JDM TUMI „Aanleg Baalhoekkanaal voor Antwerpen van levensbelang" Overlegorgaan voor milieuproblemen mei groeperingen Lties m PRINS VAN ORANJE OP STELTEN Arti-Goes zet carnaval goed in ëp* SCHEPEN HUYGHEBAERT OP MILIEUCONGRES Veerslag en lichte dooi Benoeming in Tilburg A. Biommerde wm Gouden Insigne voor 50-jarige lid CNV Veerpont Prins Willem Alexander na brand beschadigd DR. H.S. PETRAS rannini^fq J Voorlopig hoeft Jacobi lich geen zorgen te maken Iver zijn toekomst. Be- lalve het gouden contract fan de BBC. heeft hij ook 'en optreden op het [lamlet festival in Dene marken in het vooruit licht. Het is daarom niet denkbeeldig dat Derek lacobi als „de" Hamlet de geschiedenis zal ingaan En daar kan zelfs Richard Burton niets meer aan verhelpen. tfélfcStj IÉK I i5f! ogwater I borgen, dinsdag 13 febr. I Bergen op Zoom 4.30-16.49 Hansweert 3.59-16.25 Topman Hoechst Vlissingen aanvaardt hoogleraarschap achter IJzeren Gordijn mxmmm* 3ok de actrice Annie 'an de zweep en hielp ijn das. De naam van Annie Sweetiepie: hoofdrol in Ik Claudius" zorgde. Een dijk van een „Het script was zo goed |t ieder ander ermee had Innen schitteren". Al ver- Ip de start zeker niet vlek- rloos. Jacobi: „Tot twee aal toe brak ik bijna mijn >k om die typische gang van laudius onder de knie te rijgen. Tenslotte is het me plukt met behulp van een vare steen in een speciale fchoen". (Van een onzer verslaggevers) GOES - De Prins van Oranje in Goes stond zaterdagavond op stelten tijdens het prinsenbal, waarmee de Stichting Arti liet carnaval inluidde. Verscheidene honderden carnavalisten bleken al direct op je juiste temperatuur te zijn gekomen en de grote zaal dreun de dan ook op haar grondvesten van het hossen en springen san de bont uitgedoste menigte. Tot in de kleine uurtjes bleef de ware stemming er m. Het bestuur van Arti kan zich dan ook geen betere start wensen tan de viering van het 33-jarig bestaan van „Hanzehat". Het prinsenbal deed zijn naam alle eer aan omdat niet min der dan zeven carnavalsprinsen uit Zeeland en Belgiémethun gevolg hun opwachting in de Prins van Oranje kwamen ma ken. Ook verscheidene ex-prinsen waren voor het feest uitge nodigd. Tijdens de mosselmaaltijd voor de genodigden lieten de prinsen niet na het bestuur en medewerkers van Arti uit bundige lof toe te zwaaien voor de prima voorbereiding van het Goese carnaval. Met name Arti-voorzitter W. Dominicus, die bergen werk heeft verzet, kon weer verscheidene hoge onderscheidingen aan zijn voorraad toevoegen. Hoogtepunt van het prinsenbal was het moment waarop prins Kobus de Eerste van Hanzehat uit een reusachtige feesttaart stapte en ook voor dit jaar zijn heerschappij over Hanzehat bevestigde. Prins Kobus de Eerste van Hanzehat neemt de hulde van zijn collega van Kwadendamme in ontvangst (Van een onzer verslaggevers) ESSEN-„Antwerpen blijft er op staan dat het Baalhoekkanaal wordt aangelegd en dat de Bocht van Bath wordt afgesneden. Beide werken zijn voor Antwerpen van levensbelang, maar het is vanzelfsprekend dat bij de studies voor beide projecten de milieueffecten ervan worden betrok ken". Dat zei de Antwerpse schepen voor de haven Jan Huyghebaert zaterdag op het congres dat 40 Vlaamse en Nederlandse milieuverenigingen in Essen hielden. Tijdens deze zeer druk bezochte bijeenkomst spraken de milieu-organisaties hun ernstige verontrusting uit over de groei van de Antwerpse haven. Zij vonden dat daaraan een halt toegeroepen moest worden. Het congres hadden j zij dan ook de titel „Grenzen aan de groei" gegeven. Baalhoekkanaal en Bocht van Bath stonden centraal op t Belgisch-Nederlandse mi lieu-congres, waarop schepen Huyghebaert spitsroede moest lopen. Hij weerde zich echter geducht. Hij zei dat de aanleg van het Baalhoekkanaal „de logische voleinding is van de ontwikkeling op de linkeroe ver". Met de lieden die zeggen dat de uitbouw van de linke roever eigenlijk helemaal niet meer nodig is, was hij het hart grondig oneens. „Wij hebben voor de rechteroever veel meer kandidaten dan wij er kunnen onderbrengen. Wij moeten dus naar de linkeroever". De woordvoerder van de I werkgroep „Geen Baal hoekkanaal". W. Broekmans, wees erop dat door het Baal- I hoekkanaal 700 hectaren in genomen zullen wor- Oostelijk Oost- I Zeeuwsch-Vlaanderen wordt erdoor geamputeerd. Door de afsnijding van de Bocht bij Bath wordt het Verdronken [Land van Saeftinge ernstig 1 „Als je een frites kraam wilt oprichten heb je mogelijke vergunningen I nodig, maar blijkbaar is dat Vooruitzichten voor dinsdag I jn woensdag, opgesteld door I «tKNMI op zondag, om 18.00 I uur: Kans op neerslag. Tempe- Iraturen om het vriespunt tot üchte dooi, maar in het noor- |«en lichte vorst. C-WN- "'-i '«neuzen 3.17-15.40 Jissingen 2.49-15.08 I "«neldinge 4.40-17.01 voor dit soort projecten niet nodig", aldus Broekmans. Niet mals was de kritiek van ir. A. Mertens, oud-medewer ker van het ministerie van openbare werken, die zich door zijn indringend ijveren voor een schoon milieu -de woede van heel wat Belgische gezagsdragers op de hals heeft gehaald. Hij noemde zaterdag de Baalhoekkanaalplannen bela- cheleijk. En de bouw van een stormstuwdam boven Ant werpen, welk project in de pen is, een „moordpoging op Ant werpen". Volgens hem hebber, de studies over de afsnijding bij de Bocht bij Bath nooit goede resultaten opgeleverd. Mertens zei, dat er in West- Vlaanderen meer belangstel ling voor de havenproblemen bestaat dan in heel Antwerpen. Op de vraag uit de zaal waarom er geen alternatief voor het Baalhoekkanaal is bestudeerd, antwoordde sche pen Huyghebaert, dat alles in samenspraak met Nederland is gebeurd en dat het tracé waar op men het nu houdt, het meest logische is voor de ontwikke ling van de linkeroever. „Het heeft geen zin om andere tracés te bestuderen", aldus de Ant werpse schepen. En wat de Bocht van Bath betreft, kon hij nog mededelen, dat er in Ne derland en België studies zijn gemaakt. Op basis daarvan wordt een beslissing genomen. Hij benadrukte dat Antwerpen er zeker voor zal zorgen dat de verdragen met Nederland be hoorlijk worden uitgevoerd. Professor J. Verheijen, bioloog te Antwerpen, vond dat alles te veel civiel-technisch werd be naderd. Het woord ecologie valt niet. Harde noten werden er op dit congres ook gekraakt voor het uitbaggeren van de „Wes- terschelde". Schepen Huyghe baert zei dat dat noodzakelijk is, omdat Antwerpen schepen tot 100 en 125 duizend ton wil ontvangen. Dat kan nu niet. De grens ligt nu bij 75 duizend ton „volgeladen". Daarom is er een driejarenprogramma voor uit dieping ten behoeve van sche pen tot 45 voet waarna het driejarenplan voor de 48 voetschepen aan de orde komt. J. Bannink van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland vroeg zich af of deze grote bag- gerwerkzaamheden wel ver antwoord zijn. Nog niet 1% van de schepen die op dit mo ment Antwerpen aandoen, meten meer dan 40 voet. Maar er moeten wel miljoenen ku bieke meters baggerspecie voor verzet worden. Hij vond dat Antwerpen zich meer moest specialiseren in de overslag en niet alleen moest mikken op de aanvoer van massa goederen. Daar men bovendien sneller werkt met de beschikbare s uizencapa- citeit", zo opperde hij. Eddie Stuer van SOS-Wes- terschelde, wees er op, dat er jaarlijks 20 miljoen kubieke meter zand in de Westerschel- de wordt opgebaggerd. Er vindt kustontzanding plaats en honderden hectaren pol dergebied worden met kust- zand opgespoten ,,De baggeraars verdienen miljoenen aan het verkrachten van de natuur rond de Schelde; dat vind ik misdadig", aldus. Stuer. Hij constateerde dat de afstand tussen haven en beleid zeer groot is. Alle voorstellen die van onderaf voor dijkver- zorging zijn gedaan zijn door de overheid niet aanvaard. De zaal vond dat er hoognodig een ophoog- en opspuitverorde- ning moest komen om „het rücksichtlos" opspuiten van schorren een halt toe te roe pen". Hilversum 2, maar worden 1 igen 25 minuten vroeger en opl een kwartier later uitgezond^ I nededelingen ten behoeve ^"1 m tuinbouw blijven op hetzelt®! maar verhuizen van Hilversu®! Hilversum 2. De rubriek med^l n, verzorgd door dc i'adio-! dienst met onder meer ANV'T •berichten' en afgelasting""! op weekdagen op Hilversum 2 ee l ir eerder uitgezonden en gaat eveneens op Hilversum 2, naa| oor vijf uur 's middags. ..,L •uisvrouwen kri jgen wat meer tij :h voor te bereiden op hun e'f istiekprogramma, want dat K°nll vervolg bijna een half uur late',e, Hilversum 2 in plaats van H>'| n 1. kleine zendgemachtigden WJ zijn vanaf 1 april via Hilversum-p uisteren. dagblad voor zuidwest nederland ^^TOREN: Terneuzen, Nieuwstraat 9, 4531 ZCV Terneuzen, Postbus 4530 AC Terneuzen 01150-17920 (4 lijnen), Hulst, Steenstraat 14, 4561 Jf Hulst, 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, •1100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda: Maandag t/m vrijdag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur «'6-222555. ^OOGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-4498, Midden-Zee- 01100-14944. ^ftVlCEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Passage 13, Oastburg: naenens, Burcntstraat 11. Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelcentrum polder. "USAANSLUITINGEN: ^edactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost- 6. 01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- Zuidvlietstraat 73, Goes 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland van Berkel, Voorburcht 37Kapelle 01102-2320. Redacteur Terneuzen P. v Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556 Redacteur West- O^wsch-Vlaanderen/Kanaalzone, J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 53-1554 Redacteuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Henk Postma, eaimolenstraat 12, Hulst 01140-4159; E Verstraeten, Zoutestraat 57, uist, 01140-2748. Fotojournalist voor Zeeland: C.J. de Boer,.Langs de 7 7 Temeuzen 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. Koomen, .udenrustlaan 1, Terneuzen, 01150-12941. ^dementen-exploitatie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks 01140-6317. U' Ui.'„„exploitatie: Inspecteur Zeeland C. Menu, 01150-95839. TILBURG - Een verkeerd begrepen telefonische mede deling met betrekking tot de benoeming van dr. A. Biom merde uit Middelburg tot do cent aan de Theologische Fa culteit Tilburg heeft geleid tot een foutief bericht over de functie die hij daar gaat ver vullen. Dr. Biommerde wordt we tenschappelijk medewerker, belast met het geven van on derwijs in de exegese van het Oude Testament. Wij bieden hem en onze le zers onze verontschuldiging aan voor de verkeerde aandui ding van de wetenschappelijke rang, die hij gaat bekleden in ons bericht van zaterdag. ESSEN - Op het zaterdag gehouden milieucongres „Grenzen aan de groei", waaraan een 40-tal milieu groepen uit België en Ne derland medewerking ver leenden, is een motie aange nomen waarin er bij de over heid op wordt aangedrongen om alle milieuproblemen te onderzoeken. Er zou een permanent overlegorgaan moeten komen, waarin ook de leefmilieugroeperingen opgenomen dienen te wor den. Het congres werd onder meer bijgewoond door de Belgische minister van Volksgezondheid en Leefmi lieu L. d'Hoore. Minister Ginjaar had bericht van ver hindering gestuurd. Hij vier de zaterdag zijn zilveren bruiloft. Namens hem waren de inspecteurs Van der Ploeg (Brabant) en Beijen (Zee land) aanwezig. Ook tal van Kamer- en Statenleden, ge deputeerden en burgemees ters gaven acte de présence. Grote afwezigen deze zater dag waren de industrie en de Belgische vakbeweging. Zij hadden de organisators laten (Van een onzer verslaggevers) weten „het niet wenselijk te vinden aanwezig te zijn". Men had verzuimd om het college van burgemeester en schepenen van Antwerpen formeel uit te nodigen. Aan wezig waren de schepen Huyshebaert en Cools, die men persoonlijk had geïnvi teerd. Uitvoerig werd op dit congres over water- en luchtverontreiniging ge sproken. Piet Gillard, die namens Antwerpse milieu organisaties het woord voer de, zei dat dit een wereldom vattende ramp aan het wor den is. „De normen worden aan de laars gelapt en ik vind dat Nederland en België nog strengere eisen moeten stel len. De industrie doet wat ze wil. Er zit in Antwerpen zo veel gif, dat niet alleen Ant werpen, maar ook een groot aantal steden in Zuid-Ne derland ermee vernietigd kan worden", aldus Gillard in een fel betoog. En De Klerk uit Putte vond het bedroevend dat het Ram penplan tussen Brabant, Zeeland en Antwerpen zich beperkt tot de aanwezigheid van een telefoonnummer dat men kan draaien als er wat gebeurt, welke opmerking tegen het zere been was van minister d'Hoore. „Dit is een karikatuur van wat er be staat", aldus de minister. Hij vertelde dat de tekst van het voorontwerp voor de wet op de luchtverontreiniging klaar is, dat voor eind '79 de emissienormen vastgesteld zullen worden - althans dat wordt naarstig geprobeerd - en voorts dat er in België aan waterzuivering en aan het bestrijden van luchtveront reiniging meer wordt gedaan dan in menig ander Europees land. „Wij lopen echt niet achter", aldus minister d'Hoore. Schepen Huygebaert pro testeerde tegen de opmerking „dat België in huis haalt wat Nederland niet wil hebben". „Bij elke vestiging wordt be keken of zij toegelaten kan worden of niet", zo repli ceerde de schepen. Minister d'Hoore zei dat het met het oog op de terugdringing van de luchtverontreiniging ide aal zou zijn, als Nederland meer aardgas aan België zou leveren, maar dat gebeurt niet. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Wegens zijn 50-jarige lidmaatschap van de christelij ke vakbeweging is de 66-jarige M. de Jonge uit Wolphaartsdijk onderscheiden met het gouden insigne en lauwertak van het C.N.V. De heer De Jonge kreeg zijn onderscheiding opgespeld van C.N.V.-verbondsvoorzitter Harm van der Meulen tijdens de jubileumbijeenkomst onlangs in Goes. De heer De Jonge is lid van de Hout- en Bouwbond C.N.V. Namens de afdeling Wolphaartsdijk werd hem een presentje geschonken en de besturenbond Goes bood bloemen aan. Ver bondsvoorzitter Van der Meulen wees er onder meer op, dat juist de generatie van de jubilaris enorm veel heeft bijgedragen aan de opbouw van ons land na de oorlog en hopelijk blijft de jeugd van vandaag dat beseffen. Onder enige hilariteit zei de heer Van der Meulen verder, dat hij beslist met een verkeerde oorkonde in zijn hand moest staan want die was nog ondertekend door Jan Lan- De heer De Jonge en de heer Van der Meulen D»;nc «5 'V V - VLISSINGEN (ANP) - Bij een ontploffing aan boord van de dubbeldeks veerpont Prins Willem Alexander van de Provinciale Stoombootdienst (PSD) in Zeeland, is zaterdag de machineka mer van de veerpont door roet volledig onbruikbaar geworden. De Prins Willem Alexander ligt momenteel voor revisie in de onderhoudshaven van de PSD in Vlissingen. Na het schoonspui ten met elektrocleaners van de generatoren, trapte een van de twee technici die bezig waren in de machinekamer een lap stuk, waardoor een grote steekvlam ontstond. De brandweer van Vlis singen heeft assistentie verleend bij het blussen van de brand. Nadat de rook was opgetrokken bleek de schade aan de machi nes en het controlecentrum mee te vallen. Wel was de hele machi nekamer volledig beroet en onbruikbaar geworden. Het schoon maken zal volgens waarnemend hoofd van de PSD, de heer D. Oostinga, diverse weken in beslag nemen. Hij zei te verwachten, dat dit karwei binnen de revisieperiode, die vijf weken gaat duren, geklaard kan worden. De Prins Willem-Alexander is een van de twee vrij nieuwe dubbeldeks veerponten die de dienst op het veer Kruiningen- Perkpolder op de Westerschelde onderhoudt. VLISSINGEN - Hoeehst-Nederland in Vlissingen-Oost zit sinds eind vorige week zonder hoofd van de divisie Trevira grondstoffenfabriek. Deze topman, dr. H.S. Petras, verraste zijn directie met de schriftelijke mededeling dat hij in Oost-Duits- land een hoogleraarschap in de organische-chemische technolo gie aan een universiteit heeft aanvaard en derhalve in Oost-Ber- lijn blijft. Dr. Petras nam op maandag 29 januari verlof om, >oals hij opgaf, zijn zieke moeder in Oost-Berlijn te bezoeken. Hij woonde tot voor kort in Heinkenszand na zijn huis in Middelburg van de hand te hebben gedaan. De heer Petras (45) was sinds 1970 bij Hoechst in Vlissingen-Oost werkzaam. „Een wonderlijke zaak, maar ik lig er niet wakker van", zo typeerde Hoechst- directeur ir. H.P. van Heel de plotselinge ontslagname van dr. Petras. De heer Van Heel zegt niet het flauwste idee te hebben waarom dr. Petras als het ware hals over kop gekozen heeft voor een betrekking in Oost-Duitsland. „Hij heeft zich er tenminste tegenover mij nooit in die richting over uitgelaten. Hij stond hier be kend als een vlijtige en harde werker. Of er persoonlijke of politieke motieven bij zijn be sluit om niet meer naar Vlis singen terug te keren een rol hebben gespeeld is mij niet-be- kend". Op de vraag of dr. Petras mogelijk fabrieksgeheimen van Hoechst mee achter het ij zeren gordijn heeft meegeno men antwoordde ir. van Heel: „Ik zou niet weten welke. In de fabriek waar de heer Petras hoofd was maken we grond stoffen voor overhemden. Hoechst heeft trouwens ook vestigingen in Oostbloklan den." Ir. van Heel zegt zich meer zorgen te maken over het vinden van de juiste opvolger van dr. Petras. De Hoechst- directeur kon niet zeggen of dr. Petras van oorsprong een Westduitser of een Oostduitser is. Achteraf is komen vast te staan dat dr. Petras voordat hij zijn ontslag met onmiddellijke ingang bij Hoechst indiende zijn vrouw en drie kinderen naar Aken heeft laten overko men waar hij een appartement bezit. Luxortbeater - 20 u: Una gior- nata particolare. 12 j. Roxy- theater - 20 u: Een vrouw als Eva. 16j. Stichting Etcetera - Mol straat 10a, - Ruud Nijendorff exposeert reliëf, gouaches en olieverven. Geop. dag. 13.30-17.00 uur, vrij. ook 19.00-21.00 uur, za. en zo. 13.30-18.00 uur (t/m 18 febr.). Markiezenhof - Expositie „Leonardo da Vinei" (t/m 18 febr.). Geop. dag. 14.00-17.00 uur en Pioniers van de fotp- grafie (t/m 24 febr.). Stadhuis - Grote Markt. Kunstwerk van de maand. Geop. ma. t/m vijf. 9.00-12.00 en 14.00-17.00 uur (t/m 28 febr.). GOES Museum voor Zuid- en Noord-Beveland - Singelstr. 13 - „Uit Nederlandse bodem", collectie gebruiksvoorwerpen, wapens, tegel- en aardewerk uit het westen van Nederland 1450-1800. Geop. di. t/m za. 10.00-12.00 en 13.30-17.00 uur. (t/m 28 febr.). Tevens „Het gebeurde op de Grote Markt", over gebeurtenissen op de Grote Markt in de jaren 1880-1940. Geop. di. t/m zat. 10.00-12.00 en 13.00-17.00 uur (t/m 31 mei.). HULST De Koning van Engeland - 14.30 u: Sexhuis Rosemarie 18j. 20 u: Superman a.l., 20 u: Een vrouw als Eva. 16j. MIDDELBURG Rijksarchief - St.-Pieterstr 38 - Expositie „Unie van Utrecht", grondslag van de Nederlandse Staat. Geop. ma. t/m vrij, 9.00-12.30 en 13.30-17.00 uur, zat. 9.30-12.30 uur, zon.- en feest dagen gesloten (t/m 31 maart). Zeeuwse Kunstenaarscen trum - (Openbare Bibliotheek, ingang Spuistraat) - Wim Hofman, exposeert vrij werk: gouache, pen, inkt en olieverf. Geop. di. t/m vrij. 10.00-12.00 en 14.00-17.30 uur, woe. en vrij. ook 19.00-21.30 uur. za. 14.00-16.00 uur (t/m 16 febr.). OOSTBURG Ledeltheater - 20.00 uur: Grease a.l. TERNEUZEN Nieuwe Luxor 1 en 2 - 20.00 uur Aasgieren vallen aan 12j. 20.00 uur: House Calls a.l. Terneuzcns Museum - Ex positie „Het hemels prenten boek". Geop.: di. t/m zat. van 14.00-17.00 uur (t/m 9 april). Stadhuis - Guus Hellegers, Anne Huitema, Martin Post ma, Geerthe van Oudheusden en Frans Ram exposeren hun werk. Geop.: werkdagen 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur, zat. 14.00-16.00, uur (t/m 3 maart). Koffiehuis Galerie Artikof - Schoolweg 4 - Teke ningen en schilderijen van Krijn Doolaare. Dag. geop. 8.00-18.00 uur, zo. gesloten (t/ m 28 febr.). VLISSINGEN Alhambra I - 20.00 uur Jaws 2 16 j. Alhambra II - 20.00 uur Een vrouw als Eva 16 j.

de Stem | 1979 | | pagina 5