV) zei dat tijdens de bespreking dui delijks is geworden dat Philips een globale werk tijdverkorting met een de finitief karakter voor alle werknemers niet ziet zitten. Dit werd later doorVan den Brand beaamd, maar vol gens hem ziet Philips echter wel mogelijkheden in een tijdelijke regeling om ver vroegd uittreden voor een aantal mensen mogelijk te maken. Volgens Aalko van der Veen is het tijdens die eerste ronde van het CAO-overlcg niet duidelijk geworden wat Philips nu eigenlijk wil. „Wij hadden verwacht dat de onderneming zou rea geren op onze voorstellen, dat is niet of nauwelijks ge beurd". Philips heeft wel met na me aan de de industriebon den FNV gevraagd of er aanvullende looneisen zul len komen nu de onderne ming heeft laten weten niets te voelen voor een ar beidstijdverkorting zoals die door deze bond is voor gesteld. Aalko van der Veen zei dat deze vraag hem geërgerd had. „Philips heeft toegezegd met aan vullende schriftelijke ar gumenten te komen om hun afwijzing van deze vorm van arbeidstijdverkorting te onderbouwen, wij ken nen die argumenten niet en kunnen dus ook niet zeggen of we met aanvullende eisen moeten komen". De directie van de olie maatschappij Shell en ver tegenwoordigers van de in dustriebonden NVV en NKV beginnen vandaag de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de vier duizend man prod'uktie- personeel van de Shell-raf- finaderij in Pernis en van Shell-chemie in Moerdijk. Bij de onderhandelingen zijn de industriebonden van plan de wërkgelegenheids- aspecten centraal te stellen. Zij zullen, zo deelde een woordvoerder gisteren mee, een 35-urige werkweek ei sen een de volledige invoe ring van een vijfploegen dienst. aarde" toe te passen. Radio Hanoi verklaarde in een in Bangkok en Singapore opge vangen bericht, dat „zij (de chinezen) alle economische en culturele gebouwen alsmede alle woongelegenheden heb ben platgebrand en geplun derd". Vanuit Peking had het pers bureau Nieuw-China in de nacht van woensdag op don derdag voor het eerst de terug keer van troepeneenheden uit Vietnam gemeld. „Enige con tingenten van de Chinese grenstroepen uit Guang^i en Yoennan zijn op Chinees ge bied teruggekeerd nadat zij te gen de Vietnamese agressors hadden teruggeslagen. Bij het passeren van de grens naar Chinees gebied werden de roemrijke commandanten en strijders van de grenstroepen door de bevolking van alle na tionaliteiten warm ontvan gen", zo luidde het bericht. Vietnam heeft China er gis teren van beschuldigd zijn troepenmacht in Vietnam te versterken en door te gaan met aanvallen op Vietnamese po sities, in plaats van zich terug te trekken, zoals was toege zegd. Volgens betrouwbare bron nen in Bangkok waren er ech ter „duidelijke aanwijzingen" voor een voorzichtige Chinese terugtrekking. Ze zeiden dat enige infanterie- en pantse reenheden uit het gebied van Lang Son, misschien wel het meest bevochten gebied in de drie weken oude grensoorlog, waren vertrokken. Het was niet bekend of .er daadwerke lijk troepen naar China waren teruggekeerd. UTRECHT (ANP) - Minister Albeda (sociale Zaken) moet invoering van de arbeidsbu reaus nieuwe stijl (ANS) op houden tot het overleg daar over met de ambtenarenbon den Abva en Kabo bevredi gend is afgerond. Als de mi nister dat niet wil staan er ac ties voor de deur. Daarbij valt overigens pas in de laatste plaats te denken aan „harde" acties als werkonderbreking die de werkzoekenden zouden kunnen duperen. Dat zei, Abva-bestuurder F. Kramer gisteren in Utrecht op een protestvergadering waar circa 300 Abva en Kabo-leden een motie aannamen waarin de minister van sociale zaken wordt verweten dat hij als werkgever tekort is geschoten en het overleg heeft doorkruist met zijn besluit met ANS van start te gaan. De FNV-bonden Abva en Kabo staan achter de arbeidsbureaus nieuwe stijl - die met name gericht zijn op betere hulp aan de „moeilijke gevallen" onder de werkzoe kenden maar ze willen eerst betere voorwaarden voor de ambtenaren die op de ANS moeten gaan werken. DEN HAAG (ANP) - Dertig tot veertig werknemers hebben gisteren in Den Haag het ge bouw van de Nederlandse Standard Electric Maatschap pij NSEM bezet, de werkne mers zijn tot hun actie geko men, omdat ontslag dreigt voor ongeveer 200 werknemers. Van de directie eisen de be zetters dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat de werknemers zekerheid krij gen over de toekomst. Lekker hè, al dat gevoetbal op de tv. Ik heb woensdag avond tenminste weer stevig zitten genieten. Alle samen vattingen die ik kon ontvangen heb ik gezien en leuk hoor. Groene velden, kleurige man netjes. Prima, prima. Maar eigenlijk nog leuker vond ik dat in het spel van de diverse clubs de aard van de bevolking is terug te vinden. Duitsers slaan het midden veld over. Ze voeren een Blitz krieg uit op het vijandelijk doel. Van Italianen heb ik lang het idee gehad dat ze liever alle maal keeper zouden zijnal maakte Milaan daar tegen Be- veren een uitzondering op. De Milanezen liepen ook wel eens hard. Met Engelsen heb ik een beetje moeite. Een koel volk, zeggen wij. Behalve op het voetbalveld. Maar daar geldt weer: fair play. Hard maar niet gemeen. Nederlanders speelden vroeger boerenkoolvoetbal. Schoenen met noppen met spijkers. Nu ligt dat allemaal heel anders. Het Nederlandse voetbal is geworden als de sa menleving: ingewikkeld. Vol gens mij komt de tijd dat het spel wordt stilgelegd waarop de spelers in de middencirkel gaan discussieren over de po litieke toestand in het land. Russen, die spelen stug voet bal. Wat humorloos ook. En zonder vreugde. Zo jongens en meisjes, dat was het dan weer. Morgen vertelt meneer meer. DEN HAAG - VNO-voor- zitter Van Veen vindt dat er voor iedere werknemer met zijn scholing en ervaring werk moet zijn in een daarop pas sende onderneming. Om dat doel te bereiken moet er nieu we werkgelegenheid gescha pen worden met name in nieu we kleine ondernemingen en kleine bedrijven. De werkge versvoorzitter wijst in dat ver band op verschijnselen in de Verenigde Staten waar jonge middenkadermensen uit grote ondernemingen zelf een kleine onderneming starten, die dan komen met nieuwe produkten of nieuwe vormen van dienst verlening. In een rede voor de VNO- kring Friesland in Leeuwar den, zei de VNO-voorzitter gisteren daarvan voor Neder land ongeveer 500.000 ar beidsplaatsen te verwachten. Als randvoorwaarden voor het scheppen van deze nieuwe vorm van werkgelegenheid noemde Van Veenhet ..wagend presteren, meer waardering voor het bouwen aan een be drijf". BRUSSEL (ANP) - De poli tieke situatie in België is gis teravond volstrekt uitzichtloos geworden. Regeringsforma teur Paul Van den Boeynants is namelijk op zijn beurt niet ge slaagd in het vormen van een regering en is dat koning Bou- dewijn van België gaan mel den. Vandenboeynants, pre mier van de demissionaire re gering en in die regering tevens minister van defensie, had sinds maandagochtend zijn informatieopdracht. De tot de Franstalige chris tendemocraten behorende, rasechte Brusselaar. Vanden boeynants is de tweede for mateur die mislukt in zijn op dracht. Voor hem had de voor zitter van de Vlaamse chris tendemocraten, Wil fried Martens, al een mislukte po ging gedaan om een regering te vormen. Tussen die formatie- pogingen in was een twee manschap op het Belgische politieke toneel verschenen om, op verzoek van de koning- te „bemiddelen"

de Stem | 1979 | | pagina 3