Teleurstellingen bij inspraak welzijnsbeleid voorkomen TOTAL: WERK VOOR ÉÉN JAAR GROTE DRUKTE BIJ KLOORIANEiy Veertien dagen bedenktijd voor Excelsior- werknemers Deelname aan middelbaar onderwijs blijft achter in Zeeland C.v. Krimpen: Zeehaven- beleid ontbreekt Buièn Bonden eisen drie tot vier jaar ma IJzendijke op televisie Schlingemann: snel zekerheid over sluis Oesterdam waterstanden paaltje van geluids- t bestaat uit: een Igen, een front- >m, een draaitafel i twee tweeweg |50 Watt. mmmmh insdag-vrijdag9-'i8 uur. dag koopavond. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De gehele in spraak van de bevolking in het wel zijnsbeleid kan zeer gemakkelijk op een grote teleurstelling uitlopen. De provinciale overheid dient volstrekt duidelijk te maken hoe weinig ruimte de rijksoverheid in feite voor een eigen provinciaal of gemeentelijk welzijns beleid tot nu toe toestaat. Dit waar schuwende geluid viel gisteren op de vergadering van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverle ning die de nota „Op weg naar het pro vinciaal welzijnsbeleid" behandelde. De Zeeuwse Raad voor Maatschap pelijke Dienstverlening bleek op di verse punten weinig gelukkig te zijn met de jongste ontwikkelingen inzake de verplaatsing van de beleidsverant woordelijkheid voor de welzijnssector van de rijksoverheid naar de lagere overheden. Vanuit de sector van het maatschappelijk werk in Zeeland werd zelfs de hele zin van decentrali satie nog steeds in twijfel getrokken. De knelpunten in de welzijnssector zoals enkele jaren geleden werden vastgesteld in de zogenoemde knel puntennota, worden niet opgelost, maar slechts verplaatst. Voor het wel zijnswerk komt geen cent meer be schikbaar door de decentralisatie en uiteindelijk zal er met hetzelfde be drag minder werk gedaan kunnen worden. De Zeeuwse Raad voor Maatschap pelijke Dienstverlening toonde zich verder weinig ingenomen met de ont wikkeling dat de politiek steeds meer greep begint te krijgen op het wel zijnswerk. Met name op gemeentelijk niveau beginnen steeds meer wel zijnsorganisaties plaatselijke politici in hun besturen te halen teneinde hun belangen beter te kunnen behartigen, terwijl de plaatselijke politici op deze wijze het. welzijnswerk de richting op ^kunnen sturen die door politieke mo tieven worden ingegeven. De hele de centralisatie van het welzijnsbeleid komt tot nu toe toch vooral neer op de verdeling van het beschikbare geld, door de lagere overheden, waarbij de meeste zaken door de rijksoverheid tevoren al zijn vastgelegd. Voor de provinciale en gemeentelijke overhe den blijft bitter weinig speelruimte over voor eigen initiatieven en dat moet de bevolking zeer duidelijk wor den gemaakt, zo oordeelde de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienst verlening. De raad merkt in dit verband op het niet raadzaam te vinden om de subsi diëring van de telefonische hulpdienst Zeeland van de provincie over te he velen naar de gemeentebesturen zoals door de Provinciale Staten destijds besloten is. Evenals voor de Provin ciale Consulent Kindercentra Zeeland is gebeurd, kan de provincie de telefo nische hulpdienst Zeeland beter blij ven subsidiëren totdat duidelijkheid ontstaat op de vraag welke taken de provinciale overheden toegewezen krijgen op welzijnsterrein. Dc Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverlening benadrukte gisteren tenslotte de eigen verantwoordelijk heid van het particuliere initiatief, die ook in de toekomst door de provinciale en gemeetelijke overheden erkend be hoort te blijven worden. Een duidelij ke afbakening van taken is in dit op zicht dringend gewenst. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De directie van Total-olieraffinaderij in Vlis- singen-oost heeft zijn werknemers 1 jaar werk gegarandeerd. Dat is een half jaar meer dan de directie eind vorig jaar bereid was te geven. Total komt hiermee niet tegemoet aan de vakbon den, die steeds een werkgelegenheidsgarantie van drie tot vier jaar hebben geëist. „Het dienstverband van het gehele personeel, dat per 1 maart 1979 in dienst is, zal ge handhaafd worden tot 1 maart 1980", heeft de Totaldirectie zijn werknemers in een brief laten weten. Men voegt hier aan toe: „In dit kader stelt de maatschappij zich mede ten doel de kwaliteit en de kwan titeit van de werkgelegenheid te handhaven." Via dezelfde brief heeft de Totaldirectie de vakbonden toegezegd dat binnen de ge noemde termijn geen verder gaande maatregelen genomen zullen worden dan na overleg met de ondernemingsraad en de bonden. Verdergaande maatregelen kunnen volgens de directie namelijk toch nodig (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De PvdA-se- nator mr. C. van Krimpen heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer gezegd, dat in ons land een zeehavenbeleid ontbreekt. „De commissie Zeehaven- overleg leidt nu al meer dan tien jaar een bloedeloos be staan. Het is soms heel merk waardig hoe dit kabinet aan kijkt tegen zijn havens". Hij wilde weten of regionale ha vens voorrang verdienen bo ven de grote zeehavens. blijken door bijzondere om standigheden, die in verband kunnen staan met de overca paciteit in de raffinagesector in West-Europa. Half januari maakt de To taldirectie voor het eerst sinds het bekend worden van de moeilijkheden bekend dat al gehele sluiting van het bedrijf in Vlissingen-oost op dat mo ment uitgesloten moest wor den geacht. Dat het gevaar voor sluiting voorlopig was geweken, werd door de top van het Franse moederbedrijf nog eens bevestigd tijdens een ge sprek deze maand op het mi nisterie van economische za ken. De werkgelegenheids garantie van een half jaar heb ben de vakbonden vanaf het begin van de hand gewezen. De bonden verklaarden dit aan bod lachwekkend omdat de wettelijke procedure voor een collectief ontslag alleen al een half jaar in beslag neemt. In feite is een half jaar geen en kele garantie, aldus de bonden. In januari dit jaar kregen de bonden van de Totaldirectie de toezegging dat in gezamenlijk overleg een werkgelegen heidsgarantie zou worden ge formuleerd en vastgelegd. Tij dens het laatste gesprek met de bedrijfsleiding bleven de bon den vasthouden aan een werk gelegenheidsgarantie van drie tot vier jaar. De directie be loofde bij die gelegenheid op die eis schriftelijk te zullen reageren. De Totaldirectie blijkt dus nu op de lijn van 1 jaar te zitten. De vakbonden hebben in het verleden ook steeds gevraagd betrokken te worden bij de gesprekken tussen Total en het ministerie van economische zaken, die handelden over fi nanciële steun. De bonden zijn hiervoor echter noch door To tal noch door het ministerie ooit benaderd. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND KANTOREN: Terneuzen, Nieuwstraat 9, 4531 ZCV Terneuzen, Postbus 145,4530 AC Terneuzen 01150-17920 (4 lijnen), Hulst, Steenstraat 14,4561 AS Hulst, 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, 01100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda: Maandae t/m vrijdag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur 076-222555. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-4498, Midden-Zee land 01100-14944. SERVICEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Passage 13, Oostburg: Dhaenens, Burchtstraat 11. Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelcentrum Zuidpolder. HUIS AANSLUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost burg, 01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- mans, Zuidvlietstraat 73, Goes 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle 01102-2320. Redacteur Terneuzen P. de Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556 Redacteur West- Zeeuwsch-Vlaanderen/Kanaalzone, J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554. Redacteuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Henk Postma, Walmolenstraat 12, Hulst 01140-4159; E. Verstraeten, Zoutestraat 57, Hulst, 01140-2748. Fotojournalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de Kreek 56, Terneuzen 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. Koomen, Zeldenrustlaan 1, Terneuzen, 01150-12941. Abonnementeroexploitatie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks 01140-6317. Advertentie-exploitatie: Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Vijfen twintig werknemers van het gereorganiseerde bedrijf Ex celsior in Terneuzen hebben twee weken bedenktijd gekre gen om te beslissen of ze bij de nieuw opgezette bv willen blij ven werken. De 25 personeels leden zijn door de nieuwe be drijfsleiding gevraagd om te blijven. Voor de andere werk nemers van Excelsior, 52 man, is gisteren een voorlopig ont slagaanvrage de deur uitge gaan. Inmiddels is door het moe derbedrijf Electrolux een nieuwe bedrijfsleider aange wezen, afkomstig van een ves tiging uit het Verre Oosten, de betrokkene, een Zweedse functionaris is aangesteld als supervisor. Hij krijgt de dage lijkse leiding en zal er voor moeten zorgen dat er werk voor de nieuwe bv wordt aan getrokken. De produktie zal voorlopig gericht worden op het vervaardigen van electro- motoren en andere onderdelen van stofzuigers. Naar ver wachting zal de Franse vesti ging van Electrolux in Reims voorlopig een van de belang rijkste afnemers zijn. Een woordvoerder van de werkgeversorganisatie Unie BLHP zei gisteren wel ver trouwen te hebben iin de nieu we opzet van het Terneuzense bedrijf. Ook toonde BLHP-* zegsman Jacobs wel tevreden te zijn over het feit dat de di rectie had geluisterd naar de sociale problemen die door de ze bond waren ingebracht bij het opstellen van de lijst van werknemers die aangezocht zijn om te blijven. De selectie heeft overigens in eerste instantie op grond van puur technische capaciteiten plaatsgevonden. „De gesprek ken zijn positief geweest", al dus Jacobs, „men heeft zich zeer constructief opgesteld bij het opstellen van het sociaal plan. We hebben ook de in druk, dat er serieus gewerkt gaat worden". Andere bij de reorganisatie betrokken vak bonden zoals CNV en FNC waren gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE - De NOS-ru- briek Van Gewest tot Gewest wijdt binnenkort ruime aan dacht aan het grote internatio nale paardenevenement, dat zaterdag 3 maart wordt ge houden in IJzendijke. Een filmploeg zal de hele dag op- namén toakén van het gebeu ren, waarvoor nii al 113 paar den staah ingeschreven. Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De komst van het zonnetje lokte gïstermidaag grote drommen naar Kloosterzande, waar zoals gebruikelijk op de laatste carnavalsdag, de grootste optocht van Zeeland door de straten trok. Vele duizenden bevolkten de stoepen en troittoirs om een blik te kunnen werpen op de 32 kleurrijk opgetuigde wagens, de vele tientallen groepen en de enkelingen die de reputatie van de optocht waarmaakten. De wagenbouwers van de Monkeybar blijken in Kloosterzande al jaren onklop- baar. Ook gisteren gingen ze weer met de eerste prijs naar huis. Al werden ze op de hielen gezeten door de bouwers van de Baddes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De deel name aan het algemeen vor mend onderwijs (AVO) en het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs (VWO) lijkt in Nederland een verzadigings punt te bereiken. Deze voor zichtige conclusie mag volgens het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland getrokken worden uit de geringe toename van het aantal leerlingen aan deze onderwijsvormen in de laatste jaren. Het Zeeuwse opbouworgaan voegt er echter onmiddellijk aan toe, dat dit verzadigings punt best van tijdelijke aard kan zijn. In zijn jongste infor matiebulletin gaat de Stich ting Zeeland nader in op de onderwijsgegevens van Zee land die vorig jaar bekend zijn geworden. De Zeeuwse cijfers blijken nog steeds achter te blijven bij de landelijke cijfers, zo stelt het opbouworgaan vast. Van een inhalen van een achterstand is beslist nog geen sprake. Het aantal leerlingen in het algemeen vormend on derwijs en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (mavo, havo, atheneum en gymnasium) in Zeeland be droeg in september 1977 in totaal 16.386 ofwel 42.1 pro cent van het aantal 12- tot 18- jarigen in de provincie. Ten opzichte van 1975 betekende dit een geringe stijging want toen was de deelname. 40.6 procent. Deze stijging heeft zich in deze periode echter in het gehele land voorgedaan zodat Zeeland nog steeds met dezelfde achterstand op dit gebied is blijven zitten. De deelname van meisjes aan het algemeen vormende en het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs ligt zowel in Zeeland als landelijk hoger dan van jongens. In de periode 1975-1977 is het aantal meis jes ook iets meer gestegen. Voor Zeeland zijn de cijfers op dit punt: jongens 39.6 procent in 1975 en 40.7 procent in 1977 en meisjes 41 7 procent in 1975 en 43.6 procent in 1977. Het aantal toegelatenen in de brugklas van de afzonderlijke mavoscholen is in de periode 1975-1977 zowel landelijk als in Zeeland naar verhouding wat teruggelopen. Daarente gen blijkt het aantal toegelate nen in de brugklas van de scholengemeenschappen juist te zijn toegenomen. Niettemin was de toename op zichzelf gering: in Zeeland 0.9 procent en landelijk 1 procent. Bekijkt men de verschillende school typen afzonderlijk, dan blijkt het aantal gymnasiasten in de periode 1975-1977 gedaald te zijn. Deze daling gaat op voor Zeeland. De mavo wordt in de provincie meer door meisjes bezocht terwijl op de havo het aantal jongens en meisjes na genoeg gelijk is. Op het gym nasium, maar vooral op het atheneum zijn de jongens in Zeeland in de meerderheid. Ten opzichte van 1975 blijken de Zeeuwse meisjes hun ach terstand in aantal althans op de havoscholen geheel ingelo pen te hebben en gedeeltelijk wat het atheneum betreft. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - „Het is van be lang dat Bergen op Zoom snel zekerheid krijgt over de sluis in de Oesterdam". Dat zei de liberale senator mr. J. Schlin gemann - oud Zeeuws gede puteerde - gisteren in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. „Het provin ciaal bestuur van Zeeland wil een kleine sluis in de Oester dam, dat van Brabant een grote(re). Ik vind dat een be drag van tien miljoen gulden of meer, gezien de gigantische omvang van de werken in de Oosterschelde, niet doorslag gevend mag zijn. Als je voor een kleine oplossing kiest, kun je nooit meer terug", aldus Schlingemann. De CDA-se- nator pleitte tijdens deze be grotingsbehandeling voor meer doorgaande noord-zuid verbindingen. In dit verband noemde hij de Zoomweg en de weg Breda-Utrecht, welke we gen nog steeds niet af zijn. Gooden stelde met genoegen vast, dat minister Tuijnman zich wat de verwarring van de Bredase rondweg betreft, niet had laten verleiden tot het in stellen van een nieuw onder zoek naar andere mogelijkhe den. Vooruitzichten voor don derdag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag 18.00 uur. Veranderlijk met enkele buien. Middagtemperaturen ongeveer 5 graden. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: om streeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Konstanz 290 min 1, Rhein- felden 215 min 1, Maxau 452 min 10, Plochingen 166 min 4, Mannheim 306 min 25, Stein- bach 168 min 6, Mainz 338 min 14, Bingen 201 min 12, Kaub 240 min 15, Trier 348 min 17, Koblenz 282 min 15, Keulen 276 min 18, Ruhrort 453 min 18, Lobith 1095 min 20, Pan- nerdense Kop 1055 ipin 18, Nijmegen 904 min 18, IJssel- kop 950 min 14, Eefde IJssel 514 min 22, Deventer 390 min 23, Katerveer - Spooldersluis 98 min 18, Monsin geen opga ve, Borgharen 3984 min 46, Belfeld 1196 min 10, Grave be neden de sluis 531 plus 8. m "v> hoog water Morgen, dond. 1 maart. B. op Zoom 5.14 en 17.42 Hansweert 4.45 en 17.19 Terneuzen 4.02 en 16.36 Vlissingen 3.33 en 16.01 Wemeldinge 5.30 en 17.54

de Stem | 1979 | | pagina 13