DEFINITIEF I-COUREUR Afscheid Schön de mist in Israël uitgesloten AZNAVOUR Knetemann goed thuis de derny klopt [95.- men. f ff Verlies voor Betty Stöve Israël België sport GEEN DOELPUNTEN IN d£iccas£te_ U ILTF ZOEKT COMPROMIS Exhibities benadelen Grand-Prix- toernooien ZEGE OKKER OP MEILER OOSTENRIJK VERLIEST VAN PORTUGAL NIEUW mint I-MIG' ^Ipl 'V Twee nieuwe trainers voor KNAU VRPLIJKEIKEUKEN -1 ZAAL R0MA - ANTWERPEN/Borgerhout Dinsd. 21 nov. om 20u30 Franse rompetitie. p£ STEM VAN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 lom kijken' lalibrum in kom. li natie met soepel ■stuurleder. 1/ondermooie ■ormgeving ^/erkelijk komfort echt verant- loorde kwaliteit. |et nieuwste, 1 Piet Klerkx voor lennismakings- rijs. driezitsbank In tweezitter: Indermooi 130 cm hoog I 043-10944 lel 01830-30912 thuisbezorging |nd >nderdag 16 nov. .15 uur. Vrijdag 17 v. 11 uur. Zaterdag 18 'V. 6.45 uur en 11 uur. indag 19 nov. 4 uur. aandag 20 nov. 2.30 ir. Dinsdag 21 nov. .15 uur. inderen streng gewei- ierd. 18 jaar. zegel, zenden aan: mij een brochure waan lidmaatschap vind. H - jg AMSTELVEEN (ANP) ,Jan hammers zal in het 'komende seizoen defini tief uitkomen in formule [.races. De financiële problemen zijn opgelost nu over de inhoud van de sponsor-contracten over eenstemming werd be slikt met de koninklijke bedrijven Theodorus Niemeyer in Groningen. De directie van dit be drijf sloot twee contracten 0f; een met de Shadow- renstal, waarvoor Lam piers zal rijden en een tus sen hammers en het be drijf. Niemeyer neemt in deze laatste verbintenis een optie van drie jaar op coureur Lammers. De contracten worden zaterdag a.s. officiël be krachtigd. De onderteke ning vindt plaats op het IJsselmeer aan boord van het jacht van Rob Slote- maker, de eerste mentor van Lammers. Rob Slote- maker gaat het jacht her noemen naar zijn ex-slip- school-leerling, die dit jaar de Europese titel in de formule III bemachtig de. Het schip eveneens zaterdag in de haven van Volendam herdoopt. Jan Lammers: contract voor formule I-rijden rond DEN HAAG - Het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft twee nieuwe bondstrainers aangesteld. Het zijn Rob Pauel (26) uit Castricum, die het speerwerpen on der zijn hoede krijgt en Peter van Beusekom (29) uit de Bilt. Van Beusekom is aangetrokken voor de verzorging van de trai ning op de sprintnummers en de estafettes. De KNAU hoopt op korte termijn een nieuwe trai ningscoördinator te kun nen benoemen. (Van onze sportredactie) FRANKFURT - Letterlijk de mist in ging gisteravond het afscheidsduel voor ex-bonds- coach Helmut Schön tussen IVest-Duitsland en Hongarije. Amper een uur mocht de scheidende oefenmeester ge nieten van een zeer hardwer kend nationaal elftal. De in tentie was overduidelijk. Er moesten veel doelpunten ko men om het afscheid waardig te maken. Maar ook die inten tie ging de mist in, want on danks vele kansen bleef de nul ophetscorebord, al moesten de Hongaren vaak stunt- en vliegwerk aan de dag leggen om de zeer beweeglijke Duitse aanval van scoren te weerhou den. „Die Manschaft" liet er in het steeds neveliger wordende Frankforter stadion geen twijfel over bestaan dat ze er een heerlijk voetbalavondje van wilde maken. Reeds direct na het eerste fluitsignaal van de scheidsrechter gingen de Westduitsers onverdroten ten aanval. Met een moordend hoog tempo trachtte zij de ver dediging van de Hongaren uit een te doen splijten. En dat lukte wonderwel. De Honga ren hadden het zo druk met de verdedigende rol die zij opge drukt kregen, dat de Duitsers vrij spel hadden op het mid denveld. Van daar uit konden keer op keer schitterende splijtende passes worden ver zonden naar de aanval. Met steeds vijf a zes man in het of fensief moesten de kansen dan ook wel komen. En die kwa aien ook. Maar de afwerking was niet helemaal af. Tot geluk van de Hongaren. Wilden de Middeneuropeanen in de be ginfase nog wel eens verwoede Pogingen in het werk stellen om de andere zijde van het veld op te zoeken, na verloop van tijd kregen zij hiertoe bijna geen mogelijkheden meer. De duizenden toeschouwers op de behoorlijk volgepakte tribunes 'konden het voortdu rende eenrichtingsverkeer wel waarderen. De hachelijke si tuaties die voor de Hongaarse poelman ontstonden, deden de anden nogal eens op elkaar tornen. Het wachten was ei- pnlijk alleen nog maar op een fer. Maar prima kansen an "imenigge, ook nu weer upersnel en zeer beweeglijk, «nbramczik, Kaltz en Bon- otf gingen teniet. Ook een geweldige knal van de blonde smann sorteerde niet het gewenste effect. Na ruim een Hi f S^wkte het goaltjes- Klaus Fischer wel de bal een enorme zweefduik hter de Hongaarse doelman Werken, na een messcherpe I oorzet van Kaltz. Tot onge- jeiivan het publiek werd e'pmit echter afgekeurd gens buitenspel. De nul op l hele,ktronische scorebord Dm!?6 tot de rast p«0 onden een uitstekende, 1 2'volle kopstoot van y. nn en een lob van Bon- °°k niets aan veranderen. ^WeItT?ede Pog^gen van jje estduitsers om de hatelij- w te doen verdwijnen, °°lo in de tweede helft I bal* vervo'& Voortdurend i Jiuu 6 men °P de Hongaarse Mm!' e<^er z°nder resultaat. '"a ook om een andere reden 4255 ZK 46 I tevefd6/31 lang af-Want de tw. oe periode tussen de I tiiti J j n benut om het fes- te verpesten. Als een I Vfl-si-6 deken vleiden de ne- - lerten zich neer op de Helmut Schön werd gisteren op grootse wijze uitgeluid door de Duitse voetbalbond, die hem een afscheidsreceptie aanbood. Op de receptie ontving Schon een cake, die bedekt was met de pet, die hem wereldberoemd maakte. grasmat, het zicht tot bijna ni hil reducerend. Na zestig mi nuten volgde dan ook het on vermijdelijke. De arbiter kon het spel niet meer optimaal volgen en was genoodzaakt de strijd te staken. Weliswaar in eerste instantie slechts voor een kwartiertje, maar daarna nogdoorspelenbleek een ijdele hoop. De weersgesteldheid veranderde immers niet. Hel mut Schön moest het na zoveel jaren doen met een drastisch verkorte afscheidswedstrijd. Eén uur was hem gegund. Doelpunten niet eens. VOETBAL - Frankrijk en Italië gaan aan kop in groep A van het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor lan denploegen onder de 21 jaar met ieder drie punten. BANGKOK Het bestuur van de federatie voor de Azia tische Spelen heeft onder druk van de Arabische vertegen woordiging gisteren in Bang kok besloten Israël uit te slui ten van deelneming aan de Aziatische Spelen, die op 9 de cember in Bangkok beginnen. Er kan zelfs geen sprake zijn van een symbolisch uitkomen van Israël, zoals dat enkele da gen geleden werd voorgesteld. Dat voorstel wilde dat een Is raëlische vertegenwoordiging zou meelopen in het defile tij dens de openings- en sluitings ceremonie van de Aziatische Spelen. (ADVERTENTIES) leuke dingen voor I uw keuken gezellig Decorette behang bijpassende stof aan de rol schorten, tafellakens en servetten honderden Flexa kleuren Voor meer informatie: Decorette Antwoordnummer Sassenheim Plaatsbesprek.: Ciné Shop - Anneessenstr. 24 Antwerpen (naast ciné Metro) alle dagen van 10-19 u (zond. van 12-19 u) Inl. 031/317800 post 44 Met dit besluit tart men in Bangkok de internationale amateur atletiek federatie (LAAF) die tijdens het congres, begin oktober in Porto Rico, stelde dat wanneer Israël in Bangkok niet mag deelnemen alle atleten die bij de Aziati sche Spelen starten, geschorst zullen worden voor de Olym pische Spelen in Moskou. Isaac Ofek, de voorzitter van het Israëlische Olympisch Co mité, zie in Bangkok: „Wij kunnen onze deelneming in Bangkok niet afdwingen maar wij zullen ernstig protest aan tekenen tegen deze discrimi natie. Wij zullen de zaak vol gende week bespreken en be sluiten welke maatregelen wij kunnen nemen." Ir. Ad Paul en, de Nederlandse voorzitter van de IAAF, heeft in Bangkok verklaard dat de IAAF eerst de vergadering in Israël zal af wachten voor de IAAF zelf ac tie onderneemt. Paulen beves tigde nogmaals dat het besluit om Israël te weren in Bangkok voor de IAAF niet te accepte ren is. „Een normale maatregel zou zijn alle atleten, die in Bangkok starten uit te sluiten voor elke wedstrijd onder aus piciën van de IAAF en de Olympische Spelen in Mos kou." De Arabische landen hebben meer dan tweederde van de or ganisatiekosten van 2,75 mil joen dollar (ruim 4,5 miljoen betaald. Enkele minuten nadat het besluit was genomen om Israël van de Aziatische Spelen te weren, overhandigde de vertegenwoordiger van Bah rein een cheque ter waarde van 25.000 dollar ter dekking van de kosten aan het organisatie comité achter GENT- Wie er vooralsnog aan twijfelt dat Gerrie Kne temann, de dwangarbeider van de weg, geen talent heeft achter de derny-motor, die zal binnen de kortste keren zijn visie moeten herzien. De wereldkampioen is niet zo bijster wild van dat soort wedstrijden, „maar wat moet, dat moet dan maar", zegt hij schouderophalend. Wat helemaal geen synoniem is voor: laat de boel maar waaien. Dat was op de eerste avond van de achtendertigste Gentse zesdaagse heel duidelijk te zien, toen de Kneet achter de nijdige „keffers" moest met Ferdy van den Houte, in Gent een ervaren baanrenner, Stan Tourné, de nieuwe Belgische belofte op de houten en ce menten baan, Dirk Baert, de vroegere wereldkampioen achtervolging, en Frank Hoste, een jonge prof nog, maar die al wel het klapppen van de zweep kent. Gerrie liet ze allemaal rustig aan hun bezigheden over, rustig bij wijze van spreken, want tenslotte lag het tempo nooit onder de 60 kilometer per uur. Het leek er sterk op dat Stan Tourne die serie eventjes naar zijn hand zou zetten. Hij sloeg alle aanvallen met een zodanig gemak af, dat de bewondering voor prestatie van ronde tot ronde groter werd. Zelfs toen Gerrie Knetemann op vijf ronden van het einde een nijdige maar vergeeefse poging deed om aan de leiding te komen, werd hij prompt teruggewezen. „Geen spek voor Gerrie's bek", zei men langs de baan veelbetekenend. Maar kijk, dat was een grote denkfout. Met nog twee ronden af te leggen schoot Ferdy van den Houte naar voren, maar niet zo onweerstaanbaar of de ongeveer dubbelgeplooide Kneet vlamde in zijn spoor mee. Onweerstaanbaar ging hij voorbij de allesgevende Tourne. Gerry, aan het achterwiel van de derny gekleefd, had nog reserve genoeg om Van den Houte met een daverende sprint te verslaan. De wereldkampioen in functie was niet de enige Neder lander, die als reekswinnaar een bloemenruiker in zijn hand gestopt kreeg. René Pijnen deed het De Kneet netjes na. Met Patrick Sercu, uitgesproken de lokale favoriet, Danny Clark, de Australiër, die van alle wielermarkten thuis is, de veelvoudige wereldkampioen bij de amateurs Gunther Schumacher, de Lichtensteiner Hermann, was dat wel iets moeilijker dan alleen maar boterhammen eten. Maar René Pijnen wist er wel raad mee. LONDEN (ANP) - De kwa liteit van de grote Grand Prixtoernooien wordt zodanig bedreigd, dat de internationale tennisfederatie het probleem wil gaan bespreken op een buitengewone algemene le denvergadering. Deze is aan sluitend aan een bestuursver gadering gepland van 26 tot 28 januari a.s. in Londen, 's We relds topspelers blijken voor de financiële verlokkingen van de vier- en achtmans-exhibi- ties dusdanig gevoelig, dat de traditionele toernooien maar moeten afwachten wie van de indrukwekkende deelnemers lijst werkelijk verschijnt. Viermansevenementen zijn al twee jaar verboden en acht mansevenementen mogen al leen gehouden worden in zes tien daartoe aangewezen we ken. Niemand echter, die zich aan het verbod, resp. de re strictie, houdt. De spelers het minst. Zij verdienen het zo ge makkelijk, dat Vilas, Borg en Connors het zich konden ver oorloven nee te zeggen tegen de Grand Prix-contracten en daarmee tegen de bonus van 300.000 dollar. Maar ook de genen, die wel tekenden, laten zich vaak niet zien. Ziek of on derweg opgehouden, zoals dat heet. In zijn laatste nieuwsbrief gaat de voorzitter van de in ternationale tennisfederatie Philippe Chatrier (Fra) op deze problemen in. „Het schaadt het aanzien van het toernooi- tennis", zo schrijft hij naar aanleiding van het bericht dat de Zuidamerikaanse kam pioenschappen in Buenos Ai res ondanks een prijzengeld van 175.000 dollar sterk on derbezet is geraakt. De nood kreet was afkomstig van Enri que Morea, uitgerekend dege ne, die in een eerdere nieuws brief van de president werd geprezen voor zijn moed, om dat hij de organisators van een viermansexhibitie in de Ar gentijnse hoofdstad voor een half jaar had geschorst. Het oorzakelijk verband tussen het een en ander laat zich gemak kelijk raden. De oorzaak van de problemen is gelegen in het feit, dat drie organisaties el kaar het recht betwisten over de individuele tennisspeler te mogen beschikken. Dat zijn de nationale bonden (en in het verlengde daarvan de interna tionale federatie), de spelers vakbond ATP en de overkoe pelende drie-partijen-com- missie, waarin spelers, bonden en toernooi-organisators zit ting hebben. Van die drie heeft de ATP de sterkste claim. Maar van deze organisatie kan men nauwelijks verwachten dat men tegen de belangen van zijn eigen leden ingaat. Bij de laatste vergadering van de overkoepelende council in Tokio zijn de mogelijkheden besproken om tot juridische actie over te gaan. Chatrier Betty Stóve: kansloos tegen Navratilova PALM SPRINGS - Betty Stöve heeft in Palm Springs de eerste partij in het eindtoer- nooi voor het WCT-wereld- kampioenschap voor dames („masters") verloren. De sta tenloze Martina Navratilova was veel te sterk voor de Ne derlandse: 6-2 6-0. Ook Chris Evert, Virginia Ruzici (Roe) en Virginia Wade (Gbr) wonnen hun eerste wed strijd. De beste acht speelsters van de wereld - althans vol gens een puntensysteem - ne men aan dit toernooi deel. Uitslagen: Martina Navra tilova (Sta)-Betty Stöve (Ned) 6-2 6-0, Chris Evert (Vst)-Re- gina Marsikova (Tsj) 6-3 6-4, Virginia Ruzici (Roe)-Kerry Reid (Aus) 7-6 6-2, Virginia Wade (Gbr)-Wendy Turnbull (Aus) 3-6 7-5 6-3. Na zijn nederlaag in de eerste ronde van het enkelspel tegen Pat Dupre is Louk San ders gisteren ook in het dub belspel in het toernooi in Tai pei uitgeschakeld. Met zijn gelegenheidspartner, de Ame rikaan Jeff Borowiak, verloor hij in drie sets van het Austra lische duo Marks/Edmonson. De setsanden waren: 6-3, 3-6 en 6-4. verwacht daar niet veel van. Nu de exhibities een onui troeibaar feit zijn gebleken, voelt hij meer voor een com promis: „Het vinden van een evenwicht tussen een goedlo pende reeks van Grand Prix- evenementen en het organise ren van exhibities, die even eens een propaganda voor de tennissport betekenen". TEL AVIV (ANP) - België heeft gistermiddag de in het Blumfieldstadion in Tel Aviv gespeelde vriendschappelijke wedstrijd tegen Israël met 1-0 verloren. Het enige doelpunt werd in de 70e minuut gemaakt door Peretz. Een minuut voor rust stopte de Israëlische doelman Chaviv een strafschop. Het was de eerste nederlaag van België tegen Israël. De drie voorgaande wedstrijden ein digden in een zege voor de Bel gen. LONDEN (Reuter) - John McEnroe, die sinds zijn over winning in Stockholm op Björn Borg kan rekenen op een hoge plaats op de tennis-hit- lijst, is het indoortoernooi van Londen overtuigend begon nen. In 54 minuten versloeg hij de Brit David Lloyd met 6-4, 6-2. Achtmaal serveerde hij daarbij een ace. De ontmoeting was een voorproefje van de Daviscup- finale in Californië. De negen tienjarige McEnroe maakt daar zijn daviscupdebuut voor de Verenigde Staten, terwijl Lloyd daar in het dubbel voor Groot Brittannië zal aantre den. Bij de laatste zestien van dit 175.000 dollar-toernooi plaatste zich ook Tom Okker. De Nederlander won met 6—1, 6-3 van de Westduitser Karl Meiier. De belangrijkste overige uitslagen van de eerste ronde: Harold Solomon (VS) - Elliot Teltscher (VS) 6-2, 6-2, Corra- do Barazzutti (It) - Bob Lutz (VS) 6-0,6-1. Tim Gullikson (VS) - Vladimir Zednik (Tsj. si.) 6-7, 7-6, 6-3. Mark Cox (GB) - Wotjak Fibak (Polen) 6-2, 6-4. WENEN (AP) - Oostenrijk heeft woensdag in het Prater stadion in Wenen in de voor- onden van het Europese kam pioenschap met 1-2 van Por tugal verloren. De ruststand was 0-1. De Portugese doelpunten waren van Nene in de 30ste, en van Alberto in de 92ste mi nuut. Het enige Oostenrijkse doelpunt werd door Schauch- ner in de 71ste minuut ge maakt. stand groep twee 1. Oostenrijk 3 2 0 1 4 6^4 2. Portugel 3. Schotland 4. België 5. Noorwegen 2 1 1 0 3 3-2 2 10 12 5-5" 2 0 2 0 2 2-2"* 3 0 12 1 3-6 PARIJS - De uitslagen van de dinsdag voor de Franse competitie gespeelde wed strijden zijn: Laval - Monaco 0-3, Bordeaux - Nice 2-0, An gers - St. Etienne 1-3, Sochaux - Paris FC 1-0, Bastia - Metz 1-3, Marseille - Lille 1-1, Va lenciennes - Nimes 2-0, Nancy - Reims 4-0, Parijs - Straats burg 2-1, Lyon - Nantes 0-3. Stand: 1. Straatsburg 27 pun ten (34—13), 2. Monaco 26 (39-21), 3. St. Etienne 24 (39-23), 4. Sochaux 23 (32-31), 5. Nantes 22 (36-21)

de Stem | 1978 | | pagina 13