a w 'NO F „Wat in de voorbije dagen is gebeurd, is tragisch" R.k. ministers keren zich tegen Gijsen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Kardinaal Willebraids na gesprekken in Rome: I EE STEM miraco MAANDAG DOOI VERDWIJNT, VORST HOUDT AAN ook ymoAAQ zal verkeer moeslïjk vooruit kunnen Zuidwest-Nederland één ijsvlakte m WILLEBRANDS: SLENING 10-73 De aanhangwagenspecialist FRANK F0KKEMA 39 22 januari 1979 e manier van t daarvan be recht in deja- aan deNeder- staat is om lt op originele nakelij,welte een speciale t gaat om de oneel, ekono- sept Ondanks 'oekomst ons Het beste be- chtstbijzijnde JENBERG B.V. Teleurstelling "^randaag Bluekens B.V. I VOLVO I Crisiscentrum Verkoop 300 stuks orginele PERZISCHE TAPIJTEN STAAT DER NEDERLANDEN A 52 I §T y Stem-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,,Kleintjes"-rubrieken.Datzijnelke tfflfl dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. DIRECTIE: DR. W.A.J.M. HARKX, DRS. J H M BRADER, HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER 119e jaargang no. 1$782. KANTOREN TE BREDA-BERGEN OP ZOOM-ETTEN-LEUR-GOES-HULST-OOSTERHOUT-ROOSENDAAL-TERNEUZEN-VLISSINGEN leurs f 12.970,- leurs f 13.720,- ieurs f 14.220,- leurs f 14.970,- ieurs f 15.230,- ieurs f 15.980.- >n meerprijs. oedkoopstraat 9. 3D Amsterdam, rgskosten f225.-. oorbehouden. Oostburg 55 (Van een onzer verslaggevers) ZUIDWEST-NEDERLAND .Na enkele dagen van betrek- I liêlijk mooi winterweer sloeg I Koning Winter dit weekeinde I hard toe. De vanuit het zuid- I n esten opkomende ij zei, mist I ea regen, legde zaterdag het I openbare leven beneden de lijn I pen Helder - Arnhem volko- I raen lam. Straten en stoepen 1 veranderden binnen de kortste Ieren in ijsvlakten met als ge volg een groot aantal pols- en enkelbreuken bij voetgangers, vele verkeersongelukken, waarbij vijf mensen het leven verloren. Weekenddiensten in zieken huizen moesten in veel geval len worden omgezet in conti nudiensten. Bussen en taxi's reden zaterdag bijna nergens meer in het zuiden. Op Schip hol moesten alle uitgaande vluchten zaterdag worden geannuleerd. Had men in het noordoosten niet met ijzel en regen te kampen, hier zorgde een harde, ijzige wind voor sneeuwduinen op de wegen. Rijkswaterstaat heeft zater dagavond om tien uur het strooien op de doorgaande we gen gestaakt. Door aanhou dende vorst vroor het snel op en er was te weinig verkeer om een goede werking van het strooizout mogelijk te maken. Zondagmorgen begon men aus gnini met 2E23E2BSOT53I utoritair in (Van onze correspondent) ROME - "Er is geen sprake van dat de paus op autoritaire wijze in onze kerkprovincie „lat ingrijpen. Deze zekerheid heb ik gekregen tijdens twee gesprekken met de Heilige Vader op vrijdag 19 en zaterdag 20 januari j.L". „Hij heeft mij gezegd, dat als hij maatregelen neemt, hij steeds alles zal doen in overleg met ons bisschoppen en wel met ons allemaal". Met deze woorden weerlegde kardinaal J. Willebrands zondagmiddag in Rome de beweringen van de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen in een interview met Elseviers Magazine, dat de Heilige Stoel op het punt zou staan in te grijpen in de situatie in katholiek Nederland. Kardinaal Willebrands is ook niet te spreken over de manier waarop mgr. Gijsen te genover het weekblad niet zo zeer de vraagstukken van zijn üoscees alswel die van de kerkprovincie de revty; heeft laten passeren. Letterlijk verklaarde kardi naal Willebrands gistermid- De manier en de wijze raarop hij dit heeft gedaan zijn voor mij een verrassingen teleurstelling. Dit interview is n en verschenen luttele rond het vertrouwelijk «zaad van de bisschoppen op 13 januari. Was, bij- lichte vorst proog met veel bewolking, lichte tot matige vorst met temperaturen iets beneden I cel vriespunt. Zwakke tot I n®ge oostenwind. BINNEN-/buitenland-2 LUA-congres heeft het "roeilijk met abortuswet sport-1 Storholt wil Eric Heiden I Afslaan sport-2 I Chfist v d. Smissen I v'izelde geschonden blazoen op SPORT-3 de voetbalclubs balen bakzeil JJcder/and is nog steeds I 6' Kleine Duimpje zonder in de huidige situatie, onderiing niet beter geweest en zelfs noodzakelijk? Nu komt het eer over als een reeks standpunten van de een tegen over de ander. Het ligt voor de hand dat veel mensen die van de kerk houden, het ook zo voelen. Sommigen zullen er onver schillig onder worden, anderen pijn onder lijden. In ieder geval riskeert men op deze wijze verhes van waardigheid en geloofwaardigheid van het bisschoppencollege". Kardi naal Willebrands vervolgt: „Wij waren onkundig van dit interview. Ik laat het .vraag gesprek uiteraard geheel en al voor rekening van mgr. Gijsen. Er staan vele zaken in waar mee ik het principieel eens ben. Er spreekt een diep geloof en grote liefde voor de kerk uit. Daarom zou ik ook graag met hem de vragen die hij be spreekt hebben doorgepraat". Kardinaal Willebrands ging in zijn verklaring ook uitvoerig in op „enkele zaken die tot bij zondere onrust hebben ge leid", zoals de abortus en de op handen zijnde wetgeving daarover, de homofilie en het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO). Inzake de abortus kwestie hebben de bisschop pen van Nederland, naar al gemeen bekend is, bij herha ling gezamenlijk duidelijk stelling genomen, laatstelijk nog i n hun vergadering van de cember vorig jaar, aldus de kardinaal. Hijj vervolgde: „Ik wil onderscheid maken tussen wet en moraal. De wet mag nooit tets voorschrijven wat moreel slecht is. De wet mag in geen geval iemand verplichten, noch de medicus, noch de ver pleegkundige aan abortus mee te werken. (Vervolg op pagina Binnen-Buitenland 2) (Van onze correspondent) ROME - „Wat in de voor bije dagen in onze kerkpro vincie is gebeurd, is tra gisch. De storm die is opge stoken sticht onrust en verwarrming. De kerk is een teken van eenheid, maar dreigt een teken van verdeeldheid te worden. Ik heb daar zeer onder gele den, op afstand hier in Ro me. Ik besef dat de andere bisschoppen ter plaatse in Nederland nog meer pijn hebben geleden", aldus kardinaal Willebrands zondagmiddag in Rome. De beide gesprekken tussen paus Johannes Pau- lus II en kardinaal J. Wille brands van afgelopen vrij dag en zaterdag, hebben elk een uur geduurd. Het laat ste werd afgesloten met een souper waarbij ook mgr. A.J. Simonis, bisschop van Rotterdam aanzat. Zijn be zoek aan Rome viel zuiver toevallig samen met dat van kardinaal Willebrands. Aan tafel werd volgens de kardinaal geheel in de stijl van de paus openhartig en ongedwongen de gedach- tenwisseling over de Ne derlandse kerkprovincie voortgezet. De voertalen waren Frans en Italiaans. „De paus, aldus kardinaal Willebrands, heeft nu ge sproken met mgr. Gijsen, mgr. Simonis en mij. Hij zou ook graag met de vier andere Nederlandse bis schoppen een afzonderlijk onderhoud hebben. Hij heeft mij opgedragen hen uit te nodigen op korte ter mijn naar Rome te komen. Het is niet uitgesloten dat hij vervolgens de zeven bisschoppen van Nederland samen wil ontvangen". Ten aanzien van de beide hulpbisschoppen waar kardinaal Willebrands al eerder om heeft gevraagd, zei hij, dat de paus daar alle begrip voor heeft. Een be slissing hierover zal na verloop van tijd worden ge nomen. „Nu ik zeker weet dat de paus ervan overtuigd is, dat ik hulp nodig heb, weet ik zeker dat zo'n be noeming niet tegen mij is gericht", aldus de kardi naal. weer. Veel hellingen bij via ducten en bruggen waren nauwelijks meer te berijden. Toch kwam zondag het open baar leven weer op gang, de dooi zette zich met name in Zeeland en West-Brabant overdag wat door, maar tegen de avond sloeg de vorst weer toe, deze keer vergezeld van mist. Ook vanmorgen zal het busvervoer met de nodige ver tragingen te kampen hebben. Tot gisteravond eisten on gelukken in het verkeer vijf le vens. Tussen Venlo en Nijme- mmsa gen kwamen een 21-jarige jon gen en zijn 19-jarige verloofde om toen hun wagen door glad heid tegen een boom kwam. In Gorkum kwam een 54-jarige man om het leven, in Nieuw- Vennep een 35-jarige man en in Holten een 17 -j arige j ongen. De opvarenden van het Poolse schip bekomen na angstige minuten op de Westerschelde (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Na een aan varing op de Westerschelde, zaterdagavond in dichte mist om 20.38 uur, tussen het Poolse vrachtschip Zomasc (135 me ter lang) en het Japanse auto schip JineiMaru (197 meter), is het Poolse schip vrijwel met een gezonken. Snel handelen van de sleepboten Zeeland (re derij Muller), Westdiep en Martin Letzer (Unie van Red ding en Sleepdiensten) zorg den ervoor dat alle 56 opva renden van het Poolse schip werden gered en het zinkende schip op de Middelplaat buiten de vaarroute naar Antwerpen kon worden gezet. Grote indruk bij de red dingsactie van de sleepboten, die toevallig buitengaats wa ren, maakte kapitein J.A. de Meijer van de sleepboot Zee land. Met gevaar voor zijn schip en bemanning voer hij tot onder het zwaar slagzij makende Poolse schip en nam niet minder dan 43 opvarenden (waarvan een deel al te water was geraakt) aan hoord. De Westdiep had op dat moment positie gezocht aan de andere zijde van de Zomasc en redde daar de resterende 13 beman ningsleden en de Belgische loods. De hele reddingsactie nam enkele minuten in beslag. De sleepboten zetten vervol gens de geredde bemannings leden in Terneuzen aan wal, Ettensebaan 17 c, Breda, tel. 076-142750 134154 CENTR. VERWARMING Ook voor Uw weloverwogen aanschaf van een keuken, sa nitair, tegels of zwembad TEL. 076-143488 Dreef 64, BREDA waarna dankzij het Varens centrum en de gemeentepolitie de drenkelingen snel onderdag werd geboden. Na een eerste kop koffie in het Varenscen trum, werden ze overgebracht naar de Terneuzense hotels De Post en De Milliano. Als gevolg van de aanvaring raakten een viertal opvaren den min of meer zodanig ge wond, dat ze overgebracht werden naar het Julianazie- kenhuis in Sluiskil. Twee kon den na observatie worden ont slagen, een tweetal bleef opge nomen. Een van hen heeft bei de benen gebroken, de andere een gebroken voet. Eerste hulp werd zaterdagavond verleend door de artsen Van Herk en Stevens. Het was de tweede aanva ring binnen 10 minuten waar bij de Jinei Maru (geladen met 1400 auto's en op weg naar Antwerpen naar Bremerha ven) was betrokken. Acht mi nuten voor de aanvaring met de Zomasc was de Japanner in de Pas van Terneuzen in aan varing gekomen met de coaster Cargoliner 4. Hierbij- werd de coaster geraakt aan bak boordsachterzijde, waar een flinke deuk ontstond. Vast staat dat de Japanner hier buiten zijn vaarroute voer. Over de schuldvraag ten aan zien van de aanvaring met de Pool, geladen met milieu vriendelijk stukgoed en op weg naar Antwerpen, die plaats vond tussen de Terneuzense Westbuitenhaven en De Scheldesteiger van Dow Che mical, bestaat nog geen duide lijkheid. „Het onderzoek hier naar is nog in volle gang", al dus opperwachtmeester Van Willigen van de rijkspolitie te water. Ten behoeve van de drenke lingen richtten de heren J.A. Neve en L.A. Neve van het Terneuzense bedrijf Ovet (agent van de rederij van het Poolse schip) een crisiscen trum in in hotel De Post. Gis termorgen konden dankzij de medewerking van de Terneu zense middenstand, behoeften aan kleding, scheergerei, toi letartikelen en schoeisel ge lenigd worden. De Poolse ambassade in Den Haag en de Poolse consul in Antwerpen, werden onmid dellijk geïnformeerd. De am bassade zal moeten zorgdra gen voor de repateriëring van de gestrande bemanning. Naast de vaste bemanning waren twee vrouwelijke pas sagiers en 12 leerlingen van een Poolse zeevaartschool aan boord. (Acivertentie) in alle maten en soorten. Door directe import uit Perzië 40% tot 50% echt voordeel. VerkooD uit sluitend morgen, dinsdag 23 januari van 11.00-17.00 uur onder volte garantie van echtheid in Het Turfschip, Chasséveld, Breda. Bij iedere aan koop ontvangt u een officieel garantiebewijs. Kom kijken, het loont de moeite. Alle tapijten zijn geprijsd. Carpet Centre Oriënt, Heerlen, Honingmanstraat 12. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT - Ruim één etmaal heeft onze omgeving in een lichte dooi van plus één graad gelegen. Daarbij viel zaterdag ijzel. Dit ijzelfront bleef langs de lijn Noord-Holland - Twente steken. In de loop van zondag woigmet een oostenwind de koude lucht al weer terrein met als gevolg dat zondagavond ook in ons gebied al weer lichte vorst werd gemeten. Deze oostenwind voert uit Duitsl^pjJ'-gie'eidelijk weerjwat koudere lucht aan, zodat de tem peratuur weer een daling vertoont. Daarbij zal het ook.overdag blijven vriezen en 's nachts kan de vorst weer licht tot matig worden. Tevens is deze aangevoerde lucht droger, zodat de mistvelden, die dit weekeinde in ons gebied voorkwamen, nu weer gaan oplossen. Hogedrukgebieden blijven actief van Groenland tot Rusland en het is daarom te verwachten dat ook het grootste deel van deze week overwegend koude, oostelijke winden te zien zal geven, met een voortduren van de vorstperiode. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM - Drie van de vier roomskatholieke CDA-mi- nisters uit het kabinet-Van Agt hebben zich gisteren in krachtige bewoordingen opgesteld tegen bisschop Gijsen van Roermond. Het zijn minister-president Van Agt, minister Gardeniers van CRM en minister Andriessen van Financiën. inschrijving volgens het tendersysteem op 23 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs In het KRO-radioprogram- ,ma „Kruispunt" zei premier Van Agt erover verbaasd te zijn dat de bisschop van Roer mond zich zo direct op het terrein van de wetgeving wenst te bewegen. „Ik hield dat niet meer voor mogelijk", aldus de premier. Van Agt zei dat hij zich als gelovige katholiek zeer- sterk aangesproken voelt door de uitspraak van de bisschop dat deze mogelijk ook katho lieke bewindslieden de sacra menten zou weigeren. Volgens Van Agt ziet de bisschop het echter verkeerd. „Dat hij zeer ten onrechte geen onderscheid maakt tussen wat aanvaard baar is en wat ongeoorloofd is in ieders persoonlijk leven, en anderzijds wat je te bepalen hebt in een wet die gemaakt wordt in een levensbeschou welijk verdeeld land. „Heilloos" Premier Van Agt acht het een „heilloze bemoeiing" dat bisschop Gijsen en mogelijk ook andere bisschoppen zich op het terrein van de politiek zijn gaan bewegen. Hij zei dat de geestelijke leiders niet zijn geroepen om het landsbestuur voor te houden welke bepalin gen er in de wet moeten ko men". Over een eventuele ont moeting met Gijsen en Simonis zei Van Agt dat hij best met de bisschoppen wil praten, maar dat hij de indruk heeft dat bisschop Gijsen zijn standpunt al heeft bepaald en dat hij geen enkele informatie meer be hoeft of wil ontvangen over de vragen waarin hij zich al zo duidelijk heeft geuit, aldus Van Agt. Minister Gardeniers van CRM zei te menen dat bisschop Gijsen in feite vraagt een wet tot stand te brengen die strak ker is dan die welke in de vori ge eeuw tot stand is gekomen. Over een eventuele weigering van de sacramenten aan ka tholieke politici die meewer ken aan een vrijere abortus wetgeving zei mevrouw Gar deniers dat ze dat heel erg zou vinden, maar dat ze van me ning is dat de bisschop „op dit moment zo'n zwaar woord nog niet kan uitspreken" omdat hij de inhoud van het wetsvoorstel nog niet kent. Mevrouw Gar deniers vindt het verwerpelijk dat bisschop Gijsen zich niets van de vrouw zelf aantrekt als het gaat om de wetgeving in zake abortus. Ook minister Andriessen van financiën keerde zich tegen uitspraken van de bisschop van Roer mond. „Ik draag als katholiek politicus mijn eigen verant woordelijkheid voor eigen be- lissingen die ik in de politiek neem. Ik laat mi] door een der gelijke uitspraak van bisschop Gijsen met ontmoedigen", al dus Andriessen. Mr. Andries sen zei dat bisschop Gijsen zich moet realiseren dat het ondenkbaar is in de Neder landse wetgeving het katho lieke standpunt zoals hij dat verstaat weer te geven. f Advertentie! Tel. 076-710418 dagblad DE STEM antwoordnummer 112 4800 VB breda of bel 076-222555.

de Stem | 1979 | | pagina 1