,ER MOET VEEL MEER GEFEEST WORDEN' C/ li Kees Verkerk blijft Kees Verkerk ,Het begin was erg moeilijk' ordiger Sinnrï J g-\ 'C MM/ NICO JANSEN: Brevok Proost khandel Begrip Blauw trainings] ack, blauwe trainingsbroek, Frans Derks: „Er moet veel meer gefeest worden". sportschoenen en dat alles in de bekende drie-strepen stijl. Filterkoffie met een dik be smeerde snee peperkoek. Frans Derks. „Minder druk? Ach kinderen. Ik heb dit sei zoen nog geen enkele eredi- vi$ie-we4strij4,gezi,en. Geen tijd, jongen. Kriebels hè. Uit vliegen. Okee,meer geac centueerd dan voorheen. s f Programma-adviesraad van Veronica, scheidsrechters- vereniging (die Leo van de Kroft hè. Nu gl vastgebak ken. Had ik rïiet verwacht van die jongen. Is me echt te gengevallen). Wat columns, in het PEC-krantje bijvoor beeld, af en toe oud-NAC, af en toe ISPC (Bredase zaal- voetbalvereniging), mijn werk, trainen (ja, ik word ook een dagje ouder) en ik krijg veel uitnodigingen voor een partijtje ballen. Of fluiten. Och, er komt ook nog een contract aan voor een column in een landelijk blad en na tuurlijk heb ik Brevok. Heerlijk toch. Het leven is een feest, geloof me". Brevok, debutant uit Bre da in de volleybal-eredivisie, is Frans Derks' meestrecente kriebel. Hij is enkele weken geleden gekozen tot voorzit ter. Volleybal dus. „Fantas tische sport. Alle sporten trouwens. Baseball, handbal, hockey, allemaal te gek. Ik had ook bij Zwart-Wit kun nen gaan hockeyen. Voetbal met een stokje, ja. Ik had zo veel kunnen gaan doen. Ma nagement bij een voet balclub, functioneren bij de KNVB (public-relations), een baantje,in de hockey- wereld. Op hét voetbal heb ik nee gezegd. Ik wil niet door draaien in de mallemolen. Over een j aar mogen ze weer komen praten. Dan heb ik in ieder geval de mogelijkheid gehad om het afstandelijk te benaderen. 21 Jaar is lang. Ik heb het voor me uitgeschoven en misschien komt het nooit meer. Wat maakt het uit. Het is allemaal tijdverdrijf". „Ik weet dat de mensen denken: wat weet die Frans nou van volleybal af? Nou, ik weet dat ik er meer van weet dan de mensen denken. Ik weet bijvoorbeeld dat vol leybal veel speelser gemaakt kan worden. We moeten toe naar het totale volleybal. Er zijn teveel stoplichten inge bouwd. De spelers zijn plaatsgebonden. Daar erger ik me aan. Een back mag toch ook een doelpunt maken. En dan nog de interpretatie van de scheidsrechters. Te over heersend. Je moet een beetje spelen. Dat deed ik ook. Spelen en bespelen. Zalig om 120.000 uitzinnige mensen in een stadion te bespelen. Au tomatisch fluit je dan goed." Frans Derks geniet. Van alle dingen. Zojuist nog do seerde hij het biertje zodanig ners. |en goede Ie plend vaardig. j/er fermogen hreven nopte BEKAERT Waarde vrienden, Het geschiedde op een vrijdagavond. Nu moet niet iedereen direct gaan denken, dat uw Cor aan een kerstver haal wil beginnen, want dat zou aan de rijkelijk vroege kant zijn, niet waar? Dus het geschiedde gebeurde mag ook) op een vrijdagavond. Uw Cor verbleef te midden van de maatjes. Rustig nip pend aan een glas gevuld met rood, geestrijk vocht en de plank met Franse kaas in het midden. Kortom een goed begin van het weekeinde. Maar plots werd die rust ver stoord. Een van de schatjes opperde namelijk het idee om een frisseduik in het chloor-water van een van de overdekte zwembaden in de buurt te ondergaan. In eerste instantie dacht ik: „Die heeft te diep in hét wijnglas gekeken". Het wa ren echter geen echte Bour- gogne-kelken waar wij aan nipten, dus echt diep kon het niet zijn. Het gevolg was dat uw Cor binnen de kortste ke ren in het echte diepe lag te spartelen. Van het zwembad wel te verstaan. Want een beetje trimmen kan nooit kwaad. Nu, ik heb het gewe ten. De maatje.s spurtten mij aan alle kanten Voorbij. Vro lijk proestend in het voor mij wel erg natte water. En toen verscheen plotseling Han aan de rand van het bassin. Nu wiste we dat hij zou komen, tenslotte had hij in een ver metele bui dat maffe voorstel gedaan om te gaan zwem men. Wij, toch wat beverig onder elkaar, dachten er aan om zo snel mogelijk een smoes te verzinnen om het bad maar te kunnen verlaten. Onze brave borst Han echter niet. Behangen met een ver vaarlijk uitziende duikbril en bijpassende snorkel maakte hij van zijn eerste plons een ware ceremonie, Teentjes onder water, borst met de handen nat, in de nek een plens water en daarna met een op professioneel staand gezicht een koene duik. Schier verloor hij met die doldrieste daad zijn speel tjes, maar gelukkig voor hem, was hij aan de ondiepe kant begonnen. Dus bril en snor kel waren alras bij de recht matige eigenaar terug. En daarna ontspon zich een kostelijk toneelstukvoor één persoon te (vooral echter onder) water. Een blijspel wel te verstaan, want onze koene Han spartelde dat het een lust voor het oog was. Zijn snorkel net boven de waterlijn, de voeten gehuld in knotsen van zwemvliezen daverde hij als een Jumbo Jet door het blauwe water. De rest van ons gezelschap maakte heel wat water door het vele lachen. Maar Han trok zich er niets van aan. Hij snorkelde verder. Keek aan dachtig onder water rond. Hij genoot tenminste, terwijl wij wat koukleumend langs de kant. bleven. Ik weet het nu voor de volgende keer. Trimmen in het water is best leuk, maar dan moet jewel je snorkel bij je hebben. Dan kun je pas echt genieten. Of niet soms? Han vindt van wel. En hij kan het sinds die vrijdagavond weten. Met zwemmende blijdschap van COR HALFSPITS PS. Voor de fans. Bal Op Dak 3 heeft met 21-0 gewon nen van Geef Hen Een Loeier 2. Er was dus geen bal aan. Dan ga ik toch maar liever zwemmen. En dan zeg ik nu gedag! Kees Verkerk: Nederland gaat een zwak seizoen tege moet". MJVERDAL - Kees Verkerk blijft Kees Verkerk. Een mis- p n wa' al te voor de hand liggende stelling, maar de kleine "ttershoeker, die tegenwoordig in het Noorse Kristiansand woont, verandert niet. In een hotel aan de rand van Nijverdal *a»r hij met zijn Zweedse all-round-ploeg deze week neerstreek, omdat door een super zachte herfst de natuur-ijs-banen in Zwe ver geschikt Zijn voor zwemwedstrijden dan ontmoetingen P de gladde ijzers, kijken zijn slimme oogjes nog steeds ferm in verte. Zeker als hij stelt: „Het Nederlandse all-round schaat- h ï,aa' s'echtste seizoen tegemoet van de laatste jaren. Het d naast niet slechter na afgelopen seizoen, maar het feit dat een Printer de IJsselcup won, zegt mij al genoeg". va^S ^erkerk' leunend op een velours bruine bank in de lounge kof, hotel, de handen soms wat aarzelend richting kopje I le alsof hij zich geen tijd gunt zijn betoog te onderbreken, 0]vrü dr stellig in dat het Nederlandse schaatsen in het voor- SDr 6 iaar ^00r het diepste na-oorlogse dal zal gaan. „De voo'nters n'et' ^'e 'k er buiten, want coach Henk Gemser is mii op de goede weg, maar de all-rounders gaan de potten- v !n' Da* han ook haast niet anders. Kijk maar wie er in de omf ^ernPl°eg zitten. Allemaal jongens die moeite hadden e 'n e tijd van Ard en mij in de ploeg te komen. Toen wij mi» t werden, waren zij plotseling de makkers die het S'M i'q7®aan mahen. Maar het is er nooit bit gekomen. En dat s 1972Dan moet je een keer erkennen dat je langzamerhand sportief gezien oude mannen krijgt te maken". maar'S Ver^erh kijkt voor zich uit. De gedachte dat hij „dat toch even gezegd heeft" speelt waarschijnlijk door zijn hoofd. ^aareen ieder weet dat er veel waarheid in zijn woorden schuilt. dle ,an as P'et Kleine bewees dat zaterdag in Deventer nog. Op 'hderd f H m Z° "'anSe" vijfhonderd meter ontwikkelde Kleine fewenri Sen hoSer bewegingstempo dan de kenners van hem •Wd 2l'n' maar effectief was het geenszins. En toch zou die «keili e,Coac^es Egbert van 't Oever en Tjaard Kloosterboer haast saitjjp verklaarde krachttraining nu zijn eerste zichtbare re- n moeten afwerpen. Verkerk: „"Hoe kun je nu resultaat verwachten bij een sportman van tegen de dertig. Dat gaat toch niet. Als je vijftien, zestien jaar bent dan heb je een kans dat krachttraining je sterker maakt, maar als je als sportman al helemaal gevormd bent dan kun je het vergeten. Al til je duizend kilo op, dan noghelpt het niets. Een ding weet je dan zeker: je rug gaat kapot". Krachttraining brengt het gesprek uiteraard op Hans van Hel den, de in Heerenveen wonende schaatser die de aanpak van Van 't Oever en Kloosterboer ver van zich hield en daardoor in feite in de problemen kwam, omdat hij de faciliteiten van de kernploeg moest missen. „Hans rijdt zich voor mij weer in de Nederlandse ploeg voor de internationale toernooien. Dat is geen punt. En dan krijg je weer moeilijkheden. Niet dat ik Hans altijd gelijk geef. Hij moet accepteren dat hij zich zo nu en dan moet aanpassen, maar aan de andere kant blijft het zo dat een topsporter er recht op heeft om lastig te zijn. Dat was ik ook en Ard op zijn manier eveneens". Kees Verkerk, in zijn drang om zijn Zweedse pupillen naar grotere schaats-hoogten te brengen sterk geremd door financiële problemen („Er kan voor ons haast niets. Alleen ijshockey is in Zweden belangrijk. Daar vloeien stromen geld naar toe".) weet dat zijn kritiek door sommigen in het Nederlandse schaatswereld schouderophalend ontvangen zal worden"Laat ze maar denken, maar in Nederland zit het aan de basis fout. Door allerlei verwik kelingen in de bond zijn mensen belangrijk geworden die er geen snars verstand van hebben. Waarom bemoeit een Anton Huiskes zich niet meer met het schaatsen. Dat was toch een grootheid als trainer. Als Ard en ik elkaar tegen komen, hebben we het nog steeds over die man. In onze tijd zaten we als het ware vol van Huiskes. Voor die man wilden wij door het ijs in plaats van er over. Het is toch te gek dat mensen als Ard Schenk, Hüiskes, Bols niets meer met het schaatsen in Nederland te maken hebben. Toch een typisch trekje van Nederland. In Scandinavië kom jein elke sport trainers tegen die vroeger zelf tot de wereldtop hebben behoord, maar hier laten Ze een meisje als Ada Kok langs de kant staan en een man als Rinus Michels naar Spanje en Amerika vertrekken. Onbegrijpelijk voor mij". Kees Verkerk vindt het daarom te onbegrijpelijk dat Neder land in het all-round-schaatsen de race mét de Noren en de aanstormende Russen niet heeft kunnen volhouden, omdat hij tijdens de training van zijn ploeg op het kunstijs van Deventer deze week zij n ogen uitkeek"Man, er red en zeker wel vij f tig man rond die allemaal over een geweldige techniek beschikten. Beter dan twee van mijn jongens. Waarom wordt er hier dan niets mee gedaan? Zo'n Joop Pasman moet toch beter opgevangen worden. Logisch dat hij nu de voorkeur geeft aan zijn studie, maar als de schaatsbond er nu eens voor zou zorgen dat hij in deze jaren zich aan zijn sport zou kunnen wijden en later de opgelopen studie- schadekan inhalen dan weet ik zeker dat die jongen wel een paar jaar intensief wil schaatsen. Maar dat gebeurt niet. Ze laten die talenten hier maar aanmodderen. Al zijn de gewesttrainers daar ook debet aan. Als die een talent ontdekken dan verrekken ze het om het aan de coaches van de kernploegen door te geven. Nee, Nederland schaatst op dit moment op de verkeerde weg. De all-round-ploeg zal helemaal opnieuw opgebouwd moeten wor den wil men in Lake Placid bij de Olympische Winterspelen succes hebben. Doet de KNSB dat niet dan kan er heel wat geld bespaart worden. Zo'n Piet Kleine heeft toch al niets meer te zoeken in een toernooi. Die moet nu al met de Olympische vijf - en tien kilometer bezig zijn. Daar heeft hij nog kans op succes. Nergens anders..." Kees Verkerk blijft Kees Verkerk. Dat is dui delijk. ROB VAN DEURSEN. BRUSSEL - Het sta dion van Racing White Daring Molenbeek, of wel kortweg RWDM, ligt er stilletjes bij. Als getracht wordt de toegangshekken uiteen te splijten, gaat er onmiddellijk een deur, behorend aan het pand waar de conciërge zetelt, open. In gebroken Ne derlands laat hij weten dat er nog niemand is. Ook Nico Jansen niet, het lij dend voorwerp van dit verhaal. springt er echt uit. Maar als je ziet hoe hij de ballen ge presenteerd krijgt. Nou, dat is er voor mij niet bij. RWDM heeft namelijk geen vleu gelspitsen. Ik krijg weinig bruikbare ballen van de flanken. Alles moet uit het - overigens uitstekend bezette - middenveld komen. En dat is voor mij moeilijk. Ik heb nu vijf goals gezet. Is nog te wei nig. Overigens heb ik wel veel pech gekend. Ik raak iedere wedstrijd de paal of lat wel. Het is net of die dingen met plaksel ingesmeerd zijn. Niet te geloven. Maar goed. Ik ben naar hier gehaald om goals te maken. Als ik aan het eind van het seizoen niet aan een bepaald aantal zit, zeggen ze hier misschien wel wat voor spits hebben we nou weer binnengehaald? Tot nu toe gaat het echter goed. Ik werk keihard. Wellicht maak ik daarom wat minder goals op dit moment. Bovendien moest ik het ritme weer te rugvinden. En ja-, die vleu gelspitsen hè. RWDM weet dat er behoefte aan is. Mis schien wordt er nog wel een aangetrokken". Het wordt tijd om het res taurant de rug toe te keren. Nico Jansen moet naar de middagtraining. Tijdens de af te leggen meters naar het stadion merkt hij nog op: „Na de winterstop moet ik op mijn oude niveau zijn. Zon dag moeten we tegen Lierse. Maar ik ben geschorst. Hier in België kennen ze het pun tensysteem. Ik kreeg een gele kaart die meteen beloond werd met drie strafpunten. Ja, dan gaat het hard. Boven dien, ik heb een naam mee gebracht. Toen ik hier pas kwam schreven de kranten, de „bulldozer" komt er aan. Maar Nico Jansen speelt nu anders. Rustiger. Ik ga er nog wel in. Dat zeker, maar met meer overleg. Ik voetbal trouwens met plezier. Lekker knokken. Ik ben 25, wie weet krijg ik nog wei eens een kans voor Oranje. Daar wil ik voor vechten". ROMAIN VAN DAMME Maar de vriendelijke con ciërge spreekt dan de bemoe digende woorden: „Ach, de Nico zal zo wel komen. Hij heeft h'en bruinen auto. Dat zal niet lang meer duren". En inderdaad. De reis naar de Belgische hoofdstad krijgt zijn beloning. Want enkele minuten later stuurt Nico Jansen zijn twee liter bolide de kleine parking op. Na de gebruikelijke begroeting wordt besloten het restau rant dat vastgeplakt zit aan een ovèrdekf zwembad als decor te laten fungeren voor het gesprek. Gebouwen die gefinancierd zijn door L'Eclusse die een voet balclub runnen tot een van zijn hobby's rekent. RWDM vaart daar wel bij. Het is vrij druk in het res taurant. Naar Belgische ge woonte moet Nico Jansen enkele handjes schudden, waarna een tafeltje als „scheidsrechter" fungeert. Twee koppen van die over heerlijke Belgische koffie en Nico Jansen aan het woord: „Ik begin het nu een beetje gewend te raken. Maar wat hebik het aanvankelijk moeilijk gehad. Toen de Ver huiswagen in Rotterdam voorstond had ik zin om te zeggen: Uitladen maar. Met lood in mijn schoenen ben ik gegaan. Wat wil je, een ander land, een andere club, onze kerheid. Ik heb het nu op be paalde momenten nog wel eens moeilijk. Een keer in de week ga ik naar Rotterdam. Vissen, als het tenministe mogelijk is en naar mijn vriend Gerard van der Lem. Gelukkig heb ik een vrouwtje dat zich moeiteloos aanpast. Geen probleem. Ik woon trouwehs tussen de Neder landers. Onder andere de directeur van Holiday Inn. Kijk, ik moet het druk heb ben hè. Constant bezig zijn. In mijn huidige woonplaats Wolvegem heb ik onlangs de jeugd getraind. Hartstikke geinig. Ja, het gaat me nu be- vallen". Dat is eveneens het geval op de groene grasmat. Want op dat terrein was het voor de „Am-Ro-dammer" even wennen. „De laatste acht wedstrijden gaat het redelijk Nico Jansen: „Ik moet het druk hebben". goed", meldt hij, „laatst kreeg ik nog een tik vol op mijn knie. Enkele dagen rust genomen en het was weer over. Ik kan weer incasseren. Ik heb echter een lange op bouw nodig gehad. Ik heb anderhalf jaar bijna niets ge daan. Veel gefietst ja, maar toch anderhalf jaar in de versukkeling gezeten. Een rotperiode. Een operatie,- been in het gips, opnieuw be ginnen en dan weer in elkaar klappen. Op dat moment werd ik wel wat zenuwach tig, ja. Toen ik hier kwam had ik uiteraard een condi- 'tieachterstand. En er is hier in het begin pittig getraind". „En lachend laat hij er op volgen: „Van die bergen hier word ik goed ziek. We trainen in die bossen. Heuvel op heuvel af. Daar werd ik akelig van. Mijjn auto kookt over als ie dat ziet. Kun je nagaan hoe ik me voelde. In het begin suk- kelde ik ook met mijn spie ren. Een te zware belasting. Alle spieren in mijn been de den pijn. Ongelooflijk. Maar ik ben doorgegaan". Het tekent de persoon Nico Jansen. Een karaktervolle voetballer die in zijn carrière al heel wat hindernissen heeft moeten nemen. Die hindernissen zijn de laatste tijd echter niet zo hoog meer. Bestaan in feite op dit mo ment alleen maar uit verde digers die Nico Jansen het voetballeven zuur moeten maken. „Het is moeilijk voetballen voor een spits. Dat merk je ook aan de top- scorelijst. Alleen Ruud Geels in het glas, dat menige kroegbaas zou wensen dat hij zijn gasten zo'n pils voor kon zetten. De schuimkraag pre cies twee vingers dik. Proost, maar waarom Brevok? „Het is een Bredase club. Dat heeft sterk meegespeeld. En het blijft een uitdaging natuur lijk. Luister, er waren vrij- vingspuntjes uit het verleden die boven kwamen drijven na de promotie. Begrijpelijk. Ie dereen is nerveus als er iets nieuws gebeurt. In zo'n si tuatie gaan werken trok me aan. Ik heb altijd een zwak gehad voor zulke situaties. Ze hebben me met een enor me meerderheid van stem men gekozen. En ik ben toe vallig wel een vent die zich nadrukkelijk laat gelden als hij iets doet". Alles aan- de kant en de beuk erin? Ja, wat wil je nou. Brevok heeft zo'n vierhon derd leden. Geen sponsor. En iedereen moet aan zijn trek ken kunnen komen. Topsport moet kunnen, maar ook voor de relativerende sportman moet er een plaatsje zijn. Daar moet je van uitgaan. Er is al voortreffelijk werk ver richt. De organisatie moet echter strakker. Een doorge voerde taakverdeling. Dat vergt een mentale aanpas sing, zowel van het bestuur als van de spelers. Wat zou je in hemelsnaam moeten be ginnen met vierhonderd zei kers. Geef me dan maar tweehonderd fijne, enthou siaste mensen. Het is kiezen of delen". „Brevok zal een begrip worden in Nederland. Dan kennen ze Frans Derks nog niet. Maar ik ben al veel ver der dan dit seizoen. Binnen drie jaar draaien we interna tionaal. Dan hebben we de beker gepakt, of weet ik veel. Voorbarig? Och, jongen. Kwaliteit genoeg. Relaties ook. Natuurlijk is het eerste jaar het moeilijkst. Maar we handhaven ons. Geen punt. En dan steeds hoger hè". Twee uur zitten. De kriebels plegen weer een gerichte aanval op de persoon Derks. Hij moet uitvliegen. „Ermoet veel meer gefeest worden. Schrijf dat maar op". Krie bels is the word. Frans Derks is zijn naam. JACQUES EESTERMANS BREDA - Kriebels is the word. Frans Derks is zijn naam. „Vaak genoeg krijg ik nog de kriebels in mijn kont. Dan moet ik Weer eens uitvliegen". Wie ooit mocht hebben gedacht dat alom geroem de, alom verguisde Bre dase Frans na 21 jaren ac tieve leidinggevende sportbeoefening in zijn schulp zou kruipen, kent hem niet. Heeft hem nooit begrepen. Allee, u hebt gelijk. Zijn leeftijd ver biedt het hem de dames van Feijenoord, Ajax of Volendam nog langer in extase te brengen met zijn net iets te forse billen in zijn net iets te krappe ar biters-maatkostuum. Die tijd is voorbij. En voorbij is voorbij. Maar voorbij betekent nog steeds niet uitgeteld. Immers, krie bels is the word.

de Stem | 1978 | | pagina 11