c D)H IR. T. VISSER HOOFD „WEST" DELTADIENST Opslagbedrijf naar Vlissingen- Oost Bergingskansen Zomasc nihil „Brief Total on voldoende9' Geschonden voorsteven van hulkcarrier Artadi Kijk Uit 't bekijken waard! van 4.- Droog Cs ipunt- reizen Onderzoek naar luchtverontreiniging in Vlissingen Thallium Hooiberg Melden MKirbank-Iteizen Dick Bruna ?rs T-shirtje 50 Havenschap onderzoekt werkgelegen waterstanden hoogwater VOORLOPIG WERK VOOR ONGEVEER 100 MAN BELANGRIJK VOOR ADVERTEERDERS EN ABONNEES! Onze konsumentenbijlage KIJK UIT" van 20 maart a.s. heeft het VOORJAAR als hoofdonderwerp VERBOUWEN EN INRICHTEN VOORJAARSMODE EN DE LAATSTE HAARMODE HUISELIJKE KARWEITJES ENERGIE EN MILIEU IN HET HUISHOUDEN IN EN ROND HET HUIS A 71 ijn en talloze baaien, een van deze baaien, zandstrand, vond termann twee uit- znde hotels. Inklusief ursies' 625.- en in het stille en ge naseizoen. Met een ende zon aan de hemel, rijk voor u alleen"tegen en die bijna onmogelijk Z1'n' v.a. 45S.O ook naar: js, Londen, Wenen nerwald, Salz- imergut, Wallis, het o Maggiore, de omieten, Costa Brava, eland en Schotland, tagne en Polen, programma dat kelijk uitgebreid is. vol prijzenswaardige 's Vliegreizen, liefst 276 pagina's mma van uw keus. DONDERDAG 1 MAART 1979 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/ROTTERDAM - De Geneeskundige Inspectie en de Milieu-Inspectie van Zeeland stellen op verzoek van mi nister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een uitge breid onderzoek in naar de klachten over haaruitval, overver moeidheid, uitdroging van de huid en gevoelloosheid in handen en voeten. Inmiddels is zo goed als vast komen te staan, dat de metaalachtige verbinding thallium de oorzaak van deze ver schijnselen is. - - V1** Zoals wij reeds eerder be richtten, hebben deze ver schijnselen zich voorgedaan bij een 17-jarige hartpatiënte uit Oost-Souburg (Vlissingen). In een brief aan de minister drong de Nederlandse Hart patiënten Vereniging aan op een nauwgezet onderzoek op zeer korte termijn. Intussen is ook een tweede geval bekend geworden, waarbij het gaat om soortgelijke klachten. Dit tweede geval betreft overigens geen inwoner van Vlissingen. Het meisje uit Oost-Souburg heeft een aangeboren hartaf wijking. Twee jaar geleden be gon haar haar uit te vallen en begonnen ook de voornoemde verschijnselen zich kenbaar te maken. Dacht men aanvanke lijk dat dit in verband stond met haar hartafwijking, uit een onderzoek in het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam bleek het tegen deel. De betrokken specialist sluit de mogelijkheid niet uit dat de ziekteverschijnselen te maken hebben met luchtver ontreiniging in de omgeving van haar woonplaats. In haar urine werden namelijk sporen van thallium aangetroffen. Voor verspreiding van deze stof via de lucht komen ver scheidene metaalbedrijven in Vlissingen in aanmerking. Dokter S. Lelie, geneeskun dig inspecteur van Zeeland, richt zich bij het onderzoek op de medische aspecten van deze zaak, terwijl drs. C. Beyen een onderzoek instelt naar de oor zaak van de thallium-uitstoot in een of meerdere bedrijven te Vlissingen. „Het wordt zoeken naar de bekende speld in de al even be kende hooiberg", verzucht drs. Beyen. „Vooralsnog hebben we nauwelijks aanknopingspun ten, waarop we ons onderzoek kunnen richten. Het enige wat we vrijwel zeker weten, is dat het om de stof thallium gaat, maar er zijn nog wel duizend en-één oorzaken te. vinden voor haaruitval en de andere verschijnselen. In elk geval zal het een tijdrovend onderzoek worden, waarvan het resultaat niet te voorspellen valt". De Nederlandse Hartpa tiënten Vereniging vermoedt dat er nog meer mensen met dezelfde verschijnselen rond lopen. Voorzitter P. van Over- veld zegt dan ook dat die mensen zich kunnen melden bij de NHV te Breda, postbus 2002. Op het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne is men erg terughoudend met mededelingen. Een woord voerder wilde niet vertellen om welke stof het gaat, maar wel dat de Inspectie van de Volks gezondheid in Zeeland deze zaak zeer ernstig ooneemt. Alle spaarbanken met het Neckermann vignet sburo's van MANN W- it Dat vinden ze prachtig! Maten 80-98 fese jes. 9.50 Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Met een deerlijk geschonden voorsteven is gisteren de bulkcarrier „Artadi" de Terneuzense zeesluis gepasseerd richting Westerschelde. Het schip (15.000 brt) kwam. vorige week in het Engelse Kanaal in aanvaring met een veerboot van de Franse Normandy Ferry Service. Bij dit ongeval kwamen twee mensen om het leven. De Artadi liep een zeer gehavende boeg op, maar kon haar weg naar de staalfabriek Sidmar bij Zelzate vervol gen. Daar werd de verfrommelde steven weer wat bijge werkt en gisteren vertrok het schip naar Rotterdam voor onder meer reparatiewerkzaamheden. Een wat navrant detail is, dat de Normandy Ferry Servi ce er tijdens een recent ANWB-onderzoek uitsprong als een van de veiligste veerdiensten die tussen Engeland en het vaste land van West-Europa opereren. De maatschap pij voet tot vorige week 25 jaar lang zonder ongelukken, zo meldde de ANWB-periodiek De Kampioen. VLISSINGEN - De raad van bestuur van het havenschap Vlissingen gaat een nota pro duceren waarin aandacht wordt besteed aan de toekomst van de werkgelegenheid in het havenschapsgebied. Bij het onderzoek zullen de mogelijk heden van uitbreiding van be staande bedrijven worden be trokken. De nota werd in de woens dag in Vlissingen gehouden vergadering van de raad van bestuur toegezegd op verzoek van burgemeester drs. P.A. Wolters van Middelburg. Voorzitter P. G. van den Bosse zei dat het moeilijk zal zijn een zinnige prognose te doen over de toekomstige werkgelegen heid in het havengebied. Burgemeester Wolters kwam met zijn verzoek naar aanleiding van het overzicht van de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Vlissin- gen-Oost over de laatste vijf jaar. Daaruit blijkt dat het aantal arbeidsplaatsen in dit gebied sinds 1976 met 273 is gedaald, namelijk van 4152 tot 3879. De grootste stijging deed zich voor van 1974 op 1975 toen het aantal arbeidsplaat senmet 632 toenam van 336 tot 968. Ondanks de algemene eco nomische toestand vertoont de havenontwikkeling in Vlissin- gen-Oost een aanhoudende groei van het scheepvaartver keer, gepaard met verhoogde activiteiten in de overslagsec tor. Opvallend is vooral de toe neming van het aantal kleine con tai nerschepen Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Zonnige perioden en overwegend droog. Middagtemperaturen omstreeks 7 graden. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. Temp.: om streeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans opeen geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: om streeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. DEN HAAG - De water hoogten van woensdagmorgen, «eegedeeld door rijkswater tot: Konstanz 288 min 2, fcnfelden 210 min 5, Maxau '13 min 9, Plochingen 164 min ^Mannheim 300 min 6, Stein- hach 163 min 5, Mainz 323 min '5, Bingen 187 min 14, Kaub min 17, Trier 341 min 7, Koblenz 258 min 24, Keulen 259 min 17, Ruhrort 432 min 21, Lobith 1078 min 17, Pan- nerdense Kop 1038 min 17, Sjmegen 884 min 20, IJssel- k°P 933 min 17, Eefde IJssel '95 min 19, Deventer 371 min 'fe Katerveer/Spooldersluis min 13, Monsin: geen opga- ve. Borghharen 4009 plus 25, Belfeld 1172 min 24, Grave be- Wen 517 min 14. Morgen, vrijdag 2 maart. Bergen op Zoom 5.56-18.21 Hansweert 5.28-17.56 Terneuzen 4.44-17.13 Vlissingen 4.15-16.40 Wemeldinge 6.13-18.35 dagblad voor zuidwest nederland jWNTOBEN: Terneuzen, Nieuwstraat 9, 4531 ZCV Terneuzen, Postbus lts, 4530 AC Temeuzen 01150-17920 (4 lijnen), Hulst, Steenstraat 14,4561 H"lst, 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, 01100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda: Maandag t/m ^Jdag van 19.00-20.00 uur 076-222555.' Zondag van 18.30-21.30 uur 976-222555. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-4498, Midden-Zee- gjd01100-14944. SERVICEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Passage 13, Oostburg: j^aenens, Burchtstraat 11. Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelcentrum gudpolder. RUBAANSLUITINGEN: factie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der Helm, Melkweg 40, Oo6t- ^g. 01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- U?ans- Zuidvlietstraat 73, Goes 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland J» van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle 01102-2320. Redacteur Terneuzen P. Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West- jeeuwsch-Vlaanderen/Kanaalzone, J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 1153-1554. Redacteuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Henk Postma, waimoienstraat 12, Hulst 01140-4159; E. Verstraeten, Zoutestraat 57, Hulst, 01140-2748. Fotojournalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de reek 56, Temeuzen 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. Koomen, ^aenrustlaan 1, Temeuzen, 01150-12941. b°nnementen-exploitatie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks 01140-6317. avertentie-exploitatie: Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Met ingang van 1 juni is ir. Tjibbe Visser benoemd tot hoofd van de af deling Waterbouwkundige Werken-West van de Delta dienst van Rijkswaterstaat in Burghsluis. De heer Visser, die 45 jaar oud is en afkomstig uit Friesland, maakt thans deel uit van de directie van het Aan nemingsbedrijf Zanen Ver stoep te Den Haag. Ir. Visser volgt ir. F. Spaar garen op, die, zoals wij uitvoe rig hebben bericht, een functie heeft aanvaard bij de aanne mingscombinatie Stevin-Vol- ker. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat ir. Tjerk van der Meer te Bergen op Zoom, hoofd van de afdeling Waterbouw kundige Werken-Oost van de Deltadienst, de heer Spaarga ren zou opvolgen. Van der Meer had zijn benoeming in Burghsluis aangenomen. On langs liet hij echter weten Rijkswaterstaat te zullen ver laten, in verband met zijn be noeming tot directeur van Openbare Werken, Stadsont wikkeling en het Grondbedrijf van Dordrecht. Met de benoeming van ir. Visser zijn alle vacatures in de top van de Deltadienst nu op gevuld. Zoals wij hebben bericht wordt ir. C. Kooman uit Dor drecht de opvolger van ir. Van der Meer. De afdeling Waterbouw kundige Werken-West van de Deltadienst houdt zich met de uitvoering van de stormvloed kering in de monding van de Oosterschelde bezig, de afde ling Oost met de aanleg van de compartimenteringsdammen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/BERGEN OP ZOOM - Handelsonderneming Snoeijers B.V. in de Wouwse Plantage bij Bergen op Zoom gaat zich binnenkort vestigen in het Vlissingse havengebied. Voorlo pig komen daar zeventig tot honderd arbeidsplaatsen, maar de directie houdt er bij een gunstige ontplooiing van het bedrijf rekening mee dat in een niet te verre toekomst werkgelegenheid zal bestaan voor 200 a 300 man. Snoeijers houdt zich bezig met de opslag, overslag en het transport van voornamelijk landbouwprodukten. Bij vol doende belangstelling zal het pakket ook met andere pro- dukten uitgebreid worden. De huidige vestiging in de Wouwse Plantage telt onge veer dertig personeelsleden. De goederenomzet van het be drijf in Vlissingen-oost is voorlopig geraamd op 200.000 ton per jaar. Volgens de direc tie van Snoeijers B.V. zal in ju ni van dit jaar begonnen kun nen worden aan de opbouw van de Vlissingse vestiging. De raad van bestuur van het ha venschap Vlissingen besloot in zijn vergadering van woensdag aan Snoeijers een terrein van ongeveer 4,5 hectare in erf pacht uit te geven tegen een erfpachtscanon van 4,50 per m2 per jaar. Drs. F.W. Dirker, vertegenwoordiger van het ministerie van economische zaken, vond dat op deze prijs best een paar kwartjes gegooid 'konden worden. Het bestuur van het haven schap toonde zich bijzonder ingenomen met de komst van Snoeijers naar het Vlissingse havengebied. Op de vraag van burgemeester Wolters van Middelburg hoe de contacten met Snoeijers tot stand waren gekomen antwoordde direc teur J. van Konijnenburg: „Spijtig genoeg had dit bedrijf al twee jaar geleden naar Vlis singen willen komen maar die kans heeft de N.V. haven van Vlissingen toen niet aangegre pen". De heer C.A.J. van Aken, mede-vennoot van Snoeijers: „Wij hebben goede verwach tingen over onze plannen in Vlissingen. Wanneer vijftig procent van deze plannen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN-VLISSINGEN Het Poolse vrachtschip Zo masc lijkt een definitief graf gevonden te hebben in de Wester schelde. De rederij heeft afstand gedaan van de lading aan boord, hetgeen erop neerkomt, dat het schip is afgeschreven. Berging wordt met de dag moeilijker omdat de Zomasc sinds de noodlot tige aanvaring half januari, al zeven meter diep is weggezakt. Ook Rijkswaterstaat heeft weinig zin om een dure bergingsope ratie te beginnen. Zomasc, zand erover dus. Het poolse schip ligt tegen een zandbank, even buiten het vaarwater ter hoogte van Dow Chemical. Direct nadat het schip zonk, was de bovenbouw bij hoogwater nog zo'n vier meter zichtbaar. Nu is de Zomasc bij laagwater maar nauwelijks meer te zien. „We moeten nog even wachten, dan is ie helemaal foetsie", zo reageerde gistermiddag een woordvoerder van de firma Wam- bersie en Gomperts in Rotterdam, de verzekeringsmaatschappij die de Poolse rederij in Nederland vertegenwoordigt. Rijkswa terstaat verklaarde gisteren bij monde van Rijkshavenmeester Eedens: „We hebben geen haast. Het schip ligt niet in de weg". doorgaan kunnen we zeventig tot honderd man gebruiken en als alles meezit zelfs tweehon derd tot driehonderd man. In eerste instantie gaan we ons richten op Brabant en Zeeland, maar we denken ook onze acti viteiten later uit te breiden over andere provincies. Behal ve in de Wouwse Plantage hebben we momenteel ook een vestiging in Rotterdam. We hopen nu maar dat we straks voldoende personeel uit Zee land kunnen aantrekken om het nieuwe bedrijf in Vlissin gen te kunnen bemannen". „We hebben vooral gedeel telijk geschoold personeel en vorkheftruckchauffeurs no dig. Voor de meeste mensen hebben we een eigen opleiding in het bedrijf." (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-GOES - De eis van de bonden dat de Total-di- rectie de werkgelegenheid voor drie tot vier jaar moet garande ren, blijft recht overeind staan. De brief van de directie, waarin het werk voor slechts één jaar wordt gegarandeerd, is in vak bondskringen niet met gejuich ontvangen. Districtsbestuurder S. Jorritsma van de industriebond CNV: „Het gaat op een handeltje lijken. Men moet ons nu maar eens vertellen waar het op staat. Er is duidelijkheid nodig. Waarom komt er nu weer een brief die zo absoluut onvoldoende is". De Unie BLHP vindt de brief van de Total-directie „wat ma ger", en houdt ook vast aan de oorspronkelijke eisen. Datzelfde geldt voor de industriebonden FNV. Districtsbestuurder H. Bij- vank noemt als enige positieve punt dat de directie op tijd is gekomen met het gevraagde voorstel. Met de inhoud is hij het niet eens. „Onze eisen blijven gewoon recht overeind staan. Als Total daar niet aan wil, zien we wel weer verder", klinkt het enigszins dreigend uit zijn mond. De bonden gaan het voorstel van Total eind maart bespreken met de directie. VOORJAAR Dat betekent zéér veel informatie over onderwerpen als: Advertentie-opdrachten voor deze zéér interessante bijlage dienen uiterlijk 14 mzart a.s. in ons bezit te zijn

de Stem | 1979 | | pagina 17