Smith blijft langer Ian Demonstratie in JES VAM »er ffy Egsaaas Religieuze houding jong en oud gelijk i om?.. Israël roept Wei zman terug uit Washington Kritiek op nieuwe abortus-voorstel I i^inder studentenstops Regerings over dracht Rhodesië uitgesteld Albeda bepleit brug tussen sociale partners ••ie en waarom? Mr. Hes: Geen sprake van manipulatie ZffMdl (van ,9Sil99 overleden POTTERS, -LIMA Pieten, zwartepieten hebben veel pepernoten op hun zang. REACTIES STIMEZO, ROOIE VROUWEN EN NVSH binnenland buitenland to >ee it het hart INAAM Is vroeger zou fokker óók zo ê&onnbn z'j N? Cor Bruijn Kritiek van bonden op spoorwegen I onze parlementaire redactie) ?0mmentaar Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Akkoord Oost- en West-Duitsland KABO naar federatie met ABVA Overleg in COR- Philips opgeschort SPAANSE RECHTER GEDOOD NOVEMBER 1978 xvoxxkmsdKt oiwiitefi eeöfiwl ré>/ffnen,tafi!|| ?*>n minuut te I dEN HAAG)anp)- De in stellingen van wetenschappe- Sonderwijs zijn in meerder- bereid om gezamenlijk in aren 1983-1984 24 pet. „eer studenten op te nemen f„ n 1977 en 1978 het geval is burg en de landbouwhoge school in Wageningen). Dit betekent dat het aantal stu dentenstops in 1983 waar schijnlijk kan worden terug gebracht van de twaalf thans, tot de zeven: Engels, geschie denis, biologie, pedagogie, ge neeskunde, tandheelkunde en diergeneeskunde. Momenteel zijn er twaalf stops. Dit zijn de belangrijkste re sultaten van de eerste fase van de middellange termijnplan ning van het wetenschappelijk onderwijs. De cijfers staan in het algemeen financieel sche ma 1980-1983 voor de univer siteiten en hogescholen (AFS), dat minister Pais van onder wijs en wetenschappen het parlement heeft aangeboden. UTRECHT (ANP) - „De godsdienstige houding onder jongeren verschilt niet van de houding der ouderen. Ook onder de jongeren is een grote groep die onverschillig staat te genovergodsdienst. Daarnaastis er eenhang naar mystiek en een streven naar een maat schappij-kritische houding, terwijl er ook een stroming is die terug wil naar herstel van de oude vertrouwde waarden". Dit constateert drs. Henk Burggraaff, godsdienstsocioloog van de katholieke theologische hogeschool te Utrecht, in de de ze week verschenen nota „Jeugd, een kwestie van geloven". De nota verwerkte de 56 reac ties op het rapport „gaat nu allen heen in vrede", dat in 1975 werd uitgebracht in op dracht van de Nederlandse bisschoppen over de houding van de jongeren ten aanzien van kerk, geloof en religie. Deze brochure heeft veel gesprek op gang gebracht en op nogal wat plaatsen de bezinning over nieuwe vor men van jeugdpastoraat bevorderd. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY - De multiraciale overgangsregering van Rhodesië heeft de invoering van een zwart meerderheids- bewind uitgesteld tot april volgend jaar. Dit blijkt uit een verklaring die gisteren is voorgelezen buiten het kantoor van premier Ian Smith. uur lang in bespreking was geweest. Volgens de verklaring zullen algemene verkiezingen in Rhodesië nu op 20 april worden gehouden. Het besluit houdt in dat er een uitstel van vier maanden in het programma van de over- «angsregering,zoals dat door Smith en drie zwarte nationa listische leiders op 3 maart van dit jaar was vastgesteld. De verklaring werd voorgelezen nadat de coalitie gisteren tien HILVERSUM (ANP) - In zijn huis in Hilversum is in de nacht van woens- op donderdag de schrijver Cor Bruijn overleden. Hij is 96 jaar geworden. Bruijn kreeg vooral bekendheid door zijn streekroman „Sil de strandjutter", die even eens voor de televisie werd bewerkt. Cornelis Pieter Bruijn, geboren in Wormerveer, debuteerde met een to neelspel in verzen voor de jeugd in 1909 („sneeuw witje"). Hij schreef daar na een groot aantal jeugdboeken. Als schrij vervan streekromans had hij groot succes. Bruijn schreef een bundel „Ne derlandse sagen" (1947.) en verzorgde met Nienke van Hichtum een serie schoolboekjes „Uit het sagenland". Bisschop Abel Muzorewa, hoofd van de Verenigde Afri kaanse nationale raad UANC, zei na de bekendmaking dat hij tevreden was. De bisschop, die tot nu toe de belangrijkstente- genstander was geweest van uitstel van de overgang naar het meerderheidsbewind, meende: „We hadden graag een vroegere datum gehad, maar na diepgaande bestude ring van het proces dat zich moest voltrekken heb ik geen andere keus dan te zeggen dan dat ik tevreden ben". Dominee Ndabaningi Si- thole, leider van de interne vleugel van DE Zinbabwe Afrikaanse nationale unie ZANU, zei: „We moesten het onvermijdelijke accepteren". Zowel de UANC alsd de ZANU had eerder laten weten dat er moeilijkheden zouden komen als de datum voor het meer derheidsbewind zou worden opgeschoven. Volgens Sithole was het fysiek onmogelijk aan de datum van 31 december vast te houden De verklaring werd voorge lezen door de Rhodesische re geringswoordvoerder Bil] Ferris, „omdat de uitvoerende raad nog niet alle politieke be sluiten heeft voltooid die nodig zijn voor het finaliseren van een nieuwe grondwet, is het niet mogelijk de datum te ha len van 31 december, zoals in het akkoord van 3 maart is vastgesteld". UTRECHT (ANP) - De ver- voersbonden FNV zijn woe dend op de Nederlandse Spoorwegen omdat deze zich niet hebben gehouden aan de cao-afspraken voor 1979. De oorzaak ligt bij een oud knel punt, een gegarandeerde vakantie van zestien dagen voor het rijdend personeel. Im!STERDAM - Minister j (Sociale Zaken) vindt, Ion, ewerkge vers iets van hun «ze'teHjke houding te- P'Mrdewerkgelegenheids- ^ntrelkbeWeging I lm Dp de le- I ^rgadering van het Ver- l n.' ïan Nederlandse Onder- j «gen zei de bewindsman, I e werkgevers een verdere I tin? m°eten ('°en in de rich- «i» j" ''e winst en werk. Hij lts t'at 'let overleg tussen bi( c!a'e partners en een ka- I inn 'egatie „geen modern l'^stuk bestaande uit mo- Sen mag worden. Er moet echt wat uit dat gesprek ko men, aldus Albeda. De minister merkte op, dat beide partijen het eens zijn over de doelstelling van het re geringsbeleid: herstel van werkgelegenheid. De werkge vers beschouwen werkgele genheid als bijprodukt en de vakbeweging zien werkgele genheid als hoofdprodukt. Juist op dit punt moet het mo gelijk zijn een brug tussen bei de standpunten te slaan, zo zei hij. Het kabinet mag daartoe worden gevraagd. Hierbij kan gebruik worden gemaakt van een half procent prijscom pensatie voor een vervroegde pensionering, zoals de Tweede Kamer de regering bij het be stekdebat heeft meegegeven. t ar wie heeft Wim Aaritjes nu eigenlijk „verlinkt?" i55j.essen,iële vragen zijn naar onze mening in het Kamer- van gisteren over de affaire Aantjes niet beantwoord. arom met? Rond 3,5 miljoen arbeiders in Zuid-Italië hebben don derdag vier uur gestaakt om kracht bij te zetten aan hun eis dat de regering onmiddellijk maatregelen neemt om de industriële ontwikkeling van dit achtergebleven gebied te bevorderen teneinde de grote werkloosheid tegen te gaan. Op de foto de demonstranten bij het Colosseum in Rome. (ADVERTENTIES) (2 MENTHOL PELL OOST-BERLIJN (Reuter) - West- en Oost-Duitsland heb ben gisteren een akkoord gete kend voor de aanleg van een autoweg van West-Berlijn naar Hamburg. De 216 km. lange weg zal in vier jaar wor den voltooid. Volgens westelijke diplo maten is de regering in Bonn er verrast, over, dat de onderhan delingen, die vijf maanden hebben geduurd, zo vlot ver liepen. DE industriebonden NW/ NKV gaan niet akkoord met een personeelsvermindering van 143 bij de Hollandse me tallurgische industrie Billiton in Arnhem. Er werken nu nog rond de 320 mensen. De bon den menen, dat Shell - de eige naar van Billiton - de werkge legenheid volledig moet be houden. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM - Israël heeft gisteren zijn minister van Defen sie, Ezer Weizman, uit Washington teruggeroepen om deel te nemen aan een komende kabinetsbijeenkomst over het ontwerp- vredesverdrag met Egypte. Weizman zit momenteel in Was hington voor het vredesoverleg met Egypte. Hij keert vandaag naar Jeruzalem terug. Volgens de Israëlische radio heeft hij dan nieuwe voorstel len van Egypte bij zich, die hij in Washington had ontvangen van vice-president Hosni Mu barak. De zitting van het Is raëlische kabinet vindt zondag plaats. Een hoge Israëlische func- tionari verklaarde tegenover het persbureau Reuter: „Israël is niet alleen bezorgd over het karakter van de nieuwe eisen van Egypte inzake een vredes verdrag, maar ook over de plotselinge vlucht die de nieu we voorstellen hebben geno men". Het kabinet brak woensdag zijn beraadslagingen af in af wachting van nadere informa tie, „maar vele ministers zijn zeer verontrust over deze on verwachte Egyptische stap pen", aldus deze functionaris. Hij zei dat de Egyptenaren proberen op een of andere wij ze een verband te introduceren tüssen het bilaterale vredes verdrag en de toekomst van de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza. Israël verzet zich fel tegen deze koppeling tussen de twee in september tijdens de topconferentie van Camp David bereikte akkoor den. President Carter ontzenuw de gisteren geruchten dat hij van plan zou zijn een nieuwe topconferentie met president Sadat en premier Begin bijeen te roepen om te voorkomen dat het vredesoverleg in Was hington stukloopt. Carter zei dat hierover momenteel niet gedacht wordt en dat hij ook niet verwacht dat het nodig zal zijn. De president verklaarde dit op het Witte Huis tegenover journalisten. STAATSSECRETARIS me vrouw Haars van Justitie heeft gisteren in haar antwoord op schriftelijke vragen van Twee de Kamerleden van PSP, PPR, D'66, WD, PvdA en CDA, op nieuw toegezegd, dat voor opsporing van illegale buiten landers werknemers geen ge bruik gemaakt wordt van grootscheepse opsporingsac ties. DEN HAAG (ANP) - Het beslissingsrecht van de vrouw en de hulpverlener heeft wei nig betekenis wanneer de af breking van de zwangerschap uiteindelijk als een misdrijf wordt beschouwd. Bedreiging van een strafvervolging roept bij de vrouw schuldgevoelens op en maakt de hulpverlener onzeker. Om deze redenen, al dus de stichting medische zwangerschapsonderbreking (Stimezo) in een reactie op het abortus-ontwerp, is er voor abortus geen plaats in het wet boek van strafrecht. Stimezo vindt ook dat de wachttijd van vijf dagen een onaanvaardbare vorm van betutteling van de vrouw bete kent en dat zwangerschappen hierdoor onnodig in een later stadium worden afgebroken. Ook ondermijnt het de positie van de huisarts als de eerst aangewezene deskundige die door de vrouw in vertrouwen wordt genomen. De Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid vinden dat het abortusontwerp-zoals dat woensdag door het kabinet bekend is gemaakt - op geen enkele wijze tegemoet komt aan de eisen van de vrouwen beweging. „De grote lijnen van het ontwerp doen het ergste vermoeden", zo' zeiden de Rooie Vrouwen gisteren in een verklaring. Volgens de Rooie Vrouwen zal de wachttijd van vijf dagen tussen aanvraag en ingreep een marteling voor vrouwen zijn. „Voor buitenlandse vrouwen worden hiermee de grenzen van Nederland gesloten". De Rooie Vrouwen menen verder dat het kabinet de driemaan- dengrens volstrekt willekeurig hanteert „en daarmee een ethische opvatting probeert te bewijzen met een medisch ar gument". De Nederlandse vereniging voor seksuele hervorming (NVSH) juicht de aanpassing van de huidige abortuswetge ving van harte toe, maar heeft toch ernstige bezwaren tegen bepaalde facetten van het abortusontwerp dat de rege ring woensdagmiddag op tafel heeft gelegd. Dit blijkt uit een persbericht van de NVSH. De NVSH vindt dat met het ontwerp voorbij wordt gegaan aan de speciale ervaring en techniek die een late abortus vereist. Die techniek en erva ring is volgens de NVSH zeker aanwezig bij de speciale kli nieken en niet bij de algemene ziekenhuizen terwijl alleen daar volgens het ontwerp de abortussen na 13 weken mogen worden gepleegd. Volgens de NVSH is de Bloemenhove kli niek in Bloemendaal de enige kliniek in Nederland die ge specialiseerd is in late abor tussen, „en juist die kliniek zou buiten spel gezet worden". (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT - Het con gres van de katholieke bond van overheidspersoneel heeft gisteren besloten in beginsel een federatie aan te gaan met de algemene bond van ambte naren. Die federatie moet op 1 oktober 1980 van start gaan. In maart van dat jaar moet een definitief besluit worden ge nomen over de opzet van de fe deratie. De federatie ABVA KABO, waarvoor momenteel in Zoetermeer al een nieuw kantoorgebouw wordt neerge zet, zal straks rond de 240.000 leden tellen en dan de grootste ambtenarenbond zijn. DEN HAAG (ANP) - De Haagse advocaat mr. I.E. Hes heeft gisteren „met grote stel ligheid" het verwijt van de hand gewezen dat hij door het doorspelen van informatie overhet oorlogsverleden van mr. Willem Aantjes aan het Rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie „gemanipuleerd" zou hebben. „Door mij is tot dusver op geen enkele wijze de publici teit in deze zaak gezocht en ik heb die uitdrukkelijk niet ge wild. Ik meen voldoende rede nen te hebben openlijk te ver klaren, dat ik mij gebelgd voel door de wijze waarop ver schillende persorganen mijn naam en die van mijn familie leden in de publiciteit hebben gebracht, deels door onjuiste, deels door tendentieuze be richtgeving die mijn naam kan schaden", aldus mr. Hes. Mr. Hes ontkende verder nogmaals ooit zelf enige na sporing te hebben gedaan naar Aantjes. Hij had - voordat zijn informant het ter sprake bracht, nooit iets gehoord - voordat zijn informant het ter sprake bracht, nooit iets ge hoord - zelfs niet bij geruchte - over het oorlogsverleden van mr. Aantjes. EINDHOVEN (ANP) - De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad van Philips hebben gistermiddag unaniem het overleg opgeschort. Aan leiding hiertoe is de beslissing van de raad van bestuur om de werkstructurering onder te brengen bij het bureau tech nische fficiency en organisatie. De ondernemingsgekozen le den in de ondernemingsraad vinden dat die werkstructure ring thuis hoort bij sociale za ken. Volgens OR-secretaris De Vries, speelt bovendien een belangrijke rol dat de raad var bestuur de beslissing heeft ge nomen zonder daarin de on dernemingsraad te kennen. J 5/ 15 Die Franse fijnproevers kunnen me nog meer verteller over hun zacntmoedige, goed gebalanceerde, verrukkelijke robijnachtige Boozjolè. Beau- jolais noemen die kakneuzer dat heerlijke frisse, kruidige wijntje. Laat je niet bij de neus nemen; die wijn heet gewoon Boozjolè. Ja, bier uit Nederland noe men wij toch ook niet Bois-le- Duc-primeur. Dat noemen wij toch ook gewoon bier. Nou dan, laat ze ophouden met hun Beaujolais. 't-Is gewoon wijn, hele jonge wijn en daarmee uit. Ik zie me al iedere keer ver rukt uitroepen: „Voila un pomme-de-terre-primeur de la Zélande", wanneer er in Zee land aardappels worden ge rooid. Dat doen wij toch ook niet. Hoewel, hoewel, schiet mij nu ineens te binnen, over onze haringen - toen we ze nog had den - doen wij net zo opge wonden als de Fransen over hun Boozjolè. „Die eten jullie rauw, brrr", zeggen de Fransen daarvan, terwijl hun meest ge liefde gerecht pens is. Diezelfde pens die mijn trouw viervoeter als eten krijgt voorgeschoteld. Andouillette, noemen de Fransen pens en ik moet zeggen dat dat woord er veel smakelijker uitziet dan het Nederlandse woord pens. Andouillette au sauce diable, stond er eens op een menu-kaart midden in de Franse bergen. Nou, daar had den we wel trek in. Andouil lette in duivelssaus, heerlijk, heerlijk. Wisten wij veel wat andouillette was. Nou fijnproevers, dat heb ben we niet helemaal gecon sumeerd. Een pensworst was het in hete saus. Stiekum heb ben we toen een halve pens worst meegesmokkeld voor de trouwe viervoeter, die zijn da gelijkse maaltje onmiddellijk herkende en een smakelijke voortzetting van zijn maaltijd kreeg. Maar waar had ik het ook al weer overAch, ja, Boozjolè. Pros it. MERIJN MADRID (AFP) - Jose Fran cisco Mateu Canevas, voorma lig president van een tijdens het bewind van Franco opge richte rechtbank voor de openbare orde, is gisteren voor zijn woning in het centrum van Madrid door twee jongeman nen doodgeschoten. De magistraat werd door vier kogels in het hoofd ge troffen. (ADVERTENTIE) i 1 - i

de Stem | 1978 | | pagina 3