LUK? panje! Bejaarden Borsele boos op provincie „Maak geen zalenverhuurbedrijf van ontmoetingscentrum Heinkenszand CDA-kamerlid Van Muiden: FNV-looneis moet tegengehouden worden in bedrijf EXPOSITIE UNIE GEOPEND PRUIMING UURT NOG EVENTJES! Tekeningen van Ruud de Caluwé STICHTING OPBOUW WEST-ZUID-BEVELAND: Vrouwen- cursus Hansweert-Oost en de rechtmatige overheidsdaad streek opjesjagers: DE politierapport Informatie - bijeenkomst agrarisch gezin VAN DINSDAG 30 JANUARI 1979 Nu kuntu ze ernog uithalen: ooiste koopjes voor elke er van uw huis! Zo'n modieuze fhoek, zo'n slokop van 'n wand, gezellige eettafel... Maar wees snel! De opruiming duurt maareventjes! -Leur: Rijksweg Breda-Roosendaal. hoven: Koord Brabantlaan bij 'jksweg Tiiburg-Maastricht, afrit veld. len: Spoorsingel 2. ht: Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, trecht. rdam: Groothandelsgebouw, a 737. Haag: Spui hoek Kalvermarkt. Haag: WinkelcentrumWaldeck', Laan van Meerdervoort. terdam: Stadhouderskade 74, en (bij Amsterdam): Rijksweg erdam-'t Gooi, afrit De Sniep. rwijk: Rijksweg Haarlem-Alkmaar, r-tunnel, afrit Zaandam/Heemskerk, hede: Winkelcentrum ,De Klanderii'. elo: Oranjestraat 25. ausule zeker van onze zaak dat wij de Ie hanteren: als u de verkoop- mst hebt getekend kunt u deze' dagen zonder meer en zonder nuleren! teer inlichtingen en atie: MJE: a Villa Costa Blanca S.A. Estate 11-13, La Nucia (Alicante) '9 - 3465870775 JRLAND: E. Aalders is 67, 5110AB Baarle-Nassau 4257 8270 ook s'avonds en in de nds bereikbaar. 0H Inzenden aan E, Aalders Pb. 67, 5H0AB Baarle-Nassau. j mijgratis toegangsbe- J n voor de informatie-bijeenkomst I r mij dokumentatle over inco Hondo 'rmeer mij over de bezichtigings- hten laats goes, 29 kool: k1 1 0,46;preti'1^. derij met lof. (stuk): kl I 0, januari - Rode- 12-30, A 10-33,' IA 2,86; knolsel- kl I 0,60; glassla 14-0,46. (Van een onzer verslaggevers) VUSSINGEN - De olie- „iipleiding van Rotterdam Total in Vlissingen-Oost vervolledig in bedrijf. Na jat zondagmiddag omstreeks drie uur het lekje in de leiding bij Vlake voorlopig was her steld, werd direct begonnen „et de definitieve reparatie, dje zondagavond om elf uure Volgens de inspecteur voor de milieuhygiëne in Zeeland, drs. G. Beijen, kunnen over een paar dagen de resultaten be kend zijn van de bodemmon sters, die genomen zijn om eventuele verontreiniging van het grondwater vast te stellen. Verder moet er nog nader overleg worden gevoerd met Total, de gemeente Reimers- waal en het waterschap over de afwikkeling van de affaire zo als de verwijdering van de ver ontreinigde grond. De stagna tie in de olie-aanvoer geduren de het weekeinde heeft overi gens geen enkele invloed gehad op de produktie van de Total- raffinaderij. De voorraad in de opslagtanks was meer dan vol doende om de produktie te la ten doorgaan. Ook de water maatschappij Zuid-West-Ne derland heeft geen enkel na delig gevolg ondervonden van de lekkende oliepijpleiding. De aanvoer van het water uit de Biesbosch, waarvan de lei ding op vijf meter afstand van de oliepijpleiding ligt, is in het geheel niet gestagneerd ge weest. Voordat met de werk zaamheden aan de olieleiding werd begonnen, werd tussen de beide leidingen een dam- wandje geslagen zodat de wa terleiding niet zou kunnen ver zakken. De toevoer van het Biesboschwater werd veilig gesteld door over de schakelen vp twee oudere leidingen. TERNEUZEN - Tijdens het weekemde werd ingebroken in de bouwkeet van het aanne mingsbedrijf Van der Poel aan de ChurchiËlaan. Er wordt al leen enig klein gereedschap vermist. Ook het Centrum voor vak opleiding volwassenen aan de Terneuzense Industrieweg kreeg bezoek van inbrekers. Zij slaagden er alleen in de deur te beschadigen en een ruitje te breken. Er wordt niets vermist. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP - Het zit de Katholieke Bejaardenbond Borsele niet lekker dat de pro vincie Zeeland zo weinig van zich laat horen omtrent de voorlichting aan ouderen, die interesse hebben voor plaat sing in een bejaardenhuis. De heer C. Verdonk van de bond stelde dit vast in een toespraak voor de leden, die in Lewedorp bijeen waren. Hij zei: „De ge meenten Borsele en Hulst heb ben gunstig gereageerd op een subsidieaanvraag. De provin cie daarentegen heeft op een zelfde verzoek na tien maan den een reactie gegeven, waar wij enige toelichting om ge vraagd hebben. Zowel telefo nisch als schriftelijk hebben we daarna niets meer van de provincie vernomen. Ik acht dit in strijd met het openbaar fatsoen", aldus de heer Ver donk. „Als je tegen je 65ste loopt, krijg je te verstaan, dat je uit het bestuurlijk leven moet ver dwijnen. Je wordt minder toerekeningsvatbaar geacht. Ik verwacht dat een herbezin ning op de plaa ts en positie van de ouderen in het maatschap pelijk leven in andere groepen steeds meer mag doordrin gen", sprak de heer Verdonk als wens uit. Hij wees voorts op het gebrek aan belangstelling bij veel ouderen om openge vallen plaatsen in bejaar denoorden op te vullen. De heer Verdonk doelde met dit verschijnsel op de grotere vi taliteit van de ouderen van vandaag de dag, maar hij ver moedde ook te weinig animo bij de ouderen door de be perkte kennis der mogelijkhe den. Daarbij kwam hij terug op de geplande cursussen, waar over de provincie zich dus nog niet uitgesproken heeft. (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND - „Een ontmoetingscentrum zonder inhoudelijke ondersteuning is te vergelijken met een zalenverhuurbedrijf. Laten we ervoor zorgen dat het ontmoetingscentrum in Heinkens zand niet dit predikaat krijgt". Deze waarschuwende vinger hief het bestuur van de Stichting Opbouw in de gemeente Borsele aan het adres van het gemeentebestuur, nu er in Heinkenszand een aanvang is gemaakt met een zogenaamd multifunctioneel ontmoetingscentrum. Tijdens de be stuursvergadering gisteravond werd verzocht om een functinaris, die dit ontmoetingscentrum moet gaan runnen en inhoudelijk ondersteunen. Wethouder P. Peeters, me debestuurslid van de Stichting Opbouw, schetste zijn be kommernis omtrent de beste beheersvorm en sprak in dit verband over een manager, een man die zijn handen vol zal hebben om het bestaan van een ontmoeitngscentrum in de ge meente Borsele waar te maken. De Stichting Opbouw zal het gemeentebestuur laten weten dat zij het zeer betreurt dat de bevolking niet uitgenodigd was bij de start van de bouw van het ontmoetingscentrum en dat er aan deze gebeurtenis zo weinig publiciteit gegeven is. Ook inzake de totale wel zijnsplanning wenst de Stich ting Opbouw een nauwer overleg met het gemeentebe stuur. Het liefst zou de Stich ting zien dat de doelstellin gennota als raamwerk voor die welzijnsplanning nog niet in de gemeenteraad van februari behandeld wordt, maar dat de ze eerst ter inzage wordt ge legd voor de bevolking. Voorts stelt de Stichting enkele schriftelijke vragen aan het adres van het gemeentebestuur met betrekking tot het wel zijnsbeleid en meer concreet met betrekking tot de uitbrei ding van de werkgroep jeugd beleid met 2 leden van jeugd soos De Klomp en 4 raadsle den. Bruno Leroy vond dat hierover binnen de werkgroep eerst samenspraak had moeten plaatsvinden. De notities, die de Stichting Opbouw naar het gemeentebestuur zendt, be vatten vragen die volgens P. Vollaard van de PvdA/PPR- fractie voor een deel al op de laatste vergadering beant woord zijn. Op minstens één vraag, die in de notities van de Stichting Opbouw gesteld wordt is echter nog geen ant woord gegeven. „Moet de werkgroep Jeugdbeleid tevens gestalte gaan geven aan het totale welzijnsplan voor de gemeente Borsele?". (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE - Als het Neder landse bedrijfsleven er niet in zou slagen de looneis van 20,- van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) buiten de deur te houden, dan zal de regering deze onaan vaardbare ontwikkeling voor de nationale economie moeten rechttrekken via verhogingen van de belastingen. Dit be toogde gisteravond mr. G. van Muiden, CDA-Tweede Ka merlid en specialist op het terrein van het midden- en kleinbedrijf voor de CHU- statenkring Goes in De Cais son in Kapelle. De FNV is volgens de heer Van Muiden met zijn looneis duidelijk op de politieke toer Middelburg - Te gast in het Muws Kunstenaarscen trum, gevestigd in de Kel- erruimten van de openbare ceszaal en bibliotheek aan ?e Molstraat 13 te Middel- r,1"^' 's op het ogenblik de fedase kunstenaar Ruud de wé. Hij mag dan in Bre- „Ü.Wonen en z'Jn opleiding 'vangen hebben aan de lademie voor beeldende wisten Sint Joos aldaar, ge- i!I® werd hij op 20 januari "i Terneuzen, en dit feit iUi n'e' m-eemd aan zijn band Caluwé n°8 altijd <jn ™et Zeeland heeft en vin- 'n z''n gebrootepro- 2ncie zonder al te veel t" kan exposeren en la- «n zien Wat hij kan. a' is heel wat, want de biografie van deze sinds 1964 als zelfstandig kunstenaar werkzame artiest, vermeldt dat hij tekeningen maakt, grafiek, aquarellen, schilde rijen en dat monumentale opdrachten uitvoert en émails vervaardigt. De tech niek van het emailleren leer de hij tijdens zijn opleiding kennen, als het ware ter loops, maar zij werd toch een van de wezenlijke uitdruk kingsvormen op de duur. De meeste mensen kennen émails alleen in de vorm van broches en snuisterijen, als hoedanig ze inderdaad vaak worden toegepast. Maar men kan er ook grootschaliger en monumentaal mee werken. Ten onzent heeft vooral de meester van het Nederlandse émail, Loek Let'eber, me ne laas ons land voor Frankrijk verlaten heeft, duidelijk be wezen en ook het werk van Ruud de Caluwé legt daar in panelen getuigenis van af. In zijn tekeningen, met potlood of pen uitgevoerd, roep De Caluwé een sprook jesachtige, ook aan mythen en sagen herinnerende at mosfeer op, die met de nodige bijtende humor wordt voor gedragen en zo een ver vreemdend ietwat surreëel karakter krijgt...Een wereld die dan weer op geheel eigen wijze, aan materiaal en mo gelijkheden aangepast, op de émails wordt overgebracht. Een interessant tentoonstel ling. WILLEM ENZINCK gegaan omdat men zich daar niet heeft willen neerleggen bij een democratisch meerder heidsbesluit inzake het aan deel van de sociale uitkeringen in Bestek 81. „Deze matigings operatie is deels ook te wijten aan de vroegere regering Den Uyl, die nagelaten heeft een besluit van de toenmalige Tweede Kamer in zijn geheel uittevoeren". Datwas volgens de heer Van Muiden de uitvoe ring van de zogenoemde 1-pro- centsnota van PvdA-minister Duisenberg in dat kabinet. „4,5 Miljard gulden bezuini ging in de sociale verzeke ringssfeer heeft Den Uyl weg gemoffeld in adviesaanvragen en de bekende ijskast", zei hij. „Ook als er nu een regering Den Uyl geweest zou zijn, zou er zonder meer 7 miljard be zuinigd zijn geworden: dat was al vastgelegd in het ontwerp- regeerakkoord tussen CDA, PvdA en D'66", aldus Van Muiden. De heer Van Muiden gaf gisteravond voor de CHU- statenkring Goes nog eens een uitvoerige toelichting op doel en middelen van Bestek81 van het kabinet Van Agt, waarbij hij betoogde dat het CDA nog steeds dezelfde opvattingen en inzichten heeft als onder de re gering Den Uyl. „Het CDA is niet van kleur veranderd", al dus mr. Van Muiden. Nu is er in Nederland nog brood op de plank en dat moet er ook in de jaren 80 zijn en dat is in feite Bestek '81", hield hij zijn ge hoor voor. (Van onze correspondent) MIDDELBURG - „De Unie van Utrecht kan met recht worden beschouwd als één van de grondslagen, waarop de Nederlandse staat is gesticht. 400 jaar na de totstandkoming van de Unie is er alle aanleiding aan dit feit onze bijzondere aan dacht te schenken". Met deze woorden eindigde dr. F.H.E.W. du Buij, weten schappelijk hoofdmedewer ker aan het Instituut voor de Rechtsgeschiedenis van de Rijksuniversiteit van Utrecht, zijn inleiding over voornoemde Unie. Dit ter gelegenheid van de officiële opening van de ten toonstelling „400 Jaar Unie van Utrecht", in de 14de eeuwse koorkerk te Middel burg. In aanwezigheid van talrijke belangstellenden schetste Du Buij de histori sche ontwikkeling die tot dit aanvankelijk defensief ver bond hadden geleid, de ach tergronden vanuit maat schappelijk en religieus oog punt, de rol van prins Willem van Oranje in deze kwestie en de betekenis van de Bonds- akte van de Unie van Utrecht als basis voor de toen ontsta ne Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden. „De partijen, die Noordelijke Gewesten en een aantal ste den in de Zuidelijke Neder landen, die zich in de Unie van Utrecht verenigden, beoogden niets anders dan een nader verdedigend ver bond van de Noordelijke Gewesten der Nederlanden tegen de Spanjaarden tot stand te brengen, nu de Spanjaarden hun positie in de Zuidelijke Nederlanden in zeer belangrijke mate had den weten te herstellen", al dus spreker. Eerder had de commissaris der koningin, dr. C. Boertien, in zijn welkomstwoord en kele artikelenschrijvers ge citeerd die vraagtekens plaatsten bij de zin van deze landelijke viering. Maar hij kon zich vinden in de stelling van een hunner, dat de Unie vroeger weliswaar bestond uit een samenraapsel van reactionairen, maar dat hun achterlijkheid tevens een voorsprong betekende, want op deze wijze bleef men voor absolutisme gespaard. Dr. P. Scherft, Rijksarchivaris in Zeeland, vergeleek de Unie met de Amerikaanse Onaf hankelijkheidsverklaring. Hij gaf aan dat de bouw in 1778 van een rooms-katho- lieke kerk in Vüssingen, te zamen met een nieuwe psalmberijming, de aantas ting voor de Unie vormde. De saamhorigheid was juist ge bouwd op eenheid in religie; de calvinistische. Toch heeft de Unie een taai leven gehad, hetgeen ze overigens niet te danken heeft aan de houding van de Zeeuwen, aldus de heer Scherft, die de Unie karakteriseerde als zijnde van immens belang. Hij noemde haar een mijlpaal, een historisch monument, oftewel: ons gemeenschap pelijk verleden. Nadat de heer Boertien de expositie geopend had, begaf het ge zelschap zich naar het Rijks archief alwaar men het ten toongestelde kon bezichti gen. De tentoonstelling die tot stand is gekomen in samen werking met het centraal museum en de gemeentelijke archiefdienst uit Utrecht loopt tot eind maart. HOEK - Een toe nu toe on bekend gebleven autobestuur der, die maandagmorgen om 8 uur van Biervliet richting Ter- neuzen reed, raakte ter hoogte van de bebouwde kom op de provinciale weg in een slip en belandde op de linker weg helft. Hij kwam daarbij in botsing met een tegenligger, bestuurd door R.A.T. uit Ter- neuzen. Bij diens poging om een aanrijding te vermijden, botste zijn auto tegen de gevel van een woning. Zonder zich verder om de andere te be kommeren, reed de onbekende door. De politie beschikt wel over enkele gegevens waarmee zij hoopt de voortvluchtige op te sporen. TERNEUZEN - Bij de fami lie F. in de Snelliusstraat ont stond bij het gereedmaken van het eten een brandje in de af zuigkap. Toen de brandweer aankwam, was het vuur al door de heer des huizes geblust. De schade was gering. GOES - De Rabobanken in Midden-Zeeland organiseren vandaag in de Prins van Oranje in Goes in samenwerking met de landbouworganisaties een informatiebijeenkomst voor het agrarisch gezin. De bijeen komst begint om tien uur 's morgens. „Boer en boerin zijn, worden en blijven" is het on derwerp, dat door een viertal sprekers zal worden belicht. Het boer zijn wordt behandeld door de heer J. de Regt, voor zitter van de Zeeuwse Agrari sche Jongeren Kontakt. Boerin zijn wordt besproken door mevr. J. van 't Westeinde-Van der Dries, bestuurslid van de Katholieke Vrouwenorgani satie. Boer en boerin worden is het onderwerp, dat de heer J. Markusse, sociaal-economisch voorlichter van de Z.L.M., be handelt en boer en boerin blij ven neemt ir. M. Sanders, H.I.D. voor de bedrijfsontwik keling in Zeeland, voor zijn re kening. Een forumdiscussie 's middags besluit de bijeen komst. WESTDORPE - De Stictt- ting voor Sociaal Kultureel Werk zal deze week beginnen met de VOS-cursussen in de kernen Westdorpe, Philippine en Sas van Gent. VOS bete kent: Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving. In West dorpe begint de cursus don derdag 1 februari. De lessen worden gegeven 's morgens van half tien tot elf uur in het verenigingsgebouw Concordia door de dames Ro sette Vereecken en Annemie Segers. De onderwerpen zullen door de deelneemsters zelf ge kozen worden, waarbij wordt uitgegaan van: de vrouw als opvoedster. Ook wordt aan dacht besteed aan het „om gaan met huishoudgeld". De VOS-cursus, waarvoor een goede belangstelling be staat, wordt in Philippine ge houden in De Schotse Hoek, op maandagavond van acht tot half tien in De Roselaer te Sas van Gent, dinsdagsmiddags van half twee tot drie uur en in Westdorpe donderdagsmor gens van half tien tot elf uur. GOES - De feiten rond Hansweert-Oost zijn bekend: ongeveer 200 huizen moeten plaats maken voor een breder kanaal door Zuid-Beveland. Het algemeen belang van een verbreed kanaal is groter dan het voortbestaan van Hans- weert-Oost. Na jaren van on zekerheid weten de inwoners dan nu waar ze precies aan toe zijn, maar nieuw onheil doemt al weer op voor met name de huurders van woningen. De meeste huurders betalen nu in Hansweert-Oost een maandelijkse huur van onge veer 160,-. Voor deze men sen worden nieuwe woning wetwoningen gebouwd in Kruiningen en Hansweert- West. Op een recente informa tiebijeenkomst kregen ze ech ter te horen, dat hun nieuwe huren straks zullen liggen tussen de 475,- en 500,- per maand. Een forse sprong omhoog en voor velen zelfs een te forse sprong, die ze onmoge lijk kunnen maken. Met een bruto-jaarinkomen van pak weg 25.000,- is met de beste wil van de wereld geen 500,- huur per maand op te brengen. Het gemeentebestuur van Reimerswaal heeft dan ook de rijksoverheid aan zijn jasje getrokken en staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting heeft beloofd de kwestie met zijn ambtenaren en met de mi- O nister van Verkeer en Water staat te bepraten. Zo simpel zullen de huurders van Hans weert-Oost echter niet op de steun van de rijksoverheid mo gen rekenen. Oorzaak daarvan is de filosofie en de praktijk van de rechtmatige overheids daad. Bijna dagelijks komt het voor dat particuliere belangen het veld moeten ruimen voor het algemeen belang via een beslissing van de overheid. Zulke overheidsbesluiten ten behoeve van het algemene be lang wordt rechtmatig over heidshandelen genoemd. In de praktijk heeft zich daarbij een geheel eigen soort schadever goedingsregeling ontwikkeld. In geval van een rechtmatige overheidsdaad is de overheid niet verplicht schadevergoe ding uit te betalen en dat ge beurt ook nooit, een enkele uit zondering daargelaten. De overheid koopt natuurlijk wel de grond met de opstallen, die nodig zijn voor een project, maar alle verdere schade wordt afgewenteld op de par ticulieren. Eerlijkheidshalve moet ge zegd worden, dat de praktijk de laatste jaren wat soepeler is geworden, maar het principe is nog steeds onaangetast. De huurders van Hansweert-Oost kunnen zich dus op geen enkel recht beroepen om financiële steun van de rijksoverheid hoewel ze door toedoen van diezelfde rijksoverheid straks een huishuur moeten gaan be talen die velen van hen een voudigweg niet kunnen beta len. Volgens de woningbouw vereniging Reimerswaal is het echter niet mogelijk met de huidige prijzen nieuwe wonin gen te bouwen die minder huur kunnen hebben. In het geval van de huurders van Hansweert-Oost is duide lijk sprake van overmacht op sociale gronden. Men kan zich dan ook afvragen of zij de ge volgen van de rechtmatige overheidsdaad van de verbre ding van het kanaal door Zuid- Beveland behoren te dragen of de overheid zelf. Met andere woorden, in hoeverre is de fi losofie en de geldende praktijk rond de rechtmatige over heidsdaad aan een drastische herziening toe? Het algemeen rechtvaardigheidsgevoel zegt duidelijk, dat hier een plicht ligt van de rijksoverheid: De huurders in Hansweert-Oost gaan niet uit vrije wil daar weg, ze hebben niet gevraagd om dure nieuwe woningen en ze kunnen het evenmin helpen dat goedkopere woningen blijkbaar niet meer gebouwd kunnen worden. De kwestie zou nog iets anders liggen in dien de meeste huurders wel een dure nieuwe woning zou den kunnen betalen, maar ook dat is duidelijk voor velen niet het geval. Het mag niemand verwon deren indien de rijksoverheid straks de huurders van Hans weert-Oost te hulp komt om de grote financiële sprong van ruim 300,- per maand te overbruggen met beklemto ning van het feit, dat het hier gaat om een zeer speciaal geval waaraan anderen geen rechten kunnen ontlenen. Het zou na melijk enorme financiële con sequenties hebben indien de overheid zou afstappen van de tot nu toe gehuldigde praktijk rond het rechtmatig over heidshandelen. De realisering van allerlei infrastructurele werken zou direct stukken duurder worden. Dat neemt echter niet weg, dat het recht matige overheidshandelen vaak een stuk onrecht voor slachtoffers met zich mee brengt. Moet onze maatschap pij dit maar op zijn beloop la ten of dienen nieuwe wegen te worden bewandeld ondanks de financiële consequenties? Een laatste kritische kantte kening mag geplaatst worden bij de afwachtende houding van zowel de woningbouwver eniging Reimerswaal als het gemeentebestuur gedurendt de laatste jaren. Men had na melijk het hidige probleem voor de huurders van Hans weert-Oost kunnen zien aan komen. Hoewel waarschijnlijl niet zo eenvoudig uitvoerbaar, had men ervoor dienen te zor gen, dat bestaande goedkopere huurwoningen beschikbaar zouden zijn door bewoners met een beter inkomen te laten doorstromen naar de duurdere nieuwbouw. Een goed door- stromingsbeleid had het hui dige probleem een stuk gerin ger kunnen maken. Hiervoor is het uiteraard nog niet te laat, maar er rest wel weinig tijd. Per 1 januari 1983 moet geheel Hansweert-Oost ontruimd zijn. JAN BOUWMAN

de Stem | 1979 | | pagina 17