Zuid-Beveland heeft smaak al te pakken Bejaarden Goes door kou dubbel gepakt Wandelaars meden polderwegen VERBETERINGSPLANNEN LIGGEN KLAAR Belevenissen Znidzandse jongen nog niet duidelijk Poolse danscursus Vodago Goes MINDER VERLIES DAN GERAAMD Scheepvaartverkeer in Vlissingse havens toegenomen '•Iltnja Droog hoogwater Verdachten van inbraken gearresteerd Zeeland loopt achter met aankoop natuurgebieden Groot alarm bij brand op schip College Sluis: 125.000 gulden voor volkstuintjes bert een re- I geleid. In- l en pieker- let over iets laar dat lot Ide historie, loe te geven ern en pro- Ier zijn tem- lomdat zelfs Ikocht moet bert compo- lend Mayer- nenwoonde, bfel. Meestal In de defim- In piano be- jegelijk over 1 was of niet. I dichterlijke ladrukkelijk Iwas school- 1 gezin, zodat poest nemen aar de goede en te weinig pld te geven, gebruikelijk, Ivoor wat be llen. Dejeug- bui beeld heel fin gelijken, ■pulair, want pellig. Dat hij zestien jari- Iwijzer moest Bar zijn wens, ■nder dan men ]iijn leven had puziek en kon |n. Als regel wandelde 's andelen was Irmaak in die Imen met vele ras nimmer zo Impositie kon i t, terwijl zijn Kt, mensen en [te nooit de in- extreme ar- De verhalen I dames komen J geen namen lij zijn kleine Instmeisjes of pijn vrienden. 1 stierf, is dan i voldoende tneinde aan van de hie len. A. GOUDVIS Van een onzer verslaggevers) GOES- Het carnaval werpt op Zuid-Beveland zijn schaduwen vooruit. Afgelopen zaterdag is op diverse plaatsen de zotheid bezongen en gevierd. In de kantine van de sociale werkplaats De Betho te Goes waren ruim honderd geestelijk gehandicapten bijeen om hun carnaval te vieren. Het feest was georganiseerd do or de vereniging van ouders van geestelijk gehandicapten, de soos en instuif voor gehandicapten van de Stichting Jeugd en Jongeren Goes en de Betho. De gehandicapten waren allemaal zeer carnavalesk uitgedost en de gehele middag was het hossen geblazen. Prins Kobus 1 van Ganzehat bracht met zijn raad van elf een bezoek, terwijl de Jiroler kapel ,,De Ganzenhoeders" voor de nodige muziek zorg de. De gehandicapten hadden een eigen prins carnaval, prins Martin, die aan het slot van de middag door Prins Kobus werd onderscheiden met zijn persoonlijke ere-medaille met inscriptie, fnns Kobus zei de gehandicapten toe volgend jaar het gehele carnavalsfeest mee te zullen maken. In de Prins van Oranje te Goes hielden de Goese bejaarden hun carnavalsbijeenkomst. De opkomst bleek daar zeer mager te zijn uitgevallen. Geheel anders lag dit in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek, waar de grote zaal vol zat met bejaarden. In Paerehat is het carnaval dan ook het diepst geworteld op Zuid-Beveland, zoals de voor zitter van de bejaardenbond C. Verdonk in zijn korte openings woord met zovele woorden zei. De carnavalsvereniging heeft af en toe moeite met de financiën en dè heer Verdonk deed in dit Hossen met bloemkolen in Betho Goes verband een beroep op zowel particulieren als de gemeente, ver tegenwoordigd door wethouder Eyssens, om het carnaval in Pae rehat in ere te blijven houden. De bejaarden kregen in de Jeugd hoeve, in aanwezigheid van prins Albert I en de raad van elf een uitgebreid programma voorgeschoteld door onder meer de Klompendansers, de majoretten, de Zeeuwse volksliedzanger Engel Reinhout en een modeshow onder leiding van mevr. Ver- eecken-Westdorpe, waarbij de raad van elf als mannequins fun geerden. Mevr. Vereecken gaf ook nog enkele parodieën weg op Corrie van Gorp. Carnavaleske vieringen hadden afgelopen zaterdag verder nog plaats in Kwadendamme, Lewedorp en Rilland. GOES-De bejaarden in de 33 bejaardenwoningen aan de Anthony Fokkerstraat in Goes worden door de kou dubbel gepakt. De plannen voor de verbetering van de verwarming van de woningen liggen klaar, maar kunnen door de winterse temperaturen nu niet worden uitgevoerd. i NCRV, die het Ichap toch hoog jiel heeft staan, Qn het verschijn- len en brengt op gvond en in de lingen urenlang Ie disco-muziek. In wordt niet ge en dubbelzinnig YMCA worden kaagtekens gezet. l?r van Herman Ht wel geboycot Ir het woordje voorkomt (ook echt niets meer ioi verpakte on- •id, waarin elk nieuw door een e mensen een [omen wordt. In bben ze de on- id al zover over- er allerlei my- zaken bij ge- den, denk maar het suikerzoete van Earth, Wind de daarmee ge le symboliek van dienst uit het an- )te. Disco is een ihtenloosheid, een die op maandag- t elkaar spat b.j hooi of werk gaan. disco een jeugdi- ïegeling van het- m de hedendaagse >pij als de grote sseerdheid mani- iek is sinds de erie rond de Beat- I jsiness" geworden itrie die jaarlijks guldens in het agt. Disco is daar e gewiekste expo- J in, omdat het alle- bcht is, net of je het ;unt maken. algezien stelt disco 5 voor, daarvoor is nputerachtig en te pi. Wat er overblijft •pakking, die kan maar ze is hol. WIM VAN LEEST I Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI: Veel bewolking en overwegend droog. Matige tot lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: BONaantal uren zon: 0 tot 4, minimumtemperatuur om streeks min 6 graden, maximumtemperaturen om streeks min 2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog et maal 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 5, minimumtemperatuur om streeks min 5 graden, maximumtemperatuur om streeks min 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog et maal 70 procent Morgen, dinsdag 20 febr Bergen op Zoom 8.52-21.23 Hansweert 8.08-20.39 Terneuzen 7.36-20.08 Vlissingen 7.11-19.42 Wemeldinge 8.34-21.11 Zoals eerder bericht, deed er zich afgelopen vrijdag een in cident voor. Een bewoner van een der bejaardenwoningen gooide ruiten in bij de beheer ster, mevr. Slabbekoorn, om dat hij haar ervan verdacht verantwoordelijk te zijn voor de lage temperatuur in zijn woning. Nog zichtbaar ont daan verklaarde mevr. Slab bekoorn desgevraagd afgelo pen zaterdag, dat de verwar ming van de 33 woningen al leen in het ketelhuis geregeld kan worden en dat de ketel momenteel maximaal vermo gen geeft. Alle 33 woningen worden vanuit dit ene ketel huis van warmte voorzien. Het is overigens niet zo, dat in alle 33 bejaardenwoningen de temperatuur te laag blijft. Sommige bewoners vertellen mevr. Slabbekoorn dat het bij hen warm genoeg is en andere weten te melden dat het te koud is in huis. Het grootste knelpunt wordt genoemd dat de bewoners zelf niets aan hun verwarming kunnen regelen: degene die het te warm vindt, kan de radiatoren niet dicht draaien en degene die het te koud vindt, kan de warmte niet opvoeren. Dit probleem speelt al tien jaar. In een aantal wo ningen is in de loop van de tijd een en ander vernieuwd aan de verwarming. De heer W. Nijsse van de Diaconie, die de bewo ners aan de Anthony Fokker straat regelmatig bezoekt, be tichtte de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, eige naresse van de 33 bejaarden woningen, afgelopen zaterdag wel van nalatigheid terwijl een zoon van de beheerster de term wanbeleid niet schuwde. Voorzitter A. Kaland van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland gaf zaterdag grif toe, dat de verwarming van de 33 woningen niet in or- DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND KANTOREN: Temeuzen, Nieuwstraat 9, 4531 ZCV Terneuzen, Postbus 145,4530 AC Temeuzen 01150-17920 (4 lijnen), Hulst, Steenstraat 14,4561 AS Hulst, 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, 01100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BUrTEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Bree,- Maandae t/m vrijdag van 19.00-20.00 uur 076-222555.* Zondag van 18.30-21.30 uur 076-222555 BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vla anderen 01140-4498, Midden-Zee land 01100-14944. SERVICEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Pasage 13, Oostburg: Dhaenens, Burchtstraat 11. Temeuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelcentrum Zuidpolder. HUBAANSLUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost burg, 01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- mans, Zuidvlietstraat 73, Goes 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland G van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle 01102-2320. Redacteur Terneuzen P. 4e Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West- Zeeuwsch-Vlaanderen/Kanaalzone, J- Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554. Redacteuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Henk Postma, Walmolenstraat 12, Hulst 01140-4159; E. Verstraeten, Zoutestraat 57, Hulst, 01140-2748. Fotojournalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de Kreek 56, Temeuzen 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. Koomen, Zeldenrustlaan 1, Temeuzen, 01150-12941 Abonnementen-exploitatie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks 01140-6317 Advertentie-exploitatie: Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839. de is en dat de zaak moet ver anderen. Het bestuur was pas sinds een week op de hoogte van de situatie toen de directie van de stichting bij het bestuur had aangeklopt om geld voor de verbetering. Er zijn in het verleden wel eens enkele klachten geweest, herinnerde voorzitter Kaland zich. Oor zaak van de situatie is dat de bejaardenwoningen tien jaar geleden gebouwd zijn als pre miewoningen, waarbij was voorgeschreven dat de ka mertemperatuur niet boven de 18 graden mocht uitstijgen. Later is dit voorschrift veran derd en de temperatuur hoger gesteld. Op eventuele tijdelijke voorzieningenj heeft het stichtingsbestuur zich overi gens nog niet bezonnen. Voor zitter Kaland verklaarde nog op nadere informatie uit te zullen gaan. Mocht er ergens een noodgeval tevoorschijn komen, dan zou de stichting - hoe dan ook - maatregelen treffen, aldus de heer Kaland. OOSTBURG - De Rijkspo litie in Oostburg heeft nog al tijd geen inzicht in wat de 16- jarige Frans Brasser uit Zuid- zande in de nacht van donder dag op vrijdag langs de rijks weg Oostburg - Schoondijke is overkomen. De jongen bracht in bewusteloze toestand de nacht op een akker door in de bittere vrieskou. Toen hij de volgende ochtend werd gevon den, bleek hij een zware her senschudding en een bevroren linkervoet te hebben. Aange nomen wordt dat hij een bromfietsongeluk heeft gehad. Zijn brommer werd donder dagavond laat al gevonden langs het fietspad. De jongen, die pas een bromfiets had ge kregen maakt het nu redelijk goed. Hij was gisteren bij ken nis, maar mocht nog niet wor den gehoord door de politie. TERNEUZEN - Tijdens het weekeinde arresteerde de Ter- neuzense gemeentepolitie drie Terneuzenaars in verband met een aantal in de laatste weken gepleegde inbraken en dief stallen. In verband met het on derzoek kon de politie hier omtrent nog geen nadere me dedelingen doen. Flink ingepakt tegen de kou vertrekt een aantal jeugdige deelnemers aan de winterwande- ling van De Vrijbuiters TERNEUZEN - Aan de derde in de serie winterwandelingen, georganiseerd door de wandelsportvereniging „De Vrijbuiters" te Terneuzen, namen 74 liefhebbers in alle leeftijdscategorieën deel. In plaats van door de polders te wandelen, zoals mevrouw Franssen oorspronkelijk had gepland, werd, in verband met de gladheid van de wegen de route verlegd naar de nieuwe wijken. Men kon zich laten inschrijven voor een tocht van 5, 10 of 15 kilometer. De wandelaars ver trokken zaterdag tussen twaalf en twee uur vanaf het CJV-gebou\v nabij Driewegen. Er waren geen uitvallers. De vierde en laatste tocht wordt gemaakt op zaterdag 4 maart. Het vertrekpunt is dan ook weer vanaf het CJV-gebouw te Driewegen. MIDDELBURG - De aankoop van natuurge bieden door de Zeeuwse overheid is een zaak, die tot nu toe nog nooit echt van de grond is gekomen. In dit opzicht loopt Zee land in vergelijking met menige andere provincie jaren achter. Dit kwam naar voren op de verga dering van de statencom missie onderwijs in Mid delburg. VVD-Statenlid Van Zwieten vond, dat die achterstand ingelopen behoorde te worden. Hij vroeg om een meerjaren plan op dit terrein. In de provinciale begroting 1979 is voor dit doel een slordige anderhalve ton gereserveerd. Als de pro vincie werkelijk een be leid gaat voeren inzake aankoop van natuurge bieden, is dit fonds te verwaarlozen. Alleen al voor de provinciale subsi die voor de aankoop van natuurgebied in de Yerse- ke Moer is een bedrag tussen de vijf en zes ton nodig, zo werd aan de Statencommissie meege deeld. (Van een onzer verslaggevers) GOES In het kader van de culturele uitwisseling tussen de Volksdansvereniging Goes (Vodago) en de Poolse zang- en dans groep „Zespol Piesni i Tanxa Plock" verzorgt de Poolse dansdo- cent en choreograaf Stanislaw Krzeminski de komende veertien dagen een Poolse danscursus voor Vodago te Goes. Afgelopen zaterdag werd daartoe een Poolse dansdag gehouden in de kanti ne van de lts te Goes. Tijdens zijn verblijf in Goes zal de heer Krzeminski, begeleid door een aantal leden van de Poolse dansen leren. Doel van de uitwisseling is verder de Poolse en Nederlandse volksdansen nader te bestuderen. Op deze wijze hopen zowel de Poolse als de Nederlandse dansdocenten meer te weten te komen over de ach tergronden en de geschiedenis van de volksdansen. De demonstratiegroepen van Vodago zullen van de Poolse gastdocent een aantal theaterdansen onderricht krijgen omdat de theaterdans in Polen verder ontwikkeld is dan in Nederland. De gastdocent zal ook enkele choreografische lessen verzorgen. De heer Krzeminski is als dansdocent en choreograaf verbon den aan de culturele afdeling van het Poolse bedrijf Petrochemia Werken in Plock. Regelmatig bezoekt deze docent dansgroepen in het buitenland voor het aanleren van choreografieën. Het bezoek van de Poolse delegatie aan Goes is een van de activitei ten, die Vodago organiseert in het kader van zijn tienjarig be staan. In oktober vorig jaar bracht de dansleiding van Vodago een bezoek aan Polen om daar Nederlandse volksdansen te on derwijzen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Ondanks de bepaald niet rooskleurige situatie van de Nederlandse economie in het algemeen, heeft het haven- verkeer in Vlissingen-oost zich vorig jaar gunstig ontwikkeld. Het scheepvaartverkeer is er vorig jaar weer verder toegenomen terwijl ook verhoogde activiteiten in de overslagsector zijn vast gesteld. Een en ander meldt het Havenschap Vlissingen in een beknopt jaarverslag, dat op de agenda prijkt van de vergadering van de raad van bestuur op woensdag 28 februari om elf uur 's morgens in het stadhuis in Vlissingen. Het aantal zeeschepen dat vorig jaar de Vlissingse havens heeft aangedaan, bedraagt 819 tegenover 621 in 1977. Het laadvermogen van deze sche pen was 11,5 groter dan in 1977. De sterke stijging van het havenverkeer voltrok zich aan de boeienligplaats, waar het aantal gastankers opliep van 68 naar 92 en het aantal sche pen met fosfaaterts van 18 naar 26. Aan de Sloekade was vooral de toename van het aantal kleine containersche pen opvallend. 21 procent van alle havengeldinkomsten van het havenschap komt van de gastankers en 21 proeent van de kleine containerschepen. Het aantal overgeslagen containers in 1978 is opgelo pen van30.726naar 41.043. De kleine containerschepen na men hiervan 65 procent voor hun rekening. Ook wat de binnenscheep vaart betreft, ging het vorig jaar voor de Vlissingse havens weer in opwaartse lijn. 5270 binnenschepen deden de ha vens aan tegenover 4685 in 1977. Belangrijkste oorzaak van deze stijging zijn de ver hoogde activiteiten bij de oliesteigers in de Van Citters- haven geweest. Gezien de gunstige ontwik kelingen wordt het nadelig saldo van het havenschap over 1978 nu geraamd op drie ton in plaats van de aanvankelijke ƒ575.000,-. Het aantal mensen dat in het beheersgebied van het Ha venschap Vlissingen werk zaam is, is vorig jaar opnieuw teruggelopen en wel met 103 man. In 1977 daalde het aantal werknemers er met 170 man. Er zijn er nu nog 3879 werk zaam. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Een begin van brand op het Duitse schip „Chemtranswega 8", dat vrij dagavond geladen met ethy- leen aan de Dowsteiger lag, was de reden waarom de be drijfsbrandweer van DOW, de brandweer van Terneuzen en de blusboot van de sleepdienst Willem Muller uit Terneuzen werden gealarmeerd. Rond tien uur vrijdagavond ont stond de brand op het achter schip ten gevolge van kort sluiting in een droger voor wasgoed. Voordat de brand weer in actie moest treden, had de stuurman van de „Chem transwega 8" met poe derblussers het vuur gedoofd. Inmiddels is het schip met be stemming Taragona (Spanje) vertrokken. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS - De gemeente Sluis trekt 125.000 gulden uit om de liefhebbers van volkstuintjes aan hun trekken te laten ko men. Aan de Ridderstraat en het Geldeloozepad komt 11.150 vierkante meter aan tuingrond beschikbaar, ver deeld over 54 percelen. De kosten voor de amateur tuinders gaan een kwartje per vierkante meter per jaar be dragen. De gemeentelijke technische dienst zal de per celen indelen, terwijl B. en W. aan de gemeenteraad de be voegdheid vragen om de tuin grond te verpachten. De gemeente komt er finan cieel gezien voorlopig niet uit met een kwartje per vierkante meter, want de kosten van aankoop en inrichting bedra gen gemiddeld 8,30 gulden per meter. Luxortheater - 20 u; Deep Throat. 18 j. Roxytheater- 20 u: Een vrouw als Eva. 16 j. Markiezenhof - Expositie „Leonardo da Vinei" (t/m 18 febr). Geop. dag 14.00-17.00 uur en Pioniers van fotografie (t/m 24 febr). Stadhuis - Grote Markt Kunstwerk van de maand. Geop. ma t/m vrij. 9.00-12.00 uur (t/m 28 febr). GOES Museum voor Zuid- en Noord-Beveland - Singel straat 13. „Uit Nederlandse bodem" collectie- gebruiks voorwerpen, wapens, tegel- en aardewerk uit het westen van Nederland 1450-1800. Geop. di t/m za 10.00-12.00 uur en 13.30-17.00 uur (t/m 28 febr). Tevens „Het gebeurde op de Grote Markt in dejaren 1880-1940. Geop. di t/m zat 10.00-12.00 en 13.30-17.00 uur (t/m 31 mei). HULST De koning van Engeland - 14.30 u: Adam en Eva. 18 j. 20 u: Een vrouw als Eva. 16 j.20u: Superman a.l. W. Blommaert 15.00 u:_ Schieting. DE KLINGE Zaal Rene de Moor - 15 u: Schieting. MIDDELBURG Zeeuws Kunstenaarscen trum, Molstraat 13 Wim Bettenhausen, Sipke Huis mans, Dies de Jong, Henk de Looper, Benno Randolfi, Ad Timmermans en Leo van Vugt exposeren hun werk. Geop.: di. t/m vrij. 10-12 en 14.30-17.30 uur. Woe. en vrij. ook van 19.00-21.30 u; zat. 9.00-12.30 en 14-16 uur (t/m 9 maart) Rijksarchief, St. Pieterstr. 38 Expositie „Unie van Utrecht", grondslag van de Nederlandse Staat. Geop. ma t/m vrij. 9.00-12.30 en 13.30-17.00 uur, zon- en feest dagen gesloten (t/m 31 maart). OOSTBURG Ledeltheater- 20 u: Grease. Luxortheater 1 en 2 -20 u: Su perman the movie, a.l. Terneuzen Museum - Expo sitie „Het Hemels prenten boek". Geop. di. t/m zat. van 14.00-17.00 uur (t/m 9 april). Stadhuis - Guus Hellegers, Anne Huitema, Martin Post ma, Geerthe van Oudheusden en Frans Ram, exposeren hun werk. Geop. werkdagen 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur, zat. 14.00-16.00 uur (t/m 3 maart). Koffiehuis Galerie Artikhof- Schoolweg 4, teke ningen en schilderijen van Krijn Doolaard. Dag geop. 8.00-18.00 uur, zo. gesloten (t/ m 28 febr). VLISSINGEN Alhambratheater 1-20 u: Jaws 2. 12 j. Alhambratheater 2 - 20 u: Moord op de Nijl a.l.

de Stem | 1979 | | pagina 5