tijd raar naar OVERWINNING PROGRESSIEVEN IN PEERLA: Kerk gaat onrecht Latijns-Amerika actief aanpakken Hernieuwde aanval igr. Gijsen op Hortus-ontwerp V Wat doen we dus 01 Valentijndag? DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ans Ids .PAUS OOK TEGEN MAKERS Winter is r niet voorb Belgische formateur geeft poging op DINSDAG KTIKUM )fl OP WACHT VOOR KHOMEINY Verdwenen topman-Hoechst in verband gebracht met spionage-affaire 13 februari andaag in DE STEN in Franse cel Looi lang er daar- zware- 119e jaargang no. 18801 Storen te breda-bergen op zoom-etten-leur-goes-hulst-oosterhout-roosendaal-terneuzen-vlissingen Druk ,KHOMESI\i Y-EFFECT TREFT DOW CHEMICAL Prijzen SIJF B F Imeruntje Nooit Mac htsmisbruik Vangstverbod schol en tong bij Ierland BOUWBONDEN: WERKGEVERS MOETEN DOOR DE KNIEËN Bloemen houden van mensen. Woensdag 14 februari. Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw. 41470 00 fg <3 <0 KjieKen"19'4 \and- tientje verandert ten lotnummer. IR Stern-lezers en -lezeressen Kijken week in week uit in de ,,Kleintjes"-rubrieken. Datzijneike iffiiili LsPffiS dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. DE STEM uitgeversmaatschappij de stem b.v. directie: dr. w.a.j.m. harkx, drs, j.h.m. brader, hoofdredacteur: l leijendekker ★*nar abon. prijzen: f 42,95 per kwartaal, f 14,43 per maand f 166.- per jaar - losse nummer f 0,60 (Van onze redactie binnenland) TERNEUZEN/BREDA pe volledige Nederlandse «port voor dit jaar naar )ran, waarmee naar schat reen bedrag van 700 mil joen gemoeid zou zijn, staat L de tocht. Dat zegt direc- teur Middelkoop van de «lichting Nederlandse Ex- purt Combinatie (NEC), waarbij 500 ondernemingen zijn aangesloten. Hij gelooft, dat zijn voor- I spelling van enkele weken I geleden, dat mogelijk een I (wart van de normale export •ehaald zou kunnen worden, j het licht van de huidige situatie zelfs nog te optimis tisch is geweest. „Misschien dat de export aan het eind van het jaar wat aantrekt", aldus de heer Middelkoop. „Tenslotte moeten de Irane- ïen ook onder het nieuwe tavind eten en werken". Hij plaatst daar echter wel de kanttekening bij, dat Ne derlandse ondernemers de energie, die ze aan de markt ai Iran zouden willen beste den beter elders kunnen in vesteren. Dow Chemical in Europa Istaat - evenals andere be- olieconsumerende landen gingen voor zover dat moge lijk was hamsteren, waar door de prijs nog meer steeg: eind januari in één week tijd van 210 naar 280 dollar per ton. drijven - onder grote druk omdat de nafta-prijzen de laatste weken met reuzen sprongen gestegen zijn: van 170 dollar tot 280 dollar per ton. Oorzaak van de prijsstij ging is het stilleggen van de olieproduktie in Iran. De verwachting is dat Dow bin nenkort ook een drastische prijsstijging zal doorvoeren voor de nafta-gevoelige pro- dukten. Het Khomeiny-ef- fect is het meest merkbaar bij de Dow-vestiging in Terneu- zen, waar men het meest af hankelijk is van de aanvoer van nafta als grondstof. Di recteur M. Biggers heeft hier via een circulaire geprobeerd de ongerustheid over de ont stane situatie weg te nemen. De druk op de lichtere aardolieprodukten zoals nafta ontstond eind 1978 tij dens de eerste escalaties rond de machtsstrijd in Perzië. Als grootste leverancier van nafta voor West-Europa en Japan legde Iran de produk- tie vrijwel stil. Tegelijkertijd liet Saoedi-arabië de andere grote producent van nafta de produktie 10 tot 15 procent dalen en tot slot verminderde 'ook Rusland de uitvoer aan West-Europa en de Come- con-landen via de Pijplijn van de Vriendschap. De grote Een woordvoerder van Dow Chemical in het Oos tenrijkse Horgen voorspelde gisteren een prijsverhoging van 10 tot 30 procent voor de naftagevoelige produkten. Frank Popov, de commer cieel directeur van Dow in Europa heeft al een ambi tieus prijsverhogingspro gramma aangekondigd, waarbij de prijzen zo nodig per dag zullen worden her zien. Ook heeft deze Dow- topman de afnemers van Dow-produkten opgeroepen om de eigen prijzen naar de consument toe, te verhogen. De gevolgen van de dure nafta doen zich volgens Dow-zegslieden ook voelen bij de concurrentie in de pe trochemische industrie. De producenten van superben- zine en gewone benzine zit ten immers in hetzelfde schuitje als Dow. Ook hier dreunt het Khomeiny-effect hard door. In deze kringen zou al worden gesproken over een tweede oliecrisis. maanden. 311 CN Breda |t spoed EDERLAND JON bs na 18 00 uur |f 010-153240 IROERMOND (ANP) - Bis- pop J. Gijsen van Roermond pfl nadrukkelijk ontkend, li katholieke politici ernaar ken streven een minder ver- lande tolerantie van het pedivillig afbreken van i.igerschap te wettigen. Er J volgens de bisschop geen pake van, dat de paus hoe JISTBANKEN Pen toe regen of sneeuw, ^temperaturen ongeveer Iplus drie graden, vrij yiachtige wind. 6INNEN-/buitenland 2 Khomeiny maant «gelingen tot rust. [8INNEN-/buitenland 3 kindersterfte in Napels pdt tot geruzie. 0INNEN-/buitenland 4 |.Premiekoop leidt tot te ige woonlast" jSHOW en 20 Zonars Jacksons f ebben nog steeds lol in fun vak. ■PORT tegen toernooi van real Madrid. oeriisf duister dan ook een legalisatie van de abortus zou accepteren. De bisschop schrijft dit in het „informatie bulletin" van zijn bisdom, dat vandaag ver schijnt. Volgens de bisschop van Roermond zijn de uitspra ken van het kerkelijk leergezag zo stringent en onontkoom baar, dat geen katholiek, die toch' meent een legalisering van abortus te mogen nastre ven of zelfs zonder verzet toe te laten, „zich nog waardig mag achten zijn Heer in de ogen te zien of zelfs hem te ontvangen in de heilige eucharistie zonder eerst berouwvol zijn fout in deze te hebben bekend en er vergeving van te hebben be komen". Op basis van de toespraak van paus Johannes Paulus II op 31 december 1978 in de Gesu- kerk in Rome, verklaart bis schop Gijsen, dat ook het „toelatende" wetsontwerp De Ruiter-Ginjaar door de paus wordt afgewezen, omdat het feitelijk het doden van mense lijk leven als toelaatbaar voorstelt en programmeert. Uit de toespraak van de paus trekt bisschop Gijsen verder de conclusie, dat de kerk - bij monde van alle verantwoorde lijken, geestelijke en maat schappelijke - nooit mag in stemmen met het toelaten van abortus, ook niet als een abso lute bescherming van begin nend menselijk leven niet haalbaar zou lijken, zelfs niet wanneer daardoor een nog verdergaande wetgeving ver wacht moet worden. Bisschop Gijsen meent dat ook de verschillende argu menten, die voor het wetsont werp De Ruiter-Ginjaar wor den aangevoerd, moeten wor den afgewezen. Hij doelt met name op argumenten als „de bestaande wet wordt niet na geleefd" en „we leven in een pluriform denkende maat schappij". Hij verwijt aan het wetsontwerp De Ruiter-Gin jaar, dat het abortus niet lan ger als een misdrijf tegen het leven beschouwt. CDA-fractieleider Lubbers vindt dat het wetsontwerp af breking zwangerschap snel behandeld moet worden in de Tweede Kamer. Op een spreekbeurt in het Drentse Aalden zei hij gisteravond dat op die manier voorkomen zou kunnen worden „dat de fun damentele keus voor een wet telijke regeling als nu voorge steld weer ondergesneeuwd raakt in onontwarbare alter natieven". TERNEUZEN - Het feit dat een bank in Terneuzen niet heeft gemerkt dat onlangs 29 valse biljetten van honderd Franse frank werden omge wisseld, heeft geleid tot de aanhouding van vier Terneu- zenaars in Frankrijk. De vier hadden bij de bank guldens omgewisseld in Franse franken en de valse biljetten meegekregen. Op vakantie in Frankrijk bleek al snel dat de biljetten vals waren, waarop de vier werden aangehouden. De Terneuzense gemeente politie stelde een onderzoek in na een telexbericht van de Franse politie. Dat onderzoek leidde tot de arrestatie van een 17-jarige Terneuzenaar, die verklaarde de 29 biljetten van een onbekende te hebben ge kregen en deze bij de desbe treffende bank te hebben in gewisseld. Volgens de politie uit Terneuzen moet de jonge man op de hoogte zijn geweest van het feit dat hij valse frank- biljetten in handen kreeg. Hij is gisteravond op vrije voeten gesteld. Aanhangers van de geestelijke leider Khomeiny zijn gisteren in Teheran doorgegaan met het gevangen nemen van pro-sjah- gezinde militairen. Geblinddoekt werden de gevangenen naar het hoofdkwartier van Khomeiny gebracht. De troepen van Khomeiny leken gisteren een totale greep op de Iraanse hoofd stad te hebben. Gewapende mannen betrokken de wacht bij alle belangrijke gebouwen in de stad, zoals op de foto bij het parle mentsgebouw. (Voor meer nieuws over Iran zie de pagina's binnen-/buitenland 2 en 3) (Van onze redactie buitenland) PUEBLA - De Latijnsamerikaanse bisschoppen op de conferentie van Puebla hebben een verklaring goedge keurd, die zich keert tege schendingen van de mensen rechten en tegen onderdrukkende militaire regeringen. In de verklaring steunen de bisschoppen een actieve rol van de kerk bij de bestrijding van onrecht en armoede. Het is te verwachten dat deze beslissing de oppositie tegen autori taire regimes in Midden- en Zuid-Amerika zal aanwak keren. Het document wordt in conferentiekringen een grote overwinning voor de progres sieve geestelijken genoemd. Er heerste eerst scherpe ver deeldheid binnen de conferen tie over de betrokkenheid van de kerk met het lot van de on derdrukten. Eén van de pro gressieve bisschoppen liet weten, dat het document de krachtigste afkeuring van schending van de mensen rechten is van de kerk. In de verklaring staat dat dwangregimes van hun macht misbruik maken om politiek andersdenkenden te martelen en te ontvoeren en dat armoede en uitbuiting in Latijns-Ame- rika toenemen. De kerk moet dergelijke wantoestanden aan de kaak stellen. In het stuk worden kapita lisme en marxisme gelijkelijk bekritiseerd en wordt politieke partijen verweten, dat ze zowel in ideeën als prestaties ernstig tekort zijn geschoten. Ge vraagd wordt om een nieuwe politiek inzake het grondbezit, de industrie en de handel. De Braziliaanse bisschop Duarte zei dat de bisschoppen actief op de bres zullen gaan staan als de mensenrechten in het geding zijn: „Als de kerk geen duidelijk standpunt over de mensenrechten inneemt, verliest zij haar geloofwaar digheid, vooral in Latijns- Amerika, waar de fundamen tele mensenrechten in de meeste landen niet worden geëerbiedigd". Conferentie kringen verwachten grote in vloed van het document op het beleid van de kerk in de hele wereld. DEN HAAG - De Neder landse vissers mogen niet lan ger op schol en tong vissen in de wateren langs de Ierse zuid kust. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft hiertoe besloten, omdat blijkt dat de aan ons land toe gewezen hoeveelheden aldaar zijn opgevist. Dit betekent dat de Nederlandse visserijvloot 33 ton tong en 87 ton schol in de netten naar boven heeft ge haald. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/VLISSINGEN Het plotselinge verdwijnen van topman dr. H.S. Petras van Hoechst in Vlissingen blijft een duis tere zaak. De BVD (Binnenlandse Veiligheids Dienst) in Den Haag acht de waarschijnlijkheid aanwezig, dat het overhaaste vertrek van dr. Petras naar Oost-Duitsland verband houdt met het overlopen van de hooggeplaatste Oostduitse inlichtingen-of ficier Werner Stiller naar West-Duitsland op 19 januari van dit jaar. Stiller legde toen een lijst over met namen van Oostduitse spionnen in de Navo-landen, waarop een reeks arrestaties volg de, vooral in West-Duitsland. Zoals bekend nam dr. Petras op maandag 29 januari verlof om, naar hij opgaf, zijn zieke moeder in Oost-Berlijn te bezoeken. Hij keerde niet terug, maar verraste zijn directie met de schriftelijke mededeling dat hij in Oost-Berlijn een hoogleraarschap had aan vaard en dat hij derhalve daar zou blijven. De heer Petras (45 jaar) was sinds 1970 bij Hoechst in Vlissingen werkzaam. De BVD laat in het midden of er een onderzoek in de inlichtin gensfeer gaande was naar de heer Petras. „Het is een wonderlijke zaak", zegt ook directeur ir. H. van Heel van Hoechst Vlissingen. Binnenkort zou de heer Petras in Goes een nieuw huis betrekken met zijn vrouw en drie kinderen. Deze laatsten zijn inmiddels verhuisd naar Aken, waar hij een appartement bezit. Noch de aannemer, noch de architect, die opdracht hadden zijn huis te bouwen, verwachten financiële consequenties van de „vlucht" van de heer Petras. De architect is inmiddels al door dr. Petras gebeld en het huis is al aan een ma keiaar te koop aangebo den. (Van onze redactie binnenland) DE BILT/UTRECHT - Op het eerste gezicht zou men gisteren de indruk hebben kunnen krijgen, dat het einde van de winter was aangebroken. De temperatuur steeg tot 6 a 8 graden. Maar op hetzelfde moment was het in het noorden van het land nog winters met sneeuwbuien en twee graden vorst. En onze weerkundige medewerker meldde gisteravond dat de winter bij lange na nog niet voorbij is. Vandaag al kan het kwik geleidelijk weer tot om en onder het vriespunt gaan dalen en in de tweede helft van de week wordt er ook voor Zuid-Nederland weer overwegend winterweer verwacht met lichte tot matige vorst in de nacht en een kleine kans op neerslag. Gistermorgen had het verkeer in ons land nog af te reke nen met sneeuw en gladheid. Lange files en.yeel oponthoud waren er de gevolgen van. Opnieuuregistreerde de politie een groot aantal aanrijdingen. De. meeste daarvan waren niet van ernstige aard, maar in het gehelp.land kwamen toch vier mensen om het leven bij verkeersongelukken die veroorzaakt werden door de gladheid. Dankzij de vorst hebben de streekvervoerders in januari 15 procent meer klanten gehad dan in januari van het vorig jaar. De streekbussen vervoerden circa vier miljoen extra reizigers, die goed waren voor een kleine vijf miljoen gul den aan extra inkomsten. Volgens secretaris F. Engelen van ESO, het samenwer kingsorgaan van praktisch alle streekvervoerbedrijven in ons land, was de bedrijfsschade bij de streekbussen betrek kelijk gering. Dank zij het vakmanschap van de chauffeurs bleef de materiële schade beperkt tot wat blikschade aan de bussen. Net als de NS -5,4 miljoen aan extra reizigersinkomsten in januari - kregen de streekbussen vooral extra klandizie van mensen die normaliter de auto pakken maar die er nu de voorkeur aan gaven zich per openbaar vervoer op glad ijs te begeven. Bij ESO heeft men weinig illusies dat de mensen, die nu de bus zijn „ingevroren" straks als de vorst verdwenen is, ook de auto zullen laten staan. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Belgische kabinetsformateur Wilfried Martens (christen-democraat) heeft gisteravond zijn forma tieopdracht teruggegeven aan koning Boudewijn. Martens deelde na zijn be zoek aan de koning mee, dat hij om twee redenen niet was ge slaagd in de vorming van een nieuwe regering: 1. De Franstalige partijen hielden vast aan een rege ringsdeelname van het Brus selse Front der Francofonen (FDF). Het FDF vertegen woordigt een derde van de Brusselse bevolking. Voor de Vlaamse partijen was onaan vaardbaar dat het FDF zou gelden als de vertegenwoordi ger van Brussel. Niet alleen de Vlaamse christen-democraten maar ook de Vlaamse socialis ten en de Volksunie waren daartegen. Tussen enerzijds de Frans talige politieke partijen en an derzijds de Vlaamse partijen bestaat er zo'n groot wantrou wen, dat over de toekomst van Brussel binnen afzienbare tijd geen akkoord kon worden be reikt. De Franstaligen wilden opnieuw niet alleen de macht in Brussel maar ook het grond gebied van de Belgische hoofdstad uitgebreid zien om de Brusselse periferie verder te verfransen. Dat streven is ge strand op een krachtig Vlaams veto. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - De werkgevers in de bouw hebben genoeg geld yam de vakbondseisen voor de nieuwe cao in te willigen. De Federatie Bouw- en Houtbon den zal daarom morgen bij de volgende onderhandelings ronde weer hetzelfde eisen pakket indienen, dat de werk gevers tot dusverre bijna ge heel van de hand hebben gewe zen. Dit heeft de federatieraad van de Federatie Bouw- en Houtbonden gisteren besloten. (ADVERTENTIE) V

de Stem | 1979 | | pagina 1