Scheurtje in leidin oorzaak van olielek aardei carnai NKV Si J Bloemkweker a. Nieuwenhuyzen ontdekte olielek SNEEUW Geen risico bij waterleiding Beroep bij Kroon tegen DOW ingetrokken Canisvlie mogelijk met par GRAAFMACHINE VERMOEDELIJKE BOOSDOENER SASSENAAR VIJF WEKEN ONSCHULDIG IN ARREST Sauna in Terneuzen uitgebrand Lezing Unie van Utrecht hoogwater Milieu-inspecteur drs. G. Beijen: *>1 V) INSPECTEUR MILIEUHYGIËNE politierapport 171 AI7P /-»i:.1 i j- i i i VLAKE Olie vinden in de grond die je eigendom is kan een lucratieve ontdekking zijn, maar bloemkweker A. Nieuwenhuy zen in Vlake bij Kruiningen is er bepaald niet gelukkig mee. Hij was de eerste die zaterdagmorgen op zijn land de grote zwarte olieplas zag die verraadde dat er een lek zat in de oliepijpleiding tussen Rijnmond en Total in Vlissingen-Oost. Voorlopig is een dikke 2000 vierkante meter bouwland tot enkele meters in de grond doortrokken van de vette aardolie. „Vrijdagavond rook ik al een doordringende oliestank die uit de richting van het kanaal kwam", vertelt de heer Nieuwenhuy zen. ,,Ik dacht eerst aan een tanker op de Weéterschelde of op het kanaal hier vlakbij. De volgende morgen ging ik een kijkje nemen bij mijn kassen en toen zag ik een donkere vlek in de sneeuw op mijn akker. Ook toen dacht ik niet direct aan olie maar naderbij gekomen werd ik gauw uit de droom geholpen. Ik ben naar nuis teruggehold om de Total in Vlissingen te bellen. Ik moet zeggen dat ze vrij snel hier waren. Op twee plaatsen zag je de olie uit de besneeuwde grond borrelen. Later kwamen ze ook van de brandweer en de Gasunie". De hele zaterdag en zondag was het in de bungalow van de heer Nieuwenhuyzen een komen en gaan van technici die vriendelijk vroegen van de telefoon gebruik te mogen maken. De heer Nieu wenhuyzen en zijn vrouw toonden zich bijzonder gastvrij door vele liters koffie en soep klaar te maken die door de kleumende werkers zeer op prijs werden gesteld. De heer Nieuwenhuyzen: „Het herstel werd groots aangepakt. Eerst wierpen ze om de olieplas een dijkje op. Het is een geluk bij een ongeluk dat de grond zo hard bevroren is zodat die olie er op bleef liggen. Anders was er misschien een nog veel groter stuk land verloren gegaan". Hij weet nog met door wie en hoe de schade aan zijn grond geregeld zal worden. „Ik wacht maar rustig af. Ze hebben me van de Gasunie verzekerd dat alles in orde zal komen. De grond met de olie erm is natuurlijk volkomen ongeschikt als bouwgrond geworden. Gelukkig had ik het land nog alleen maar omgeploegd. De grond zal worden afgegraven en weggevoerd. Daarvoor in de plaats krijg ik nieuwe grond. Hoe veel dat is daar heb ik nog geen idee van. Die olie kan twee maar ook drie of meer meters diepzitten. Nogeengeluk dat die olie niet tot in mijn bloem- en plantenkassen is doorgedrongen. Dan was het leed niet te overzien geweest". 29 JANUARI 1579 VLAKE - Zondagmorgen even na elf uur hadden technici van de Nederlandse Gasunie met een strip lood het scheurtje in de oliepijpleiding Rijnmond-Vlissingen nabij het dorpje Vlake even ten oosten van het kanaal door Zuid-Beveland provisorisch ge dicht en kon een begin gemaakt worden met het aanbrengen van een stalen manchet rondom de zwakke plek in de 60 centimeter dikke buis. Daarmee was het belangrijkste deel van de groot scheepse operatie die zaterdagochtend om tien uur was begonnen en waarbij enkele tientallen mensen dag en nacht in touw zijn geweest achter de rug. Intussen was een onbekende hoeveelheid aardolie van het Rotterdamse havengebied op weg naar de Total raffinaderij in Vlissingen-Oost door het lek gestroomd en was een perceel bouwland over een oppervlakte van enkele duizen den vierkante meter met de zwarte vette substantie doordrenkt. De „olievijver" op het stuk bouwland in Vlake Hoewel de oorzaak van de lekkage nog niet helemaal vaststaat wordt gelet op plaats en vorm van het lek met vrij grote zekerheid aangenomen dat de schop van een graafma chine een diepe kras in het isolatiemateriaal en de stalen olieleiding heeft getrokken, waarna de nauwelijks 30 cen timeter lange en iets meer dan een millimeter brede groef als gevolg van roeptvorming ver der is uitgediept. „Bij mijn weten is het voor het eerst in Nederland dat een dergelijke lekkage in een olie leiding is voorgekomen. Alles bij elkaar genomen is het nog meegevallen. Gelukkig dat het lek zo gauw door de grondei genaar is ontdekt. Een uur na de alarmmelding zijn de her stelwerkzaamheden op gang gekomen", zegt de heer W. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 Eerst sneeuw, later opkla ringen. 's Nachts lichte tot matige vorst. Middagtempe- raturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: om streeks -3 graden; max. temp.: omstreeks 0 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: om streeks -4 graden, max. temp. omstreeks 1 graad; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. Morgen, dinsdag 30 jan., Bergen op Zoom 4.51-17.17 Hansweert 4.20-16.49 Terneuzen 3.41-16.11 Vlissingen 3.10-15.36 Wemeldinge 5.04-17.28 (Van een onzer verslaggevers) VLAKE - „We nemen geen enkel risico met het oog op ae waterleidingen die aan weerskanten van de oliepijpleiding liggen. Er mogen geen sporen achterblijven in de grond van de weggelopen olje. Daarop zal al onze aandacht worden gericht", aldus drs. G.J. Beijen, de inspecteur van de volks gezondheid en de hygiëne van het milieu in Zeeland, naar aanleiding van de lekkage in de oliepijpleiding bij Vlake. Hij kon nog niet zeggen hoeveel grond er moet worden afgegraven. „De rapporten daarover moet ik nog bestude- De milieu-inspecteur liet verder weten dat de waterlei ding van de watermaatschappij Zuid-West-Ncderland, die op een afstand van ongeveer vijf meter van de oliepijplei ding ligt, niet door de weggelopen aardolie is aangetast. Burgemeester H. Boer van Reimerswaal die zich meerma len bij de herstelwerkzaamheden liet zien: „Wanneer er een gemeente is waar een dergelijk voorval plaats moest vinden dan is het wel Reimerswaal. Want onze gemeente is doorsneden van allerlei leidingen". Overigens vond bur gemeester Boer dat het herstel van de olieleiding snel en grondig is aangepakt. Westdorp, rayonchef Woens- drecht van de Nederlandse Gasunie, de beheerder van de pijpleiding van de Botlek naar Total. Hij kon zelfs niet bij be nadering zeggen hoeveel aard olie door het lek verloren is ge gaan. Ook wist hij niet het antwoord op de vraag waarom de lekkage niet eerder in de Botlek of bij Total is vastge steld. „Ik veronderstel dat dit komt omdat het olieverlies betrekkelijk gering is geweest. Vergeet niet dat het hier om een met het blote oog nauwe lijks waarneembaar scheurtje gaat en dat de olie met een druk van ongeveer vier atmo sfeer door de pijpleiding wordt gepompt". Ir. R.C. Weytingh, bedrijfsdirecteur van Total Nederland in Vlissingen: „Het is inderdaad een minimaal lekje. Hoewel dat achteraf erg moeilijk precies is vast te stel len moet dat lekken waar schijnlijk in de loop van afge lopen vrijdag begonnen zijn. Zodra de lekkage was gemeld zijn de pompen op de Maas vlakte en in Vlissingen stopge zet. Daarna zijn we volgens ons rampenplan te werk gegaan en konden we binnen de kortst mogelijke tijd al het nodige materieel laten aanrukken". Omstreeks elf uur zaterdag morgen begonnen vacuiimrei- nigingswagens van de firma Martens uit 's Heerenhoek de centimeters dikke laag aardo lie op de hardbevroren akker aan de Reeweg in Vlake op te pompen. Vrij spoedig had men het lek in de leiding gelokali seerd .waarna met een graaf machine de grond werd afge graven. Rondom het gat wer den gasverklikkers geplaatst die zouden waarschuwen wanneer er gevaar voor explo sie bestond. Bij het blootleggen van het stuk olieleiding waar zich het lek bevond ondervon den de werkers nogal wat hin der van het grondwater. Dit moest voortdurend worden weggepompt. Er werden ook voorzorgsmaatregelen geno men om de vlak bij de olielei ding liggende leiding van de watermaatschappij Zuid- West-Nederland niet te be schadigen. De herstelwerk zaamheden hebben ook de ge hele zondag geduurd. Tegen middernacht zat het karwei er op. Zo spoedig mogelijk zal be gonnen worden aan het defi nitieve herstel van de tijdelijk gerepareerde olieleiding. De schade kon nog met wor den vastgesteld, maar deze zal naar mag worden aangenomen zeker verscheidene tonnen be dragen. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND KANTOREN: Terneuzen, Nieuwstraat 9, 4531 ZCV Terneuzen, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen 01150-17920 (4 lijnen), Hulst, Steenstraat 14, 4561 AS Hulst, 01140-3751 (3 lijnen), Goes, Klokstraat 1, 4461 IK Goes, 01100-28030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t/m vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie: Breda: Maandag t/m vrijdag van 19.00-20.00 uur 076-222555. Zondag van 20.00-22.00 uur 076-222555 BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-4498, Midden-Zee land 01100-14944. SERVICEPUNTEN: Axel: Boekhandel Passage, Passage 13, Oostburg: Dhaenens, Burchtstraat 11. Terneuzen: Superm. v.d. Velde, Winkelcentrum Zuidpolder. HUEAANSLUITINGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der Helm, Melkweg 40, Oost burg, 01170-3370. Algemeen redacteur Zeeland en plv. chef drs. J. Bouw- mans, Zuidvlietstraat 73, Goes 01100-28138. Redacteur Midden-Zeeland G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle 01102-2320. Redacteur Terneuzen P. de Schipper, Noordstraat 45, Hoek 01154-1556. Redacteur West- Ze^uwsch-Vlaanderen/Kanaalzone, J. Jansen, Kwakkel 1, Zaamslag, 01153-1554. Redacteuren Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Henk Postma, Walmolenstraat 12, Hulst 01140-4159, E. Verstraeten, Zoutestraat 57, Hulst, 01140-2748. Fotojournalist voor Zeeland: C.J. de Boer, Langs de Kreek 56, Terneuzen 01150-13137. Sportredactie Zeeland: A. Koomen, Zeldenrustlaan 1, Terneuzen, 01150-12941. Abonnementen-exploitatie: Inspecteur Zeeland W. Hendriks 01140-6317. Advertentie-exploitatie: Inspecteur Zeeland-C. Menu, 01150-95839. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - De Sas- senaar Ronny van H. die 8 de cember vorig jaar op verzoek van de Belgische justitie door de rijkspolitie groep Sas van Gent is aangehouden, is sedert 19 januari weer op vrije voe ten. De Sassenaar werd verdacht op 12 september j.l. een gewa pende roofoverval te hebben gepleegd op een bankagent- schap te Vilvoorde bij Brussel. Na 5 weken onschuldig te heb ben gezeten, bleek bij een tweede confrontatie tussen de Belgische bankdirectie en de verdachte dat R.v.H. onschul dig was. De Sassenaar is toen op last van de Officier van Justitie onmiddellijk in vrij heid gesteld. li Kijkje in de put waar het lek kende deel van de leiding zich bevindt. een scheurtje van enkele decimeters lang en nauwelijks een millimeter breed is de boosdoener (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De inspecteur voor de milieuhygiëne in Zeeland heeft zijn beroep op de Kroon tegen een uitbreiding een door Gedeputeerde Staten van Zeeland op grond van de wet luchtverontreiniging afgegeven vergunning voor het uitbreiden van de polyethyleenfabriek met een vierde eenheid. De inspecteur had het meeste bezwaar tegen het feit dat bepaalde veiligheidsklep pen uitmonden in de buiten lucht. Dit betekent dat er ethyleen naar buiten komt als de druk in de procesappara tuur te hoog zou oplopen. De hierdoor ontstane gaswolk zou volgens de inspecteur kunnen ontploffen, met het daaraan verbonden gevaar voor de om geving. Hij wilde dit voorko men door het merendeel van de veiligheidskleppen te laten aansluiten op een centraal af voersysteem voor gas. G.S. hebben destijds de Minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne geadviseerd het beroep van de milieuinspec teur ongegrrond te verklaren omdat er volgens G.S. geen ge vaar en schade zijn te ver wachten en omdat de voorge stelde maatregelen grote ge varen inhielden. In de loop van de beroeps procedure heeft ook de direc- teurgeneraal voor de milieu hygiëne aan de Raad van State advies uitgebracht. Daaruit bleek dat de directeur-gene raal tot dezelfde conclusies is gekomen als G.S.. Dat is onder andere gebeurd op grond van een onderzoek dat TNO in op dracht van DOW heeft uitge voerd. Het advies van de di recteur-generaal is voor de Zeeuwse milieuinspecteur aanleiding geweest zijn beroep op de Kroon in te trekken. Ook ongeveer een half jaar geleden trok de milieuinspec teur een beroep tegen een aan DOW Chemical verleende ver gunning op grond van de wet op de luchtverontreiniging in nadat de directeur-generaal en G.S. hadden geadviseerd het beroep ongegrond te verkla ren. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - De sauna in de Mauritsstraat te Terneuzen, eigendom van J. Verbiest en geëxploiteerd door J. Koe- dood, is in de nacht van zater dag op zondag om één uur door brand voor een groot gedeelte verwoest. Volgens de eerste vaststel lingen door de Terneuzense gemeentepolitie ontstond de brand in de relaxruimte. De brandweer was tot kwart voor drie in actie om het vuur te be dwingen. De schade wordt geschat op enkele tienduizen den guldens. Ook de brand weer was tot kwart voor drie in actie om het vuur te bedwin gen. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden gul dens. Ook de oorzaak moet nog bij een verder onderzoek wor den vastgesteld. Bij de herstelwerkzaamheden werd veel hinder van het. grondwater ondervonden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Op dinsdag 30 januari zal dr. G.J. Schutte voor het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen in het gebouw Abdij 11 in Middelburg een lezing houden overde Unie van Utrecht in perspectief. Na afloop van de inleiding die om 20 uur begint, i.s er gelegenheid de tentoonstelling 400 jaar Unie van Utrecht in tiet rijksarchief te bezichtigen. Op dinsdag 6 maart zal ing. K.J.J. Brand in de cyclus „Stormvloeden" zijn do or de weersomstandigheden op 9 januari niet doorgegane lezing hcuden. Die begint om 20 uur, eveneensin Abdij 11. BERGEN OP ZOOM Roxytheater - 20.00 u: Een vrouw als Eva 16j. Luxor- thcater - 20.00 u: Meneer Hu- lot met vakantie a.l. Markiezenhof - Expositie „Leonardo da Vinei" (t/m 18 febr.). Geop. dag. 14.00-17.00 uur. „Pioniers van de fotogra fie" (t/m 24 febr.). Stadhuis - Grote Markt - Kunstwerk van de maand. Geop. ma. t/m vrijd. 9.00-12.00 en 14.00-17.00 uur (t/m 31 jan.). GOES Grandtheater - 20.00 u: Een vrouw als Eva 16j. Lunchcafé - R. Tieleman ex poseert olieverfschilderijen, landschappen en stadsgezich ten. Dag. geop. van 9.00-18.00 uur, zo. en ma. gesloten (t/m 31 jan.). Museum voor zuiu- en Noord-Beveland - Singelstr. 13 - „Uit Nederlandse bo dem", collectie gebruiksvoor werpen, wapens, tegel- en aar dewerk uit het westen van Ne derland 1450-1800. Geop. di. t/ m za. 10.00-12.00 en 13.30-17.00 uur (t/m 28 febr.) en „Van Zwin tot Zwake", fo to's van Zeeland van Jo Marij- nissen (t/m 1 febr.). HULST De Koning van Engeland - 14.30 u: Magisch orgasme 18j. 20.00 u: Een vrouw als Eva 16j- 20.00 u: Coma 16j. W. Blommaert - 15.00 u Schieting. MIDDELBURG Zeeuws Kunstenaarscen trum (Openbare bibliotheek ingang Spuistraat) - Win Hofman exposeert vrij werk gouache, pen, inkt en olieverf Geop.: di. t/m vrijd- 10.00-12.00 en 14.00-17.3» uur, woe. en vrijd. ook van 19.00-21.30 uur, zat- 14.00-16.00 uur jt/m 16 febr.) Rijksarchief - St.-Pieterstr. 3# - Expositie „Unie van Utrecht", grondslag van Nederlandse staat. Geop. ma- t/m vrijd. 9.00-12.30 en 13.30-17.00 uur, zat 9.30-12.30 uur, zon- en feest dagen gesloten (t/m 31 maart)- TERNEUZEN Luxortheater 20.00 u: Ben Hur a.l. 20.00 u: The turning point 16j. Koffiegalerie Artikhof Schoolweg 4 - Adriaan Putter exposeert zwart-witte tekeningen. Geop. 8.00-18.00 uur, zo. gesloten m 31 jan.). VLISSINGEN Alhambratheater 1 - 20.0» u: Een vrouw als Eva 16j Al hambratheater 2 - 20.00 u: Be zeten 16j. (Van onze correspond AARDENBURG - In een st Schuur aan de Paardenmarkt ir zijn de afgelopen zaterdagavom lokale carnavalshits gepresent» beurde allemaal tijdens een soi touw gezet door het plaatseli; comité. Aan het songfestival va namen vijf muzikale groepen pe Draaibrugse Sportvereni vokaal haar mannetje staat (Van een onzer SAS VAN GENT - De werl Gent houdt er rekening mee d; in de Canisvlietkreek bevind^ lopen weekeinde is gebleken nauwelijks meer zuurstof b^ verwacht men dat er na int visboven zal komen drijven. Oorzaak van alle misère in I van rioolwater van de gemee werkgroep Canisvliet maakte tie veertien dagen geleden ee*; gens werkgroepslid Jan Sand gewezen dat de lozing een rad is geworden. De monstername, verricht rijksuniversiteit van Gent, to halte in de kreek gedaald is tl en 10 procent. Normaal na eti zou dat zo'n vijftig procent i zomers oververzadigd is med cijfers tonen aan dat de situaï ook de noodzaak van onze al het commentaar van Sander) AARDENBURG - Een per- I sonenauto bestuur door H.L. luit Aardenburg slipte op de j Molenweg te St.-Kruis in een bocht. Hij kwam in een sloot 1 terecht. Met rugklachten is hij I naar het St.-Jans Hospitaal in Brugge overgebracht. AXEL - Bij een inbraak in I het clubgebouw van de Axelse voetbalvereniging in de nacht J van zaterdag op zondag wer- I den voor ongeveer 150 gulden I sigaretten en pakjes shag en 15 1 aanstekers gestolen. Boven- J dien richtten de dieven voor I ongeveer 600 gulden schade I aan. BRESKENS - Door tot nu toe onbekende oorzaak is vrij- I dagmorgen het 17 meter lange SAS VAN GENT - „We moeten gaan kiezen voor het gegeven: of niets doen voor velen of een methode vinden om het beschikbare werk eerlijk te verdelen". Zo sprak districtsvoorzitter A.C. van ijnatten zaterdagmiddag in Sas van Gent tijdens het 60- 1?!!^ jubileum van de Sasse j KY Industriehond. De op lossing zag de Brabant-West ?n Zeeland voorzitter alleen m een verkorting van de werktijd tot 35 uur. In aanwezigheid van een groot aantal toehoorders, waaronder burgemeester D. Jarduijn, districtsbestuurder E. Merckx en de jubilarissen, ging NKV%voorzitter Van -Mjnatten terug in het verle den van de NKV-industrie- oond. Hij wees erop dat er in I e'te in de 60 jaren weinig is I veranderd, waarbij hij alsl oorbeeld gaf de onderhan-1 rf™8en in 197 8 over de APO 'Arbeidsplaatsen overeen-1 °mst). Yolgens hem verwe-J en de werkgevers de vak-I onden vorig jaar de stoel tel uien innemen van de werk-f fvers. Van Nijnatten: „Dad erweten zij ons 60 jaar gele-l en °°k al", waarbij hij de in h a0hting uitsPrak dat eij komende periode nog d;el te doen zou zijn. We zijn ,,,,n°g 'ang niet, aldus voor-1 ter van Nijnatten. n de sfeervolle Speyd Prak ook de Sasse NKV orzitter R. van Dinteren iri zo ongeveer dezelfde bel woordingen: hij zag dat d<J overheerst Worden Wij zou g door de techniek als vakbond staail

de Stem | 1979 | | pagina 6